Aandacht voor inkomen uit kapitaal Met het kille geld kan men wonderen doen" VASTENACTIE FISCUSSIES ZS JETS, ISJ5C INKOMSTENBELASTING Men moet er de tijd voor nemen Nieuw appèl Wk I I aan t nart amu jM Om rheumatische pijnen sneller te verlichten MGR. JANSEN LEIDT VASTENACTIE IN Hagenaar reed op agent in Bedrijfsleider bestal baas COMMISSIE WIL SANCTIES TEGEN ZUID-AERIKA 19B5 vijfde 9 Waarom u vreemde talen het beste kunt leren door de SITAS methode: DOE HET NU EN GENIET DUBBEL VAN UW KOMENDE VAKANTIE! Strijd om t.v- kleurensysteem in Europa DOOR Walter Breedveld 9 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 3 MAART 1965 Door de originele opzet, op basis van een muzikaal omlijst sprankelend hoorspel van Godfried Bomans, hoort en ziet u eminente buiten landse radio- en televisieacteurs. U leeft met de medespelenden mee, u wordt opgenomen in een buiten lands gezin en daardoor leert u spelenderwijs en sneller de vreemde taal dan u ooit had durven dromen. Uw vakanties worden daardoor gezelliger, in uw zaken zult u sneller omhoog kunnen klimmen. DEZE COMPLETE TALEN CURSUS VOOR f 14.- EEN MAAND LANG IN HUIS. Op grammofoonplaten. (Na 12 xf 14.- uw eigendom Contant /~158.-. Op geluidsband flO.- extra. wmmmm, j«dongen.en lirmen. w/fflmw/m de lessen vu n 6iy///. w/////////////mm/ E CURSUS Als brief gefrankeerd inzenden aan SITAS N.V., KONINGSLAAN 36, AMSTERDAM Zend mij uw complete SITAS cursus Engels, of Frans of Duits f 14.- per maand Zend mij uw complete SITAS cursus Engels, of Frans of Duits met platenspeler f 21.- per maand Zend mij uw complete SITAS cursus Engels, of Frans of Duits op geluidsband f 168.-. doorhalen wat niet verlangd wordt) Naam AdresTel. Woonplaats Ik kan iedere maand ophouden door terugzending van de complete cursus (evt. m. platen speler). We schreven aan het slot van de vorige bijdrage dat velen geïn- terresseerd zijn bjj 't onderwerp: inkomsten uit roerend kapitaal. Daarom zullen we aan vraag 12 van het biljet meer dan normale aandacht besteden. Alvorens vraag 12, le in te vullen, bereke nen we deze opbrengst via de op stelling bij 19. Het is vrij een- voudig als men zich er maar even de tjjd voor gunt. De ontvangen beschouwen; ze wordt verrekend met de inkomstenbelasting. Daarvoor is juis te invulling van vraag 20 eerste eis. On der deze vraag moet ook worden ver meld de ingehouden loterij belasting als de gewonnen prijs is begrepen onder de winst uit bedrijf of zelfstandig uitge oefend beroep. Indien een particulier een prijs wint uit de loterij of kans spel dan wordt 15 procent belasting in gehouden, waarmee de zaak af is. De- j gcuuuucu, waaimcc UC ai 10. xjsz- rente ook bij verkoop van coupons ze prijs behoeft dan niet meer als in- vulle men in onder 1 en 2 even- komen te worden opgegeven. De bruto- tueïe nrpmU 7 o i A- r opbrengst van het dividend - dus zon- lueie premies onder 3. Indien fis- der aftrek van de ingehouden dividend belasting vermelde men onder 19, B, 5. Hieronder vallen ook de bonus aandelen die voor de nominale waarde Claims evenwel vormen geen belastba re inkomsten. Heeft men een grote ef fectenportefeuille dan is het raadzaam de vragen 19 en 20 te laten invullen door de bankrelatie want deze beschikt over alle gegevens. Het totale bedrag wordt daarna overgebracht naar 12, 1. caal voordeliger, kan men verzoe ken deze laatste opbrengst te be lasten volgens 't bijzondere tariel van artikel 48 besluit inkomsten belasting. Eventueel willen wij op verzoek dit wel berekenen. Koopt men in de loop van het jaar SeïY!e ^rvaldata van de cou- £>e spaarbankrentemoet worden aan- pons obligaties dan moet de rente aangegeven bij 3. Over 1964 aangeven tot de eerstvolgende vervaldata tyj inning van de 't in dat jaar bijgeschreven bedrag over '63. Vond geen bijschrijving van rente plaats dan 't vermoedelijke be drag zo goed mogelijk schatten. zuiver inkomen nog worden verminderd met de bedragen wegens persoonlijke verplichtingen en compensatie van vroe«gere verliezen. Allereerst vindt men onder 15, 1 vermeld de aftrek we gens de ingehouden en de via aangesla gen betaalde premies AOW enz. Zou in 1964 premie zijn gerestitueerd dan deze in mindering brengen. Het formulier wijst in deze weg. De aftrek van premies voor lijfren ten onder 3 bedraagt per geheel kalen derjaar hoogstens 3600 gulden. Hieron der vallen nooit de premies voor le vensverzekering of begrafenisfonds. Gaat het om een gecombineerde verze kering dan vindt men op de polis veel al een aantekening omtrent het af te trekken bedrag, eventueel vrage men dit aan de betreffende verzekerings maatschappij. Is men verzekerd van periodieke uit keringen ter zake van ziekte of onge val dan mogen deze premies worden af getrokken onder 4. Bevatten deze polis sen nog andere bepalingen, ineens dan de premie splitsen. Dit is logisch want ken immers rente moet het volle bedra: den verantwoord. Kwam vorig jaar een levensverze- ringspolis tot uitkering dan het daarin vervatte rentebestanddee] aangeven onder 5. Deze rente wordt elk vol jaar van de looptijd der verzekering gesteld op drievierde pet. van de ver zekerde som dus nimmer van de af koopsom indien de premie is betaald. Indien 'n koopsom is gestort, wordt dit percentage verdubbeld. Meer dan 25 jaar wordt niet als looptijd in aanmer king genomen. Eventueel vrage men inlichtingen aan de betreffende verzekeringsmaatschap pij. Onder de naam dividendbelasting k °r„„ fen belasting geheven van de op- Aangifte van andere periodieke orengst van de aandelen, winstbewijzen komsten waaronder AOW enz. pn vnnsinpiprtrirv jj_ m- en winstdelende obligaties van naamlo ze vennootschappen en commanditaire vennootschappen op aandelen, die bin nen het rijk gevestigd zijn. Deze belasting die 15 procent van de bruto-opbrengst bedraagt, is evenals de aandeel in de zuivere inkomsten uit on verdeelde boedels geschiedt bij 13 en 14. Commentaar achten we hier overbodig. Het totaal van de hiervoor bespro ken bronnen van inkomen vormt voor 0„v u^UJlua6Ui ^veneus uc ^Hkömstenbelasting 't onzuiver inko- loonbelasting als een voorheffing te men* moet te* berekening van het de uitkeringen ineens vormen geen be last inkomen maar de periodieke uitke ringen wel. Men late het totaal bedrag eventueel splitsen door de maat schappij die deze verzekering sloot. Zij die opbrengst van dienstbetrek king genieten, kunnen daarop minstens 100 gulden verwervingskosten in minde ring brengen. Bedragen deze kosten in werkelijkheid maar 40 gulden dan wordt het verschil van 60 gulden even tueel gekort op het totaa] bedrag der persoonlijke verplichtingen. Deze beper kende bepaling wordt nogal eens over het hoofd gezien, vooral omdat een en ander niet met teveel woorden uit het betreffende biljet blijkt. We nemen dan ook aan dat van dit voorschrift in de praktijk bitter weinig terecht komt. Het zuiver inkomen van de kinderen voor wie de belastingplichtige kinderaf trek geniet, wordt bij zijn zuiver inko men gevoegd. Is in het zuiver inkomen van het kind zuivere opbrengst uit dienstbetrekking begrepen dan wordt deze buiten beschouwing gelaten. De rente van de spaarbankboekjes der kin deren, waarvoor aftrek wordt genoten, moet hier eveneens worden aange geven. Dit wordt nog al eens vergeten De inkomsten van een kind waarvoor aftrek wordt genomen en dat bijv. als naaister zelfstandig werkt, zijn dus wel bij de ouder belast. Als een ondernemer, winkelier of landbouwer met eigen kinderen werkt en deze ontvangen geen loon maar een zeker zakgeld benevens vrije kost, inwo ning enz. dan zal hij daarvoor een be paald bedrag ten laste van zijn winst brengen. Veelal zal dit beneden de grens van belastbaarheid liggen, zo dat hij geen bemoeienis heeft met de bepalingen vervat in het besluit loon belasting. Er wordt dan geen dienstbe trekking aangenomen, wat evenwel in houdt dat het afgetrokken bedrag weer bij vraag 17 moet worden aangegeven, indien het gaat om een kind waarvoor aanspraak op kinderaftrek bestaat. Vooral ten aanzien van Lucaskinderen komen dergelijke bijtellingen dikwijls voor. Zijn er in een dergelijk gezin meer kinderen die als' Lucaskind kun nen fungeren, waarvan er bij zijn die in loondienst werken dan één dezer voor kinderaftrek opgeven. Voor het in het bedrijf werkzame kind behoeft dan het loon in de vorm van kost, inwo ning en zakgeld niet te worden bijge teld. Indien een winkelier bijvoorbeeld voor een 18-jarig medewerkend kind 1500 gulden ten laste van zijn winst heeft gebracht en dit bedrag wederom als inkomen moet aangeven omdat dit kind als Lucaskind moet fungeren dan betekend deze correctie voor hem een behoorlijk financieel nadeel. Laten we eens aannemen dat deze winkelier over 1964 een zuiver inkomen had van 14.000 gulden, dus na aftrek van 1500 gulden voor de medewerkende zoon. Met 4 kinderen voor aftrek in clusief het Lucaskind moet hiervan 1988 gulden belasting worden betaald omdat de winkelier die 1500 gulden weer bij zijn zuiver inkomen moet voe gen en dus aangeslagen wordt op basis van 15.500 gulden. Van 14.000 gulden is met 3 kinderen voor aftrek 1777 gulden verschuldigd, zodat het 4e kind Lu caskind hem niet minder dan 211 gulden kost. Dit heeft nimmer in de be doeling van de heer Lucas gelegen en daarom kan men in dergelijke sterk sprekende gevallen de inspecteur ver zoeken voor het zogenaamde Lucas- kin^ geen aftrek te verlenen. Een der gelijk verzoek bij het aangift biljet over te leggen. Is men terzake niet volledig georiënteerd, vraag drn eerst deskundig advies. Het is altijd uitkijken wanneer er ex tra-kinderen in het geding zijn. Zeer veel abuizen worden er bij de invul ling van vraag 3 kinderaftrek -- ge maakt. Fouten die gelden kosten, wat helemaal niet nodig is. Betaal wat ver eist is maar ook geen cent meer. v uKin Wmm DEN HAAG In Den Haag is een 19- jarige jongeman aangehouden, die met zijn auto op een agent is ingereden. Twee agenten van politie in Den Haag consta teerden op de Nieuwe Haven, dat een zwarte auto met groot licht hen tegemoet reed. Ze wilden deze auto een stopteken geven om de bestuurder erop te wijzen, dat hij in overtreding was. De ene agent ging hierop op de straat staan en gaf hem een duidelijk teken om te stoppen. Toen hij vlakbij was, gaf de bestuurder vol gas en de agent kon nog op het laatste moment opzij springen. De andere agent had kans gezien het nummer op te nemen, terwijl de bestuur der meteen zijn lichten doofde en weg reed. Op de Herengracht werd de 19- jarige verwarmingsmonteur B. W. de J. uit Den Haag aangehouden. Hij werd meegenomen naar het bureau en wordt thans verhoord, verdacht van poging tot doodslag. Het is al de tweede keer, dat hij voor een dergelijk feit wordt aangehouden. (Van één onzer verslaggevers) UTRECHT. „Het vastenoffer is een liturgisch offer en het is een concrete vorm van de liefdevolle menselijkheid, die aan de eucha ristieviering ten grondslag ligt. Ir deze verheven gedachtengang lijk geld een schamel medium, maai het heeft ook een duidelijke teken waarde gekregen in het intermen selijke verkeer. Men kan er harde zaken mee doen, men kan het vergooien en men kan er wonde ren mee doer. Dit laatste is de tegen waarde van het geld als vastenoffer. Wij kunnen er in naam van de Heer in de noodgebieden van de mensheid die din gen mee tot stand helpen brengen, die in het evangelie behoren tot de wonderda den van de Heer: hongerigen te eten ge ven, zieken genezen, blinden doen zien en invaliden weer volle levenskracht schenken. Een arme aan tafel vragen is persoonlijker dan geld deponeren in een enveloppe. Maar de vastenactie is nu juist bedoeld voor diegenen, ver in de wereld, die eenvoudig de kans niet krij gen door te dringen tot een welvoorziene tafel". Dit betoogde mgr. M. Jansen, bisschop van Rotterdam, tijdens een persconferen tie in verband met de komende vijfde bisschoppelijke vastenactie. De eerste maal in 1961 en nog verscheidene malen nadien heeft kardinaal Alfrink met een zekere voorkeur deze jaarlijkse activiteit tot bijeenbrengen van het gezamenlijk vastenoffer bij de journalisten willen in leiden. Zijn noodzakelijke aanwezigheid in Rome maakte dit thans onmogelijk. Namens de Nederlandse bisschoppen was deze taak nu voorbehouden aan mgr. Jansen. Er is in de loop der jaren reeds veel geschreven en gesproken, ook zelfs in beeld gebracht, over de tweederden (Advertentie) van de mensheid, verkommerend bui ten ons eigen gezichtsveld op welvaart en geluk. Maar, zo voegde de Rotter damse bisschop er aan toe: „Ik kan u verzekeren, dat de dagelijkse omgang met zoveel herders uit de noodgebieden der wereld tijdens het Concilie, ons welhaast tot een obsessie van verdriet wordt". Wat thans nodig is? Een nieuw appèl aan het hart om in de noden de helpen de hand te bieden. Dit juist kan ook het geldoffer persoonlijk houden. Het ver dwijnt niet, zoals de bisschop nadrukke lijk verklaarde, in de massaliteit van de wereldnood. Het gaat van hier altijd rechtstreeks naar ergens ter wereld, naar twee levende mensenhanden, die er een ploeg mee kunnen grijpen, stenen mee kunnen voegen, brood mee kunnen bre ken, wonden mee kunnen verbinden, tra nen mee kunnen drogen. Achter elke aanvrage staat iemand namens velen, een bisschop, een zuster, een missionaris, een arts, die letterlijk wonderen kunnen doen met de hulp uit de vastenactie. Hier spre ken de dankbrieven in al hun eenvoud duidelijke taal. Het besef, dat overal mensen bezig zijn mt niet meer dan twee blote handen ber gen ellende te verzetten, moet ons, aldus de bisschop, weerhouden van de gedach te, dat wij machteloos staan tegenover heel dat immense complex van wereld- noden. Wat zij doen is niet nutteloos, maar groot, want bergen van ellende kun je verzetten met dat grote geloof, waarmee je volgens het evangelie ber gen verzetten kunt. Wij moeten voor God en ons zelf verantwoorden of ons offer, groot genoeg is en of wij inderdaad tot het uiterste zijn gegaan met de ruim 12 miljoen, die wij in vier jaar op een ver soberde vastentafel brachten. Er is van jaar tot jaar een stijgende opbrengst te zien, maar ook het aantal aanvragen om hulp neemt snel toe. Van de 539 aanvra gen om hulp op velerlei gebied kon aan 332 worden voldaan. Bij de toekenning moet men node een keuze maken. Bepa lend voor de keuze is de ernst van de nood, gebleken uit uitvoerige documen tatie en samenwerking in het onderzoek met de experts van Misereor der Duitse en de National Catholic Welfare Confe rence der Amerikaanse bisschoppen. Er is nu een voorlopige „begroting" op gemaakt aan de hand van de noden in 230 aanvragen om steun neergelegd. Be groot is hier slechts het allernoodzake lijkste, d.i. ruim 12 miljoen gulden. WENEN Amerika, Frankrijk en Duitsland trachten in Wenen hun tv-kleu- rensysteem aan de man te brengen. Het gaat erom welk systeem standaardsysteem van Europa zal worden wanneer de tele visie in kleuren zal uitzenden. Dr. H. R. L. Lamont, directeur |echni- sche betrekkingen van RCA, reist al sinds december door Europa met zijn 21 tons in stallatie. Hij is zelfs al in Moskou ge weest. Dr. Lamont betoogt, dat met een ge- standariseerd systeem de uitwisseling van programma's binnen Europa, de Sovjet- Unie daarbij inbegrepen, en ook, uiteinde lijk, via de communicatiesatelliet, verge makkelijkt zal worden. In augustus zullen afgevaardigden van televisiestichtingen uit diverse landen een beslissing nemen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Een 40-jarige Haagse bedrijfsleider heeft bekend vorig jaar een bedrag van ongeveer f 2700 ten nadele van zijn werkgever te hebben verduis terd. Bij een verhoor ontkende hij eerst heftig, maar toen enkele belastende ma terialen op hem werden gevonden, ging hij door de knieën. Van het geld had hij nog weinig over. Hij heeft er goede sier van gemaakt. (Advertentie) Wonderbalsem, buitengewoon afdoend ter verlichting van zenuwpijnen, spierpijn, spit, verstuikingen, stijve nek en ledematen. Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Als enige middel, dat een speciale emulsie van een nieuwe werkzame stof met hoog doordrin gingsvermogen bevat (U.S. Patent N° 2596674), dringt Algesal diep door in het weefsel tot in de haard van de pijn, waar een onmiddellijke verlichting ont staat, zonder een oppervlakkige warmte- sensatie of irritatie van de huid te veroorzaken. Overtuigt U proefondervindelijk van dit buitengewone doordringingsvermo gen zodra U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze actieve balsem vrijwel onmiddellijk in de poriën verdwijnt en z'n pijnstillende werking het weefsel en de spieren tot in de gewrichten door straalt". Rheumatische pijnen en stijf heid maken spoedig plaats voor een du- rendgevoelvanverlichtingen welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorg dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. Alfiaeal Verkrijgbaar bij tt-\ I kj COU I alle drogisten. NEW YORK De commissie van des kundigen, ingesteld door de Veiligheids raad om de mogelijkheid van sancties tegen Zuid-Afrika te onderzoeken om dit land van zijn apartheidspolitiek af te brengen, is blijkens het maandag inge diende rapport tot de slotsom gekomen, dat de Zuidafrikaanse economie wellicht nadelen zal ondervinden van een algeheel embargo op handels- en ander gebied, doch niet in een mate die voor dit land fataal zou kunnen zijn. In de commisie hebben zitting vertegen woordigers van Bolivia, Brazilië, de Sov- jet-Uniê, Tsjechoslowakije, Ivoorkust, Ma rokko, de Verenigde Staten, Engeland, na tionalistisch China, Noorwegen en Frank rijk. In volgorde van prioriteit doet de com missie met zes tegen vier stemmen (met stemonthouding van Frankrijk) de vol gende aanbevelingen: Een embargo op alle handelsverkeer, embargo op aardolie en derivaten daar van, embargo op uitvoer naar Zuid-Afrika van wapens en munitie, staking van emi gratie van geschoolde arbeiders, verbre king der verbindingen, politieke en diplo matieke sancties. De commissie wijst er echter op, dat ook andere landen ernstig nadeel van de ze maatregelen zouden kunnen ondervin den. HET AMERIKAANSE vakverbond AFL- Cio heeft de Amerikaanse zakenwereld gehekeld, die naar handel met communis, tische landen streeft en gewaarschuwd, dat zulke handel bijdraagt voor verdere agressie jegens het westen. Het vakver bond bepleitte een verbod op handel met Moskou. (Advertentie) Zekerheid met een OLVEH perfecte Groeipolis. I De vieze moerasgrond waarin hele rattenkolonies tierden, liet hij in plat boomde schuiten een iulometer stroomopwaarts varen, waar hij er een droge sloot mee mocht volgooi- en. Omdat hij bang was dat de weg naar Zegenree zou lijden door veel gerij met zware vrachtwagens, liet hij het nieuw wit zand door de beemd en over de grond van de Dommel- hoeve naar het wilgenveld rijden waar het door platboomde schuiten maar hoefde te worden overgevaren. Dat deed hij ook later met de bouw materialen. In drie maanden waren de nieuwe bouwvloer en de basaltbeschoei ing klaar. Maaszand op oerzand, een ideale ondergrond voor een huis; ze hoefden geen moment bang te zijn voor waterlast vanuit de grond. Toen kon de aannemer beginnen, die zijn werk binnen een half jaar voltooide. Het mooie, lagè huis stond daar goed op het wilgenveld, alleen de tuin moest nog in orde gemaakt worden en ook dat was voor de winter klaar. Boompjes, heesters en bloemen; de tuin zou wondermooi worden het volgend jaar. Geen groente, wel een kippenkooi op speciaal verzoek van Frieda, die toch iets te doen moest 1 hebben. Dat kon ook wel, ze had geen twee handen nodig om maïs te strooi en en eieren te rapen. Het was veel te mooi voor een boer en een boerin, maar het was niet te mooi voor de ouders van rijke zoons, lachte ze. Het huis was niet te groot en ook niet te klein; ze moesten de kinderen en de kleinkinderen kunnen logeren als ze naar „De Wilgen" wilden ko pje Duitse ingenieur Stauffeld, de toegewijde dienaar van het Reich, met toch een zin voor goede menselijke verhoudingen in het leven, had de machinefabriek Meer wijk heel goed beheerd in de oor logsjarende bullebak, die tot op de dag dat hij overhaast moest vluchten een bullebak was gebleven, had dat eveneens gedaan, al was de produktie van de Vleeswarenfabriek Meerwijk i vrijwel geheel gestemd geweest voor Duitse soldaten. De bedrijven waren intact gebleven, de mensen waren niet naar Duitsland gestuurd om daar te werken; toen de oorlog voorbij was konden ze meteen aan de slag gaan. Na een periode van oorlogsmoeheid richtte de wereld zich op om de scha de te herstellen. Ook Nederland deed eraan mee en deze zucht naar ver nieuwing en expansie kwam in Bra bant heel sterk tot uiting. In min der dan twintig jaar breidde Mari zijn machine- en tractorenfabriek uit tot een bedrijf met wereldfaam. In Vught bouwde hij een villa waar Ze- ra, die voor hem een grote steun was geweest in zijn opgang, een nog al tijd wat opzichtige, charmante gast vrouw was. Ze hadden drie kinderen, twee jongens en een meisje, grote kinderen al, de oudste zoon Fried was al bijna klaar met het gymna sium. Jan, de commerciële directeur van Meerwijk woonde eveneens in Vught in een wat kleinere villa. Een kalme, rustige man; een goed com plement van zijn dromerige-driftige oudste broer, de technische man, uit wiens creatieve begaafdheid de fa brieken waren ontstaan. Jan was ge- trouwd met Gemma Valvine, een prof- fessorsdochter. Verscheidene jaren waren ze kinderloos gebleven, toen kwamen er vier achter elkaar, klei ne kinderen dus nog, heerlijkheidjes van grootmoeder Frieda. Tjyillem Meerwijks Vleeswaren-Ex port was maar een schaduw van Mari's enorm bedrijf. Toch deed hij het goed; hij verkocht zijn kwaliteitsprodukten in heel Europa en ook daarbuiten. Hij was nog de bonkige, toch wel iets meer gecul tiveerde man. altijd vrolijk en opge wekt; de bullebak had hem jarenlang het bloed onder de nagels weggepest, maar hij had hem niet klein kunnen krijgen. Hij woonde met zijn struise Gerda in een fraai, nieuw huis dicht bij zijn fabriek. Ze hadden twee zo nen van vijftien en zestien jaar; het oudste kind, een meisje, was vroeg gestorven. De twee knullen, waarvan nu al te zien was dat ze breder dan hun vader en groter dan hun moe der zouden worden, waren op de hbs. Ze mochten van hun vader worden wat ze wilden, als ze maar slager werden. Harrie van Rensene, de conrector van het meisjeslyceum, woonde in een aardige villa aan de rand van het mastbos vlakbij de IJzeren man. Mari had hem een directiefunctie aange boden in zijn bedrijf, maar dat had hij geweigerd. „Nee, Mari, ik hoor niet thuis in een bedrijf. Mijn plaats is in de school, het onderwijs is de desem van mijn leven". Hij vond het wel leuk dat Mari hem in de gele genheid stelde financieel mee te doen; dat bracht een flinke duit in de beurs. Ze hadden drie kinderen alle drie meisjes. Friedi, die de vijftig pas even voorbij was, was al enkele ja- ren grootmoeder van een kittig ding, een Griniau-type net als haar moe der. Jij wordt geen dag ouder", zei Mari, die graag met zijn zus een poos je kwam babbelen. „Net als grootmoe der vroeger". „Ik lijk niet op groot- moeder", zei Friedje. „Nee, jij bent een Griniau volgens de overlevering. Grootmoedei was blond en statig. Weet je nog hoe trots wij op haar waren als we met de brik gingen rijden, omdat ze zo jong en zo mooi was?" Over hem heen keek Friedje naar de zondoorlichte tuin en naar het mastbos daarachter. Die jongen dacht ze. Grootmoeder was al twintig jaar dood en nog kon hij die goede grote vrouw geen dag vergeten. p)e conrector was nog altijd slank, onberispelijk gekleed en heel zorgvuldig in zijn manier van doen. Hij was oud geworden, zijn ge zicht zat vol rimpels, zijn blonde ha ren had hij verspeeld aan het leven en hij droeg een bril met zwaar i zwart montuur. De tijd was voorbij dat hij 's middags in de stad bleef, met zijn snelle wagen was hij vlug thuis. Dan aten ze een broodmaal tijd, dineren deden ze nog 's avonds: hij was er nog steeds op gesteld dat de tafel keurig verzorgd was en dat ze er de tijd voor namen om rustig i te eten. De gezelligheid was nog ver hoogd doordat hij zich nu een goed glas wijn kon veroorloven. Daarna praatten ze in de zonnige tuin of in de behaaglijke woonkamer. Vaak kwam het gesprek bij de broers te recht. Mari's fenomenaal succes en Willem in goeden doen. „Deze dingen zijn niet vanzelf gekomen", zei de conrector, „evenmin is er sprake van puur geluk. In vele decennia is het voorbereid door een gans volk. Enke le dingen hadden we onverlet be waard in de eeuwen van knechting en vernedering: het geloof, vasthou dendheid, goedmoedigheid en trouw.

de Stem | 1965 | | pagina 7