üt" is op esteld Rapacki maakt zich op voor nieuwe veldtocht Zó hielp Amerika Zuid- Vietnam N MIER Luther King vandaag aan hoofd nieuwe protestmars Protest en dreigement na komst mariniers wen stijl eige DEMILITARISA TIE VAN MIDDEN-EUROPA De Gaulle als onverwachte steunpilaar Chefarine .4 Zuid-Vietnam: 1LMWA\ uitzonderlijk goed! WESTEN LIET BO NN IN DE STEEK si >1 R10G VAN WINDSOR WEER GEOPEREERD NOS MAAR EEN WEEK iMfUi KLEURWEDSTRIID Griepbestrpng met 4 middelen tegelijk! I BLEYS - LEIDEN PIJL EN BOOG VOOP BEATPIX Collectie Heymans: getemperde rozenkleur c ben rrTn zakdoek m rrVn wyhertjes vergeten tografie aks ïoolvak? A ankn opingspunten Wijzigingen Te Brussel Gouverneur Wallace:„Geen duimbreedm Positief ISOLATIE-SCHUIM Duitser beschuldigd van moord op joden WzFihlTA Verschrikkelijk terreurbewind" Bemoeienis Verdachte in zaak Jack the stripper op vrije voeten Duitse aanklager: Chef van Cukurs ook in Brazilië Vrouw lag 77 jaar in ziekenhuis 11 zacht en natuurzuiver aroma. zijn ook nog bezig het van een te voorzien, waarmee het stopcon- kan waarnemen, intelligentie van het beest is ge- aan die van een mier zegt dr. je Carlton, die de leiding van het :ct heeft. Mieren kunnen zich zeer handhaven, zelfs als zij niet zo knap Beide machines zijn samengesteld standaard elektronische elementen ze voorkomen in een „computer", in tegenstelling tot een computer angt ..het beest" de gehele tijd door lei impulsen aan de hand waarvan zijn gedragen moet bepalen. Hoe bij is de muur? Hoe glad is de Hoe dichtbij zijn de obstakels? zijn allemaal problemen die de ma- terstond moet kunnen oplossen, menselijke wezens doen. MDEN De 70-jarige hertog van sor is voor de tweede maal geope- aan zijn linkeroog, waarvan het net- losgeraakt is. Hij gaat goed vooruit, n dagen geleden was de hertog voor Brste maal aan zijn oogaandoening reerd. (Advertentie) (ik loop wel even langs de apotheker of drogist ELK DOOSJE NU EEN GRATIS 'BERT SPELDJE CHT De heer G. D. Bovendon -zitter van de stichting Film en Fo- loopt, dat het ministerie van O. K- W. in de toekomst meer zal inzien, de fotografie als vak op de scholen shoort. Nu al is de fotografie aan leerprogramma van enkele techni- scholen toegevoegd, maar gezien de ngstelling van de jeugd voor de f°" af ie is een grotere stimulans nodig er Bovendorp uitte deze wens gis* chtend op een bijeenkomst van de ting Film en Foto ter gelegenheid de voorjaarsbeurs in Utrecht. Hl) igde de aandacht op de enorme ngstelling voor fotografie en fil"1 zijn in ons land drie miljoen foto- teurs en 200.000 filmers) en voor de, dat op langere termijn de kleu- otografie de zwart-wit-fotograf ie zaJ len en voorbijstreven. DAGBLAD DB STEM VAN DINSDAG 9 MAAKT 19t>» (Door dr. K. J. Hahn) De onvermoeibare voorvechter van een atoomvrije zone in Mid den-Europa, de Poolse minister van Buitenlandse Zaken Rapacki, is opnieuw een campagne begon nen om zijn ideeën ingang te doen vinden bij de westelijke regeringen. Hij heeft de laatste redactie van zijn plan in december j.l- voor de UNO bekend gemaakt en heeft sindsdien hierover gesproken met de Italiaanse premier en minister van Buitenlandse Zaken ad in terim, Aldo Moro in Rome, met de Britse premier Harold Wilson in Londen en met de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken Paul-Henri Spaak in Brussel, waar hij ook door eerste minister Théo Lefèvre ontvangen werd. Rapacki is kennelijk van mening, dat het politieke klimaat voor zijn plan, dat hij voor het eerst en in de eerste re dactie in oktober 1957 voor de Algemene Vergadering van de UNO had uiteen gezet, nu bijzonder gunstig is. Het lijkt erop: de nucleaire pariteit houdt de grote mogendheden in een zorgwekkend, maar tot nu toe onveranderd even wicht van kracht en angst. De verre-af- standsraketten van continent tot conti nent, van de zee tot het continent, be heersen schijnbaar het strategische beeld van onze tijd. Er bestaat een streven, zowel bij de Verenigde Staten als bij Rusland, nieuwe topcontacten over ver dere ontspanning te zoeken. Niemand schijnt geïnteresseerd te zijn in een -uit breiding van dë atoomclub. Dit is echter niet alles. Sommigen hebben de indruk dat de Johnson-regering nu iets minder neiging vertoont om de kern van Europa, zo dicht bij het IJzeren Gordijn en zo sterk bepaald door de posi tie van "West-Duitsland, rechtstreeks bij de beslissende militaire macht en de zeggenschap hierover te betrekken. Ade nauer schijnt dit ook zo aan te voelen. Hij heeft in een interview, verleend aan de heer Sulzberger in de ,,New York Times", zijn grote bezorgdheid tot uit drukking gebracht. In Europa bestaat nu eenmaal de indruk, dat Washington de MLF praktisch heeft opgegeven en het is de Bondsrepubliek die deze nieuwe lijn het eerst voelt: een directe deelne ming aan een atoomproject van de At lantische partners is voorlopig van de baan. Verplaatst zich het politieke en strate gische gewicht van de Atlantische co- operatie meer naar de Angelsaksische rand? Hiertoe zou Washington ook kun nen besluiten op grond van de onoplos bare puzzle van de Europese eenwor ding die de Verenigde Staten zo-u kun nen dwingen, tussen Bonn en Parijs te kiezen. In deze situatie kiest Amerika misschien het evidente alternatief: Enge land. De Labour-regering biedt hiervoor een Atlantische formule die de Britse socia listen en vooral Denis Healey altijd heb ben bepleit: geen te sterk militair ac cent op de Bondsrepubliek leggen, meer beweeglijkheid tegenover het Oosten^ niet al te warm lopen voor de Duitse hereniging, nauwe nucleaire samenwer king tussen Engeland en Amerika. Daarom heeft Wilson in zijn gesprek ken met Johnson de MLF tot een lager en beperkter peil teruggebracht en in de plaats daarvan «en algemene At lantische kernmacht voorgesteld met een sterke positie voor Engeland en Amerika. Deze formule biedt boven dien het voordeel in de Midden-Euro- pese ruimte een zone van ontspanning en ontwapening voor te bereiden. Hier liggen dan tenminste enkele nieuwe aanknopingspunten voor de ge- Advertentie) Vóór 15 maart '65 moeten alle in zendingen tinnen zijn. Als je een van de 666 prijzen wilt win nen, doe dan vlug je best! Deel nemers kaarten en Inlichtin gen bjj de winkeliers die Maxwell Coffee verkopen! had gebracht, keerde zich tegen de her bewapening van Duitsland (zonder te zeggen dat de Russen hiermede begon nen waren), tegen de MLF, voor erken ning van de DDR en de Oder-Neisse- Linie, drong op directe onderhandelin gen tussen Bonn en Pankov aan, omdat alleen zo de Duitse kwestie kon worden geregeld, d.w.z. de Duitse hereniging tot stand zou komen. Tenslotte zou alleen een collectief veiligheidssysteem de vre de kunnen verzekeren. In een dergelijk veiligheidssysteem paste volgens hem zeer goed de nucleaire bevriezing van Midden-Europa. De voordelen voor Polen liggen voor de hand: de militaire druk van de Sov jet-Unie op Polen wordt hierdoor op gemakkelijke wijze verzacht, de poli tieke bewegingsvrijheid van Polen in een gedemilitariseerde zone t.a.v. het Westen zou sterk toenemen. RAPACKI .nieuwe hoop. dachten van Rapacki. Dit voor hem gunstige klimaat werd echter ook nog van een andere kant onverwachts posi tief beïnvloed: De Gaulle werkt sinds verleden najaar aan een groots Oost europees offensief op een terrein dus waar Frankrijk een groot prestige en een groot verleden heeft, waar het echter sinds München praktisch uitge schakeld was. In de laatste maanden heeft Parijs het bezoek van regerings leden uit zes Oosteuropese communis tische landen gehad en Franse minis ters, Giscard d'E staing en Alain Peyre- fitte, hebben op hun beurt een bezoek aan Oost-Europa gebracht, de eerste aan Boekarest, de tweede aan Moskou. In zijn laatste persconferentie heeft De Gaulle zijn gedachte van een „Europees Europa" dat van de Atlantische Oceaan tot de Oeral moet reiken, nader toege licht en het perspectief voor een nieuwe politiek geopend, een politiek namelijk, die de satelliet-landen bij de Europese eenheid moet betrekken. Welnu: dit laatste is alleen mogelijk, als Europa een prijs hiervoor betaalt. Deze prijs kan alleen hierin bestaan: de bestaande grenzen in Oost-Europa, dus vooral de Oder-Neisse-Linie, erkennen, Westduitslands militaire macht reduce ren, de hereniging op de basis van de twee bestaande Duitse staten doorvoeren. Niemand weet dit beter dan De Gaulle. Is hij bereid, tenminste op enkele van deze punten in te gaan? Bonn vreest van wel en heeft daarom meteen opheldering gevraagd, waarom De Gaulle het Duitse vraagstuk alleen op Europese basis wil oplossen en niet in het kader van de Vier-Mogendheden-overeenkomst, dus met behulp van Amerika. Hoe hebben de gesprekspartners van het Westen op deze gedachten gerea geerd? Harold Wilson zei in het Lager huis wat men al wist dat zijn re gering voor de plannen van Rapacki wel wat voelt, dat zij welwillend staat tegenover een atoomvrije zone in Mid den-Europa, onder bepaalde voorwaar den echter: dat er tevoren een akkoord bereikt wordt dat uitbreiding van de atoomclub voorkomt. Voorts dat er over het Duitse vraagstuk en over de vesti ging van kernwapens ten oosten van de atoomvrije zone gesproken wordt, waar Rusland een sterke kernmacht staande houdt, en in het algemeen onder de voorwaarde dat het machtsevenwicht niet verstoord wordt. Ook de heer Spaak liet zich in deze zin uit: het plan is interessant. De Bel gische regering ziet er wat in zo zei een spreker van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken als het de vrede dient en het machtsevenwicht niet verstoort. Rapacki is het dus wel gelukt zijn plan weer in discussie te brengen. Een antwoord op de vraag in hoeverre de westelijke veiligheid verzekerd blijft, is nog niet gegeven. De twijfels ten aan zien van de toekomstige houding van de Sovjet-Unie tegenover een sterk gede militariseerd Midden-Europa, waartegen het gemakkelijk een overwicht aan con ventionele troepen kan mobiliseren, blij ven bestaan. Tegenover een nucleaire bevriezing van Midden-Europa, ook in de politieke dooi, menen nog steeds velen: het kan vriezen en het kan dooien! Hier ligt dus duidelijk het delicate punt van de gaullistische Europa-poli tiek: elasticiteit in de Middeneuropese situatie tegenover Oost-Europa Zon der natuurlijk de eigen veiligheid en het Atlantisch bondgenootschap op te geven. Rapacki ziet ook hier bepaalde aan knopingspunten voor zijn gedachten, die op een wijziging van de strategische status quo gericht is. En hij begint in dit nieuwe kader oude gedachten in een speciale redactie te ontwikkelen. Het oorspronkelijke Rapacki-plan voor zag een verbod voor Polen, Tsjecho-Slo wakije en de beide Duitslanden „om atoom-wapens te vervaardigen, te be zitten of in te voeren". In een latere re dactie, van november 1958, werden twee fases ontworpen, waarbij in de twee de fase ook de conventionele wapens in deze zone moesten worden beperkt. De atoom-ontwapening moest tevoren volledig zijn. Tenslotte werd in 1964 een bescheidener opzet voorgesteld, een be vriezing van de atoomwapens in de ge noemde zone, waarbij ook andere lan den werden uitgenodigd zich bij deze bevroren atoomzone aan te sluiten. De bijzonderheden van deze ont werpen voor atoomvrije zones in Euro pa en in andere delen van de wereld vindt men in een uitstekend overzicht van dr. G. D. Embree, „Nuclear Free Zones" in de „Internationale Specta tor" van 8 febrauri j.l. Nu deelde Rapacki aan de UNO en aan zijn Westeuropese gesprekspart ners de laatste formulering van zyn plan mede: eerst een Europese veilig heidsconferentie, waaraan d(* staten van de NAVO en van het Warschau pact zouden deelnemen. Op deze con ferentie zou dan de atoomvrije zone in Midden-Europa zoals voorgesteld, besloten en gegarandeerd moeten wor den. Dit waren aan ook de hoofdgedachten die Rapacki tijdens zijn bezoek aan Brus sel in februari in een lezing aan de Vrije Universiteit aldaar onder de titel „De vestiging van de vrede in Europa* heeft ontwikkeld. Rapacki pleitte voor een „overwinning van het gezonde ver stand", keerde zich tegen de politiek van .brinkmanship" van Dulles, dat de wereld tot aan de rand van de oorlog (Advertentie) Zonder da maag van streek ie maken f De vier geneesmiddelen, verenigd in Chefarine „4", zijn elk afzonder lijk in de hele wereld beroemd ge worden en hebben reeds miljoenen mensen baat gebracht. Te zamen werken zij nog beter en doen wer kelijk wonderen. Eén der bestand delen zorgt dat - niettegenstaande de krachtige werking - ook een gevoelige maag niet van streek raakt. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET (Advertentie) tegen kou en tocht ic betaalt zichzelf Een foto van het bezoek van prinses Beatrix aan Suriname. In het dorp Palameu biedt een dorpeling de kroonprinses een pijl en boog aan, TOKIO/SAIGON Het officiële Chi nese persbureau „Nieuw China" en het Russische regeringsblad „Izwestia", heb ben het zenden van Amerikaanse mari niers naar Zuid-Vietnam maandag ver oordeeld. Nugyen Min Phoung, hoofd van de di plomatieke missie, die in september van het vorig jaar door de Vietcong in Pe king is geopend zei gisteren dat de tijd niet rijp is voor een vrede via onder handelingen. Phoung vertelde dat de Vietcong ver geld nv^i^^atregelen tegen de Ameri kaanse strijdkrachten overweegt met het oog op de marinierslanding. Hij gaf geen bijzonderheden. Het Zuidvietnamese leger heeft maan dag een aanval van de rebellen op een militair kamp in de provincie Binh Dinh afgeslagen, ruim 400 km ten noordoosten van Saigon. Er sneuvelden zeker honderd rebellen. Bij het aanbreken van de dag zag men verscheidene lijken in het prik keldraad rondom het kamp hangen. Van Amerikaanse zijde wordt gemeld dat twee Amerikanen gewond werden. Aan de kant van de Zuidvietnamezen sneuvelden 33 man en werden 27 solda ten gewond. Het grootste deel van Binh Dinh is in handen van de Vietcong. Deze beheerst ook twee belangrijke wegen en wil ken nelijk Zuid-Vietnam in tweeën snijden. FRANKFORT De 54-jarige Duitser Adolf Harnischmacher zal spoedig voor een rechtbank in Frankfort moeten ver schijnen om zich te verantwoorden voor zijn gedrag tijdens de laatste wereldoor log, aldus de officier van justitie te Frankfort, dr. Hans Grossman. Harnischmacher wordt ervan beschul digd in 1942 in Rusland 10 joden te heb ben vermoord. Verder wordt hij ver dacht van medeplichtigheid aan moord op tenminste 600 andere Russische joden. Voor het proces is nog geen datum vastgesteld. SELMA Naar aanleiding van de gebeurtenissen rondom de laatste pro testmars van negers van Selma naar Montgomery, die de staatspolitie van Ala bama uiteen heeft gedreven, heeft gou verneur Wallace verklaard: ,,Die mensen in Selma hebben er een zevendaagse werkweek van gemaakt, maar wy kun nen geen duimbreed wyken. Wy zullen de wetten van de staat handhaven." Het Amerikaanse ministerie van justi tie heeft de FBI opgedragen ,,een vol ledig en snel onderzoek" in te stellen naar aanleiding van de berichten vol gens welke politiefunctionarissen «n an deren onnodig geweld zouden hebben gebruikt. Ed Hailes, secretaris van de Naacp, de nationale vereniging voor de voor uitgang van kleurlingen in Washing ton. zei dat hij zich bij Katzenbach zou aandienen. „Er zal ook een delegatie naar het congres worden gezonden om een amendement te eisen op de huidige wet op de burgerrechten, opdat fede rale kiesambtenaren aan de kiezersre gistratie over 'het gehele zuiden worden toegevoegd." De Naacp heeft voor vandaag een massa-demonstratie bij het ministerie van justitie uitgeschreven om federale bemoeienis te eisen met de toestand in Selma. Hailes zei ongeveer 2000 men sen te verwachten voor de betoging van vandaag. Dr. Martin Luther King jr. heeft ver klaard geschokt te zyn over het „ver schrikkelijke terreurbewind" In Alabama en dat hy vandaag persoonlijk de leiding zal nemen van een nieuwe optocht van Selma naar Montgomery. „Opnieuw heeft Alabama er blijk van gegeven dat haar politie geen eer bied voor de democratie heeft, noch voor de rechten van haar negerburgers". De staatstroepen van Alabama, aldus King, hebben zich „onder de sanctie en machtiging van gouverneur Wallaca la- ten gaan tot de laagste staat van bar baarsheid." «M LONDEN De garagehouder William Chissell, die door detectives van Scotland Yard was gearresteerd by het speuren naar de moordenaar van zes Londense prostituées (de zaak „Jack the Stripper") is ontslagen van rechtsvervolging. Hij kreeg 23 pond kostenvergoeding. Bij het doorzoeken van de garage van Chissell hadden detectieves een Lüger pis tool en vier kogels gevonden in een zak van plastic, die was verborgen tussen plafond en dak boven een kantoortje. Chissell zei, dat het wapen hem onbekend was. Aan de politierechter heeft Chissell thans nog meegedeeld, dat hij de garage vijf jaar geleden had gekocht en dat het wapen er al die tijd moet hebben gelegen. De rechter heeft deze verklaring aan vaard. (Advertentie) Hudson Sigarenfabrieken N.V. Roosendaal Holland WALLACE geen duimbreed MONTEVIDEO Tegen twee Fransen is in Montevideo een arrestatiebevel uit gevaardigd in verband met de moord op de nazi-oorlogsmisdadiger Albert Cukurs; het zjjn Jacques Nasseau en Jean Retu- seau. Volgens de Hamburgse aanklager Bong- Schmidt bevindt de nazichef van Cukurs Ar jas, zich nog op vrije voeten in Bra zilië. „Victor Arjas werd na de oorlog door de Engelsen gegrepen, maar hi. vluchtte naar Brazilië. We zouden hee. graag zijn uitlevering hebben, vooral met het oog op recente ontwikkelingen", aldus Bong-Schmidt. Hoofdverdachte is Mabridis, die sinds zijn jeugd in Zuid-Amerika heeft ge woond. Hij stond in dienst van Waldo Heinz Taussig, de man die het vakantie huisje huurde, waar. zaterdag in een met kogels doorzeefde koffer het lijk werd gevonden van Albert Cukurs, die in Neu renberg beschuldigd was van de moord op 32.000 Letlandse joden tijdens de oor log. De man wist naar Zuid-Amerika te vluchten. Behalve Taussig wordt nog een man ge zocht in verband met de moord. „Wij staan tegenover een internationale organisatie", zei een politiefunctionaris. De Hamburgse aanklager Walter Bong Schmidt heeft inmiddels verklaard, dat de naam Cukurs voor het eerst is opgedoken in verband met een onderzoek naar oor logsmisdaden in Lithauen en Estland. „Al les wees erop, dat deze man de leider was van de nazipartij in Lithauen en misschien heeft deelgenomen aan massa le executies van joden. Wij waren bezig te onderzoeken of wij zijn uitwijzing door Uruguay konden krijgen, toen het be richt van zijn dood in Montevideo ons bereikte", aldus Bong-Schmidt. GOLD TOP QUALITY Bondskanselier dr. Ludwig Erhard van West-Duitsland heeft besloten de di plomatieke betrek kingen met Egypte niet te verbreken. Bovendien worden heimelijk pogingen gedaan de Israëlische regering te pol sen over een eventuele uitwisseling van ambassadeurs tussen Bonn en Tel Aviv. Hiermee heeft de bondskanse- BUK NAAR BUITEN nister van buitenlandse zaken, dr. Gerhard Schroder, is altijd voorstan der geweest van een gematigde hou ding tegenover Egypte. Nadat de wes telijke ambassadeurs hem waren bij gevallen, is Erhard tenslotte door de knieën gegaan. Het blijven erkennen van Egypte heeft Erhard tegenover Israël willen goedmaken door er het -plan aan te verbinden de regering van dat land te gaan erkennen. Volgens de eerste berichten voelt Israël er wel iets voor. flicten tussen Oost- en West-Duits land zouden moeten worden gecoör dineerd. 'Ook dit heeft Erhard tegen gehouden. Alles wijst erop dat er binnen de bestaande regeringscoalitie C.D.U. - C.S.U. - F.D.P. ernstige meningsver schillen bestaan. En met de verkie zingen in zicht is dat voor de rege rende partijen een ernstige zaak. Dat zal ook de jongste beslissingen van Erhard wel in de hand hebben ge werkt. Reeds nu vindt men er in nen gebruiken. Zeker niet nu de V.S. met geweld, en Frankrijk en Enge land met woorden, proberen een con ferentie over het Vietnamese pro bleem te forceren. Geen wonder dat men in West-Duitsland daarover ont stemd is. In feite is er echter niets bijzonders gebeurd. Toen Nederland in conflict was met Indonesië stak ook niemand een hand uit. Nu Ma- leisi6 moeilijkheden heeft met In donesië springen de V.S. ook niet bij. De grote fout van Erhard is ge- lier de enige beslissing genomen die nog overbleef na de chantage-poli- tïek van president Nasser van Egyp te. Het opmerkelijke van deze beslis sing is, dat ze niet is genomen door de Westduitse regering, maar door Erhard persoonlijk. Hij heeft ten slotte van dit grondwettelijke recht gebruik moeten maken, nadat geble ken was dat er binnen het Westduit se kabinet grote meningsverschillen waren gerezen. Erhard had aanvan kelijk het plan met Kairo te breken, maar de ambassadeurs van de V.S., Engeland en Frankryk hebben Er hard van dit plan weerhouden. Mi- Bij al dit geharrewar is de Hall- stein-doctrine nog niet in het geding geweest. Het heeft er niettemin alle sehijn van dat het Duitse kabinet donderdag en vrijdag langdurig heeft geconfereerd over het nut van de Hallstein-doctrine. Minister Schroder voelt er wel wat voor deze politieke formule minder strak te interprete ren. En ook hierin vindt Schroder Erhard tegenover zich. Ook vice- kanselier dr. Erich Mende heeft ge toond de politiek tegenover de com munistische landen in beweging te willen brengen. Hij wilde zelfs een bureau oprichten, waarin alle con- West-Duitsland al veel kritiek op. Bij alle politieke moeilijkheden die West-Duitsland op het ogenblik in het Midden-Oosten ondervindt moet niet worden vergeten dat de weste lijke landen de bondsrepubliek al leen hebben laten staan. Pas toen de chantagepolitiek van Nasser ge lukt was de Duitse wapenleveran ties aan Israël waren stopgezet intervenieerden de ambassadeurs van de V.S., Engeland en Frankrijk. Deze landen wilden voorkomen dat Bonn met Kairo zou breken. Naast Viet nam zullen de westelijken niet nog een haard van politieke onrust kun- weest dat hij te veel op westelijke steun had gerekend. Hij had zelf tij dig beslissingen moeten nemen. Door Erhards aarzelende houding kreeg Nasser gelegenheid de Westduitsers te chanteren. Door zijn bereidheid Israël te erkennen heeft Erhard dit weer enigszins goed willen maken. Maar helemaal goed te maken is dat nooit. Dat Bonn de wapenleveranties aan Israël heeft opgeschort onder druk van Egypte, kan in Tel Aviv niet licht worden vergeten. Dat zal tijdens het overleg, dat tot ambassa deursuitwisseling zal moeten leiden, nog wel blijken. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Het roze, dat de voor jaarscollectie van couturier Max Heijmans voor '65 gedeeltelijk beheerst, wordt ge temperd door mauve en een schaduw van grijs. Het eerste op de show getoonde model, vervaardigd uit handgeweven wollen materiaal in deze kleur, is een mouwloze japon met gebogen, geïncrus- teerde ceintuur op een iets verlaagde taille, de openvallende overrok geeft een licht uitlopend silhouet. Hiermee zijn ,al dadelijk enkele tref woorden uit deze collectie genoemd: de mouwloze japonnen, waarvan de schouder vrij breed is geknipt, de geïncrusteerde ceintuurs, die zo feilloos in de japonnen zijn gewerkt, de enigszins verlaagde taille, waardoor eventuele revers lang zijn, de overrok of tuniek en de licht uitlopende tot klokkende rok, ofschoon ook rechte rokken nog voorkomen. De jasjes, die horen bij de vele en sembles (van wollen materiaal voor wan deltoilet, van coton-satin met plooien en waaierplisse voor een zomerse cocktail) zijn met biezen gegarneerd, hebben vaak drie tot vier zakjes en sluiten dikwijls met een lakceintuurtje. Rondom geplooide rokken worden aan een smal heupstukje gezet, opdat het ver lengde lijfje niets van zijn karakter ver liest. Het blousedeel komt soms met een kort schootje onder een ceintuurtje uit. Behalve het roze is in deze collectie ivoorwit favoriet: als bouclé voor een in drukwekkend ensemble met redingote, als laken voor een zeer jeugdig klokkend pakje. Ongewoon is de combinatie van marine blauw met zwart, wel wat somber voor een zomercollectie. Voor klein avondtoilet werd een mate riaal gebruikt, dat haakwerk van zeer smalle lintjes bleek, een rul, maar kost baar effect. Bij de wollen ensembles liet Heijmans zijn mannequins grote bretons dragen, die hij maakte uit hetzelfde wol len materiaal. Er waren ook kunstig ge naaide hoeden, die het hoofd omsluiten en lieflijke bloementoques. De bruid, gehuld in roze organza droeg een hoedje rond als een helm, geheel be zet met ronde, roze kralen. MONTMORILLON. Luci Pe- trault was 11 jaar toen zij in 1888 in het ziekenhuis in Montmorillon in Frankrijk werd opgenomen. On geneselijk ziek. Verwacht werd, dat het een verblijf van maanden zou worden. Gisteren is Luci in dat ziekenhuis overleden. Zij was 88 jaar. SAIGON Tien jaar geleden zyn d Verenigde Staten begonnen zich me de situatie in Zuid-Vietnam te be moeien. Toen werden 685 adviseur? naar Saigon gestuurd. Nu bevinden zich al ruim 27.000 Amerikanen in Viet nam. waarvan de meesten al lang geen adviseurs meer zijn, maar actief I^ee_ vechten tegen de Vietcong. Hoe deze trapsgewijze hulpverlening zich in de loop der jaren ontwikkelde blijkt ui onderstaand chronologisch overzicht waarin ook de belangrijkste oorlogsfei- ten zyn opgenomen. 23 oktober 1954 President Eisenhowe deelt mee dat de V.S. Zuid-Vietnar. zullen helpen zich tot een sterke, le vensvatbare staat te ontwikkelen. Daar toe worden 685 militaire adviseurs ge zonden. Van 1954 tot 1956 stijgt de Amerikaan^ militaire en economische hulp van 31 miljoen tot 300 miljoen dollar per jaar. 5 mei 1961 De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk kondigt een nog grotere hulpverlening aan voor de strijd tegen de Vietcong 11 mei 1961 De toenmalige vice-presi dent van de V.S., Lydon Johnson, brengt een bezoek aan Vietnam. Dc jaarlijkse steun wordt met 40 miljoen dollar verhoogd, het aantal militaire adviseurs wordt op 1650 gebracht. 3 nov. 1961 Na een bezoek van dc Amerikaanse generaal Maxwell Taylor aan Vietnam, zendt Washington in aller ijl 10 Ager-bommenwerpers en vier transportvliegtuigen. De economische en militaire steun wordt andermaa* verhoogd. 19 dec. 1961 Voor het eerst worden Amerikaanse militairen gezonden. 15 jan. 1962 De eerste Amerikaanse straaljagers arriveren in Saigon. 7 febr. 1962 Het aantal Amerikaanse militaire adviseurs wordt opgevoerd to 4000 man. Amerikaanse mijnenveger, voegen zich bij de Zuidvietnamese ma rineschepen. 8 febr. 1962 Amerika richt een hulp commando voor Vietnam" op. Chin; kondigt aan dat Amerika een „onvei klaarde oorlog" is begonnen. 7 maart 1962 Amerika kondigt aar 200 miljoen dollar in 1962 bij te zulle dragen voor economische hulp, tenein de de levensstandaard in Zuid-Vietna' •te verhogen. Daarenboven zal nog 14 miljoen dollar worden uitgetrokkei voor militaire steun. 9 maart 1962 De eerste Amerikaan vliegers assisteren Zuidvietnamese p loten tijdens acties tegen de communi? ten. 15 april 1962 Er bevinden zich al 50r Amerikaanse adviseurs in Zuid-Vie nam. Het ligt in de bedoeling dit aar tal tegen de zomer tot 7000 uit te brei den, 29 aug. 1962 Negenduizend Amerikaar. se militairen in Vietnam. 11 jan. 1963 Twaalfduizend Ameri kaanse militairen in Zuid-Vietnam. 10 mei 1963 President Kennedy maak duidelijk dat óje V.S. al zijn troeper uit Zuid-Vietnam zal terugtrekken zo dra de regering in Saigon dat zou wen sen. Kennedy uit de hoop dat „mis schien" eind 1963 de eerste Amerikaan se eenheden naar huis zullen kunnei terugkeren. 27 juni 1963 Cabot Lodge wordt Ame rikaans ambassadeur in Saigon. 8 sept. 1963 De totale hulpverlenin aan Zuid-Vietnam wordt voor 1963 ge schat op 500 miljoen dollar. 1 nov. 1963 Het regime van presiden Ngo Din Diem wordt omver gewor pen. 14 mei 1964 President Johnson ver zoekt het congres de hulpverlening aar Zuid-Vietnam, die dan 500 miljoen dol lar per jaar bedraagt, met 125 miljoen dollar te verhogen. 9 juni 1964 Het wordt bekend da Amerikaanse militaire straalvliegtuigei op vijf Zuidvietnamese basissen zijn ge stationeerd. 23 juni 1964 Generaal Maxwell Tay lor wordt Amerikaans ambassadeur in Saigon. 28 juni 1964 President Johnson kon digt aan dat de V.S. het risico vai een oorlog aanvaarden" en voort zullen gaan Zuid-Vietnam te helpen bij dr verdediging van de vrijheid. 14 juli 1964 Het aantal Amerikaanse militaire „adviseurs" bedraagt 16.000. 27 juli 1964 Aantal adviseurs opgc voerd tot 21.000. 5 aug. 1964 McNamara maakt bekend dat Amerikaanse vliegtuigen de vorige dag als represaille voor een aanval op Amerikaanse oorlogsschepen in de Gol van Tonkin. Noordvietnamese marine basissen hebben aangevallen. 6 aug. 1964 Peking laat weten dn' Amerika „te ver is gegaan" bij zijn aanval op Noord-Vietnam en da China niet „lijdzaam zal blijven toe zien". 29 sept. 1964 President Johnson ver klaart fel tegenstander te zijn van es- kalatie" van de oorlog in Zuidoost-Azid en verzekert dat Amerika niet. var. plan is „in deze fase van de strijd" dc oorlog naar het noorden te verplaatsen. 11 dec. 1964 22.000 Amerikaanse mili tairen in Zuid-Vietnam. Hulpverlening aan Zuid-Vietnam bedraagt j aarlij k'. 700 miljoen dollar. 24 dec. 1964 Aan de vooravond va Kerstmis laat de Vietcong in Saigo een bom ontploffen, waardoor two Amerikanen omkomen en er 63 wor den gewond. 7 febr. 1965 Communistische guerril la's vallen een Amerikaanse helikop terbasis te Pleikoe aan, waarbij ach Amerikanen de dood vinden en er 108 worden gewond. Als represaille bom barderen Amerikaanse vliegtuigen, ge stationeerd op vliegdekschepen in de Zuidchinese Zee, opleidingskampen va de Vietcong in Noord-Vietnam in hc gebied van Dong Hoi. 8 febr. 1965 Zuidvietnamese en Amer kaanse vliegtuigen bombarderen mil taire verbindingscentrums der commu nisten in Vinh Linh. 10 febr. 1965 Vietcong-aanvallers bla zen een hotel op waar Amerikaan- militairen gelegerd zijn in Qui Nhor. waarbij 31 Amerikanen de dood vin den. 11 febr. 1965 Ongeveer 150 Ameri kaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen bestoken militairen doelen in Noord Vietnam bij Chan Hoa en Chap Le, ah represaille voor de aanslag op Qui Nhon. 24 febr. 1965 Amerikaanse hommer werpers van het type B-57S en straal jagers vallen voor het eerst .onafhan kelijke" Vietcong-concentraties aan. 27 febr. 1965 Amerika publiceert eer „witboek", waarin wordt uiteengezel hoe Noord-Vietnam een stelselmatige campagne voert om Zuid-Vietnam te veroveren. 2 maart 1965 Tijdens de zwaarste aan val op Noord-Vietnam bombarderen 160 Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen doelen in Vietnam, die niei als represaille worden aangemerkt. 7 maart 1965 Amerikaanse bommen- wemtrs bestoken Vietcong-eenheden langs de weg van Saigon naar Dalat. 8 maart 1965 Een eenheid van 3500 Amerikaanse mariniers gaat bij D? Nang aan land. waardoor het aantal Amerikaanse militairen in Zuid-Viet nam de 27.000 overschrijdt

de Stem | 1965 | | pagina 7