V.V.D. EN A.R. ONVERZOENLIJK Breuk in kabinet alleen door wonder te lijmen Sterkere verdenking moordzaak Zundert Belgische liberalen spelen valsemunter Opheffing KLM-af deling redt W.-Brabants bedrijf opsporing verzocht! beloning RAK0NA koU&niccunp Geen concessies Beraad GEEN COMMERCIE ROND CHURCHILLS GRAE Politie zoekt lifter IN AMSTERDAM 300 MAN ONTSLAG „Duizendjes stichten verwarring MEUBELEN Simon van Es wellicht in Los Angeles Prinses Irene eregaste in Brussel De kroon op de Taunus traditie FORD TAUNUS 17M/20 M Schijfremmen vóór standaard DAGBLAD VOOR ZEELAND exclusieve import W inler verliest toch terrein Schmelzer half volgende week naar koningin ANDAAG IN Vandaag begrafenis slachtoffer Weer volop werk voor S.M. W. Woensdrecht Vrouw krijgt 780000 dollar smartegeld nieut0 105a JAARGANG No. 24835 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. BureauBreda Reigerstraat 16 t»|. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ZATERDAG 6 MAART 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) MODESTO De in Californië ver dwenen Nederlander, Simon van Es, die zodanig in de war raakte dat hij van de ene verkeerde bus in de andere stapte en daarna geheel verdween, zou volgens de jongste gegevens wellicht in Los Angeles zijn. Deze mogelijkheid werd gisteren ge opperd door Simons zuster, Lynn Wee- da. Zij heeft een gesprek gehad met een buschauffeur uit Los Angeles, die Van Es zou hebben gezien daags na zijn verdwijning, bij een groot busstation in Los Angeles. De man, die door de chauffeur gezien is, „was eender ge kleed en had dezelfde houding" als Si mon. Van Los Angeles uit wil men nu trachten de 35-jarige Rotterdamse zandstraler op te sporen. BRUSSEL Prinses Irene en haar echtgenoot zijn eregasten geweest op een concert ten bate van het centrum voor voorlichting en bijstand aan kun stenaars in het Brusselse stadhuis. De vereniging vierde het 25-jarig bestaan. De prinses woonde ook een receptie bij die na afloop van het concert werd gehouden. (Advertentie) selectieklèdlng Kostuums die in '67 nog actueel zijn. Internationaal uitverkoren, puntgaaf afgewerkt. Exclusief Hollenkamp, inclusief Hollenkamp service, 228,- AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN. ROTTERDAM MET MILITAIRE eer is gisteren in We- 2®?.. ?er onlangs overleden president Scharf begraven. AMERIKA heeft gisteren met succes een intercontinentale raket, de Titan I, gelanceerd. EEN EXPLODERENDE granaat heeft gisteren in Saigon 34 schoolkinderen verwond. Een jongen is er ernstig aan toe. DE SLAGERS krijgen een vijfdaagse werKweek en vijf percent salarisverho ging, zo is gisteren tussen werkgevers en werknemers overeengekomen. (Van onze weermedewerker) Een vorstperiode die in maart be gint en in staat is strenge vorst te veroorzaken, komt zelden voor. Wij moeten voor deze bijzonderheid tot maart 1931 teruggaan. Dinsdag werd ook in West- en Midden-Bra bant nog tien tot elf graden vorst gemeten. Inmiddels voltrekken zich langzaam veranderingen. Zachtere lucht dringt Zuid-Europa binnen met temperaturen tot 15 graden. De hogedrukgebieden boven Noord- Europa verliezen hun betekenis, waardoor geleidelijk van de oceaan een aanval op de vorst zal worden ondernomen. Toch zal het vandaag en ook zondag nog te koud blijven met 's nachts lichte tot matige vorst er* overdag lichte dooi. In de middag zal al een tendens te be speuren zijn van iets hogere maxima, die drie tot vijf graden Kunnen bedragen. De kans op sneeuw of regen blijft voorlopig nog klein. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Midden volgende week heeft informateur drs. W. K. N. Schmelzer het grootste gedeelte van zijn taak volbracht. Nadat hij gisteravond als laatste met premier Marijnen een langdurig onderhoud heeft gehad en hij het weekeinde uitsluitend zal hebben besteed aan een diepgaande studie van de verschillende standpunten, komen maandag en dinsdag de fractieleiders hun opwachting maken. Politiek niet oninteressant daarbij is het feit, dat mr. Geertsema van de V.V.D. als eerste verschijnt, gevolgd door de wnd.-fractievoorzitter van de K.V.P., de heer C. J. v. d. Ploeg. Maandagavond komt de A.R.-leider Smallenbroek, terwijl mr. Beernink (C.H.U.) de rij dins dagmorgen sluit. Dan zal de informateur, de balans opmakend, kun nen constateren of de indruk van een week informeren inderdaad de juiste is: de breuk in het kabinet-Marijnen is niet te helen. Het is natuurlijk nog te vroeg om op dit ogenblik een dergelijke absolute uit spraak te doen. Maar het staat toch wel vast dat de politieke partijen die het meest controversieel bij de zaak be trokken zijn, nl. de V.V.D. en de A.R., zich zo onverzoenlijk tegenover elkaar hebben opgesteld, dat alleen een won der hen weer in één regeringsteam kan samenbrengen. De radiorede van mr. Geertsema, waarin hij het deed voorko men alsof de vrijheid van meningsuiting in gevaar zou zijn wanneer aan de li berale opvattingen niet wordt tegemoet gekomen, heeft de deur dichtgedaan. Aan de andere kant zijn ook de verkla ringen van dr. Berghuis, voorzitter van de A.R., beslist geen bewijzen geweest voor de wil op een voortzetting van de huidige coalitie aan te sturen. De A.R. wil dit alleen dan, als blijkt dat de liberalen een flinke scheut water in de wijn zullen doen. Al deze standpunten meer of minder duidelijk in verklaringen vastgelegd, zullen nog hun bekrachtiging moeten vinden in de beraadslagingen, die de fracties van de vier regeringspartijen begin volgende week houden. Vrijwel iedereen in politiek Den Haag houdt het er op dat informateur Schmelzer volgende week woensdag of donderdag aan de koningin zal moeten mededelen dat het hem niet gebleken is dat men bereid is tot medewerking aan de op lossing van het geschil. Die bereidheid wordt uiteraard door alle betrokken partijen wel met de mond beleden, maar niemand heeft de behoefte gehad op, wat de A.R. en V.V.D. principiële punten noemen, wer kelijke concessies te doen. De informa teur heeft in het bijzonder gezocht naar de uiterste standpunten, die men in deze kringen zal willen innemen. Dat hij die van minister Toxopeus te horen heeft gekregen is nauwelijks aan te nemen. Wel schijnt hij in het gesprek met minister Bot van O. K. en W. veel technische en juridische informaties te hebben ontvangen. Politiek gezien zijn echter de concessies, die deze bewinds man persoonlijk zou willen en kunnen doen, van niet te grote betekenis. Mr. Bot heeft immers steeds gestreefd naar een oplossing, die in de Tweede Ka mer haalbaar zou zijn. Het prijsgeven van bijvoorbeeld de verplichting tot sa menwerking van een nieuwe gegadigde met de omroepen en andere nationale representanten in een programmaraad dan wel in N.T.S. en N.R.U., zou in de kamer op zeer sterk verzet stuiten. Der gelijke concessies hebben dan ook in de binnenkamers van het kabinet van de minister-president niet veel meer dan theoretische betekenis. Het wachten is nu op de vergaderin gen van de fracties van K.V.P., V.V.D., A.R. en C.H.U. Intussen vergaderen ook de politieke partijen. Dr. Vondeling, die vanmiddag de congresrede op het par tijcongres van de P.v.d.A. moet uit spreken. heeft bijna vrij spel. De C.H.U.-raad zit veel moeilijker, omdat weliswaar een gedeelte van de partij achter de liberale omroepbeginselen staat, maar de unie zelf, politiek gezien, eerder met de P.v.d.A. dan met de V.V.D. wil samenwerken. Tenslotte kan het centraal comité van de A.R.P., za terdagmorgen in Utrecht vergaderend, het beslissende woord over het voort bestaan van het kabinet-Marijnen uit spreken. - jjhflMa? pc j&tetn j Zaken die bij de tijd blijven, slaan de vleugels uit. Redacteur Wim Koek vloog mee. Pagina 15. W$Ê8ËËÊÈËÊÊÈÊËk Reclamemannen moeten leren werken met miljoenen van an deren. U leest over de fotografie in de reclame op pagina 13. De candid-camera is al weer aan het eind van zijn Latijn. Pagina 5. Zitten het midden- en kleinbe drijf in de hoek waar de slagen vallen? Pagina 9. Auto-accessoires kunnen uw le ven veraangenamen. Pagina 21. Wat zou u doen als iemand u vroeg om gebraden straathond in gembersaus? Pagina 21. De Franse schilder Buffet, een eenzelvig man naar men zegt, wordt wel eens de triestheid van zijn onderwerpen verweten. Te recht want Buffet wordt ge obsedeerd door de dood. Pagina 19. v TOT ITALIAANS minister van buiten landse zaken is benoemd de voormalige premier Fanfani. Hij volgt Saragat op. die momenteel president is. Men is hard aan het werk om de nieuwe hal per 1 juli a.s. gereed te hebben. Thans is men nog druk doende met de grondwerkzaamhe den. (Van een onzer verslaggevers) ZUNDERT/BREDA Terwijl vandaag in Zundert de doods klokken luiden boven de baar van de vermoorde boer Van Has selt, wordt in Breda zijn boezem vriend, de verdachte Jos van den Br., voor de rechter-commissaris geleid. De Zundertenaren, die eerder in de Trudokerk in ruim aantal medeleven met de achter gebleven boerin en de kinderen toonden tijdens het rozenkrans gebed, zullen zich deze dag her inneren als een van de meest dra matische uit de dorpsgeschiede nis- Sinds feiten uit het onderzoek de ver moedens tegen de verdachte versterken, is Zundert zwijgzaam geworden. Nie mand waagt zich nog aan veronderstel lingen, die gebaseerd zijn op geruchten. De allerlaatste geluiden over nieuwe arrestaties in de gemeente zijn vrijdag middag de kop ingedrukt. Majoor van Nijnanten van de rijkspo litie in het district Breda kon gisteren nog niet meedelen welk motief er voor de moord is geweest. Herhaalde verho ren van de verdachte hebb enin die rich ting niet het gewenste resultaat gehad. Vast staat dat hij carnavalesk gekleed in een geel pak met Van Hasselt weg is geweest en dat dit kostuum is verdwe nen. Hij zegt niet te wete'n waar het ge bleven is. Zijn verklaring voor de ver dwijning heeft de politie niet kunnen bevredigen. Het gerechtelijk laboratorium in Den Haag verricht thans enkele chemische onderzoekingen. De resultaten daarvan, vermoedelijk aan het begin van de vol gende week bekend, zullen als bewijs materiaal dienen. Het onderzoek, dat gisteren nog in volle gang was, heeft nog steeds niet het voorwerp opgeleverd, waarmee de vermoorde boer de schedel is ingesla gen. Het heeft zich niet geconcentreerd op een erfeniskwestie, die naar beweerd werd een rol zou hebben gespeeld, maar blijkens mededelingen van de rijkspo litie volledig is verouderd en buiten de ze zaak staat. Vrijdagavond is de verdachte opnieuw verhoord. BLADON De gemeenteraad van Bladon, het Britse plaatsje waar sir Winston Churchill is begraven, is vast besloten iedere commerciële exploitatie van Bladons nieuwe roem te verhinde ren. „Wij moeten voorkomen dat men sir Winston aandoet wat Stratford on Avon Shakespeare heeft aangedaan. Wij we ten hoe walgelijk het daar is", zo zei een woordvoerder van de raad. BREDA De rijkspolitie zoekt, in verband met de Zundertse moordzaak naar een man die dins dagavond heeft geprobeerd te lif ten van Wernhout naar Zundert. Gisteren verspreidde de politie daartoe de volgende oproep: De rijkspolitie te Breda wil bekend worden gemaakt met de identiteit van een persoon die in carnavals kostuum (boerenkiel met pet) heeft getracht te liften van Wernhout in de richting Zundert in de nacht van 2 op 3 maart, omstreeks 1.30 uur. Ook de bestuurder en fven- tuele inzittenden van het betrokken voertuig worden verzocht zich te melden by de rijkspolitie te Breda of bij de politie in eigen woon plaats. (Van een onzer verslaggevers) WOENSDRECHT De Straalmotoren werkplaats (S.M.W.) op de vliegbasis Woensdrecht is bezig met een ingrij pende uitbreiding van haar ge bouwencomplex. Tegelijk met deze uitbreiding zal een reorganisatie in het gehele bedrijf ter hand worden genomen, die reeds in de nabye toe komst ervoor zal zorgen dat de bedrijfs voering bij de S.M.W. nog efficiënter zal gaan verlopen dan thans het geval is. Er zal een niemve ruime hal worden bijgebouwd om de uitbreiding van het machinepark te kunnen opvangen. De vergroting van het machinepark is het gevolg van de beslissing van de L^ederlandse legerleiding om de motoren J-65 (ingebouwd in de F 84 F Thunder- streak) en alle bijbehorende accessoires te laten behandelen bij de S.M.W. Dit houdt dus in het revisie- en reparatie- werk aan deze motoren. Deze nieuwe produktielijn zal voor de S.M.W. de be langrijkste worden. De Nederlandse legerleiding is tot de ze beslissing gekomen omdat de pro- duktie van de S.M.W. de laatste tijd steeds verder is teruggelopen en wel op een zodanige wijze dat er reeds aan het einde van dit jaar met een onderbezet ting rekening gehouden zou moeten worden. Dit teruglopen heeft als oorza ken het verminderen van het aantal Huntervliegtuigen en daarmee samen hangend het teruglopen van het aantal vlieguren, zodat de revisie- en repara tiewerkzaamheden ook verminderen. Tot nu toe werden de J-65 motoren behandeld door Turma, een onderafde ling van de K.L.M. te Amsterdam. Reeds eerder werd door de S.M.W. een produk tielijn van Turma n.l. de J-33 overgeno men. Hoewel de Turma tot de K.L.M. behoort staan in haar werkplaatsen ma chines opgesteld, die rijkseigendom zyn. Voorts staat Turma onder militair toe zicht. Doordat per 1 juli a.s. voor Turma de J-65 taboe zal zijn, heeft de K.L.M. besloten deze afdeling op te heffen. De machinerieën zullen naar Woensdrecht worden overgebracht. Bij de K.L.M. deelde men ons mee dat de 300 personeelsleden van Turma ont slagen zullen worden. Enkele van deze mensen zullen nog maar emplooi kunnen vinden in de andere afdelingen van de K.L.M. Voor 1 juli echter zal het bijna voltallige personeel zijn afgevloeid. Hier is men nu al geleidelyk mee bezig. Dit afvloeien geschiedt mei instemming van de verschillende vakorganisaties. De K.L.M. is haar scheidende personeelsle den behulpzaam bij het zoeken van nieu we betrekkingen. Verschillende Turma- medewerkers zullen emplooi vinden by de S.M.W. te Woensdrecht. Majoor R. de Groot, commandant van de Straalmotorenwerkplaats is het volle dig eens met de beslissing van zijn su perieuren. Verscheidene jaren geleden had de S.M.W. reeds de behandeling van de J-65 motoren kunnen krijgen, maar toen was het in dit bedrijf zo druk dat de legerleiding besloot Turma hiermee te belasten. Nu echter de werkzaamheden bij de S.M.W. verminderen en er zelfs de ren tabiliteit in het geding kwam, vindt ma joor de Groot het juist dat de Neder landse legerleiding de S.M.W. niet ten onder heeft laten willen gaan en het bedrijf met een nieuwe opdracht heeft willen belasten. De J-65 zal gereviseerd en gerepareerd gaan worden voor de KLu en de lucht machten van België, West-Duitsland, Denemarken en Noorwegen. Het technische personeel van de S.M.W. krijgt voordat met de nieuwe produktie lijn wordt begonnen een soort opleiding bij Turma te Amsterdam om daar de fij ne kneepjes van de motor J-65 te le ren kennen. Deze opleiding duurt twee a drie weken. Roulerende groepen tech nici nemen aan de cursus deel. In verband met de nieuwe uitbreiding zal er wat meer personeel worden aan geworven. Voorlopig denkt men aan 30 a 40 mensen. Hiermee zal het personeels bestand tegen de 350 gaan schommelen. Volgens majoor De Groot betekent de nieuwe produktielijn een stabilisatie van het bedrijf. De Straalmotorenwerkplaats is op 1 november 1951 te Delft opgericht en op 1 februari 1953 overgebracht naar de vliegbasis Woensdrecht. De oorspronke lijke opzet van de S.M.W. was het ver richten van alle voorkomende revisie- en reparatiewerk aan de Rolls-Royce Derwent motoren, die indertijd gebruikt werden in de Gloster Meteors. Deze werkzaamheden besloot men te gaan verrichten voor het eigen lucht- machtbedrijf vanwege de hoge prijs en de lange doorlooptijd, die het gevolg wa ren van uitbesteding van de werkzaam heden in het buitenland. Het produktieprogramma van de S.M.W. breidde zich gestadig uit. Het personeel, dat aanvankelijk uit 60 man bestond (voornamelijk militairen) bestaat thans uit 250 burgers en onge veer 50 militairen. Het burgerpersoneel, dat voornamelijk in West-Brabant en Zeeland woonachtig is, kreeg een eigen kantine met een capaciteit van onge veer 250 man. 55 (Van onze correspondent) BRUSSEL Enige duizenden nagemaakte bankbiljetten van dui zend frank heeft de Belgische ge rechtelijke politie in beslag geno men in het hoofdkwartier van de liberale partij voor vrijheid en vooruitgang te Brussel. Die ope ratie gebeurde op verzoek van de nationale bank van België, nadat bij drie parketten in het Vlaamse land een klacht was ingediend, we gens bedrog. De tussenkomst van het gerecht betekent niet dat de partij voor vrijheid en vooruitgang eerlang voor het gerechtshof zal moeten verschynen onder beschul diging van valsemunterij. De in be slag genomen bankbriefjes, evenals de ongeveer 10.000 die inmiddels in omloop werden gebracht, zijn inderdaad niet bedoeld als munt vervalsing, ze zijn slechts aan een zyde bedrukt als bankbriefje van duizend frank, niet dien verstande dat ze als beeltenis een karikatuur dragen van de huidige Belgische premier, Theo Lefèvre, in plaats van de beroemde Vlaamse geograaf Mercator. De titel „nationale bank" werd vervangen door „nationale ramp", en de tekst: „Betaalbaar aan toonder" door „Betaalbaar aan Theo". Bovendien vertoont die zij de nog de rode opdruk specimen. Aan de acliterzyde staat te lezen dat de Belgische bankbiljetten van duizend frank in feite nog slechts 500 frank waard zijn, ingevolge de inflatie, waarvoor de rooms-rode regering Lefèvre-Spaak verant woordelijk wordt gesteld. Hoewel het hele geval duidelijk bedoeld is als een politieke grap, en als een propagandastunt, in het vooruit zicht van de komende verkiezingen, is de gelijkenis met een echt bil jet, inzake oppervlakte, tekening en kleur opvallend, zodat het ook be grijpelijk is dat drie personen zich een nagemaakt biljet lieten aan- smeren voor een briefje van dui- zend frank. De liberale party heeft vrydag de tussenkomsten van de nationale bank en van het gerecht een procedurekwestie genoemd. Zy herinnert eraan dat er ook een on derzoek is ingesteld, toen de Bel gische socialistische party enige maanden geleden bankbriefjes van twintig frank in omloop had ge bracht. De Belgische premier Le fèvre, die ondanks zijn nogal zuur uiterlijk altyd voor een goede grap te vinden is, maakt van het geval geen drama. Hy heeft het hoofd kwartier van de P.V.V. telefonisch om een twintigtal exemplaren ge vraagd voor zyn persoonlijke ver zameling. Lefèvre bezit reeds een indrukwekkende collectie karika turen over zijn persoon. LEFèVRE verzamelt karikaturen YORK Een jury heeft een 20-jarige Amerikaanse vrouw, Janet Mickel, 780.000 dollar smartegeld toegewezen in verband met een haar in 1962 overko men auto-ongeluk ten gevolge waarvan zij verlamd is geraakt door permanente beschadiging van de ruggegraat. Van dit smartegeld moeten de Ford automobielfabrieken 312.000 dollar beta len en een bouwonderneming 468.000 Maak een proefrit bij de Official Ford Dealer! (Advertenties) 17 11 V- I motor van 67 of 78 PK 20 M V-6 motor van 9S of 100 PK (TS) VOOR KWALITEIT EN KOMFORT Rechtstreeks particulier Gratis interieur-advies. MATHENESSESTRAAT 41, Breda Telefoon (01600) 42645 Achter Valkenierslaan. DAGELIJKS GEOPEND VAN 9-18 UUR OOK ZATERDAGS. „Ga niet zó maar met vakantie" Luister iedere dinsdag van 19- 19.15 naar radio VERONICA. REISBUREAU BUHOMA Amsterdam, Weteringschans 257 Telefoon 020—62381 f5.000: Gezocht: 200 ruwe, levensge vaarlijke centrifuges, die wasgoed vermoorden en stroom vreten. Rammelende, roestige misdadi gers, die vrouwen-noch kinder handen sparen. Misschien hebt er een in huis? ruil 'm nü bij ons in... en u ontvangt f25.-! Weg met uw oude centrifuge. Profiteer nuSlechts 200 mensen kunnen wij gelukkig maken met een inruilprijs van wel f25.-. Ruil nu uw oude centrifuge in voor een prachtige, ultramoderne snèl-centrifuge C2800 toeren )die uw was goed en veilig droogt.198,- Deze aanbieding geldt slechts TIJDELIJK! BREDA, GINNEKENSTRAAT 61, TEL. 34850 BREDA, LANGE BRUGSTRAAT 14, TEL. 35227 WAALWIJK, GROTESTRAAT 281, TEL. 3062 BERGEN OP ZOOM, KREMERSTR.4.TEL. 3068

de Stem | 1965 | | pagina 1