ïkool ïórdelig! Het gaat er hard aan toe m voetbal Samenwerken met andere bonden c: Prachtige prestaties van Bermi, Moiler en Gevoh BREDA verovert twee kostbare punten op MOP r to is Twin ^°or mannen A" N.V. 0 voor 79 2 voor 1.09 Twin1. Liverpool-Köln op 17 maart Scheidsrechter mag wèl met journalisten praten WIE WIL ER NOG VECHTENP Voorzitter K.N.G.B. bisdom Breda 13 Steeds moeilijker te controleren JEUGDCOMPETITIE BETAALD VOETBAL Biljarten en judo op de televisie Ever Ready klopt VC Den Bosch W&ÊL, 55 10 rgieterijen en ien enfabriek hebben singsmogelijkheid 20 en 45 jaar. t een uitstekend kring in een be- o.a. door goede eningen - in alle streeft een pret- te bevorderen. ;nst zal u gaarne alle ge- verschaffen en wel op 12, van 13.30 lot 15.30 jur. Bovendien op zater- tot 12 uur in de kantine Tramsingel 17 fe Breda, 221. het pak in uw rte kooktijd, dus nodern opgedist: t het nü, want de ze aanbieding. li DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 MAART 1965 (Van onze correspondent) li het huidige voetbal onsportief? Het is moeilijk daar een goed ant woord op te geven. Zeker is, dat in het 4-2-4 systeem de verdedi ging in de meeste gevallen wel van wanten weet. Er zijn op het ogen blik een aantal backs en halfspe- lers die niets en niemand ontzien. Een expert op dit gebied ziet altijd wel kans om de scheidsrechter te overtuigen dat het zo niet bedoeld was en dat hij het triest vindt dat de een of andere tegenstander vroegtijdig naar de kleedkamer moet. Werden er b.v. in Engeland in het seizoen 19501951 zeven spelers voor het leven geschorst, dit seizoen schijnt alle records te breken. Toen de eerste helft voorbij was, waren er al zo'n 30 spelers voorgoed buiten de lijnen. De mannen die zich met het zoge naamde „misdadige voetbal" bezighou den, pakken de zaken dus goed aan. In het Engelse amateurvoetbal hebben do zijnen van overwerkte strafcommissies gedurende de eerste drie maanden van de lopende competitie voor maar liefst 300 amateurs de weg naar de kleedka mers afgesneden. Wat is er aan de hand? Een bekende Engelse psycholoog, professor John Co- hen, die zelf een verwoed voetballief hebber is, heeft van deze verschijnse len een diepgaande studie gemaakt. Hij heeft een half dozijn antwoorden. Een ervan luidt: Van iedere sport kan ge zegd worden dat het een soort uitleving is van de menselijke agressiviteit. Of, zoals een oud-voetballer het eens zei: „Het is een spel voor grote mensen en er zullen dus altijd wel vuile" spelers zijn". Niet dat ze steeds onsportiever wor den, nee, het komt door het feit dat ze nu in georganiseerd verband optreden en juist daardoor gemener lijken. Denis Law zei eens: „Het publiek kan dik wijls maar moeilijk uitmaken wie de maniakken zijn. Er zijn altijd bepaalde jQ spelers, waarvan zowel de andere voet- bailers als de toeschouwers weten dat ze te hard spelen. Praktisch ieder elftal heeft een of twee zulke spelers. Deze knapen worden nooit uit het veld ge stuurd en hun namen worden nooit op geschreven. Toch zijn zij in werkelijk heid de boosdoeners". Danny Blanchflower zei onlangs „Wanneer iemand beweert, dat in ieder elftal van formaat twee ruige spelers zitten, dan zal ik dat niet bestrijden. Men moet er echter wel rekening mee houden, dat het dikwijls een spelstijl is en geen kwaadaardigheid. Het is er heus niet ingebracht door een of andere ma nager". Die gedachte is dikwijls de oorzaak van een hoop ellende. Toen in het afge lopen seizoen bij het Londense Totten- ham Hotspur de vleugelspeler Cliff Jones in een sleutelpositie werd gezet, raakte hij tot tweemaal toe ernstig geblesseerd. En wat het regelmatig uitvallen van Inter's rechtsbuiten Jair betreft, behoeft men niet al te intelligent te zijn om hier een zekere boze opzet te bespeuren. Er zijn inderdaad managers die hun spelers tot zoiets aansporen. Tom Finney, die toen hij voor het Engelse elftal op de vleugel speelde heel wat heeft moeten incasseren, zegt: ,,De toeschouwer heeft er geen idee van hoe het er in het strijd perk precies aan toe gaat. Er wordt te gen sterren als Jimmy Greaves, George Eastham. Brian Douglas en anderen dik wijls een minder faire speelwijze ge volgd. Sommige anderen, zoals b.v. Denis Law reageren anders. Bij hen is het meer een kwestie van haren overeind zetten en een soort van vergeldingsmaatregel tref fen. Als je tegenwoordig de halfspelers Haal hier de maar eens uit misdadigers backs voorbij bent, is er altijd nog zoiets als een spil die tot taak heeft de tegenstander hoe dat hindert niet het schieten te verhinderen. Raakt hij in een duel, dan laat hij zich dikwijls val len en de meeste scheidsrechters tippe len er in". De befaamde scheidsrechter Arthur Ellis zegt: Het wordt steeds moeilijker. De speler die over de bal heen stapt en net doet of hij de bal wilde spelen, maar het in werkelijkheid op de benen van zijn tegenstander voorzien had, is niet alleen moeilijk te onderscheiden maar gebruikt ook een der gevaarlijkste truc jes die er zyn. Wanneer zijn tegenstan der geen been breekt, dan is er toch een goede kans dat hij de nog resterende speeltijd kan gaan lopen hinken. Ook gebeurt er nog veel aan de zoge naamde „blinde kant". In een onontwar bare knoop van spelers wordt dikwijls maar raak geschopt. De belhamels han gen na afloop met een grijns op het ge zicht hun shirt weg". DE SPANJAARD Francisco Arit- mendi is winnaar geworden van het Spaanse cross-country-kampioenschap Aritmendi had van het begin af aan de leiding. Hij legde de 11 km af in 35 min. 25,1 sec. PARIJS PROVIN 5 (Van onze sportredactie) Vandaag start de grote etappe-koers Pa- rys-Nice. Evenals vorig jaar, toen met de ze wedstrijd zyn seizoen zo uitstekend be gon, vertrekt ook nu Jan Janssen. Belle naars is eveneens present. Weliswaar met trekt*** gehavende ploeg, maar hij ver- Jo de Roo heeft een flinke griep en ligt t« °,ed. Voor hem ging Rik Wouters mee. t u an ®.n Henk Nijdam hadden gis terochtend bij de afreis een stevige kou, ~?ch zullen het toch gaan proberen. Ook P Piet Damen kon Pellenaars niet reke nen; hij moet eveneens het bed houden D€'Ploeg Ziet er zo uit: Nijdam, De Haan outers, Maliepaard. Haast. Van Dongen NoH6nfWj^ en Espen. Behalve deze Nederlanders komen Cees Lute, Arie den Ford Gitane» en Ab Gelder- mans (by Magnat-Paloma) aan start. Op nï.i,*aart„een overzicht van de acht etap pes lange Parijs-Nice. le KLAS B SVV - ADO 0—2, PSV - Wilhelmina 11, Fortuna '54 - DFC afgelast, Willem II - Sparta 2—0, DOS - DHC 2—0, NAC - Xerxes 00, Feijenoord - Excelsior 34. De stand ADO 19 15 2 2 32 51—24 Xerxes 20 13 5 2 31 50—19 DOS 20 10 5 5 25 61—28 DFC 18 10 3 5 23 36—35 Feijenoord 20 9 4 7 22 44—32 Sparta 20 8 5 7 21 43—31 NAC 19 7 6 6 20 35—32 Willem II 20 9 2 9 20 41—41 Excelsior 19 7 4 8 18 36—26 Fortuna '54 18 6 4 8 16 36—46 SVV 20 4 4 12 12 28—50 DHC 20 3 6 11 12 25—55 PSV 19 4 3 12 11 26—49 Wilhelmina 19 3 2 14 8 17—48 2E KLAS C Sittardia - Roda JC 20, Baronie Longa 3—1, RBC - NOAD 0—3, BW - MVV 14, Eindhoven - Limburgia 21, VVV - Helmondia '55 1 2. NOAD 17 14 1 2 29 55—15 Sittardia 19 12 5 2 29 49—28 Eindhoven 18 9 6 3 24 43—25 MVV 17 8 5 4 21 47—23 RBC 20 7 6 7 20 35—36 BW 18 7 4 7 18 48—45 Baronie 19 5 7 7 17 33—36 Roda JC 19 7 2 10 16 39—45 LONGA 19 5 5 9 15 25—42 VVV 19 3 7 9 13 34—57 Helm. '55 17 4 3 10 11 21—40 Limburgia 18 2 3 13 7 32—65 BERN De U.E.F.A. heeft de wed strijd Liverpool-F.C Koln definitief vast gesteld op woensdag 17 maart. De wedstrijd in de kwartfinales van de Europa beker zou 3 maart worden gespeeld, maar werd op het laatste nip pertje wegens hevige sneeuwval afge last. Als scheidsrechter is opnieuw de Deen Hansen aangewezen. HENK CORNELISSE heeft in Brussel een flinke val gemaakt. Hij raakte betrokken bij een grote valpartij en liep verschillende hoofdwonden op. JACQUES ANQUETIL en Jean Stablinski staan in het politieboek van Rome. Niet als „misdadigers", maar vriendelijke klanten. Het duo werd namelijk bestolen. On bekenden gingen er met hun race karretjes vandoor. WC DE ZWALUW won home trainerwedstrijden in Den Bosch. Deze duels op rollen vonden plaats na afloop van de jaarlijkse bede vaart. Bij afwezigheid van mgr. Bekkers zegende rector Michielsen de fietsen. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) Zaterdag 13 maart zendt de NTS van 22.10 tot 22.40 uur via Nederland 2 een reportage uit van enkele finales in het toernooi om de Europese judokampioen schappen voor junioren, die in de grote zaal van het Kurhaus in Scheve- ningen worden gehouden. Commentator is Aad van den Heuvel. In het komende weekeinde vindt in „La Bordelaise" te Apeldoorn dc strijd plaats om het Europese kampioenschap biljarten kader 47/1. Van de slotpartijen kan men getuige zijn via een rechtstreekse reportage, die zondag van 16.00 tot 16.55 uur op Neder land 1 wordt uitgezonden. Hiet slot van het toernooi wordt op beeldband vastgelegd en van 18.00 tot 18.30 uur, eveneens op Nederland 1, uit gezonden. Ben de Graaf voorziet de uit zendingen van commentaar. (Van onze volleybalmedewerker) Het grote evenement in Den Bosch, de derby V C. Den Bosch - Ever Ready heeft weer alles gebracht wat men van een plaatselijke strijd mag venvachten, spanning, sfeer en de snelle afwisseling van hoogte- en dieptepunten. Vlagen van zeer goed spel en momenten waarop niets wou lukken en fout op fout werd gestapeld. Zo kon het gebeuren dat V.C. Den Bosch zich een 2-1 voorsprong liet ontglippen en Ever Ready dank zij een sterker slot de zege kon opeisen. Voor een fraai resultaat zorgde ook Bermi dat de altijd moeilijke uitwed strijd in Roermond op vlotte wijze in drie sets won. Door deze prestatie klom men de Roosendalers naar de fraaie vierde plaats. In Breda ging Lyceum Rapid bij de heren niet door. In on derling overleg werd deze ontmoeting verschoven naar komende zaterdag. Bij de dames bleek het Maastrichtse team te sterk. Lyceum bood uitstekend par tij en toonde duidelijk op de goede weg te zijn. In de overgangsklasse dames bleek de Bossche derby V.C.T. - P.T.T. weer een zwaar karwei voor de leiders. Na een zwaar bevochten 2-0 voorsprong was het woord en de daad aan V.C.T Er moest een beslissende set aan te pas komen om P.T.T. ongeslagen te doen blijven. Prachtig werk deed Ge voh in Tilburg. Over alle linies bleek men sterker dan Tornado dat vooral aanvallend te kort schoot. De weg naar ontsnapping uit de gevarenzone ligt nu open. Bij de heren zit Were Di nu op fluweel. D.O.S. kon het in Boekei niet bolwerken al werd de poging toch met een set gehonoreerd. V.C.V. kon in Aar- Ie Rixtel ook al niet tot winst komen. De 3-0 valt echter wel tegen. V.J.C. deed het beter en won een zenuwslo pende marathon van Orsaco. Ever Rea dy 2 haalde opnieuw twee kostbare punten binnen. In drie sets werd ge wonnen van Activia in St. Anthonis. De afstand met nummer voorlaatst, Torna do 2, bleef ongewijzigd op zes punten, daar de Tilburgers hun laatste strohalm grepen en Rewa Robots met een neder laag naar huis stuurden. In de andere overgangsklasse beleef de men volop sensatie. Dit gebeurde in Breda waar Z.V.C. en Mollerlyceum oog in oog stonden. Een geweldige wed strijd waarin Mollerlyceum weer aan toonde uitzonderlijk sterk te zijn. Jam- (Van onze sportredactie) URECHT De woorden van Dirk Nijs, gesproken tijdens de laatste con ditieoefening van de scheidsrechters uit het betaalde voetbal in het KNVB-sport- centrum te Zeist, dat arbiters hun mond moeten houden tegen sportjournalisten, als zij om een verklaring komen vragen, moeten waf ruimer worden gezien, als in eerste instantie te verwachten was. Joop Martins, afgevaardigde van de sectie betaald voetbal in de scheidsrech- terscommissie en tevens lid van de aan stellingscommissie voor de scheidsrech ters in het betaalde voetbal, heeft de woorden van Dirk Nijs enigszins afge zwakt. „Wij hebben", aldus Joop Martens „de arbiters verzocht na afloop van wedstrijden geen uitspraken meer te doen over het spel tijdens de ontmoeting over spelers of een bepaalde speler of over de vereniging. Natuurlijk mag een scheidsrechter na afloop een beslissing motiveren, wanneer een journalist hier om komt vragen. Wij hebben de scheids rechters in ieder geval geen spreekver bod met journalisten opgelegd", ver telde Martens ons. En dus blijkt op nieuw weer dat de soep, in dit geval door Dirk Nijs opgediend, niet zo heet wordt gegeten als opgediend. mer van het minder goede begin van de Bergen op Zoomse ploeg. De zenuw slopende strijd werd tenslotte door Moi ler met 3-1 gewonnen. RHBS Breda vaarde er wel bij en zorgde ervoor geen fout te maken tegen Matador 3-0) In Roosendaal weerde Rapid zich geducht tegen M.V.C. Een fraaie 2-1 voorsprong was echter te veel van het goede. Plotseling zakte het ver zet ineen en M.V.C. had weinig moeite meer om de volgende twee sets in de wacht te slepen. Voor Bermi 2 was er ook geen succes weggelegd. Met 1-3 moest men de eer laten aan Marathon. Bij de dames had E.BV.C. veel moei te met D.S.V. dat zelfs met 2-1 een voorsprong kon nemen. De 3-2 zege brengt E.B.V.C. weer twee puntjes dich ter bij het leidende Rapid. Ook de da mes van M.O C. hebben alle hoop nog niet opgegeven. Op volle sterkte namen de Bergen op Zoomsen de punten weg bij RHBS Breda. parten gespeeld, want overal noteerde men invallers (sters). Of deze de ver rassende resultaten, welke op diverse fronten geboekt werden, beinvloed heb ben, moet enigszins betwijfeld worden ofschoon er wel enkele „uitschieters" genoteerd werden. Tot de verrassingen behoorden o.m. de eerste nederlaag van Eindhoven, de zege van Push II en de grote overwinning van Zwart-Wit II. HEREN le KLASSE In de wedstrijd Breda-M.O.P. voer den de Bredanaars voor de rust aan vankelijk de boventoon, doch wisten hun overwicht niet in doelpunten 'til te druk ken. Tegenstoten der gasten stichtten in de Breda-defensie veel verwarring en J. Scheepstra strafte een verdedigings- fout met een doelpunt af (0-1 >Na veel mislukkingen schoot A. de Keijzer bei de partijen op gelijke voet (1-1) Na de thee waren de rollen omgedraaid. Tij dens hun offensief slaagden H. Veen en P. Verloop er op verrassende wijze in voor hun club een 3-1 voorsprong te veroveren, J. Scheepstra bracht via een strafpush de eindstand op 3-2. De kam pioenshaven komt in zicht voor H.T.C.C. dat op eigen bodem een minimale zege op Tilburg behaalde. In de staart van de ranglijst begint de spanning nog meer toe te nemen omdat Venlo van het bezoekende 's-Hertogenbosch verloor De ranglijst luidt thans: HT.C.C. 11-16, 's-Hertogenbosch 11-12, Breda 10-11, E. M.H.C. 10-10, M.O.P. 11-10. Venlo 11-9, Tilburg 10-8, Keep Fit 10-8. PROMOTIEKLAS A Zwart-Wit was op bezoek bij For ward. De gasten keken spoedig tegen 'n 2-0 achterstand aan, doch namen daar na het heft stevig in handen en hadj den reeds met de rust zich van een 2-5 voorsprong verzekerd. Na de thee ver kleinden de gastheren de achterstand tot 3-5, doch de Zwart-Witten bleven domineren en brachten do eindstand op 3-7. Een geladen Push II kruiste de sticks met het bezoekende E.M.H.C. II, speelde bijzonder enthousiast en nam reeds voor de rust een 1-0 voorsprong MIAMI De vroegere wereldkampioen in het zwaargewicht, de Amerikaanse negerbokser Floyd Patterson, is niet van plan tegen Ernie Terrell uit te komen. Zoals bekend heeft de W.B.A., een boksorganisatie die slechts in 48 Ameri kaanse staten wordt erkend in New York bijvoorbeeld niet de wereldtitel aan Terrell toegekend, toen deze vorige week vrijdag zijn Amerikaanse landge noot Eddie Machen op punten klopte. De W.B.A. erkent de huidige wereld kampioen, Cassius Clay, die in het groot ste gedeelte van de bokswereld overi gens nog als de .echte" kampioen wordt beschouwd, niet, omdat deze een re vanche aan Sonny Liston toestond. Dan Florio, de manager van Patterson, ver klaarde op een persconferentie in Miami dat Patterson bepaald niet van plan is tegen Terrell uit te komen. ,,De W.B.A. kan nooit bepalen dat een zwaargewicht- kampio.en van het kaliber Clay zijn titel achter de tafel verliest. De enige plaats is in de ring en Patterson zal proberen een gevecht tegen Clay te verkrijgen. Als Floyd van Terrell zou winnen zou geen zinnig mens hem wereldkampioen durven noemen", aldus Florio. Op de foto een beeld uit de match tussen Ernie Terrell en Eddie Machen, die in de touwen hangt na een serie stoten te hebben ge- incasseerd van Terrell. pmm. eindstand op 3-0. Were Di hielp het on geslagen record van Eindhoven om zeep. terwijl M.E.P. een kleine zege op het bezoekende M.O.P. II behaalde PROMOTIEKLAS B Breda II duelleerde met M.O.P. II. De Bredanaars hadden veel invallers, waardoor het ploegverband niet ideaal was. De thuisclub nam de leiding <1-0L doch nog voor de rust bracht J. de Pauw Gerlings de balans in evenwicht (1-1). Na de thee strafte de thuisclub twee verdedigingsfouten in de Breda gelederen af (3-1) en in de laatste mi nuut schoot. J. de Pauw Gerlings nog raak <3-2). Op verrassende wijze dwong Eindhoven II het bezoekende HT.C.C. II een puntenverdeling af. 2E KLAS A In de wedstrijd Tilburg II-D.E.S. trof W. de Beer na de thee tweemaal het vijandelijke doel (2-0). Zwart-Wit II bond op eigen bodem de strijd met For ward II aan. Het was een aantrekke lijk gevecht, waarin de Zwart-Witters een licht veldoverwicht hadden. Voor de rust veroverde J. Tiemstra met twee doelpunten voor zijn club een veilige 2-0 voorsprong, waaraan B. Weeber na de thee nog twee treffers toevoegde (4-0). Liberty moest zijn bezoek aan H.OC.O. met een nederlaag bekopen (2-1). DAMES IE KLAS Op eigen bodem leverde Breda een fel duel met M.O.P. Voor de rust wis ten de „blauwtjes" een licht veldover wicht niet in doelpunten uit te drukken. Enige minuten voor het einde viel de beslissing. Indirect uit een straf corner verover de Chr. v. Nieuwenhuijzen-De Wilde voor haar club de zo kostbare zege (1-0), temeer waar Forward in eigen omgeving de winstpunten aan 's-Herto genbosch moest afstaan. De concurren ten van het leidende E.MH.C., n.l. We re Di en Oranje-Zwart kwamen een pun tenverdeling overeen (0-0). De ranglijst thans luidt: E.M.H.C. 10-14. Or.-Zwart 11-14. Were Di 11-13. 's-Hertogenbosch 11-12 M.O.P. 11-9, Forward 11-9, K. Fit 10-8, Breda 11-7. PROMOTIEKLAS A In Kaatsheuvel kruiste D.E.S. de sticks met M.E.P. De thuisclub was niet al te best op dreef maar verze kerde zich voor de rust van een 2-0 voorsprong (A. Span 2x). Na de thee werd door doelpunten van resp. (A. Span, M. Schellekens en R. v. d. Vel den de voorsprong tot 5-0 vergroot, waarna de gasten de eer wisten te red den (5-). Het nog ongeslagen Push was op bezoek bij E.M.H.C. II. Ondanks een licht veldoverwicht slaagden de gasten er niet in voor de rust te doelpunten. Na de thee bleef Push sterk aanvallend spelen en veroverde door treffers van L. Rijntjes-Lomans en T. Rommens een 0-2 voorsprong, welke nog verkleind werd. De Tilburgse derby Tilburg-Were Di II eindigde in een zege voor eerst genoemde club (3-1). PROMOTIEKLAS B Push II bond op eigen bodem de strijd met ..koploopster" Racing aan. Voor de rust bleef de Push-schade tot een 0-1 beperkt. Na de thee gaven de gasten in technisch en tactisch opzicht volle dig de toon aan en schoten nog drie maal raak (0-4. Hopbel verloor van het bezoekende Venlo-Girls, H.T.C.C. be haalde een duidelijke zege op Or.-Zwart H. terwijl Rapidity haar bezoek aan H.U.A.C. met een goede zege fsloot. ZE KLAS A Waalwijk speelde op eigen bodem te gen Were Di III. De thuisclub liep vlot van stapel, vormde een beter geheel en nam reeds voor de rust een veilige 3-0 voorsprong (L. v. Helvoirt en D. v. Dongen 2x). Na de thee een zenuwach tig spelende thuisclub tegen een sterk opdringende Were Di III dat de achter stand verkleinde (3-1), wat tevens de eindstand was, waardoor het kampioen schap van Waalwijk een feit werd. Pelikaan speelde een rommelig ge vecht tegen Warande dat pas na de rust in een zege voor de thuisclub (N. Lemmens) eindigde 1-0. H.O.C.O. be hield haar kans de degradatie te ont lopen door Forward II met lege han den huiswaarts te zenden. le etappe: PARIJS (Melun) - Montereau - Provins - TROYES, 159 km; 2e etappe TROYES - Tonnerre - Avalon - CHA- TEAU-CHINON, 169 km; 3e etappe: Eerste halve-etappe: CHATEAU-CHINON MONTCEAU-les-MINES 90 km: Tweede halve-etappe: Tijdrit per ploeg (Meer van Plessis). 19,200 km; 4e etappe: MONT CEAU-les-MINES - La Clayette - Roanne - Feurs - SAINT-ETIENNE, 175 km; 5e etappe: SAINT-ETIENNE - Andance - Saint-Péray - Le Pouzin - Viviers - BOL- LENE, 170 km; 6e etappe: Eerste halve- etappe: PONT-S AINT-ESPRIT-BAG- NOLS-sur-CEZE (individuele tijdrit), 27 km: Tweede halve etappe: BAGNOLS- sur-CEZE - Avignon - Salon - Aix-en- Provence - MARSEILLE, 166 km; 7e etap pe: MARSEILLE - Brignoles - DRA- GU1GNAN, 130 km; 8e etappe: DRA- GUIGNAN - Col de Ferrier - Vence - NICE, 181 km. In totaal 1286,2 km. BREDA „In de toekomst zal worden gestreefd naar samenwer king op hoger niveau met het KNGV, KNCGV en de Nederlandse Culturele Sportbond. Deze samen werking, die allerminst een samen gaan beoogt, wil men onder meer tot uiting laten komen in eenheid van cursussen, met een gelijk waardig diploma, alsmede in de te behandelen stof." Deze mede- leling deed de heer L. Melis (Bre- ta), voorzitter van de NKGB bis- lom Breda, tijdens de gehouden aarvergadering, die in hotel De "chuur te Breda ook door de ecretaris van het landelijk bestuur verd bijgewoond. Bondsvoorzitter Melis stelde de af. „evaardigden er voorts van in kennis, lat in de toekomst ook het publiek zo veel mogelijk bij de activiteiten, waar voor verschillende plaatsen in het land zullen worden aangewezen, zal worden betrokken. Op het punt van samenwer king verzocht de heer Melis ook een levendiger contact tussen de leiders, leidsters en besturen van de verenigin gen. Verheugd sprak de bondsvoorzitter1 over de verhoogde subsidie van het mi nisterie van O. K. en W., die nationaal gezien thans 51 000 bedraagt. Samenwerking met de zusterorganisa ties heeft er verder toe geleid, dat op 25 maart a.s. een bijeenkomst plaats vindt van de voorzitters van de vier landelijke gymnastiekbonden, die be sprekingen zullen voeren over het leg gen van contact met de NSF (Neder landse Sport Federatie). Op vrijdag 30 april (Koninginnedag) vindt voor het paleis Soestdijk een groots défilé plaats, waarvoor alle tak ken van sport zijn uitgenodigd. Aan deze manifestatie nemen ook de vier gym- nastiekkeurploegen en* de vereniging O.N.A. uit Eindhoven, nationaal kam pioen, deel. Er zullen ook demonstra ties worden verzorgd. Het bestuur stond volledig achter een voorstel van de heer J. Audenaerde uit Breda, die voor het Bredase diocees wil komen tot het organiseren van een rit mische dag, waarbij elk wedstrijdver band wordt uitgesloten. Ook de vergade ring juichte dit voorstel, dat voor ver dere uitwerking aan de technische com missie wordt toevertrouwd, toe. Het leidsters-probleem, dat zich hierbij aan diende, wil men trachten op te lossen door het eventueel organiseren van een cursus ritmisch - verenigingsleidster. ..Over leiders en leidsters gesproken, die zijn ook voor Zeeland hard nodig", zo merkte bondsvoorzitter Melis ter loops nog op. De vereniging „Ohristophorus" te Breda (Ginneken), die in het najaar ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan wedstrijden voor jeugdploegen wil orga niseren, bracht het volgende voorstel ter sprake. ,,Het bestuur van onze ver eniging maakt zich zorgen over het peil van het heren-turnen in het district Breda, getuige o.a. de opkomst en de re sultaten bij de laatst gehouden persoon lijke kampioenschappen. Om te trach ten verbetering te brengen in de huidige situatie verzocht het bestuur invoering van een keurtraining voor heren-jeugd in de leeftijd van 16 tot 21 jaar. Bo vendien moet de training van de keur- ploeg-heren regelmatiger worden gege ven. Mocht er voor deze training te wei nig belangstelling bestaan, dan zal moe ten worden getracht de heren en heren- jeugd te laten deelnemen aan de keur- trainingen van het K.N-G.V. Het bestuur („Christophorus") was van mening, dat de inschrijfgelden voor de verschillende kampioenschappen te hoog zijn (f 5,- nationaal en f 2,- district) De leden, die aan deze kampioenschap pen deelnemen worden hierdoor financi eel te zwaar belast, vooral de jeugdle den. Wij menen (aldus genoemd be stuur). dat hierdoor een té grote terug houdendheid ontstaat, vooral bij heren en jongens, welke groep vooral gesti muleerd moet worden. Het wordt onjuist gevonden, inschrijfgelden als garantie- of selectiemiddel te vragen. Ir. A. van Looveren (Breda), die het voorstel namens Ohristophorus" nog uitvoeriger toelichtte, suggereerde o.m. één centrale training voor de veelbelo vende jongeren. ..maar dan eerst méér wedstrijden", zo was de gedachtengang van bestuur en afgevaardigden. Van be stuurszijde werd de verzekering gege ven, dat de training van de keurploeg regelmatiger zal geschieden. Ook bij het vaststellen van de jaar lijkse bondsdag kwamen de tongen los. Het bondsbestuur wilde dit traditionele festijn zien georganiseerd op 20 juni door ,,St. Martinus" te Halsteren, waar de bondsdag 1964 wegens het slechte weer moest worden afgelast. De heer W. van Kaam van de vereni ging Zundert zag geen enkel nut meer in het houden van een bondsfeest, ook al omdat er veel te hoge kosten voor de verenigingen mee gemoeid zijn. Hij pleitte voor meer onderling contact, waaruit volgens de heer van Kaam een jaarlijks terugkerend evenement z kunnen voortkomen. De heer Melis verzocht de vergade ring tenslotte zich voor of tegen de bondsdag uit te spreken met als resul taat, dat er geen bondsfeest 1965 komt. Drie stemmen voor en achttien tegen. Volgend jaar zal dit punt opnieuw ter sprake worden gebracht. Een jaarlijks evenement, zoals de heer van Kaam voorstelde, zal nader worden bekeken. De bondswedstrijden worden op 15 en 16 mei te Etten gehouden. PSV speelt vrijdag 12 maart een vriend schappelijke (avond) wedstrijd tegen Bo- russia München Gladbach. (Advertentie) twinjs P'^aVveïïanS6"- van h"n „Ltha\(zwaar Hallzwaal;^/e verhouding- pet in de g°®° hebbenze N.et v0°' ngsteervanng bgTwm de langs )e in halfzware shag •t tijn braaien dan sigaretten te (dekVing- - 'ookt naar R0lt ^J'ósmaak! een man z" I

de Stem | 1965 | | pagina 11