or 348.- PHIL READ wil voor hij stopt nog kampioen 500 cc zijn ENORM VERLOOP VAN TRAINERS NEDERLANDSE DAG IN RIT NAAR DE ZON Spannende derby tussen EVVC en Marathon (h.) RINI ROKS start dit jaar met tien renners Tong en andere platvis soms moeilijk te vangen *-ers 613.- 5.- 780.- )RECHT, 1862 ÏPD W Weer favoriet voor 250cc-titel International die reserve staat.... Glorieus Ploegenrit voor „Pel "-renners Wereldkampioen Ie in etappe Experiment D Hartelijk welkom voor Petra Burka Uitslagen Haarlem noemt laan naar Pim Muiier Engelse beker Top-clubs in de halve finales GEEN WEDSTRIJDEN MEER Botwinnik gaat aan schakende machine werken COMPETITIE WINT AAN BETEKENIS in ploegverband Medewerking van KRO In West-Duitsland riskant beroep Opgeofferd Risico 's 12 13 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 12 MAART 1965 T.S.-ers in een ud, reparatie en leden voor en maximum aan le variatie'van de jgelijk in een van elijkse leiding op iiding van nieuwe olledige projects- p het gebied van sternen. g en gevoel voor fan de technische ïaire constructie- nderzoek. licht zigzag l'ije arm Itrlsch 1 met koffer (pHHD m Lichtgewicht zigzag met vrije arm en automatlc- schablonen Elektrisch Compleet met koffer CpHID I icht zigzag 1 e arm en I DOUWd I c-apparaat Vtrisch l i met koffer Lichtgewicht zigzag met vrije arm, stop- matlc en ingebouwd automatic-apparaat Elektrisch Compleet met koffer LONDEN „Als het startgeld goed is zal men mij bij elke belang rijke wedstrijd in actie kunnen zien. Voor ik met racen stop, zou ik graag nog de titel 500 cc willen bemachtigen. Bovendien ben ik, als Mike Hailwood er nog eens mee ophoudt, geïnteresseerd in M.V.," aldus de Britse motorrenner Phil Read die nu 26 jaar is en met zijn maat Mike Duff volledig kan rekenen op de steun van de Ja panse fabriek Yamaha. „Nee, het vorig- jaar was het met die medewerking: niet zo best", zegt Read. „Ze wilden slechts zes van d)e elf be langrijke wedstrijden die voor de 250 cc verreden werden steunen. Ik vertel de de mannen van Yamaha, dat als ik het nodige materiaal kreeg dan zelf wel voor het transport en de renners zou zorgen voor races in o.a. Spanje, Frank rijk, Oost-Duitsland en Italië. Dit was een van de vele risico's die de snelheid minnende Read in zijn leven nam. In het afgelopen jaar heeft hij daar overi gens heel wat successen mee geboekt Risico's zijn een belangrijk deel van zijn uitrusting. Zijn eerste machine was een 250 cc vrouw Ann en de nog kleine zoon Mi- PETER POST zal met de Belg Geo van den Berghe in de maand mei aan verschillende wedstrijden in Portugal deelnemen. Een en ander is te danken aan de vier etappe-overwinningen welke Van. den Berghe vorig jaar in de ronde van Portugal behaalde. PIET RENTMEESTER zal, zulks in tegenstelling tot andere berich ten, in 1965 deel blijven uitmaken van de Spaanse KAS-formatie. Piet blijft echter wel in Neder land wonen. COEN VISSER, enige jaren in woner van 's-Gravenmoer, zal in 1965 niet aan wielerwedstrijden deelnemen. De Santpoorter, zo'n jaar of tien amateur geweest, heeft een rijwielwerkplaats over genomen. FRANS BALVERT, als amateur leider in Olympia's Toer en als prof. één seizoen in de ploeg An- quetil, zal na een afwezigheid van 2 jaar weer in de wielersport te rugkeren. Na Bram Kool en Ger- rit Wesseling dus de derde die geen .weerstand aan de verleiding kon bieden, HENK EN BERT SLINGS, twee in Alblasserdam wonende ama teurwielrenners, zullen dit sei zoen aan veel Brabantse coursen deelnemen. Het duo is in Fij naart geboren. NOPPI KOCK, de Utrechtse gangmaker zal dit seizoen nogal eens in Italië aan de slag mosten. Hij gaat n.l, de amateurkampioen van dat land Donati trekken. Matchless, die hij gekocht had voor 35 gulden. Drie jaar later dook hij een nog in uitstekende staat verkerende BSA Gold Star op en maakte hiermee zijn debuut in Leicestershire Mallory Park. In tegenstelling tot in Nederland, ziet men in het Engelse verkeer nog veel vrouwen op een motor. Phil's moeder reed in 1922 al op een door een snaar aangedreven motor van het tijpe New Hudson. „Op het ogenblik rijdt ze op een 50 cc Honda en ik vind dat vóór haar veel te gevaarlijk' zegt Phil Read op geirriteerde toon. Phil heeft het dus niet van een vreemde. Vijf jaar geleden besloot hij zich geheel aan het racen te gaan wijden. Sindsdien heeft hij geen dag meer „gewerkt". Hij woont met zijn CONVENTRY Willie Humhries (in ternationale vleugelspeler van Con- ventry) die woensdag voor Noord Ier land speelt tegen Nederland in het tour- nooi om de wereldbeker, heeft om over schrijving verzocht. Humphries, die 28 is, heeft het in de tweede divisie spelende Coventry in 1961 6.000 pond gekost toen hij van Ards kwam en heeft Coventry vorig seizoen bij pro motie naar de tweede divisie geholpen. Hij ig al enige weken niet rneer in het eerste elftal opgesteld en hij meent dat het spelen in de reserves zijn interna tionale carrière zal benadelen. Manager Jimmy Hill heeft verklaard dat hij het verzoek van Humphries zal overwegen. chael in een huis dat gebouwd is op een stukje land van zijn moeder te Lu- on, de. de plaats waar hij het racen leer- De indruk die Phil bij zijn eerste optre den maakte, mag glorieus genoemd wor den. In wezen is dit een sport, waarin alleen veel ervaring de racer kan doen uitgroeien tot een groot kampioen. Het duurde dan ook tot 1959 voor hij zijn eerste grote overwinning behaalde met een 350 cc Norton. Het jaar 1960 bracht hem de eerste zege op de korte baan en wel over Bob Mclntyre met overwin ningen in de 350 en 500 cc klasse op het circuit van Oulton Park en bij de senior-wedstrijden tijdens de T.T. van het eiland Man. Laatstgenoemd evene ment bezorgde hem een ronderecord van 156 km per uur. „Deze snelheid verbaas de me", zei Read, „want het leek een gemakkelijke wedstrijd. Maar ja, de ra ces die je wint lijken altijd de eenvou digste". In juni 1961 was hij weer terug op Man en bezorgde iedereen de schrik van zijn leven door op een Norton no. 1 te worden in de juniorenklasse. Het jaar dlaarop was hij een van de renners, die TOKIO Ichiro Kono, de Japanse mi nister, die belast was met de organisatie van de Olympische Spelen, heeft na een voorvertoning kritiek geuit op de Olym pische film. De minister noemde de drie uur durende rolprent een onvoldoende weergave van de Spelen uit sportief oogpunt gezien. Phil Read (links) met een van zijn grote rivalen, Jim Redman. op de Europese circuits vrij wel.bij iedere race ronden van meer dan 100 mijl per u ur draaiden. Doordat zijn landgenoot Derek Minter in 1963 door een val werd uitgeschakeld, kwam hy er toe om zich bij het Gilera- team te voegen. Het bleek geen geslaagd experiment, al kwam hy tot eervolle tweede en derde plaatsen. Zijn eerste overwinning met een 4 cylinder Gilera kwam tot stand te Scarborough in sep tember 1963. Toen hij thuis kwam, lag er 'n telegram van de Yamaha-fabriek. De Japanners nodigden hem uit voor de Japanse Grand Prix. Read schreef in en werd derde achter Jim Redman met Honda en zijn teamgenoot Fumio Ito. Het was de Japan ners uitstekend bevallen en in 1964 kreeg hij het aanbod voor een aanval op de wereldtitel 250 cc. De wereldkampioen schappen startten en Phil Read met veel motorpech in de Verenigde Saten, maar de victorie begon in het zonnige Frank rijk, waar hij op het circuit van Cler mont Ferrand zijn eerste belangrijke winstpunten bemachtigde. Dit werd nog- eens overgedaan in Oost- en West-Duits- land. De eigenlijke slag vond plaats in Ulster. Het regende verschrikkelijk, maar de Honda van Redman slaagde er niet in Read's fantastische 250 cc Yaha- ma-machine van zich af te schudden. De Engelsman Phil Read was wereld kampioen Wat YGamaha dit jaar doet, zullen de motorliefhebbers kunnen zien in Daytona (V.S.), waar Read zijn eer ste belangrijke wedstrijd voor di(t sei zoen zal rijden. De Japanners hebben hard gesleuteld en het ziet er naar uit dat deze fabriek en Phil Read op nieuw van zich zullen doen horen. De tijd schijnt weer rijp voor nieuwe re cords. KEES PELLENAARS mooi succes es tel. 7 4 7 6 Iraat 16, Hulst tel. 2 2 15 jen tel. 3 72 9 VANCOUVER Een grote groep sup porters heeft Petra Burka bij haar te rugkomst uit de Verenigde Staten een hartelijk welkom bereid. De 18-jarige brunette kwam naar Vancouver om daar haar eerste Canadese exhibitie te geven nadat zij vorige week in de Verenigde Staten wereldkampioene kunstrijden was gewordten. Het feit dat mej. Burka in Canada thuiskwam uit de Verenigde Staten, heeft een ironisch tintje. Toen haar fa milie in 1951 besloot uit Amsterdam te Emigreren, werd toelating in zowel de Verenigde Staten als Canada aange vraagd. De Canadese aanvraag werd het eerst goedgekeurd en het gezin ves tigde zich in Toronto. De bescheiden middelbare scholiere vertelde dat haar sukses haar zelf had verrast. „Ik dacht dat ik ongeveer zesde zou worden bij de verplichte figuren, hoewel er wel men sen waren die zeiden dat ik een goede hans maakte" Petra zei geen plannen te hebben beroepsrijdster te worden. Zij wil blijven schaatsen bij de cricket, schaats en curling club van Toronto Zij richt nu al de blik op de Olympi sche winterspelen van 1968 in Grenoble. Ondanks de vele uren die Petra op de schaatsen staat, wordt de school niet verwaarloosd. De vrije uren die andere tieners hebben offert zij op om op school •bij" te blijven. Vooral trots op de pres taties van Petra is haar instructrice, haar moeder. Ellen Burka zegt dat zij eigenlijk nooit een kampioene in haar dochter had gezien. „Ik heb haar echt niet opgedreven. Ze was er zelf dol op' Mevrouw Burka heeft het niet gemakke lijk gehad om Petra en haar 16-jarig zusje Astra (ook een prima kunstrijd ster) te onderhouden uit inkomsten die kwamen uit het lesgeven» bjj diverse clubs in Toronto. Pas dit jaar kwam mevrouw in vaste dienst als instructrice bij de schaatsclub van Toronto. ..Het echter de moeite waard geweest. Ik voel me erg trots, aldus mevrouw Bur ka en zij zei te hopen dat Petra verder ■aat studeren. Mevrouw Burka wil niet 'at haar dochter beroepsrijdster wordt. MONCEAU LES MINES De Nederlandse wielrenners in Parijs- Nice hebben voor twee daverende overwinningen gezorgd, 's Morgens won Jan Janssen het eerste ge deelte van de etappe, een rit over 103 kilometer, door zes mede vluchters (onder wie Jacques An- quetil en Arie den Hartog) in de sprint te kloppen, later op de dag reden Kees Pellenaars' mannen in de ploegentijdrit naar een schit terende triomf. Ze bleven forma ties als die van Pelforth, Flandria, Ford en Margnat de baas. In de ranglijst was het even dringen, want na de halve etappe voerde Zilioli het gezelschap aan, daarna, toen de koers voor equipes er op zat bleek Jacques Anquetil num mer één. Kees Pellenaars heeft behalve winst ook wat verlies ge kend, want van Engelen en Wou ters kwamen ten val en verspeel den vele minuten. De uitslag van de rit Chateau-Chinon- Montceau les Mines was: 1. Janssen (Ned) 3.15.28; 2. Zilioli (It), 3. Motta (It), 4. Wolfshohl (Did), 5. Pou- lidor (Fr), 6. Den Hartog (Ned), 7. An quetil (Fr) allen in dezelfde tijd als Jans sen, 8. Rudi Altig (Did), 3.17.10, 9. Van Coningslo (Belg) z.t, 10. Nolmans (Belg) z.t. De uitslag van de ploegentijdrit, het tweede gedeelte van de derde etappe luidt: 1. Tele vizier 1.08.48 gem. 50.236 km/h, 2. Pelforth Sauvage Lejeune 1.08.51, Flandria Romeo 1.09.09, 4. Ford Gitane 1.09.21, 5. Margnat Paloma 1.09.30, 6. Mer- cier BP 1.10.21. Het algemeen klassement luidt na de derde etappe: 1. Anquetil (Fr) 12.48.41, 2. Zilioli (It) 12.49.16, 3. Rudi Altig* (Did) 12.50.26, 4. Junkermann (Did) 12.51.02, 5. Janssen (Ned) 12.51.20, 6. Den Hartog (Ned) 12.51. 30, 7. Poulidor (Fr) 12.51.50, 8. Motta (It) 12.52.20, 9. Stablinski (Fr) 12.52.47, 10. Ne- delec (Fr) 12.52.59,, 15. Haast (Ned) 12.53. 57, 19. v. d. Vleuten (Ned) 12.55.24, 21. Lute (Ned) 12.56.57, 23. Maliepaard (Ned) 12.57.58, 32 Schuuring (Ned) 13.00.55, 33 Van Espen (Ned) 13.01.59, 34. Wouters z.t, 38. Van Dongen (Ned) 13.04.31, 48. Gel dermans (Ned) 13.10.44, 58. Groeneweg (Ned) 13.13.17, 65. De Haan (Ned) 13.20.19, 67. Nijdam (Ned) 13.21.36. Na de derde etappe ziet het algemene ploegenklassement er als volgt uit: 1. Fordt Gitane 38.29.39, 2. Margnat Pa loma 38.34.47, 3. Pelforth 38.35.04, 9. Te- levizier 38.47.36. De Italiaan Zilioli heeft met 30 punten de leiding in het puntenklassement. Altig is met 24 punten tweeue, terwijl Jan Janssen met 20 punten de derde plaats be zet. Leo van Dongen is met een totaal van 16 punten vierde. Het bergklassement wordt met zestien punten eveneens door Zilioli aangevoerd. Altig en Poulidor delen met 12 punten de tweede plaats. Cees Haast is met zes punten als vierde de beste Nederlander. HAARLEM Ter gelegenheid van het feit dat het honderd jaar geleden was, dat Pim Muiier werd geboren, is aan de verlengde Orionweg in Haarlem de naam Pim Mulierlaan gegeven, als eer betoon aan de man, die in Nederland voor vele sporten, onder andere voetbal, honkbal en de elfstedentocht, de grond slag heeft gelegd. Na een korte toespraak (Van onze volleymedewerker) Na de grote krachtsinspanningen van vorige week ziet het komende weekend er voor de volleyballers vredig uit. In de hoofdklasse heren moe ten V.C. Den Bosch, Ever Ready en Bermi zonder erg veel moeite tot winst kunnen komen. Voor V.C. Den Bosch bij Odulphus 2 en voor Ever Ready thuis tegen Lyceum zijn dit de punten die hen volledig in veiligheid zullen bren gen. Voor Bermi is dit de kans om de vierde plaats van Sarto over te nemen. De belangrijkste ontmoeting in de overgangsklasse dames vindt plaats in Den Bosch waar het ongeslagen P.T.T. bezoek krijgt van Sarto 2, nummer 2 op de ranglijst. De eerste ontmoeting bracht een 3-0 zege voor P.T.T. en als de Bos sche dames ongeslagen blijven is één overwinning uit de drie resterende wed strijden voldoende om de kampioensvlag in top te kunnen hijsen. Onder aan de ranglijst is het nu een groot gedrang geworden. Set Up kan het hoofd boven water houden door een zege op Olym- pia en Gevok kan de opmars naar vei ligheid voortzetten bij V.C. Udenhout in Tilburg. Bij Den Dungen - V.C.T. zijn de punten niet meer belangrijk. Bij de heren in Midden-Brabant is het pleit bijna beslecht. Were Di brengt een vi site aan Activia en komt daardoor twee punten dichter bij het kampioenschap. Belangrijk is nog de strijd om de voor laatste plaats. A 1 is de positie van To rnado 2 niet benijdenswaardig, toch blijft er nog een kans. Bij Ever Ready 2 - D.O.S. is de winnaar volledig buiten ge vaar. In Vught worden de ereplaatsen verdeeld. V.C.V. - Minenco kan een har de strijd worden tussen twee ploegen die het van hun aanval moeten hebben. De sterke aanval van V.J.C. zal de strijd tegen Rewa Robots wel in haar voordeel beslechten. In overgangsklasse 8, dames gaan de concurrenten van Rapid elkaar het leven zuur maken. In Bergen op Zoom ontvangt M.O.C.'17 het Bredase E.B.V.C. De Bredase meisjes kunnen hun achterstand op de leidsters tot twee pun ten terug brengen, maar M.O.C. heeft naast haar sportieve plicht nog het oog op de eervolle tweede plaats. In Dintel- oord zijn n.l. meer sterke teams ge vallen en V.V.O. gaat dan ook niet met een gerust hart. Bij de heren hebben de leiders RHBS Breda en L.V.C. geen al te moeilijk kar wei. Toch mag men de zaken niet te liclit opnemen. RHBS Breda gaat op be zoek bij Bermi 2 dat vergeleken kan wor den met een kat in het nauw. Matador de tegenpartij van L.V.C. is ook nog niet in veiligheid en zal zich dus niet hij E.G.V.C. geven wij de Roosendalers weinig kans. D.S.V. - M.V.C. kan een boeiende strijd worden tussen twee ge lijkwaardige teams uit de veilige mid denmoot. Tenslotte Vlissingen dat weer een Walcherense derby kent. Steeds een evenement op zich tussen gelijkwaardige teams waarbij de rivaliteit zorgt voor sfeer en spanning. E.W.C en Marathon zullen op deze traditie wel geen uitzon dering maken. LONDEN De Engelse voetballief hebbers kunnen zich het verloop van de strijd om de voetbalbeker niet beter wen sen, Manchester United zegevierde bij Wolverhamptno Wanderers met 5-3 ter wijl Leeds United uit met 3-0 van Crystal Palace won. Liverpool werd de derde (nog niet be kende) halve finalist. De Engelse kam pioenen wonnen de replay tegen Leices- ter City met 1-0 op 27 maart worden de volgende halve finales gespeeld: Liver pool-Chelsea enManchester United- Leeds United. In een wedstrijd voor de eerste divisie versloeg lijstaanvoerder Chelsea Totten- ham Hotspur met 3-1. MOSKOU Botwinnik heeft besloten zijn kans om volgend jaaT de wereld titel schaken te heroveren op zyn land genoot Petrosjan, die hem de kroon in 1963 heeft ontnomen, te. laten schieten. Maar Botwinnik (54) die elektrotechni cus is, zal blijven schaken en zijn tijd voorts besteden aan ontwikkeling van een machine die kan schaken. De inter nationale scheidsrechter Rkochlin vertel de dat het besluit van Botwinnik geen gevolg is van gebrek aan vertrouwen in eigen kracht. Volgens Rkochlin dient men zich voor ogen te houden dat Bot winnik niet alleen een eminent schaker is, maar ook een groot geleerde. Hij hèeft het thans druk met het zoeken naar een systeem voor schaakprogram mering voor een denkende machine. Dit is" een grote en moeilijke opgave Rkochlin vertelde ook dat Botwinnik ko mend najaar met de Nederlandse oud wereldkampioen Max Euwe een tourner door Siberië en het verre Oosten zal maken. BRUSSEL Voor het tweede wereld kampioenschap vijfkamp, dat van 1 tol en met 10 april in het Antwerpse sport paleis zal plaats vinden, hebben de vol gende deelnemers ingeschreven. Koya Ögata, (Japan), Manuel Grive§, (Argen- tinië), Henk Seholte (Nederland), Johann Scherz (Oostenrijk), Siegfried Spielmann, (Did.) en de Belgen Raymond Ceule- mans en Antoine Schrauwen. heeft de burgemeester van Haarlem mr. O. P. F. M. Cremers het nieuwe naam-1 voorbaat gewónnengeven. bord onthuld. I In Roosendaal speelt ook Rapid thuis, maar tegen het steeds beter spelende (Van onze hengelsportmedewerker) Het is algemeen bekend dat het succes van een visdag niet alleen afhangt van de dichtheid van de visstand, de gekozen stek en meteorologische omstandigheden, materiaal, techniek en het „koppie" van het mannetje dat de hengel hanteert. Ook het gedrag van de vis speelt wel degelijk een rol. Om over invloed van maan, zon en sterren nog maar niet te spreken en ook de watertemperatuur maar bij de meteorologische omstandig heden te rekenen. Vele binnenvissers kunnen getuigen hoe eenzelfde vissoort de ene dag of tijd zich beter laat vangen dan op andere dagen of tijden. Daar kan het weer, hoge of lage drukgebieden, en de stand van de maan van invloeod bij zijn. Er is echter ook nog zoiets als de levenscyclus van de vis. De laatste jaren is bij het visserijonder- zoek op zee gebleken, dat de tong zich op bepaalde tijden veel gemakkelijker laat vangen dan in andere perioden. Het is dan of de vis veel voorzichtiger is. De tong lijkt veel oplettender. Wat pre cies de oorzaken zijn is nog niet bekend. Maar de uitkomsten van de vloot en het wetenschappelijke visserij-onderzoek be wijzen, dat er tijden van veranderd ge drag en waakzaamheid zijn, die ook de zeehengelaar moeten aanspreken. Over het algemeen is de tong op weg naar de paaigronden of in het paaigebied ge makkelijker te vangen dan in de rest van het jaar. Maar ook verder gedurende in de bodem ingraaft en het schrobnet over de bodem hem dan onberoerd laat. dus over hem heen gaat. De vraag is zelfs of men om meer tong te vangen voor het net uit, dat over de bodem sleept geen extra „wekker" moet maken om de platvis los van de bodem te maken. Men kan zich voorstellen, dat de zeehengelaar aan de kust vooral tonp: vangt als deze vis dicht tegen het strand aast. Meestal gaat de tong bijten met het opkomen van het water als het zand op zijn rug wegspoelt. Dan wordt ook het water wat „dikker" en minder door zichtig en voelt de tong zich veiliger. Schar bijvoorbeeld, die ook op gezicht aast net als makreel, geep en gul. heeft graag rustiger helderder water. Bot doet het bij „dik water" weer beter. Feit is, dat een tong 's nachts aan de werphengel minder kans op succes geeft als tegen het strand in het 'ondiepe water een lichtschijnsel van een sterke maan valt. Bij donker weer en opkomend getij bijt de tong en paling vaak het best. Uit zonderingen nagelaten. Het is dit ge drag van de tong en waarschijnlijk ooll andere zeevis, die bijzonder interessant is. De biologen van het RIVO ln IJmui- den gaan er in elk geval een speciale studie van maken. En dat zou ook de het seizoen zijn er duidelijke vangst- verschillen, waarbij de oplettendheid van deze platvis een rol moet spelen. De vraag is zelfs of de vis zich dan dieper zeehengelaars wel eens wat meer over het gedrag van deze kostelijke platvis en de techniek van de vangst kunnen gaan vertellen. Recente onderzoekingen hebben bewezen, dat er dit jaar weer meer tong komt vanwege de goede jaar klasse 1963. Deze zomer komt er meer tong dan de laatste jaren na de strenge winter met massale vangsten en sterfte het geval was. Ook de scholvangsten nemen opmerkelijk toe als gevolg van een goede jaarklasse 1962. die nu als maatse vis in de vangst komt. Neemt men daarbij dus nog de kans op meer aal, dan ziet het er goed uit voor de komende jaren. Het is echter daarbij goed het gedrag tfan de vis eens te bestuderen. Al is de vangst met een net heel wat anders dan een beaasde haak dat heeft het Veerse Meer het laatste jaar wel geleerd waar de beroeps vissers grote hoeveelheden schol weg slepen met netten en fuiken en de schol vanwege de enorm goede voedseltoestand bijzonder slecht aast. BREDA Het Breda-Bier wielerklas- sement, dat dit jaar voor de derde keer gelanceerd wordt, neemt steeds meer in betekenis en belangrijkheid toe. Voor ko mend seizoen staan niet minder dan der tig wedstrijden genoteerd; men begon indertijd met tien. Bovendien krijgt deze competitie een extra tintje door mede werking van de KRO, die alle koersen op een nog nader uit te werken manier, voor de microfoon gaat brengen. Mét het bekend maken van de nieuwe formatie was dat eigenlijk het belang rijkste nieuws van de jaarlijkse bijeen komst aan het begin van 't seizoen. In tegenstelling tot vorig jaar, toen acht coureurs geadopteerd werdén, komt Rini Roks nu met tien man uit. Het zijn: Dies Kosten (Kapelle), Rinus Hoogerland (Ka- pelle), Janus van de Breugel (Zwijn- drecht), Jan Fransen (Halfweg), Bas van de Bom Cs Gravendeel), Nico Lute ('s Gravenland), Toon Mertens (Ulvenhout) Leo van Zomeren (De Heen), Jan van Geel (Breda) en Wim van Opstal (Prin senbeek). Het gezelschap werd in keurig nieuw trainingspak gestoken en kreeg een nieuwe fiets. Als bijzonderheid valt te melden dat deze karretjes „op maat" gemaakt zijn door de gebroeders Van de Kloot, die na het meten van armen, be nen en bovenlichaam tot een zo „gegoten" mogelijk model kwamen! Ook nu gaat Rini Roks als ploegleider optreden. Hij wordt daarbij geassisteerd door Jos van de Kloot, mecaniciën, Mari Voets, soig- neur en Jaap Kieboom, chauffeur. De ploeg gaat alle klassiekers en belangrijke criteria rijden en doet wederom Oiymp"» Toer. In zijn openingswoord maakte de heer M. Smits van Waesberghe zijn genoegen duidelijk over de bereikte resultaten van 1964 en prees Roks' activiteiten. Hij zei op de eerste plaats te willen streven naar successen in ploegverband. Traditiegetrouw werkt de firma weer mee aan wedstrijden „om het zilveren stuur", een prijs voor de beste amateur in acht willekeurige klassiekers, te kie zén uit een totaal van veertien. Daarnaast gaat men de Brabantse en Zeeuwse sport weer s'teunen met het Breda-Bier klasse ment dat bij de eindprijzen een uitbrei ding onderging. Gerrit Verdaasdonk, voorzitter van de WV Breda (nauw be trokken bij de organisatie op technisch gebied) maakte namelijk bekend dat zijn vereniging vanwege het vijfjarig bestaan een zesde en zevende prijs (beide vijftig gulden groot) zal toevoegen. Met betrek king tot het steunen van prof-koersen in eerder genoemde twee provincies merkte de heer Smits van Waesberghe op dat het niet in de bedoeling ligt een vaste lijn te bepalen „maar er geholpen wordt, waar mogelijk en wenselijk". Releverend aan zijn klachten die hij vorig jaar uitte tegen de KNWU over samenwerking met sponsors kon spreker meedelen dat er een prettig contact is geweest tussen vertegenwoordigers van wielersport steunende merken en het hoofdbestuur der bond. „Ook voor de toekomst kunnen we verzekerd zijn van alle begrip voor onze wensen en moeilijkheden". Tenslotte werd bekend gemaakt dat de KRO in het kader van haar veertig jarig bestaan aan verschillende sportevene menten extra aandacht wil besteden. Een ervan is de Breda-Bier competitie, die niet alleen regelmatig in het nieuws zal zijn, maar bovendien afgesloten wordt met een halve gieter hoge beker voor de eindwinnaar. Triomfators van de ver schillende wedstrijden krijgen een ver kleind model. In het KRO-radioprogramma „Spart- ?eriscoop" zal Piet Hack zaterdag van nalf vijf tot tien over half vijf een gesprek hebben met Rini Roks en Gerrit Verdaasdonk. De 1 FC Köln is 4e slechtst betaalde oefenmeester der Bundesliga is zijn ontslag zal krijgen. Dat is n.l. usance geworden in de West- duitse eredivisie: zodra het een club slecht gaat. moet de trainer er voor boe ten. Westduitse voetbal-oefenmeesters zijn de best betaalde, maar de slechtst behandelde. Het verloop is enorm. KEULEN, door zijn onverwachte thuisneder laag tegen „Eintracht Frankfurt" dat bovendien vrijwel de hele wedstrijd in het Müngersdorf- stadion met 10 man moest spelen, maar in vijf minuten tijd de 31 achterstand omzette in een 34 voorsprong teruggevallen op de 5e plaats in de Bundesliga-compe- titie. Zij heeft thans vijf punten achterstand op Werder Bremen, dat op zijn eerste eredivisiekam pioenschap afstevent. Volgens de captain van de l FC Köln zijn de kansen op een hernieuwd Keu lens landskampioenschap vrywel verke ken. De achterstand is nauwelijks meer op te halen. Wat men zich in voetballend West- Duitsland afvraagt is, of nu de 1 FC- trainer Georg (Schorsch) Knöple (vroe ger de trainer van Werder Bremen) die overigens met 2.500 mark per maand Een groot aantal Westduitse voetbal trainers is al opgeofferd. Rudi Guten- dorf, de trainer van de Meidericher SV, dat hij vorjg jaar het vice-kampioen- schap achter 1 FC Köln bezorgde, is ont slagen. Ruzie met het bestuur, heet het Werkelijke reden: Meiderich, dat zich nu weer orhhoog heeft gewerkt tot de middenmoot, heeft wekenlang tegen de degradatie moeten vechten. Gutendorf, die enige tijd belangstelling scheen te hebben voor „Fortuna '54" gaat naar de VFB Stuttgart, dat vorig jaar op de vierde plaats eindigde, verkeert echter thans in acuut degradatiegevaar. Guten dorf moet de club daarvan redden. VFB- trainer Kurt Baluses is aan de dijk ge zet. Karlsruher SC, dat samen met Schalke 04 en Hertha BSC in acuut de gradatiegevaar verkeert, heeft zijn trai ner Kurt Sommerlatt ontslagen. Hertha BSC had zich al lang ontdaan van zijn trainer Joseph Schneider, als de club zo gauw een ander had kunnen vinden. Hertha had Rudi Gutendorf van Meide rich willen hebben, maar de onderhan delingen zijn vastgelopen. Sinds Hertha onderaan de divisie-ranglijst bungelt ko men er niet zoveel mensen meer «aar het Olympisch Stadion in Berlijn. Her tha heeft dus niet zoveel geld meer en kon Gutendorf niet bieden, wat deze vroeg (en dat zal heus niet weinig zijn geweest) Maar ook bij de clubs, die het niet slecht gaat, wordt stuivertje .gewisseld met trainer. Hermann Eppenhoff b.v. verlaat Borussia Dortmund, die nog be hoort tot de kandidaten voor het lands kampioenschap. Vorig jaar was het al mis tussen trainer Eppenhoff en het Bo- russia-bestuur. Dat Eppenhoff toen nog bleef, was eigenlijk uitstel van executie. Eppenhoff gaat naar Meidericher SV als opvolger van Gutendorf. Bij Borussia Dortmund zal Eppenhoff worden opgevolgd door Willi Multhaupt, de huidige trainer van de adspirant- landskampioen Werder Bremen. Gunter Brocker is ontslagen door FC Kaisers- lautern. Hij zal worden vervangen door een man, die op het ogenblik nog aan de sporthogeschool in Keulen voor trainer „studeert". Karlsruher SC vervangt Kurt Sommer latt door trainer Helmut Schneider van de FC Saarbrücken, het «vorige jaar uit de Bundesliga gedegradeerd, maar op het ogenblik de Oberligaranglijst in het zuidwesten aanvoert en met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid zal deelnemen aan de promotiewedstrijden, met de mogelijkheid het volgend seizoen weer in de Bundesliga terug te keren. Het vorige seizoen reeds baarden de ontslagen van enkele bekende trainer-s van Bupdesliga-clubs groot opzien. Het begon wel met de officier-vlieger Her- bert Widmayer, die 1 FC Nürnberg naar het landskampioenschap voerde, maar op staande voet werd ontslagen toen het „der Klub" in de Bundesliga.niet zo ging als zij gedacht had. Sindsdien is het be roep van voetbal-trainer in West-Duits land er eentje met enorme risico's. Wie geen succes heeft, gaat voor de bijl. Dat ook succesvolle trainers van club veranderen, komt omdat met de succes sen hun koerswaarde op de trainers- beurs stijgt: Zij kunnen meer salaris krijgen, hoewel maar weinigen de 11.000 mark in de maand zullen krijgen (bonds kanselier prof. Erhard verdient 8.156 per maand) die Max Merckel als trainer van TSV München 1860 (bekerwinnaar, tweede in de eredivisiecompetitie en kandidaat voor het landskampioenschap) verdient). Brocker, die van Kaiserslautern naar Bremen gaat, krijgt 1.000 per m-and meer. Multhaup die van Bremen naar Borussia gaat krijgt ook 1.000 mark meer (4.500 mark per maand). Voetballen is nu eenmaal een „Geschaft" geworden. Voor betere waar worden betere prijzen betaald. Slechte waar wordt afgestoten. De Bundesliga danst rond de gouden beer. De trainers willen meedansen, wil len mee-verdienen. De clubs willen ver dienen. Zij kunnen dat alleen als ze overwinningen kunnen boeken, die volle tribunes betekenen. Dat kan alleen met succesvolle trainers, en die komen alleen als ze goed betaald worden. En zo draait het rad rond.... De nieuwe ploeg. Van links naar rechts Bas van de Bom, Janus van Breugel, Rinus Hoogerland, Dies Kosten, Jan van Geel, Jan Fransen, Toon Mertens, Nico Lu- te, Leo van Zomeren, Wim Prin sen en ploegleider Rini Roks. A De -KRO^beker

de Stem | 1965 | | pagina 15