Geen verklaring voor kabinetscrisis Koningin wachtte af MMMMM Bataljon mariniers klaar voor landing Betekoppen onderscheiden Maastrichtenaar 42 doodt zijn vrouw fleXa POLITIEK DEN HAAG VERWACHT: Vandaag (in)formateur bekend Fustloods in vlammen CARNA VALSDRAMA Ex-directeur Seven Seas vrijgelaten Vele doden bij explosie in Montreal VS WAARSCHUWEN VIETNAM VERNIEUW MET KLEUR KLEUREN VERNIEUWEN Korter dienen bij de Kon. Luchtmacht Vermist kind weer terecht Aanklager eist „schuldig" tegen Rajakowitsj .Kolendamp' in Starfighter nu verdwenen DAGBLAD VOOR ZEELAND In Tiel UITSTEL BESTREDEN Koud Kardinaalskleding mgr. Seper in beslag genomen Tip van tv-kijker ;05e JAARGANG No. 24831 Voor God, Koningin en Vaderland INSDAG 2 MAAKT 1945 UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 11 141 l l Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen:JHulst^Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstr ZWIJGENDE MARIJNEN VERSLAAT VONDELING 55 55 (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Ben Drew, ex-di recteur van de opgeheven Amerikaanse luchtvaartonderneming Seven Seas Air ways, is maandag op vrije voeten ge steld. Sinds vorige week donderdag werd hij in voorlopige hechtenis gehou den op verdenking van overtreding van de uitvoerverbodcnwet 1935. De rechter-commissaris te Maastricht beschikte maandag afwijzend op de vor dering van de officier van justitie, mr. W. Moors, om de voorlopige hechtenis van Ben Drew te verlengen. Hij zou op of omstreeks 3 februari honderd parachutes per Super-Constellation van het vliegveld Beek naar Praag hebben uitgevoerd. TIEL Gistermiddag om kwart voor vier is een grote brand uitgebroken in de kistenloods van de veiling „Tiel en omstreken" te Tiel, waarin circa twee honderdduizend kisten waren opgesla gen. Het vuur vond in het droge hout gretig voedsel, waardoor de vlammen hoog oplaaiden. De Tielse brandweer was direct met groot materieel uitgerukt, maar vond het omstreeks half vijf raadzaam assis tentie te vragen van de brandweren in Geldermalsen en Ochten. Het vuur sloeg over naar een kistenloods van de vei ling Septer. Een groot aantal huizen in de buurt werd bedreigd door het snel voortjagende vuur. De schade bij de brand in de kisten loods van de veiling Septer bedraagt meer dan een miljoen. Gisteravond laat werd verwacht dat de brand nog de gehele nacht zal voort duren. In de loop van de avond is de wind wat aangewakkerd, zodat nog steeds ge vaar dreigt voor huizen die aan de zuidzijde van de loods staan. MONTREAL In de voorstad La salle van Montreal heeft zich maandag morgen in een woonblok van drie ver diepingen een enorme ontploffing voor gedaan. Uit het puin zijn achtentwintig lijken gehaald. Veertig mensen zijn in ziekenhuizen opgenomen. Het blok werd volkomen verwoest. De kracht van de explosie was zo hevig, dat een huis op honderd meter afstand zwaar werd beschadigd. Men vermoedt dat er een gasbuis heeft gelekt. Een aangrenzend pand is in brand geraakt. Honderd brandweerlieden be strijden het vuur. Honderden militairen en leden van de dienst bescherming be volking helpen bij het reddingswerk. Men vreest dat zich nog verscheidene slachtoffers in het puin bevinden. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De poging van fractieleider dr. ir. Vondeling (P.v.d.A.), om minister-president Marijnen alsnog tot Het afleggen van een verklaring over de oorzaken van de kabinetscrisis te verleiden, is mislukt. Een motie, door Hem aan het eind van een bijzondere kamervergadering ingediend, werd met grote meerderheid van stemmen: 51 tegen 82, verworpen. De P.v.d.A. kreeg de steun van de kleine partijen: P.S.P., C.P.N., S.G.P., Boe ren en G.P.V. Tegen stemden alle regeringspartijen: K.V.P., VVD, A.R. en C.H.U. In verband met de vergadering van de kamer heeft de koningin haar consultaties maandagmiddag voor enkele uren onderbroken. Op ver zoek van de kamer heeft premier Marijnen de discussies bijgewoond. Hij had tevoren door kamervoorzitter Van Thiel laten weten niet aan de debat ten te zullen deelnemen, omdat hij als demissionair premier niet meer namens het kabinet kan spreken. De debatten in de Tweede kamer hadden een wat vreemd verloop, omdat het kabinet niet door de premier was vertegenwoordigd. Dr. Vondeling (P.v.d.A.) die met negen fractiegenoten om een vergadering had gevraagd, be gon dan ook met te verlangen, dat de minister-president tenminste zou komen luisteren. Daarover besliste de kamer in eerste instantie positief: alleen de V.V.D. had er geen behoefte aan. Toen kwam de tweede moeilijkheid: als de kamer over de wens van dr. Von deling om alsnog te worden ingelicht, gaat discussiëren, komen de fractielei ders, die bij de koningin zijn ontbo den, in een onmogelijke situatie. Daar om werd op verzoek van dr. Vondeling onder bezwaren van de V.V.D. besloten, dat mr. Van Thiel aan de ko ningin enig uitstel zou vragen. Na een korte schorsing verscheen premier Ma rijnen in de kamer en kon voorzitter Van Thiel mededelen, dat de koningin haar consultaties tot nader order had uitgesteld. Toen kreeg dr. Vondeling de kans te zeggen wat hij op zijn hart had. Hij vond dat de kamer over de oorzaken van de breuk had moeten worden in gelicht, omdat het voor de fractievoor zitters, die de koningin advies moeten geven, anders onmogelijk is wegen en middelen aan te geven om de crisis op te lossen. Daarbij suggereerde dr. Vondeling dat de voorzitters van de andere fracties wel geïnformeerd zou den kunnen zijn. Hij toonde dit o.m. aan met hetgeen mr. Geertsema op de par tijraad van de V.V.D. heeft gezegd: mi nister Toxopeus heeft een inzicht ge geven in de oorzaken van de breuk. Dat mr. Geertsema later beweerde dat mr. Toxopeus uitsluitend het liberale stand punt heeft weergegeven, kon dr. Von deling bestrijden met de letterlijke tekst van diens verklaring in de hand. Bovendien had hij ook nog een geluids bandje van de toespraak van de libe rale fractieleider. Het bleek dat de woordvoerders van de kleine fracties: Bakker (C.P.N.), Lankhorst (P.S.P.), Koekoek (Boeren partij), Van Dis (S.G.P.) en Jongeling (G.P.V.)het standpunt-Vondeling steunden. De fractievoorzitters Schmelzer (K.V.P.), Geertsema (V.V.D.), Smallen- VIJF MENSENLEVENS zijn maandag morgen in Lissabon te betreuren ge weest bij de instorting van een gebouw in een sloppenwijk. De slachtoffers wa ren twee vrouwen en drie kinderen. PRESIDENT Adolf Schaerf van Oos tenrijk zal vrijdag worden begraven. Het kabinet besloot tot een staatsbe grafenis met inbegrip van een plech tigheid in het parlementsgebouw. NICOLE PREVOST (29) is beschuldigd van ontvoering. Twee kinderen waren noor haar toedoen vorig jaar drie dagen vermist. Meer dan 100.000 Franse po litiemannen zochten naar het tweetal. EEN VROUWELIJK is maandag onder orummen in de IJssel gevonden. Het moet al minstens een maand in het water hebben gelegen. De identiteit is niet met zekerheid vast te stellen. PRINS BERNHARD zal wegens zijn ziekte een week rust moeten houden. Alle afspraken voor deze periode ko men hiermee te vervallen. y_eryac^tinê. geldig tot vanavond: Matige tot krachtige en aan de kust af en toe harde noordooste- lijke wind. Temperaturen overdag rond het vriespunt, 's nachts 2 tot 6 graden vorst. Plaatselijk kans op sneeuw. Marijnen: geen woord Vondeling: verslagen broek (A.R.) en Beernink (C.H.U.) bestreden de opvatting dat de kamer recht zou hebben op nadere inlichtin gen. Drs. Schmelzer betoogde, dat aan de kamer niets tekort wordt gedaan, ook al zou de brief van de premier wel iets uitvoeriger hebben kunnen zijn. De kamer heeft in haar grondwettelijke taak uitsluitend te maken met het re sultaat van het overleg in het kabinet. Welnu, aldus drs. Schmelzer, die resul taten zijn er niet. Daarom kunnen wij ook geen oordeel uitspreken, noch met de regering in discussie treden. Mr. Beernink (C.H.U.) zei. dat dr. Vonde ling best in staat is als adviseur van de koningin op te treden. De koningin stelt vragen en daarop moet de heer Vondeling slechts antwoorden. De heer Smallenbroek (A.R.) zei best te be grijpen dat dr. Vondeling de situatie wat moeilijk vond. Hij meende dat de premier echter het volste recht heeft inlichtingen te weigeren. In tweede instantie, minister Marij nen was blijven zwijgen, drong dr. Von deling nogmaals op het verstrekken van inlichtingen aan. Hij zei dat men in de huidige situatie niet met de grondwet moet komen aandragen. Het moet eigen lijk vanzelfsprekend zijn dat de rege ring de kamer inlicht. Tenslotte legde hij' een motie op de voorzitterstafel, waarin de kamer de regering moest uitnodigen alsnog mondeling dan wel schriftelijk nadere inlichtingen te ver strekken over de oorzaken van de cri sis. Daar voelde de kamermeerderheid niets voor. Premier Marijnen had, zwij gend, een staatsrechtelijke overwinning behaald. De kamer besloot nog om, hangende de crisis, de onderwerpen die reeds voor openbare behandeling op de agenda waren geplaatst, daar weer van af te voeren. ZAGREB Joegoslavische douane beambten hebben de kardinaalskleren van mgr. Franjo Seper, aartsbisschop van Zagreb, in beslag genomen. Zij wa ren onder de bagage van de Joegosla vische delegatie, die de kardinaal naar het consistorie in Rome vergezeld had. De hulpbisschop van mgr. Seper pro beerde de douane ervan te overtuigen dat het hier geen illegale invoer betrof. Dit heeft niet mogen baten. SAIGON Het landen van een eenheid Amerikaanse mariniers in Zuid Vietnam is een mogelijk volgende stap in de Amerikaanse strijd tegen het communisme in Vietnam. Waarnemers in Saigon verklaar den dat zulk een maatregel wordt overwogen, bij wijze van waar schuwing aan communistische Noord-Vietnam. Wanneer tot deze actie zou worden besloten zouden de mariniers aan land gaan nabij Da Nang, niet ver van de grens tussen Noord- en Zuid-Vietnam. Een bataljon van de derde divisie mariniers bevindt zich aan boord van Amerikaanse oorlogsschepen in de Zuidchinese Zee al enkele dagen in gereedheid voor actie. Naar verluidt zou de actie oorspronkelijk al voor het afgelopen weekeinde zijn vastgesteld, maar is om onbekende redenen opge schort. „De republiek Vietnam ziet vrede niet alleen als een bestand dat de communisten zouden kunnen gebrui ken om hun subversieve organisatie te vervolmaken en hun machiavellistische manoeuvres voor de overneming van het gehele grondgebied van Vietnam ten uitvoer te brengen", aldus premier Kwat. Voor een „ware vrede" stelt hij de volgende voorwaarden: Dat de communisten onmiddellijk een einde maken aan de oorlog. die zij hebben uitgelokt, aan hun in filtratie zowel als aan hun ondermijnen de acties en daden van sabotage tegen de autoriteiten en het volk van Viet nam. Dat de vrijheid en de veiligheid van de republiek Vietnam zouden worden gewaarborgd door concrete, doelmatige en passende middelen. Premier Kwat deed verder een be roep op bevriende landen om meer steun tegen de strijd tegen de commu nistische opstandelingen. Internationaal toezicht van de zijde der Verenigde Naties of van welke zijde ook is uitgesloten, verklaarde hij, tenzij een dergelijk toezicht geheel Noord- en Zuid-Vietnam geldt. Vietcongstrijders hebben maandag een bomaanslag gepleegd op een opleidings instituut van de politie in Saigon. Vol gens voorlopige berichten kwamen daarbij twee nolitiemannen om het le ven. Er vielen zeventien gewonden. De kneedbom was bevestigd aan een voor het gebouw gestalde fiets. Op het mo ment der ontploffing waren ongeveer honderd aspiranten bezig met schiet oefeningen. MAASTRICHT Met een broodmes is de 47-jarige Elisabeth Romans-Sem- meling, wonende aan de Statensingel in Maastricht, tydens een echtelijke ruzie door haar man vermoord. De ru zie ontstond thuis nadat het tweetal carnaval had gevierd. De kinderen wa ren afwezig. Beiden hadden nogal wat drank genuttigd, de man, W. R. (42), die postbode is, heeft zich na de moord by de politie gemeld. De politie vond het ontzielde lichaam van de vrouw in de gang. R. is aange houden en zal een dezer dagen voor de officier van justitie worden geleid. De man heeft zijn daad bekend. Dr. Hol man de gerechtelijke geneeskundige, heeft sectie verricht. De Maastrichtse recherche stelt een nader onderzoek in naar de motieven van deze daad. Het echtpaar was 's middags gezame- lijk naar de carnavalsoptocht gaan kij ken en bezocht daarna enkele café's. De man ging eerder naar huis dan zijn vrouw en kwam daardoor voor een ge sloten deur te staan. Hierover ontstak hij dusdanig in woede, dat hij een raam van zijn woning insloeg en probeerde zich op deze wijze toegang tot het huis te verschaffen. Daar dit niet lukte, bleef hij voor zijn woning op zijn vrouw wachten. Toen zijn echtgenote arriveerde maakte zij de deur voor hem open. Thuis moet daarna een woorden wisseling ontstaan zijn. Beide kinderen werden liefderijk opgenomen door een ongehuwde zuster van de vermoorde vrouw. In de straat waar het drama zich afspeelde, heerste ontsteltenis over het gebeurde, maar verbaasd was men niet. Het was bekend, dat het huwelijk van het echtpaar R. slecht was. R. stond bekend als een bedaarde man, die ook als postbesteller goed aangeschreven stond. Alleen als hij gedronken had, wat hij veelvuldig deed, werd hij agressief en de echtelijke twisten volgden elkaar dan snel op. Enkele jaren geleden won het echtpaar in de voetbaltoto een be drag van 17.000 gulden. Maar dit geld bracht hen geen welvaart, zeggen buurtbewoners. Ztvaar gewond In de nacht van zondag op maandag is een zekere K. wonend te Maastricht levensgevaarlijk gewond door een mes- Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Politiek Den Haag wacht op het ogenblik waarop ko ningin Juliana een kabinetsforma teur of -informateur zal aanwijzen. Het lijkt waarschijnlijk dat dit in de loop van vandaag, dingdag, zal kunnen ge beuren. De consultaties, die oorspron kelijk maandag beëindigd hadden moeten zijn, duren vanmorgen nog voort. Pas daarna zal de koningin een beslissing kunnen nemen over de per soon die zij zal aanwijzen en de aard van de opdracht, die zij zal verstrek ken. Zolang niet bekend is welke taak de te benoemen formateur zal krij gen, is ook niets te zeggen over de vraag of allereerst gestreefd zal wor den naar reconstructie van het zitten de kabinet. De debatten in de Tweede Kamer hebben daarover geen enkele inlichting verstrekt. Het spreekt wel vanzelf dat men in een crisis, ontstaan over één onderdeel van het beleid, be gint te proberen de standpunten over die zaak tot elkaar te brengen. Aan de andere kant is toch voldoende duide lijk geworden dat het hier gaat om fundamentele tegenstellingen, die niet zo maar overorugd kunnen worden. Vier belangrijke zaken op het terrein van de omroeppolitiek hielden de mi nisters gescheiden, nadat zij vrijwel alles hebben gedaan om tot een oplos sing te komen. Bovendien herinnert men**r An De? Haag aan, dat het kabi- net-Marijnen in de troonrede van sep tember 1964 beloofd heeft een nieuwe omroepwet op te stellen. Het zoeken naar een oplossing, die misschien en kele maanden werkt, maar bij het op stellen van de definitieve wet opnieuw tot een breuk zou moeten leiden, heeft geen enkele zin. Men gelooft dan ook niet dat er één verantwoordelijk poli ticus te vinden is, die een dergelijk experiment, onder het motto: komt tijd komt raad, zou willen wagen. Bij het oplossen van de crisis gaat het om het oplossen van het omroep- vraagstuk. De komende formateur zal dat goed voor ogen moeten houden. Bovendien zou het politiek onaanvaard baar zijn voor partijen als de K.V.P. en A.R., om een tijdelijke oplossing te aanvaarden, die de moeilijkheid ver plaatst naar bijvoorbeeld het jaar 1967. Er is immers een meerderheid in de volksvertegenwoordiging te vinden, waarvan de opvattingen niet zo sterk uiteenlopen als in het zittende kabinet het geval blijkt te zijn. Maandagmorgen heeft koningin Juliana op paleis Huis ten Bosch achtereenvolgens de voorzit ters van de Eerste en Tweede Kamer, mr. Jonkman en mr. Van Thiel en de vice-president van de Raad van State, prof. Beel, ontvangen. Gistermiddag, na de kamervergadering, gingen de frac tieleiders Schmelzer K.V.P.)Vonde ling (P.v.d.A.), Geertsema (V.V.D.), Smallenbroek (A.R.) en Beernink (C.H.U.) bij de koningin op bezoek. Hedenmorgen wordt dit deel van de consultaties van het staatshoofd af gesloten met bezoeken van de he ren Lankhorst (P.S.P.), Bakker (C.P.N.), Van Dis (S.G.P.)Koekoek (Boeren partij) en Jongeling (G.P.V.). De ontvangsten beginnen om tien uur. Voor elke fractievoorzitter zijn twintig minuten uitgetrokken, zodat de heer Jongeling rond kwart voor twaalf het paleis zal verlaten. Het is niet uit gesloten dat de koningin in de loop van de namiddag tot een beslissing over de benoeming van een formateur zal komen. steek in de hartstreek, hem toege bracht door J. R. oud 20 jaar en slager van beroep. Het gebeurde op de binnen plaats van een café aan de Boschstraat te Maastricht. De politie die telefonisch op de hoogte gesteld was, arresteerde J. R. ter plaatse. Verdachte verklaarde tegenover de politie dat hij zich be dreigd gevoeld had daarna zijn brood mes had gepakt en er mee had ge zwaaid. Hij verklaarde zich er niet be wust van te zijn het slachtoffer te heb ben geraakt. Terzake van zware mis handeling werd hij in verzekerde be waking gesteld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De duur van de eer ste oefening voor alle dienstplichtigen beneden de rang van sergeant bij de Koninklijke Luchtmacht zal worden verlaagd van 24 tot 21 maanden. Deze maatregel zal volledig worden toege past ten gunste van de dienstplichtige korporaals en soldaten, die op of na 1 april voor eerste oefening bij de Ko ninklijke Luchtmacht zyn opgekomen. Via een soepele overgangsregeling zal men evenwel voorkomen dat de grootverlofdatum van degenen, die tus sen 1 januari en 1 april 1964 onder de wapenen zijn gekomen, later zal komen te liggen dan de datum van groot verlof van de lichtingsploeg, voor wel ke de nieuwe maatregel tèn volle geldt. Een en ander is door minister De Jong (Defensie) in een brief aan de Tweede Kamer medegedeeld. Minister De Jong merkt op dat deze maatregel mede mogelijk is geworden door het aantal vrijwillig dienende mi litairen bij de Koninklijke Luchtmacht. DORDRECHT De 3-jarige Ella van Giersbergen uit Papendrecht. die zon dagmiddag door het 17-jarige buurmeis je Johanna Marina K. mee uit wande len werd genomen en sindsdien zoek was, is tetrecht, dank zij een tip van een t.v.-kijker uit Dordrecht, die de foto's van de kleuter en het meisje gisteravond na de nieuwsberichten van acht uur op zijn scherm zag. De politie heeft ook een vriend van liet 17-jarige meisje aangehouden. De twee zouden tijdens de wandeling ruziek hebben ge kregen, waarna het meisje, dat aan de moeder van Ella gevraagd had of deze mee mocht wandelen, met het kind verdween. Het drietal is overgebracht naar hetl politiebureau Papendrecht. SAS VAN GENT De Sasse Betekoppen hebben zich stevig in de carnavalsstorm geworpen. Hoe- wel ze al twee vermoeiende dagen achter de rug hadden, hebben ze zich niets aangetrokken van bla ren op de voeten e.d. Het feest woedde vooral in de verschillende zalen, waar prins Nozemius en zijn secondanten zich onder de feestvierders haddien geschaard. Tijdens de carnavalsdagen heeft zijne hoogheid o.a. een bezoek ge bracht aan de Sasse bejaarden, die hun jaarlijkse carnavalsbal hielden. Bij die gelegenheid heeft hij de oudste aanwezige heer en dame een carnavaleske onder scheiding toegekend. Op de foto staan de zojuist onderscheiden bejaarde Betekoppen temidden van het prinselijk gevolg. WENEN De openbare aanklager in het proces tegen Rajakowitsj heeft in zijn requisitoir geëist dat het „schul dig" zal worden uitgesproken. Hij stel de vast dat de vroegere S.S.-Obersturm- führer verantwoordelijk is voor de de portatie van Nederlandse joden uft Frankrijk naar Duitse concentratiekam pen. Waarschijnlijk zal vandaag vonnis worden gewezen. De aanklager noemde de medewer kers van Adolf Eichmann „bureau moordenaars", die mensen de dood in zonden zonder zelf bebloed te raken. Processen tegen oorlogsmisdadigers zijn geen „wraakoefeningen" maar „rechtspleging", verklaarde de aankla ger. Hij vond het van geen belang of een Oostenrijkse dan wel een Neder landse of een Israëlische aanklager met zulk een zaak was belast. „Zulke pro cessen zijn supranationaal". Hij zei dat allen, die hebben geijverd voor de „definitieve oplossing van de joodse kwestie", dienden te worden uit geschakeld. „Er kan geen verjarings termijn worden verbonden aan de ver volging wegens oorlogsmisdaden", meende hijè De verdediger bepleitte vrijspraak. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tot nu toe hebben zich bij de luchtmacht geen nieuwe ver giftigingsverschijnselen bij Starfighter- piloten voorgedaan. Tot half februari hadden acht vliegers zich met deze klachten gemeld. Het raadsel is daar door voor de onderzoekcommissie nog groter geworden. Dit onderzoek is nog steeds niet afgesloten en het is de vraag of er ooit een sluitende verklaring voor gevonden kan worden. Het verschijnsel heeft zich even on verwacht voorgedaan als het nu blijk baar opgehouden is. EEN EXPLOSIE in Montreal (Canada) heeft gisteren een flatgebouw verwoest en drie andere gebouwen in brand ge zet. Minstens twee mensen werden ge dood. UIT DE suite van Elizabeth Taylor in hotel in Dublin zijn juwelen ter waar de van 50.000 dollar gestolen. (Advertentie)

de Stem | 1965 | | pagina 1