Ondergrondse commandopost van BB. Z.-VI. in mei open Taais in h Walcheren ZUID-BEVELAND B.h.-f abriek V an Arnberg reeds vijf jaar in Goes Koudekt met uit MIDDELBURG VLISSINGEN TERNEUZEN GOES Zelfs de kisten aardappelen gingen mee TE OOSTBURG-SCHOONDIJKE Capaciteit van 45 personen voor 3 maanden China zal opstand in Maleisië steunen EERSTE Op 7 en 8 mei Bevrijdings congres in Breda 1 Seb. Blommaert DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 MAART 1965 Wij REPAREREN alle merken TELEVISIE Seb. Blommaart N.V. SLAVENBURG'S BANK Zeeuwsch-Vlaanderen TONEELNIEUWS Dagblad De Stem Doktersdiensten dierenartsen Stofzuiger inruilactie herenkostuums Bèr Pluym ABDOEL RAHMAN: Fa. Julia v. d. WalSe ho(k;wati:r Vandaag Morgen Maandag Leiding b bij drs. v. Problemer keukens keukencent Geen toestel Zeeuwse Ringrjjders Vanmiddag om 2 uur houdt de Zeeuwse Ringrijders Ver eniging de algemene ledenvergadering in het Nederlands Koffiehuis aan de Markt te Middelburg. Op de agenda staat o.a. bespreking jubileumwedstrijd i.v.m. het 15-jarig bestaan van de vereniging, feest avond, speldjesverkoop, verloting, ver hoging inleggeld en een voorstel tot reor ganisatie van de klassen. Jeugduitvoering Vanmiddag geeft de gymnastiekvereniging Oranje Nassau een jeugduitvoering in het Concertge bouw. Aanvang 14.30 uur. (Advertentie) ook toestellen die niet bij ons ge kocht zijn, in een zeer modern in gerichte werkplaats. RADIO EN T.V. Bierkaaistraat 16 - Hulst - Tel. 2293 Let op het juiste adres t.o. Morres. GEMEENTE VLISSINGEN Burgemeester en wethouders van Vlis- singen brengen ter openbare kennis: dat zij thans aan de burgemeester in het bijzonder hebben opgedragen de be hartiging van de aangelegenheden betref fende het badbedrijf, het Stedelijk Mu seum en het Oud Archief: aan de heer Ch. J. Gillissen Verscha- ge die betreffende onderwijs, personeel, jeugd- en sportzaken en culturele zaken; aan de heer F. G. Smit die betreffende de openbare werken, de volkshuisvesting en de woonruimtewet; aan de heer H. van Rooijen die betref fende de financiën, de bedrijven en so ciale zaken; en dat de volgorde, waarin de wethou ders de burgemeester bij diens onge steldheid, afwezigheid of ontstentenis zul len vervangen, als volgt is vastgesteld: 1. Ch. J. Gillissen Verschage; 2. F. G. Smit; 3. H. van Rooijen. Vlissingen, 2 maart 1965. Zeeuwse voutsuniversueit jn het kg. der van de Zeeuwse Volksuniversiteit zal ir. A. Heystek uit Bilthoven vrijdag 12 maart a.s. spreken over de moderni sering van de Nederlandse spoorwegen. Deze avond zal plaatsvinden in Britannia alhier. De lezing zal met lichtbeelden worden geïllustreerd. Brommers botsten Op de wegsplit sing Scheldestraat-Rozengraeht kwam vanaf de Rozengracht een bromfietser aanrijden, A. de V. Doordat hij een over stekende vrouw moest ontwijken kwam hij op de linkerweghelft terecht? waar uit tegenovergestelde richting juist een andere bromfietser kwam aanrijden, G. B. Een frontale botsing was het gevolg. B. liep hierbij vermoedelijk een hersen schudding op. Beide brommers werden zwaar beschadigd. (Advertentie) DEVIEZEN Terneuzen, Kersstraat IS, tel. (01150)3553 Hulst: Zitdag Steenstras* 20 Welstandscommissie De vorig jaar door b. en w. ingestelde welstandscom missie werd door burgemeester mr. H. Rijpstra officieel geïnstalleerd. Deze commissie, die aan het college advies uitbrengt over ingediende aanvragen voor bouwvergunning, bestaat uit ir. F. J. Gouwetor te Rotterdam, Romke de Vries te 's-Gravenhage en ir. W. C. Dees, directeur openbare werken i.o. te Terneuzen. Als plaatsvervangende leden werden aangewezen ir. A. Hundsdorfer te Krimpen aan de Lek en ir. A. M Key te 's-Gravenhage. Clement v. d. Bulck De 12-jarige klarinettist Clement v.d. Bulck, heeft zijn beoordeling na het optreden in de AVRO-auditie, die onlangs in „Hotel Rotterdam" te Terneuzen werd gehou den, thuis gekregen. Men had vooral voor zijn grote muzikaliteit veel lof. Hij werd danook uitgenodigd voor het jeugdprogramma Minjon, AVRO's jeugd omroep: „Op de jonge golf", dat wordt samengesteld door Herman Broek huizen. Recital in lyceum Voor een zeer aandachtig gehoor heeft het duo Jan Wisse (cello) en Godelieve De Sager (piano) met medewerking van J. Dek ker, directeur van de Terneuzense mu ziekschool, in de bovenzaal van het Petrus Hondius Lyceum een recital ver zorgd. Uitgevoerd werden werken van Grazioli, Mozart, von Beethoven, W. Pijper, Kodaly en Fauré. Vooral het cello-pianoduo gaf een zeer goede ver tolking, waarbij de pianiste, mej. Gode lieve De Sager excelleerde. Terneuzen is beslist aan een goed-ge- outilleerde schouwburg toe, zo is uit dit optreden gebleken. De lyceumzaal is on danks alles ongeschikt voor dergelijke evenementen en het (rytmisch) gestom mel van een groep mensen, die beneden sport beoefent klinkt als een voortdurend aanrollende donder. De uitvoerenden kregen een welver diend applaus voor hun zeer verzorgd musiceren. Paragnosten Op uitnodiging van de politiesportvereniging, en in samenwer king met de reserve-gemeentepolitie, houdt de heer J. W. Gosker, inspecteur van politie te Arnhem, op dinsdag 9 maart in hotel Rotterdam een lezing, met als onderwerp: „Parapsychologie in de praktijk". Gesproken zal worden over de paragnosten, die door hun merkwaar dige begaafdheid tot zeer bijzondere prestaties in staat zijn, maar ook over de gevaren, die aan het optreden van de niet bonafide paragnosten zijn verbonden. Het een en ander zal worden toegelicht met een aantal experimenten. Westdorpe (Advertentie) KOEWACHT. Wegens ziekte van een der hoofd rolspelers kan de toneeluitvoering (Nacht zonder Dageraad) a.s. zon dag 7 maart NIET DOORGAAN. Wandeltocht Zaterdag 6 maart orga- maart houdt het Nederlands Katholiek Wesfdorpse Tippelaars" de eerste wan deltocht van het seizoen. De afstanden zijn 5 en 15 kilometer. Inschrijving en vertrek vindt plaats in het verenigings gebouw. Alle deelnemers ontvangen als herinnering een fraaie medaille. Jaarvergadering NKV Zaterdag 6 maart hoult het Nederlands Katholiek Vakverbond afdeling Westdorpe haar jaarvergadering in het verenigingsge bouw Concordia. Op de agenda staat o.m. de verkiezing van een voorzitter en drie nieuwe bestuursleden en de benoeming van een lid voor de kascommissie. Na de vergadering zal de avond varder wor den verzorgd door het cabaretgezelschap De Hoepel uit Terneuzen. Begroting in de raad De raad van deze gemeente zal op donderdag 18 maart 's middags om twee uur bijeen komen teneinde de begroting 1965 te behandelen. Zoals bericht is een tekort van f 490.000,- becijferd. B. en w. stellen de raad voor tot dit bedrag een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds aan te vragen. Daarnaast zal er een wijziging wor den voorgesteld in de verordeming op de heffing van rechten t.b.v. de keu ringsdienst van slachtdieren en vlees. De raad heeft in zijn decemberverga- dering o.m. besloten dat de voor afge keurde dieren geïnde keurlonen niet rrreer zullen worden terugbetaald. De vete rinair inspecteur van de volksgezond heid heeft hiertegen bezwaar gemaakt. De bepaling kan clandestiene slachtin gen in de hand werken. B. en w. stellen daarom voor het eerder genomen be sluit op dit punt weer in te trekken. In december besloot de raad kasgeld leningen tot twee miljoen gulden aan te gaan teneinde enkele infrastructuurwer Dagblad voor Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. Telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland Klokstraat 1. telefoOD 6252 GOES Eerste redacteur Expluttatie- voor Zeeland Inspectie Zeeland F. DE LIGT L. K M DE JONG tel. 6252 Goes tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsen-Vlaanderen J. PETIT v Ostadestraat 41, Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren H. REKKERS, tel. 6252, Goes. Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENV tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie Zeeland f 0,18 per mm 1 mm Ingezonden mededelingen ï1'. mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f 1.— elke regel meer f 0,25. Als éên regel gelden 23 letters en/ol leestekens. Bij plaatsing ook tn de Brabantse oplage resp. 1,60 en f 0,30. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen hall geld. ken te kunnen financieren. B. en w. zijn bang dat dit te weinig is. Zij vragen de raad machtiging nog eens één miljoen gulden te lenen. B. en w. staan afwijzend tegenover het verzoek van de heer J. Walhout mede werking te verlenen, aan de verbouwing van het pand J. van Galenstraat 4 tot showroom-garage. Reden is dat het hier niet om een vervanging maar om een uitbreiding gaat. De heer Walhout heeft zich nu met hetzelfde verzoek tot de raad gericht. B. en w. vragen de raad zich aan hun standpunt te conforme ren. Bal. Vrijdagavond werd in het Schuttershof een bal georganiseerd door City. De muziek werd verzorgd door The Flying Electra's. De opkomst was redelijk. Gevonden Op de lijst van de bij de gemeentepolitie aangegeven gevonden voorwerpen in februari komen o.m. voor een ziekenfondskaart, een verzilverde armband, waaraan een plaatje met ..Dick" erop, een toegangsbewijs voor de uitvoering van Der Vogeihandler door de Goese Operettevereniging op 27 maart a.s. en een bruine aktentas met de num merplaat van een Californische auto. Openingsavond Een 150 ouden van dagen van de algemene bond van be jaarden, afd. Goes hebben gisteravond in Slot Ostende genoten van de ontspan ningsavond, die hun werd aangeboden door de n.v. grootindustrie gebr. Wattez te Goes. De toneelvereniging De Schen- gestraat bracht nadat de avond om acht uur door de penningmeester van de bond de heer van der Liere was geopend, het toneelstuk „Boemelende bedriegers". In de pauze werd de bejaarden een aantal consumpties aangeboden en vond 'n ver loting plaats. De avond werd gesloten door de heer J. Buys, secretaris, die de toneelspelers een verrassing aanbood. Heinkenszand Vererende uitnodiging. Het jeugd orkest „Jong Euterpe" uit onze gemeen te, dat op diverse concoursen reeds mooie uitslagen behaalde, heeft een bij zonder vererende uitnodiging ontvangen. Dezer dagen nl. kon de voorzitter, dhr, H. Eversdijk, zijn leden meedelen dat zij zijn uitgenodigd om deel te nemen aan het Europees Jeugdfestival dat op zaterdag 1 mei a.s. te Neerpelt in België zal worden gehouden. Het jeugdorkest dat momenteel een 30-tal spelers telt, staat onder leiding van dhr. J. Mannaert uit Hulst, leraar aan de Zeeuwse Mu ziekschool, Op het festival zullen door het jeugdkorps de volgende muziekstuk ken ten gehore worden gebracht: 1. Va lentino Snow Suite; 2. Wiener Prater- leben; 3. Einzug der Zieger. Het hoeft geen betoog dat de leden bijzonder in hun schik zijn en zich al verheugen op de reis die per autobus gemaakt zal worden. Kerkeraadsvergadering. Op de ker- keraadsvergadering van de Hervormde gemeente werd als belangrijkste besluit genomen om over te gaan tot invoering van de nieuwe psalmberijming zoals dit op het ogenblik in meerdere gemeenten het geval is. Eveneens werd in principe besloten om de zitplaatsen voortaan vrij te geven. Dit weekeinde nemen de volgende artsen waar: Bruinisse-Oosterlanddokter Steen man te Oosterland. Kloosterzande: dokter Terburg. Cadzand, Retranchement, Sluis en Zuidzande: dokter G. de Meyer, Sluis, tel. 01178-316. Zeeuwsch-Vlaanderen: dokter van de Griek. Aardenburg en Oostburg: dokter N. Rijk, Aardenburg, tel. 01177-366. Axel: dokter Boor. Middelburg: dokter de la Haijze, tel, 4345 of 3543. Vlissengen: dokter Wartena, tel. 3933. Goes: dokter v. d. Feen, tel. 5003. Borssele en Nieuwdorp.: dokter Kiviet tel. 01105-203. Hoedekenskerke en Kwadendamme: dokter Kole, tel. 01193-262. Driewegen en 's-Heerenhoek: dokter Lucas Luyckx, tel. 01105-280. 's Heer Arendskerke, Wolphaartsdjjk, Heinkenszand: dokter Vos, tel. 01198-231 Kruiningen, Hansweert, Krabbendijke en Rilland-Bathdokter Kamps, tel. 01135-343. APOTHEKERS: 'Goes: Apotheek Geirnaard, tel. 5255. Middelburg: Apotheek Hummelen, tel. 2134. Terneuzen: Apotheek Hamann, tel. 2060. Vlissingen: Apotheek Tan-Meyer,, tel. 2025. De volgende dierenartsen nemen waar: Midden Zeeuwsch-Vlaanderen: dokter Janssen, Axel, tel. 01155-488. Hulst en Nieuw-Namen: dokter de Nijs, Hulst. West Zeeuwsch-Vlaanderen: dokter W. van Veen, Oostburg. tel. 01170-2693. Walcheren: dokter Gakeer, tel. 01195- 283. (Advertentie) modieuze mantels Grote Markt 12 Bergen.op Zoom (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE Pastoor F. Dierick uit Hansweert, die onlangs werd benoemd te Westdorpe, zal volgende week vrftdag, wanneer hij wordt geïnstalleerd, zijn in trek nemen in een nagenoeg kale pasto rie. Familieleden van zijn overleden voor ganger, pastoor A. C. A. Ooninckx heb ben büna de gehele inventaris van de pastorie meegenomen. Het eerste familielid, een pater, arri veerde ongeveer twee en een halve maand geleden te Westdorpe, precies een week voor op 18 december j.l. pastoor Ooninckx zijn 74e verjaardag vierde. Toen enige tijd later de pastoor, die op 17 fe bruari j.l. kwam te overlijden, ziek werd, kwamen ook diens broer en zijn vrouw naar Westdo.rpe; zij namen eveneens hun intrek in de pastorie. Ook na de dood van pastoor Ooninckx bleef men nog ge durende enige tijd in de pastorie, tot men woensdag, na interventie van deken Van Mechelen van Terneuzen, verdween. De uittocht was een spectaculaire: een ver huiswagen wefd bomvol geladen met de inventaris van de pastorie. Zelfs kisten aardappelen en flessen wijn werden in gescheept. Het zal allemaal wel tot de erfenis van pastoor Ooninckx gehoord hebben maar Westdorpe vond het toch een wat zonderlinge vertoning. (Advertentie) Heeft u al KRüGER PILS gedronken? (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Nationnale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Neder land houdt op 7 en 8 mei in Breda een bevrijdingscongres. De organisatie van het congres berust bij de afdeling Breda In het voorlopig programma is een stille tocht opgenomen, waarna de gevallenen zullen worden herdacht. De officiële opening van het congres zal door professor I. A. Diepenhorst worden verricht. Als gasten worden prins Bernhard, regeringsvertegenwoordigers, minister-president mr. V. Marijnen, pro fessor J. E. de vuay en de gouverneur van de KMA, luitenant-generaal A. van de Wall-Bake uitgenodigd. De opening van het congres vindt plaats in de KMA middels een rede van prof. Diepenhorst. Rond het middaguur van de eerste congresdag ontvangt het gemeentebestuur leden van het hoofd bestuur van de raad, vertegenwoordigers van het afdelingsbestuur Breda en de genodigden in het gemeentehuis. Na een lunch wordt om twee uur in De Graanbeurs een werkvergadering ge houden. Voor hen die niet aan de ver gadering deelnemen is een excursie ge pland naar de Grote Kerk, Stadsmuseum, Cultureel Centrum De Beyerd of Begijn hof, naar gelang de wensen van de congressisten. De eerste dag wordt besloten met een diner en ontspanningsprogramma in de Ohassékazerne. Op zaterdag 8 mei besteedt men de morgenuren aan een stille tocht en aan een kranslegging bij het monument van de gevallenen. Na een lunch in de Ohassékazerne rijdt men per bus door de omgeving van de stad naar het ge denkteken voor de gevallenen op de Vloeiweide, waar eveneens een krans wordt gelegd. (Van een onzer verslaggevers) GOES De Zweedse b.h.-fabriek Van Arnberg N.V. werd vijf jaar geleden in Goes gesticht. Bij gelegenheid van dit eerste lustrum is gistermorgen een fees telijke bijeenkomst gehouden in de kan tine van het bedrijf. Directeur A. G. M. van Scherpenseel herinnerde eraan, dat hij op 16 februari 1960 „met een zak vol met geld en ver der niets" vanuit Zweden in Goes arri veerde. Op 7 maart werd in een gebouw aan de Westhavendijk te, Goes met de produktie begonnen. Arnberg begon toen met vijf ateliermeisjes. Twee maanden later waren reeds 24 meisjes aangetrok ken. Na vijf jaar is het bedrijf, dat reeds enige jaren in een nieuw gebouw op het industrieterrein in Goes-Zuid is geves tigd, uitgegroeid tot een personeelssterkte van 96 meisjes en mannen. Negentig pro cent van het personeel bestaat uit atelier meisjes. Veertig procent van de meisjes woont in de Zak van Zuid-Beveland. De heer Van Scherpenseel zei zich vooral te verheugen in de goede sfeer en de plezierige onderlinge verstandhou ding in het bedrijf. In dit verband mocht de heer Van Scherpenseel een compliment ontvangen van mr. F. Huber van Goes, die dit bescheiden jubileum vooral heeft willen bijwonen „uit sympathie voor de wijze waarop het bedrijf is geleid". Mr. Huber zei, dat de heer Van Scherpenseel er steeds naar heeft gestreefd een dusdanige sfeer te scheppen dat de meisjes zich thuis kunnen voelen in het atelier. Mr. Huber vond het bovendien prijzenswaard dat de huiselijke omstandigheden van het personeel de heer Van Scherpenseel zo ter harte gaam De directeur van zijn kant bracht dank voor de medewerking, die hij steeds van het gemeentebestuur en met name ook van de heer M. van Wisse van de Dienst Invoerrechten en Accijnzen heeft gehad. (Advertentie) a.s. zaterdag en maandag GROTE INRUILACTIE OUDE STOFZUIGERS Profiteer hiervan. Biërkaaistraat 16 - Hulst - tel. 2293 Let op het juiste adres t.o. Morres. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Na een bouwtijd van nog geen jaar, zal in de maand mei de 600.000 gulden kostende ondergrondse commandopost van de BB. Zeeuwsch-Vlaanderen of ficieel in gebruik worden gesteld. De werkzaamheden zijn nog be paald tot de inrichting van het meubilair en de omvangrijke ver bindingsinstallaties. De post, die een nuttige inhoud heeft van 1200 kubieke meter, is zodanig van op zet, dat onder de meest ongunstige omstandigheden 45 personen er drie maanden onafgebroken in kunnen leven. Het B.B.-commandocentrum, gesitu eerd op de grens tussen Oostburg en Schoondijke, heeft niets van een grauwe oorlogsbunker met de hoogst nodige ac- oemmodatie. Het is meer een geriefelijke kantoorruimte van waaruit in oorlogstijd de bescherming van de burgerbevolking wordt gedirigeerd. Door de zeer prakti sch opzet zijn in de compacte ruimte alle voorzieningen getroffen kunnen worden, die nodig zijn voor een goed draaiend B.B.-apparaat, maar ook voor een be hoorlijk leven en verblijf in de post. Het hoofdkwartier is geheel self-sup porting. Wanneer bijvoorbeeld de open bare waterleiding het begeeft, staan di rect een grote watertank en een 25 meter diepe bronput ter beschikking. Een sto ring in het elektriciteitsnet doet auto matisch het lichtaggregaat in werking treden. Het contact met de buitenwereld wordt onderhouden met een enorm aan tal telegrafische verbindingen, waarop o.m. alle Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten en brandweereenheden direct zijn aange sloten. Het centrale karakter van de com mandopost wordt verder gemanifesteerd door o.m. het feit, dat één knop voldoen de is om alle sirenes in Zeeuwsch-Vlaan deren te laten gillen. Twee van de eerste vijf ateliermeisjes zijn nog steeds in dienst: Nellie Kik uit Kloetinge en Liesbeth van Eikeren uit Goes. Burgemeester Huber bevestigde een jubileumspeldje op de schorten van de meisjes. Ook de heer Van Scherpen seel kreeg zo'n speldje op de revers. Nellie Kik en Liesbeth van Eikeren bo den de heer en mevrouw Van Scherpen seel hierna namens het gehele personeel een glasservies aan. Voor de algemeen directeur van Arnberg had het personeel een exemplaar van het boek „Ontwor steld land" uitgekozen. De algemeen di recteur was echter op het laatste nipper tje verhinderd vanuit Zweden over te komen. Het boek zal nu worden opge stuurd. Er was een prijsvraag uitgeschreven over de -vraag hoeveel b.h.'s Arnberg in de afgelopen vijf jaar in Goes heeft ge produceerd. Dit produktiecijfer bedroeg 1.579.142. Francien Fransen uit 's-Heerenhoek was er het dichtst bij. De 2e en 3e prijs waren voor Marianne Geene, Goes en Tini Dekker, Goes. (Advertentie) St.-Jansteen Tel. 3179 KOEALA LOEMPOER Premier Tengkoe Abdoel Aahman van Maleisië heeft vrijdag verklaard dat communis tisch China heeft aangeboden een gewa pende opstand in Maleisië te steunen. Deze verklaring staét afgedrukt in het blad „Merdeka", het officiële orgaan van Rahmans partij, de nationale organisatie van Verenigd Maleisië. In het vraagge sprek dat het blad met premier Rahman heeft gehad verklaart deze voorts dat Peking president Soekarno heeft ver zocht de confrontatie tegen Maleisië voort te zetten als voorwaarde tot het verkrijgen van verdere Chinese hulp. Premier Rahman voegde eraan toe dat Peking niet in staat was aan alle Indo nesische verzoeken te voldoen maar dat men wel heeft aangeboden een gewapen de opstand in Maleisië te ontketenen en zorg te dragen voor de tenuitvoerleg ging van een aantal politieke moorden. (Advertentie) Het leven en verblijf in de ondergrond se post, waarvan de bodem 5 tot 6 meter diep ligt, heeft veel aandacht gekregen. Er is een uitgebreid luchtverversingssy steem aangebracht, voorzien van filterin stallaties, terwijl verder is gezorgd voor o.m. goed geoutilleerde slaapgelegenheid, douches, toiletten en een kantine met bar. Belangrijk is bovendien de kleurverd'e- ling in het ondergrondse verblijf. De hoofdpost van de B.B. is afgestemd op een eventuele atoomoorlog. Bouwtech nisch vis daarbij niet alleen zorg besteed moeten worden aan de explosieve krach ten, die op het bouwwerk met bewoners kunnen worden uitgeoefend, maar ook op de radio-actieve. Dikke betonnen muren en plafonds, bedolven onder een aarden wal, zijn een eerste maatregel. Aan vele situaties, die zich in een atoomoorlog kunnen voordoen, is bij de verwezenlij king aandacht besteed. Eén ervan is, de omstandigheid, dat een radio-actief be smet persoon de commandopost moet bin nentreden. Direct bij de ingang zijn daar toe douches aangebracht en een betonnen bak voor besmette kleren. Bovengronds kan men van de post uit sluitend een gebouwtje voor in- en uit gang en voor de nooduitgang en een an. In de uitgebreide commandoka mer wordt druk gewerkt om de di verse landkaarten aan te brengen. De kaarten hangen tussen ver lichte glazen platenzodat op overzichtelijke wijze met waspot- loden aantekeningen er op kun nen worden gemaakt. tennemast ontwaren. Het omliggende ter rein zal o.a.v. Staatsbosbeheer met bo men en heesters worden beplanit. De iets hoger gelegen nooduitgang is speciaal bedoeld voor gevallen van watersnood met een zeer hoge waterstand, waartoe binnen in de post ook kluisdeuren zijn aangebracht. Het commando van de B.B. Zeeuwsch- Vlaanderen, momenteel gevestigd in oor logsbunkers, zal als eerste in Zeeland over een modern ondergronds hoofdkwar tier beschikken. Dergelijke bouwwerken zullen nog verwezenlijkt worden in Mid delburg voor de provinciale B.B. en in Vlissingen voor de B.B. kring Walcheren, DAMESCONFECTIE „FIRST LADY" Mantels - Japonnen Pakjes - Regenjassen Bierkaaistraat 21-23 Hulst Van onze adverteerders WONINGINRICHTING VEKDEGEM TE OOSTBURG Burgemeester J.L. van Leeuwen van het West-Zeeuwsch-Vlaamse streekcen- trum heeft vrijdagmiddag de heropening verricht van Verdegein's Woninginrich ting aan de Zuidzandsestraat 29. Hiermee is Oostburg als koopstad weer een be langrijk element rijker. De firma Ver- degem, die ook een vestiging heeft in Biervliet, heeft met de nieuwe zaak fleur gebracht in een straat,* die het karakter van winkelstraat niet draagt. Het pand geeft blijk van een voortvarende aanpak. Er is een sfeervolle verkoop, en toon- ruimte ontstaan, waarin de koper zich gemakkelijk zal weten te bewegen. Be halve de ingrijpende verbouwing, geeft Verdegem ook in assortiment blijk van een moderne wijze van zakendoen. Morgen, zondag 7 maart is het hoog water te Hansweert om 5.33 en 17.56 uur; Terneuzen 4.50 en 17.13 uur; Vlissingen 4.21 en 16.41 uur; Wemeldinge 6.16 en 18.35 uur. Maandag 8 maart is het hoogwater te Hansweert om 6.03 en 18.27 uur; Terneu. zen 5.22 en 17.47 uur; Vlissingen 4.54 en 17.17 uur; Wemeldinge 6.48 en 19.11 uur. Burgemeester mr. F. Huber bc vestigde de jubileumspeldjes op de schorten van Nellie Kik links en Liesbeth van Eikeren; it meisjes, die vanaf het begin Arnberg-Goes in dienst zijn. GOES Grand 19 en 21 uur Vernietigingscom. mando Bikini, 14 j.; 15 uur De ruiter, van de Mississippi, 14 j. Opril 14 uur Verg. Statencentrale SGI Landbouw 14.30 uur Verg. stichtin Autotransport;' 14.30 uur Ledenver,r Zeeuwsche sehietbond MOERBEKE-KOEWACHT H. de Vlieger 20 uur Biljartavond KOEWACHT J. de Guchteneire 15 uur Schieting Clapdorp 15 uur Schieting DE KLINGE Cinema v. Bijck 19.30 uur Irma Douce, 18 j. OOSTBURG Ledel 20 uur La ronde, 18 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur Beach party, a.l. STEKENE (B.) Tsjang-Hai 20 uur Dansavond AXEL Het Centrum 20 uur Irma la Douc 18 jaar SAS VAN GENT Olympia 20 uur De Vikingen kome. 14 jaar IJZENDIJKE Hofzicht 20 uur Huurlingen van d dood, 14 j. KRUININGEN Ons Dorpshuis 19.30 uur Truienbal HULST Bioscoopgebouw 20 uur Mondo Cane 18 jaar OOSTBURG Kath. Kring 18.30 u. Bijeenkomst NK' Hotel Victory 19.30 uur Feestavor, Harmonie KLOOSTERZANDE A. Raes 15.30 uur Hanenschieting AARDENBURG Eedeweg 15 15 uur Opening Van Tra hout n.v. VLISSINGEN Luxor 19 en 21 uur Terreur van 4 straat, 18 j. Alhambra 19 en 21 uur De verleidsle van Parma, 18 j.; 15 uur Zorro en di drie musketiers, 14 j. MIDDELBURG City 20 uur Alleman, a.l. Electro 19 en 21.15 uur Met het pisto, in de vuist, 14 j. BIERVLIET-DRIE WEGEN J. Lippens Seriekaarting ANTWERPEN KVO 20 uur Manon AARDENBURG Rode Leeuw 19.30 uur Toneeluitvoer r.-k. jonge boerenstand en BJB GOES Grand 19 en 21 uur Vernietigingscol, mando Bikini, 14 j. VLISSINGEN Luxor 20 uur Terreur van de ita 18 jaar Alhambra 19 en 21 uur De verleidstc van Parma, 13 j. MIDDELBURG City 14.30 en 20 uur Alleman, a.l. HULST J. Nijs 15 uur Sehieting Bioscoopgebouw 14.30 uur Daar komt de tanks, 14 j.; 17.15 en 20 uur Mom Cane 2, 18 j, BIERVLIET-DRIEWEGEN J. Lippen Seriekaarting LAMSWAARDE Th. v. Driessche 15 uur Schieting KOEWACHT A. de Bock 19 uur Prijspiering A. de Kindt 14 uur Duivenverkoping J. dc Guchteneire 15 uur Schieting V. J. Thijs 10 uur Seriekaarting; 18 uur Prijskamp topbiljart ANTWERPEN KVO 14 uur Manon f 20 uur Sadko OOSTBURG Ledel 14 uur Het zwaard van konit Arthur, 14 j.; 16.30 en 20 uur La rond' 18 jaar TERNEUZEN Luxor 17 uur Mitrailleur command SS, 18 j.; 14.30 en 20 uur Beach part alle leeft. KAPELLEBRUG C. de Kind Schieting SAS VAN GENT Olympia 15 en 20 uur De Vikingen men, 14 j. IJZENDIJKE Hofzicht 15 uur Schieting; 17 en 20 ut Huurlingen van de dood, 14 j. NIEUW-NAMEN R. van Waterschoot 18.30 uur PtS- kamp biljarten DE KLINGE Cinema v. Dijck 15 en 19.30 uur W' la Douce, 18 j. AXEL Het Centrum 15.45 en 20 uur Irma 1 Douce, 18 j. ZUIDDORPE A. Apcrs 15 uur Schieting A. de Block 17 uur Seriekaarting GOES De Landbouw 19.30 uur Bloembolle1 avond Mij. voor tuinbouw en pla"1 kunde MIDDELBURG City 20 uur Alleman, a.L DE KLINGE Cinema v. Dijck 19.30 uur Irma Douce, 18 j. AXEL Het Centrum 20 uur Irma la DÓUC 18 jaar TERNEUZEN Luxor 20 uur Mitrailleur comma»' SS, 18 j. KRABBENDIJKE Gemeentehuis Raadsvergadering HULST Bioscoopgebouw 20 uur Mondo Can« 18 jaar ZUIDDORPE A. de Block 15 uur Jaarmarktschiet»1' M. de Cock 14.45 uur JaarmarktscW' ting HULST Het is al Dorsselaer, Edward Kau zoek kregen van professor deze hoogleraar zijn taaia voorbereidde. Jaren tevoren, rond 18 onie streken. Hij was gei) van „De verloren zoon". 2 die jaren meester Claassen ben de Zeeuwsch-Vlaamse van de Centrale Commissi haar vragenlijsten uitzendt, gevuld. Enkele weken gele dr. H. C. M. Ghijsen voltoi lings het Land van Hulst ii deren betreft mogen we hi is v/eer een taalsociologiscl Wat wil zo'n dialectoloo Voor het ontstaan van wetenschap moeten we hee rug, naar het begin van d tijd van de romantiek, de democratie geboren werd. r men dat cultuur en besch: leen behoorden tot de bove de maatschappij, maar da meest eenvoudige mensen zeer diep innerlijk leven i Met een geweldige ijver volksverhalen te noteren: van Grimm, zoals Doornro witje e.d.; volksmuziek w door bijvoorbeeld de gro Bela Bartok en aan de gebruiken van het volk i pen zelfs een apart museu Museum voor Folklore in merstraat. Ook de dialectologie be verzamelen van oude w ouder en hoe aparter, ho heeft bijvoorbeeld Guido Vlaamse dichter zond enorm veel streektaalwo meld in zijn woordenbo en daardoor hen gered getelheid. Later breide zich uit. Wanneer men woorden op een kaart ontdekte men samenhang de dialectoloog mogelijk te maken, zoals de geol van de grondsoorten tetk gen dialectatlassen vers belangrijkste voor ons ta die van de Centrale C Amsterdam, opgezet door ke te Leiden en de Reek sen, opgezet door de o~ leden prof. Blancqaert, Heeroma, speciaal de het Saksische taalgebied, oosten van ons land bes De aanduiding op zo'n zelfde woorden noemt me se. Wanneer nu meerdere menvallen, spreekt men bundels en zelfs van diale vinden we in Zeeuwsch-VI grenslijn tussen de dialecte: Zeeuwsch-Vlaanderen en oo;^1 Vlaanderen, maar binnen di bied vormt de taal van d<i Terneuzen, Zaamslag en Ax aparte groep. Denkt men over dit probl vraagt men zich af hoe die staan zijn. Wat voor factorer vloed op de taal? Dit breng gebied van de taalsociografi taalsociologie. Voor het eers daarmee in Nederland be1 fronteerd, toen men aan een ving van de Noordoostpolder sen uit .alle delen van ons J aar; arbeiders naast boeren standers; sommigen die al spraken, anderen die uitsl meen Nederlands kenden. I worden? Onder auspiciën van versi stanties, we noemen de Centi sie voor Dialectonderzoek, t Centrale voor dialect- en na Katholieke Universiteit, h voor Algemene Taalwetensch gen en met medewerking va logisch Instituut van de Kal versiteit, de Stichting voor onderzoek in de drooggelegd polders en niet te vergeten j dewerking van de gemeentj oost-Zeeuwsch-VIaanderen, is van Hulst een onderzoek be het taaipatroon van de str doeling daarvan is na te verre de taal van de mense invloed door omgeving, afk tacten met anderen. T-?eT\/T^oe^ dus zuiver w njk. Men wil een dieper in m een zo menselijk verschi steeds aan de spi Baronielaan 59 Breda, t (Van onze corresponc Den HAAG De Raad neeft in behandeling genon roep van L. Kluifhout te Lse.n besluit van Ged. feeiand, waarbij goedkeurt {fend aan een herzien uitb Qezer gemeente, genaamd D e herziening dateert van ar +^ed_fputeerde Staten zijn egedaan, dat de landbouwb te wijken voor de tii?g?:0Ys> woningen, -pens: hieHv-6- Srt*.erÜ van de ree "n de knel. Hij zou o Kampeerboerderij willen het prov. bestuur v men °°gPunt niet t aan a h-eef.t het Sem n de provincie meegedee

de Stem | 1965 | | pagina 2