WERK IN 1 UITVOERING 1 Klassiek met kurk Zelfbeheersing SCHOONMAAKTIPS is de halve neurose 1 I Voor de woud loper ek N.V. JWING ELEN KOCK jlefoon 21 59 ia"-bedrijven, itines9 enz JIZEN - GRILL- »ok voor aardgas) aciteit). iverse modellen), enz. met roestvrij- 1875 of 2739 VLISSlNGEN Telefoon 01X84-2197 sassende id bij: ilDDELBURG arkt 73 Sneeuwklokjes en krokussen zijn er nog niet, maar toch is er alweer iets van die onrust merkbaar, die de Nederlandse huisvrouw er toe dwingt in de weken vóór Pasen hoezeer zij het ook heeft bijge houden het hele jaar door gron dig te poetsen. Dit in tegenstelling tot haar zusters in het huishouden in bv. Engeland en de V.S., die van de eerste zonneschijn niet zozeer profiteren om matrassen te luchten en tapijten te schuieren, maar liever/ zichzelf een goede voorjaarsbeurt geven door op een terrasje of achter hun huis de prille stralen van de voorjaarszon in hun huid te laten doordringen en zo van de vermoeie nissen van de winter wat te beko men. Wif, Nederlandse huisvrouwen, schijnen het aan een duister opgebouwde internationale reputatie verplicht te zijn die grote poets, koste wat kost, in ere te houden. Dat bleek nog zeer onlangs, op haast lachwekkende manier, toen bekend werd, dat aan de leerlingen van de Europese school in Brussel in hun aardrijkskundeboek geleerd wordt, dat de Ne derlandse huisvrouw de hele dag proper en hard werkt, alleen al om roest en schimmel (vanwege het vochtige klimaat) uit haar huis te weren". Deze pasage uit het aardrijkskun deboek is natuurlijk een dwaze ver gissing, maar zij geeft toch te denken. WAAROM houden wij vast aan die grote schoonmaak? Omdat onze moe ders en grootmoeders het óók deden en het „dus" goed is? Vergeet niet, dat die meestal in grotere huizen woonden,waarin, in veel gevallen één of meer dienstbodes zich de ge legenheid niet lieten ontgaan om zich met geestdrift over te geven aan poetsen, terwijl het werk terrein van de huisvrouw anno 1965 maar al te vaak beperkt blijft tot een paar kamers, een flat of een ééngezinswoning. Wilt u per se over spannen worden en uw man en kin deren tot waanzin brengen? Akkoord ga dan rustig door met een week of langer het huis op stelten te zetten, zodat niemand nog iets kan terug vinden en het in een huishouden nu eenmaal noodzakelijk evenwicht totaal ontwricht is. Er bestaat ook nog een andere ma nier om uw schoonmaakwoede uit te leven, een manier, die in alle op zichten veel prettiger is maar waarbij u de zelfbeheersing moet kunnen op brengen om van tijd tot tijd een kleine, maar tactisch opgezette slag te leveren, in plaats van die éne, ver pletterende veldslag die té veel el lende brengt in uw gezin om u nog echt voldoening te kunnen geven van uw eindoverwinning: een pijnlijk schoon huis. Die methode luidt: doe uw gewone routinewerk huishou delijke stukken, die regelmatig wor den onderhouden, hoeven niet nog eens extra onder handen genbmen te worden en knap telkens tus sendoor karweitjes op, waar u niet zo gauw toe komt. Is het b.v. nodig de inhouden van twee kasten te ver wisselen, neem dan telkens, wanneer u toch in de buurt bent, een armvol spullen mee uit de ene kast naar de andere en vice versa. Leg een stof doek bij elk van de kasten, zodat u ze meteen stukje bij beetje, nog wat schoonmaakt ook. Natuurlijk, om de paar jaar moe ten er vernieuwingen worden aange bracht, witten behangen vloer bekle den. Laat dergelijke klusjes bij voor keur doen, wanneer man en kinderen er niet zijn. Moest uw echtgenoot binnenkort niet een paar dagen voor zijn bedrijf weg? Neem die kans waar en verricht in die tijd won deren, zodat uw man thuis kan ko men in zijn gezin en niet in uw huis houden. Tenzij u natuurlijk graag samen de witkwast hanteert Blijft u, ondanks alles, tot de ver stokte „grote-poets-zondaressen" ho ren en het staat iedereen vrij te zondigen dan willen we nog en kele tips geven. „Gebruik uw gezond verstand. Daar mee is soms al de helft van het werk gedaan, doe aan planning", werk van boven naar beneden en niet omge keerd, probeer, ondanks de drukte, een toch nog wat aantrekkelijker menu samen te stellen dan „6 dagen erwtensoep", hoe lekker u die ook bereidt. Laat uw gezin niet kamperen in eigen huis, hoe romantisch dat ook mag klinken. Een kiem van waarheid schuilt er toch in de onder mannen zo populaire kreet: „Grote schoonmaak? Een aan leiding tot echtscheiding!" houdt in dat men midden in dg rag'. af en toe bezonnen naar zolder gaa om te zien of een (tijdens de moderne periode) afgedankt bijzettafeltje oJ bloemstandaardje niet in het klassieke Veel interieurs worden ln deze tij naar klassieke smaak ingericht en di met borax of alcohol verdwij nen zowel uit wasbare, als niet wasbare stoffen. Vindt u bij het opruimen van uw sieradendoos een eenzame oorclip, waarvan de wederhelft spoorloos verdwenen is, geef hem dan aan uw dochtertje als haarclip. Draai een oude zekering in de contactdoos van een lege bui tenlamp, zodat deze schoon en droog blijft. Uw diamanten houdt u mooi door een behandeling in lauw water en ammoniak en daarna oppoetsen met 'n afgedankte tandenborstel. Stop kleine stukken voor de wasmachine in een oude ny lonkous en bind deze dicht. geheel kan worden tngepart. Dat spaart veelal veel geld uit en ■oms ziet men na jaren opeens, hoe aardig een versmaad „ouderwets" meubeltje het kan doen tussen de klassieke spul len die tegenwoordig weer „in" schij nen te zijn. Die oude dingen zijn meestal gebeitsi Een gebeitst oppervlak is bijzonder ge voelig voor vochtvlekken. Hebt u fraaie kringen op gebeitste meubeltjes gekregen, dan is 't bijna ondoenlijk om dit euvel te corrigeren door een nieuwe beitsbehandeling. Het zou u enkele avonden zwaar krab- en schuurwerk kosten. Kleine correcties kunt u aan brengen door de vochtplekken, die lichter van tint zijn krachtig af te „schrobben" met een doodgewone kurk. Door deze operatie lossen delen van de beits rondom de lichte plek op en u distribueert ze netjes over het lichtere gedeelte. In ergere gevallen is afbijten het enige middel. Met een ammoniakoplos- sing (een kopje ammoniak op een em mer water) spoelt u de beits weg. Een sterk sodabad, dat u eventueel daarna gebruikt, bleekt het hout, voor al eiken, sterk uit. Bij de verfhandel zijn nog sterker afbijtmiddelen te krijgen, waarmee men van afgedankte meubeltjes fraai geloogde antieke- lingetjes kan maken. Maar pas met deze stoffen op. Ze zijn zeer agressief. Wie de vrije natuur wil opzoeken heeft natuurlijk een minimum aan ruimte nodig. Ruimte ia er in ona land helaaa niet in overvloed, zoala deze foto bewijat. Snijdt een vinger van een niet meer in gebruik zijnde rubber handschoen en trek hem over de top van de bezemsteel, zo dat deze niet meer kan wegglij den van de muur, waartegen hij geplaatst is. '■i' Het is wèl zo veilig om het het scherp van een scheermes, dat u in het huishouden ge bruikt, met plakband te bedek ken, als u het niet nodig hebt. Om de kampeerder die terug teil naar de natuur, toch zoveel mogelijk com fort te gevenzijn inventie ve geesten dag en nacht aan het uitvinden. De moderne woudloper wordt dan ook een zeer geciviliseerd mens die de elementen trotseert met ijsblokjes en straalka- chels, ventilerende daken en behaaglijke rustplaat sen. Hij kan zich in het komend seizoen met het volgende uitrusten: Kano en luchtbed ineen. Door een constructie van drukknopen op het luchtbed, kan dit in een kano veranderen. Nu wel niet zo'n razend snelle, maar wel een aangenaam dobberden. Al lang dacht u: als die voetbal nu maar wit wilde blijven, dan zou den wij ook bij maanlicht kunnen voetballen. Tob niet langer, de witte, en onder alle omstandigheden wit- blijvende voetbal is er. Nieuw voor Nederland is een- of tweepersoons waterfiets met op blaasbare rubber drijvers. Het is gelukt een tentdak te con strueren waarin ventilatie is aange- bracht die zelfs bij gutsende regen geen water doorlaat. Ja, het wil nog al eens regenen op de camping. Als het knipperlicht on der water werd ons drijvende en wa terdichte zaklantaarn getoond; men staat er borg voor dat hij onder de natste omstandigheden blijft knippe ren. Waarom een ligstoel met veel moei te verzeulen als het op rolletjes kan? De ligstoel met wielen en opklapbare huif maakt het u gemakkelijk. Tijdens de Ellsabethsvloed ont stond de Biesbosch. U weet toch uit het geschiedenisboekje nog dat een kindje gered werd omdat het rond dreef ln een biezen wiegje terwijl de kat er boven op zat' en al springend het wiegje in evenwicht hield? We hebben nu geen poes meer nodig. Er is de drijvende reiswieg. Wie de avonden gekleurd wenst door te brengen kan zich Japanse gekleurde tentverlichting aanschaf fen. Over de nieuwste en allerbeste chemische toiletten zegt de impor teur: „Dank zij deze chemische toi letten en vloeistoffen kan de mens zich in de natuur meer thuis voelen". Terug naar de natuur, maar mét het Chanel-pakje. Daarom de tent met ingebouwde kleerkast; een uitge spaarde ruimte met stang, waaraan u opblaasbare kleerhaken zou kunnen hangen. De stokoude maar lang niet domme Parijse kapper Antonio wist dat de vrouw, ook ook ver van de bescha ving koket blijft. Hij ontwierp bad mutsen, zo flatteus en elegant als gedurfde hoeden. De „eenvoudigste" zijn in Nederland te koop (tusen 50 en 65 gulden); de verrukkelijkste (drie cijfers) zullen het zeker doen in buitenlandse wufte badplaatsen. Hat valt niet te loochenen dat het voorjaar nadert. Het proza van de schoon maak bewijst het. Maar ook de poëzie van «en ontluikende liefde. De meeste lijm op afwasbare goederen is te verwijderen door onderdompeling in warm zeepsop. Kaarsvet verdwijnt uit niet-wasbare stoffen door de stof te strijken onder grauw pa pier en vervolgens met ben zine te bewerken. Een zeepsop- je is meestal voldoende om kaarsvet uit wasbare stoffen te krijgen. Oude vruchten- en of wijnvlekken willen nogal eens

de Stem | 1965 | | pagina 19