68 198/1 89 en boenen Dr. J. de Meijer bestudeert arbeidsvoorziening Zeeland Nieuwe duplexmachine verkort de wachttijden SLUISDEUR KREEG OPKNAPPERTJE Kostenprobleem dwingt tot nauwere samenwerking M lANANASPUNTJESI POEDERKOFFIE SPEKSNIJBONEN Staatssecretaris op werkbezoek Lodewijkspolder omgedoopt' in Wilhelminapolder Nieuwbouw- en verbouwings plannen zijn in de maak 1 n GRATIS I UZEGELSbïj nn gratis ou zegels bij COMBO ligst, 't voordeligst Plaatselijke comités voor toeristenkerken Vergadering Ver. Ontwikkeling Arbeidstechniek Veilingen beraden zich Generale synode naar Middelburg Voormalig ziekenhuis Noordgouwe verkocht Verpleegtehuis 370 jeugdige zwakzinnigen Plannen voor kerncentrales langs Schelde Anderhalve eeuw geleden Yormingsklas aan Nijverheids school Hulst Commissie voor ruilverkaveling Noord-Beveland geïnstalleerd Zeeuwse primeur op postkantoor Goes 0 c Stctn Unie Ringrij dersvereniging bestaat in juni vijftien jaar Geen klasse II appels naar Frankrijk DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 10 MAART 1965 150 gram PER POT heerlijk mals LITERBLIK unoxLEVERPASTEI 3 BLIKJES V« en auto- handige jnior set! eke systeem, vulhandbor- .AMORINER d met GLA- gt vliegens- gsstoften in iw auto; be- ig-meubelen, rkiezen enz. i, sterke doos 5 (compleet lok leuk om even! irmer 432 W. VAN DER STEEN (Van een onzer verslaggevers) GOES Staatssecretaris dr. J. F. G. de Meijer (Sociale Zaken en Volksgezondheid) heeft gisteren, op de eerste dag van zijn tweedaags werkbezoek aan Zeeland, besprekingen gevoerd te Middelburg, Vlissingen en Goes. De staatssecretaris en hoge ambtenaren van zijn ministerie kwamen gister morgen tegen elf uur te Middelburg aan. Zij hadden daar een inleidende bespre king over de arbeidsvoorziening in Zeeland met G.S., drs. M. Verburg, directeur van het Economisch-technologisch instituut voor Zeeland, drs. KI. Laansma, di recteur van de stichting Zeeland, de heer K. van Dijk, tot voor kort hoofdinspec teur-directeur van de arbeidsvoorziening in Zeeland en de heer J. Ubbink van de Zeeuwse Provinciale Planologische dienst. Van het college van G.S. waren aanwezig de heren jhr. mr. T. Schorer die een algemene inleiding hield, A. Kaland en J. van den Bos. Later op de dag voegde gedeputeer de M. van Poelje zich bij het gezel schap. Mr. dr. A. J. J. M. Mes was gis teren nog niet voldoende hersteld van zijn ziekte om het bezoek van de staats secretaris te kunnen bijwonen. De heer K. van Dijk gaf de staatssecretaris een inzicht in de huidige arbeidssituatie in Zeeland. Drs. M. Verburg gaf hierna aan wat op dit punt in de nabije toe komst kan worden verwacht. Geconclu deerd kon worden, dat de arbeidssitua tie in Zeeland op dit moment geen re den tot ongerustheid geeft. Zeeland is_ met de toeneming van zijn aantal ar beidsplaatsen op de goede weg. De toe komstige, sterke industriële ontwikke ling zal zeer nauwlettend verkend moe ten worden. In dit verband zijn ook de ideeën van professor Thijssen nog even ter sprake gekomen. Gistermiddag bezocht het gezelschap de bedrijfsgeneeskundige dierst van de koninklijke maatschappij De Schelde te Vlissingen. De heer J. Stumphius, be drijfsarts van de scheepswerf, gaf tekst en uitleg. Onder leiding van bedrijfsdi recteur E. Huizinga werd vervolgens een bezoek gebracht aan Scheldepoort, de nieuwe reparatiewerf van de Schel de in Vlissingen-Oost. Het gezelschap was hierna te gast bij rijkswaterstaat. In de directiekeet van rijkswaterstaat in het Sloegebied gaf ir. J. Zuurdeeg, hoofdingenieur-directeur van rijkswa terstaat in Zeeland, een uiteenzetting over het ontstaan en de mogelijkheden in het Sloegebied. De staatssecretaris en zijn gevolg maakten nog een autorit door het Sloe. In hotel de Korenbeurs te Goes had tenslotte een nabespreking plaats. De staatssecretaris heeft hier ook gelo geerd. Vanochtend gaat de reis via Hoedekenskerke naar Terneuzen: de geboortestad van de staatssecretaris. Hy zal hier de gehele dag blyven en o.m. besprekingen voeren met het ge- meentebestur en autoriteiten op het gebied van de arbeidsvoorziening en het bedrijfsleven. Staatssecretaris dr. J. DE MEI JE' GOES De Stichting Katholieke Toe- ristenzorg in Zeeland wil in alle plaatsen, waar een toeristenkerk is gebouwd, plaat selijke comité's oprichten. Het zal o.m. de taak van deze comité's zijn de teris- tenzielzorger te ontvangen en wegwijs te maken, toezicht te houden op een goede plaatselijke voorlichting met betrekking tot de kerkdiensten, te zorgen voor de juiste inrichting van de kerk en voor de collectes en het voeren van eventuele bijzondere acties. Het bestuur van de Stichting Katholieke Toeristenzielzorg hoopt, dat de comité's ertoe zullen bijdra gen, dat een bepaalde kerk wat meer eigen cachet en sfeer zal krijgen. Het werk van de plaatselijke comité's zal in nauw overleg met het bestuur van de stichting geschieden. Om die reden zullen de penningmeester en de secretaris van de stichting in elk van de te vormen co mité's zitting nemen. Het bestuur van de Stichting Katho lieke Toeristenzielzorg in Zeeland be schouwt de oprichting van de comité's voorlopig nog als een experiment. Voor Vrouwenpolder is reeds een comi té gevormd. Het bestaat uit mevrouw M. Bitter-van Opstal (Goes), mevrouw J. Rozemond-van Leist (Middelburg) en de heren J. van Hecke (Middelburg), A. van der Schoot (Tilburg), E. Mes (Middel burg) en drs. W. Dusarduyn (Goes). Intussen is het bestuur van de stichting uitgebreid. Gisteren is namelijk de be noeming tot bestuurslid afgekomen van pastoor H. T. C. Fassaert te Groede. De Vereniging Ontwikkeling Arbeids techniek, kring west-Brabarit-Zeeland or ganiseert vandaag een bijeenkomst in de stationsrestauratie te Bergen op Zoom. Op deze vergadering, waarvoor ook de afdeling Zeeland van het Nederlands In stituut voor Efficiency is uitgenodigd, zal de heer H. Budel spreken over de taak van de loon-technische dienst. UTRECHT De generale synode van de gereformeerde kerken wordt dit jaar bijeengeroepen door de gereformeerde kerk te Middelburg. Daar wordt dins dag 11 mei de synode geopend in de congreszaal van de nieuwe schouwburg. De avond tevoren, 10 mei, is de bid stond in de Hofpleinkerk in Middelburg, waarin de praeses van de laatst gehou den generale synode dr. P- G. Kunst uit Amsterdam, zal voorgaan. Op de syno devergadering van 11 mei zal het mode- ramen gekozen worden en zal men voorts de agendastukken verdelen onder een aantal synodale-commissies. Deze commissies bereiden dan de be sprekingen voor, die eind augustus in het conferentie-oord „De blije werelt" te Limteren zullen beginnen. 'Van onze correspondent) GOES Er is een begin gemaakt met een gesprek over een nauwere samen werking tussen de veilingen op Zuid- Beveland en Walcheren. In het jongste nummer van de mededelingen aan de leden van de veilingvereniging Zuid- Beveland" te Goes worden hierover uit voerige mededelingen gedaan. De voltallige besturen en directies van de Zuidbevelandse en Walcherse veilin gen zijn voor dit doel enige tijd geleden bijeen geweest. In het bedoelde medede lingenblad wordt hierover het volgen de opgemerkt: Bij alle bedrijven en niet alleen veilingen neemt het kos tenprobleem een steeds grotere omvang aan. Lonen stijgen, materialen worden duurder. Vooral die bedrijven komen bij deze voortgaande ontwikkeling in moei lijkheden, waar er geen automatisch ver band bestaat tussen loonkosten en te realiseren verkoopprijzen. Tot deze bedrijven behoren b.v. scheeps werven, maar ook veilingen. Het be hoeft geen betoog, dat de kosten van iedere veilingorganisatie de laatste ja ren met sprongen omhoog zijn gegaan. Dit, terwijl er geen overeenkomstige vergroting te bespeuren valt in de vei- lingomzetten. Het normale beeld bij in dustriële ondernemingen is dat men stij gende kosten, bij vrijwel gelijke prijzen, weet op te vangen door toenemende pro- duktie en omzetten. Vandaar dat men ook bij sommige veilingen, met name de groenteveilingen in het Westland, tot redelijke exploitatieresultaten komt, dank zij de groei in veilingomzetten. Bij de Zuidbevelandse fruitveilingen is van een overeenkomstige groei geen sprake geweest. Het valt ook niet te ver wachten dat, op grond van nieuwe aan plantingen, een spectaculaire groei in kg-opbrengsten in de komende jaren zal ontstaan. De meest voor de hand liggende oplos sing voor het probleem zou zijn om de veilingprovisies en tarieven aan te pas sen en omhoog te brengen, maar dat er ook nog andere mogelijkheden zijn om de stijgende kosten het hoofd te bieden. De vraag is of inniger samenwerking met de andere Zuidbevelandse en Wal cherse veilingen kostenbesparingen kan inhouden. De eerste vergadering hier over is al gevolgd door een tweede en in april volgt een derde. De eerste verken ningen werden gevoerd in een positieve, opbouwende geest. Verder wordt er de leden van de vei lingvereniging „Zuid-Beveland" op ge wezen, dat, behalve het vraagstuk van stijgende kosten er een zich ontwikke lende marktstructuur is, welke in de toekomst geheel andere eisen gaat stel len aan de veilingorganisatie. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE Het voormalig streek ziekenhuis te Noordgouwe op Schouwen- Duiveland is aangekocht door de Ver eniging Volksonderwijs om dit het vol gend jaar ten geschenke te geven aan de Zeeuwse leden van de vereniging, bij gelegenheid van het honderdjarig be staan. Dit is het derde recreatiegebouw dezer vereniging. Het ligt in de bedoe ling het gebouw in te richten voor ka derbijeenkomsten e.d., terwijl het in de zomer vooral als pleisterplaats zal die nen voor schoolreisjes naar het strand op Schouwen. MIDDELBURG Gedeputeerde Staten van Zeeland vragen de Staten machtiging om aan de stichting Verpleeg- en Rust huizen Midden-Zeeland van provincie- wege te garanderen de betaling van hoofdsom en kapitaalslasten tot een be drag van hoogstens f 9.700.000,ter fi nanciering van de op het landgoed Vij. vervreugd te Middelburg te stichten ver pleeginrichting voor jeugdige zwakzin nigen. Het ligt in de bedoeling een ver pleeginrichting te scheppen voor niet minder dan 370 patiënten. De stichting heeft zich contractueel verbonden om 30 bedden voor patiënten uit Noord-Brabant te reserveren. De realisering van het plan zal in twee de taak van deze comité's zijn de toeris- ruimte geschapen worden voor 200 zwak zinnigen. De totale bouwkosten van deze eerste etappe worden geraamd op f 7.900.000,Met de centrale voorzienin gen is een bedrag van f 1.800.000,ge moeid. Gedeputeerde Staten vestigen er in hun schrijven aan de Staten nog de aandacht op, dat deze garantieverlening niet in houdt, dat t.z.t. ook zonder meer een ga rantie voor de uitvoering van de tweede fase zal worden verleend. Als aanvulling op de gebruikelijke voorwaarden hebben Gedeputeerde Sta ten nog bepaald dat zij bevoegd zijn een gedelegeerde namens de provincie bij het bestuur van de stichting aan te wijzen. (Van onze correspondent ANTWERPEN Er bestaan planden voor de bouw van liefst twee kerncen trales langs de Schelde, stroomafwaarts Antwerpen. De eerste zal worden ge bouwd op de Oostvlaamse oever nabij Kallo en zou een capaciteit hebben van ongeveer 750.000 kwh. De tweede zou in de Antwerpse noordergebieden vlak bij de Nederlandse grens worden gesitu eerd tussen Lillo en Zandviet. Haar ver mogen z ou ongeveer 600.000 kwh be dragen. Antwerpen heeft een gedeelte van die stroom hard nodig om drijfkracht te le veren aan de reusachtige nieuwe bedrij ven, die daar in de eerstvolgende jaren worden gebouwd en waaronder een ves tiging van Siemens en van General Mo tors de belangrijkste zijn. De overtollige drijfkracht kan worden afgeleid naar an dere Belgische of buitenlandse centra, De projecten bevinden zich in hun al lereerste fase- Vorige week hebben twee Belgische elektriciteitsmaatschappijen, E.B.E.S. en Intercom een gezamenlijk studiekantoor opgericht om de bouw voor te bereiden. Het studiekantoor kreeg de naam van Centratom en een werkkapitaal van 50 miljoen Belgische francs, d.i. ruim 3,6 miljoen gulden. Bij het ontwerp zijn ook de maatschappijen Traction Electricité en Electro BEL be trokken. Er zal een beroep worden ge daan op het bureau voor kernstudie, dat samenhangt met de reeds bestaande kern centrale te Mol in de Kempen. De stu dies moeten voor het einde van dit jaar klaarkomen. De betrokken elektrici teitsverwekster commercieel zal kunnen energie over een paar jaar als elektrici teitsverwekker commercieel zal kunnen concurreren met de klassieke centrales die worden aangedreven met steenkool en stookolie. Zij geloven dat de prijs van die grondstoffen geleidelijk hoger zal worden, terwijl de splijtbare stoffen goedkoper worden en de installaties min der duur. (Van een onzer verslaggevers) GOES Bij koninklijk besluit van 8 maart 1815 werd anderhalve eeuw geleden de uit 1809 daterende Lode wijkspolder op Zuid-Beveland gewij zigd in Wilhelminapolder, welke naam ontleend werd aan de gemalin van de toenmalige koning Willem I. Deze naamsverandering had ieders instemming, want na de bevrijding van de Franse overheerser in 1813 was Oranje weer teruggekeerd in Holland en bekleedde hij een grotere machtspositie dan ooit tevoren. Men achtte het in die tijd dan ook onge wenst, zo staat in het boek „De Wil helminapolder 1809-1959" van dr. J. M. G. van der Poel geschreven, „om de naam van de Franse koning Lo- dewijk, een broer van keizer Napo leon, voor altoos te verbinden aan de ze door Hollandse moed en stand vastigheid gewonnen grond". DE commissie, die de naamsveran dering bewerkstelligde, vond het enigszins een schande om de naam van Napoleons broer als een treurige herinnering aan de Franse overheer sing aan het nageslacht over te bren gen. De naam Lodewijkspolder was overigens al meer in het geding ge weest. Na de inlijving bij Frankrijk rees namelijk de vraag of genoemde polder niet herdoopt moest worden in Napoleonspolder. Men vreesde echter, dat dit wat al te doorzichtig zou zijn en bovendien was men bang Napo leon voor het hoofd te stoten, omdat uiteindelijk Lodewijk zijn broer was. Deze gedachte werd dan ook snel van de baan geschoven. Werd de resolutie tot naamswijziging in 1815 van kracht het duurde nog tot 1819 alvorens het wapen goedgekeurd werd. Ook in die tijd draaide de ambtelijke molen niet erg snel. Er werd een ontwerp ge maakt, dat waarschijnlijk hetzelfde was als het huidige wapen. HET zag er als volgt uit. Het veld werd door twee balken in vier delen gesplitst. Het gedeelte beneden de gouden horizontale balk was zwart gekleurd, terwijl het bovenste ge deelte de kleur groen vertoonde. De verticale balk was van zilver en op de kruising van beide balken was een schild aangebracht met een blauw veld, waarop een gekroonde W, waar van de betekenis voor zichzelf spreekt. De onderste twee zwarte vlakken symboliseerden de grond vóór de bedijking, de gouden dwars balk het geld der Rotterdamse geld magnaten en de bovenste groene vlakken droegen deze kleur, omdat het land door de bedijking vrucht baar was geworden. De zilveren ver ticale paal duidde op de haven van Goes, die de Wilhelminapolder in twee delen splitst. HULST De Nijverheidsschool St. Martha te Hulst zal binnenkort weer starten met een vormingsklas. Deze een jarige opleiding heeft in de afgelopen ja ren naar het oordeel van de rectrice en docenten nog te weinig belangstelling van de zijde van de vrouwelijke jeugd ondervonden. Men hoopt aandacht voor de vormingsklas by de meisjes uit Hulst en omgeving te scheppen tijdens een op maandag 15 maart a.s. te houden voor lichtingsbijeenkomst, die om drie uur 's middags op de school zal beginnen en waarop zowel meisjes als hun ouders welkom zijn. De vormingsklas kan worden gevolgd door meisjes met het diploma gymnasium h.b.s., m.m.s., u:l.o, of tenminste 3-jarige h.b.s. en m.m.s. De opleiding omvat een algemeen huishoudelijke vorming en een culturele. Ten aanzien van het eerste zij opgemerkt, dat naai-, kook- en „huishou delijke" lessen worden gegeven. De cul turele vorming omvat lessen over o.m. actualiteiten, biologie, expressie, gods dienst, handenarbeid, kinderverzorging en -opvoeding, kunst, lichamelijke oefe ning, natuur- en scheikunde, sociologie, tekenen en ziekenverzorging. De vormingsklas is belangrijk voo,r elk ontwikkeld meisje, dat niet wenst verder te studeren en elk meisje, dat een beroep kiest zoals diëtiste, analiste, doktersas sistente, schoonheidsspecialiste, mode-ont werpster, secretaresse, bibliothecaresse, arbeidstherapeute en stewardess en vrij wel onmisbaar als voorbereiding voor de uitoefening van sociale beroepen als ver pleegster, maatschappelijk werkster, jeugdleidster, welfareleidster, kinderver zorgster, bejaardenverzorgster en huis houdkundige. Het getuigschrift vormingsklas is zelfs vereist voor toelating tot de opleidingen lerares Nijverheidsonderwijs. (Van een onzer verslaggevers) KORTGENE Gistermiddag is in het gemeentehuis de plaatselijke commissie voor de ruilverkaveling Noord-Beveland geïnstalleerd door Gedeputeerde J. i Dongen, die namens G. S. gelukwensen overbracht en de hoop uitsprak, dat de commissie voor haar taak berekend zal zijn in het belang van de streek. In 1560 werd door de drie centrale land bouworganisaties de ruilverkaveling aan gevraagd en op 16 november van het af. gelopen jaar werd hierop gunstig be. slist. Op 4 december werd door 897 ei genaars met te zamen 7466 ha grond ge stemd, waarbij 384 eigenaars met 2620 ha tegenstemden. Gezien het vrij grote aan tal tegehstemmers deed G. S. een beroep op hun loyale medewerking. Vele spre kers zegden vervolgens namens belang hebbende landbouworganisaties als de cul tuurtechnische dienst, de ZLM, de RLVD: hun medewerking toe. De voorzitter van de zojuist geïnstal leerde commissie, de heer S. J. Lange- raad uit Kamperland, stelde zich als eer ste taak voor: de aanleg van een aantal kunstwerken en de laatste boerderijen alsnog op het lichtnet aan te sluiten. De commissie heeft momenteel de beschik, king over 1,5 miljoen gulden. Hij zegde toe bij de uitvoering der werkzaamheden zoveel mogelijk overleg te plegen met belanghebbenden zowel in het algemeen belang, dat dient te prevaleren, als in het bijzonder belang. De plaatselijke commissie is als volgt samengesteld: de heren S. J. Langeraad voor Kamperland, voorzitter, S. J. Dees, Wissenkerke, waarnemend voorzitter, W. Arenthals, Kats, ir. A. E. Bruining, Goes, en A. Sandee, Kamperland. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het ziet er naar uit dat het publiek, dat voor geldzaken het postkantoor te Goes aandoet, voortaan sneller geholpen zal kunnen worden. Dat is dan te danken aan de gistermorgen in gebruik genomen duplex-machines en de boekingsmachine, die de taak en de handelingen van de loketbedienden heel wat vereenvoudigen en, wat belangrijker is: de klant zal in een ommezien aan de beurt zijn. (Van onze correspondent) HANSWEERT De deur van de sluis Hansweert, die waarschijnlijk door slijtage van een scharnier niet goed meer de lucht in, zodat de mannen de zwakke open en dicht draaide, is weer gerepa-, reerd. Een bok van het bergingsbedrijf Van den Akker tilde de deur een eindje plek in de deur konden repareren. Uiter aard bracht dit karwei voor de scheep vaart het nodige oponthoud mee. Dat is van grote importantie. Voor het kantoor Goes komt daar nog het geluk kig toeval bij, nu een snellere werk- kige toeval bij, nu een snellere werk- naaste toekomst hopelijk geen lange rijen wachtende mensen zullen vormen. Want daar is de ruimte in het wachtlokaal echt te beperkt voor. Is het werkelijk druk, dan heersen in het kantoor aan de Grote Markt bijna wantoestanden. Directeur P. A. Dansen, die pas sinds 1 januari jl. deze functie waarneemt, ziet naast primair het administratieve voordeel en de tijdwinst, in het nieuwe duplex-systeem een soort „lapmiddel" om enig soelaas te bieden aan de be krompen huisvesting van het Goese post kantoor. Met „lapmiddel" bedoelt de heer Dansen overigens niets denigrerends •aan het adres van de uitvinders van iet nieuwe systeem, dat voor Zeeland een primeur is. Zeker niet want hij is zelf een van de medewerkers geweest oij het ontwikkelen van deze methode, [ioofdzaak van het nieuwe systeem blijft de tijdwinst, zowel voor publiek als voor personeel. Daarnaast blijft de heer Dansen er naar streven om zo snel mogelijk tot een oplossing van het huisvestingsprobleem van het Goese postkantoor te komen. Voorheen was het zo, dat het publiek, nadat men b.v. geld gestort had, nog moest wachten op de boekhoudkundige afwerking. Met het nieuwe systeem is dit helemaal uit den boze. Men ontvangt of men stort voortaan geld. De loket bediende slaat dit aan op een speciale machine, de zogenaamde duplexmachine en de klant is klaar. De machine onthoudt, wat er die dag is uitgegeven of ontvangen. Op het eind van de dag kan men dan in een moment zien, hoeveel geld men meer of minder in kas heeft. De zegelrechten worden op de duplexmachine wel geregistreerd, maar zij tellen niet mee op de eind afrekening. Dit vergemakkelijkt aanzien lijk de controle van het kasgeld, want het kwam vroeger heel vaak voor, dat er wat kleingeld te veel of te weinig was. Een ander voordeel van de duplex- machine is, dat een klant, die met een heel pakket van handelingen komt, zo wel op het vlak van uitbetalen als van ontvangen, in één keer klaar is, want plus of min maakt de machine niets uit. Wat nu die boekhoudkundige afwerking betreft, waarop de klant niet meer be hoeft te wachten, daarvoor heeft men een zogenaamde boekingsmachine in werking. En daarop worden de boek- houdstaten voor de respectieve betalings- en uitbetalingsmogelijkheden machinaal en snel verwerkt en worden de eind bedragen opgeteld. Hierdoor is een dub bele controle met de duplexmachines mogelijk. Hoeveel tijd er mee gewonnen zal worden, dat weet de heer Dansen nog niet te vertellen. Maar de ervaring op de postkantoren in o.a. Almelo, Amers foort, Eindhoven en Den Haag, waar men reeds met de nieuwe methode proeven heeft genomen, is bijzonder gunstig uit gevallen. De heer Dansen ziet de nieuwe me thode als een vóórfase van het toekom stige beeld der postkantoren. „Het zal zo zijn," aldus de di2*ecteur van het Goese kantoor, „dat men voortaan met alle geldzaken aan ieder loket terecht kan en niet van het ene naar het andere loket behoeft te hollen, hetgeen bij grote drukte erg storend kan werken." Gaat dit werkelijkheid worden, dan zal er eerst een ponskaartensysteem ontwikkeld moeten worden, zodat alle formulieren dezelfde grootte en indeling hebben. Over een eventueel nieuw postkantoor vertelt de heer Dansen no.g het vol- P. A. DANSEN gende. In 1938 ontstonden er reeds plan nen om een volledig nieuw postkantoor te realiseren. Men kocht een stuk grond tegenover de huidige bushalten van de A.M.Z., maar dit perceel bleek niet ge noeg centraal gelegen. Tot nu toe is iedere poging een ruim postkantoor in het centrum van Goes te creëren gestrand. Directeur Dansen heeft daarom in principe de idee opge worpen voor de bestelling en expeditie een nieuw gebouw te realiseren in de buurt van het station en het huidige postkantoor te verbouwen en te moder niseren voor de afhandeling van alle geldzaken. Maar dat zijn voorlopig nog maaj: toekomstdromen. JTuropese voormannen in ons land hebben nogal zuur gereageerd op de waarschuwing van een aantal be kende Nederlanders tegen strevingen die een Europese politieke unie van gaullistische signatuur zouden be ogen. De Europese Beweging in Ne derland heeft de scherpe afwijzing onjuist genoemd omdat wij niet zou den staan voor de keuze tussen Euro pese en Atlantische samenwerking, doch veeleer voor de taak Europa po litiek zo te verenigen, dat 't 'n soli dere Atlantische partner zou worden. Soortgelijk betoog houdt drs. Wester terp in De Volkskrant. Men stelt dat het politieke overleg der zes landen logisch voortvloeit uit de integratie der gemeenschap en dat het ontlopen van zo'n gesprek alleen maar zou be tekenen dat het initiatief gelaten wordt aan diegenen die Europa 'n ver keerde koers willen laten varen. Het lijkt ons dat deze argumenten langs de bezorgdheid van de 38 Nederlan ders heenschieten. Zij ontwijken de kern der zaak: dat deze politieke unie alleen maar gewild wordt om het Europese continent onder Franse aan voering een meer onafhankelijke rol jegens de Atlantische partners te la ten spelen. Besprekingen in de stijl, zoals de grote Europese ijveraars die gaarne voorstellen: ter versterking van het democratische karakter van de gemeenschappen en ter oplossing van de politieke knoopjes, die uit de economische integratie voortvloeien, daartegen richt het bezwaar der 38 zich niet. Het richt zich tegen het duidelijke pogen buitenlandse politiek en defensie van zes Europese landen in Parijs te concentreren en in het anti-Atlantische concept van De Gaulle in te passen. Het gaat erom te voorkomen, dat de defensie van Euro. pa uit het grote en veilige geheel, waarin het thans geplaatst is, wordt losgemaakt. Dat onze minister van Buitenlandse Zaken dit zeer juist ziet blijkt weer eens uit het feit, dat hij bij zijn vertrek naar Rome nog eens duidelijk zijn grote belangstelling voor het versterken van de Westeuro- pose Unie heeft getoond. De heer Luns heeft de waarde van dit orgaan, waarin ook Engeland over de grote Europese politiek meespreekt, nog eens belicht. De Franse toeleg om de Westeuropese Unie als politiek over legorgaan uit te schakelen zou op zich al voldoende moeten zijn om aan te tonen hoezeer de 38 reden hebben om bezorgd te zijn. MIDDELBURG De Zeeuwse Rlng- rydersvereniging hield de algemene le denvergadering in het Nederlands Kof fiehuis aan de Markt. Voorzitter P. Brasser uit Arnemuiden herdacht in zijn openingswoord jhr. de Casembroot en de voorzitter van de VVV, de heer P. Blauw. Dit jaar viert de vereniging het 13- jarig bestaan op 27 juni. In de afgelopen 15 jaar werden in totaal 14 eerste, 13 tweede en 11 derde klasse kampioen schappen gehouden, met een totaal van 2700 deelnemers aan de wedstrijden. Door de geleidelijke afvloeiing van de paarden kwam er enige teruggang, toch noteerde 1964 nog 300 deelnemers aan wedstrijden. Secretaris H. Joosse uit Gapinge noem de in zijn op rijm gezet jaarverslag 1964 een goed en rustig jaar voor de ver eniging met diverse klasse-wedstrijden. De vereniging telt 471 leden, d.i. 17 meer dan in 1963. In de laatste be- stuursvergadei'ing werden de heren H. Joosse, secretaris, C. Koole, uit Vlissin gen, waarnemend voorzitter en de heer Vos uit Koudekerke, lid, in hun functies herkozen. Deze herverkiezing werd door de algemene vergadering bekrach tigd. Uit het verslag van de penningmees ter kwam een totaal van f 4.317,82 aan ontvangsten naar voren tegen uitgaven totaal f 4349.12 een nadelig saldo dus van ruim f 30,-. Een voorstel om de contributie te verhogen van f 1,- tot f 1,50 werd goedgekeurd, doch zal pas het volgend jaar ingaan, aangezien de contributiekaarten reeds op f 1,- gedrukt en uitgegeven zijn. Vervolgens kwam Jde op donderdag 8 juli te houden jubileumwedstrijd aan de orde. De voorzitter deelde mee, dat hierover al een bespreking was geweest met de burgemeester van Middelburg, die dit initiatief toejuicht. De officiële aanvraagbrief aan b. en w. van Mid delburg is inmiddels verzonden. Na eni ge discussie werd het programma vast gesteld op 20 voorrondebeurten in 4 ba nen, daarna kleine finale met de helft van het aantal deelnemers en de grote finale voor de best geklasseerde andere helft van de deelnemers over 10 beur ten, in 2 banen te verrijden. Het inleg- geld wordt voortaan gesteld op f 7,50 ook voor de jubileumwedstrijd. Een com missie werd benoemd voor de organisa tie van de volgende winterfeestavond Ook dit jaar zal de heer Kodde weer de speldjesverkoop behartigen. Tenslotte werd een voorstel voorge lezen om te komen tot een reorganisa tie van het wedstrijdsysteem; dit initi atief gaat uit van de afdeling Veere. Het voorstel omvat o.a. verdeling van eerste en tweede klasse in een ere-, le en 2e klasse, het vervallen van de' persoonlijke prijzen, hetgeen de team geest moet bevorderen, een promotie- degradatiesysteem, kortom 't aantrekke lijker maken van de wedstrijden om daarmee de teruggang in het aantal deelnemers op te vangen. Met het nieu we systeem zouden ook de financieel minst draagkrachtige verenigingen een kans krijgen wedstrijden te organiseren. Een afschrift van dit voorstel zal naar alle plaatselijke besturen worden gezon den. (Van onze correspondent) GOES In verband met een ver- ioging van de minimumprijs voor ap- >els in Frankrijk bü gelijk gebleven ïandelsprijzen op de Parijse markt heb ben de Franse autoriteiten besloten voorlopig de invoer van appelen in de kwaliteitsklasse II in dit land niet meer toe te staan. De duur van dit invoer verbod is afhankelijk van de prijsontwik keling. Vanuit ons land gaan de laatste weken veel appels naar Frankrijk, maar meestal betreft dit klasse I kwaliteit Golden Delicious. De uitvoer hiervan kan normaal doorgaan.

de Stem | 1965 | | pagina 5