Nederlandse volk blij verrast door keuze van prinses Vandaag rijtoer van verloofden door Den Haag V VD. WIL WATER IN WIJNDOEN HUIS IN SCHIEDAM VIER DAGEN GESLOTEN Reportage van de rit sempra verven DAGBLAD VOOR ZEELAND IMPROVISEREN Onbewolkt Schuldig Kabinetsformatie VECHT VOOR DE KIJKER Administratie: TELEVIZIER met speelt U rnet speelse kleuren HU IS DIEPVRIES nV00RU BETAALBAAR betaalbare diepvries! 103* JAARGAN© No. 24839 Voor doel. kroningen en Vaderland Uitgave s N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur L. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 D0NBERPA6 11 MAART 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) TROUWDATUM MARGRIET ONBEKEND (Van onze verslaggevers en correspondenten) SOESTDIJK/DEN HAAG Zullen prinses Margriet en haar verloofde Pieter Vollenhoven spoedig gaan trou wen? Officiële Haagse kringen verwachten van niet, al zijn langdurige verlovingen in hofkringen ongebruikelijk. Margriets toekomstige bruidegom, vierde jaars rechtenstu dent in Leiden, moet na zijn studietijd in militaire dienst. De prinses zelf heeft te kennen gegeven binnenkort in de verpleging te willen. Vandaar dat over een trouwdatum nog niet gesproken is. Evenmin is de vraag aan de orde geweest of Van Vollenhoven als toekomstige echtgenoot van een telg uit het Nederlandse vorstenhuis in de adelstand zal worden verheven. SOESTDIJK Prinses Margriet en haar verloofde Pieter van Vol lenhoven in een ogen auto tijdens de korte rijtoer over de rijksweg. De eerste directe hulde namens de bevolking is het jonge paar woens dagavond in Soestdijk bereid. De schooljeugd van Baarn en Soest luidde het sympathiebetoon in met een ro mantisch lampiondefilé. Tussen kwart over zeven en half acht 's avonds trok ken ongeveer vierduizend kinderen voorbij. Buiten de hekken keken hon derden belangstellenden toe. De prin ses en haar verloofde keken af en toe wat huiverig. Het was een koude avond. De prinses had een bruine astrakan- mantel om de schouders geslagen. Haar verloofde, in het gips na een enkel breuk tijdens een wintersportvakantie, stond steunend op een stok naast haar. Hij kreeg later een jas van een lid van de hofhouding. Prinses Christina en ook koningin Juliana sloegen de stoet gade. Voor de vorstin, die met de prins en de verloofden vandaag een rijtoer door Den Haag maakt, is het een drukke dag geweest. In de ochtenduren haalde ze kroonprinses Beatrix op het vliegveld af. In aanwezigheid van de demissionaire vice-premier Biesheuvel sprak ze ongeveer twintig minuten met haar dochter. Vermoedelijk over de consequenties, die de vroegere bekend making van de verloving zou hebben. Omdat het nieuws eerder was uitge lekt, moest in aller ijl worden geïmpro viseerd, ten dienste van de publiciteit. Televisie- en radioreportages werden in de grootste haast naar Soestdijk gediri geerd, zonder draaiboek. Ze waren voor een voldongen feit gesteld en moesten zich behelpen met wat tussentijds nog geregeld was kunnen worden. De rust dag, die men de kroonprinses na terug keer uit Suriname had willen gunnen, bleek een illusie. Het voorgenomen huwelijk van de prinses met een „zoon van ons volk", zoals premier Marijnen het had genoemd, heeft de instemming van de hele volksvertegenwoordiging. Dat bleek uit de reacties van fractieleiders. Unaniem bleken ze de keuze van de prinses te waarderen en het op prijs te stellen dat ze onbelemmerd de keu ze van haar hart had kunnen volgen. Al spoedig na de officiële bekendma king van de verloving begon Neder land te vlaggen. Eerst de rijksgebouwen, daarna de schepen en huizen. Schie dam, waar de familie Van Vollenhoven woont, reageerde bijzonder spontaan. Bij het Leidse studentencorps was de vreugde niet minder groot. Op „Miner va" werd daar de traditionele oranje bitter geschonken. De jaarclub Chimae ra, waartoe Van Vollenhoven behoort, liet champagne aanrukken. W. Dulith van deze club zei dat het geheim goed bewaard is gebleven. Hoe, dat wilden de verloofden gisteren niet zeggen. De jaarclubs, waarin zij zitten, zijn woensdagavond in het paleis komen feesten. Dat gebeurde na een intiem diner, waarbij enkele vrienden van het jonge paar en de vader van Pieter van Vollenhoven aanzaten. Het Leidse corps had zich in de mid dag al laten vertegenwoordigen, voor dat de verloofden een rijtoer gingen maken. Gisteravond om half tien is prinses Irene met haar man Carlos, op Soest dijk aangekomen om deel te nemen aan de intieme feestelijkheden rond de ver loving. Maar weinig toeschouwers wa ren er getuige van dat don Carlos, met naast zich de prinses, de snelle Jaguar het paleishek binnenreed. Het paar ver dween ijlings in het paleis, waar hen de gehele koninklijke familie, de ouders van Pieter van Vollenhoven en een aantal intimi begroetten. Hoe lang Irene in Nederland zal blijven is niet bekend. Men verwacht wel dat zij en haar man ook morgen nog aanwezig zullen zijn. Het is waarschijnlijk dat Pieter van Vollenhoven na zijn studietijd in Breda zijn dienstplicht vervult. Naar verwach ting zal hij op de Trip van Zoutlandt- kazerne de luchtmachtopleiding reser ve-officieren volgen. Na zijn diensttijd wil hij zich in Rotterdam vestigen als advocaat. BONN Met grote meerder, heid heeft de Westduitse Bonds dag woensdag twee moties tot verlenging van de verjarings termijn voor nazi-misdaden, die op 8 mei zou zijn verlopen, naar een commissie verwezen. Poli tieke waarnemers maakten uit deze grote meerderheid op, dat de moties zo goed als zeker door het parlement zullen worden goedgekeurd. Tijdens het debat dat zeven uur duurde, trad een duidelijke meerder heid voor verlenging van de verjarings termijn aan het licht, vooral onder de leden van de Christen-Democratische Partij en van de Sociaal-Democratische Partij. Na bestudering door de juridische commissie en goedkeuring door de bondsdag zal een motie tot verlenging van de verjaringstermijn aan de bonds raad (eerste kamer) worden voorgelegd, die de kwestie vrijdag zal bespreken. HILVERSUM In een nationaal pro gramma zullen donderdag 11 maart van ongeveer 11.0016.00 uur over de radio zenders Hilversum 1 en 2 reportages worden verzorgd van de rijtoer van de koninklijke familie, de ontvangst in de Eerste Kamer en de terugkeer naar Huis Ten Bosch. Volgens het voorlopig programma zul len de koningin en prins Bernhard om streeks 11.15 uur met het jonge paar van het Huis Ten Bosch af in een open auto of calèche naar het Catshuis rij den. Omstreeks 11.30 uur zal het gezelschap aankomen bij het Catshuis, waar de koningin en de prins het jonge paar zullen voorstellen aan de ministers en staatssecretarissen met hun echtgenoten. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De V.V.D. -fractie schijnt bereid te zijn water in de po litieke wijn te doen. Mr. Geertsema* voorzitter van de liberale kamerfractie, heeft gistermiddag, na afloop van het fractieberaad verklaard, aan informa teur Schmelzer „enige constructieve nieuwe wegen" te zullen voorleggen. Met nadruk zei mr. Geertsetma, dat de fractie het volledig eens is en het over het radio- en t.v.-vraagstuk ook altijd eens geweest is. Opvallend was dat mr. H. van Riel, voorzitter van de Eerste-Kamerfractie van de V.V.D., een deel van het beraad van de Tweede- Kamerfractie heeft meegemaakt. Mr. Geertsema betreurde het, dat de here* Smallenbroek en Van der Ploeg hebben verklaard de ontwikkelingen somber in te zien. Er zijn nog vele wegen open voor het vinden van oplossingen, zei de heer Geertsema. (Advertentie) Pieters ouders overrompeld Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Onbewolkt met overwegend mati ge zuidoostelijke wind. Maximum temperaturen overdag van 5 tot 8 graden. Vandaag; zon onder 18.37 uur. Maan onder 3.21 uur. Morgen: zon op 7.02 uur. Maan op 11.58 uur. Dr. Adolf Arndst, afgevaardigde voor de Sociaal-Democratische Partij (op positie), verklaarde tijdens het debat, dat hij zich persoonlijk schuldig acht aan de massamoord op de joden. Dr. Arndt, die rechter was tot Hitier aan de macht kwam, zei dat iedere Duitser het hoofd in schaamte moet buigen over de nazi-wreedheden. Hij lanceer de echter ook een aanval tegen Duits lands vroegere vijanden. „Jarenlang trachtte ik (joodse) men sen te helpen. Maar van jaar tot jaar zag ik hoe in landen als Zwitserland, Nederland, Engeland en Amerika de deuren steeds verder dichtgingen. Hoe wreder Hitier werd, des te genadelozer ging de deuren voor de joden dicht", aldus Arndt. Bij de verdediging van zijn eigen standpunt geen verlenging van de verjaringstermijn had minister Bu- cher erop gewezen dat er al 80.000 Duitsers na de oorlog door Duitse of buitenlandse gerechtshoven wegens oor logsmisdaden veroordeeld zijn. Tijdens het debat werd bekendge maakt dat een 22-jarige man was gear resteerd, verdacht van het sturen van anonieme dreigbrieven naar parle mentsleden, die woensdag aan de stem ming in de bondsdag zouden deelnemen, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Verrast en overrom peld door de loop van de gebeurte nissen zijn de ouders van prinses Margriets verloofde gistermorgen in alle vroegte nog in het schemerduister uit Schiedam vertrokken. Met onbeken de bestemming, zo werd in de Burge meester Knappertlaan gefluisterd. Maar iedereen begreep en wist, dat de vader en de moeder ijlings op weg gegaan waren naar paleis Soestdijk. Vooral me vrouw Van Vollenhoven leed woens dag volgens haar vriendenkring onder een hevige spanning, veroorzaakt door de onverwachte vervroeging van de of ficiële bekendmaking van de verloving tussen prinses Margriet en haar zoon. Officieel wist niemand iets in Schie dam te vertellen, maar het was nog maar nauwelijks dag geworden of in de omgeving van het ouderlijk huis Van Vollenhoven werd al druk gespro ken over de officiële verloving van de prinses met de zoon van deze bekende en geziene familie. Men stond hier en daar verbaasd en verrast. Verrast en overrompeld door alles zijn vooral de ouders. Hun zoon, de student, staat bekend als iemand die bijzonder graag luistert, maar zeer weinig over zichzelf en zijn persoonlijk SCHIEDAM Tientallen mensen stonden woensdagna de aankon diging van de verlovingte wach ten voor het huis van de familie Van Vollenhoven. leven uitlaat. Tot bijna het allerlaatste ogenblik heeft hij ook tegenover zijn vader en moeder gezwegen over de ro mance tussen de prinses en hem. Hij kon tenslotte niet langer meer zwij gen en heeft, zo zegt de vriendenkring van de familie, op het allerlaatste mo ment zijn ouders ingelicht. Dezen waren enerzijds verrukt over deze romance, anderzijds stond hen onmiddellijk de consequentie van de verbintenis voor ogen. In het bijzonder mevrouw Van Vollenhoven heeft dit alles maar moei zaam kunnen verwerken. „Niemand had dit verwacht", zei ons enige uren na het onverwachte vertrek van de fa milie, een zeer goede bekende van huize Van Vollenhoven. „Iedereen be schouwde de omgang van prinses Mar griet met de student als een normale omgang, zoals die tussen jongelui be staat. U kunt ervan verzekerd zijn, dat zijn vader en moeder vanmorgen niet rustig van huis zijn gegaan". Deze zegsman illustreerde dit duide lijk: „Toen ik om zeven uur de nieuwsberichten hoorde, heb ik on middellijk de familie gebeld, die hevig ontdaan ijlings gezorgd heeft zich te kleden en te vertrekken. Intussen had deze zegsman ook de Schiedamse po litie gealarmeerd, met het verzoek te zorgen voor een zo rustig mogelijk vertrek van de heer en mevrouw Van Vollenhoven. Dit is dan ook gebeurd. „Wij zijn volledig overrompeld", besloot hij. In het bedrijf „Bingham en Co." te Schiedam, waar de heer Van Vollen- hoven directeur is, ging het evenzo. De vertrouwde kring van de directeur had verschillende maatregelen ontworpen, wanneer het officiële nieuws vanuit Soestdijk bekendgemaakt zou worden. Woensdagmorgen stond de bedrijfslei ding voor het feit dat een en ander al zou geschieden. Men heeft zo snel mo gelijk een interne informatiedienst in het leven geroepen, om iedere werk nemer in het bedrijf zo volledig Mo gelijk te kunnen inlichten. Bovendien kreeg het personeel de gelegenheid de officiële bekendmaking van de verlo ving door de koningin via de televisie te volgen. Yoor de rest ipoeten we maar af wachten", verzuchtte de bedrijfs leiding, die een storm van natio nale en internationale telefoongesprek ken had moeten verduren, geplaagd werd door honderden vragen van bin nen en buiten de fabriek en intussen moest proberen contact te zoeken met de spoorloos verdwenen directeur, voor het treffen van verdere maatregelen. Onafhankelijk weekblad voor het gezin met televisie. Doe wat bijna 500.000 Nederlanders reeds deden, neem óók een abonnement. (per week 0.50 - per kwar taal f 6.50 - per jaar 26. Schrijf een briefkaart aan: Postbus 2 - Leiden of bel: Tel. 01710-26741 (toestel 65) VEVEO N.V Schiedam^ Spinazie, doos van 450 gr. *Tnu 0^ Gratis bij aankoop van 1 pak andijvie 700 gr. 95 of 1 pak boerenkool 750 gr. a 95 een leuk Groko-speldje GrtAo n.v. digpvriet Zunderf Tel. (01696) 31 St

de Stem | 1965 | | pagina 1