Varkenshouderij te veel zonder effect Het koninkrij k van 1 de kortbenige viervoeters HF -v Bhi MATIi N.A.( DE LICH SCHOEN <0E3 PU1I GOUDEN VARKENSSTAMBOEK Hij wilde het beter doen Kroon keurt onteigeningen Goes niet goecl 31 Slecht schi WILLEM RUKT 8 Rentabiliteit Samenwerking kerngemeenten nodig \jm v* 6-2 zege op A DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 1 MAART 1965 Links boven: Twee taks-puppies stoeien met el kaar maar de fotograaf verstoort hun spel Links in het midden: De kinderen van Gergweis zijn bijzonder ingenomen met de taks hondjes. Links onder: Etenstijd! Negen taksen verdrin gen zich rondom de eetbak en hun gladde velletjes wijzen er wel op, In het Duitse dorpje Gerg weis in de Beierse Alpen re geert de takshond. Deze lie ve diertjes met hun korte pootjes en langgerekte lijf, die tot de populairste hon den in de Verenigde Staten behoren, bepalen de wel vaart in dit slechts 800 zielen tellende Beierse dorpje! Al thans sinds 1929 want in de tijd daarvoor was de taks ook in Gergweis vrijwel onbe kend. De komst van de taks in Gergweis was overigens wel merkwaardig. Toen een in woner van het dorpje, Karl Dorfmeister, een paar dure jachtgeweren kocht kreeg hij daarbij een paar takshonden cadeau. En dat betekende het ontstaan van het ..ko ninkrijk der takshonden. Karl Dorfmeister en zijn vrouw ontdekten al spoedig, dat men grote belangstelling voor deze wat uitzonderlijke hondjes had en zij besloten ze te gaan fokken. Het werd een groot succes, vooral voor de portemonnee van de fami lie Dorfmeister en dit succes prikkelde andere dorpsbewo ners tot navolging. Een na volging, die zo omvangrijk werd, dat er van de 800 in woners die Gergweis thans telt, er zich niet minder dan 150 bezighouden met het fokken van deze viervoe ters Per jaar worden er op het ogenblik ruim 10.000 tot 12.000 jonge hondjes naar vele landen van de wereld gezonden. Meer dan een der de deel van de gefokte die ren wordt uitgevoerd en het merendeel daarvan gaat naar Amerika. De taks, een krui sing tussen een terrier en een dashond, is eigenlijk een jachthond. Zijn voorvader, 'n veel groter dier, werd door de Romeinen naar Duitsland gebracht ofschoon het ras oorspronkelijk uit Egypte komt. De taks bestaat als apart ras sinds 1870 en hij komt in verschillende kleuren voor (bruin, zwart, geel en rood bruin) maar de zwarte dier tjes worden het meest ge vraagd. Behalve een lief huis dier is het een uitstekende jachthond, vooral omdat hij met zijn korte pootjes vos sen- en dassenholen kan bin nendringen. fVan een onzer verslaggevers) GOES „Hoewel op meerdere bedrijven in Zeeland de varkens houderij in betekenis toeneemt, zijn er verhoudingsgewijs te veel bedrijven, waar deze bedrijfstak nog een te gering effect heeft op het bedrijfsinkomen." Dit is de conclusie, die het Varkensstamboek voor Zeeland aan het begin van het vijftigste levensjaar neer schrijft in het jaarverslag over 1964. Men is er van overtuigd, dat op veel bedrijven in Zeeland be slist behoefte is aan een vergroting van het jaarlijks inkomen. De varkenshouderij als een passend onderdeel van het bedrijf, kan en moet hierin verlichting brengen, zo stelt men in het jaarverslag. De betekenis van het bedrijfsinkomen uit de varkenshouderij wordt nog teveel onderschat. Volgens de meitellingen van 1963 en 1964 breidde de varkensstapel in Zeeland zich uit van 22.450 tot 25.000 stuks. Er was een even redige toename van het aantal fokzeu- gen tot 4.860 te constateren. Het aantal varkenshoudende bedrijven daarentegen verminderde over genoemde jaren van 3.319 tot 3.200. Evenals op het terrein van de varkens fokkerij zijn ook de aantallen per bedrijf op het gebied van de mesterij nog te gering, aldus kan men in het interessan te jaarverslag lezen. Men is de mening toegedaan, dat voor al op de bedrijven beneden de tien ha de varkenshouderij als inkomstenbron, al of niet in combinatie met de rund veehouderij, bijzonder goed past. De rentatabiliteit van de varkensfok- kcrij als welkome aanvulling van het jaarinkomen wordt in het jaarverslag nog naar aanleiding van recente op de prak tijk gebaseerde gegevens uit de doeken gedaan. Bij een aantal van tien fok zeugen is een arbeidsinkomen, varië rend van f 3.500,tot f 4.000,— per jaar haalbaar. (Van een onzer verslaggevers) GOES. Er is zaterdag van verschil lende kanten aangedrongen op samen werking tussen de kerngemeenten in Zeeland teneinde een zo slagvaardig mogelijk beleid ten opzichte van de industrialisatie te kunnen voeren. Tijdens de forumbijeenkomst van de K.V.P. te Goes zei burgemeester mr. H. Rijpstra van Terneuzen hierover, dat dit overleg: 1. Alleen de grote problemen zou moeten betreffen; 2. Onder leiding van het provinciaal bestuur zal moeten plaatsvinden; 3. In geen geval zal mogen leiden tot vermindering van de bestuurskracht van de kerngemeenten afzonderlijk. Burgemeester mr. F. Huber van Goes zei tijdens dezelfde forumbijeenkomst, dat elke kerngemeente ook tot samen werking moet zien te komen met de om liggende streek. Gedeputeerde A. Kaland drong op sa menwerking tussen de gemeenten aan tijdens een bijeenkomst van de Christe lijke Historische Kiesvereniging te Goes. Er zijn enorme kapitalen nodig voor het tot ontwikkeling brengen van Zeeland. Die kapitalen gaan veruit boven hetgeen ter beschikking is. Er zal een verstan dige verdeling moeten plaatsvinden, waarbij z.i. onderling overleg tussen de gemeenten hoogst noodzakelijk zal zijn. AMSTERDAM „Ik wou het beter doen dan die moffen op de Heiligeweg", zo reageerde in de nacht van zaterdag op zondag de 63-jarige Amsterdammer P. N., toen hij kort na een inbraak in een juwelierszaak in de Kalverstraat werd gearresteerd. N., die geen beroep uitoefent en onder invloed van alcohol verkeerde, sloeg met een stuk trottoirtegel de ruit van de deur van de juwelierszaak in. Hij stapte door het gat naar binnen en sloeg daar de ruit, die de etalage van de winkel ruimte scheidt, stuk. Hij deed een greep en wilde zich met acht horloges ter waarde van f 13.000,- uit de voeten ma ken. De heer Visser, die naast de juweliers zaak woont, had ondertussen echter ge hoord hoe de alarminstallatie in wer king trad. Terwijl zijn echtgenote de politie waarschuwde was hij naar de winkel gelopen. Hij zag kans N. vast te houden tot de politie arriveerde. N., een oude bekende van de politie, was op 29 januari voorwaardelijk in vrijheid gesteld. GOES. De Kroon heeft geen goed keuring kunnen verlenen aan een raadsbesluit van 19 februari van het vorige jaar tot 't doen van onteigeningen welke waren begrepen in het geldende uitbreidingsplan bij de gemeente. In onderzoek is gebleken, dat de ge meente dat plan niet zou uitvoeren en dat reeds opdracht is gegeven tot her ziening daarvan. Aan deze onteigening acht de Kroon dan ook de grondslag vervallen, waardoor goedkeuring aaD dit raadsbesluit is onthouden. _L.<JSS f WN - - I dat zij een goede verzorging krij gen Rechts hoven: Twee takshondjes klaar voor transport naar Amerika in hun goed uitgevoerde draagbare hok jeswaarin ze verzonden worden. Hiernaast: Frau Kathi Dorfmeisterf die de grootste kennel in Gergweis heeft, toont op de aardbolwaar haar takshondjes allemaal naar toe gaan in de wereld Verder wijst liet bestuur van Varkens- stamboek er nog op, dat er een ontwik keling gaande is, waarbij de mestbedrjj- ven, al of niet met inschakeling van de handel, rechtstreeks de biggen betrek ken van de fokbedryven. Bij dit systeem heeft de mester de grootst mogelijke garantie voor een zo goed mogelijk bedrijfsresultaat. De stand van de Zeeuwse varkensfokkerij was in 1964 kwalitatief bijzonder goed. Dit valt o.m. af te leiden uit de verslagen van de Prov. Fokdag en van de Nationale Tentoonstelling, waarin wordt gewezen op de steeds toenemende prestaties van de Zeeuwse varkensfokkers. In totaal in 1964 zo'n 248 leden, en teruggang van 8 leden tegenover 1963. Het Varkens stamboek vindt deze teruggang geen ge voelig verlies en wijt deze achteruitgang aan een gewijzigde bedrijfsvoering van een aantal bedrijven. Het aantal inschreven dieren was in 1964: beren 75 (45), zeugen 237 (238), to men biggen 495 (416) en herkeuringen 6 (-). De cijfers tussen haakjes hebben betrekking op 1963. Er werden 405 af stammingsbewijzen afgegeven. Voor het verkrijgen van een meer gefundeerde basis in de fokkerij is de opvoering van het aantal uit Sterzeugen geboren na- I komelingen gewenst. Verder merkt men 1 in het verslag nog op, dat de gemiddel- de vruchtbaarheid t.o.v. van voorgaande jaren goed is. (Van onze sportreda> BREDA De tv voetballiefhebbers die liet in kiel wel eens v TILBURG Zondagav zeer velen in Tilburg met de ranglijst in de eerste d deerd. Willem II is inderda: rierijke 6-2 zege op NEC o stand gekomen van de leidei zes wedstrijden achtereen bl burgers nu ongeslagen en daarbij tien punten. De stemming was er al direct na de aanvang Wille: mig op het NEC-doel aftro: Timmermans en v. Orsouw, hun architect Senders, vonc eerste openingen, al miste d nog richting. Slechts na kon NEC naar voren komen stonds bleek ook dat de N bepaald minder in de mars de Tilburgers. Het samensp wat minder vloeiend en de tijd effectief. In de 22ste mB het eerste doelpunt op hetl mermans joeg een kopstoof handen van doelman de Ho leer wel beroerde, maar nii ken. Van Orsouw wachtte en zo werd het 1-0. NEC zag het gevaar in spel te verplaatsen. Zweers ste die v. d. Heyden sterk a voelde. Er kwamen moeilijl een daarvan in de 35ste mini v. d. Heyden op te lossen me slag. De bal daalde juist vo< neveld neer en de gelijkmah boren (1-1). Van Daal, v. Nou wens dwongen met hun f NEC terug in de verdedigin zucht van verlichting werd reikt. In de eerste minuut na de puntte Willem II opnieuw. I Senders bereidden voor wj mans van nabij kon afwerkei werd nu een kwestie van d en dat deed Willem II uitste mermans legde de bal aan c Senders en met grote kundi; deze Willem Il'er door de N] ging om de Hondt volkomen maken (3-1). De tegenstoten van NEC k onverwacht. Willem II zag juist te vroeg als eindover ging slordig spelen. Van Re zo heel dicht bij een treffe kwaliteit school niet in de voorhoede, doch in die var en toen in de 22ste minuut f de haal ging en Timmermans schieten werd het 4-1. V; moest vlak daarop zijn none straft zien door een treffer ken (4-2). Nouwens bood Senders eei een nieuwe solo, die op ui wijze werd afgesloten met doelpunt. De jeugd stroomde op, maar kwam eerst goed as ken, toen even voor het einc zowaar de stand nog op 6-2

de Stem | 1965 | | pagina 8