Z.-VLAAMSE DAVEREND CARNAVAL UITGELUID Krabbegatse cavalerie Enorme drukte in Klooster" HARTELIJKE HULDIGING VOOR E. VAN RUYMBEKE Pe Stem Steen heeft „strijders voor zelfstandigheid' Aannemer betaalde te veel en kreeg duizend gulden boete Nieuwe pastoors voor Westdorpe en Hansweert Kabinetscrisis veroorzaakt vertragingen 30 ct lekker - gezond Veertig jaar bij P.T.T. Vastenbrief Ook kleine Sasse optocht was het bekijken waard ZÓ ZÓ Leuzen gaan over de schreef Verontwaardiging ten zijn gekalkt en die zeggen dat Ge juich Verzoeken om subsidie in Economische politierechter Middelburg Nevenberoep Camping verkoop Hotetbcdrijf Te veel betaald Vermoeide aardappels JOURNAAL P. AND O. Ontwikkeling Zeeland DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 3 MAAKT 1965 (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT/KLOOSTERZANDE/ST.-JANSTEEN. Het Zeeuwsch-Vlaamse carnaval is gisteravond daverend uitgeluid. Vooral in Sas van Gent, waar om kwart voor twaalf, even voor de sluiting dus, een vuurwerk werd afgestoken, dat velen tot het doen van een bewonderend „ooh-" en „aah"-geroep noopte. In Kloosterzande was er, voor het sluiten van de carnavalsmarkt, nog een enorme drukte, zowel op straat de kou kon de pret echt niet drukken als in de danslokaliteiten waarin men bij wijze van spreken over de koppen kon lopen. In St.-Jansteen zette men nog gauw even het beste dweilbeentje voor. Om ongeveer kwart voor twaal haakten ook daar prins Carlos van Inghelosenberghe, zijn hofdames en de raac van elf af, waarna, nog voor het „vallen" van aswoensdag, de stilte in St.-Janstee) weerkeerde. Prins Nozemius IV van Sas van Gent had op de laatste dag een nog druk pro gramma af te werken. Hij zette 's mid dags o.m. de kinderoptocht in beweging. Hij en de vele kijkers hebben nog eens kunnen constateren, dat ook de Betekop jes voor een goede en leutige optocht kunnen zorgen. De deelname aan de op tocht was weer enorm. Dat de kleine Betekoppen zo hard aan hun optocht hebben gewerkt, wijst erop dat de toe komst van de grote optocht, die altijd op carnavalszondag uittrekt voorlopig ver zekerd is. Alle verklede zotten lieten zich voorts 's middags voorgaan door prins Nozemius en zijn raad tijdens de elfkroegentocht Tot 't vuurwerk op de Dam begon te knetteren werden des avonds nog vele individuele kroegen tochtjes ondernomen. In Kloosterzande kon men, zoals ge zegd, over de hoofden lopen, bijvoorbeeld in hotel „De Linde", waarin Gert en Hermien Timmerman de feestvreugde verhoogden. Even voor de vloeren in de danszalen het begeven zouden hebben sloot Prins Kloris II met de ernst, hem eigen, de carnavalsviering, 's Middags trok in Kloosterzande de optocht door de straten. Daarover elders op deze pa gina's meer. In ieder geval kan Klooster zande terugzien op een byzonder ge slaagde carnavalsviering. De kinder carnavalsoptocht van Sas van Gent mocht er ook dit jaar weer zijn. De stoet was een bonte schakering van leutig uit gedoste Betekopjeswaarvan men er een paar op deze foto ziet. probeerde. Het carnaval is er bijzonde; ;oed ingeslagen. Dat bewees nog een; net gejuich, waarop prins Carlos vai Ingehelosenberghe op zijn kroegentoch' gisteravond telkens werd onthaald. Misschien was het nu allemaal nof een beetje aarzelend maar het ging ir eder geval. En goed ook, naar mijn be grip", aldus prins Carlos die, voor hi zich ter ruste begaf, fluisterde dat men het waarschijnlijk nergens zal presteren een carnavalsviering met ongeveer 900 gulden zeg maar 1000 gulden op poten te zetten. Dat wil niet zeggen dat we niet meer geld kunnen gebruiken. Misschien kan volgend jaar de middenstand iets meer doen. Welterusten", aldus Carlos, die zich maar niet kan voorstellen dat het vandaag alweer aswoensdag is j i sen »Steen" op pleinen en stra- (Van een onzer verslaggevers) ST.-JANSTEEN. Hier heeft men nu ook blijkbaar de beschik king over een legertje „strijders voor zelfstandigheid", dat in niet mis te verstane bewoordingen blijk geeft van zijn onbehagen omtrent het wetsontwerp voor de gemeen telijke herindeling van Zeeuwsch- Vlaanderen- Dat kan men aflei den uit de leuzen, die gedurende de afgelopen nachten op vele plaat- Datzelfde geldt ook voor St -Jansteen, waar men het dit jaar voor het eerst MIDDELBURG Gedeputeerde Sta ten willen het subsidie aan het Neder lands Instituut voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting met ingang van 1 januari 1965 verhogen van 200,- tot ƒ250,- per jaar. Voorts stellen G. S. de Staten voor de Zeeuwse Museumstichting over 1964 een extra subsidie van 1556,. te ver lenen. Hiermee kan de stichting een deel van de extra salarislasten opvangen. Tenslotte is een subsidieverzoek bin nengekomen van de Nederlandse Fede ratie voor Bejaardenzorg. Er is een be drag van 750,- per jaar gevraagd. G. S. willen 100.- geven. De Staten zullen binnenkort over het een en ander een beslissing nemen. Voor de economische politierechten stond terecht de 61-jarige aannemer P. v. S. te Philippine. Hij had voor een werk, dat plaatsvond te Sas van Gent te hoge prestatieionen uitbetaald aan zijn werknemers. Hij verdedigde zichzelf en wees er op, dat het zeer moeilijk is om personeel te krijgen of goed personeel in dienst te houden. Deze werknemers kij ken naar personeel van andere bedrijven ™aa5 ookb?ge prestatieionen betaald worden, zei hij. Zodoende moeten wij wel meedoen. De politierechter verklaarde ïSJ? g?p bebben voor de moeilijk heden, die de werkgevers ondervinden ?F,h P«soneel5gebied. doch zij moeten UA"Ve'™aal r?ob aan de voorschrif- innnhouden. De officier mr. Lebret vroeg 1000 gulden boete, waarvan 500 gulden voorwaardelijk ot 10 weken en 5 weken. De politierechter vonniste conform. aangenomen bouwwerk te Terneuzen werkten, nl al deze zaken werd ook de verbalisant, de controleur M. van G. uit Goes gehoord, die zijn zienswijze over deze gevallen te kennen gaf. De officier maakte het kort: 1000 gulden, waarvan 500 voorwaardelijk of tien weken met een proeftijd van 2 jaar. De politierechter vonniste conform. hiï PAP' te V0ere had daar H ^nJl Uitgeoefend zonder ten Hef boeiden bezit- ten. Het was feitelijk maar een neven- na'ar dochariit h'J eigcnli.ik kunste- naai, doch dit bracht niet genoeg od. Hii kon niet als knecht werken, zodat hem aangeraden werd om zelfstandig te b? einnen. Hij De gmnen. Hij verklaarde inmiddels naar zijn woonplaats Den Haag te zijn terug gegaan en voegde hieraan toe dat hij altijd gewoon is zich aan wet en recht te houden -- - L veroordeelde de vier eersten elk tot 15 gulden of 3 dagen en de vijfde tot 7 gul den of 1 dag. De 35-jarige Vlissingse winkelier A. H. had in 1964 bij een camping behalve zijn kruidenierswaren ook aardappelen en verse groenten, benevens karnemelk en yoghurt verkocht en ten verkoop voorhanden. Een getuige deelde mee, dat deze camping juist binnen de bebouwde kom van Vlissingen ligt, zodat Vlissing se winkeliers de verkoop van deze laatst genoemde artikelen niet goedkeurden. Voor het eerste geval eiste de officier 25 gulden of 5 dagen en voor het tweede 75 gulden of 15 dagen. De politierechter maakte er tweemaal 25 gulden van. u, z kwam e.r met een lichte geldboete af. De officier vorderde 5 gld u daug' 7\et welke eis de Politierechter zich geheel kon verenigen. H. K., oud 44 jaar, directeur van een Zeeuwse aannemersmaatschappij te Mid delburg zou hogere bedragen aan zijn werknemers hebben uitgekeerd, dan wet tig geoorloofd was. Het betrof in dit ge val uitbetalingen over afgelegde kilome ters, waarover teveel per kilometer was betaald. Het personeel was met drag lines uitgeleend aan andere bedrijven. De raadsman van verdachte mr. Bruin trachtte het teveel gedeclareerde aan te vechten, doch de politierechter mr. P. v. Empel trapte daar niet in. Hij zei tegen ne verdachte, dat deze zich ook aan de voorschriften van de c.a.o. in het bouw bedrijf moest houden. Dé officier van justitie mr. A. W. Rosingh achtte over treding van artikel 17 van het Buitenge woon Besluit Arbeidsverhoudingen be wezen en vorderde tegen verdachte 500 gulden of 50 dagen. De politierechter vonniste overeenkomstig. Ook de 32-jarige aannemer J. D. H. te 22? hoge lonen toegekend aan zijn werknemers, die aan een door hem St. Jansteen aansluiting bij Hulst zacht gezegd onaanvaardbaar acht. In vele gevallen gaan de leuzen echter over de schreef. Uitbeeldingen van een aan de galg bengelende burgemeester P- J. G. Molthoff van Hulst hebben in Steense gelederen alleen maar af keuring ondervonden, evenals leuzen, waarin de Hulstenaren in een nogal on gunstig daglicht worden gesteld. Meer waardering heeft men voor „gewonere" slogans als „weg met Hulst" en „Steen moet voor Hulst gespaard blijven", al heeft men het anderzijds weer wei nig op prijs kunnen stellen, dat derge lijke „schreeuwende" zinnen op bij voorbeeld het kerkplein zijn te lezen. Verontwaardiging omtrent de actie van de „strijders voor zelfstandigheid", die voorlopig hebben verkozen onbekend te blijven, is er vooral in de gelederen van het „Carnavalscomité St.-Jansteen" omdat de actie tijdens de carnavalsvie ring heeft plaatsgehad, men prins Car los ongevraagd een duchtig woordje heeft laten meespreken en velen de daden van de strijders nu maar al te graag in de schoenen van het carna- valscomité willen schuiven. „Nu kan iedereen zeggen dat de carnavalsvie ring aanleiding geeft tot nare excessen en dat kunnen we, vooral omdat de carnavalsviering net dit jaar voor het eerst op grote schaal plaatsvond, hele maal niet gebruiken", aldus prins Car los I, terwijl hij mistroostig de juist voor de ingang van de kerk gekalkte leuze Carlos? Neen!" bestudeerde Geen schuld „Ik ben er natuurlijk voor wanneer de bevolking zich achter het gemeentebe stuur schaart door zich het standpunt aan te meten, dat St.-Jansteen zelfstan dig kan blijven en niet aan de nieuw te vormen gemeente Hulst mag worden toegevoegd. Een dergelyke actie, die uit de hele bevolking of een groot ge deelte ervan moet voortkomen, dient echter ordentelijk gevoerd te worden", aldus het oordeel van wethouder J Blommaert. De wethouder zei het te betreuren, dat „strijders voor zelfstandigheid" de actualiteit geweld hebben aangedaan door eerst tijdens he carnaval met hun actie te beginnen. „Bovendien brengt men gemakkelijk het carnaval, dat hier op zeer plezierige wijze is verlopen, in diskrediet", betoogde de wethouder. De leuzen zijn in nachtelijke uren van het weekend ,,ik heb ze, toen ik naar huis reed, zelf aan het werk ge zien", aldus prins Carlos van Inghelo senberghe aangebracht. „Ze zijn echter nog steeds te bewonderen. (Van een onzer verslaggevers) NJEUW NAMEN In verschillende toonaarden is gistermiddag de lof gezon gen van de heer E. J. van Ruymbeke al hier, die in zijn woning het middelpunt was van een hartelijke huldiging, hem gebracht vanwege zijn 40-jarig dienst- jubileum bij het staatsbedrijf der P.T.T. in het algemeen en zijn 40-jaar-postbode- zijn-in-Nieuw Namen in het bijzonder. De heer Van Ruymbeke werd bij deze ge legenheid onderscheiden met de gouden P.T.T.-draagspeld, die hem werd opge speld door de heer J. H. Louwen, de di recteur van het P.T.T.-kantoor te Hulst. De laatste zei van de heer Van Ruym beke te weten, dat die een plichtsge trouw en nauwgezet ambtenaar is, die bij zijn superieuren goed staat aange schreven. De heer Louwen, die nog maar twee maanden in Hulst werkzaam is. bood de heer Van Ruymbeke een envelop pe met inhoud aan. De directeur van het postdistrict Middelburg, de heer J. Eel- singh. schetste in een uitgebreide toe spraak de verdiensten van de jubilaris voor het staatsbedrijf.. Hij merkte de heer Van Ruymbeke aan als een uitstekend ambtenaar, terwijl hij ook alle waarde ring bleek te hebben voor de vele activi teiten, die de heer Van Ruymbeke bui ten dienstverband pleegt te ontplooien. Waarnemend burgemeester P. V. M. Vercauteren van Clinge betoogde, dat de heer Van Ruymbeke zich grote ver diensten van de gemeente Clinge in het algemeen en het kerkdorp Nieuw Namen ervan in het bijzonder heeft verworven. „U hebt als raadslid, later als wethouder, een grote bijdrage geleverd aan een goed bestuur over de' gemeente Clinge", al dus de heer Vercauteren, die voorts me moreerde. dat de jubilaris een grote rol heeft gespeeld in het verenigingsleven van Nieuw Namen, waarin hij ook op so ciaal-maatschappelijk terrein werkzaam was. Namens het gemeentebestuur en -personeel bood hij een forse kist siga ren aan. De heer Vercauteren feliciteer de de heer Van Ruymbeke ook namens de K.V.P.-fractie van de provinciale sta ten, waarvan de jubilaris reeds onge veer twaalf jaar deel uitmaakt. Namens de personeelsvereniging van het P.T.T.- kantoor te Hulst en ressort bood de heer G. P. E. Staal een cadeau aan. In zijn dankwoord zei de heer Van Ruymbeke o.m. er zich niet van bewust te zijn iets groots te hebben verricht. „Ik heb gedurende 40 jaar mijn werk zo goed mogelijk proberen te doen", aldus de jubilaris, die op zijn beurt zijn vrouw huldigde „want aan haar heb ik veel te danken." De heer en mevr. Van Ruymbeke worden gefeliciteerd door directeur J. H. Louwen van het P.T.T.-kantoor te Hulst, die de jubilaris even later de gouden P.T.T.-speld zou opspel den. De huldiging werd bijgewoond door o.m. oud-directeur J. de Vries van het P.T.T.- kantoor te Hulst, vele vrienden en beken den van de heer Van Ruymbeke, verte genwoordigers van het P.T.T.-personeel en het personeel van de secretarie van de gemeente Clinge F)E bisschoppen hebben dit jaar in hun vastenbrief ongetwijfeld een actueel onderwerp aangesneden: de vernieuwing van het godsdienstonder wijs op de lagere school. Veel ouders zullen er met belang stelling naar hebben geluisterd, ook al was de uiteenzetting hier en daar wat schools en weinig geschikt om met bezieling te worden voorgelezen. In ieder geval bleek duidelijk, dat de bisschoppen begrip hebben voor de moeilijke situatie, waarin veel ouders terecht zijn gekomen, maar niettemin vasthouden aan een vooruitstrevend beleid. Toch zullen vele kerkgangers, die zondag de plechtige aanhef van het bisschoppelijk schrijven hoorden, iets anders hebben verwacht. Lag het niet voor de hand dat onze leiders duide lijk stelling zouden nemen temidden van de verwarring die er op het ogen blik in onze kerkprovincie heerst? Deze gaat veel dieper dan alleen maar de vernieuwing van de liturgie of de aanpassing van het godsdienst onderwijs, zij raakt het hele proces, dat door Paus Joannes en het concilie in gang is gezet. Ongeduldige vernieuwers botsen met angstige verdedigers van de tra ditie. Men zegt, dat het ons schort aan orthodoxie en prudentie, dat Neder land in het buitenland een slechte naam begint te krijgen, ja zelfs, dat er al zoiets zou bestaan als een nog niet doorgebroken schisma. Wij voor ons hadden gehoopt, dat de bisschoppen aan dit verschijnsel hun vastenbrief zouden hebben ge wijd. Dat zij de gelegenheid zouden hebben aangegrepen, om een woord te spreken van bemoediging, van broederschap ondanks alle tegenstel lingen, van waarschuwing tegen ex tremisme naar de ene en naar de an dere kant. Zoals diverse buitenlandse bisschoppen dit hebben gedaan. Op slot van rekening zitten wij al lang op een duidelijk woord van onze lei ders te wachten. Zij hoeven echt niet bang te zijn, dat het verkeerd zou worden opgenomen. Dat zou juist met hun zwijgen het geval kunnen zijn. Mevrouw H. Th. v. D., oud 35 jaar, dreef in Middelburg een. hotelbedrijf, waarvoor zij ook niet de vereiste papie ren bleek te bezitten. Haar man was er vandoor gegaan en die had wel de ver eiste bescheiden. Hij heeft de verant woording. Ja, zei de politierechter, als hij aanwezig was wel, doch nu hij u heeft verlaten, moet u er zelf voo,r zor gen de nodige papieren te beztten. U zult de studie voor dit bedrijf serieus op moeten nemen. Er zit al een voorge schiedenis aan en nu moest u zelf voor m,J verschijnen. De officier vroeg 50 gulden of 10 dagen. De uitspraak van de politierechter luidde conform. Ook de vermoeide aardappelen kwa men weer aan de beurt. Hiervoor ston den terecht: K. L. v.d. W. oud 43 jaar. kantonnier te Oosterland: P. de L„ oud iaar,T kleermaker in ruste te Ooster land; J. B., 63 jaar, landarbeider te Zaamslag en G. M. v. G., oud 57 jaar, te St.-Maartensdijk, transportarbeider. Het ging hier over aardappelen in volks tuintjes. Deze moeten in 3 vakken, t.w. A, B en C zijn verdeeld. Hierover zijn gegevens te verkrijgen op de gemeente huizen zodat er geen misverstand over kan bestaan als men daar tijdig gaat informeren. Nadat de getuige, de con troleur R. was gehoord, vroeg de offi cier tegen de vier eerste verdachten elk 20 gulden of 4 dagen en tegen de vijfde 10 gulden of 2 dagen. De politierechter RIJLESSEN mogen 35 cent per uur duurder worden wegens de gestegen kosten, zo is gisteren door het departe ment van Economische Zaken bekend gemaakt. MINISTER SCHOLTEN (Justitie) heeft er bij het openbaar ministerie met de meeste klem op aangedrongen dat de vervolgende ambtenaren de vereiste zorgvuldigheid betrachten bij de toe passing van preventieve hechtenis. BREDA. De bisschop van Breda, mgr. G. de Vet, heeft tot pastoor te Westdorpe benoemd F. F. J. M. Dierick, momenteel pastoor te Hansweert en tot nieuwe pastoor te Hansweert kapelaan P. J. M. Schellekens, die momenteel in Bergen op Zoom werkzaam is. Pastoor F. F. J. M. Dierick van Hens- weert heeft zijn benoeming tot pastoor van Westdorpe met gemengde gevoelens ontvangen. Hij is verheugd over de be noeming op zich, maar hij vindt het jam mer dat hij Hansweert nu al moet ver laten. Hij staat pas anderhalf jaar in Hansweert. Hij kon het uitstekend met zijn parochianen vinden. „Zo'n snelle wisseling moet voor de mensen hier niet prettig zijn," zo meent pastoor Dierick. Voor het overige: blij met zijn nieuwe standplaats. Geen wonder. Pastoor Die rick gaat terug naar zijn geboortestreek. Hij werd namelijk op 22 juni 1911 te Koewacht geboren. Hij was ook tien jaar kapelaan in Sas van Gent, van augustus 1937 tot augustus 1947. Daarvóór was hij een jaar lang onderpastoor te Mechelen, daarna (van 1947 tot september 1963) kapelaan te Rijen. De burgemeester van Koewacht en de deken van Oostburg zijn broers van pastoor Dierick. De installatie van Westdorpe's nieuwe pastoor zal plaatshebben op vrijdag 12 maart a.s. De nieuw benoemde pastoor P. Schel lekens is geboren in Riel (gemeente Al phen en Riel) op 29 april 1912. Hij werd priester gewijd op 22 mei 1937. In sep tember van hetzelfde jaar werd hij on derpastoor te Ruisbroek (België). Twee jaar later kwam hij als kapelaan naar de Gerardus-Majellaparochie te Breda, welke standplaats hij op 20 maart 1958 verwisselde voor een andere Bredase parochie t.w. die van de H.H. Petrus en Paulus. De laatste parochie, waarin hij als kapelaan werkzaam was, is die van de H. Maagd te Bergen op Zoom, waar hij in 1961 heen is gegaan. BERGEN OP ZOOM Deze wagen, die „de leutige cavalerie" heette, heeft gisteren tijdens de carnavalsoptocht in het Krabbe- gat de eerste prijs in de wacht ge sleept hij de groep wagens, eerste categorie. Het bouwsel geeft een duidelijk beeld van de zorg en de moeite, die aan de Bergse optocht besteed zijn. Het resultaat was dan ook in alle opzichten het be kijken waard. GOES. De recente eerste afvaart vanuit Vlissingen van de nieuwe P. and O.-lijndienst tussen Nederland en Austra lië heeft ertoe geleid, dat de P. and O. Steam Navigation Company een con tactorgaan gaat uitgeven teneinde de contacten van de Engelse rederij met Nederland te verstevigen. In een ten ge leide op de eerste aflevering van dit „P. and O. journaal" schrijft sir D. An derson, directeur van het P. and O.- concern o.m. dat Vlissingen, dat van oudsher een toevluchtsoord en uitvals- haven is geweest, zich nu opnieuw ge schaard heeft in de rijen van de belang rijke Europese havens. Vanuit Vlissingen zullen dit jaar nog drie afvaarten plaatsvinden voor reizen naar Australië, t.w. op 16 april, 21 juni en 23 september. Op de thuisreizen zul len P. and O.-schepen Vlissingen aan doen op 14 oktober, 6 november en 15 december. P. and O. Steam Navigation Company heeft een dochteronderneming in het leven geroepen, die verantwoordelijk zal zijn voor een goede transport-planning. Deze nieuwe onderneming, de P. and O. Group Transportation Planning Ltd., heeft o.m. tot taak studies te ontwikke len en de uitkomsten daarvan te coördi neren op het gebied van vracht transportbeh Adeling en -methoden. en transportdiensten Kapelaan P. Schellekens, pastoor wordt te Hansweert. die Pastoor F. Dierick, die naar zijn geboortestreek gaat. Een andere dochteronderneming van P. and O. neemt deel aan het plan van vijf maatschappijen om een veerdienst over de Noordzee in het leven te roepen tussen Rotterdam en Huil. Dit najaar zullen de eerste veerboten worden in gezet GOES Gedeputeerde A. Kalani (CHU) heeft tijdens een vergadering var de Christelijk Historische kiesverenigin; te Goes gezegd niet gelukkig te zijn me', de kabinetscrisis, omdat die zal leiden to vertraging in bepaalde ontwikkelingen ii Zeeland. Hij dacht hierbij o.m. aan d herindeling der gemeenten en aan d woningbouw. De heer Kaland sprak vooral over d aardgasvoorziening in Zeeland. Tijdens deze vergadering is o.m. de su? gestie besproken om in federatief ver band samen te werken met de A.R. D meningen hierover liepen uiteen. Men zr het onderwerp liever op provinciaal r veau nader besproken.

de Stem | 1965 | | pagina 5