SLECHTS PLAATS EEN VOOR H.T.S. IN ZEELAND Uitbreiding bij veiling Kapelle Eenheidsleerplan r.-k. lagere scholen Betekoppen stortten zich opnieuw in feestgewoel Kunstmaand orkest kreeg dankbaar applaus Gascon krijgt opdracht voor aardgasombouw ET.I.-directeur wijst op belang toeristenbelasting Bouwvergunning dierenasiel te Vlissingen zorgenkind Samenwerking sterk bepleit In Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Inspecteur hoger technisch onderwijs Eerste paal nieuwbouw Vlissingen Weinig begrip Zeven miljoen De Waard verving dirigent Kersjes Geslaagd carnaval te Lamswaarde Schip gezonken op Oosterschelde Jaarvergadering Dierenbescherming Studie over duinvoet nabij Cadzand afgesloten Zeeuwse C.B.T.B. besprak actuele vraagstukken jPagblaJ Pe Stem Lijmen Tijdens recrealiemiddag Twee bejaarde Sassenaren onderscheiden Belg ingesloten te Kruiningen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 2 MAART 1965 (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Ir. L. F. Cooke, coördinerend inspecteur voor het hoger technisch onderwijs in Ne derland, heeft gistermiddag te Vlis singen duidelijk laten uitkomen dat er in Zeeland nog lang geen plaats is voor meer dan één hogere tech nische school. Ir. Cooke sprak tij dens een ontvangst door burge meester en wethouders van Vlis singen nadat vlak daarvoor op een terrein aan de Prins Hendrikweg te Vlissingen de eerste paal was ge slagen voor de nieuwe h.t-s. te Vlis singen, die in september 1968 in ge bruik zal worden genomen. Ir. Cooke zei dat er begrip zal dienen te zijn voor de nieuwe situatie waarin het hoger technisch onderwijs binnen het kader van de Mammoetwet zal komen. Het gaat dan om hoger beroepsonderwijs voor jongelui tussen 18 en 22 jaar. Een dergelijke kostbare opleiding kan pas goed functioneren met ca. 900 leerlingen. Met dergelijke opleidingen kan men z.i. niet strooien. De h.t.s. in Vlissingen moet zolgens ir. Cooke gezien worden als een onderwijsinstelling voor de gehele pro vincie. Hij heeft een en ander reeds medege deeld aan het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, dat op verzoek van de gemeente Terneuzen een onder zoek instelt naar de levensvatbaarheid van een h.t.s. in Terneuzen. ,,Een tweede h.t.s.", zo lichtte ir. Cooke tegenover ons naderhand nog toe „kan in een provincie als Zeeland niet efficiënt zijn. Men zou hem niet eens kunnen be mannen. Het is veel beter te zorgen voor een voldoende studentenhuisvesting in Vlissingen. Tenslotte gaat het om jonge lui, die best van moeder's pappot vandaan kunnen". Ir. A. van den Hoek, oud-inspecteur van het nijverheidsonderwijs in Zeeland, was van mening dat er nog weinig be grip bestaat voor de grote betekenis van de hogere technische scholen. „Nederland móet industrialiseren willen we behoor lijk kunnen eten. Daarvoor hebben we wetenschapsmensen nodig, maar daarvoor hebben we ook mensen nodig die de taal van de wetenschap verstaan. Daarom zal er op de h.t.s. veel aandacht besteed moeten worden aan de exacte vakken". Ir. Van den Hoek achtte in dit verband specialisatie van de h.t.s.-er nodzakelijk. Bij de opzet van de nieuwe school in Vlis singen is daarmee volledig rekening ge houden. Vanwege het grote aandeel dat ir. Van den Hoek in de totstandkoming van de nieuwe school heeft gehad was juist hém de eer gegund de eerste paal de grond in te slaan. Tevoren hadden de leerlingen van de h.t.s. de paal opgetuigd met kre ten als „Ik, Jan Paal de Eerste". „Geen gedonder, palen eronder", „verplaatsing oude stadhuis-ne, verplaatsing h.t.s.-ja" en „de eerste paal zonder Marijnen" en daarna in optocht door de stad gevoerd. De paal ging er met bijzonder veel moeite in. De meeste leerlingen en geno digden waren na ruim een half uur door de snijdende wind zo afgekoeld dat zij het langdurige hei-karwei vroegtijdig de rug toekeerden. „Dat komt er van zonder Marijnen", zouden de regeringsgezinden hebben kunnen denken. De bouw- en installatiekosten van de nieuwe h.t.s. zullen ongeveer zeven mil- VLISSINGEN Het uitgestelde con cert, verzorgd door het Kunstmaandor- kest, heeft zaterdagavond, ondanks de concurrentie van de televisie, toch nog een bevredigende belangstelling kunnen trekken. Dat moet voor de Z.V.U., de Stichting Algemene Kunstkring Vlissin gen en het Nutsdepartement Vlissingen verheugend zijn geweest. Het programma, dat steeds gewijzigd was wat betreft de solist, moest we derom een verandering ondergaan we gens ziekte van dirigent Anton Kers jes. Hij werd vervangen door de jonge dirigent Edo de Waard, die als openings werk had gekozen Mozarts Symphonie K.V. 201. Edo de Waard wist op overtuigende wijze zijn visie van dit werk op het or kest over te brengen, waarvan de hoek- delen een geïnspireerde vertolking kre gen. De hoofdmoot vormde het Concerto no. 1 in D groot voor viool en orkest van de Italiaanse componist Niccolo Pa- ganini. Deze ongetwijfeld grootste viool virtuoos aller tijden heeft zich in deze compositie geheel uit kunnen leven. He den ten dage, omdat het technisch kun nen veel vooruit is gegaan, kunnen veel meer dan vroeger vele solisten dit toch wel moeilijke werk feilloos spelen. Men krijgt hier praktisch alles, wat op een viool mogelijk is voorgeschoteld, zoals tertsen, sezten en decimengangen, dub- belgrepen en flageolettenspel. De soliste van deze avond, de zeer jonge violiste Emmy Verhey, gaf hier van een zeer aanvaardbare vertolking, waarbij we ondanks het vele goede wat we te horen kregen ons toch wel eens af vragen, of het wel juist is, zulk talent al met zulke moeilijke werken te con fronteren. In ieder geval boekte Emmy Verhey, die we het vorige jaar ook al in Vlissingen mochten beluisteren, veel succes, waarbij haar bloemen werden overhandigd, die bij haar leeftijd pasten. Het gedeelte na de pauze was voor het Kunstmaandorkest zelf, waarbij we eerst werden meegenomen in de Dansen uit Galantha van Zoltan Kodaly. Het programca werd besloten met het bekende „De Moldau" van Bedrich Smetana. Dit werk komt voort uit een deel van zijn Symphonische cyclus „Ma Vlast". Smetana zei over dit werk o.a. het volgende: Uit twee bronnen ont springt zij, de ene warm en vrolijk, de andere koel en kalm. Ze klotst tegen de oevers en de rotsblokken en glinstert in de zon, steeds breder wordend. In het slotgedeelte komt het gehele orkest in actie; de hoofdmelodie wordt een stra lend majeur: Praag, het trotse eind doel wordt bereikt. Edo de Waard en het Kunstmaandorkest zorgden voor een waardig sluitstuk van deze avond, het welk met bloemen en applaus werd onderstreept, waarbij de dirigent het orkest rijkelijk liet delen. Wat de entourage op het toneel be treft zouden we graag willen, dat de opgestapelde tafels, die nu als een soort decor achter op het toneel te aanschou wen waren, voortaan onzichtbaar wer den. Op prettige wijze heeft Lamswaarde het eerste carnabalslustrum gevierd. Voorafgegaan door het muziekgezel schap Vrijheid Eendracht" trok een mooie optocht door de straten. Prins Lamsoor, vergezeld door hofdames en raad van Elf, werd door burgemeester J. van Hootegen van Honenisse toege sproken. De laatste wenste heel het dorp een prettige carnavalsviering toe. In goedgekozen woorden diende de Prins de burgemeester van antwoord. De lol begon al met de „kroegentocht" Zelfs de Beatles ontbraken niet met hun wa gens. Bij het bal, dat zeer druk bezocht werd, bereikte de „leut" het hoogtepunt. joen gulden bedragen. Het gebouw is be rekend op 450 leerlingen. Uitbreiding van de school is mogelijk. De school zal o.m. de beschikking krij gen over een waterloopkundig laborato rium en laboratoria voor kerntechniek, vormen en gieten en galvanotechniek. In de nabije toekomst zullen wellicht afde lingen voor de chemische en physische techniek aan de school verbonden worden. De h.t.s. in Vlissingen is in 1947 ge sticht als onderdeel van de zeevaartschool. In maart 1955 werd een aparte vereniging voor het hoger technisch onderwijs op gericht. In september 1956 betrok de h.t.s. een eigen, maar voorlopig onderkomen. Wanneer in 1968 het nieuwe gebouw in gebruik genomen zal worden, zullen onge veer 700 jonge h.ts.'ers zijn afgeleverd. BERGEN OP ZOOM -- Op de Ooster schelde, ter hoogte van de Steenbergse- vliet, is het motorschip „IJzermot" in aanvaring gekomen met de „Corma". Het motorschip werd aan de achterzijde lek gestoten. Het kon worden versleept naar een plaats buiten het vaarwater. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Schipper Kreuze en zijn vrouw, die zich ook aan boord van de „IJzermot" bevonden, konden zich in veiligheid stellen. Het schip, geladen met ruw ijzer op weg naar Bergen op Zoom, meet ongeveer 190 ton en is ei gendom van de machinefabriek Holland te Bergen op Zoom. VLISSINGEN In „Het Anker" werd kracht geworden en de vele daarna uit' de jaarlijkse ledenvergadering gehou- gegeven wetten, belandde hij tenslotte (Van onze correspondent) KAPELLE Belangrijke uit breidingen vinden er plaats en staan er te gebeuren bij de fruit veiling in Kapelle-Biezelinge. Tij dens de zaterdag gehouden alge mene ledenvergadering is namelijk met algemene stemmen besloten tot vervanging van de bestaande koelhuisinstallatie en de bouw van enkele nieuwe gascellen voor de fruitbewaring. Verder werden enkele perceelsgedeelten grond aangekocht, liggende naast het yeilingterrein en ook werd beslo ten tot de bouw van een nieuwe emballageloods met een vloer oppervlak van 1800 m2 voor het opbergen van 300.000 fruitkisten. jaa,.6 h.ril3" *?ken in het afgelopen an de life op^de'ze^eS*9" teruEbetaald, waartoe In 7iin ^g ermg ook werd besloten, zitter P openingswoord herdacht voor de in i'oJ' Dekker uit Wemeldinge Jac PvorLï"ï l^en afslager de heer der' .Sr e 34 iaar in dienst "Cr veiling was. telerln?Sre<re 2P de. noodzaak dat de duktioV.a? zlch richten °P de pro- da gevraagde standaardras- wen» h g°® kwaliteit. De handel heden I m vojd°ende grote hoevel- mi kunnen k°Pen. Gebleken is in ten1 erop de buitenlandse mark Nederlandse0^3315 V°°r 8°ede In verband met het feit dat per 1 nkïui de Publiekrechtelijke veil- nowi zai w? cn opgeheven, zei de heer "ekker dat hiervan geen nadelige invloed lee J ,vedl.ngen is te verwachten. In- gencteel: hij zei er van overtuigd te zijn, dat het de economische functie is die kracht van de veiling bepaalt en niet een verordening. De veiling moet gezien worden als de overslagplaats waar samenbundeling plaats vindt van de pro- duktie van vele dikwijls kleine bedrij ven en hierdoor is het het prijsvormings instituut bij uitnemendheid. Wel is noodzakelyk, dat men zich aan past aan de gewijzigde omstandigheden en op grond hiervan is het veilingbe- stuur van Kapelle een grote voorstan der van een nauwe samenwerking tus sen de Zuid-Bevelandse eilanden. Het overleg hierover is op gang gekomen en dient volgens de heer Dekker ge voerd te worden in een rustige sfeer en begeleid door zakelijke inzichten en overwegingen. Voor het intern transport bij de vei ling werden twee vorkheftrucks aange schaft. Verder werden er in 1964 65.000 fruitkisten aangekocht en zijn er voor 1965 reeds 100.000 stuks in bestelling, terwijl er ook 100.000 stuks exportkratten voor het nieuwe seizoen besteld zijn. Door vernieuwing van de koelhuisin- stallatie zal de gasbewaring van fruit worden uitgebreid met 325 ton tot 1250 ton en de gewone koeling zal afnemen met 200 ton tot 900 ton. Van de heer Johs. Schipper te Kapelle werden enkele percelen grond aange kocht en het personeelslid A. Ganse man, chef van de hal werd een wacht geld toegekend. Bij de bestuursverkiezingen werden herkozen de heren: J. G. Eversdijk te Kapelle; P. van de Have, Kapelle; A. Nijssen, Kapelle en C. Traas - Mieras te Schore. Bij het punt voorkomende zaken werd meegedeeld dat er dit jaar geen contract zal kunnen worden afgesloten voor tuinbonen. Ook werd meegedeeld, dat voor de export naar West-Duitsland door de handel de voorkeur wordt ge geven aan een wat groene Golden De licious. Verder kwam de zeer slechte toestand van de Vierwegen ter sprake, een kwes tie waarmee men ook met de aanvoer van het fruit naar de veiling heeft te maken. den van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, afdeling Zee land-Zuid. Na opening door de voorzit ter werden de jaarverslagen van secre taris en penningmeester goedgekeurd. De aftredende bestuursleden mevrouw Sissing-üerland en de heer Coone wer den bij acclamatie herkozen. Teneinde het bestuur op het minimum vereiste aantal van zeven te brengen werd, op voordracht van het bestuur, mevrouw v. Rozendaal met algemene instemming in het bestuur opgenomen. Op verzoek van het hoofdbestuur werd de organisatie van de landelijke con gresdag, die eerder reeds aan Vlissin gen was toegewezen, alsnog naar Arn hem verplaatst, dit in verband met het ontslag en afscheid van de heer Nieu- wenhuis, directeur van de vereniging, waardoor een congresplaats in het cen trum van het land wenselijk was. Aan Vlissingen is nu de organisatie voor vol gend jaar toegewezen. Vergunning voor de bouw van een nieuw asiel is ingediend bij b. en w., dit verloopt echter niet vlot, er is geen grond en geen geld beschikbaar. Tot ere lid van de afdeling Zuid zijn benoemd de heer en mevrouw But. Hiet dierentehuis blijft een zorgen kind, het huidige onderkomen wordt met lapmiddelen in stand gehouden, nieuw bouw is dringend gewenst. Het bestuur heeft overwogen een maandelijks con tactblaadje uit te geven, doch de kos ten hiervoor zijn te hoog. Eind 1964 telde de afdeling 261 leden De financiën liepen afgelopen jaar sterk terug; was er begin 1964 ƒ2086,44 in kas door vele onkosten bedroeg het kasgeld op 31 december j.l. nog «maar ƒ700,37. Aan subsidie werd ƒ2100 ont vangen. Inmiddels is voor 1965 reeds een sub sidie van 1000 van het hoofdbestuur ontvangen en werd in de jongste raadS' vergadering de toekenning van 2000 subsidie door de gemeente goedgekeurd. Teneinde echter het hoofd boven wa ter te kunnen houden zouden giften van particulieren en bedrijven zeer welkom zijn en wenselijk. Uit de vergadering werd voorgesteld acties op touw te zet ten om geld binnen te brengen, samen met het bestuur zullen de heer en me vrouw Ooms uit Souburg zich hierover binnenkort nader beraden. Vervolgens hield de dierenarts dr. Ol- denkamp een korte inleiding over de nieuwe wet op de dierenbescherming. Via de le wet in Nederland in 1886 van bij de pas in werking getreden nieuwe wet op de dierenbescherming in de rechtspositie van hét dier betekent. Er zijn natuurlijk nog wensen al^us dr. Oldenkamp zo is het punt vivisectie niet aangeroerd in de nieuwe wet en worden geen regels voor het doden van kleinvee gegeven. Na deze beknop te lezing werden nog een tweetal films vertoond, n.l. „Reis door Afrika" en „Land beneden de Zeespiegel", aange boden door de n.v. Caltex. (Van een onzer verslaggevers) ST.-JANSTEEN Alle r.-k. (bijzon dere) lagere scholen in oostelijk Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen hebben momenteel hetzelfde leerplan. De invoering van het regionaal leerplan heeft gedurende het afgelopen jaar haar beslag gekregen Daar van werd gewag gemaakt door de secre taresse van de kring Hulst van de Katho lieke Onderwijzersbond in het bisdom Breda, mej. R. Maas uit Axel, tijdens de in het Verenigingsgebouw te St.-Jansteen gehouden jaarvergadering van deze in stantie. Zij deelde mede, dat van de zijde DEN HAAG Verwacht mag worden, dat binnenkort een beslissing zal kun nen vallen over een eventuele uitvoe ring van een beveiliging van de zeewe ring nabij Cadzand. Dit blijkt uit het antwoord van mi nister van Aartsen (verkeer en water staat) op schriftelijke vragen van het socialistische Tweede-Kamerlid Wes terhout. De studie of al dan niet de nood zaak bestaat om over te gaan tot de uitvoering van (kostbare) werken op het strand is afgesloten, zo deelt de minis ter in het antwoord mee. Hierin wordt opgemerkt, dat gedurende de laatste tientallen jaren de duinvoet nabij Cad zand zich 15 a 20 meter landinwaarts verplaatste. „De momentele teruggang van de duinvoet is van ondergeschikte betekenis uit een oogpunt van veiligheid tegen overstroming van het achterlig gende land", aldus de minister in het antwoord. Het dagelijks bestuur van de eeuw- se Chr. Boeren- en Tuindersbond heeft in zijn vergadering een aantal belang rijke punten behandeld, met name de nieuwe Monumentenwet, het prijsbeleid voor de akkerbouwprodukten en de be strijding van de wilde haver. Het merendeel van de gemeenteraden schijnt zich intussen reeds met de voor lopige lijst bezig gehouden te hebben. Daar het dagelijks bestuur betwijfelde, of deze lijst overal wel die aandacht heeft gekregen, die zij verdient in ver band met de grote belangen, die hier mee gemoeid zijn, werd besloten het college van Gedeputeerde Staten te ver zoeken de voorlopige lijst met de groot ste zorgvuldigheid te bekijken. Ook werd besloten de leden van de C.B.T.B. te wijzen op de gevolgen van plaatsing van hun gebouwen op de monumenten lijst en de hen ten dienste staande rechtsmiddelen hiertegen. Het dagelijks bestuur achtte het prijs beleid voor de akkerbouwprodukten- oogst 1965 aanvaardbaar, met name voor de granen en de suikerbieten. Wel werd gewezen op het feit, dat de sti muleringspremie van de suikerbieten met eenzelfde bedrag is gedaald, als de kosten zijn gestegen, nu de prijs in 1965 (f 65.- per 1000 kg bieten) de zelfde blijft. Het is zaak het areaal sui kerbieten niet al te zeer uit te brei den, wil men niet weer met een over- produktie aan suiker geconfronteerd worden. De beslissing inzake het vlas achtte het dagelijks bestuur enigszins teleurstellend. De verhoging van de ver werkingspremie (van f 160,- naar f 200' per ha) is voor de teler slechts indirect van belang. Ook wat het koolzaad be treft, heeft de minister niet geheel aan de wensen van het georganiseerd be drijfsleven voldaan. Medefgedeeld werd, dat de wilde ha ver verandering dit jaar gaat gel den voor geheel Zeeland met uitzonde ring van Walcheren en een gedeelte van Zeeuws-Vlaanderen. Volgend jaar zal ook Walcheren onder de werking van de ver ordening worden gebracht. HET TIJDSCHRIFT Broadcasting meldt dat de radio en televisie aan de grote Amerikaanse honkbalclubs dit jaar meer dan 225 miljoen dollar zullen betalen aan rechten voor uitzendingen, reklame en verkoop van diverse artikelen aan de fans. Het totaal is bijna 7 miljoen dollar meer dan dat van 1964. DE SPELERS van de ijshockeyclub Ev Rosenheim hebben besloten zichzelf zelf. beheersing te leren. Voor iedere twee minuten die zij op het strafbank je moeten doorbrengen, zullen zij een boete van twee mark betalen, ten bate van de club kas. van de openbare en christelijke lagere scholen veel belangstelling voor het regionaal leerplan bestaat. Waar schijnlijk zal binnenkort ook op deze scholen het eenheidsleerplan worden ingevoerd. Een regionaal leerplan biedt het voor deel dat alle jongens en meisjes na het doorlopen van de lagere school dezelfde stof te verwerken hebben gehad, zodat zij later op de scholen voor v.g.l.o., u.l.o. m.o. enz. allen gelijkberechtigd" zijn. Het regionaal leerplan is tot stand geko men in nauw overleg met de rijksinspec tie en de hoofden van de laatst genoemde onderwijsinstellingen in oostelijk Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Tijdens deze KOB-vergadering werd een nieuwe penningmeester gekozen in de persoon van de heer J. Koopmans uit Boschkapelle; de heer L. Uitterhoeve uit Stoppeldijk had zich niet herkiesbaar ge steld. In de plaats van mej. Geilleit werd mej. I. Staal uit Lamswaarde gekozen. Mej. R. van Waes werd herkozen. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer Uitterhoeve, gewaagde van een ba tig saldo. KOB-voorzitter P. de Vuist uit Breda gaf een uiteenzetting over de nieuwe re geling ten aanzien van de ziekteverzeke ring voor ambtenaren. Na afloop was er een gezellig samen zijn. T ijmen Jan, lijmen Jan, lijmen met z'n allen". Het ziet er naar uit, dat dit schone lied dé schalger zal worden, van het politieke carnaval, dat we op het ogenblik rond de kabinetscrisis bele. ven. De KVP blijkt namelijk op het standpunt te staan, dat vóór alles ge probeerd moet worden de breuk in de huidige coalitie weer te helen Vooralsnog betwijfelen wij of lij men veel zin heeft. Van alles wat met name de liberale fractieleider mr. Geertsema over het radio en t.v.-con- flict heeft gezegd is het immers wel duidelijk geworden, dat de VVD uitge sproken electorale bedoelingen heeft met de door haar veroorzaakte kabi netscrisis. Speculerend op de Anti- zuilenhetze van bepaalde bladen en op REM. en Veronicafans hopen de libe. ralen stemmen te winnen, liefst nu al daarom pleiten zij om verzoergde verkiezingen anders straks bij de kamerverkiezingen van 1967. Mr Geertsema heeft zelf al gezegd, dat de liberalen niet door de knieën zullen gaan. Van hun kant zullen de KVP en AR dat zeker ook niet doen. De KVP wil ook wel naar een vrijer omroepbestel, maar gaat niet zo ver als de liberalen, die aan hun vrijheid de verworven rechten van bestaande omroep organisaties willen opofferen. Ook voor ons is de huidige positie van de omroepverenigingen geen ge geven feit, waar niet meer aan ge tornd mag worden. Wij willen echter ook gerespecteerd zien wat uit parti culier initiatief is omgekomen en letterlijk met stuivers en dubbeltjes in de loop der jaren is opgebouwd. De KRO is om een groot deel onze KRO. Wat moet er dan gebeuren als lij men geen zin heeft? Die vraag is nog moeilijk te beantwoorden. Voor alles is nodig, dat de overgebleven coalitiege noten, de KVP, AR en CHU duidelijk kleur bekennen. Dit geldt met name voor de CHU. We weten allemaal nog wel hoe zeer de CHU bij de overige kabinetsformatie met de WD onder een hoedje heeft gespeeld. Een christen democratisch voorbe raad dus? KVP-fractieleider drs. Schmelzer gelooft er in. De CHU ech ter staat wantrouwend tegenover alles wat naar een christen democratische samenwerking zweemt. Maar wie weet, misschien lukt het drs. Schmelzer CHU-fractieleider mr. Beernink tot andere gedachten te brengen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. voor Zeeland, heeft tijdens een gisteren onder auspi ciën van de Zeeuwse Landhouwmij. ge houden recreatiemiddag, gewezen op het belang van het instellen van een toeris tenbelasting. Wanneer die belasting een kwartje per dag zou bedragen, zou dat voor Walcheren een bedrag van een half miljoen gulden per jaar opleveren. Dit zou een investeringsmogelijkheid van ongeveer tien miljoen gulden bete kenen. De heer Verburg zei, dat bij de ontsluiting in Zeeland in noordelijke richting het dagbezoek aan Zeeland aan zienlijk zal doen toenemen. De ETI-di- recteur verwachtte voorts een sterke toe name van het kamperen, met name in het achterland. Het kwam hem verder verstandig voor, dat de gemeenten eens wat meer gaan doen aan het tot stand brengen van zogenaamde luxe recreatie. In het algemeen gesproken achtte hij meer marktanalyse op het punt van de recreatie noodzakelijk. Dr. ir. W. Ubbink, hoofdplanoloog bij de provinciale planologische dienst in Zeeland, sprak over de planologische voorwaarden bij de exploitatie van een bedrijf in de recreatieve sector. Tijdens de discusie werd de taak van de plano loog erkend. De planologie mag volgens de vergadering echter niet een te zwaar accent hebben. In dit verband werd ge pleit voor meer vrijheid voor de gemeen ten. De heer M. de Vlieger, landbouwer en campinghouder te Vrouwenpolder, sprak over de praktische uitoefening van een landbouw- tevens recreatiebedrijf. UTRECHT In Utrecht is maandag ochtend het contract getekend, waarbjj de gezamenlijke gasbedrijven in de pro vincies Zuid-Holland, Utrecht, Brabant, Zeeland en Limburg de omhouw op aardgas van 900.000 huishoudelijke aan sluitingen (circa twee miljoen toestel len) aan de N.V. Gascon in Utrecht ga randeren. Voor de betrokken gemeenten is daarmee een bedrag gemoeid van 50 a 60 miljoen gulden. De gasbedrijven werden vertegenwoor digd door de drie regionale organen, te weten de gemeentelijke gasvoorziening (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De Sasse Betekoppen hebben zich on danks de twee vermoeiende voor afgaande dagen onverwijld op nieuw in het feestgewoel gestort. Dat gebeurde dan hoofdzakelijk gisteravond, toen de leut weer hoogtij vierde in de verschillende lokaliteiten. Prins Nozemius IV en zijn secondanten waren incognito onder de vele Sassenaren en bui tenluidie de avond tot een da verende maakten. Gistermorgen maakte prins No zemius zijn opwachting in het St.- Elizabethziekenhuis te Sluiskil, waarin hij de zieke Betekoppen een „leutinjectie" toediende. Alle zieke Sassenaren, die momenteel in het ziekenhuis verblijven, wer den bovendien verrast met een fruitmand. De prins en zijn raad van elf zetten daarna koers naar Zandstraat. Het gezelschap be zocht daar de verschillende scho len. 's Middags toefde het gezel schap onder de bejaarde Sasse naren, die hun jaarlijkse carna valsbal hielden in hotel Rotter dam. Bij die gelegenheid onder scheidde hij de oudste aanwezige heer (91) en de oudste aanwezige dame (86) met de „gouden biet met het rode loof". Voorts voerde en vuurde hij veelvuldig polonaises aan en be toogde hij dat de bejaarden hem altijd na aan het hart zullen blij ven liggen. Er was veel belang stelling voor het bejaardenbal, niet alleen van de zijde van de „oude" Betekoppen; de jeugd zorgde ook voor de nodige leut. Op de foto Prins Nozemius en enkele leden van zijn raad van elf tussen de bejaarden tijdens het carnavalsbal voor de „oude Bete koppen" in hotel Rotterdam. In de onmiddellijke nabijheid van de prins de oudste aanwezige heer en de oudste aanwezige dame, die door Nozemius werden onder scheiden. „Zo oud zijn en dan toch nog op de carnavalsbals ver schijnen, dat getuigt van een goe de leutige geest", zoals Zijne Hoogheid de onderscheidingen motiveerde. Zuid-Holland (met 450.000 aansluitingen!. Gasbedrijf Centraal Nederland (150.000 aansluitingen) en Gasvoorziening Zuid- Nederland (300.000 aansluitingen). Gascon N.V., een dochteronderneming van Werkspoor in Utrecht, is in sep tember 1964 met de ombouw begonnen in Gouda. Inmiddels is de ombouw van huishoudelijke gastoestellen in Baarn. Best, Oirschot, Amerongen, Veenendaal en Rotterdam begonnen of voltooid. Tot vandaag werden reeds 30.000 aansluitin gen omgebouwd, maar nu de organisatie van de Gascon goed begint te draaien en al 420 van de 700 benodigde perso neelsleden in dienst zijn, hoopt men er dit jaar nog 200.000 gereed te kunnen krijgen. Voorbereidende besprekingen wer den reeds gevoerd met Dordrecht, Vught, de randsteden van Gouda, Delft. Breda, Vlaardingen. Schiedam en de randsteden van Leiden. De industriële enquête vindt reeds plaats in Zeist, de Bilt. Oss, Eindhoven, Til burg, Venloe Utrecht en Leiden. Mr. dr. K. F. O. James, voorzitter van de samenwerkende regionale organisaties gasbedrijven (S.R.O.G.), zei tijdens de ondertekeningsplechtigheid onder meer. dat de S.R.O.G. aanvankelijk voor ogen stond één bedrijf, dat de hele ombouw zou verrichten. Dit voornemen bleek niet te verwezenlijken. De noordelijke provincies konden niet wachten, Gelder land ook niet, Den Haag en Rijswijk gin gen een eigen weg. enkele gemeenten in Brabant en Limburg eveneens. De toekomst zal volgens dr. James Ieren of zij daarmee het eigen gemeentebelang hebben gediend. Gascon gaat nu 900.000 aansluitingen, oftewel 40 procent van het landelijke totaal ombouwen. Enkele ge- menten zijn reeds klaar, de eerste kin derziekten zijn overwonnen, waardoor het tempo aanmerkelijk kan worden op gevoerd. De heer James sprak tenslotte de hoop uit dat de gemeenten in Noord-Holland, die volgens het landelijke ombouwsche- ma moeten worden omgebouwd, de weg naar de Gascon zullen weten te vinden. Het zou zijns inziens het gevaar afwen den van een nog grotere en ongeorden de rush op de ombouwsets, nieuwe for nuizen en toestellen. DRS. M. VERBURG half miljoen (Van onze correspondent) HANSWEERT De automobilist N. L. R. uit Langedorp (Belgisch Brabant) is in het politiebureau te Kruiningen terecht gekomen, omdat hij onder in vloed van drank achter zijn autostuur zat. De Belg kwam van Bergen op Zoom. Hij was op weg naar België. Bij Kruiningen bemerkte hij, dat hij op de verkeerde weg zat, waarop hij van rich ting veranderde. Toen hij bij het dorp Kruiningen kwam, waar de tweebaans- weg overgaat in een vierbaansweg, reed hij opnieuw verkeerd. In plaats' van rechts te houden, wilde hij de linker rijbaan op. Dat lujcte hem niet, want tussen beide weggedeelten staan een lichtmast en een verkeersbord. De auto werd zwaar beschadigd bij de botising. die volgde. De bestuurder kwam met de schrik vrij, maar zijn vrijheid duur de niet lang, want zoals gezegd werd hij opgesloten. Hij zal voor de officier van justitie te Middelburg worden ge leid. GRENSRECHTER Heinz Lino heeft de laatste vijf minuten van de competitie wedstrijd tussen Schalke 04 en de VFB Stuttgart in een gedecimeerd broekje langs de lijn gelopen. Een hond had een paar happen uit het broekje genomen. DE INTERNATIONALE linksbuiten Gert Doerfel heeft per 14 juni zijn contract met HSV Hamburg opgezegd. Doerfel, die al ruim zeven jaar bij Hamburg is, zegt geen onmiddellijke plannen voor de toe komst te hebben. Het nieuws komt voor de club als een nieuwe zware slag. Haar internationale middenvoor Uwe Seeler is voorlopig door een blessure uitgeschakeld en ook doel man Schnoor is geblesseerd. In de competitie gaat het de HSV dc laatste weken slecht

de Stem | 1965 | | pagina 5