[•gFfr* Vijftien Yersekenaren zetten bar op stelten Ir. P. J. Lardinois Eindhoven, nieuwe voorzitter N.C.B. Terneuzen heeft grootse plannen voor middenstandstentoonstelling tbond viert im in mei •riek op hel Clinge :in zó lekker zó gezond OpvoeringSch iva rswei kier Passion in Goese kerk Wraakoefening in Bergen op Zoom Communie aan einde van eerste leerjaar Iedere dag andere attracties r ■-- - i s®ll Vergadering van ..Het Zorgenkind" Uitgebreide agenda voor raad Hulst JLI KLAAR Duitse herder vergeten HOOGWATER Vandaag Morgi en DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 MAART 1965 Optimistisch over toekomst van landbouw Akkoord c.a.o. landbouwambacht Gemoedelijk BISDOM BREDA: Bungalowpark te Nieuw-Namen 30ct INITIATIEF VAN „JONG GOES" Gasunie stelt zeven storings- ploegen in Enthousiasme iPagbla? Pc Jftctn Vondelings verlanglijstje Hoofdstad ondswedstrijden op touw zetten, ter- vermoedelijk op 3 april te Borssele 3 van de gehouden bondswinterwed- en zal worden verschoten, wedstrijdreglement werd aangepast, wedstrijdcommissie werden gekozen eren C. de Bree, Middelburg, pen. neester, A. Trieller, Domburg, secre- Chr. Zwemer, Meliskerke en E. Min- Westkapelle. n voorstel van de afdeling 's-Heer Irikskinderen tot uitbreiding van het sbestuur met vier tot elf leden werd orpen. Voorzitter P. Kloosterman herkozen. In de plaats van de heer Graaf werd de heer A. Potappel van fd. Scherpenisse tot bondsbestuurslid 1st Zaterdagmiddag a.s. zal de af. g Zeeuwsch-Vlaanderen van „Voor :orgenkind" een vergadering houden >tel De Graanbeurs te Hulst. De bij- omst. die om drie uur begint, heeft openbaar karakter: alle belangstel- :n zijn welkom. (Van een onzer verslaggevers) ILST De raad van Hulst zal tij de vrijdagavond a.s. te houden bare vergadering worden geconfron- met een vry uitgebreide agenda, vaarschijnlijk echter niet zoveel stof >raten zal geven. Er zijn voorstellen iet doen opmaken van een plan voor restauratie van het onlangs aange- ïte pand Steenstraat 1, dat wellicht worden ingericht als museum en au voor de gemeentelijke dienst voor toerisme en van een voor de recon- ctie van de Van Maelste-deweg. dere voorstellen gelden de huur door jeriieente van lokalen voor de vlees- ingsdienst, overname van de zijkant van de Hogeweg ten behoeve van erwezenlijking van het plan Zuid II, achting van enkele stukken grond de heer Geensen en van een stuk istrieterrein aan H. B. Picavet en Zn. de vaststelling van een nieuwe ling t.a.v. de verhuur van markt- nen, een wijziging van de winkel- ingsverordening in die zin dat de cels 's zondags tot zes uur 's avonds end kunnen zijn, de aankoop van gedeelte van het pand aan het Gods- van de heer H. Metsers, dat bin- de rooilijn valt en het doen uitvoeren de verbetering van het Godsplein, garanderen van een door het Hulster engd Koor aan' te gane geldlening f3000.- i.v.m. de aanschaf van uni- Len en de vaststelling van enkele otingswijzigingen 1964 en 1965. >k zal moeten worden voorzien in :1e vacatures, die zijn ontstaan door ontslagname van het raadslid B. ivet. erschillende afdelingen te zijn door- n, geheel bewerkt uit. De nieuwe ek zal worden voorzien van moder- ïachines en „een puike afzuiginstal- zodat het personeel niet meer de dag in het stof zal moeten staan. de eerste verdieping van de voor- v van de hal zullen de kantoren en gehuisvest. Iet streven van de firma is erop richt het bedrijf op een zo modern igelijke leest te schoeien. „Het iet zo zijn, dat men met plezier in fabriek zal kunnen werken en ;n niet meer elke dag bestoft het drijf zal verlaten. Dat is een eerste reiste om je personeel te behouden riieuwe werkkrachten te kunnen ntrekken", is de mening van de ïr Van de Voorde. )ES In de uitslag van de mate! de Zeeuwse kynologenclub is de bes- uitse herder vergeten. Het was „AH elf steden", eigenaar G. Verstraten oofdplaat. |>rgen, woensdag 10 maart is het hoog Ir te Hansweert om 7.25 en 19.55 uur: (euzen 6.48 en 19.21 uur; Vlissinget1 en 18.54 uur; Wemeldinge 8.05 e' uur. DELBURG houwburg 20 uur Nationaal Balk TGENE meentehuis 17 uur Installatie plaat ijke commissie ruilverkaveling. WERPEN V.O. 20 uur Victoria en haar huzaa: KLINGE lema v. Dyck 19.30 uur Irma la Dol' 18 j. L t ('entrum 20 uur Irma la Douce, J TBURG del Theater 20 uur Het zwaard va ning Arthur, 14 j. NEUZEN xor 20 uur Mitrailleurcommando S-- J. IIKZEE meentehuis Raadsvergadering. S Landbouw 19.30 uur Verg. Ned. He mij. KLINGE nema v. Dijck 19.30 uur Irma uce, 18 j. «JGE adszaal 19 uur Raadsvergadering- S Landbouw 10 uur Ledenvergaderii1 euwse Bejaarden bond. BREDA Vijftien inwoners van Yerseke, meest jongelui, waren op de avond van tweede kerstdag naar Bergen op Zoom getogen om daar in een bar in de Korenbeursstraat de boel op stelten te gaan zetten. Dat was hun buitengewoon gelukt. De bierglazen waren tegen bezoekers en ruiten gegooid. Helaas had de justitie slechts tegen vier van de herrietrappers bewijzen genoeg in handen gekregen om ze voor de rechtbank te dagen. De anderen bleven bij gebrek aan bewijs buiten schot, hoewel de gehele gang van zaken er duidelijk op wees, dat allen even schuldig waren. Dit viertal de mosselvissers Wil- lem P., Rudolf R., die al eens meer zoiets aan de hand had gehad, en Wil lem van O. en de scholier Bob G. stond maandagmorgen voor de Breda se rechtbank, beschuldigd van openlij ke geweldpleging. Van hen ontkende Rudolf meegedaan te hebben; twee getuigen, die het ge- BREDA Tot voorzitter van de Noordbrabantse Christelijke Boe renbond is benoemd ir- P. J. Lar dinois te Eindhoven, lid van de Tweede Kamer. Voor deze benoeming heeft het hoofdbestuur van de NCB voor de eerste maal gebruik gemaakt van de bepaling in de nieuwe statuten, die toestaat, dat ook een niet-lid van het hoofdbestuur to! voorzitter gekozen kan worden. De heer Lardinois werd geboren op 13 augustus 1924 te Hoorbeek (Limburg)Hij bezocht de middel bare school op het bisschoppelijk college te Rolduc, waarna hij stu deerde aan de landbouwhogeschool te Wageningen. Van 1952 tot 1959 was hij rijkslandbouwconsulent voor oostelijk Noord-Brabant. Van 1960 tot 1963 was hij landbouw- attaché te Londen. Sinds septem ber 1963 is hij lid van de Tweede Kamer voor de KVP als agrarisch deskundige. Sinds oktober 1963 is hij ook lid van het Europese parle ment. De heer Lardinois ontving zijn benoe- ming tot N.C B.-voorzitter toen hij eer gisteren van een reis uit Midden Afri ka terugkeerde, waar hij als lid van het Europees Parlement een dag of tien heeft doorgebracht. „Ik moet dan ook een temperatuurverschil van circa der tig graden overbruggen" De nieuwe voorzitter is vooralsnog niet van plan wijzigingen aan te brengen in het be leid, dat zijn voorganger heeft gevoerd. Hij houdt bovendien zijn huidige functies aan, althans de meeste ervan, zodat het voor hem geen full-time job wordt. De ze bundeling van functies ziet hij wel als een „natuurlijke beperking", maar hij acht ze toch niet bezwaarlijk. Ir. Lardinois stelt zich voor t.z.t. zijn gedachten over de landbouw in Noord- Brabant eens duidelijk uiteen te zetten. Zijn uiteenzetting zal dan vooral betrek king hebben op de structurele aanpas sing van de landbouw aan de mechani satie ed., waarbij problemen als af zet, produktie, onderwijs etc. uiteraard grote aandacht verdienen Voorlopig ech ter wil ir. Lardinois zich langzaam in zijn nieuwe functie inwerken. Waarschijn lijk zal hij iets minder intern in de N.C.B.werkzaam zijn dan zijn voorgan ger. Ir, Lardinois, die niet geheel verrast was door zijn benoeming, is van me ning, dat de landbouw in Noord Bra bant en Zeeland na de oorlog steeds gunstig heeft afgestoken bij die in de rest van Nederland. In deze provincies heeft de landbouw zich z.i. het sterkst aangepast aan de veranderingen. Ze is er z.i. momenteel ook levenskrachtiger dan waar ook in ons land. Over de toekomst van de landbouw is de heer Lardinois optimistisch. De toenemende mechanisatie zal naast voordelen ook nadelen blijven opleveren. Het voordeel is, dat de produktie steeds toeneemt, het nadeel daarentegen, dat steeds min der arbeidskrachten noodzakelijk zullen zijn, waarmee het punt van overscha keling naar andere bedrijfstakken be reikt is. i J? HAAG In de sociale commissie landbouwambachten van het landbouw schap is overeenstemming bereikt over net mantelcontract voor de c.a.o. in deze bedrijfstak, alsmede over een loonadvies aan de contracterende organisaties. In het Kader van het zgn. loonakkoord werd overeengekomen: m Joonsverhoging van 12 1/2 cent per nur, alsmede verwerking van de huur- compensatiebij slagen, invoering van de 45-urige werkweek, iJ/ samenvoegen van de bestaande woongebieden tot één loongebied, ~e vervanging van de bestaande toesla gen voor allerlei werkzaamheden door een prestatietoeslagstelsel. (Advertentie) Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. Ir. P. J. LARDINOIS optimistisch gooi hadden meegemaakt een van hen had zelfs een bierglas in zyn ge zicht gekregen, waardoor hij een paar tanden was kwijt geraakt wezen R. echter aan als een van de smjjters. De officier, mr. K. Thijssen, onthul de het motief, dat de „heren" naar Ber gen op Zoom had doen komen. Een week tevoren was een inwoner uit Yerseke in de bar gewond geraakt bij een gevecht, beslecht met een bierglas. Zijn snijwond in de hand had hij vol gens de officier door een ongeluk op gelopen; hij had niets met het gevecht te maken gehad. En masse waren zijn vrienden en kennissen evenwel de volgende week naar Bergen op Zoom gekomen om wraak te nemen. Dit soort terreur moet afgelopen zijn", wreef de officier de jongelieden onder de neus. Mr. Thijssen moest wel toe geven, dat buiten R. de verdachten tig dagen gevangenisstraf met aftrek, tegen ieder van de overige drieentwin tig dagen. Alle verdachten hadden zich voor zien van een toegewezen advo- kaat. Van hen zei mr. Vlaming, dat het allemaal de schuld was geweest van een zekere T., een oudere man, die de jongens had opgestookt te gaan gooien. De kastelein had zelf verklaard: „Het zijn gemoedelijke jongens als ze maar niet worden opgestookt". Ieder van de raadsleden vroeg clementie ten aan zien van de gevraagde onvoorwaarde lijke celstraf. Daarover valt over veertien dagen de beslissing. goed bekend stonden. Hij vond echter de vijf dagen, die zij na hun arrestatie hadden gezeten, nog geen straf genoeg. Tegen recidivist R. eiste hij vijfentwin- (Advertentie) BREDA Breda's bisschop mgr. G. de Vet heeft richtlijnen gepubliceerd voor de kindercommunie en de kinder- bieclit in zijn diocees. Hij zegt hierin dat de eerste communie in schoolver band voortaan bij voorkeur zal ge schieden aan het einde van het eerste leerjaar. De katechese rond de eerste commu nie begint in het eerste leerjaar, maar gaat ook door na de eerste communie, nl. ook in het tweede leerjaar. De ar gumentatie voor de eerste communie in het tweede leerjaar, zoals in het bis dom Roermond gebeurt, acht de bis schop onvoldoende. De introductie voor de biecht zal in fases geschieden. De voorbereiding be gint in de 3e klas van de lagere school en wordt dus niet gekoppeld aan de eerste communie. In de derde klas houdt men enige malen een niet-sacramentele boetevie ring. In het vierde leerjaar nadert het kind enige malen tot het sacrament van de biecht in het kader van een gemeen schappelijke viering, waarin het per soonlijk zijn belijdenis spreekt en de absolutie ontvangt. Vanaf de vijfde klas komt er naast de gemeenschappelijke viering ook ruimte voor de privé- biecht. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE De raad van Clinge zal tij dens de woensdag te houden vergade ring nog worden geconfronteerd met een voorstel van b. en w. tot vaststelling van het explotatie-bungalowplan te Nieuw- Namen. Op het betreffende stuk grond, dat 3280 m2 groot is en rechts van de weg van Clinge naar Nieuw-Namen is gelegen, zullen zes bungalows gebouwd kunnen worden. De grond zal, indien de raad daartoe besluit, voor f 16.per m2 worden verkocht. UVvl VOM TROTMA GOES Op Initiatief van de r.k. in stuif „Jong Goes" zal zaterdagavond 13 maart in de r.k, parochiekerk een op voering worden gegeven van de Schwarz- walder Passion. Deze speciale passie uitvoering wordt gebracht door passie spelers uit het Zwarte Woud, waar de verering voor het lijden en sterven van Christus een opvallende uiting van religiositeit is. De passiespelers, die op woensdag 3 maart aan een grote toernee door Bel gië en Nederland zijn begonnen, zullen in de Goese parochiekerk in 14 tafere len bet hele passieverhaal ten tonele brengen. Om de ruimte hiervoor geschikt te maken zullen voorin in de kerk een aantal banken plaats moeten maken voor een podium, waarop de negen vaste me dewerkers en een aantal figuranten, ge- recruteerd uit verschillende toneelvere nigingen, het spel zijn vorm zullen ge ven. De teksten worden uitgesproken in het Duits, doch voorzien van een dui delijk Nederlands commentaar, tegen een achtergrond van waardige muziek van Mozart, Bach. Handel en met religieuze liederen uit het Zwarte Woud. Hiertoe wordt medewerking verleend door het Knapenkoor van de Katholieke Zeeuw se Koorschool o.l.v. directeur-dirigent E. Hyblok. De hoofdrollen in het passiespel dat dateert uit de middeleeuwen, maar is aangepast aan deze tijd, worden ver tolkt door de bekende Duitse toneelspe ler Uwe von Trotha in de Christusrol, Manfred Sexauer als Judas, Wolfgang Fischer als Johannes en Hugo Gauss als Kaiphas- De regie is in handen van Manfred Sexauer. De duur va*i do voorstelling is 2,5 uur, met ingelaste pauze. Het is de tweede Nederlandse toernee van de Passiespelers uit het Zwarte Woud. In 1963 zijn ze reeds in Terneu- zen opgetreden voor de Instuif Kanaal- zone, met een opvoering voor een stamp volle Triniteitskerk. Nu vindt de uitvoe- WX£mé ring in Goes plaats op uitnodiging en onder auspiciën van de r.k. Instuif „Jong Goes", die hiermee een gelukkig initia tief heeft genomen door deze uitzonder lijke passie-opvoering naar Goes te bren gen. Hopelijk zal een groot aantal van de ruim 750 geregistreerde leden dit ini tiatief kunnen waarderen en van haar belangstelling blijk geven op zaterdag avond. Ook de hervormde jeugdraad heeft toegezegd haar leden aan te sporen deze uitvoering bij te wonen. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag De Nederlandse Gasunie heeft zeven storingsploegen samenge steld, die in voorkomende gevallen on middellijke in actie moeten komen. Zij zjjn gestationeerd in Heerenveen, Hoo- geveen, Deventer, Gouda, Boxtel en Schinnen, terwijl ook een storingsploeg in de provincie Zeeland fungeerd. De Gasunie zal alles in het werk stel len om vertragingen, zoals die zich bij de breuk in de aardgasleiding bij Ntf kerk op 7 februari voordeden te voorko men. Technische storingen waren van de ze vertragingen de oorzaak, zoals minis ter nAdriessen van Economische Zaken gisteren op vragen van het Tweede Kiu merlid drs. Nederhorst (PvdA) mee deelde. Naarmate het aardgasnet zich uitbreidt zullen meer storingsploegen gevormd worden. TERNEUZEN Vijfentwintig Terneu- zense middenstandszaken hebben beslo ten in de week van 22 t.m. 29 mei a.s. (donderdag 27 is het Hemelvaartsdag) een tentoonstelling te houden in een enorme tent op de Marld;. Een opper vlakte van 2000 m2 is hiervoor reeds bestemd. Elke dag zullen er andere at tracties aan verbonden zijn. „T.T. '65 is de naam voor deze manifestatie van de Terneuzense zakenlui, die dit aan durven. De voorzitter van de „Stich ting T.T. '65", de heer W. Bliek, zei op de hiertoe gehouden persconferentie; „T.T." betekent méér TOEKOMST TER- NEUZEN dan TENTOONSTELLING TERNEUZEN." Al maanden geleden maakten enkele handeldrijvende middenstanders het plan om in het voorjaar van 1965 een grootscheepse actie te voeren om Zeeuwsch-Vlaanderen en wijde omge ving te tonen, dat Terneuzen beslist het middelpunt van Zeeuwsch-Vlaanderen is. Beter dan vroeger wilde men nu voor de dag komen. Terneuzen is een plaats, die de laatste jaren sedert haar stormachtige ontwikkeling regelma tig in het nieuws verschijnt. Steeds ko men er nieuwe bewoners bij. Een plaats waar het niet alleen goed werken maar ook goed wonen moet zijn. Met grote voortvarendheid werden de plannen ge maakt. Een onderhoud met het gemeen tebestuur verliep het kon ook bijna niet anders buitengewoon vlot. Alle vergunningen, die gevraagd werden, werden onmiddellijk toegestaan. Van de zijde van de gemeentepolitie kan op alle mogelijke medewerking worden ge rekend. Niet te stuiten is de groei van Terneuzen. Waar enkele jaren ge leden de landbouwprodukten nog groeidenstaan nu fabrieken en verrijzen huizen, bungalows en flats. Zo nieuw en fris als de nieuwe wijken en platsoenen* de sportvelden en de vijversis de energie van de Terneuzense mid denstand, die van 22 tot en met 29 mei a.s. middels een grote ten toonstelling zal laten ziendat Terneuzen in alle opzichten het warmkloppend hart van Z. Vlaanderen is. (Foto But, Terneu zen)* Het stichtingsbestuur ging er vanaf het eerste ogenblik van uit, dat de be schikbare ruimte in de enorme tent, die de gehele Marktruimte zal beslaan, zo goed mogelijk moest verdeeld worden, wat betekent, dat er een zo groot mo gelijke verscheidenheid van stands dient te zijn. Deze opzet is zeer wel ge slaagd. De 25 deelnemende zaken ver tegenwoordigen ongeveer 20 verschillen de branches. Iedere standhouder zal natuurlijk tel kens met allerlei demonstraties voor de dag komen. Modeshows worden gehou den op het toneel, waarvoor ruimte wordt gereserveerd. Er naast komt een gezellige bar en vlak ervoor een ruim te van 20x20 m2, waar ook kan gedanst worden. Niet alleen zijn er attracties tijdens de tentoonstellingsuren, maar 's avonds na tien uur, wanneer de ten toonstelling zelf gesloten is, begint de pret pas goed. Tot het middernachte lijke uur kan er gedanst worden. Op de beide zaterdagen (22 en 29 mei en op Hemelvaartsdag 27 mei) treedt een Ober Baijern-orkest op, „Das lustige Bauernorkest". Twaalf man plus een zangeres. Er is een zaterdagmid dagvoetbalwedstrijd tussen het Neder landse en Belgische elftal. Op 2 mei treedt het kwartet van Kees de Nijs op met medewerking van de 2 Tobo's en als speciale gaste Imca Marina. Op 25 mei verleent hetzelfde kwartetMen verwacht een zeer grote toeloop. n am .a1 Di a r\rt prtKftlrtv, r.,,11 a a iii ffarin/lirf/i zijn medewerking maar dan zal Ria Valk achter de microfoon staan. Twee charmante zangeressen komen de volgende avond opluisteren, de „Zan geres zonder Naam" en Yvonne de Nijs. Op vrijdag 28 mei treedt Annie de Reuver op. Voor de dames, die de tentoonstelling bezoeken, is er tijdens de modeshows een speciale attractie, die zal bestaan uit het gastoptreden van één van de Nederlandse of Belgische t.v.-omroep- sters. Het spreekt vanzelf dat de verwach tingen van de organisators en de deel nemers bijzonder hoog gespannen zijn. De scholen zullen worden uitgenodigd met de kinderen op een middag een bezoek te brengen. Eenzelfde uitnodiging krijgen ook alle mogelijke vrouwenorga nisaties. De toegangsprijs wordt zo laag mogelijk gehouden. Kinderen beneden de leeftijd van. 12 jaar onder geleide, mo gen vrij binnen. Voor de kinderen zal er 's woensdagmiddags een speciale at tractie zijn en de jeugd zal ook als her innering een speldje krijgen. Wanneer op zaterdag 22 mei 's mid dags om twee uur de tentoonstelling officieel zal worden geopend, zal daar voor ongetwijfeld reeds een grote be langstelling bestaan. •- -.i- r y—.--i-i V - L B m Liet tweedaagse congres van de Partij n van de Arbeid heeft wat meer in zicht gegeven in de voorwaarden, waaronder de socialisten als ze ge vraagd worden bereid zijn mee te regeren. Ze werden natuurlijk niet als zodanig voorgedragen. Oppositieleider Vondeling, de grote man van het con gres, was wel wijzer. Hij staat niet te dringen. Hij wacht af, of K.V.P., A.R., C.H.U. en V.V.D. het weer met elkaar eens kunnen worden. Als het niet lukt moet men bij hem aankloppen. Dan kan hij een hoge prijs bedingen voor zijn medewerking. Intussen kan uit hetgeen dr. Vondeling aan socialistische opvattingen op zijn par tijcongres naar voren heeft gebracht, zonder veel moeite 'n aantal P.v.d.A.- punten voor een regeringsplan wor den opgesteld. Hoog genoteerd op dat verlanglijstje staat de ruimtelijke or dening met prijsbeheersing van grond. De P.v.d.A. wil voorts een grotere staatsdeelname aan de exploitatie van bodemschatten en meer ontwikke lingshulp. Het moeilijkste punt in dit lijstje is ongetwijfeld de prijsbeheersing van ;rond. Het zal niet gemakkelijk zijn ie K.V.P., AR. en C.H.U. hiervoor te sdnnen De huidige situatie is echter ook hoogst onbevredigend. Sinds de prijsbeheersing op grond is afgeschaft zijn de prijzen enorm gestegen. Die prijsstijging zal niet van tijdelijke duur iijn. Naarmate ons land meer inwo ners zal gaan tellen 20 miljoen over 35 jaar zal grond 'n schaarser en dus duurder artikel worden. De K.V.P. zal ons inziens niet kun nen blijven volstaan met een afwij zing van de prijsbeheersing van grond. Wil men daar niet aan dan zal er iets anders moeten gebeuren. Er staan hier heel belangrijke zaken op het spel: de leefbaarheid van ons land. Het socialistisch congres heeft overi gens ook uitgewezen, dat de P.v.d.A. nog niet helemaal in de stijl-Vonde ling gestroomlijnd is. Allerlei orna menten uit de S.D.A.P.-tijd doen nog opgeld. Men is nog niet los van de V.A.R.A. en het N.V.V. en men weet ook niet goed wat men met de linker vleugel aan moet. De roerigste figuur van de linkse jongeren is in het par tijbestuur gehaald. Hoopt men hem zo te temmen? Dr. Vondeling is echter op het con gres duidelijk als de onbetwiste leider van de P.v.d.A. naar voren getreden. Men kan dus aannemen, dat de P.v.d.A. straks een andere partij zal zijn dan die, welke tweemaal achter een een fikse nederlaag bij de stembus heeft geleden. Met die partij zullen de anderen rekening moeten gaan hou den. Zelfs de liberalen, waar het po litiek intellect op het ogenblik duur gezaaid is, moeten dit begrijpen. Zij riskeren heel wat als zij zich nu met hun commerciële t.v. buitenspel zet ten. Dij het onlangs aanvaarde fusieplan van de Europese Gemeenschappen zullen de verhuizers zijde spinnen. Er zullen 1000 ambtenaren uit Luxem burg naar Brussel moeten verhuizen en een ongeveer even groot aantal in omgekeerde richting. Daarmee zal dan het prestige van Europees cen trum, dat Luxemburg zich voorlopig had aangemeten, gered moeten wor den. Er zijn nu weer eens drie steden aangewezen als „voorlopige vesti gingsplaatsen" der Gemeenschappen. Het zijn Brussel als zetel der uitvoe rende organen, Luxemburg als juri disch en financieel centrum en Straatsburg als parlementaire zetel. Na alles wat over deze rolverdeling gemarchandeerd is, dient men zich toch af te vragen wat er behalve Luxemburgs welvaren nog meer ach ter de voortgezette drievoudige verde. ling en de weigering Europa 1 hoofd stad te geven steekt. De Luxemburgers hebben bij hun actie op Franse steun kunnen rekenen althans toen zij hun oorspronkelijke verlangen het parle ment gastvrijheid te bieden, hadiden laten varen. De Gaulle houdt welis waar niet van parlementen, maar hij wil de afgevaardigden toch wel aan Straatsburg blijven binden al ware het alleen maar om nog wat achter de hand te hebbs» De weinige efficiënte overheveling ym diensten van Brus sel naar Luxemburg komt in de Fran se kraam wel te pas. Hoe meer de rol len verdeeld blijven, hoe meer argu menten De Gaulle bij de hand heett om straks zijn wil door te drukken. Het politieke zenuwcentrum der Ge meenschap in Parijs vestigen zou be tekenen dat men de generaal de kans biedt zijn slag te slaan. Geen twijfel of Parijs zal voor zo'n orgaan kandi daat zijn en Straatburg zal dan als object kunnen gelden en het argu ment zal luiden: Er is geen Europese hoofdstad, doch er zijn alleen maar drie voorlopige vestigingsplaatsen. De kijkers naar de actualiteitenru briek van de NCRV „Attentie" zagen gis teravond beelden van de studentenop stand in Madrid, die in de voering van het colbert zijn verslaggever H. Mochel naar hier waren gesmokkeld. „Daarmee zijn wij de gelukkigste t.v.-verslaggevers ter wereld", heeft Mochel, gistermiddag verteld. Ook andere ploegen werden ge arresteerd, waaronder die van de B.B.C., maar hun materiaal werd vernietigd en dat van de NCRV niet. Volgens Mochel waren hij en camera man Van Duuren nauwelijks bij het lo kaal aangekomen, waar de Spaanse stu denten een demonstratieve vergadering zouden houden, toen zij overvallen wer den door vijf mannen van de geheime po litie. die hen sinds hun aankomst in Span je hadden gevolgd. Tijdelijk werd het NCRV-team vrijgelaten. maar de volgen de dag kreeg het opnieuw moeilijkheden. Ditmaal werd alleen de camera inbeslag. genomen. Mochel mocht hem terug ko men halen als het donker geworden was. Met dat al heeft het NCRV-team weinig bijzonders kunnen opnemen. De filmop namen van gisteravond waren echter op een geheel eigen manier authentiek. P. S. EEN DC-J van de binnenlandse Phllip- pijnse luchtvaartmaatschappij Fairways wordt vermist met 12 personen «an boord.

de Stem | 1965 | | pagina 3