King gehoorzaamt de rechter GRIEP HINDERT REDRIJFSLE VEN DELTA-WATERSPORT VERENIGING Chef met ontslag gestuurd Achtmaalse strooier van kraaiepoten nu gezocht Commerciële televisie afgewezen Scherk crèmes... groot succes! DAGBLAD VOOR ZEELAND Kadaverslach ter krijgt jaar en negen maanden NAZI'S ACTIEF: Dreigbrieven over verjaring aan Bondsdag BETREURD Limonadefabriek komt naar Rijen Jongen al twee maanden zoek Brabant „zieker" dan Zeeland DAKDEKKER VALT DOOD Droog weer JAPPEN WE MAAR TEGEN BENFICA GELOOT" K.V.P. wil geen discriminatie Deel vermist goud ?Capetown Castle5 in Durban terecht Na rel Rerlijnse veiligheidsdienst (^1 tvoUetvlCCWYVp Regenjas 6X3 1 105e JAARGANG No. 24838 Voor <3od. Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. BureauBreda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 iel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 UAVJULAU v w VJI\ x,LLi.nn ls Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokslraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 WOE N S P A G 10 MAART 196$ Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) NEGÉR-DEMONSTRATIE SELMA AFGELAST LUTHER KING: stoppen UTRECHT Gevangenisstraf van 1 jaar en 9 maanden met aftrek, was dinsdag het vonnis der Utrechtse recht bank tegen de 40-jarige vleesgrossier N. A. den H. uit Willeskop. Hij werd ver oordeeld wegens het grootscheeps slachten van kadavers en de handel in het vlees daarvan. Eerder was twee- eneenhalf jaar met aftrek tegen hem geëist. Hij was de centrale figuur in een om' vangrijke clandestiene handel in onge keurd en bedorven vlees. Hij had op zijn bedrijf in Willeskop, een plaatsje in de buurt van Montfoort, een geheime slachtplaats ingericht, die onder meer met een alarminstallatie was uitgerust. Bij een inval trof de politie vorig jaar oktober duizenden kilo's vlees aan, die gereed waren voor verzending. Daarbij behoorde vlees dat met para- tyfus was besmet. In de slachtplaats werd gereedschap gevonden dat ver roest en bevuild was. Op en rond het bedrijf waren enorme hoeveelheden af val gedeponeerd. Den H. heeft zich ongeveer een jaar met deze onfrisse, maar winstgevende handel bezig gehouden. Hij leverde on der andere tegen normale marktprij zen zogenaamd „gestempeld" vlees aan conservenfabrieken. BONN Op de kantoren van het Britse persbureau „Reuter" en het Franse persbureau „A.F.P." in Bonn zijn anonieme dreigbrieven ontvangen Waarin leden van de Duitse Bondsdag die vóór verlenging van de verjarings termijn oorlogsmisdaden zullen stem men. met de dood bedreigd. Op het briefhoofd is een groot hakenkruis aan gebracht. De brieven dragen het poststempel van Mausbach, dat in de omgeving van Bonn ligt. DOOR KOLENDAMP is de 65-jarige mevrouw N. in Delft om het leven ge komen. Zij had verkeerde kolen ge stookt. VERSCHILLENDE PERSONEN werden gedood toen in de Italiaanse stad Bari oen oud gebouw, dat als woon- en kan toorruimte dienst deed, instortte. KONINGIN JULIANA en prins Bern- hard zullen hun wintervakantie in Lech gn Arlberg in Oostenrijk doorbrengen. Ret koninklijk paar wordt daar volgen de week verwacht. Engeland wil nauwere samenwer king met Europa en uiteindelijk lid maatschap van de gemeenschappelijke markt, aldus de Britse minister van buitenlandse zaken, Michael Stewart. Twee MIJNENVEGERS van de Kon. Marine zijn bij Terschelling per on geluk door een vliegtuig van de luchtmacht beschoten. De straaljager Was te snel opgetrokken, na een doel op Ameland te hebben beschoten. SELMA, ALABAMA. Negers en blanken onder leiding van ds. Martin Luther King, hebben dinsdag onder druk van de staats politie na een korte mars door de stad Selma afgezien van een mars naar Montgomery om kracht by te zetten aan hun eisen tot gelijke rechten voor negers. De korte tocht tot aan de grens van de stad en de ontmoeting met staatspolitie, die de weg naar Montgomery had geblokkeerd, verliep onder grote spanning. Het kwam niet tot geweldpleging en de pro cessie werd ontbonden na enkele gezangen en een gezamenlijk gebed. De demonstranten werd in de stad niets in de weg gelegd en nadat zij waren herinnerd aan het verbod van een federale rechter om de mars te houden, mochten zij de Pettus bridge over de rivier de Alabama oversteken aan de grens van de stad. Aan de andere kant werden zij echter door staatspolitie tegengehouden. De colonne, die bijna een mijl lang was, kwam tot stilstand. De menigte hief een gezang aan, knielde neer voor een gebed en draaide zich vervolgens achter hun leiders aan om, voor de te rugkeer naar Selma. Leiders van de integratiebeweging beschouwden de gebeurtenissen van dinsdag als een grote psychologische overwinning. De federale rechter, Frank Johnson, in Montgomery, de hoofdstad van de Amerikaanse staat Alabama, had kort tevoren de aangekondigde mars van Selma naar Montgomery verboden. Hij beval de leiders van de strijders voor gelijke burgerrechten de tocht niet te houden eer de zaak donderdag voor de rechter is geweest. De negers wilden andermaal protesteren tegen de discri minatie bij inschrijving in het kiesre- gister. Vijfhonderd zwaar gewapende politie mannen van de staat Alabama stonden gereed om de deelnemers aan de mars een halt toe te roepen. De staatspolitie, handelend in opdracht van gouverneur Wallace, slaagde er enkele dagen gele den met behulp van traangas en zwe pen in een eerdere poging te verhin deren. Zeventien negers werden maan dagavond nog in ziekenhuizen ver pleegd als gevolg van dit optreden. Rechter Johnson vaardigde zijn ver rassend verbod uit nadat hem was ver zocht de politie te verbieden zich met de betoging te bemoeien. President Johnson gaf later een ver klaring uit, waarin hij zegt er zeker van te zijn dat in het gehele land de „bruutheid", waarmee in Alabama is opgetreden tegen een aantal medebur gers, wordt betreurd. „De beste juris ten in de federale regering houden zich bezig met de voorbereiding van een wet, die het stemrecht voor elke Ame rikaan zal verzekeren", zo zei hij. „Ik verwacht dat ik tegen het weekeinde mijn aanbevelingen klaar heb en ik zal een speciale boodschap aan het con gres zenden, zodra het wetsontwerp ge reed is". De president deelde verder mee dat 'de regering de federale districtsrecht bank in Alabama verzocht had, de plaatselijke autoriteiten te verbieden zich te verzetten tegen de mars die de negers dinsdag van Selma naar Mont gomery zouden maken. In antwoord op een vraag over het bevel van diezelfde rechtbank, enkele uren eerder, dat de mars niet door mocht gaan, zei de woordvoerder van het Witte Huis, dat dit verbod slechts van tijdelijke aard was en bedoeld om de rechtbank in de gelegenheid te stellen de zaak te bestuderen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De limonadefabriek Wil son n.v. in Den Haag zal, naar wij ver nemen, zich gaan vestigen in de be drijfsruimten van de N.V. Vezelplaten industrie aan de Laagstraat te Rijen. De gebouwen zouden o.m. gebruikt gaan worden voor de opslag van voor raden en emballage van de Haagse li monadefabriek. Verder zou het tot de mogelijkheden behoren dat het produk- tieapparaat van Wilson mettertijd naar Rijen wordt overgeplaatst. Het is praktisch onmogelijk de Ve zelplatenindustrie te Rijen, die al een jaar op non-actief staat, nieuw leven in te blazen. Zoals bekend moest de Rijense in dustrie in maart vorig jaar de pro- duktie van spaanplaten staken, daar een nieuwe persinstallatie het liet afweten. Het bedrijf werd gesloten en het vol tallige personeel kwam dientengevolge op straat te staan. ASSEN In samenwerking met Inter pol speurt de Asser politie nog steeds naar de verblijfplaats van de sinds 8 ja nuari van dit jaar verdwenen 18-jarige slagersleerling Casper Kloos uit Assen. De politie vermoedt, dat de jongen zich in het zuiden van het land ophoudt. Casper Kloos is op 1 juli 1947 te Vlis- singen geboren. Hij is 1 m 80, heeft een stevig postuur, blond enigszins golvend haar, en een rond gelaat. (Van onze verslaggevers) BREDA Talryke scholen en be drijven in het zuiden van ons land kampen momenteel met ziekte van scholieren en werknemers. Zonder dat het verschijnsel veront rustende vormen aanneemt, kan vast gesteld worden dat het gemiddelde percentage zieken op het ogenblik groter is dan in dezelfde periode in andere jaren. Dat vooral de indu strie hieronder lijdt, is duidelijk. Een aantal vrij willekeurige steek proeven by bedrijven in Brabant en Zeeland leidde tot de conclusie, dat de griep in Brabant blijkbaar veel- vuldiger heerst dan in Zeeland. Over het algemeen hebben ook de bedrijven, die met pendelaars werken, zwaarder te lijden on der het ziekteverzuim. Bij V. en D. te Oosterhout bv. is momenteel een derde deel van het personeel ziek. Bij Jamin in dezelf de plaats daarentegen zijn er niet meer zieken dan anders in deze tijd. Maar dat mag dan een uitzonde ring heten. Want bij Simons embal lagefabriek in Oosterhout kampt men met een gemiddelde aan zieken van 12 pet. van de totale personeels bezetting, terwijl er zelfs pieken voorkomen van 20 pet. Ook bij an dere bedrijven in deze plaats ligt het aantal ziekmeldingen aanzienlijk hoger dan doorgaans in maart. Philips te Roosendaal heeft mo menteel ongeveer 175 zieken op een aantal van 2000 werknemers, wat normaal is voor dit bedrijf. Hier bij speelt wellicht het feit, dat het personeel zich regelmatig vrijwillig kan laten immuniseren een rol. Bij de rubberindustrie Indiana in Roo sendaal is het totaal aantal werkne mers van ongeveer driehonderd ver minderd met 36, wat ook meer is dan normaal. Dat is ook het geval bij de borstelfabriek VERO in deze plaats. Daar is ongeveer zes procent van de vijfhonderd personeelsleden in bed gekropen. Curver Plastics te Rijen zit met 10 pet. zieken. Hoezeer de griep nu en dan toeslaat blijkt uit het feit dat de huisarts, die in deze fabriek elke middag zitting houdt (niet al leen voor Curver-personeel), eer gisteren dertig patiënten op zijn spreekuur kreeg en gisteren honderd. Ook in Bergen op Zoom en om streken is het aantal ziektemeldin gen groter dan normaal. Machinefa briek Holland n.v. boekte maandag morgen dertig ziekmeldingen; Plame- ta te Halsteren zit met circa 9 pet. zieken, terwijl Bruynzeel in Bergen op Zoom zelfs van een verdubbeling van het aantal ziekmeldingen spreekt. Het industriepark te Etten ziet de griep ook niet ongemerkt aan zich voorbijgaan. Cijfers: Isover- bel 15 pet. zieken, Superieur 12,5 pet., Zwanenburg 12 pet., Tornado, mannen 7.9 pet. en vrouwen 19,2 pet. Spaarnestad 8,5 pet. Bredase bedrij ven zien hun personeelsbezetting eveneens teruglopen door ziekte. Ma chinefabriek „Breda" noteerde 7,5 pet. zieken tegen een normaal per centage van 5 pet. Bij Drie Hoefijzers is de toestand vrijwel normaal, bij Hero ook, maar bij AKU Breda sprong het percentage zieken van 5 (wat normaal is) op 8 a 9 pet Ook de Etna kampt met het euvel. Daar zijn de percentages ongeveer 10 (nor maal) en nu 14. De ziekmeldingen op de scholen zijn nog sterker gestegen dan in het bedrijfsleven. Het O.L. Vrouwely ceum noteerde bv. 10 tot 12 pet. zie ken, tegen een normaal percentage van 4 a 5, terwijl de Rijks H.B.S. zelfs 15 tot 20 pet. van zijn leerlin gental thuis ziet blijven door griep. Daar heeft de ziekte ook enkele leraren in bed gebracht. Zo zullen de Amerikaanse astro nauten in hun capsule zitten tij dens de komende ruimtevlucht aan 't einde van deze maand. De opname werd gemaakt op Kaap Kennedy tijdens een generale repetitievan de start. WW'" AMSTERDAM Een val van 25 me ter heelt dodelijke gevolgen gehad voor de 23-jarige dakdekker J. G. M. van Steenderen uit Arnhem. Tijdens werkzaamheden op het bouwwerk van de Vrije Universiteit in de Boelelaan te Amsterdam stortte hij van een elek trische lier. Hij werd naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht, waar hij na aankomst bleek te zijn overleden. Vol gens de politie had hij zich tegen de voorschriften in, met de lier naar boven laten hijsen. In Rotterdam raakte de chauffeur B. van der Stel (56) bekneld tussen een aanhangwagen en een trekker. Met in gedrukte borstkas werd hij naar het Dijkzigtziekenhuis overgebracht, waar hij korte tijd later is overleden. (Van onze correspondent) ANTWERPEN/ZUNDERT Wegens het uitstrooien van kraaiepoten is in Antwerpen dinsdag een bevel tot onmid dellijke arrestatie van L. van N- uit Achtmaal, uitgevaardigd. Hij werd door de correctionele recht bank daar bij verstek veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en tweedui zend frank boete. Tijdens een achtervol ging door een Belgische douanepa trouille had Van N. de 'bandenmoorde naars over de weg verspreid. Daar door kregen verscheidene automobilis ten pech. Sinds kort wordt dit feit in België beschouwd en berecht als „vrij willige vernieling". Van N. is vroeger bij verstek al eens veroordeeld voor bo tersmokkel. OOSTENRIJKS NIEUWE president zal op 23 mei worden gekozen in de plaats van dr. Adolf Schaerf, die op 28 febru ari overleed. Kandidaat is de vroegere kanselier Alfons Gorbach. Delta-watersportvereniging: meer en ruimere jachthavens Weerbericht, medegedeeld door het k.n.m.I., geldig tot vanavond: Droog weer met zonnige perioden. Zwakke wind uit oostelijke rich ting. Dezelfde of iets hogere mid- dagtemperaturen als gisteren. Vandaag: zon onder 18.35 uur. Maan onder 2.03 uur. borgen: zon op 7.04 uur. Maan op 11.01 uur. Meer jachthavens gewenst (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN/BERGEN OP ZOOM De werkgroep Watersportvereniging Deltawerken verwacht van de uitvoe ring van het Deltaplan en de realise ring van de Schelde-Rijnverbinding een aanzienlyke toename van de watersport in het Deltagebied. Kortere afstanden, comfortabelere vervoermiddelen, aldus de in een rapport neergelegde bevindin gen, zullen er oorzaak van zijn dat niet alleen vanuit de randstad Holland, maar ook vanuit Duitsland, België, Noord- Frankryk en Engeland steeds meer mensen zich naar de Zeeuwse en West brabantse wateren zullen richten om daar recreatie te zoeken. De werkgroep is van mening dat na realisering van de Deltawerken met name de afsluiting van de Oosterschel- de de kleinere en middelgrote jach ten zich zullen vestigen rond het Veer- se Meer en het Keten. De middelgrote en grote jachten zullen zich, voorziet de werkgroep, ophouden op de Ooster- schelde en het Grevelingenmeer. De zeegaande jachten vanuit het Deltage bied zijn, zo meent men, aangewezen op de Westerschelde-uitgang en de Bel gische kust. Wat het Veerse Meer be treft, zegt het rapport, dat op korte termijn aandacht zal moeten worden geschonken aan de beplantingen en be- bakening en aan de aanleg van hel lingen ten behoeve van op trailers aangevoerde bootjes. De haven van Bergen op Zoom acht de vereniging nu al te klein. Ten westen van het haven hoofd ziet ze een uitbreidingsmogelijk heid voor 500 jachten. Volgens de ver eniging verdient gelijktijdige realise ring met het Antwerpen-Haakkanaal aanbeveling. Over de Zeeuwse situatie wordt o.m. gezegd dat in Terneuzen en Hoofdplaat havens voor 500 jachten gewenst zijn, dat Vlissingen moet uitbreiden en dat het plan Arnemuiden zo snel mogelijk gerealiseerd moet worden (450 tot 500 jachten). De werkgroep acht het van het aller grootste belang dat nu al plannen wor den gemaakt om de watersport in goede banen te leiden, compleet met financie- rings- en uitvoeringsschema's. Naar de mening van de werkgroep dient de ex ploitatie van jachthavens in handen van watersportverenigingen te liggen en moeten maatregelen worden genomen om te voorkomen dat vrijkomende werkhavens van Rijkswaterstaat in commerciële handen raken. GYOER Mopperend en ellen dig van de lange rit klauterden de D.W.S.-spelers uit een gammel busje. Drie uur lang waren ze zon der pardon door elkaar geschud. Het vervoermiddel, dat zijn beste tijd al jaren en jaren achter de rug moest hebben, deed over de afstand Boedapest-Gyoer even lang als het vliegtuig van Amsterdam naar de Hongaarse hoofdstad. Drie uur heen en weer schudden. Het was meer dan erg. Jan Jongbloed vond dat zijn club beter tegen Benfica had kunnen loten. „Dan waren we tenminste niet met deze ellende geconfronteerd". Zijn mak kers knikten instemmend. Comfor tabel voerde een DC-7 eerder op de dag het gezelschap naar Boe dapest en vloog hij, ironie van het lot, een kwartier voor de landing nog over het knusse stadion, waar vanmiddag de Europa-Cupwed strijd gespeeld wordt. En nu dit. In Gyoer zelf kreeg het team evenmin veel rust, want honderden mensen verdrongen zich rond het vehikel, toen de Nederlanders er moeizaam uit strompelden. Ook op het veld, waar een lichte trai ning gemaakt werd, bestond enor me belangstelling. Met kenners ogen keurde oud-international Hans Tetzner het terrein. „Geen slecht veld", concludeerde de dokter. Door de lage temperatuur was de grond vrij liard, maar toch veer krachtig. Met die geruststellende wetenschap dook de Nederlandse cup-ploeg 's avonds vroeg in bed. Er wachtte een zware dag. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het centrum van de activiteiten rond de kabinetscrisis heeft dinsdag bijna volledig gelegen in het gebouw van de Tweede Kamer, waar de fracties van K.V.P. en A.R. zich eensgezind achter het beleid van hun voorzitters hebben geplaatst. Dat houdt in: volstrekte afwijzing van commerciële televisie, Coördinatie van de programma's is onmisbaar, ook bij toetreding van nieuwe gegadigden, geen bevoordeling van nieuwe kandidaten boven de bestaande omroepen. Van grote betekenis kan het gesprek geweest zijn dat de heren v. d. Ploeg (K.V.P.), Smallenbroek (A.R.) en Beer- nink (C.H.U.) dinsdagmiddag geza menlijk in het kamergebouw hebben gevoerd. Hoewel hierover geen enkele mededeling is gedaan, mag worden aangenomen dat zij getracht hebben een eensluidend standpunt te formu leren ten opzichte van de vergaande wensen, die de V.V.D. op tafel heeft gelegd. Het is wel duidelijk geworden dat vooral de liberalen water in de wijn zullen moeten doen, wil het ka- binet-Marijnen weer overeind geholpen kunnen worden. Enige speelruimte hebben de fracties van de K.V.P. en de A.R. hun voorzitters wel meegege ven, maar er is geen sprake van dat alleen daarmee een oplossing voor de problemen kan worden gevonden. De beslissing ligt feitelijk in handen van de V.V.D.-fractie, die vandaag zal ver gaderen. JOHANNESBURG Een deel van de partij goud. die onlangs verdween van het lynschip „Capetown Castle" is op een ander schip, de „Durban Castle", in Durban teruggevonden. Kort nadat de „Capetown Castle" op 5 februari in Southampton was aange komen werd de Britse politie van de vermissing op de hoogte gesteld. De partij goud, die 100.000 pond waard is, maakte deel uit van een zending goud voor de Bank van Engeland. De totale waarde bedroeg 8.73 miljoen pond. (Advertenties) BERLIJN Heinz Wiechmann, chef van de Westberlijnse veiligheids dienst, heeft zijn baan verloren om dat hij tegen zijn superieuren gelo gen heeft in verband met de zaak van de door communistische agenten ingeschakelde huizen van plezier. Wiechmann, die 12 jaar lang Westber lijnse chef van het bureau „voor de bescherming van de grondwet" is ge weest, is volgens de woordvoerder met voorlopig verlof gezonden en zal niet op zijn post terugkeren. Zowel het stadsbestuur als de gealli eerde commandanten maakten door verklaringen duidelijk dat Wiech mann geschillen heeft gehad met d. stadspolitie en het hoofd van de vei ligheidsdienst, Heinrich Albertz, ovei de ontdekking van „Pension Clause- witz". De eigenaar en bedrijfsleider daarvan zijn in januari gearresteerd op beschuldiging van het verzamelen van inlichtingen voor de communis ten. Zij bevinden zich nog steeds in arrest. Nadat Wiechmann de zaak van het „pension" had onderzocht, werd hij er door Albertz van beschuldigd fei ten te hebben achtergehouden. Dins dag bood Wiechmann Albertz, die te vens loco-burgemeester van Berlijn is, zijn verontschuldigingen aan Volgens welingelichte zegslieden had Wiechmann geweigerd Albertz mee te delen of diens naam of die van an dere vooraanstaande Westduitse po litici op een lijst, die in het huis was gevonden. Ook de Nederlandse vrouw geeft steeds meer de voorkeur aan de beroemde Scherk crèmes. Snelle, succesvolle huid verzorging! En... voor èlk type huid is er de juiste crème! Tubes 3,-en 3,85, Jeugdige huid: Scherk halfvette crème Vette huid: Scherk crème astringente Oudere huid: Scherk voedingscrème Droge huid: Scherk crème hydratante Gebruik ook Scherk Gezichtslotion (fla cons v.a. 2,95) en de nieuwe Scherk Gezichtsmelk (flacon 4,95) voor het reinigen. MATRASSEN óók bij VASAS-D.W.S selectiékleding In 6 kleuren die u moet zien, vooral de zwarte! In 3 modellen: Glenn, Harwich en Salo. (Sorry, de namen zijn niet van ons.) Als extra pluspunt: gemaakt van ideale draion! 69. AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM DROST-VERF-VENLO

de Stem | 1965 | | pagina 1