Al Koningin vraagt om spoedige oplossing Arbeidsonrust" helpt jeugd aan drie vrije dagen Rajakowitsj krijgt 2 en een half jaar Niet liberale brokkenmakers, maar bssing van atsleningen Weer Amerikaanse bommen op doelen in Noord-Vietnam Engeland wil menselijk zijn voor Hess Johanna vierde carnaval in Brabant OP OOSTBURGSE OPENBARE SCHOLEN Graandebat begint op 1 april Hider fiat NBV joorwcg-c.a.o. lar Stichting \n dc Arbeid ER ZAKE LLISSEMENTEN MARKTEN ATERSTANDEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Overval „afgeslagen" Dappere kassier kreeg auto Prijzen dit jaar 4,5 pet omhoog Gecamoufleerde commerciële tv was YYD-wens MARINIERS DONDERDAG AAN LAND Defensie koopt pansterwagens in Amerika Minder wind 55 Dr. DE JONG TELEURGESTELD Minister De Jong: AMX-fabrieken aansprakelijk voor gebreken Kennedy-ronde kolLejvlecmvp B.B. 69,- IAAG Het minister van Fi. heeft meegedeeld dat van de icent Nederlandse staatslening april 1965 aflosbaar zal worden 29e deel van het op die datum bedrag van de lening, zijnde 10,—. Ie 3 12 procent Nederlandse ng 1951 zal op 1 april 1965 af. vorden gesteld 4/63e deel van ie datum uitstaande bedrag van oftewel 7.957.900, 314 procent belegginscertifi- op 1 april 1965 aflosbaar wor. eld L94e deel van het op die itstaande bedrag van deze le- iot 131.600,—. ïgen op 11 maart. 1HT De directie van de Ne- i Spoorwegen, de Katholieke n Vervoerspersoneel en de Pro- Christelijke Bond van Vervoers- 1 zullen de C.A.O.-voorstellen ter ■ing voorleggen aan de stich- de arbeid, orstellen voor de N.S.-C.AO. ngediend zonder de goedkeuring Jederlandse Bond van Vervoers- 1, die zich, zoals bekend, niet /oorstellen kon verenigen. 105e JAARGANG Ne. 24832 Voor God, Koningin en Vaderland )N. SCHOLTEN heeft over het 1963-1964 iets betere resultaten behalen. :onsolideerde omzet was f 146.9 j. f 116,4 min). Er resteert een nst van f 5,9 min f 5,8 min), eld wordt een onveranderd di- 'an 10 procent in contanten als- 5 procent in aandelen uit de :rve. ERDAG 11 maart houdt het Ne- cenrurn van directeuren in de aal van het jaarbeursgebouw ■ht een bijeenkomst over het rp ..Handelskortingen". (Beta- ingen, bonus- en premierege- ifnemerskrediet). proken is het faillissement van: 965 P. de Boer, h/o Automobiel- De Toekomst P. de Boer, Dr. Sta- traat 33-37, Vlissingen. Curator K. Adriaanse te Middelburg; 24 i H. de Ruiter, h/o fa. H. Buys Ier, Singelstraat 41, Middelburg, mr. J. J. van der Weel te Mid- 1 maart Andijvie 125, boe- 15—20. kroten A 13—15, B 6—7, 1422, prei A I 5560, A II 35 istelen 1316, rabarber 9095, eren A 1215, selderie bos 58. erie A 1520. sla I 2225, II spinazie 145150. spruiten AA I AA II 125—150, A I 100—110, -80, B II 6065, peterselie bos witlof A I 75—85. A II 65—70, B waspeen 1520. Groenten: Kropsla I 17, knolselderij I 28; aardappelen 12 it lof AI 72—76. II 56, Bil 47—52, -51; spruiten All 3552, Bil 21 kpeen Bil 6—7, CII 14; prei AI All 41; kroten BI 11; veldsla I )lselderij 4; uien I 2329, afw. stek 11—13; groene sav. kool II kool BI 23; witte kool BI 1213; ol II 17—21, BI 10—12; boeren- 11—13. jns 265 (—1), Rheinfelden 179 Htenheim 207 (+3), Straatsburg Maxau 349 (—5), Plochingen J), Mannheim 183 10), Stein - 8 (+4), Mainz 195 9>, Bingen Kaub 134 (—1), Trier 276 (—2), 160 12), Keulen 118 (—2), 298 (—3), Lobitb 913 8) Nij- 05 5), Arnhem 739 5), Eefde 7), Deventer 191 2), Mon- Conv.), Borgharen 3964 12), 1138 (—8), Grave beneden de sluis 26/2 1/S werking 169 167% 190 194 in rub. 265% 263 ;oord 132y4 126 lart 81% 81% a ven 432% 435 's Beton 221 221% n 587% 590 yen.-Br. 192% 192 ctlel 230 231 id H 520 d 525 l 105 105 Confect 322 berg-Org. 1150 185 w en petroleum >1 MU 41 41 le rubr. 516 517 2e rubr. 450 449 Lr 1 f 20 160 158 54/20 159.30 158.30 BLnlrw 1820 x 1802 opr. 1/10 2975 3000 stbew. 3187.50 377.50 stbew. 3152.50 3150 rneo MIJ. 81 82 X 'aart 488 480 105 104 ndsen la 62% 62% era Steel 36% 37 Electric 99 99% motors 97 98% id Gamblf b Steel 43% 43% 61% 61% 53% 52% bieden ss gedaan en bieder gedaan en laten i laten exdivldend UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 w O E N S D AG 3 MAART 1963 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon^625j^—JSureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 ^^Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 28 SCHMELZER MOET DE LIJMPOT HANTEREN DEN HAAG De fractieleider van de KVP, drs. W. K. N. Schmel- zer, heeft opdracht gekregen de mogelijkheden te onderzoeken om met spoed het kabinet-Marijnen uit de moeilijkheden te halen. De opdracht, die de koningin hem heeft verstrekt, is van zeer beperkte aard: drs. Schmelzer moet alleen zoeken naar een oplossing van het gerezen geschilpunt, dus de radio- en tv-kwestie. Door de heer Schmelzer met een informatie-opdracht te belasten heeft de koningin kennelijk vermeden om de schuldvraag voor de breuk binnen het kabinet vast te leggen. In dat geval immers zou een liberale figuur en met name minister Toxopeus de eerst aangewezene zijn geweest een poging te doen de problemen op te lossen. DRS. SCHMELZER vandaag aan de slag GIETEN De heer W. Huting, kas sier van de Boerenleenbank in Gieten, diep op 25 januari een overval op de bank wist te verhinderen, heeft giste ren uit dank voor zijn optreden van zijn directie een auto gekregen. De heer Hu ting. die bij de overval een schot aan het hoofd opliep, was giste ren het middelpunt van een receptie in Gieten. De onderdirecteur van de Centrale Boerenleenbank zei in een toespraak dat naar aanleiding van het optreden van de heer Huting wel is gezegd dat het personeel bij een overval maar het beste doet de indringers het verlangde gewillig ter hand te stellen. Hij is het hier niet mee eens. Toch mag men ook weer niet van het personeel verlangen dat het persoonlijke risico's neemt, vond hij. „De houding die de heer Huting heeft aangenomen gaat uit boven het geen verwacht mag worden van iemand die in de situatie wordt gesteld, waarin hij heeft verkeerd". De dader van de overval op de Boe renleenbank in Gieten, die door het optreden van de kassier werd afge schrikt, is tot dusver niet gegrepen. DEN HAAG Minister Andriessen verwacht dat het prijsindexcijfer van het levensonderhoud naar schatting met enige tienden van procenten zal stijgen als gevolg van de vermindering van de broodsubsidies en de verlaging van de steunbedragen in de sector van de zui- velprodukten. De totale prijsstijging zal in 1965 naar verwachting ongeveer 4,5 procent bedragen. Het is duidelijk dat men in politiek Den Haag nog wat vreemd aankijkt te gen informateur-Schmelzer. Het stand punt van de K.V.P.-ministers en de K.V.P.-fractie is volkomen duidelijk en ook bij iedereen bekend. Wat officieel niet bekend is en daar zit een van de grote knelpunten bij een mogelijke oplossing is de vraag hoever de libe rale ministers, al dan niet gesteund door de C.H.-bewindsman van Justitie, mr. Scholten, hadden willen gaan. In Den Haag is sinds vrijdag de crisis uitbrak voldoende in de openbaar heid gekomen dat de liberalen streef den naar een soort gecamoufleerde commerciële televisie. In hun gedachte zou immers een nieuwe concessionaris, geheel los staande van het huidige be stel, de vrijheid moeten bezitten om eigen wegen te gaan bewandelen. Daar bij zou een deel van de opbrengsten uit reclame worden toegewezen aan de omroep, die het betrokken programma maakt. Hoe meer reclame dus bij een bepaald, kennelijk populair programma, hoe hoger de inkomsten van die om roep zouden zijn. Daardoor wordt een onverbrekelijk verband tussen pro gramma en reclame gelegd, welk ver band door de Tweede Kamer enkele malen ondubbelzinnig is afgewezen. Op de tweede plaats had de breuk in het kabinet betrekking op het getal dat als norm voor toelating zou moeten gelden. Op de derde plaats kwam de co ördinatie van de programma's, via een N.R.U.- en N.T.S.-nieuwe stijl. Deze co ördinatie achtte de meerderheid van het kabinet noodzakelijk om verspil ling van geld en van schaarse techni sche middelen te voorkomen, terwijl zij ook in het belang van de kijkers is, die dan v^aekerd kunnen zijn van de grootst mogelijke variatie in de pro gramma's. De heer Schmelzer heeft de opdracht gekregen de radio- en t.v.-problemen met spoed op te lossen, onder handha ving van de bestaande regeringscoali tie. Dat de standpunten van de liberale ministers, na de uitspraken door voor aanstaande woordvoerders, als fractie leider Geertsema gedaan, nog bijge schaafd kunnen worden, lijkt zeer on waarschijnlijk. Het is dan ook maar goed, met de electorale bijbedoelingen van de V.V.D. in het achterhoofd, dat drs. Schmelzer niet meer dan een in formatie-opdracht heeft gekregen. Het is slechts de vraag hoe snel hij er achter kan komen dat het kabinet terecht tot overeenstemming is gekomen dat men het fundamenteel oneens was. In een commentaar van de fractielei der van de P.v.d.A., zei dr. Vondeling dat de benoeming van drs. Schmelzer hem niet verbaasde. Hij geloofde ech ter niet dat het gemakkelijk zal zijn een oplossing te vinden, al wist dr. BIJ HET bezoek van de Russische pre- Ü1?1" ^osygin aan Oost-Berlijn zijn de gebruikelijke, met vlaggetjes zwaaiende I- en g.rote grote portretten zo- Kr°fstiev.s bezoek, achterwege gebleven. Kosygin bezichtigde ook de MET DE gummilat heeft de Madrileen- se politie gisteren een studentenbeto ging uiteen moeten drijven. Op het spaanse ministerie van onderwijs werd een petitie afgegeven. BEDREIGING van vuurwapens nebben twee vopo's een collega ervan weerhouden naar de Amerikaanse sec tor van Berlijn te vluchten. Hij had al drie van de vijf prikkeldraadversper ringen achter de rug. SAIGON Amerikaanse en Zuid Vietnamese straaljagers en bommenwer pers hebben gisteren twee belangrijke doelen in Noord-Vietnam bestookt. De aanvallen werden ondernomen door 160 vliegtuigen. Een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht beschreef de aan vallen als „de grootste" ooit tegen com munistisch Noord-Vietnam ondernomen. Minstens drie vliegtuigen werden ech ter door het Noordvietnamese luchtaf weergeschut naar heneden gehaald. Ra dio Moskou sprak van zeven neerge schoten vliegtuigen. De aanvallen golden een marinehasis en een opslagplaats in Noord-Vietnam. De eerste aanval werd ondernomen door 20 Skyraider-straalvliegtuigen, be stuurd door Zuidvietnamese piloten. Zij vielen de Noordvietnamese marinebasis in Kwang Khe aan. De tweede luchtaanval werd uitge voerd door straalvliegtuigen, bestuurd door Amerikaanse piloten. In totaal werden 180 a 190 bommen uitgeworpen. Volgens de Amerikaanse woordvoer der werden beide doelen voor 70 a 80 procent verwoest. Aanleiding tot de nieuwe aanvallen was de ontdekking van een Noordviet- namees communiqué dat gisteren werd pens en een grote hoeveelheid munitie aan boord. „Wij zijn verplicht", aldus een gezamenlijk Amerikaans-Zuidviet- nameens communiqué dat gisteren werd uitgegeven, „Hanoi duidelijk te maken dat Noord-Vietnam volledig verant woordelijk zal worden geacht voor de voortzetting van de agressie tegen Zuid- Vietnam". Radio Moskou heeft gisteren luid ge protesteerd tegen de nieuwe aanvallen, „die de spanning op het Indochinese schiereiland alleen maar verhogen". Nog spannender zal het overigens worden wanneer donderdag Ameri kaanse mariniers, die behoren tot een bataljon dat zich aan boord van de ze vende Amerikaanse vloot bevindt, in Zuid-Vietnam aan land zullen worden gezet. Hiertoe is gisteren besloten, na dat al eerder geruchten over een der gelijke landing de ronde hadden ge daan. Vondeling niet precies hoe diep de kloof in het kabinet wel is. Maar, aldus de socialistische fractievoorzitter, het kabinet neemt niet zo maar een besluit om uit elkaar te gaan. Men heeft, bin nen het kabinet, vanzelfsprekend aller lei alternatieven bestudeerd. De benoeming van drs. Schmelzer kwam gisteren toch nog vrij onver wacht. De koningin had zich tot ieders verbazing na het gesprek met de heer Jongeling (G.P.V.) van Den Haag weer naar paleis Soestdijk bege ven. Daar bleef zij echter nauwelijks twee uur. Om half vijf was de koningin in Den Haag terug, waar zij onmiddel lijk de vice-president van de Raad van State, prof. dr. L. J. M. Beel, ontving. Een uur later, om half zes, kwam drs. Schmelzer op paleis Huis ten Bosch aan, dat hij tegen half zeven weer verliet. Direct daarna vertrok de koningin op nieuw naar Soestdijk, terwijl de heer Schmelzer naar zijn woning in Kijk duin, een Haagse voorstad, ging om de dossiers te bestuderen. Hij zal vandaag waarschijnlijk een begin maken met zijn consultaties. Het lijkt logisch dat daarbij de meest rechtstreeks betrokken demissionaire ministers als eerste door hem zullen worden ontvangen. In de Tweede Kamer heeft dinsdag morgen en -middag de onderwijscom missie uit de K.V.P.-fractie enkele be sprekingen gevoerd, o.a. met het frac tiebestuur. Nu drs. Schmelzer tot in formateur is benoemd, zal de leiding van de K.V.P.-fractie in handen komen te liggen van de beide vice-voorzitters, mr. A. Baeten en de heer C. J. v. d Ploeg. De activiteiten van de politieke par tijen nemen deze week steeds meer toe. Vrijdag en zaterdag houdt de P.v.d.A. haar grote congres, zaterdag vergadert de unieraad van de C.H.U. en komt in Utrecht ook het centraal comité van de A.R.-partij bijeen. Tot nu toe heeft alleen de K.V.P. geen partijvergade ring belegd. Dit lijkt ook overbodig, omdat de vergadering van de partij raad juist aan de crisis is voorafge gaan. Toen is geen enkel verschil van inzicht binnen de partij over radio- en t.v.-kwesties gebleken. 't is weer voorbij HESS krankzinnig? LONDEN De Britse regering is be reid ten aanzien van de vraag wat ge daan moet worden met Rudolf Hess, de plaatsvervanger van Hitier, een men selijk standpunt in te nemen. Dit heeft minister Thomson naar aanleiding van vragen in het Lagerhuis meegedeeld. Rudolf Hess zit levenslang gevangen in Spandau. Onlangs deden berichten de ronde dat de zeventigjarige Hess krankzinnig was geworden. Een ander Lagerhuislid stelde voor dat Hess zijn straf niet langer in afzondering zou doorbrengen. Minister Thomson ontken de dat de gevangene in een slechte li chamelijke en geestelijke toestand zou verkeren. Hij krijgt zo nodig voldoende medische verzorging en zijn geval wordt voortdurend door de vier mo gendheden, die voor de bewaking ver antwoordelijk zijn. Engeland, Frankrijk. Rusland en de Verenigde Staten in het oog gehouden, zei Thomson. PAPENDRECHT De zeven tienjarige Johanna Klootwijk; heeft de Papendrechtse politie het hele verhaal van haar verdwijning ver teld. Zondagmiddag was zij met de driejarige Ella van Giersbergen, een buurmeisje, gaan wandelen. Zij had toen haar twintigjarige verloofde J. T. uit Zevenbergen ontmoet. Spoedig kregen zij ruzie. Het meisje is daarop naar Dor drecht gegaan. Daar ontmoette ze de 25-jarige W. van V. uit Zwijn- drecht, die haar voorstelde naar Brabant te gaan om carnaval te vieren. Pogingen om een taxichauf feur er toe te bewegen de drie jarige Ella onder zijn hoede te ne men mislukten. Daarom werd het kind mee naar Brabant genomen. Waar het drietal carnaval heeft ge vierd staat overigens nog niet vast. Diep in de nacht kwam het drie tal terug. Van V. nam het meisje en het kind mee naar zijn ouder lijke woning. De vader van Van V. vertrouwde de zaak niet. 's Mor gens ging hij naar de Zwijndrecht- se politie. Toen hij, vergezeld van een rechercheur, terugkwam, ble ken zijn zoon en de meisjes alweer op pad te zijn gegaan. Ze waren naar Rotterdam gelift en zwalk ten daar rond. 's Middags keerden ze naar Dordrecht terug en brach ten een bezoek aan familieleden van Van V. Toen een politiebericht over de verdwijning van de meisjes via de televisie werd uitgezonden, her kende een t.v.-kijker hen, zoals men weet. Johanna Klootwijk verblijft thans in het politiebureau van Papen- drecht. De kinderrechter zal moe ten beslissen wat er met haar moet gebeuren. Ook de 25-jarige Van V. is door de politie aangehouden. DEN HAAG Het ministerie van Defensie heeft in de Verenigde Staten voor een bedrag van bijna zestig mil joen gulden gepantserde emfibische rupsvoertuigen besteld. In totaal heeft Defensie ruim 300 van de nieuwe voer tuigen aangeschaft. ULBRICHT is weer op weg naar huis. President Nasser deed hem gisteren in Kairo uitgeleide. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot ma tige wind, draaiend naar zuide lijke richtingen. In de ochtend ma tige tot lichte vorst. In de middag temperaturen om het vriespunt. Vandaag: zon onder 18.22 uur. Maan onder 18.21 uur. Morgen: zon op 7 20 uur. Maan op 8.15 uur. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBVRG „W« zijn vermoeid, wij zouden graag een paar dagen va- kantic willen hebben, net als op de meeste andere scholen". Dit zei maandagmorgen om negen uur een van de leerlingen van de openbare u.l.o tegen burgemeester J. v. Leeuwen van Oostburg, Achter hem stonden on geveer 150 andere leerlingen van deze school. Zij hadden dezelfde vraag eer der gesteld aan het hoofd van de open bare u.l.o., maar deze had geweigerd Dan naar de burgemeester, zo zeiden de jongelui, en zij gingen in optocht naar het stadhuis. Burgemeester Van Leeu wen zegde toe de zaak te zuilen onder zoeken. Na overleg met dc inspecteur van het lager onderwijs, de schoolarts en het hoofd van de school, kwamen b en w. van Oostburg tot de conclusie dat de leerlingen een redelijk verzoek hadden gedaan. Zjj besloten de open- bare u.l.o. en de openbare lagere school vrij te geven op vrijdag, zaterdag en maandag a.s. De besturen van de christelijke u.l.o •n de christelijke lagere school werden v'9n dit besluit op de hoogte gebracht :mdat deze twee scholen ook geen voorjaarsvakantie in hun lesrooste: hadden opgenomen. Hoewel het bijzon dere lesrooster van de christelijke u.l.o (elke middag vrij) tot gevolg heeft ge had dat op deze school geen vermoeid heid onder de leerlingen merkbaar was, besloot het bestuur de leerlingen uit psychologische overwegingen toch vrij te geven. Ook de christelijke lagere school in Oostburg zal enkele dagen dichtgaan. Alle 15 scholen in Oostburg hebben nu enkele dagen voorjaarsva kantie, ook wel carnavals- of krokus vakantie genoemd. Het lopende trimes ter tussen Kerstmis en Pasen is uit zonderlijk lang: bijna vier maanden De meeste scholen hebben hiermee bij de vaststelling van hun lesrooster reke ning gehouden door enkele vrije dagen in te lassen. Andere scholen zijn pas later tot de ontdekking gekomen dat in dit trimester toch wel uitzonderlijk vee] van het uithoudingsvermogen van de jeugd wordt gevergd. Vandaar dat de inspecteurs van het lager onderwijs in Zeeland de laatste weken herhaaldelijk zijn geraadpleegd over de mogelijkheid de scholen alsnog enkele dagen te slui ten. Deze verzoeken hebben in geen en kel geval moeilijkheden opgeleverd, omdat de desbetreffende schoolbesturen nog voldoende ruimte in hun lesrooster hadden zitten. Het zou pas moeilijk zijn geworden wanneer een van de scholen tegen de grens van het mini mumaantal vastgestelde schooluren zou hebben gezeten. Dit was nergens het geval. In Oost burg was er zelfs behoorlijk wat ruim- le. Burgemeester Van Leeuwen heeft de jongelui echter wel duidelijk gemaakt dat de manier waarop zijn hun ..ar beidsonrust" hebben laten blijken, eigenlijk niet door de beugel kan. Het is inmiddels niet uitgesloten dat andere schoolbesturen in Zeeland, die nog niet tot een kleine voorjaarsvakan tie hebben besloten, door de gebeurte nissen in Oostburg nog eens naar de marge in hun lesrooster zullen kijken. WENEN/DEN HAAG De vroegere S.S.-officier Erich Rajakowitsj is giste ren tot twee en een half jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens medeplich tigheid aan de vervolging van Neder landse joden. Het Weense hof van assisen sprak hem eenstemmig vrij van de aanklacht van „medeplichtigheid aan moord", doch bevond hem schuldig aan „kwaad willig optreden op zulk een manier dat de dood van nazi-slachtoffers het ge volg was". Het hoofdpunt van de aanklacht was dat Rajakowitsj op 12 augustus 1942 een telexboodschap had ondertekend, waarin de deportatie van Nederlandse joden uit Frankrijk naar Auschwitz werd bevolen. Zowel de aanklager als de verdedi ging hebben onmiddellijk hoger beroep aangetekend. Aanklager Kovacs noemde het vonnis „te mild", terwijl de verde diging van mening is dat Rajakowitsj had moeten worden vrijgesproken. De 60-jarige Rajakowitsj verbleekte en leek te trillen op zijn benen toen de president van het hof het vonnis be kendmaakte. Hij werd op 17 april 1963 gearresteerd en zou binnenkort zijn invrijheidstelling kunnen verwachten, omdat hij al bijna twee jaar in de gevangenis heeft door gebracht. Als het vonnis gehandhaafd blijft zal hij dus trouwens nog maar acht maanden in de gevangenis moe ten blijven. Wel is de gevangenisstraf door en kele maatregelen verzwaard. Zo zal Rajakowitsj op een hard bed moeten slapen en elk kwartaal een dag moeten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De A.M.X.-fabrieken zijn aansprakelijk voor de fouten, die in de steun van de elevatiemotor en in de koepels van de A.M.X.-tanks gecon strueerd zijn. De aansprakelijkheid voor verborgen gebreken (waaronder de scheurtjes vallen) ligt vast in liet met de fabrieken gesloten contract. Dit deelt minister ie Jong de Eerste Kamer na drukkelijk mee in zijn memorie van antwoord op de begroting 1965. Overi gens geven de resultaten met het nieu we materiaal bij de landmacht volgens de minister geen aanleiding tot klach ten. Een verdere vernieuwing van de ar tillerie bij het eerste legerkorps is nog in studie. Het korps moet eind 1969 geheel gemechaniseerd en gemotori seerd zijn. De luchtmacht heeft de eerste jaren geen behoefte aan verticaal startende of landende vliegtuigen, noch aan vlieg tuigen met een korte start- en lan dingsbaan. Noch nationaal, noch in NAVO-verband is deze indeling voorlo pig nodig. In dit verband wijst minister De Jong erop, dat Ypenburg. evenmin als het marinevliegkamp Valkenburg, binnen afzienbare tijd zijn militair nut zal verliezen. De problemen rond de bouw van de eerste Nederlandse atoomonderzeeër zijn niet zo eenvoudig. Het gaat erom eerst de geclassificeerde gegevens over dergelijke onderzeeërs los te krijgen Met een van de NAVO-landen wordt hierover langs bilaterale weg onder handeld. Daarna pas kan Nederland be ginnen met het uitwerken van het pro ject, het bouwen van de onderzeeër en de aanschaffing van de apparatuur Tussen het uitwerken van het project en de tewaterlating liggen zeker 'zes jaren. De bouw zal door een Neder landse werf verricht worden. Tot 1969 is in ieder geval voorzien in de bouw van conventionele onderzeeërs. In het be gin van 1966 varen vier nieuwe drie cilinder-onderzeeërs, eind 1969 vier nieuwe eencilinder-onderzeeërs, aldus minister De Jong. vasten en een dag in het donker moe ten doorbrengen. Dr. L. de Jong, directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie, heeft na de bekendmaking van het vonnis over Rajakowitsj gezegd dat hij over het feit van de schuldigverklaring op zichzelf bijzonder verheugd is. „Over het vonnis als zodanig ben ik echter bitter teleurgesteld", aldus de heer De Jong. (Van onze E.E.G.-correspondent) BRUSSEL De ministerraad van de Euromarkt heeft het voorstel aanvaard om op de eerste april a.s. te Genève in het kader van de Kennedyronde te beginnen met de graanonderhandelin- gen. Men zal dan aanvangen met de be studering en vaststelling van een werk schema, teneinde voor agrarische basis- produkten (zoals graan) te komen tot wereldwijde overeenkomsten en met een confrontatie van de elementen, waaruit in de aan de onderhandelingen deelnemende landen de subsidies voor de landbouw bestaan. De bedoeling is dus klaarheid te brengen in het door dr. Mansholt voor gestelde systeem om te onderhandelen op basis van het totale steunbedrag. Dr. Mansholt zelf! stelt zich hiervan veel voor. Hij hoopt dat hierdoor de tegen zin, die in vele landen tegen deze me thode nog bestaat, zal worden overwon nen. Naarmate de gemeenschappelijke prijzen voor de andere agrarische basis- produkten (zoals suiker, rijst, oliën en. vetten, zuivel) door de ministerraad worden vastgesteld, kunnen ook de in leidende besprekingen over deze pro- dukten beginnen. Op 16 september van dit jaar zal men dan het stadium moeten hebben bereikt te Genève, dat de concrete onderhan delingen in het kader van de Kennedy ronde zullen kunnen beginnen op ba sis van aanbiedingen over en weer. (Advertentie) selectiekleding in camel, blauw en zwart Barathea Blazer, het sportieve jasje van de Europese top Hollenkamp heeft ze nu in actueel camel, klassiek blauw en strak zwart. vanaf AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN. ROTTERDAM

de Stem | 1965 | | pagina 1