Al Politiek Den Haag verwacht: Louche vrouwenhandel in Essen aan het licht Rotterdamse fraude: 1 miljoen Duitse minister schokt jaarbeurs Jan Janssen ritwinnaar 't zit in de lucht Confettibui boven Margriet en Pieter Aandeelhouders rebelleren tegen directie kolL&tiieciMvp N I v Neerstortend plafond treft twee mensen CAFEHOUDSTER VERDACHT VAN „UITBUITING" Vader en zoon verdronken in leemput Trieste ervaring van Bredaas meisje INFILTRATIE VAN OPLICHTERS IN DE HAVEN JL 33186 DAGBLAD VOOR ZEELAND Met eigen stichting Holland-Amerikalijn Zonnig Grenzeloos kostuum 198.- In Ossendrecht HOFICVKMNCK* R HET GEHELE LAND. 105* JAARGANG No. 24840 Voor Qod. Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 VRIJPA6 12 MAARf 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 -- telefoon 2893) INFORMATEUR VALT OVER V.V.D. (EN C.H.U. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Een groep aandeel houders van de Holland-Amerikalyn heeft een stichting opgericht tot behar tiging van de belangen van deze aan deelhouders. In een advertentie in een aantal Rotterdamse bladen geplaatst zeggen de ontevreden aandeelhouders, dat zy teleurgesteld zyn in het beleid dat de Holland-Amerikaijn (H.A.L.) nu al jaren voert. Met andere woorden: de opposanten zijn van mening dat de H.A.L. te veel reserveert en te weinig uitkeert. De stichting nu beoogt op de komen de vergadering van aandeelhouders deze kritiek naar voren te brengen en tot beleidswijziging te komen. Aandeelhou ders van de H.A.L. worden in de adver tentie opgeroepen de Stichting te mach tigen ook namens hen een stem uit te brengen. Naar voorzichtige schattingen van donderdagmiddag heeft de stichting 2 miljoen van het geplaatste kapitaal van 66 miljoen achter zich weten te krijgen. Verwacht wordt dat de stich ting hooguit tien procent van de aan deelhouders zal kunnen vertegenwoor digen. Stichtingvoorzitter W. C. Posthumus Meyjes heeft verklaard dat de H.A.L. in de laatste tien jaar honderd miljoen gulden van de winst in het bedrijf heeft gehouden. De aandeelhouders zijn er met 5 procent dividend afgekomen. Jhr. H. Reüchlin van de directie zegt, dat het dividend weldra van vijf op zes procent zal worden gebracht. De stich ting tot behartiging van de belangen van de aandeelhouders van de H.A.L. is een unicum in ons land. Wanneer deze opzet tot resultaat leidt, zouden ook voor andere bedrijven waar de kleine aandeelhouders hun belangen niet vol doende kunnen verdedigen, dergelijke stichtingen in het leven kunnen worden geroepen. Het is zelfs mogelijk dat een dergelijke stichting de aandelen in ad ministratie neemt. En dat het in de lucht zit, hebt uzelf uiteraard ook gemerkt. De zon is ineens een stuk vriende lijker geworden. Voorjaar... Tijd dus om weer aan heel andere dingen te gaan denken. Aan zei len, kamperen, tuinieren en aan tal van andere zaken die met zon, lente en zomer te maken hebben. Vandaar dat we van daag eens bijzonder optimis tisch willen uitpakken. Dagblad De Stem brengt een voorjaars nummer, waarin iedereen tal van onderwerpen kan aantreffen die hem interesseren. En mocht het weer toch nog omslaan: de moed niet verloren. Weerbericht, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Zonnig weer met temperaturen van 10 tot 14 graden. Zwakke tot matige Z.O.-wind. Vandaag: zon onder: 18.38 u. Maan onder: 04.29 u. Morgen; zon op: 07.00 uur. Maan op: 13.11 uur. Schmelzer: opdracht terug (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG In politiek Den Haag gaf donderdagavond niemand nog iets voor de kansen van drs. Schmelzer om de breuk in het kabinet-Marijnen te lijmen. Algemeen was men van oordeel dat er een wonder zou moeten gebeuren, wil het gesprek, dat de fractie leiders van de KVP, VVD, AR en CHU donderdagavond met infor mateur Schmelzer hebben gehad, nog tot het beoogde doel leiden. Het is daarom zeer waarschijnlijk, dat drs. Schmelzer vandaag zijn eindrapport aan koningin Juliana zal uitbrengen: er zijn geen moge lijkheden tot oplossing van het geschilpunt over het omroepbestel. Hoewel de houding van de VVD het meest tot de breuk heeft bij gedragen, vergeet men in Den Haag toch niet, dat de CHU-fractie leider, mr. Beernink, tot op het laatste ogenblik heeft getracht van twee walletjes te eten: meegeven met de wensen van de liberalen en tegelijkertijd leunen tegen de KVP en de AR. Zou de breuk vandaag een voldongen feit zijn, dan blijven er twee nieuwe, serieuze mogelijkheden over: de christen-democratische fracties gaan praten met de PvdA, dan wel zij besluiten gedrieën een kabinet te formeren, dat op een zeer kleine meerderheid (een zetel) in de Tweede Kamer zal rusten. Het standpunt, dat men over de ko mende mogelijkheden in socialistische kringen huldigt is daarom op dit ogen blik reeds van grote betekenis. Zeer goed ingelichte kringen zeggen dat de P.v.d.A. niet van verlangen popelt om weer regeringsverantwoordelijkheid te gaan dragen, maar wel erkent men ook in P.v.d.A.-kring dat het land geregeerd moet worden. Regeren in Nederland is altijd een kwestie van geven en nemen, omdat geen enkele groepering over de absolu te meerderheid beschikt. De socialisten verlangen dan ook niet, dat andere partijen blindelings hun ver langens op een aantal essentiële punten zullen inwilligen. Maar wel eisen zij en dat wordt dan met veel klem ge daan dat de andere partijen ook van harte tot een samenwerking met de P.v.d.A. willen komen; daar schijnt op dit ogenblik de kern van de socialisti sche verlangens te liggen. Niet de na druk leggen op een aantal spectaculaire punten uit het verkiezingsprogram van de P.v.d.A. (al moet er voor de socialis ten wel wat te regeren vallen) maar van de K.V.P. en A.R. verlangen, dat zij de P.v.d.A. niet beschouwen als de laatste oplossing in een precaire situatie. Men wijst er in socialistische kring op, dat K.V.P., A.R. en C.H.U. best sa men zouden kunnen regeren, omdat er altijd wel enkele protestantse stemmen van bij zullen komen, waardoor de 76 74 meerderheid niet reëel is. Dat kan wel 7971 worden. Bovendien is de op^ positie P.v.d.A.V.V.D. ook niet ho mogeen. Integendeel, er zijn meer zaken, die socialisten en liberalen gescheiden houden dan bijvoorbeeld P.v.d.A en mo gelijke regeringspartijen. In P.v.d.A.- kring acht men een rechts kabinet dan ook geenszins uitgesloten. Wanneer noch de ene, noch de ande re oplossing haalbaar blijkt, dan, aldus dezelfde P.v.d.A.-kringen moet naar het allerlaatste middel van nieuwe verkie zingen worden gegrepen. Logisch is dat echter niet, omdat er geen conflict be staat tussen het kabinet en de volks vertegenwoordiging. Het mag dan ook alleen als het laatste middel worden gehanteerd. In katholieke kring heeft men zich over de alternatieve mogelijkheden nog niet zo duidelijk willen uitlaten. Men beseft zeer goed, dat de P.v.d.A. niet met open armen gereed staat om het verloren (K.V.P.)-schaap weer terwille te zijn. Aan de andere kant zou een ka binet van K.V.P., A.R. en C.H.U. alleen dan aantrekkelijk zijn, wanneer naar menselijke berekening de zekerheid be staat, dat het tot de verkiezingen van 1967 in het zadel kan blijven. Met een zo onberekenbare partner als de C.H.U. steeds weer blijkt te zijn, is die zeker heid geenszins aanwezig. Wereldkampioen Jan Janssen uit Ossendrecht werd gisteren ritwin naar in ParijsNice. Voor de pres taties van de Nederlanders zie de sportpagina. (Advertentie) selectiekleding t En niet alleen omdat Hollenkamp het (exclusief) importeerde. Ook de afwerking, de kwaliteit is eindeloos goed. Alleen het aantal is niet grenzeloos we waarschuwen u maar even. AMSTERDAM BREDA «EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM I (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De directie van de koninklijke Nederlandse jaar beurs heeft donderdagavond ver ontwaardigd gereageerd op een aantal scherpe uitlatingen, die minister Gerhard Kienbaum van de Duitse deelstaat Nordrhein Westfalen tijdens een cocktail party richtte aan het adres van Oost-Duitsland. „Wij betreuren het ten zeerste, dat de minister de politiek heeft betrokken bij een zuiver commerciële aangelegen heid", aldus het commentaar van de al gemeen directeur drs. J. H. D. van dei- Kwast. De jaarbeursdirecteur was niet meer op de party aanwezig, toen minister Kienbaum zijn toespraak hield. Hij was juist tevoren weggegaan, omdat hij el ders werd verwacht. Een ander direc tielid en enkele staffunctionarissen ver lieten de foyer waar de party gehouden werd onmiddellijk nadat de Duitse mi nister was uitgesproken. De coctailpar ty stond onder auspiciën van de West- duitse ambassadeur in Nederland en de uitnodigingen aan vele op de beurs ver tegenwoordigde landen (uitgezonderd Oost-Duitsland) werden verzonden door de Nederlands-Duitse Kamer van Koop handel. De jaarbeursdirecteur zei, dat hij een half uur voor de coctailparty inzage had gehad van de tekst van de toe spraak die minister Kienbaum zou uit spreken en dat hij toen nog pogingen had gedaan, de tekst gewijzigd te krij gen. Minister Kienbaum zei ondermeer dat de Oostduitse inzending op de jaar beurs een onjuist en bedrieglijk beeld geeft van het leven achter het ijzeren gordijn. UTRECHT Op de bouwbeurs in de Bernhardhal op het Croeselaanterrein van de jaarbeurs in Utrecht is donder dagmiddag omstreeks half drie met een donderend geraas een gipsen plafond naar beneden gestort. Twee mannen, die thuishoorden in de getroffen stand, liepen niet ernstige verwondingen op. Een van de gewonden is naar het aca demisch ziekenhuis overgebracht DE C.A.O. BANKBEDRIJF is door de Stichting van de Arbeid goedgekeurd, De overeenkomst geeft een loonsverho ging aan van 5 procent. (Van een onzer verslaggevers) ESSEN (BELGIë) De Belgische justitie onderzoekt een grootscheeps, reeds tientallen jaren bestaand zeden schandaal. Dit is aan het licht gebracht door een aangifte van „uitbuiting van ontucht" door mevrouw Verhelpen uit Kalmthout. De aangifte richt zich tegen de 60-jarige Essense caféhoudster A. N.- V., die ervan verdacht wordt er een depot van meisjes op na te houden, die na in Essen uitgebuit te zyn ook vaak nog goede koopwaar blyken in de „handel in blanke slavinnen". Mevrouw Verhelpen heeft eind vorige week een aangifte gedaan bij commissa ris Huigen van de gemeentepolitie te Essen, nadat zij vernomen had, dat haar 21-jarige dochter geprest was tot on zedelijke omgang. (Van onze correspondent) OSSENDRECHT Op het terrein van een kalkzandsteenfabriek te Ossen drecht zijn donderdagmiddag de 5- jarige Jackie van Oefelen en zijn vader, de 37-jarige Petrus van Oefelen, ver dronken. De laatste bij een poging om zijn zoontje te redden uit een ruim vier meter diepe leemput. De heer P. van Oefelen was op het terrein van de fabriek rond 5 uur be zig met het laden van een vrachtauto. Zijn zoontje Jackie en diens 5-jarig vriendje Henkie Kloots mochten tel kens met de geladen vrachtwagen mee rijden. Op een gegeven moment klom men de kinderen op het talud rondom de leemput. Jackie van Oefelen gleed, er af. Onmiddellijk liep Henkie naar' Jackies vader. De vader Van Oefelen holde naar de leemput en dook erin, hoewel hij niet kon zwemmen. Deze reddingspoging werd hem noodlottig. De rijkspolitie heeft de beide licha men geborgen. Jackie van Oefelen was enig kind. Het meisje was sinds kort als ser veerster werkzaam in café van voor noemde mevrouw A. N.-V. in de Statie straat te Essen, nauwelijks enige hon derden meters van de Nederlandse grensovergang bij Nispen. Commissaris Huigen strijkt met de hand door zijn haar als hij ons in zijn woning het verhaal vertelt. „Na de aan gifte hebben wij een inval gedaan in de herberg in de Statiestraat", zegt hij. „We hebben de eigenares ja, ze is een Nederlandse, ze komt uit St.-Wille- brord ter ondervraging meegenomen. We troffen daar ook twee diensters aan. De 21-jarige G. V. uit Kalmthout en de 23-jarige L. P. uit Breda. Al spoe dig vertelden de twee meisjes, dat hun werkgeefster hen wilde aanzetten tot ontucht". „Na de ondervraging werden de twee diensters vrijgelaten. De,procureur des koning (officier van justitie) te Antwer pen gelaste ons echter mevrouw A. N.- V. zaterdagavond (het bevel kwam pas om tien uu) nog vóór half elf over te brengen naar Antwerpen. De vrouw, die het haar ten laste gelegde hardnekkig ontkend heeft, is woensdag weer vrijge laten". Op de vraag of er al lang sprake is van zedenmisdrijven, als die waarvan mevrouw A. N.-V. wordt beschuldigd, schudt commissaris Huigen het hoofd. Al vanaf 1930 komen hier tal van meis jes, die vroeg of laat op de een of an dere merkwaardige manier weer ver dwijnen. „Het is moeilijk iets te bewij zen, ook al is de verdachte caféhoud ster in de loop van haar leven meerdere malen met de justitie in aanraking ge weest". Tientallen meisjes, zijn jaren lang in Essen op schandelijke wijze geëxploi teerd, tot ze verderop gingen. Naar de geruchten willen veelal naar Antwer pen, Brussel, Parijs of nog verder naar het zuiden, ofwel tot ze spoorloos ver dwenen. Wij hebben ook een gesprek gehad met het Bredase meisje, L. P. uit Breda dat eveneens het slachtoffer dreigde te worden van de praktijkenvan haar werkgeefster. We ontmoetten haar bij in Essen wonende Nederlanders, waar zij tijdelijk met haar collega G. V. uit Kalmthout door de Belgische politie ge consigneerd is. „Het is haast niet te zeggen, wat ik hier in twee maanden heb meegemaakt" zegt zij. My werden allerlei oneerbare voorstellen gedaan, maar ik ben er ge lukkig goed afgekomen. „Zy niet", en ze doelt op haar collega. Zoals commissaris Huigen al verteld had speelden de zedendelicten zich niet af in het beruchte café in de Statie straat, maar in een bungalow in een tuin aan de Molenakkerstraat te Essen, achter het huis van de aangenomen dochter van mevrouw A. N.V. „Op een avond vroeg de caféhoudster mijn collega met haa,r in de bungalow de kachel aan te gaan maken. Toen ze goed en wel in de achterkamer was werd de deur achter haar gesloten en werd een „cliënt" binnengelaten. Het meisje kreeg de helft van het verdiende geld", zegt ze. Ook is haar een geval van abortus bekend. „Kon je zelf niet uit die zaak weg, ale je dat wilde?" Och, ik ben al drie jaar van huis.'' Volmondig verklaart ze verder, dat de meisjes in het bewuste café her haaldelijk aangespoord werden tot tuchteloosheid. „Er kVamen ook dik wijls exploitanten van andere gelegen heden, aan wie de meisjes door de bazin werden „overgedaan". „Als die vrouw er maar aan verdiende." Vlot ratelt het miesje de namen af van een serie herbergen langs de Belgisch-Ne derlandse grens, waar de meisjes niet of nauwelijks volwassen zoal terecht komen. „Of ze het daar beter hebben weet ik niet", zegt mej. P. ,Ik betwijfelt het echter." Het Bredase meisje draait er niet omheen, dat ze uit eigen beweging in Essen terecht is gekomen. Dit in tegenstelling tot de bewering van commissaris Hiuigen, die ons verklaarde dat de meisjes meestal uit Brabant, waarvan velen uit Breda en omgeving herhaaldelijk door advertenties in Nederlandse dag bladen naar Essen gelokt worden, door het hoge loon, dat hen wordt voor gespiegeld. Hoe de exploitatie van meisjes in gelegenheden langs de Nederlandse grens in België jarenlang heeft kun nen voortduren is voor de Essense commissaris Huigen ook een raadsel. Toch heeft de Nederlandse Vereni ging tot hulp aan alleenstaande Meis jes reeds jarenlang en bij herhaling bij de Belgische justitie tegen voor noemde ontoelaatbare toestanden ge protesteerd. DE VERMISTE Casper Kloos, een 17- jarige leerling-slager uit Assen, die op 8 januari de woning van zijn ouders verliet en sindsdien niets van zich liet horen, is in een hotelletje in Amster dam door de kinderpolitie van zijn bed gelicht. ROTTERDAM - Volgens de offi cier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. W. D. Meeter, hebben de 23 Rotterdam mets, die tot op heden in de zaak van de Rotterdamse haven fraude ook bekend als de Osto- affaire zijn gearresteerd, ver schillende binnen- en buitenland se scheepvaart- en expeditiebe drijven benadeeld voor een be drag van ongeveer één miljoen gulden, door zogenaamde inla- dingsmanifesten te vervalsen. Mr. Meeter noemde dit bedrag in zijn requisitoir tegen vier verdachten in de havenfraude, die donderdag voor de Rotterdamse rechtbank zijn ver schenen. Volgens de officier hadden deze vier hun werkgever, een Rotter dams scheepvaartbedrijf, voor onge veer een ton benadeeld, door te lage maten in te vullen op de inladings- manifesten. Van werknemers van het bedrijf Osto uit Rotterdam ont zette het scheepvaart- en expeditie bedrijf Oosto uit Rotterdam ont ving het viertal in ruil voor de aan gebrachte vervalsingen een bedrag van in totaal ongeveer f 4.500,—. Na af trek van wat de officier het „verra- dersgeld" noemde, resteerde voor Osto dus een bedrag van ongeveer f 95.000,- dat employés in eigen zak staken. De malversaties van het viertal wer den gepleegd in de jaren 1961—1964. De mannen werden begin dit jaar ge arresteerd, nadat de Rotterdamse ri vierpolitie samen met de rijksaccoun tantsdienst de administratie van Osto aan een nauwkeurig onderzoek had onderworpen. De officier zei het onbegrijpelijk te vinden, dat al wat oudere mensen met een blanco strafregister zich hadden laten inpalmen door wat hij noemde „leden van Osto's vijfde colonne, die overal in de Rotterdamse haven spi oneerden en infiltreerden". Een der verdachten had op een vraag van pre sident mr. R. J. Brunner gezegd: „Ik ging aan het knoeien omdat ik op die manier gemakkelijk aan geld kon ko men". De officier eiste wegens vals heid in geschrifte tegen het viertal straffen van negen, zeven, zes en vijf maanden met aftrek. In de zitting van gistermiddag ver schenen opnieuw vier verdachten. „De grootste knoeier" noemde de officier van justitie de 45-jarige kan tooremployé van een Rotterdams ha venbedrijf, P. E. W. Volgens W.'s ver klaringen zou hy, voornamelijk door op de bekende wyze te knoeien met de inladingsmanifesten, zijn werkge ver en een Zweedse redery voor ruim een ton hebben benadeeld. Hij ontving hiervoor van de Osto- directeuren een bedrag van 42 mille, dat volgens zijn verklaring tijdens dc rechtszitting geheel in het huishouden was opgegaan. De officier eiste tegen de kantoor employé de hoogste straf tot nu toe in de Osto-affaire, nl. een jaar en 4"- drie maanden met aftrek. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Qp een stralende maartdag heb- ben prinses Margriet en haar verloofde Pieter van Vollenhoven een feestelijke intocht in de rege- ringsstad Den Haag gemaakt. Vergezeld door koningin Juliana en prins Bernhard hebben zij in open auto's, die glansden in het zonlicht, hun opwachting gemaakt bij de ministers, staatssecretaris, sen en leden van de volksverte genwoordiging en van de hoge colleges van staat. Tegelijkertijd presenteerden zij zich aan de Haagse bevolking. Aanvankelijk zou het gezelschap zich na aankomst in Den Haag naar het Huis Ce? ®osch begeven en vandaar naar het Catshuis, de ambtswoning van de minister-president. De rit ging nu recht streeks naar het Catshuis, waar het ge zelschap klokslag half twaalf arriveerde. Voor de honderden jongere en oudere Hagenaars betekende dit een teleurstel ling. prinses Margriet was gekleed in een zalmkleurig pakje met een toque van zwarte tule. Haar verloofde droeg een rokkostuum. De koningin was ge kleed in een groen ensemble met een donkergroene hoed. Prins Bernhard droeg een lichtgrijs kostuum. Toen de kinderen van de minister president hun gelukwensen mochten aanbieden, herhaalde de kleine Peter Paul de zijne tot driemaal toe. De heer Van Vollenhoven zei iets grappigs terug waarop de kleine in een schaterlach uitbarstte. De minister-president bracht vervolgens een toost uit op het jonge paar. - Prinses Margriet toonde vol trots het symbool van haar geluk: een platina ring met in het midden een grote pa rel, aan beide zijden geflankeerd door twee briljanten. „Ik heb hem gisteren de hele dag ge dragen", vertelde zij lachend. Ook haar verloofde stak trots zijn linkerhand naar voren, waaraan een smalle gouden ring gij het „Catshuis" had de politie de grootste moeite om het verkeer op de brede weg gaande te houden. Dui zenden belangstellenden, grotendeels scholieren, drongen van de voetpaden en bermen de rijweg op. Tientallen fiet sers strandden. Ook probeerde de jeugd de muren rond de tuin van het Cats huis" te beklimmen, maar dit wist de koninklijke marechaussee te verijdelen. (vervolg pagina 3, kolom 1) (Advertentiel ien klein voorbeeld van de sa menstelling van onze collectie classic MANTELKOSTUUMS ziet u in onze etalages GROTE MARKT 25 BREDA

de Stem | 1965 | | pagina 1