Oorlogsm isdadiger Tojo kreeg toch martelaars torn be TIE VOOR INVLOED Zeeman (15 jaar wegens doodslag op Schotse wasvrouw) in beroep Zoals zij... nTTp-D a Van Nelle's O urilA keurmelange Tweede proces tegen oud-S.S'officier Meeste Westduitsers tegen langere verjaringstermijn CHILEENSE PRESIDENT VOOR KRACHTPROEF (REDA UITVERKOOP et Stoffenpaleis toch gegrepen Viadukt over Strada del Sol ingezakt WINTERZONNEBADERS Britse artsen stellen eisen Bisschoppelijk verzet tegen experimentele Massabetoging tegen Amerika in Moskou Koop een fort voor .uw geld Bisschop van New York wil vastentijd verkorten J lburg Geen rijbewijs EXAMENS HOOGWATER Vandaag Morgen Gouden ringen in onderkleren Vingervluggen Rotterdammer in arrest voor pornografie Kardinaal Cardijn afgetreden als KAJ-aalmoezenicr Poolse moorden: Belgische makelaar in V.S. betrokken bij doodslag Staffunctionaris verdwijnt na verduistering Illegaal werk redde as van vergetelheid Hitiers oud-gedienden sterkst anti Somerset Maugham zeer ernstig ziek Wurgpoging Nieuw onderzoek tegen arbeider uit Rotterdam 3NKWEG 63, BREDA dag 14-17.30 dag en derdag19-20.30 dag 14-16.30 inische afspraak L. 01600-39400 weken gevangenisstraf, waarvan [en voorwaardelijk met 3 jaar d en 12 maanden ontzegging, n 6 voorwaardelijk met aftrek, dsman, mr. P. C. Adriaanse, vroeg opgelegde ontzegging rijbevoegd- heel voorwaardelijk kon worden, tierechter vonniste 2 weken, waar- voorwaardelijk met 2 jaar proef- 6 maanden onvoorwaardelijke jing met aftrek en onder toezicht- van het Consultatiebureau voor lisme. Dit laatste had ook de offi- verdachte aangeraden. 12-jarige assuradeur S. A. W. tc burg was op 28 december van het jaar als bestuurder van een per- uto te Vlissingen in botsing geko- et een paal en een verkeersbord, toen verdwenen, zonder zijn iden- >ekend te maken. Inmiddels was ?n, dat hij niet in het bezit was >n rijbewijs. Hij reed, omdat hij graag deed, zei hij. De officier egen W. 150 gulden of 30 dagen tzegging rijbevoegdheid van 4 !Q. Dat betekent, zei de politie- dat u ook geen bromfiets mag m. Hij vonniste conform. 6-jarige Belgische zeeloods W. J. te Oostende, had op 4 januari van r te Vlissingen een auto bestuurd, ook hij onder drankinvloed ver- Hij verklaarde een kuur gevolgd jen, doch helaas die dag 2 biertjes )orrels te hebben gedronken. Te- had ik een anti-drankpil ingeno- deze is mij na het drinken zo bevallen, dat ik er beroerd van ei hij. De politierechter verwees :aak naar de meervoudige kamer rechtbank. (Advertentie) DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 5 MAAKT ïyoa DENKT U AAN DE J van J nu nog Nleuwstraat 6, t iks Noordstraat 20, Teraeuzen. ril. UNIVERSITEIT NIJMEGEN lagd voor artsexamen de heer A. Ferket (Aardenburg). jen, zaterdag 6 maart is het hoog te Hansweert om 4.59 en 17.27 uur; izen 4.16 en 16.44 uur; Vlissingen 16.09 uur; Wemeldinge 5.46 en ïur. erzEN >r 20 uur Beachparty, a.l. raai 20 uur Verg. prov. ABP nde 20 uur Uitvoering alg. bejasr- lond BURG 1 Victory 19.30 uur Bijeenkomst sonderwijs GE Opera 19.30 uur Dorp zonder klok 14 uur Verg. Statencentrale SGI1 ibouw 14.30 uur Verg. stichting Dtransport; 14.30 uur Ledenverg iwsche schietbond BEKE-KOEWACHT le Vlieger 20 uur Biljartavond VACHT e Guchteneire 15 uur Schietinf 'dorp 15 uur Schieting LINGE ma v. Dtfck 19.30 uur Irma 1 ce. 18 j. BURG 1 20 uur La ronde, 18 j. EUZEN or 20 uur Beaoh party, a.l. ENE (B.) ng-Hai 20 uur Dansavond Centrum 20 uur Irma la Douce. aar /AN GENT n pi a 20 uur De Vikingen komen. aar DUKE richt 20 uur Huurlingen van o L. 14 j. NINGEN Dorpshuis 19.30 uur Truienbal T coopgebouw 20 uur Mondo Can* 2 aar BURG i. Kring 18.30 u. Bijeenkomst ri Victory 19.30 uur Feestavond n on ie STERZANDE Raes 15.30 uur Hanenschietinf IENBURG eweg 15 15 uur Opening Van Turn- n.v. VERPEN 20 uur Ma non NIJMEGEN De Nijmeegse politie heeft verscheidene plaatselijke juwe liers er moeizaam van overtuigd, dat zü z'Jn bestolen door drie Duits sprekende Joegoslaven. De juweliers konden het niet geloven, omdat zij geen oog hadden afgehouden van de joegoslaven, toen die bezig waren met het passen van gouden ringen. De politie werd op de aanwezigheid van de Joegoslaven attent gemaakt door een juwelier, die het drietal met argwaan bekeek, inaar niets verontrustends kon ontdekken. Op zijn verzoek kwamen ook recher cheurs belangstellend toekijken, hoe de bezoekers in hoog tempo bezig waren gouden ringen te passen, zon der tot aankoop te besluiten. De politie, die de bezoekers bleef schaduwen, merkte dat het passen van gouden ringen een hobby was, waarmee de Joegoslaven in verschei dene winkels de hele middag druk bezig waren. Nooit werd een onregel matigheid vastgesteld. Toen de bezoekers, twee vrouwen van 20 en 23 jaar en een man van 35 jaar, aan het eind van de middag in een bus wilden stappen, kon de politie haar nieuwsgierigheid niet meer bedwingen en nam hen mee naar het bureau. Bij fouillering werden in de onder- kleding van de vrouwen zes gouden ringen met prijskaartjes aangetroffen. I)e vrouwen toonden zich uitermate verbaasd over de aanwezigheid van zoveel kostbaars in hun foundation. Zij verzekerden zelf niets liever te willen, dan te weten te komen hoe de ripgen daar waren beland. Pas na herhaalde controle hebben de juweliers, van wie de ringen afkom stig waren, ontdekt dat zü inderdaad waren bestolen voor een totaalbedrag van ongeveer f 2000.-. t ROME Op de .autoweg van de zon' die Milaan met Napels verbindt is gis teren een viadukt ingezakt waardoor het verkeer op deze belangrijke verbindings weg tussen noord- en zuid-Italië geheel werd geblokkeerd. Het viadukt lag nabij Nazzano, 40 km ten noorden van Rome. Volgens de be richten zijn er geen slachtoffers. Ze zijn er al weer: de enthou siaste zonaanbidders die be schut tegen de vinnige wind de koesterende zon over de winter- bleke wangen laten spelen. Men behoefde beslist niet „spijker hard" te zijn om op het Zand- voortse strand een fijn plekje te vinden. ROTTERDAM Rechercheurs van de zedenpolitie linker-Maasoever in Rotter dam hebben een 38-jarige magazijn bediende uit de Maasstad aangehouden in verband met het vervaardigen en doorverkoop voor pornografische foto's Als modellen poseerden voor de maga zijnbediende familieleden en kennissen. De man verkocht zijn foto's aan een winkelier in Katendrecht, waar de politie onlangs ook al een grote hoe veelheid pornografische afbeeldingen en lectuur in beslag had genomen. De ma gazijnbediende wordt heden voor de officier van justitie geleid. LONDEN De ontevreden Britse art sen hebben gisteren een aantal eisen in gediend bij de algemene commissie van het Britse medisch genootschap. De be langrijkste eisen zijn; Een werkweek van vijf en een halve dag voor alle artsen, met compensatie voor late-avonddieristen en weekend dienst. Zes weken vakantie per jaar en afschaffing van operaties in de avonduren. Het maximumaantal patiënten per arts moet worden teruggebracht van 3000 op 2000. Een verhoging van de bijdrage uit het fonds van de nationale gezondheids zorg tot 36 shilling per patiënt per jaar. (Thans bedraagt deze bijdrage 20 shilling). Extratoelagen voor artsen, die werkzaam zijn in gebieden die onevenredig groot zijn en medisch gezien als onderbezet moeten worden beschouwd. In België BRUSSEL De bisschoppen van Bel- gie hebben een ernstige waarschuwing gericht aan „Paroisse et liturgi" een Belgisch liturgisch tijdschrift, dat wordt uitgegeven door de paters Benedictijnen van Sint-Andries Brugge. Dezer dagen heeft kardinaal Lercaro, aartsbisschop van Bologna, de al te ver doorgedreven vernieuwingswensen inza- u Murgie van bepaalde Belgi sche kloosterlingen afgekeurd. Hij noemde onder meer het tijdschrift van ae abdij van Sint-Andries met name en „uwde tegen al te verregaande voorstellen inzake liturgische vernieu- mg. In verband met deze kwestie weet 3®. j.van Antwerpen mee te delen, aat kardinaal Lercaro teleurgesteld is over de reacties op de liturgievernieu wing in sommige Belgische kloosters en van een deel van de Belgische clerus. De kardinaal vindt dat dergelijke nieuwigheden volstrekt betreurenswaar dig zijn en dat zij aanleiding geven tot oen scheuring daar waar de eenheid tot uiting moet komen. (Advertentie) ROTTERDAM raadsman van de P. door zijn hardnekkig ontkennen geen ROME Paus Paulus heeft benoemd tot opvolger van kardinaal Cardijn als internationaal aalmoezenier van de K.A.J., de Belg Marcel Uylenbroek. Hij is 45 jaar oud en geboren in Drogen- bosch in België. Tot zijn benoeming was hij de rechterhand van kardinaal Car dijn, die vanwege zijn ouderdom ont heffing uit zijn functie heeft gevraagd. De nieuwe aalmoezenier van de in ternationale K.A.J. is kantoorbediende geweest. Op 17-jarige leeftijd kwam hij bij de K.A.J. als afdelingsleider, later werd hij districtsleider en in 1938 vrij gestelde voor Brussel. In 1941 ging hij naar het groot-seminarie, na de vooraf gaande jaren door zelfstudie, o.a. La tijn. de nodige ontwikkeling opgedaan te hebben. In 1946 ging hij naar Rome om zijn studies af te maken en werd in 1947 daar priester gewijd. In 1948 werd hij benoemd tot nationaal aa) moezenier van de K.A.J. in België. In 1959 werd hij als assistent van de inter nationaal aalmoezenier van de K.A.J. toegevoegd aan mgr. Cardijn. jarige Rotterdamse zeeman H. P. heeft hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank in Rotter dam, die P. gisteren wegens doodslag op de 14-jarige Schotse wasvrouw Jes sie Gibson veroordeelde tot vijftien jaar gevangenisstraf. De zaak in hoger be roep zal t.z.t. voor het Hof in Den Haag dienen. De rechtbank legde P. de hoogste straf op die in Nederland voor doodslag kan worden gegeven. De officier van justi tie eiste veertien dagen geleden tegen de zeeman primair terugverwijzing van de zaak naar de instructie voor het uit brengen van een aanvullend psychiatrisch rapport en subsidiair 10 jaar gevange nisstraf wegens doodslag. De rechtbank achtte P. schuldig aan de doodslag op Jessie Gibson, gepleegd op 26 april van het vorig jaar in het Schotse plaatsje Grangemouth, op grond van vaststaande feiten en op grond van een aantal leugens van P. tijdens het onderzoek, die in zijn nadeel kunnen worden uitgelegd. Voorts overwoog de rechtbank dat de verdachte tijdens de zitting blijk heeft gegeven geen enkel berouw te hebben van dit „weerzinwek kende" misdrijf en dat P. reeds enige malen eerder met de strafrechter in aanraking is gekomen wegens het ple gen van geweldmisdrijven. Het college vond klinisch-psychia- trisch observatie niet opportuun omdat MOSKOU In Moskou hebben naar schatting 2000 studenten voor het me rendeel Chinezen en Vietnamezen een betoging voor de Amerikaanse ambassade gehouden, als protest tegen de Ameri kaanse luchtaanvallen op het communis tische Noord-Vietnam. Bij pogingen om het sterke kordon te doorbreken raakten de demonstranten slaags met de verdedigers van het negen verdiepingen tellende gebouw. De beto gers slaagden er in verscheidene ruiten in te gooien en de muren met inkt te besmeuren, doch het merehdeel van hen werd.'dank zij het optreden van honder den militairen, politiemannen en sneeuw ruimers, van het gebouw vandaan ge houden. BREMEN In Bremen is de voor malige 62-jarige SS-luitenant Fritz Hil debrand, klerk van beroep, gearresteerd. Hij zal terechtstaan op beschuldiging van het in de afgelopen oorlog vermoorden van joden, in Polen. Hildebrand was commandant van kam pen voor dwangarbeiders te Drohobycz en Boryslav, in Polen. Hij werd in 1953 tot acht jaar dwangarbeid veroordeeld, wegens medeplichtigheid aan vier moor den en een geval van manslag. Twee jaar later werd hij op vrije voeten gesteld. Uit nieuw bewijsmateriaal is thans gebleken dat Hildebrand het bevel heeft gevoerd over een uit buitenlanders samengestelde SS-eenheid, die nabij Lemberg 650 joden heeft doodgeschoten. Getuigen hebben verklaard dat Hilde brand in de twee genoemde kampen voor dwangarbeiders Polen en joden heeft doodgeschoten. Men verwacht dat het tweede proces tegen Hildebrand in mei zal beginnen. medewerking aan het onderzoek zou ge> ven en dat anderzijds de mogelijkheid bestaat dat de behandelende geneeshe ren in gewetensconflicten kunnen komen in berband met hun beroepsgeheim. P. werd tevens veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden met aftrek van het voorarrest wegens een serie diefstallen met braak, in verband met hun beroepsgeheim, (Vervolg van pag. 1) Discussies ovêr militaire plannen blijven altijd een bijzonder hachelijke zaak. Niets schijnt sneller te veran deren, dan het strategisch en tactisch militair inzicht. De oude glorie kan echter zonder bezwaar de opruiming in. Oude bastions, forten, lunettes, wallen en dergelijke Napoleontische verdedi gingswerken hebben geen aanwijs baar nut meer, evenmin als de be faamde Hollandse waterlinie, die in 1940 al van nul en gener waarde bleek te zijn. Nederland kent nog heel wat van deze historisch-mili- taire kunstwerken. De stelling Den Helder bijvoorbeeld is nog omgeven door forten en wallen. In Utrecht en omgeving telt men nog zeker vijftien forten, lunettes, batterijen en „werken", waaronder het voor duizenden oud-dienstplichti gen welbekende Rijnauwen, 't He meltje, Blauwkapel. Ook de wal van Hellevoetsluis mag, wat Defensie be treft, verdwijnen, evenals het lunet aan de Donge bij Beesd en de wa penplaats bij Asperen. Haarlemmerliede en Spaarnwoude en de Haarlemmermeer liggen ook nog vol van dergelijke forten en batterijen. Men telt er minstens twaalf, zoals het fort bij Kudelstaart (de woonplaats' van Wim Kan), de batterij aan de IJweg enz. De vraag is, wat er met al deze werken gaat gebeuren. Men weet het nog steeds niet. Interdepartementaal overlegt men er al geruime tijd over. Allerlei forten kunnen gebruikt of omgebouwd worden voor opslagplaat sen. andere verdedigingswerken zijn waarschijnlijk geschikt te maken voor recreatieve doeleinden (van daar dat ook O. K. en W. bij het opruimingsoverleg betrokken is). An deren zijn wellicht nuttig voor de industrie. De wallen en bastions rond Naarden, Hellevoetsluis en Den Hel der bijvoorbeeld bieden soms unieke kansen voor de recreatie. In Utrecht, waar de industrie alsmaar naar ruim te zoekt, liggen weer andere moge lijkheden. Defensie wil er in elk geval graag af. Van die tachtig historische geval len en van de Rijn-IJssellinie, die overigens waterstaat de meeste hoofdpijn bezorgt. (Advertentie) O NEW YORK Rechercheurs van de New Yorkse politie stellen een onder zoek in naar de dood van een hotel detective die woensdag voor de ingang van hotel Pierre na een vechtpartij met een rijke beursmakelaar uit Brussel stierf. De politie deelde mee dat Casper An- selmi (56), een gepensioneerde recher cheur, voor de ingang van het chique hotel ineenzakte, nadat hij was geschopt en geslagen door een man die hij uit de hotelbar had verwijderd. De naam van de man werd opgegeven als Yvan Peten (40), een effectenmake laar die drie maanden geleden uit Brus sel naar New York was verhuisd. Hij is gearresteerd als verdachte in deze zaak en beschuldigd van mishandeling van Anselmi's collega, John Ryan (60), even eens een gepensioneerde politieman. Peten is nog niet beschuldigd van dood slag. Een lijkschouwing zal moeten uit wijzen of Anselmi aan een hartaanval dan wel aan de mishandelingen is ge storven. AMSTERDAM Tegen het hoofd van het Amsterdamse verkoopkantoor van een in Nieuw-Amsterdam gevestigde naamloze vennootschap, de 41-jarige J. C. K., is bij de politie in de hoofdstad aangifte gedaan wegens verduistering dienstbetrekking van 20.000 a 30.000 gul den. De 'man, die voortvluchtig is, zou het geld in de eerste twee maanden van dit jaar hebben verduisterd. Hij zou voor de n.v. geïncasseerde gelden niet hebben afgedragen, alsmede goederen, die hij in consignatie had zonder voor kennis van zijn directie hebben ver' kocht. De Amsterdamse politie deelde nog mee, dat K. voor een soortgelijk feit, elders in het land gepleegd, al eens met de politie in aanraking is geweest (Bijzondere correspondentie) TOKIO Op de vooravond van Kerstmis 1948 stond de Japanse pre mier uit de tweede wereldoorlog, Hideki Tojo, op het executieterrein van de Soegamo-gevangenis van To kio, waar hy onder het roepen van „Banzai het keizerlijke Japan en Banzai keizer Hirohito" het leven liet. De man die in zijn militaire loopbaan van dertig jaar het uniform van offi cier van het keizerlijke Japanse le ger had gedragen, besteeg de trappen van het schavot in. loszittende Ame rikaanse legerpantalon. Ontdaan van bril en vals gebit, en geboeid, werd Tojo terechtgesteld als oorlogsmisdadiger nummer 1. De laatste minuten van zijn leven bracht hij door met zes andere Japanse bonzen uit dezelfde categorie, even als hij veroordeeld om te worden opgehangen. In een klein vertrek naast het schavot ontvingen de zeven de laatste riten van de sjintoïstische staatsgodsdienst. Ze dronken sake, ♦rijstwijn, en schreven met een pen seel hun namen op een vel wit papier. Slechts een handvol mensen de sjintoïstische priester, een arts, vier officieren die de Verenigde Staten, Engeland, de Sovjet-Unie en natio nalistisch China vertegenwoordigden, en de gevangenisdirecteur woon den de terechtstelling bij. Tot jai'en na de executie was maar een klein aantal Japanners op de hoogte van wat met die lijken ge beurde. Onder het Japanse volk circuleerden geruchten dat de ge allieerden de lichamen in het ge- heim hadden gecremeerd en de as verspreid boven de Stille Oceaan, uit vrees voor herleving van het Japanse militarisme. Maar een handvol Japanners riskeer den mogelijke vervolging van de zijde der geallieerden door wat as van de zeven oorlogsmisdadigers ge durende de geallieerde bezetting van Japan te bewaren. Mevrouw Katsoe Tojo, de weduwe van de terechtgestelde ex-premier, wist van het optreden van het groepje landgenoten. Maar ze hield haar ge heim voor zich tot Japan in 1951 zijn vrijheid terugkreeg. Mevrouw "Tojo zegt dat ze niet weet hoe haar dankbaarheid te tonen je gens het handjevol Japanners dat de geallieerden trotseerde en de as .verborgen hield. De lijken van de zeven oorlogsmis dadigers werden destijds in Ameri kaanse legerauto's overgebracht naar een crematorium in het nabijgelegen Yokohama, waar ze in het geheim werden verast. Een Japanner die aan het crematorium was verbonden viel de geheimzinnige manier op waar mee de zeven lijken werden behan deld. Hij veronderstelde dat ze de lichamen bevatten van Tojo en de anderen. Toen de man zag hoe de as werd begraven in de tuin van het crema torium, ging hij naar een nabijgelegen tempel, waar hij zijn bevindingen vertelde aan een sjintopriester. Het tweetal begaf zich na het in vallen van de duisternis in vermom ming naar het kerkhof. Ze spitten de aarde om en namen een handvol as mee naar de tempel. De mannen namen vervolgens con tact op met de verdedigers van Tojo en de zijnen. Men kwam overeen de as te bewaren als die van een neef van de priester die in de tweede wereldoorlog was omgekomen. De as werd in een kleine houten doos in de vorm van een kubus gedaan en overgebracht naar een andere tempel, verder in de bergen. Nadat Japan onafhankelijk geworden was werd de as uit het altaar in de tempel gehaald en besloten familie en verdedigers naar een laatste rust plaats uit te zien. Er was een aan zienlijke som geld nodig voor een stuk land en een monument. Op 17 augustus I960 twee dagen na de vijftiende verjaardag van de nederlaag van Japan stond op de berg Sangane in de prefectuur Aitsji bij een nationaal park een indruk wekkende granieten tombe met de inscriptie: „Het graf der zeven mar telaren". Een inscriptie van de hand van ex-generaal êadao Araki, door het geallieerde militaire tribunaal tot levenslang veroordeeld. De tombe ligt in de richting van de oceaan. Hajasji legde eens uit waar om. Het was in deze richting dat de Aziatische landen die onafhanke lijk van koloniaal bestuur werden, lagen. (Advertentie) Zekerheid met een OLVEH perfecte Groeipolis. het ontdekte door Van Nelle's koffietest: wie echt goe de koffie wil drinken neemt Supra (mèt jle 2 extra's) brandvers gemalen voor krachtige afschenk BjJjljMSjfjJ® vacuum verpakt voor behoud van alle geur #In speciale openbare koffiekeurtests stemde gemiddeld 72% van de huisvrouwen vóór Supra en tegen bonenkoffle (Van onze correspondent) BONN/DEN HAAG De grote meer derheid van het Westduitse volk wenst beëindiging van de vervolging van de nazi-misdadigers. Dit blijkt uit de resul taten van een opinie-onderzoek door een instituut te Tuebingen. Drieënzestig procent van de manne lijke bevolking en zesenzeventig procent van de Westduitse vrouwen zijn voor standers van stopzetting van de proces sen, terwijl zevenendertig procent van de mannen en tweeëntwintig procent der vrouwen willen dat de processen wor den voortgezet. Twee procent van de vrouwen had geen mening, aldus het in stituut. De groep die zich het meest tegen voortzetting verzette, is die in de leef tijdsklasse 30 en 49 jaar, de generatie die onder Hitier opgroeide en in zijn le gers dienst deed. De publikatie van de resultaten kwam een week voordat het Westduitse parle ment de kwestie van de verlenging van de verjaringstermijn behandelt. Men ver wacht dat deze termijn met tien jaar zal worden verlengd. Het aanbieden van een petitie tegen de verjaring van de nazi-misdaad, don derdag aan de Duitse ambassade aan de Nieuwe Parkweg, is niet zonder strub belingen verlopen. Toen de vertegen woordigers van de studenten en een jon gerenorganisatie bij de ambassade aan kwamen, wilden zij borden en spandoe ken uit hun auto tevoorschijn halen om daarmee hun mening en petitie demon straties te onderstrepen. Haagse politie agenten grepen toen in, omdat de jon gelui geen vergunning hadden om te de monstreren. Desondanks volhardden de demonstranten echter in hun bedoelin gen, zodat er strubbelingen met de po litie ontstonden, waar bij een bord ge heel doormidden werd gescheurd. Ten slotte kozen de jongelui de wijste weg en stopten de borden weer in hun auto, niet dan nadat enkele persfotografen foto's hadden genomen van de jongelui, die de borden triomfantelijk omhoog hielden. Hierna werd in de ambassade de petitie aangeboden door de praeses van de al gemene studentenvereniging van Amster dam, de heer T. P. Treumann. In de loop van de vorige week zijn ook 560 exem plaren van de petitie naar de Duitse Bondsdag gezonden. De persattaché van de ambassade, de heer C. von Schubert, die de petitie in ontvangst nam. zei on der meer dat de zaak in Duitsland mo- SANTIAGO DE 'HILI In septem- t verleden jaar erd in Chili de eer- -e christen-demo- ratische president an Chili gekozen, Gduardo Frei. succes, dat na gen een sociaal-com munistische tegenkandidaat verwor ven werd, moet; nu op 7 maart a.s. zijn BLIK NAAR BUITEN Dit een alleen met de stemmen van de rechtse partijen, de conservatieven, de libera len en de radicalen. Ze steunden Frei, omdat zij met hem het kleinere euvel kozen. Op 7 maart a.s. worden echter parlementsverkiezingen gehouden, waarbij de 147 zetels van de kamer en de helft van de 45 senaatszetels vernieuwd worden. De rechtse par tijen hebben reeds laten merken dat Frei niet moet hopen op een steun) van deze zijde voor zijn eigen partij dat Frei met een team van zeer goe de medewerkers weloverwogen plan nen voor een degelijke economische eli sociale politiek had voorbereid en in praktijk wilde brengen. Zo had Frei een wetsvoorstel over belasting hervorming, over woningbouw en over onderwijs voor allen uitgewerkt, en bovendien met de Amerikanen een akkoord over de kopermijnen van Chili bereikt, een hachelijke kwestie die door de communisten en socialis- te kunnen voeren. Zowel van rechts als van links was het verzet tegen deze wetsvoorstel len zo groot, dat Frei de voorkeur er aan gaf ze voorlopig in te trekken. Daarmede is een groot gedeelte van zijn regeringswerk uitgesteld tot na de verkiezingen. Zal hij dan over een behoorlijke meerderheid beschikken? Er is een gevaar dat de rechtse par tijen die het land in september 1964 door hun steun aan de christen-demo- bevestiging krijgen. Frei werd in sep tember weliswaar met een gezonde meerderheid van 56 pet, gekozen Zijn eigen partij, de grootste in het land. beschikt in het parlement echter nau welijks over 20 pet. (van de 147 ka merleden en 45 senatoren zijn er slechts 33 christen-democratisch).'Wel had de partij bij de gemeenteraads verkiezingen in 1963 als grootste par tij van het land 22 pet. stemmen ge kregen. Frei werd dus tot president gekozen zoals bü de presidentsverkiezingen in het najaar. Daarmede wordt het voor de christen-democratische president vrijwel onmogelijk, een meerderheid in het parlement te verwerven waar de christen-democraten zoals gezegd op het ogenblik in het geheel, senaat en kamer samen, slechts 33 leden tel len. Daarmede wordt het regeringswerk van Eduardo Frei ernstig bedreigd. Dit zou een zwaar verlies voor het land zijn, omdat reeds nu gebleken is, ten verenigd in de F.R.A.P. gre tig werd aangevat om Frei te bestrij den. Nu had de christen-democrati sche president in dit akkoord bereikt, dat zowel de Amerikanen als ook de Chileense staat lan de exploitatie van de kopermijnen zullen deelnemen en door deze samenwerking deze voor Chili wezenlijke industrie onaange tast verder kan werken. Bovendien wilde Frei aan het parle ment bijzondere volmachten vragen om een krachtige anti-inflatiepolitiek craat voor een volksdemocratische re gering hebben bewaard, nu de illusie zijn toegedaan dat het gevaar voorbij is en dat men een zo sterke sociale politiek als die van Fl-ei ongestraft kan bestrijden. Indien deze drie recht se partijen inderdaad na 7 maart de regering van Frei niet willen steu nen, dan is het meer dan waarschijn lijk dat Frei in ernstige moeilijkheden komt en het land opnieuw met het gevaar van een communistische lawi ne geconfronteerd wordt. menteel in discussie is, zodat hij geen vaste uitspraak kon doen. Hij beloofde de petitie aan de ambassadeur te zullen overhandigen. ST.-JOHN - De Britse auteur W. So merset Maugham is ernstig ziek. Hij heeft een longcongestie als gevolg van complicaties bij een griep, die hij ver leden week opliep. De schrijver bevond zich gistermorgen in een coma. maar kwam donderdagmid dag weer bij bewustzijn. Maugham is in januari 91 jaar gewor den. Zijn secretaris en vriend, Searle, zei: „Hij is altijd een vechter geweest en hij vecht ook tegen deze ziekte. De moei lijkheid is dat hij zijn leeftijd tegen heeft". Hij zei dat de schrijver tot een week geleden in uitstekende gezondheid ver keerde. Toen werd hij besmet door de griep, die zich langs de Rivièra ver breidde. Een lid van de huishouding zei. dat hoewel Somei'set Maugham weer bij be wustzijn is, hij nog geen pogingen doet te spreken. NEW YORK De bisschop van New York, mgr. Horace W. B. Donegan, heeft voorgesteld de vastentijd aan te passen aan de moderne tijd en in te korten tot één week, de heilige week. Volgens de bisschop is een vastentijd van 40 dagen, zoals meer dan 15 eeuwen lang de gewoonte is geweest in de Rooms-Katholieke Kerk. „ireëel voor mannen en vrouwen die forensentrei nen moeten halen". DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft heropening van het onder zoek bevolen in de zaak tegen de haven arbeider A. P. uit Rotterdam, die ervan verdacht wordt vorig jaar een meisje te hebben willen wurgen. Er zal een nieuw psychiatrisch rapport over ver dachte uitgebracht worden. Bij de behandeling van zijn zaak, veer tien dagen geleden, verzekerde verdachte de rechtbank zich nooit meer psychia trisch te laten onderzoeken. De officier van justitie had twee jaar gevangenis straf en terbeschikkingstelling van di regering gevorderd. Verdachte gaf toen toe, dat ail eer boswachter niet tussenbeide gekomei was, hij op 7 oktober in een bos in Wassenaar het 12-jarige meisje Willy Bleiswijk gewurgd zou hebben.

de Stem | 1965 | | pagina 3