i ZWITSERLAND WORDT DOOR EIGEN WELVAART BEDREIGD Bouwnijverheid mag geen nationale sluitpost zijn HUNTER echt een lekkere Amerikaan Kalme markt op Damrak Arbeiders-immigratie neemt toe Economie is warmgelopen IR. WITTE KRITISEER T BEGROTINGSPOLITIEK DAF BOUWT IN BELGIË 1-lntimat onstraties: REPETITIE IN KOSTUUM erve klassen ibant-Zeeland net zo oer- er in de tobbe 11 Vicieuze cirkel Lapwerk Geen werktuig voor beheersing van conjunctuur Structuur Oud geschil beslecht Amerika verkoopt aandelen Aniline Dividendvoorstellen TER ZAKE Schoenindustrie krijgt maar weinig orders Fiscus in Triest „drijft' op één belastingbetaler De Wit s textiel boekte gunstige esultalen Drs. Coppes (NKV) Extra uitkering aan werknemers zeker mogelijk EEG-reserves in zes jaar verdubbeld Moord om plaats in Italiaans bejaardenhuis Driehonderd man staken: 30.000 tot nietsdoen gedoemd Washington wil investeringen uit buitenland MARKTEN WATERSTANDEN 4- „Theo Middelkamp" in de Wil- >lder gekomen. De adspiranten km. De tijd van de winnaar A. er was 44.05 min. 2 werd J. Priem, op 2.55, 4 A. Koole z.t., rermeulen op 4.10. nieuwelingen, waarbij ook de als Ko Tolhoek en Jan Grim deed Daaf Linderibergh al een geslaagde uitlooppoging, lij moest toestaan dat spoedig iet en Henk de Schipper zich roegden. Dit drietal voerde ge- sijn voorsprong op. Na 50 km nish bedroeg de voorsprong op >5 min. In een scherpe eindspurt de Schipper zich de sterkste, Kieviet en de animator Daaf :gh. Jan de Schipper won de i het peleton vóór Ko Tolhoek. ertus Fransse, 7 J. de Smet, 8 nicus, 9 Bertus de Vos, 10 Jan Cor Swenne, 12 Max Joosse op avooy op 1 ronde, ig 13 maart a.s. worden in jrp de individuele clubkampioen, verreden. Om 14 uur starten de :en voor 24 km, om 15 uur de igen en amateurs gezamenlijk, /elijk voor 62 en 81 km. De start is gelegen aan de Havenweg te •p. Alle licentiehouders van de heo Middelkamp" worden aan verwacht. reserve eerste klas leed leider ten 2 een 21 nederlaag bij Bra- NAC 3, dat met 40 TSC 2 ver dam daardoor wat dichterbij. In- verzamelde twee kostbare pun- |toste van Longa 3, terwijl Vlis- en De Valk 2 eerlijk deelden |SV 3 en Veerse Boys 2 kwamen Ifdc resultaat. Middelburg 2 betekende de 50 Eindhoven 3 een flinke positie- ing. getuige de stand: Spechten 2 'AC 3 17—24, Brabantia 2 17—22, —20, TSC 2 17—19, De Valk 2 17- a 3 1714, Vlissingen 2 1513, (rg 2 17—13. Veerse Boys 2 17—13, 2 16—10, Eindhoven 3 17—10. eserve tweede klas kwam Axel 2 32 overwinning op Middelburg ad uit de zorgen. Corn. Boys 2 et klein verschil zijn meerdere iclaal 2 erkennen (01) en Dosko net 20 baas over hekkesluiter Goes 2 verloor op eigen veld met Zeeland Sport 2. waardoor de als volgt uitziet: HVV 2 1118, lal 2 12—17, MOC 2 10—15, Dosko Goes 2 1414, Zeeland Sport 2 txel 2 109, Corn. Boys 2 9—6, irg 3 12—6, Sarto 2 11—4. reserve derde klas liet Steenber- tek gaan tegen Alliance 2. Zee- rt 3 verloor „thuis" met 14 van 2, terwijl Vlissingen 3Meto 2 Rood Wit 2Terneuzen 2 (33) puntenverdeling eindigden. De thans als volgt: Terneuzen 2 11— ace 2 12—15, Rood Wit 2 13—13, n 3 11—12, Hontenisse 2 11—10, 2 13—10. Meto 2 12—9, Steen- 88. Zeeland Sport 3 136. eheim" van het unieke lysteeml Net zoals vroe- rdt de was voortdurend 3n er weer in onderge- jltaat? Een kraakheldere uw linnenkastl Grove erfijnste spulletjes: Uw dat él uw wasgoed op bandeld wordt. Want u vilt wassen. Een Zanker Wasprogramma's, die uw trken! wasautomaat met apart louwde centrifuge. Dat cent dus wel, dat U na rassen en spoelen de ven moet overhevelen, daar staat tegenover, I veel betere was- en iresultaten bereikt, hebt U alleen de cen- e nodig en soms zijn offen, die juist buiten ;ntrifuge moeten blij- Alle delen, die met en sop in aanraking n zijn van roestvrij taal. itvoering f 1295.- ;he wasmachines, vol- nes. Eigen landelijke deze wascombinatie stig Uw eigen was- (behalve 's zaterdags), en 10 uur. HAPPIJ WED. J. C. 1-5140 n verkrijgbaar bij Weststraat 9-11 Kerkstraat 8 Oude Stad 21 Dorpsstraat 84 Gravenstraat 312 Gentsestraat 14 Cloosterstraat 67 Nieuwstraat 36 J. de Waalstraat 16 Hoofdstraat 16 Prinses Beatrixstraat 13 Spoorstraat 1 Rapenburg 120 Koninginnestraat 30-32 Terneuzensestraat 1 Dorpsstraat 21 - 11 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 10 MAART 1965 5? (Bijzondere correspondentie) BERN. Als men over Zwitser land spreekt, denkt men automa tisch aan een rijk land, geworteld in welstand dank zjj de langdurige vrede, welke zijn deel is, aan inter nationale instellingen, buitenland se kapitalen en modern-georgani seerd toerisme. Daarom kan het velen verwonderen te vernemen dat dit land bedreigd wordt door de gevolgen van de snelle indus trialisatie, welke een dusdanig be roep op buitenlandse arbeidskrach ten heeft moeten doen, dat een be langrijk percentage van de ar beidsplaatsen door hen bezet wordt. Wat weer een hetze tegen vreem delingen heeft opgeroepen. Te Brieg en te Chiasso worden strenge maatregelen toegepast om Italiaanse im migranten buiten Zwitserland te houden, maatregelen waarvan ook andere reizi gers dan Italianen hinder ondervinden. Alle reizigers moeten voor nader onder zoek, gepakt en geladen, de treinen uit. Tijdens een betoging te Genève vroegen bijna 9.000 Zwitsers om een referendum. Zij waren tegen het afbakenen van een nieuwe zone, waarin het aan internatio nale organisaties toegestaan is zich ver der uit te breiden op de oevers van het Meer van Genève. Dit laatste initiatief werd door het blad „Le Journaal de Genève" schandelijk en dom genoemd. Sinds 1960 en vooral gedurende 1964 heeft de regering te Bern met alle mo gelijke middelen geëxperimenteerd om de situatie weer recht te trekken. Maar het resultaat beantwoordde niet aan de verwachtingen. Daarom is onlangs 'n lan delijk referendum gehouden. Iedereen kon toen zijn stem laten horen. Wat is er feitelijk gaande in Zwitser land? Zwitserland gaat door voor het rustigste land van Europa. Degenen, die hun kapitaal in „verzekerde bewaring" willen stellen, trachten dit te doen in Zwitserland. Hoe paradoxaal het ook mag schijnen, de geslaagde Zwitserse politiek ligt zeker ten grondslag aan de onrust, welke momenteel over het land is gekomen. Iemand, die té rijk is, loopt niet altijd over van geluk! Een tè grote rijkdom kan zelfs schadelijk zijn. Het geld dus de rijkdom welke in brede, doms tè brede stromen Zwit serland binnenvloeide, heeft bijgedragen tot prijsstijging. Deze laatste tijd heeft zich hierbij een andere factor gevoegd: het land werd overrompeld door buiten landers die er werk hoopten te vinden. Vroeger werd de Zwitserse economie vooral op peil gehouden door de horlo- ge-indutrie en door het bankwezen. Sinds de laatste twintig jaren vooral is hierin verandering gekomen. Er hebben zich verschillende andere takken van indus trie gevestigd en deze hebben zich dus danig uitgebreid, dat er steeds meer arbeidskrachten nodig waren. Zo flore ren er de textiel, het bouwvak, de chemie en lichte en zware mechanische be drijven. Zwitserland vond niet de nodige arbeidskrachten in eigen huis. Daarom trok het vooral arbeiders aan uit Italië. Maar dezen werden zo talrijk, dat zij reeds twee jaar geleden 40 pet. uitmaak ten van het totale aantal der arbeiders, in de industrie. Hierdoor kwam het land, vanwege dit enorme percentage buiten landse arbeidskrachten voor grote pro blemen te staan. Ook ontstonden hier door steeds grotere, materiële moeilijk heden, waarvan de woningnood niet de geringste is. Veel uit het buitenland ko mend geld werd besteed voor de bouw van luxewoningen, welke als bevoorrech te plaatsingsobjecten beschouwd werden. Dit heeft in zekere mate bijgedragen tot rie onrust waaronder het land mo- menVj;l lijdt. De economie „liep warm". Er ontstond grote speculatie in huizen en vooral in villa's, hetgeen weer leidde tot prijsstijgingen. Dit alles nam nog toe toen de regering probeerde om de buitenlandse geldstroom in te dammen Zij deed dit door meer toezicht op te leggen, enz. De geldbeleggers investeer den toen hun geld in bouwterreinen, die natuurlijk hierdoor weer een geweldige prijsstijging ondergingen. UTRECHT „Het bouwen is in zijn produktiviteitsontwikkeling achtergebleven bij verschillende andere bedrijfstakken. Als dit een permanent verschijnsel wordt, zou dit tot gevolg hebben, dat de bouwwerken relatief steeds duur der worden ten opzichte van andere artikelen. De vraag naar bouwprodukten zou hierdoor rela tief worden verminderd, hetgeen de economische positie van het bouwbedrijf als zodanig kan aan tasten." „In dat géval blijft de noodzakelijke voorziening met woningen, kantoren, fa brieken, scholen, kerken en alle andere bouwwerken, hetzij in kwantitatieve, het- dere welvaartsontwikkeling van onze zij in kwalitatieve zin, achter bij de ver maatschappij." Dit verklaarde ir. H. B. J. Witte, bur gemeester van Eindhoven en voorzitter van de stichting Bouwresearch gister morgen in Utrecht. Hij deed dat op een bijeenkomst van de stichting op de voor- jaarsbeurs ter gelegenheid van de intro ductie van het rapport „Transport op de bouwplaats." Hij noemde het verheugend, dat de bouwresearch nu enigszins op gang komt, al is het bedrag dat eraan wordt besteed nog altijd uiterst gering ten op zichte van de enorme bedragen, die bijvoorbeeld de chemische en elektro nische industrieën voor research uittrek ken. Ir. Witte acht het voor de ontwik keling van het bouwbedrijf en de bouw research van het hoogste belang, dat er continuïteit ontstaat in de opdrachten stromen. Hy vroeg zich onder meer af, of de hele structuur van et bouwbedrijf en met name de gescheidenheid van ont werp en uitvoering, zoals die by byna alle bouwprojecten bestaat, wel een or ganisatievorm is die tot optimale pro- duktiviteit kan leiden. Een van de gevaren, die de continuï teit van het bouwbedrijf steeds bedrei gen is, volgens ir, Witte, het gebruik van het afzwakken of stimuleren van de bouwactiviteit, ter beïnvloeding van de conjunctuur. Hij meent, dat dit gevaar vooral in Nederland bestaat. In dit ver band merkte hij op, dat het hem geens zins zou verbazen, als Nederland het ad vies van het monetaire comité van de Euromarkt om een dreigende inflatie te bestrijden via de begrotingspolitiek en door het afremmen van de vraag in de bouwsector, zou gebruiken om de afgif te van rijksgoedkeuringen te blijven remmen ook als dat met het oog op de situatie op de bouwmarkt niet meer noodzakelijk is. Het advies, aldus ir. Witte, zal ongetwijfeld worden gebruikt als wapen om de bouwnijverheid nog meer het, kind van onze onevenwichti ge nationale rekening te doen worden. Hij vestigde er de aandacht op, dat de keuze op welke manier men zijn geld zal besteden, de Nederlander niet De Amerikaanse regering heeft 11.1 miljoen aandelen General Aniline ver kocht voor 29.476 dollar per aandeel. Van de opbrengst is een deel bestemd voor Interhandel. een Zwitserse bankin stelling. De aandelen zijn verkocht aan een syndicaat onder leiding van Blyth and Company in New York en de First Boston Corporation. De verkoop maakt een einde aan een 22 iaar oud geschil over de aandelen. De aandelen zullen aan het publiek worden verkocht. Toen de regering ervan overtuigd was, dat haar beroep op de discipline niet ge hoord werd, nam zij haar toevlucht tot energieke maatregelen. Zij beperkte het kredietsysteem, zij legde een jaar lang een bouwverbod op zekere woningsoor ten, zoals grote buitenverblijven, sport gebouwen administratiegebouwen en eni ge andere gebouwen. Ook werd voor iedere fabriek en voor elk bedrijf een niet te overschijden maximum aantal buitenlandse arbeidskrachten vastge steld. Een onderneming mag nog slechts buitenlandse arbeiders aanwerven als haar personeel gedaald is tot 95 pet, van de personeelsbezetting van 1 maart van het vorige jaar. Verder moet de fabriek of het bedrijf kunnen bewijzen, dat de uit het buitenland aangenomen arbeiders door de fabriek of het bedrijf gehuis vest kunnen worden. In Italië wordt de werkeloosheid steeds groter, hetgeen tot gevolg heeft, dat honderden en honder den Italianen naar Zwitserland proberen te emigreren. Omdat deze mensen een verblijfsvergunning moeten kunnen over leggen om in Zwitserland toegelaten te worden, ontstaan momenteel de voor al le uit Italië komende reizigers hinder lijke incidenten aan de stations van Brieg en Chiasso. De opgelegde bouwstop ligt verder vele Zwitsers zwaar op de maag en zij beweren, dat de buitenlanders op dit gebied in Zwitserland al te royaal bevoorrecht worden. Volgens de regering wordt momenteel het economisch evenwicht in het land bedreigd, vooral de enorme toeloop van buitenlandse arbeidskrachten. Deze te grote toeloop berokkent het land meer schade dan voordeel. In de fabrieken en in de bedrijven zou de Zwitserse rege ring niet meer dan 1 buitenlandse kracht tegenover 3 Zwitserse krachten willen zien staan. Volgens de publieke opinie zal de regering echter niet of maar zeer moeilijk in haar plan slagen, omdat er verschillende branches of vakken zijn, waarvoor geen Zwitsers personeel te vinden is. Zo zal b.v. nooit aan de vraag naar bouwvakkers voldaan kunnen wor den met alleen maar Zwitsers^ krachten. (Advertentie) U proeft het bij elk trekje: dit is pure, Amerikaanse tabak van opperbeste kwaliteit. Steek eens op p Hunter is een Koninklijk genoegen j in King Size formaat. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De Eindhovense DAF fabrieken gaan in België een fabriek vestigen. Over de plaats waar en het tijdstip waarop de nieuwe produktie- eenheid gerealiseerd zal worden wordt momenteel nog druk onderhandeld. De keuze is op België gevallen, omdat de DAF daar reeds over een uitgebreid afzetgebied beschikt („De Benelux is onze thuismarkt") en omdat de arbeids markt daar aanzienlijk gunstiger is dan in ons land. De uitbreiding is nood zakelijk geworden door de voorgenomen produktieverhoging van 140 naar 200 auto's per dag. Bovendien verloopt in Eindhoven en omstreken de werving van arbeidskrachten niet bevredigend. Aan vankelijk zal een gedeelte van de 1000 a 1100 Belgische arbeidskrachten die nu al in Eindhoven werken, bij de produktie in België worden ingeschakeld. Thomsens Verenigde Bedrijven n.v. Rotterdam: 10 procent voor aandelen A en 60 procent voor aandelen B (resp. 9 en 54). Na aftrek van interimdividend van resp. 7 en 42 procent resteert een slotdividend van resp. 3 en 18 procent. Handelscompagnie n.v. Rotterdam 16 (16) Slavenburg's Bank n.v. Rotterdam: 8 procent in contanten en 2 procent in aandelen (8 en 2). Wilson's limonadefabrieken, Den Kaag 7 procent in contanten en 5 procent in aandelen. N.V. Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij „Holland-Ame- rika Lijn", 6 pet. (1963: 5 procent). Handelsvereniging v.h. Reiss en Co., Amsterdam 7 pet. (6). AMSTERDAM DE HEER J. W. Hupkes, directeur van de n.v. Konink lijke Maatschappij „De Schelde" in Vlissingen, is in de gisteren gehouden buitengewone aandeelhoudersverga' dering van H. Albert de Bary en Co. n.v. tot commissaris van deze vennoot schap benoemd. H. B. J. WITTE waarschuwing is toegestaan. Het bouwen van een ei gen woning is niet alleen ongehoord ge compliceerd, maar men heeft er een vergunning voor nodig, waarop men soms jarenlang moet wachten, terwijl men voor de aankoop van auto's, tele visie-apparaten en dergelijke geen ver gunning hoeft te hebben. Hij voegde hieraan toe, dat dis keuze tussen een woning en een wasautomaat weliswaar niet reëel is, maar, dat de investering in de bouw zonder twijfel in het totale patroon van onze nationale bestedingen sterk wordt gediscrimineerd bij alle andere bestedingen. WAALWIJK In de gang van zaken in de leder- en schoenenbranche is nog geen lichtpunt te ontdekken. Weliswaar is de verkoop in de schoendetailhandel de laatste weken iets op gang gekomen, althans voor sommige artikelen, zoals heren, en kinderschoenen, maar de de tailhandel is nog niet van zins orders van betekenis bij de schoenindustrie te plaatsen. De voorraden specifieke win- terartikelen liggen velen nog zwaar op de maag. Vooral in de nogal dure laar zen zit veel geld, dat dit seizoen niet mecir vrijkomt. Geen wonder, dat er in de branche geklaagd wordt over de lang zame betalingen. Opheffing van enkele fabrieken, waar uitsluitend winterartikelen werden ge produceerd. is volgens de jongste ge gevens van het Gewestelijk Arbeidsbu reau van een en ander het gevolg ge weest. Ook zijn enkele aanvragen bin nengekomen uit de schoenindustrie om vergunning tot werktijdverkorting. In de over leerhandel zijn de zaken vrij rustig. De schoenindustrie koopt voor directe behoefte. Door de beperk te nabestellingen in winterschoenen is de schoenindustrie al vroeg met de pro duktie van zomerschoenen begonnen. Over het algemeen verwacht men voor de zomerartikelen een goede verkoop. Vandaar dat zowel de leder- als de schoenindustrie zich moet instellen op spoedige nalevering. Het kleurengamma is zeer groot, terwijl de prijzen van overleer standhoudend tot vast blijven. De vraag naar zoolleer is zeker niet verbeterd. Voor halzen en liezen bleef de vraag goed en die prijzen vast. Prijzen van inlandse huiden zijn vast. Terwijl de vraag voor de inlandse looie rij vrij beperkt bleef, was er wel be langstelling van buitenlandse zijde. AMSTERDAM Het Damrak heeft zich gistermiddag gekenmerkt door een kalme markt voor de in ternationale waarden. De koersen gaven weinig verandering te zien vergeleken met het voorgaande slot- niveau. De fluctuaties op de dag bleven binnen zeer nauwe grenzen. Er waren dan ook geen motieven die van invloed konden zijn op het koersverloop van de hoofdfondsen. Donderdag nabeurs worden de cij fers en mogelijk ook het dividend over 1964 van de Kon./Shellgroep bekendgemaakt. De verwachtingen ter beurze zijn hier niet hoog ge spannen, hetgeen de laatste dagen aan de koers van het aandeel Kon. Olie te merken is. Hierbij komen dan de vraagstukken voor de oliemaat schappijen in Syrië, die de markt voor de olie-aandelen ongunstig be ïnvloeden. Kon. Olie werd gisteren praktisch onveranderd verhandeld op 155.20. Unilever opende 30 cent lager, doch kon dit verlies latei- weer inhalen tot 135,50. Philips lag goed prijshoudend in de markt met een notering op 156.80. AKU en Hoogovens een kleinigheid lager op resp. 5301/2 en 545. Ook de handel in K.L.M. droeg een kalm karakter. Hier was de koersfluctuatie iets rui mer. Gedaan werd dalend van 127,50 tot 123,00. De stukken ver lieten de markt op ca. 125.00, te gen eergisteren als gemiddelde slot- prijs van de laatste tape 127,50. Aanvankelijk steeg K.L.M. maandag in Wall Street ruim twee dollar, waardoor de prijs 's avonds in Am sterdam opliep tot 130,50. Later op de dag ging het koersavance in Wall Street weer geheel verloren, waar door ook de prijs in Amsterdam daal de. Ook in de scheepvaartsector waren de orders dun gezaaid. De stemming was er nauwelijks prijshoudend. De leidende cultures, alsmede de staats fondsen gaven geen veranderingen van enige betekenis te zien met wei nig zaken. In de lokale afdelingen werd Wal visvaart opnieuw iets hoger geadvi seerd op 90. Eergisteren ging in dit fonds voor nominaal 82.000 om. Aan aandelen van de Exploitatie Maat schappij Scheveningen wordt getrok ken. De stukken werden iets hoger geadviseerd. Ook Bols ligt goed ge disponeerd in de markt. Eergisteren verbeterde dit fonds vijf gulden. De dividendvoorstellen van de Neder landse maatschappijen blijven meren deels gunstig. TRIEST De Italiaanse verzekerings- deskundige Renzo Basani uit Triëst heeft verklaard in beroep te zullen gaan tegen de schatting van zijn in komen, zoals die door de belasting dienst is opgemaakt. De stad Triëst schatte Bassani's inko men <iit weekeinde op 779 miljoen lire, terwijl men hem aansloeg voor 134 miljoen lire, hetgeen betekent, dat hij vier maal zoveel belasting zou moeten betalen als de overige belastingbeta lers van Triëst te zamen of 80 procent van het bedrag, dat Triëst aan belas tinggelden ontvangt. De 44-jarige Bassani werd verleden jaar genoemd in het proces tegen Felice Ippolito, de voormalige secretaris van het Italiaanse bureau voor atoom-ener gie, die veroordeeld werd tot een ge vangenisstraf van 11 jaar wegens ver duistering. Een van de .punten vormde het feit dat Ippolito Bassani omvang rijke verzekeringscontracten had ge gund ten behoeve van het personeel van het bureau. Bassani wordt beschouwd als eeh des kundige op het gebied van verzeke ringsproblemen in de E.E.G. 1 HELMOND In dg jaarvergadering van De Wit's Textielnijverheid n.v. vertegenwoordigden 51 aandeelhou ders een kapitaal van 346.000 gulden. Bij de behandeling der jaarstukken werd veel waardering uitgesproken voor de bereikte resultaten, ondanks de gestegen kosten. De overschake ling op merkartikelen heeft goede re sultaten opgeleverd. De produktie van wollen stoffen wordt geheel stopgezet. De nieuwe f 4,8 miljoen converteerbare obligatielening zal a pari worden uit gegeven tegen een rente van 5,5 pro cent. De aandeelhouders ontvangen hierbij een claimrecht. De verhouding van de omzet bedraagt momenteel 40 procent en 60 procent binnenlandse markt. Deze positie achtte het be stuur gunstig. Het begin van de ver koop van elektrische dekens is bevre digend. Of de overbrenging van stil le naar open reserves (vorig jaar 500.000 gulden) kan worden gecontinu eerd kan het bestuur niet toezeggen. De dochterondernemingen in Luxem burg en Spanje ontwikkelen zich be vredigend. De Spaanse fabriek komt deze zomer in produktie. De finan ciering van deze ontwikkeling is ver zekerd. Medegedeeld werd verder, dat de order positie momenteel bevredigend kan worden genoemd. Een voorstel tot di videndverhoging en-of een agio-uitke- ring werd door hei bestuur ontraden en afgewezen. Voorgesteld werd een dividend van 10 procent. UTRECHT Drs. Th. Coppes, de al gemeen secretaris van het Nederland? Katholiek Vakverbond, heeft verklaard dat hij de pessimistische stemming van drs. J. H. D. van der Kwast, de directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs, niet deelt. Drs. Van der Kwast heeft vorige week ter gelegenheid van de voorjaarsbeurs gezegd, dat de exorbitante loonsverho gingen van 1964 de Nederlandse concur rentiepositie hebben geschaad. Volgens drs. Coppes is deze stelling absoluut niet in overeenstemming met de groei van onze export en met de ont wikkeling van de betalingsbalans. Ook de cijfers over 1965. waarover men bij het N.K.V. ook beschikt, duiden er ner gens op dat de Nederlandse concurren tieverhouding ten opzichte van het bui tenland door de loonsverhogingen is ver stoord. Met het oog daarop meent drs. Cop pes, dat er alle reden is om aan te drin gen op de eenmalige uitkering, die de minister bij de totstandkoming van het laatste loonakkoord heeft toegezegd, on der voorwaarde dat de economie zich gunstig zou blijven ontwikkelen. Voor wat deze uitkering ineens op 1 juli van dit jaar betreft, gaan bij het N.K.V. de gedachten uit naar een extra vakantietoeslag van één of twee procent. De lopende contracten hoeven daarvoor niet te worden „opengebroken" en bij de onderhandelingen, die over enkele we ken kunnen beginnen als het rapport van het Centraal Planbureau met prognoses voor 1965 is verschenen, kan dan een eenvoudige procedure worden gevolgd. BRUSSEL De bruto-reserves aan goud en converteerbare valuta van de E.E.G. zijn blijkens die statistieken bij na verdubbeld in zes jaar tijd. Deze activa van Frankrijk, West- Duitsland, Italië. Nederland, België en Luxemburg waren in 1958, toen de Eu romarkt begon, 10.135 miljoen dollar. Eind 1964 was men tot 19.776 miljoen dollar gekomen en het eind van de stij ging leek niet in zicht. Het goudpercentage van deze activa was in 1958 67.04 en eind 1964 66.87. De Amerikaanse activa waren in 1958 20.582 miljoen dollar. Ze waren eind vo rig jaar teruggelopen tot 15.903 miljoen dollar. Engeland daalde van 3.069 mil joen dollar naar 2.316 miljoen dollar. Voor de afzonderlijke leden van de E.E.G. zijn de cijfers (1958 en 1964): Frankrijk 1.050 ciljoen dollar en 5.105 miljoen; West-Duitsland 4.412 miljoen en 7.149 miljoen; Italië 2.082 miljoen en 3.446 miljoen; Nederland 1.246 miljoen en 2.084 mil joen; België-Luxemburg 1.345 miljoen en 1.992 miljoen. NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer Kon. Olie 154.50 gb 155.00; Philips 156.60157.00 gl; Unilever 134 80 gb 135.20; KLM 122.00—129.50. Stemming riendelijk. DRS. TH. COPPES niet pessimistisch TURIJN De politie van Turijn heeft dinsdag meegedeeld dat de 62- jarige Secondino Caudo heeft bekend de 70 jaar oude Giovanni Mensio in zijn slaap te hebben gedood. Als mo tief gaf Caudo op dat zij elkaar een vacante plaats in een bejaardentehuis betwistten. De Amerikaanse astronauten Vir gil GusGrissom (l.) en John Young, zijn hier gefotografeerd na een „repetitie in costume'' van de tweeling-ruimtevlucht die als alles goed gaat aan het einde van deze maand zal plaats vinden. De repetitie werd gehou den op de lanceerbasis Kaap Ken nedy (Telefoto). BIRMINGHAM Bijna 30.000 arbei ders in die Britse auto-industrie konden gisteren niet aan de slag als gevolg van een staking van 300 onderhoudsmon teurs bij een fabriek. Het aantal arbei ders, dat het werk moest neerleggen, was 5000 hoger dan maandag. De 300 stakers, die werkzaam zijn bij de enorme British Motor Corporation (BMC) eisen een loonsverhoging van ongeveer twee pond per week. Door hun actie, die negen dagen geledtn begon, is het werk in andere bedrijven van BMC stil komen te liggen. liet trans port tussen de diverse bedrijven kan niet meer functioneren nu het wagen park het zonder onderhoud moet stel-lcn O WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van financiën heeft bij het Congres een belastingwetsontwerp inge diend. dat ten doel heeft de buitenland se investering in de Verenigde Staten op te voeren. Krachtens deze wet zul len buitenlandse particulieren en onder nemingen lager belasting betalen op on roerende goederen, niet-zakeli.ike inkom sten als dividend en rente en kapitaal winsten. Deze wet heeft ook ten doel de reglementering te verbeteren ten aanzien van Amerikaanse staatsburgers die hun staatsburgerschap opgeven en die hun staatsburgerschap opgeven en in het buitenland domicilie kiezen om Amerikaanse belastingen uit de weg te gaan. OUDENBOSCH, 9 maart: sjalotten 42 46, spinazie 94102, prei 2151, rode kool 816, spruiten ong. 5070, witlof A 82—101, B 70—88, afw. 22—51, boeren kool 611. knolselderij 1720. raapste len 1018, breekpeen 56, spruiten AAI 1.47—1.70. AAI 1.10—1.14, AI 92—1.01. All 80, BI 50, BII 30. GOES, 9 maart. Granen en peulvruch ten: groene erwten, boerenschoon af boerderij 25,00—34.50 per 100 kg; schokkers, boerenschoon af boerderij ƒ25.00ƒ40.00 per 100 kg. Voor groene erwten en schokkers van grove kwaliteit en met goede kleur lag bij geringe koop lust de notering iets hoger. Kapucijners, boerenschoon af boerderij 25.00ƒ30.00 per 100 kg; bruine bonen, boerenschoon af boerderij ƒ50.0052.50 per 100 kg. Aardappelen: Bintje, 35 mm opw. bin nenlandse sortering 10.5011.50 per 100 kg. Levering aan de sorteerinrichting. Sorteerkosten voor rekening koper. Bintje voor export van 10.50—11.00 per 100 kg. Voederaardappelen noteer den 3.25 per 100 kg. De handel voor het binnenland was rustig. Die voor export flauw. Hooi (telersprijzen) Lucernehooi ƒ115.00 125.00 per 1000 kg; weidehooi 105.00 ƒ110.00 per 1000 kg; veldbeemd ƒ60.00 per 1000 kg; tarwestro ƒ40.00ƒ42.50 per 1000 kg; gerstestro 42.50—45.00 per 1000 kg; erwtenstro ƒ60.00 per 1000 kg (kl. groen); schokkers ƒ55.00 per 1000 kg. De handel in stro is zeer traag. Vlas. De prijs voor ongerepeld vlas be droeg 11—15 cent per kg op auto gele verd. Voor tweede kwaliteit was de no tering 5—10 cent. Gerepeld vlas noteer de 15—25 cent per kg. Minderwaardige partijen vlas zijn waardeloos. Eieren. De eierprijs bedraagt ƒ1.72— 1.76 per kg. GOES, 9 maart Appels: Goudreïnet: kl. I 85-90 51-56. 80-85 52-55, 75-80 48- 52, 70-75 42—50, 65—70 34—39, II D 15— 23; kl. II 85—90 47—50. 80—85 41—51, 75—80 37—48, 70—75 35—39, 65—70 29— 33, grof 1636, fijn 618. Jonathan: kl. I 75—80 33—56, 70—75 46—54. 65—70 39— 49, 60—65 26—40, II D 15—16; kl. II 75— 80 31—37, 70—75 34—40. 65—70 29—37, 60—65 18—23, grof 13—29, fijn 13—14. Golden Delicious: kl. I 85—90 76. 80—85 72—78, 75—80 75—82, 70—75 75—80, 65— 70 50—66, 60—65 28—42; kl. II 80—85 60—74, 75—80 56—74, 70—75 51—73, 65— 70 42—61. 60—65 25—42, II D 13—18, grof 30—63, fijn 1431, kroet 17—30. stek 1223. Lombartscalville: kl. II 8085 40—41, 75—80 37—45, 70—75 39—47, 65— 70 30—38. 60—65 20—21, II D 6, grof 19— 27, fijn 612. Winston: kl. I 8590 85, 80—85 78—89, 75—80 77—90, 70—75 71— 91, 65—70 56—76, 60—65 47—56. 55—60 29—31, D 14—15; kl. II 85—90 77. 80—85 56—73, 75—80 58—68, 70—75 52—64, 65— 70 55—56, 60—65 44—46, 55—60 23, grof 2747, fijn 13—17. Laxton's Superb; kl. I 85—90 66, 80—85 66, 75—80 81, 70—75 87, 65—70 '78, 60—65 59, II D 12—13; kl. II 80—85 55. 75—80 60, 70—75 62, 65—70 51, 6065 30, grof 31, fijn 6. Bramley's Seedling: kl.' III grof 1315, fijn 612. Peren: Saint Remy: kl. II 80—90 39. 70— 80 40. 60—70 41, grof 35, fijn 19—28. Verpakt: Jonathan: kl. I 7580 61, 70 75 62. Golden Delicious: kl. I 8085 79, 7580 80, 7075 77. Op monster: Confé rence: kl. I 70—75 104—105, 65—70 102— 104, 6065 97, 5560 84. Saint Remy: kl. I 70—80 41, 60—70 42—43. Br. Seed ling: kl. I 80—90 45. 70—80 34—36. To tale aanvoer hard fruit 13.600 kisten. Groenten: Witlof A II 7390, B I 84, B II 74. afw. 4865. Spruiten afw. 42 48. Andijvie 121. Prei A I 5457, A II 4750. Knolselderie per stuk 25, id. per kg II 6. Uien geschoond 18. Rodekool B I 8. Wittekool B 1 912. Sjalotten 33. ROTTERDAM, 9 maart. Totale aan voer 4721. weekaanvoer 6404, slachtrun- deren 275, gebruiksvee 652, vette kalve ren 280, graskalveren 156, nuchtere kal veren 3112, lopers 49, biggen 29, paarden 35, veulens 3, schapen of lammeren 93, weide/zuiglammeren 16, bokken of gei ten 21. Prijzen, resp. extr., le, 2e. 3e kwaliteit: (in ets. per kg): slachtrunderen 430 450, 390—415, 350—370, 325—340; vette kalveren 370—380, 350—360, 330—350, 300 330; varkens stieren 400430; worst koeien 320335; kalf- en melkkoeien 9751450; vare 'koeien 9501275; vaar zen 900—1250: pinken 650925; graskal veren 4"00675; nuchtere kalveren 140 150; mestkalveren (in gld. p. st.) 90140; slachtpaarden (in ets. p. kg) 300370; slachtvaarzen (lev. gew. in ets. p. kg) zware varkens (per stuk) lopers 100 120; biggen 5065; schapen 100160; lammeren 110170. Resp. aanvoer, handel, prijzen: slacht runderen: iets korter, kalm. ongewijzigd, kalf- en melkkoeien: tamelijk, rustig, goed prijsh.; vare koeien: gewoon, sle pend, ruim prijsh.; vaarzen en pinken: als vorige week, stroef, onveranderd; graskalveren: korter, redelijk, constant; vette kalveren: even meer, tamelijk, goed prijsh.; nuchtere kalveren: zeer ruim, kalm. als vorige week; slachtpaar den: iets minder, stil, wat stijver; lopers: korter, kalm, goed prijsh.; biggen: kor ter, kalm, goed prijsh.; schapen en lam meren: matig, redelijk, vooral niet lager. STEENBERGEN, 9 maart, bintje 13.90. 13.60, geveild plm. 90 ton. Konstanz 262 1), Rheinfelden 178 (+2), Ottenheim 220 (+20), Straatsburg 170 17), Maxau 345 1), Plochingen 112 14), Mannheim 178 (onv.), Stein- bach 123 9), Mainz 188 1), Bingen 120 (—4). Kaub 122 (onv.). Trier 272 (+3), Koblenz 14F +2), Keulen 100 4) Ruhrort 270 (—8'. Lobith 885 (—5), Nij megen 676 (—6). i- nhem 714 (—4), Eefde IJsel 256 6). Deventer 163 3), Mon- sin 5462 2), Borgharen 3933 10), Bel- feld 1135 (+27), Grave beneden de «luis 463 (onv.)»

de Stem | 1965 | | pagina 7