Fransen verward door verkiezingsgegoochel Restaurantfraude in Amersfoort berecht Coopvaett Voorkom zedendelicten door tijdige voorlichting Episcopaat stelt elke raad op prijs WIJZIGING IN OUDE KIESWET Van Speijk te water Oost-Berlijn verwelkomt Ulbricht MEJ. L. TERHAAR TOT OUDERS: DUET NIEUWE KREMLINLEIDERS RESLUITELOOS GEVAAR Instandhouding Britse Rijnleger Wilson wil Bonn meer laten betalen DOUWE EGBERTS Voornemen A.N.O.F.: Schooljeugd elk jaar 4 mei laten gedenken Engeland komt barre winter te boven Zachte geurige pijptabak Rel in Moskou INTYLONS VERNIEUWINGEN IN DE KERK DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 MAART 1965 (Advertentie) (Van onze Parijse correspondent) Medio maart worden in Frankrijk gemeenteraadsverkiezingen ge houden. Het zou in strijd zijn met de waarheid te beweren, dat de openbare mening ei* warm voor loopt. Die openbare mening, toch al zo afkerig van de politiek onder generaal De Gaulle, begrijpt boven dien niet goed wat er bij deze gemeenteraadsverkiezingen op het spel staat. Hoe zou dan het buitenland het begrijpen? Verkiezingen worden gehouden in 36.000 gemeenten: Met stem ming op de ene zondag en eventueel herstemming op de zondag een week later. Het blijft bij stemming (eerste ronde), als een der kandidaten de volstrekte meerderheid krijgt, d.w.z. de helft plus een. Is dat niet het geval, dan volgt herstemming (tweede ronde) en dan wint hij of zij, die de meeste stemmen haalt- Het is een oud, ingeburgerd kiesstelsel, dat beantwoordt aan het individualisme van de Fransen. Bij de eerste ronde doet iedereen zijn eigen keus, stemt iedereen op zijn eigen partij. Haalt die partij het niet, dan sluit men coalities, tijdelijke afspraken, om bij de tweede ronde die kandidaat te steunen, die het dichtst bij de eigen partij staat. Evenredige ver kiezingen durft men in Frankrijk niet aan, daar in dat geval de communistische partij als de sterkste partij (25 procent aanhang in het volk) met de meesie winst zou gaan strijken. Verscheidene dorpen zouden communistische burge meesters krijgen. Nu is in die oude kieswet van stem mingen en herstemmingen wijziging ge komen. Waarom? Omdat de UNH, de gaullistische partij, bij de herstemmin gen coalities zag aankomen. Dat gevaar was lang niet denkbeeldig. Een voor beeld om dat te verduidelijken. Bij de eerste stemming haalt de socialist 24, de katholiek 15 en de liberaal 12 pro cent van het aantal uitgebrachte stem men. leder te weinig voor de volstrekte meerderheid (51). De gaullist haalt er 49, ook te weinig voor de volstrekte meerderheid. Er moet dus een herstem ming komen. Blijft iedereen stemmen op zijn eigen partij, dan moet de gaullist net winnen, want hij haalt bij de tweede ronde de meeste stemmen: 49. méér dan de anderen afzonderlijk: 24, 15 en 12. Om bij die tweede ronde de gaullist de das om te doen, zullen socialisten, katholieken en liberalen één gemeen schappelijke kandidaat stellen, die het dan met 51 stemmen (24 15 -f 12) wint van de gaullist (49). Om dat lang niet denkbeeldige gevaar te ontlopen is de Kieswet door het gaullisme gewijzigd. In de grote steden met meer dan 100.000 inwoners mag tussen eerste en tweede ronde niets meer aan de lijsten worden veranderd. Om bij ons voorbeeld te blij ven: socialisten, katholieken en liberalen moeten al bij de eerste ronde uitkomen met een gemeenschappelijke kandidaat. Aldus hoopte het gaullisme het gevaar van politieke combinaties in de grote steden tegen de UNR te kunnen afweren. Hiervan is het gevolg een grote ver warring geweest. D.e socialisten zeiden het hardop de andere partijen van links en. van het centrum zeiden het minder hardop, maar dachten hetzelfde dat overal de kandidaat van de UNR moest worden verslagen. Om dat doel te bereiken sloten de socialisten tijde lijke coalities met de communisten (Pa lijs) of tijdelijke coalities met katholie ken. liberalen of zelfs met democratische conservatieven (Marseille). Een deel van de katholieken maakte hier afspra ken met socialisten of liberalen daar afspraken met conservatieven of el ders afspraken met gaullisten om in de nieuwe gemeenteraad te laten zitten wat al in de oude zat (Straatsburg). Wie voldoende politiek geschoold is begrijpt dat wel, want achter al die uiterlijk verwarrende verscheidenheid ziet hij een groot doel: De Gaulle en het gaullisme een nederlaag toe te brengen. Maar de kleine man, die sport en televisie ver kiest boven politiek benul, begrijpt er niet veel meer van. Hier gaan socialisten samen met hun aartsvijanden, de com munisten daar marcheren socialisten samen op met de katholieken, die op het terrein van het openbaar of bijzonder onderwijs tegenstanders zijn elders staat straks een katholiek voor de ge wetensvraag, of hij op een communist mag stemmen om een gaullist buiten de gemeenteraad te houden. Weer ergens anders stemt een katholiek voor een anti-Europese gaullist. Of ziet men een eenheidsfront tussen socialisten, katho lieken en conservatieven, die straks over de sociale politiek met elkaar op de vuist gaan. In alle grote steden zijn derhalve alle niet-gaullistische partijen op zoek ge gaan naar natuurlijke en onnatuurlijke bondgenoten. De gaullistische UNR ver keerde in dezelfde positie. Bij het maken van die verkiezingsafspraken trok de UNR zelfs een ander pak aan en noemde zich niet meer UNR. maar bijvoorbeeld „Bond van gemeentebelangen" of „Liga voor de plattelanders". Men kan zich gemakkelijk voorstellen, wat dat voor indruk op de kiezers heeft gemaakt. Ze weten er geen raad meer mee. Wie hiervan straks gaan profiteren? Dat is moeilijk te zeggen. De UNR, in het vooruitzicht, dat De Gaulle er eens niet ineer zijn zal, streeft naar de vor ming van een grote centrum-partij, die niet noodzakelijk de naam UNR behoeft te dragen. Tot die nieuwe centrum-partij zouden dan toe moeten treden de katho lieke MRP. de gaullistische UNR, een deel van de liberalen en de democra tische conservatieven, van wie er niet veel meer over zijn. In dat geval zou het Franse kiezerskorps in twee blok ken worden verdeeld: een rechtse partij, in de kern gaullistisch en een linkse partij van socialisten, communisten en enkele liberalen. Het gaullisme .specu leert in deze ontwikkeling op het ver dwijnen van de socialistische partij en van de MRP, zodat in werkelijkheid zou den overblijven gaullisme rechts en com munisme links. Het behoeft wel geen betoog dat West- Europa zulk een ontwikkeling met grote bezorgdheid tegemoet moet zien. Een vergelijking met het tweepartijenstelsel ii\ Engeland, zoals de gaullisten het sim plistisch stellen, gaat in het geheel niet op. Daar wisselen elkaar af de conser vatieve partij en de arbeiderspartij, wel ker buitenlandse politiek geen al te grote principiële verschillen vertoont. Zouden in Rrankrijk gaullisme en communisme elkaar afwisselen, dan kan om te be ginnen de gemeenschappelijke markt wel opdoeken. Om maar te zwijgen van de overige consequenties. UTRECHT „Een grote knoeiboel, een enorme bende". Aldus schetste de Utrechtse politierechter, mr. J. F. J. de Kort de gang van zaken bij café-res taurant Kruispunt Hoevelaken bij Amers foort. Van 1961 af tot eind vorig jaar heeft een groot deel van het personeel zich daar schuldig gemaakt aan ver duistering. die er voornemelijk uit be stond dat eomsumpties niet op de kas sa werden aangeslagen. Het geld werd in eigen zak gestoken. De leiding van het bedrijf vermoedt dat het voor ten minste f 50.000 is benadeeld, maar het kan ook f 150.000 zyn. Vijf verdachten moesten zich in de ze zaak voor de politierechter verant woorden. De twee sleutelfiguren, een buf fetchef en een buffetbediende, zullen over enige weken voor de meervoudige strafkamer moeten verschijnen. Mr. R. W. H. Pitlo, de officier van justitie, schetste de situatie bij het restaurant als chaotisch. Tot aan de koest van een nieuwe bedrijfsleider vorig jaar was er geen sprake van leiding, toezicht of controle. De inkopen en omzetten na men in die jaren aanzienlijk toe, maar de inkomsten liepen aerteruit. Er wa ren - zo zei mr. Pitlo - enkele grote lekken, allereerst werd er op grote schaal geknoeid bij de afrekening. Voorts staat vast dat er onregelmatigheden voorkwa men bij de inkopen en tenslotte was er geen enkel toezicht op de keuken. Ieder kon daar naar eigen believen uit putten. De officier uitte felle kritiek op de lei ding van het bedrijf. Hij merkte op dat het personeelsver loop ontstellend, groot is geweest. In nauwelijks vier jaar kwamen en gingen ongeveer honderd man. In die tijd zijn er ook enkele fatsoenlijke personeelsle den geweest, maar zij werden als zij niet mee wilden doen, gewoon wegge pest, aldus de officier. Pas vorig jaar toen een nieuwe bedrijfsleider al spoe dig na zijn komst argwaan kreeg, kwam de zaak aan het licht. De ober-kelner, de drie kelners en de serveerster die voor de politierechter moesten verschij nen, werd ten laste gelegd dat zij zich aan verduistering van vele honderden guldens hadden schuldig gemaakt. De ober-kelner, de 55-jarige F. S. uit Amersfoort, gaf toe ongeveer f 2.000,- te hebben achtergehouden. Zijn verkla ring was ,,dat het zo gemakkelijk ging, omdat er geen enkel toezicht was." Hij werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van vier maanden, waarvan anderhalve maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en aftrek van voorarrest. De 43-jarige serveerster M. W. uit Nijkerkerveen, door de offi cier van justitie als kwade genius be titeld, omdat zij nieuw personeel had aangezet om mee te doen, kreeg een zelfde straf opgelegd. De drie andere verdachten werden veroordeeld tot lich tere straffen. Van het vijftal was er slechts een die eerder met de rechter in aanraking Was gekomen. BONN, LONDEN Vier gespreksthe ma's zullen bij het bezoek van de Britse premier Wilson van vandaag tot 9 maart aan Bonn overheersen: het Britse Rijn- legeis, het Duitse vraagstuk, de NAVO- kernmacht en de verhouding tussen de EEG en de Europese Vrijhandels Asso ciatie. De Britse premier zou uit Bonn min stens één tastbaar resultaat mee terug willen brengen: verhoging van de West- duitse bijdrage in de kosten voor de instandhouding van het Britse Rijnleger. West-Duitsland heeft in de jaren 1'963 en '64 als tegenprestatie voor ongeveer 1,1 miljard gulden aan goederen voor namelijk militaire uitrusting van En geland gekocht, maar Bonn overweegt dit bedrag de komende twee jaar met ongeveer 450 miljoen gulden te vermin deren. Terwijl de Britse regering duide lijk haar ongenoegen heeft laten blijken over dit voornemen tonen de Westduit sers zich bezorgd ten aanzien van een ander punt: de inkrimping van het Rijn leger. waarover steeds weer geruchten opduiken. Wilson zal hoogstwaarschijnlijk niet met inkrimping van het Rijnleger drei gen, maar er wel op wijzen, dat nako ming van de Britse militaire verplich tingen elders ter wereld ook in het be lang van de Europese bondgenoten is. Dit moet volgens de mening van de En gelsen gehonoreerd worden met een ge heel nieuwe kostenverdeling voor het Britse Rijnleger. Erhard zal van zijn kant zeker betogen, dat het Rijnleger ook voor de verdedi ging van Groot-Brittannië belangrijk is en dat inkrimping van die strijdkracht alleen met toestemming van alle W.E.U.- landen mogelijk zou zijn. Wat de kwestie van de hereniging van Duitsland betreft heeft Wilson intussen te kennen gegeven, in verband met de door Bonn geuite wens inzake een nieuw westelijk initiatief, „het terrein te zul len verkennen", wanneer hij op 16 maart in Londen de Russische minister van buitenlandse zaken. Gromiko, en later als eerste westelijke staatsman premier Kosygin ontmoet. BREDA De Alg. Ned. Onderwijzers, federatie heeft het voornemen om niet alleen op 4 mei 1965, maar voortaan elk jaar op die datum aandacht te schenken aan degenen, die voor de bevryding het leven lieten. „Niet dwingend, maar wel zeer aanbe volen", wil de ANOF trachten coördina tie te brengen in de 4-mei herdenking op de scholen. Men wil daarvoor richtlijnen uitgeven voor een algemene schoolher. denking. Om de schooljeugd het belang van de gebeurtenis te helpen duidelijk maken suggereert de AMOF gebruik te maken van radio-uitzendingen, lichtbeelden en films. AMSTERDAM Van de werf van de ^ederlandsche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam is gisteren net voor de koninklijke marine in aan bouw zijnde fregat „Van Speijk" te wa- ver gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw A. H. van Es- Kat, echtgenote van de staatssecretaris van defensie voor Marine-aangelegenhe- aen. Le „Van Speijk" is het eerste van een serie van zes soortgelijke schepen, ont worpen als onderzeeboot-bestrijdings— fregatten. Op de vrijgekomen helling bij de ^•O.S.M. werd de kiel gelegd voor de -.Isaac Sweers", de laatste van de drie JU deze maatschappij te bouwen fregat- len van de ,,Van Speijk"-klasse. (Advertentie) LONDEN" Nadat het openbare ver voer in Engeland door hevige sneeuw stormen volkomen werd ontwricht en honderden dorpen door hoge sneeuwbar- rières van de buitenwereld werden af gesneden, lijkt het er thans op dat het ergste voorbij is. De treinen rijden echter nog met gro te vertraging en vele vliegvelden -zijn nog onbruikbaar. In Zuidwest-Wales moest een dokter zich per helikopter en met de hulp van 10 paratroopers een weg door een hevige sneeuwstorm banen om een moeder en haar baby uit een berghut te redden. Het Britse weerkundige instituut heeft voor de komende dagen geen sneeuw voorspeld, maar wel zal de vorst aan houden. De laagste temperatuur van deze winter werd in het Schotse stadje Kin- loss waargenomen 19 graden Celsius. In het noorden van Italië is gisteren veel sneeuw gevallen, waardoor dorpen werden geïsoleerd en verkeersopstoppin gen en ongelukken werden veroorzaakt. In Milaan sneeuwde het bijna de ge hele dag tot er een laag van bijna 30 cm lag. Vele dorpen in de omgéving zijn van de buitenwereld afgesloten. In Trente in Zuid-Tirol viel 20 cm sneeuw. BERLIJN Na een bezoek van zeven dagen aan de VAR is de Oostduitse com munistenleider Walter Ulbricht gisteren teruggekeerd in Berlijn. Het bezoek heeft Ulbricht alle eer ge bracht, die er voor een staatshoofd te behalen is, behalve diplomatieke erken ning. Ook heeft president Nasser toege zegd een tegenbezoek aan de D.D.R. te zullen brengen. Bij aankomst van Ulbricht op het sta tion van Oost-Berlijn werd hij verwel komd door duizenden Oostberlijners, die de sneeuw hadden getrotseerd. Premier Willy Stoph verwelkomde de partijchef met de woorden: „Het is thans duidelijker dan ooit, dat de dagen van de Hallsteindoctrine zijn geteld. Deze doctrine, waarop de Westduitse buitenlandse politiek is geschoold, schrijft voor, dat de bondsrepubliek de diplomatieke betrekkingen moet verbre ken met landen, die het Oostduitse re giem diplomatiek erkennen. Ulbricht prees tegenover de verza melde menigte de Arabische landen, met Egypte aan het hoofd, en zei: „Omdat het regiem in Bonn op waarlijk imperi alistische wijze de militaire uitrusting en versterking van de imperialistische militairistische bases in Israël steunt, moeten de Arabische volken deze poli tiek van Bonn zien als een bedreiging van de vrede van het Arabische volk INDIEN de ouders hun kinde ren meer en bijtijds seksueel voorlichten, zal het aantal ze dendelicten, waarbij kinderen zijn betrokken, afnemen. Vele ouders wachten te lang met hun kinderen voor te lichten. Als de kinderen plotseling worden ge confronteerd met seksuele pro blemen en van vriendjes of vrien dinnetjes aan de hand van een smerig verhaal op de hoogte ko men, schrikken de ouders. Zij we ten zich dan geen raad en gaan dan pas met de kinderen praten. In vele gevallen kan de zaak dan wel weer recht gezet worden, maar in vele andere gevallen is het al te laat, waarbij het zelfs kan voorkomen, dat de kinderen bij een zedendelict betrokken zijn geweest". Een beeld van de grote protest demonstratie, die voor het ge bouw van de Amerikaanse am bassade in Moskou is gehouden Een lid van de veiligheidsdienst steekt afwerend de handen op bij een poging van de demonstran ten om de als barricaden dienst doende sneeuwploegen, te beklim men. spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. waag vooral om de DXJET-spaarkaart Het duo Brezjnev- Kosygin heeft dezer dagen opnieuw enke le ernstige tegensla gen moeten incasse ren. De belangstel ling in de commu nistische wereld voor de maandag jl. be gonnen communistische „eenheidscon ferentie ergens in de Lenin-heuvels nabij Moskou heeft niets te maken met wat men gewoonlijk onder het etiket „topconferentie" verstaat. Er is eerder sprake van een geweldige flop conferentie die achter een scherm van stilzwijgen en een geheimhouding plaats heeft gehad, hetgeen een krasse hopen op de aanwezigheid van zoveel mogelijk communistische partijen. Daartoe werden door de nieuwe lei ders enkele praktische stappen ge daan. De grootste concessie in dit verband was wel de reis van pre mier Kosygin naar Noord-Vietnam en naar Korea, twee communistische lan den die in de directe invloedssfeer van communistisch Chinaliggen en die ook als pro-Chinees bekend staan. Niet voor niets beloofde Moskou Noord-Vietnam steun tegen de „Ame rikaanse en Zuidvietnamese imperia listen". In Noord-Korea sprak de Rus sische gast niet minder vleiende woor den aan het adres van de Pjongjang. Dezer dagen is echter gebleken wat zefls openlijk genegeerd: die van Noord-Vietnam, Noord-Korea, Viet nam, Communistische China, Indone sië en Roemenië. Van de andere die wel iets van zich hebben laten horen zijn veelal slechts waarnemers naar Moskou gereisd. Behalve de absentie van de Noord- vietnamese en Noordkoreaanse com munisten is ook de boycot door Roe menië voor de Russische leiders een zeer onwelkome aangelegenheid. Zo als bekend heeft Kosygin onlangs tweemaal gepoogd de Roemeense lei der Georgioe Dej weer nauwer tot de Sovjet-Unie te brengen. Dat ge beurde tijdens een geheime bijeen komst aan de Pools-Russische grens vormt en dat een nieuwe leider t.z.t de macht in handen zal nemen. De politiek van Kosygin en Brezjnev kent geen vaste lijn. Tegenover het Westen neemt de nieuwe Russische leiding nu eens een koele houding aan, dan weer toont zij zich vriendschappelijk. Uit nodigingen om westelijke hoofdsteden te bezoeken worden in de laatste we ken nu eens aanvaard, dan weer af gewezen. Nog steeds is het dan ook onzeker of Kosygin naar Londen, Washington of Bonn zal gaan. Naar Parijs gaat hij in ieder geval niet om dat De Gaulle aan de beurt is, zo heeft de Russische premier laten we ten. Na ruim vier maanden nieuw be wind in de Russische hoofdstad mag tegenstelling vormt met de maanden lange bombarie die eraan vooraf is gegaan. Oorspronkelijk lag het in de be doeling van deze communistische top conferentie een anti-Chinees forum te maken met als slotstuk een algehele veroordeling van communistisch Chi na. De man, die zich in deze zin be ijverde was niemand minder dan Ni- kita Kroestjev. Nadat deze door de greep naar de macht van Brezjnev en Kosygin opzij was geschoven spra ken de nieuwe leiders in het Krem lin nog slechts over een voorbereiden de vergadering voor een later té hou den communistische wereldconferen tie. Maar desondanks bleef Moskou Kosygins reis, althans wat de poging tot belangstelling kweken voor de Moskouse vergadering aangaat, op een mislukking is uitgelopen. Het blad van de Albanese communistische par tij heeft dit eergisteren nog eens dui delijk onderstreept. Deze spreekbuis van communistisch China kwam na een felle aanval op Kosygin, Brezjnev en Mikojan tot de conclusie dat Mos kou onder één hoedje speelt met Ame rika tegen Noord-Vietnam. Een ernstiger beschuldiging had men de Sovjet-Uniet juist in deze dagen van de „eenheidsconferentie" niet kunnen toeslingeren. Van de 26 ver wachte buitenlandse afvaardigingen, zijn er nl. 15 verschenen. Zes com munistische partijen hebben Moskou en enige tijd later op de conferentie van het Warschau-Pact. Hiermee is bewezen dat de verbrokkeling van het Sovjet-imperium waarvan Kroestjev bij zijn afzetting de schuld had ge kregen, niet is stopgezet. Ook de ver houding met Peking is sedert de nieu we leiding in het Kremlin niet ver beterd. De gang van Kosygin naar Peking heeft Mao Tse Toeng gewei gerd te aanvaarden. Integendeel, de anti-Russische polemiek is weer in alle hevigheid losgebarsten. Een en ander heeft in politieke kringen tot nieuwe speculaties geleid. Algemeen begint men er rekening mee te houden dat het duo Kosygin-Brezj- nev slechts een overgangsregering geconcludeerd worden dat de Sov jet-Unie niet de leiding heeft gehad, die het land in de huidige economi sche en politieke moeilijkheden be hoefde. Of er werkelijk reeds een interne machtsstrijd of andere belangrijke wijzigingen aan de gang zijn kan moeilijk worden gezegd. Zeker is ech ter dat er in de huidige Kremlin- leiding een zeker besluiteloosheid heerst, en dat de binnenlandse of bui tenlandse tegenslagen niet bevorder lijk zijn voor het prestige van het duo Kosygin-Brezjnev. In deze situ atie zou een sterke groep, of een sterke man, wellicht met succes naar de macht kunnen grijpen. J.S. Dit zei in de aula van het ziekenhuis van de Heilige Joannes de Deo aan het Westeinde te Den Haag mej. L. Terhaar voormalig inspectrice bij de kinderpo litie te Den Haag en thans werkzaam als inspectrice op het bureau voorlich ting van de Haagse politie. De lezing werd gehouden voor de leden van de afdeling Den Haag van de gezamenlijke bonden van verplegenden. Het onder werp van de lezing was „Het kind als slachtoffer van een zedendelict". |W[ej. Terhaar stelde vast dat vooral de ouders van jonge kinderen angstig staan ten opzichte van zédenmisdrijven. Van belang hierbij is daarom de seksu ele voorliohting. Voor vele ouders is dit een moeilijk punt, omdat ze niet weten hoe ze dit aan moeten pakken, ook al omdat de kinderen hierover niets vra gen. Veelal zijn kinderen van tien en elf jaar het slachtoffer van een zeden delict. In de meeste gevallen waren dit kinderen, die nog geen seksuele voor lichting hadden gehad, waarbij het over grote deel van de slachtoffers meisjes waren. In 1963 waren 35 meisjes van tien tot 14 jaar bij een zedendelict betrokken en in 1964 45. Voor meisjes van zes tot tien jaar waren deze cijfers respectieve lijk 42 eh 37, voor meisjes beneden de zes jaar 31 en 21 en voor meisjes van veertien tot zestien jaar 12 en 6. Deze cijfers geven naar het oordeel van mej. Terhaar een droevig beeld. Uit cijfer, materiaal blijkt voorts dat de meeste zedendelicten in de lente worden ge pleegd. Tn de winter van 1963 waren 22 gevallen van meisjes van zes tot zestien jaar en in de winter van het vorig jaar 15. Voor de lente zijn deze cijfers res pectievelijk 24 en 21, voor de zomer 19 en 20 en voor de herfst 16 en 20. T"Ae plaatsen, waar de zedendelicten worden gepleegd variëren van kel ders en de geliefde portieken tot bosjes, parken, straten en woningen. In dit ver band worden de kinderen er door hun ouders altijd op gewezen niet met een vreemde man mee te gaan. Ontucht met jongens komt ook vrij veel voor. De top ligt bij de jongens van tien tot veertien jaar. In 1963 waren 17 jongens van die leeftijdsgroep bij ze dendelicten betrokken en in 1964 24. Voor de leeftijd van veertien tot zestien qaar zijn deze cijfers respectievelijk 23 en 6, voor de leeftijd van zes tot tien jaar 3 en 9, terwijl geen kinderen bene den de zes jaar in 1963 bij zedendelicten betrokken zijn geweest tegen vier in het vofig jaar. Uit deze cijfers blijkt dus weer dat het aantal meisjes veel hoger is dan het aantal jongens. Naar het oordeel van mej. Terhaar zijn al deze gevallen terug te brengen op het niet voorgelicht zijn. „Wat moeten we doen?, komen vele ou ders bij de politie vragen", aldus mej. Terhaar. „Zeg tegen de kinderen dat ze nooit met vreemden meegaan", zo ver volgde zij. Dit gaat echter niet altijd op, want in Zwitserland kennen de kinde ren in zestig tot zeventig van de hon derd gevallen de man, die de ontucht heeft gepleegd. In Den Haag bedraagt dit percentage altijd nog vijftig. Het is daarom naar het oordeel van mej. Terhaar noodzakelijk dat de ouders weten waar hun kinderen zijn. en dat ze, als hun kinderen bij vreem den zijn, af en toe eens moeten gaan kijken. „Het kan iedqre man in uw om. geving zijn, die tot een zedenmisdrijf in staat is, vaak een van wie u bet niet zou verwachten", zo verklaarde mej. Terhaar. Dat er een zedendelict heeft plaatsge vonden komen de ouders pas vaak later te weten. Het kind praat hierover niet gauw, totdat het ineens aan tafel of in bad, twee geliefkoosde plaatsen om te praten, vertelt dat die en die man vies is. De ouders proberen dan de kinderen uit te horen. Dit is bijzonder moeilijk, omdat ze beslist de kinderen niet de woorden in de mond mogen leggen. De ouders moeten in de taal van de kinde ren blijven praten. Indien het verhoor door de politie gebeurt dan willen de ouders daar begrijpelijk bij zijn. Toch is dit naar het oordeel van mej. Ter haar niet aan te bevelen, omdat de ou ders dan de kinderen beïnvloeden. Bovendien schamen de kinderen er zich wel eens voor om in aanwezigheid van hun ouders over het zedenmisdrijf te vertellen. Kinderen laten tijdens een verhoor ook wel eens hun fantasie op de vnije loop. Zo was er eens een meisje dat bij een zedendelict betrokken was geweest en dat in het bureau op haar stoel zat te popelen om het gebeurde te vertellen. Dat haar verhaal zwaar over trokken was laat zich gemakkelijk ra den. Ook zijn er grote meisjes die een zedenmisdrijf uitlokken. Dit geschiedt niet altijd bewust, maar er zijn meisjes, die een ingeboren gevoel voor flirten en aanhaligheid hebben, waardoor een man, die hiervoor gevoelig is, sterk kan worden beïnvloed. En gedacht moet worden, dat een man, die ontucht pleegt met minderjarigen, geestelijk niet nor maal is. Hoewel het euvel in mindere mate bij jongens gesignaleerd wordt, is het aan tal gevallen hier nog zo hoog, dat het naar het oordeel van mej. Terhaar noodzakelijk is om paraat te zijn. Ou ders moeten dus niet alleen aan de meisjes allerlei raadgevingen verstrek ken, maar ook aan de jongens. ,,F)e ouders zijn vaak te goeder trouw", aldus mej. Terhaar, „maar vaak be seffen ze niet hoe belangrijk het is te weten waar hun kinderen zijn. Zij moe ten ook weten dat hun kinderen belang stelling voor het seksuele hebben". Er zijn nog vele gevallen van ontucht, die niet bij de politie bekend zijn. Dit aan tal moet vrij hoog zijn. De ouders dur ven het niet aan de politie te vertellen of zij willen niet dat hun kind door de politie wordt verhoord. Naar aanleiding hiervan zei mej. Terhaar met nadruk dat de kinderen onder het verhoor niets hebben te lijden, mede omdat het ge makkelijk over het gebeurde heen stapt, als dat gebeurde niet ernstig is geweest. „Ouders kom", aldus mej. Terhaar, „want alleen dan kunnen we voorkomen dat ook andere kinderen het slachtoffer worden". DOORN Het pastoraal instituut van de Nederlandse kerkprovincie is donder dag en vrijdag voor het eerst in vergade ring bijeen geweest om zich te beraden over zijn toekomstige werkwijze. Het in stituut is vorig jaar door de Nederlandse bisschoppen opgericht met de bedoeling dat door een intense samenwerking tussen seculiere en reguliere geestelijkheid en leken in de toekomst deugdelijke beleids adviezen kunnen worden uitgebracht ten behoeve van de Nederlandse bisschoppen. Kardinaal Alfrink, die de bijeenkomst in het A. C. de Bruine Instituut van het NKV te Doorn bijwoonde, verklaarde na afloop van het beraad, dat de vernieu wing in liturgie, catechese en zielzorg, die alom wordt besproken, alleen dan door de bisschoppen in een goed beleid tot werkelijkheid kunnen worden ge bracht. wanneer dit beleid op de deskun dige adviezen van priesters en leken is ge fundeerd. Vandaar dat de 58 personen, vertegenwoordigers van het episcopaat, het presidium der stichting Nederlandse priesterreligieuzen, van het bestuur van het pastoraal instituut en van de 18 ad vies- of werkcommissies waren samenge komen. Met het oog op adviezen, hebben de le den hun werkterreinen afgebakend en vormen van samenwerking gevonden. De nu gehouden besprekingen hebben aan het licht gebracht, dat vooral de be langen van de gewone gelovigen in het oog moeten worden gehouden. De kerk heeft te kijken naar de wereld en naar de mens in deze wereld. Ook is grote aandacht gevraagd voor de jonge priesters, de kapelaans die In de voorhoede staan. Er is bovendien gezocht naar middelen om de liturgische vernieu wingen beter en ruimer te doen begrijpen. Kardinaal Alfrink heeft uit naam van de Nederlandse bisschoppen verzekerd dat het episcopaar grote waarde aan het ad vies zal toekennen, temeer omdat ook de theologische afdeling van de Nijmeegse universiteit en het Economisch Instituut van de Tilburgse hogeschool in het be raad betrokken zijn. Donderdagavond hebben de aartsbisschop, bisschop Bekkers van Den Bosch en bisschop Jansen van Rotterdam samen met de 38 orden en con gregaties omvattende stichting van Ne derlandse priesterreligieuzen en verschei dene vicarissen generaal met de reeds 50 aanwezigen overleg gepleegd te Doorn. Vrijdagmorgen is uitvoerig gediscussieerd over de feitelijke onzekerheid onder de zielzorgers in de parochie met betrekking tot hun functie, hun plaats als priester, in teamverband en van de priesters met het kerkvolk. Met name werd op de taak ge wezen van de diocesane pastorale centra en van de dekenaten.

de Stem | 1965 | | pagina 19