Missiepubliciteit, een boom vol blaadjes MISS ENGELAND C0NTANT IN UW HAND! automatisch de beste Kardinaal J. Mindszenty wil volledig eerherstel Vier Duitsers bekennen spionage in Egypte Goede bladen worden in groei geremd Dr. A. v. d. Wever empaet/AA/t förmamjnt Contacten Volle boom ^xrvtscLc wasvolautomaten Nog niet uit legatiegebouw Die kans hebt u als u meedoet aan de fantastische Keur en Kroonwedstrijd van LIBELLE, waarover u alles kunt lezen in het nummer van Libelle gedateerd 13 maart. Zes moorden op Philippijnen Ongezond H uur-woeker Politieke zelfmoord? Rajakowitsch Geen echte vakantie Citaten DEN HAAG Met de uitgave van het maandblad „Kruispunt" is een eerste begin gemaakt van coördinatie op het gebied der ker kelijke publiciteit. Hoe nodig deze is, blijkt duidelijk uit een rapport, dat onlangs werd uitgegeven door Hoogsteder studios te Eindhoven. Er blijken in Nederland plus minus honderd tijdschriften, Klokjes, Rozen, Bodes en wat dies meer zij, te worden uitgegeven door on geveer evenveel ordes, congrega ties en seculiere instituten. Hun gezamenlijke oplage bedraagt zo om en nabij een miljoen exem plaren. Met de uitgave zijn jaar lijks drie a vier miljoen gulden gemoeid. Reeds dikwijls is de vraag opgewor pen. of er in de weelderige boom der kerkelijke publiciteit niet drastisch zou moeten worden gesnoeid. Waarom hon derden redacties naast elkaar laten wer ken, honderd drukkerijen en honderd verspreidingsapparaten? Waarom de krachten niet gebundeld en in onder linge samenwerking een klein aantal goed geredigeerde en stevig in hun fi nanciële schoenen staande periodieken uitgegeven? De vraag ligt bepaald voor de hand. Maar het antwoord schijnt niet zo makkelijk gegeven te kunnen worden. En het is ook wel te begrijpen waarom. Allereerst hebben de tijdschriften, welke wij hier bedoelen, meestal wat je noemt „een verleden". Ze bestaan ge ruime tijd, hebben hun redacties en ad ministraties, bestrijken een vaste kern van abonnees. Het is blijkbaar moeilijk van dit verleden afscheid te nemen. Bo vendien ligt hier voor diverse ordes en congregaties het medium bij uitstek om contacten te onderhouden met de familie der religieuzen, met vrienden, oud-stu denten en weldoeners: zij worden langs deze weg op de hoogte gehouden van hetgeen er in orde of congregatie om gaat. Daar komt nog bij dat „het Klokje" of „de Bode" meermalen een weliswaar bescheiden, maar toch niet te versma den bron van inkomsten mag worden genoemd. Hoogsteder studios zijn van mening, dat volledige sanering van de ongewenste situatie pas tot stand kan komen, wan neer de betrokken instanties geleerd hebben op alle mogelijke gebieden met elkander samen te werken. Het heeft geen zin de gezamenlijke uitgave van periodieken te gaan forceren. Eerst zul len ordes en congregaties hun onderlinge contacten moeten verdiepen en elkaar moeten vinden op die terreinen, waar samenwerking direct voor de hand ligt. Op den duur zullen ze dan vanzelf de noodzaak gaan inzien om ook hun publi citeit wat meer te coördineren. Gelukkig mag geconstateerd worden, dat het met die onderlinge contacten helemaal niet slecht gesteld is. Zo be staat al sinds een jaar of tien de Stich ting Nederlandse Priester Religieuzen, waarbij alle ordes en congregaties van priesters zijn aangesloten. Broeders en zusters bezitten soortgelijke samenwer kingsorganen. Tussen de drie genoemde stichtingen bestaat een behoorlijk con tact. Samen met het episcopaat vormden de religieuzen onlangs het pastoraal instituut voor de Nederlandse kerk provincie, dat eenheid moet scheppen op de terreinen van zielzorg en aposto laat. Begin vorig jaar werd de nationale roepingenraad in het leven geroepen die de rekrutering van nieuwe priesters en kloosterlingen ter hand moet gaan nemen. Alle missionerende instituten hebben elkaar sinds lang gevonden in de groep der verenigde missionarissen en het centraal missiecommissariaat. En tenslotte hebben diverse ordes en con gregaties de handen ineengeslagen om gezamenlijk de opleiding van hun kan didaten te verzorgen. Er is in de loop der jaren dus beslist wel wat gegroeid. Ook op het terrein van de publiciteit zijn er pogingen onder nomen om wat orde in de chaos te scheppen, helaas in de meeste gevallen zonder resultaat. Goede vooruitzichten schijnen er te bestaan voor een nieuw experiment, dat gedragen wordt door Augustijnen, Passionisten, Cisterciënsers, Carmelie- ten, Concentuelen en priesters van het H. Hart. Zij smeten hun periodieken samen tot één tijdschrift Kruispunt", dat een oplage heeft van 85.000 exem plaren. De opzet is expres zo gekozen, dat de deur open blijft voor nieuwe deelnemers, die zich bij de pioniers willen aansluiten. De inhoud van het tijdschrift is algemeen: alleen de beide binnenpagina's kunnen benut worden voor het verstrekken van particuliere informatie. bij varen. En daar gaat het tenslotte om. Niet om het behouden, koste wat het kost, van het eigen heilige huisje. Over de inhoud van het tijdschrift „Kruispunt", kunnen wij intussen nog niet enthousiast zijn. Enkele artikelen zijn echter het lezen waard: o.a. dat van Maria Rosseels, over de vrouw in de Kerk en dat van J. A. over Mensen van Morgen. Het eerste snijdt een actueel onderwerp aan en geeft daarop de visie van een vrouw, die bij uitstek deskundig de lezer in contact met Francine, de novice uit de film „Mensen van Morgen" en laat zien, hoe verdraaid haar per soonlijkheid op het doek is gekomen, Gelukkig, dat de scheve indruk, welke nadelig is geweest voor het zicht op het religieuze leven, althans gedeeltelijk recht wordt getrokken. Helaas komen er in Kruispunt ook ar tikelen voor, welke zich op het niveau van het oude paterblaadje" bevinden. Zij ruiken naar de kloostercel, ook al wordt soms een geforceerd moderne toon aangeslagen. Als de redactie de binnengekomen kopij niet streng selec teert, loopt zij het risico de haar gebo den kansen te verknoeien. En dat zou, gezien de waarde van het hier genomen initiatief, jammer zijn. Een ander nieuw tijdschrift ..Conci lium", internationaal blad voor theolo gie. door Paul Brand op de markt ge bracht, wijdt zijn eerste nummer geheel aan de dogmatiek en wel in het bijzon der aan de theologie van de Kerk. Con- gar gaat uitvoerig in op de herleving van het Gods-volk-idee in 't hedendaagse se theologische denken. Prof. Ratzinger gaat dieper in op de leer van de collegialiteit der bisschoppen en laat daarvan de consequenties voor de zielzorg zien. Schillebeeckx behandelt de leer over Kerk en wereld. Tenslotte geeft de Amerikaanse leek, Michael Novak bekend om zijn repor tage van de tweede conciliezitting, zijn visie op de nieuwe structuren, welke de Kerk van de toekomst zijns inziens zal moeten aannemen. Wij achten dit eerste nummer volko men geslaagd. „Concilium" kan een be langwekkend forum worden, waar de grote theologen elkander ontmoeten en waar de praktijkman kan meegenieten van hun interessante discussie. Dat het niveau vrij hoog ligt achten wij geen bezwaar. Integendeel! (Advertentie) BESCHERM U TEGEN BESMETTING MET Hoe rijk de boom der periodieken, mo menteel nog beladen is moge blijken uit het feit, dat bijv. de paters Redemp toristen vier tijdschriften uitgeven, te weten het Petrus Donders tijdschrift, het Sint Gerardusklokje, de Sint Clemens Bode en de Stemmen uit Maria's Heilig dom. Ook de Picpussen mogen er wezen: naast twee uitstekende bladen als ,Wij' en Jij en Ik' publiceren zij nog de meer traditionele „Vriend der Heilige Harten" en „Pater Damiaan". Het zijn maar enkele voorbeelden van o.i. al te grote publiciteitsdrift, welke bij enige inhibitie missschien minder, maar waarschijnlijk betere vruchten zou kunnen opleveren. Op het gebied van de missiepubliciteit bezitten wij enkele bladen van formaat, zoals de uitstekend geredigeerde, boven dien nog smaakvol opgemaakte „Katho lieke Missiën" en het na een vrij moei lijke start goed op gang gekomen Missie Integraal. Maar er zijn ook andere pu- blikaties, die ondanks alle ijver en goede wil toch niet boven het niveau van het bekende .missieblaadje' uitkomen. Is het bijvoorbeeld niet tekenend, dat wij vier periodieken hebben, die allemaal de naam .Afrika' in hun titel voeren: Echo uit Afrika, Afrika ontwaakt, Afrika Christo en Afrika? Daar zou toch iets aan gedaan moeten worden. Daar zou toch moeten worden uitgekeken naar de mogelijkheid om in onderlinge samen werking iets werkelijk goeds op de markt te brengen. Het materiaal daar voor lijkt ons ruimschoots aanwezig. Natuurlijk willen wij niet op de toe komst vooruitlopen en voorspellingen of suggesties gaan doen met betrekking tot het aantal bladen, dat kan blijven voortbestaan. Het rapport van de Hoog steder studios doet dit trouwens ook niet. Het geeft alleen een paar stappen aan, die men nu reeds zou kunnen zetten om geleidelijk tot een betere coördinatie te komen. Daar is dan allereerst de redactionele samenwerking, welke kan leiden tot een verbetering van het produkt en het drukken van de redactionele kosten. Eerder ligt er een heel terrein open voor de samenwerking op druktechnisch ge bied. indien men er tenminste toe kan besluiten wat meer eenheid te scheppen in het formaat van uitgaven en de trant der lay-out. Tenslotte zou ook de pro paganda in heel veel gevallen gezamen lijk kunnen worden gevoerd. Natuurlijk zullen er wanneer men deze weg opgaat offers moeten worden gebracht en zullen er slachtoffers moeten vallen. Maar dat is niet zo verschrik kelijk. De markt is momenteel dusdanig overvoerd, dat de goede tijdschriften, die wij hebben volgens Hoogsteder studios zijn het er een twintig niet voldoende aan hun trekken kunnen komen. Indien rondom deze levens krachtige takken wat dor hout zou wor den weggesnoeid, zou de boom der ker kelijke publiciteit er alleen maar wel Profiteer van de tijdelijke Inruilactie-tot 250 gld bij Rondomatic en Rondomat de luxe. Importeur: N.V. Gebr. Timmermans, Kessel bij Venlo, Tel. 04762-325 (6 lijnen) (Advertentie) Dit is de 20-jarige Jennifer Gur- ley, die in de lyceum ballroom tot miss Engeland werd uitverkoren. Jennifer zal haar land vertegen woordigen bij de Miss Universe- verkiezing in Miami Beach. %J WENEN Jozef kardinaal Mindszenty, de primaat van Hongarije, die al sinds *956 op de Amerikaanse legatie te Boe dapest verblijft, weigert zyn land te verlaten ten zij hij „volledig gerehabili teerd" wordt, zo heeft de Oostenrijks» kardinaal Koenig verklaard. In antwoord op vragen aan een diner voor de pers te Wenen zei de kardinaal aartsbisschop dat de Hongaarse regering jereid is kardinaal Mindszenty toe te staan het land te verlaten, maar tot dus- heeft geweigerd zijn verzoek om volledige rehabilitatie in te willigen. •.Het Vaticaan is het volkomen eens met het standpunt van Mindszenty," aldus kardinaal Koenig. De 73-jarige primaat van Hongarije nam in 1956 tijdens de bloedig onder drukte Hongaarse opstand zijn toevlucht in het Amerikaanse gezantschap te Boe dapest. Sindsdien wordt het gezantschap dag en nacht bewaakt door mannen van de Hongaarse geheime politie. Onderhandelingen tussen het Vaticaan en het communistische regime van Hon garije zijn de laatste jaren met onder brekingen gevoerd voor zijn vrijlating. Naar verluidt is nooit overeenstemming bereikt omdat de kardinaal er op blijft staan dat hij de Amerikaanse legatie alleen als een vrij man kan verlaten. f50.000.- Een moeilijke wedstrijd, denkt u? Geen sprake van! U behoeft alleen maar gevoel voor mooie dingen te hebben en abonnee nminAIIVODr UW kflTTS te zijn van LIBELLE. En dat komt eigenlijk I I II l|J| IAj 1JYal,a op hetzelfde neer. Vult u daarom nu direct UUUl wl Op n halVC tOn onderstaande bon in. U bent nog precies J, Noteert u mij s.v.p. direct als nieuw® abonnee, op tijd om in Libelle van 13 maart te kunnen lezen, hoe gezellig en gemakkelijk u R ^e!aa!per ™eek. (h®t betreffende hokje invullen) s CA ii-., 1I betaal per kwartaal (f 5.85) 150.000.- kunt winnen in de unieke wed strijd van UW LIBELLE. Ook in alle andere Naam: opzichten 'n schat van een blad! Adres: Woonplaats: -m Handtekening: Knipt u deze coupon uit.plakt u hem opeen briefkaart met 10 cents postzegel en adresseert u hem als volgt: LIBELLE.Postbus 102, Haarlem. is «ikA&xM 17 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 MAART 1965 (Advertentie) KNIPSEL- CAIRO Vier in Cairo wegens spio nage gearresteerde Westduitsers hebben volgens een Egyptische woordvoerder een volledige bekentenis afgelegd. De gearresteerden zijn de 44-jarige paarden fokker W®lfgang Lotz en zijn vrouw en de vertegenwoordiger van Mannesmann in Cairo, F. W. Kieso en zijn vrouw. De ouders van mevrouw Lötz, die ook waren gearresteerd, zijn vrijgelaten. Volgens de Egyptische woordvoerder zijn in de woning van Lotz zenders, ont plofbare stoffen, brieven, bompakketten en dreigbrieven voor in Egypte wer kende Duitse geleerden ontdekt. Lotz zou in 1960 door de Israëlische spionage dienst gèworven zijn en arriveerde nd* een opleiding in 1964 met zijn vrouw in Egypte. Lotz ontving volgens de Egyptische inlichtingendienst in Israël een opleiding in het gebruik van explosieven, zend en ontvangapparatuur, in het coderen en decoderen, fotograferen en vliegtuig herkenning. In 1961 betrok hij een villa in de om geving van Cairo. Israël besteedde dui zenden ponden om hem voor miljonair te laten doorgaan, „voorzag" hem van een mooi meisje dat zich mevrouw Lotz noemde, verschafte hem een prachtige wagen en zes paarden en huurde een boerderij nabij de piramiden. Veiligheidsofficieren troffen in de bad kamer van Lotz een radiozender aan. De springstoffen waren verwerkt in stukken zeep. Een groot aantal rappor ten met gedetailleerde inlichtingen werd gevonden. Volgens de Egyptische inlich tingendienst wordt nog een Duitser voor ondervraging vastgehouden. Op het eiland Basilan (Filippijnen) hebben gewapende bandieten zés mensen vermoord. Een meisje van vijf jaar bracht er, zij het met een aantal steek wonden, het leven af. KRANT Vorige week gaf de NTS in een avondprogramma de bekende Westduitse film Kirmes" van de befaamde regisseur Staudte, die een grote reputatie heeft op het gebied van anti-nazi-films. Ook „Kirmes" is zo'n produktie, en deze film, waarin het gebrek aan verzetswil tegen het nazisme in Duitsland aan de kaak wordt gesteld, is al in 1960 door de Westduitse bioscoopbezoe kers met smaad en hoon ontvangen. De Duitsers houden er nog steeds niet van, met hun eigen zwakheden en feiten geconfronteerd te worden. De NTS verdient grote lof voor het vertonen van deze en dergelijke films. Het is ondenkbaar, dat zo'n film in het programma van wijlen de REM zou worden vertoond, want commerciële televisie-makers houden er niet van politieke problemen aan de orde te stellen. Zy moeten het hebben van de lol-programma's, waarop, zeer terecht, onlangs door het KVP-Kamerlid Baeten is gewezen. (G. W. Voormalig Verzet). Er moet iets gedaan worden aan de huurwoekeraars, die zich vetmesten op de rug van hen, die koste wat kost moeten wonen, waar ze werken. Het meest weerloos zijn de buitenlanders, die hier de zwakke arbeidsmarkt komen versterken. Het is godgeklaagd hoeveel huur harteloze huisjesmelkers deze mensen durven vragen. Een voorbeeld: een Portugees gezin, man, vrouw en twee kinderen, heeft van de hoofdbewoner, die overigens niet in het huis woont, een souterrain gekregen, twee uitgewoonde hokken en een keuken hoek, Het huis boven zit vol Spaanse vrijgezellen, die per stuk worden uit gebuit. De Portugees verdient ruim honderd gulden per week. Hij betaalt voor de stal, waar hij bij de „gratie" van de hoofdhuurder mag wonen 45 gulden per week of 40 procent van zijn loon. De familie die bij het CBH als huurder staat ingeschreven wil nu dat de Portugezen het souterrain ontrui men. Wil de hoofdhuurder nu opeens zelf in het haast onbewoonbare huis- deel gaan wonen, of ziet hij kans er bij andere huiszoekenden nog meer uit te zuigen? Het is een vraag, die door controlerende instanties nodig moet worden beantwoord. (De Nieuwe Linie). Hebt u het gelezen van die firma in Beieren, die dagelijks de telefoon een uur wil uitschakelen „opdat het personeel zich in dat tijdsbestek beter kan concentreren op het werk"? Deze originele firma zal alle interne en uitgaande gesprekken look die naar de brandweer? Red. S.) gedurende dat telefoonloze uur verbieden. Zakenrelaties is gevraagd in het „stille uur" de firma niet op te bellen. We achten het een briljant idee. De telefoon, die geniale vinding van de heer Bell, is de grootste treiteraar van deze eeuw geworden. Van verbroederend communicatiemiddel naar 20e eeuws martelwerktuig. Dat deze perma nente wekker, deze „senuwe-doos" (Amsterdams kantoorjargon), dfeze altijd onder handbereik staande uitlaatklep voor lieden die veel te praten doch niets te zeggen hebben, een uur per dag radicaal het zwij gen wordt opgelegd, het is te mooi om waar te zijn. Een stil uur! Een uur van bezinning op wat we dag in dag uit proberen te doen tussen 78 telefoontjes door. Het uur C van Concentratie en Contemplatie. (De Spindop). Dezer dagen heeft de Tweede Kamer een wettelijke regeling behandeld waarbij grote activiteit van de heer Koekoek en zijn mede-Kamerleden van de Vrije Boeren, wel zeer in de lijn der verwachtingen lag. Het ging over het leggen van beslag onder andere op gelden, door publiekrechtelijke organen, die daar recht op hebben. De fiscus heeft in dit opzicht steeds in grote mate de vrije hand gehad. Meer armslag krijgen nu ook de boven genoemde organen der p.b.o. Men zou zeggen dat de heer Koekoek zich hiertegen wel tot het uiterste zou hebben moeten verweren. Dat is hij zonder meer aan zyn kiezers verplicht. De heer Koekoek moet degenen, die hem als kampioen beschouwen, dan ook wel bijzonder teleurgesteld hebben, toen hy, noch zijn politieke medestanders, de nieuwe regeling ook maar één woord waardig achtte. Dat was dan ook de verrassing van de dag in de Tweede Kamer. „Laat de hamer maar vallen" zei de heer Koekoek zelfs tegen de Kamervoorzitter. Heeft hij niet beseft hoezeer daarmee een slag werd toegebracht in het door velen in hem gestelde vertrouwen? Het lykt op politiek zelfmoord. (Nederlandse Gedachten). Schuld en straf hebben in het bijzonder in het geval-Rajakowitsch een onaanvaardbare wanverhouding bereikt. Een van de merkwaardigste aspec ten daarbij is, dat de openbare aanklager, die zich overigens goed heeft geweerd, meende dat door het vonnis het aanzien van Oostenrijk in Neder land zou stijgen. Een opmerking als deze, afkomstig van de goedbedoelende heer Kovacs toon meer dan wat ook aan dat men in Wenen er niet 't flauwste begrip van heeft, welke dieptepunten van misdadigheid in de bezette gebie den tijdens de oorlog ook door Oostenrijkers werden bereikt. Het zou ons benieuwen, wat men op het ogenblik in Wenen voor Seyss-Inquart de juiste straf zou vinden, gesteld dat hij in 1946 niet op gepaste wijze aan zijn eind was gekomen. (Alg. Handelsblad). Pro]De Gaay Fortman heeft in de Eerste Kamer een punt aan de orde gesteld, dat meer aandacht verdient dan het in de pers gekre gen heeft. Hij vestigde er de aandacht op dat onze koningin in feite nooit echt vakantie heeft. Niet alleen als ons staatshoofd ergens een staatsbezoek brengt, doch ook tijdens een minder officieel verblijf in het buitenland, moet onze vorstin staatsstukken doorlezen en tekenen en ook overigens voor staatszaken aandacht hebben. Prof. De Gaay Fortman, die kamerheer in buitengewone dienst van Hare Majesteit is, wist waarover hij sprak. Hij beval het inschakelen van een regent aan. Het bleek nu nog geen haalbare kaart. Niettemin is weer eens aangetoond dat er aan dit punt wel eens wat meer aandacht mag wor den geschonken. Vooral zij, die het wegens hun inspannende werk kring nodig hebben er van tijd tot tijd eens helemaal „uit" te zijn, zullen beseffen welk een persoonlijk offer onze koningin in feite brengt door nooit helemaal echt vakantie te kunnen hebben (Neder landse Gedachten) Je moet respect hebben voor je naaste. Natuurlijk. Als iemand roering in zyn darmen heeft en hy vraagt om van mijn toilet gebruik te mogen maken, dan heb ik geen enkel bezwaar. Maar dan moet hij niet een van mijn goeie stoelen bevuilen. Dan smijt ik hem buiten. En dat bevuilen, dat gebeurt nu juist tegenwoordig. Ze doen maar. Je moet er maar aan wennen, vinden ze. Ze cultiveren het nog bovendien. (Gorkums burgemeester Ridder van Rappard). Ik weet ook wel dat protestanten en 'katholieken eeuwenlang alle zonde vereenzelvigd hebben met seksualiteit. Maar het schuldbesef dat ze nu heb ben, doet hen naar de andere kant overslaan. Ik ben een ruimdenkend ie mand, maar als ik zo'n bisschop van Den Bosch of pater Van Kilsdonk hoor, dan kom ik in opstand. Neem nu eens de regering. Een regering die niet verbiedt dat een boek van Cremer uitkomt, verdient weggejaagd te worden (Idem). y>Het is beter een ziekte te voorkomendan een zieke weer gezond ce maken en zo is het ook goedkoper een oude industriekern weer tot nieuw leven te wekkendan nieuwe kernen op te richten in agrarische gebieden (Burg. Becht van Tilburg).

de Stem | 1965 | | pagina 11