|Toxopeus morgen formateur? BwlM Vondeling zal geen verklaring krijgen K ANS OP LIJMEN GERING Lentemode Oostenrijks president Schaerf overleden Indonesisch komplot verijdeld Conferentie in Moskou weinig betekenend WITBOEK OVER VIETNAM Amerika wil strijd staken: Me keuze is aan Hanoi Nasser laat Westduitsers arresteren EN ZOON Kamerzitting op t.v. KAMER VANDAAG BIJEEN MAAR: Feest rond de piste Inbreker klem na spreekuur Bonn fel geladen Telefoon 2935 ïlefoon 01140-3041 DAGBLAD VOOR ZEELAND Oostelijke wind Echte openheid Geen verkiezingen MALEISIE ONTHULT: Guerrilla's voor halve dagen in Vietcong Gasvergiftiging vergt dode 13 Zodiac... genieten tijl en luxe! Ma je- bouwd met groot renlange ervaring. ITcrruimte. ïotor, met geheel Schijfremmen :em op alle vier t, plus,., een 105 pk, met voor een Engelse otor ontwikkelt Toch blijft de ïijfremmen ;d op alle vier t u zoveel ik een eld 105e JAARGANG No. 24830 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteurl. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDAG 1 MAART 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) V.V.D. SPECULEERT OP WINST UIT DE lijn hals te houden en ter lij 1 ik werd wegge- lokken, sloeg ik als een lildeman de Ponkas, die aan- lormden, weg. Toen ik even j>n, greep ik mijn mes om de Isso door te snijden, maar een Torme slag op mijn hoofd, led mij mijn bewustzijn ver- pzen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG ln politieke kringen in Den Haag heerst meer en meer de overtuiging dat de V.V.D. niet uitsluitend omwille van de omroep- kwestie een breuk in het kabinet heeft veroorzaakt. Met het oog op de verkiezingen van 1967 zouden de liberalen het juist hebben geoordeeld op dit ogenblik uit de regeringscombinatie te treden. Hadden zij een com promis aanvaard, dan was het zeer waarschijnlijk geweest dat een nieuwe omroepwet, waarin alle zaken rond radio en televisie zijn geregeld, vóór 1967 tot stand zou zijn gekomen. Een typisch liberaal verkiezingspunt, als commerciële radio en televisie, zou daarmee definitief van de baan zijn geweest. meer water in de wijn zullen doen, dan de liberale ministers in het kabinet reeds hebben gedaan". Hiermee schijnt overigens in tegenspraak de uitspraak van dezelfde woordvoerders, even later gedaan, dat zij het niet uitgesloten ach ten alsnog met de K.V.P. tot overeen stemming te komen. „Ik denk aan het vinden van andere oplossingen", zei mr. Geertsema. Die uitlating wordt in Den Haag niet begrepen. Men vindt het onzin om de schuld van de crisis, zoals de liberalen nu doen, te schuiven op gebrek aan tijd, gezien de datum van 1 maart, die de regering destijds heeft genoemd. Wanneer er redelijke kansen waren op een oplossing van de moei lijkheden, zou de kamer er alle begrip voor hebben gehad wanneer het kabi net enkele dagen later met de nota was gekomen. In K.V.P.-kringen twyfelt men er dan ook niet aan. dat de V.V.D. in dit op zicht eigenlijk met twee monden spreekt. Dat blijkt ook al uit een uit lating van mr. Van Riel op dezelfde bijeenkomst, die meende dat de tijd in sterke mate zal werken voor degenen „met denkbeelden over een echte open heid". Hier zegt de liberale woordvoer der met evenveel woorden, dat de an dere ministers in het kabinet die „echte openheid" van de V.V.D. niet wensten. Door nu hardnekkig aan dit „liberaal oeginsel" vast te houden, trekt de V.V.D. een wissel op de toekomst. De kansen op een reparatie van het kabi- net-Marijnen, met de V.V.D. als part ner, worden in Den Haag dan ook zeer laag aangeslagen. Veel zal afhan gen van de houding die de P.v.d.A. in de komende weken zal aannemen. Men komt vrij gemakkelijk tot de conclusie dat er van „lijmen" geen sprake meer kan zijn. nu de V.V.D.- partijraad zich duidelijk en unaniem achter het standpunt van de liberale ministers heeft gesteld. Op een pers conferentie zeiden zaterdag de heren Geertsema en Van Riel, fractievoorzit ters van de V.V.D. in de Tweede en Eerste Kamer, dat het ondenkbaar is dat „de liberale onderhandelaars straks DEN HAAG De NTS verzorgt van daag vanaf 11.55 uur een directe uitzen ding vanuit de Tweede Kamer van de vergadering die tegen 12 uur bijeen is geroepen (Eerste net). Uw hoofd mag dan misschien eer der naar de boerenpet staan, en het weer mag nog aan de ruige kant zün, de lente laat zich toch niet te genhouden. Daarvan getuigt van daag ook onze volle pagina lente mode. waarvoor we met genoegen vooral de aandacht van onze leze ressen vragen. DE GOUDEN RAI, zondag gesloten, heeft in totaal 418.598 bezoekers ge trokken, een record. EEN TREINRAMP in Soedan heeft 26 doden gekost, een cijfer dat nog wel zal stijgen naar men vreest. DE MAZELEN, die epidemisch woeden m Turkije, hebben tot dusver al aan meer dan 350 kinderen het leven ge kost. EEN SCHILDWACHT, die een plotse linge aanval van verstandsverbijstering kreeg, begon in Rabat (Marokko) met zijn automatisch pistool op voorbijgan- I- te schieten. Ér vielen vier gewon- „BEATLE"-SCHOENEN zijn de per soonlijkheid van de Indonesiër onwaar dig, vindt de politie van Semarang Dit schoeisel is daarom in die stad ver boden. EEN SOLDAAT in de Amerikaanse staat Texas heeft in een vlaag van woe de zijn broer, zijn invalide moeder en een driejarig neefje gedood. DE COMMISSARIS van politie in Kiel en twee hoge ambtenaren in Hamburg zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens medeplichtigheid aan het do den van joden tijdens de oorlog. Weersverwachting, medegedeeld l door het K.N.M.I., geldig tot van- l avond: Veranderlijke bewolking en enkele sneeuwbuien. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende richtingen, maar jn het noorden van het land matige tot vrij krachtige oostelijke l wind. Kouder. J Vandaag: zon onder 18.19 uur. J Maan onder 15.56 uur. J •?£F®en: zon °P 7-25 uur. Maan op '•39 uur. I Het is in dit verband ook van groot belang dat de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P., zaterdag met een sterk te van 44 man langdurig de crisis be sproken hebbend, zich unaniem achter de K.V.P.-ministers heeft geschaard. Drs. Schmelzer heeft, na afloop van dit fractieberaad, dat van 's morgens kwart voor elf tot 's middags half vier duurde, gewezen op vier punten, die voor de K.V.P. van essentiële beteke nis zijn: 1. Er moet een echte openheid komen, waarbij reële kansen voor nieuwe gegadigden worden geschapen. 2. Voor oude en nieuwe concessiona rissen zal dezelfde behandeling moe ten gelden, dus geen bevoordeling, zoals de V.V.D. wil, van nieuwe ge gadigden. 3. Reclame in radio en t.v. moet mo gelijk worden gemaakt. 4. Commerciële televisie, dus televisie die wordt geproduceerd rechtstreeks uit de opbrengsten van reclame, wijst de K.V.P. van de hand. Binnen deze vier punten zijn vele mogelijkheden te scheppen, daarover valt met de K.V.P. dus kennelijk te praten. De crisis is echter ontstaan, zo als de heren Geertsema en Van Riel hebben medegedeeld, over de volgende punten: 1. De vraag of de dagbladen al dan niet moeten delen in de opbrengsten van de televisiereclame, als compen satie voor het verlies van adverten ties. 2. De vraag of opbrengsten uit recla me in de algemene pot van luister en kijkgelden terecht moet komen, dan wel rechtstreeks aangewend kunnen worden voor een bepaald programma. 3. De vraag of getalsnormen bij de toe lating van nieuwe gegadigden moe ten gehanteerd worden. 4. De vraag hoeveel zenduren nieuwe lingen moeten krijgen. 5. De vraag of nieuwe concessionaris sen al dan niet moeten toetreden tot de N.T.S. en de N.R.U. Voorzichtigheidshalve hebben de li berale woordvoerders aan hun mede delingen toegevoegd, dat minister Toxo peus, die de vergadering, evenals de overige liberale bewindslieden heeft bijgewoond, niets heeft medegedeeld over de standpunten van de K.V.P.-, A.R.- en C.H.U.-ministers. Een ander ballonnetje, door de V.V.D. opgelaten, heeft geen enkele kans van slagen: het houden van nieuwe verkie zingen, na ontbinding van de Tweede Kamer. Mr. Geertsema heeft verklaard dit wenselijk te achten. Uit reacties van de voorzitter van de K.V.P.- en A.R.- fracties valt af te leiden, dat zij daar niets voor voelen. Het zou ook volmaakt onjuist zijn, omdat er geen conflict tus sen regering en volksvertegenwoordi png is. De crisis is ontstaan binnen het kabinet. \t vr^e"-i*e druR die men thans van u e Pr°beert uit te oefenen, zou het een volkomen normale proce- Zljn' wa,nneer de koningin, zodra uiG ?r c?n.c*usies heeft beëindigd, de Ion minister van Binnenlandse Za- geeftmr xopeus» eerste opdracht slu*t de kansen van een informatie niet uit, maar in het belang van zuivere verhoudingen wordt een directe formatie-opdracht aan mr. Toxopeus .n 1963 lijsttrekker en frac tievoorzitter van de V.V.D., als het meest wenselijke beschouwd. Het zal echter op zyn vroegst dinsdagmiddag worden voor de koningin in deze een beslissing neemt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is tegen hedenmorgen twaalf uur telegra fisch bijeengeroepen door voorzitter mr. F. van Thiel. Dit is gebeurd op verzoek van dr. Vondeling (P. v. d. A.) en ne gen andere Kamerleden. Het schijnt, dat dr. Vondeling wil proberen de minister president tot het afleggen van een ver klaring over het ontstaan van de kabi netscrisis te bewegen. In politieke krin gen in Den Haag verluidt, dat deze po ging volslagen kansloos is. De Kamer zal een eventuele motie hierover moeten afwijzen. Er is namelijk geen kabinet: de ministers zijn demissionair en mogen uitsluitend de lopende zaken afwikke len. De poging van dr. Vondeling is nog verrassend gekomen, hoewel hij reeds eerder had gezegd een bijeenkomst van de volksvertegenwoordigers gewenst te WENEN De president van Oosten rijk, dr. Adolf Schaerf, is gisteren over leden. De 75-jarige president vatte drie we ken geleden een griep. Hij bleef deson danks de plichten van zijn ambt ver vullen en begroette op 16 februari nog de Sjah van Perzië. Onmiddellijk daar na werd hij in een Weens ziekenhuis op genomen. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd de toestand van dr. Schaerf plot seling slechter omdat een oude lever kwaal zich in sterke mate deed gelden. Zondagochtend werd bekendgemaakt dat voor hem geen hoop meer bestond. Volgens de Oostenrijkse grondwet wordt het ambt van president tijdelijk waargenomen door de kanselier, nu dr. Josef Klaus. Dr. Schaerf, voormalig leider van de socialistische partij, werd in mei 1957 president van Oostenrijk. Hij wordt be schouwd als de voornaamste opsteller van het staatsverdrag dat een eind maakte aan de geallieerde bezetting en dat aan Oostenrijk na de tweede wereld oorlog zijn onafhankelijkheid teruggaf. achten. Tot de adviseurs van koningin Juliana, die haar vandaag van advies moeten dienen over mogelijkheden, die tot oplossing van de crisis kunnen lei den, behoort ook de heer Vondeling. Hij leidde evenwel de oppositie en heeft daardoor geen informaties kunnen krij gen van geestverwante ministers over de oorzaak van de breuk. Het schijnt, dat dr. Vondeling daarop heeft gezegd: hoe kan ik de koningin nu informaties ge ven, als ik niet weet wat er precies aan de hand is. In Den Haag verluidt, dat deze benadering onjuist is. De koningin, als hoofd van de regering, beschikt niet meer over een kabinet. Dat is een fei telijk gegeven. Aan dr. Vondeling zal nu, evenals aan alle andere adviseurs, door de koningin worden gevraagd wie de eerste aangewezen persoon moet zijn om te proberen een nieuw kabinet te formeren. Wanneer dr. Vondeling, aldus ook de deskundigen op het terrein van het staatsrecht, met een demissionaire pre mier zou willen discussiëren in de Tweede Kamer, dan zou hjj in feite mee willen gaan repareren. Op het ogenblik is het zo, dat niemand meer namens het afgetreden kabinet kan spreken. Elke motie schiet dan ook haar doel voorbjj. Intussen is bekend geworden dat de koningin vandaag in Den Haag op pa leis huis Ten Bosch zal verblijven. Daar ontvangt zij vanmorgen haar adviseurs, resp. de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr. J. Jonkman en mr. F. van Thiel en de vice-president van de Raad van State, prof. dr. L. Beel. Vanmiddag komen dan de fractievoorzit ters aan de beurs, met om half twee als eerste drs. W. Schmelzer, voorzit ter van de KVP-fractie. Hij wordt ge volgd door de heren Vondeling (P. v. d. A.), Geertsema (WD), Smallenbroek (AR) en Beernink (CHU). Vanmorgen komt in het gebouw van de Tweede Kamer de AR-fractie in ver gadering bijeen. KOEALA LOEMPOER De Malei sische regering publiceert vandaag in een witboek bijzonderheden over een Indopesische samenzwering, die ten doel had in Maleisië een opstand te doen uitbreken, terwijl tezelfdertijd een „Ma leisische regering in ballingschap" moest worden gevormd. De samenzwering werd verijdeld door de arrestatie van zeven leiders van het komplot. Achter het geheel stond een hoge ambtenaar van de Indonesische gehei me dienst, Soenita, die tot september 1963, toen de diplomatieke betrekkingen tussen Maleisië n Indonesië werden verbroken, een functie aan de Indonesi sche ambassade in Koeala Loempoer had. Intussen heeft premier Tengkoe Abdoel Rahman van Maleisië gisteren gezegd nieuwe hoop te koesteren op bijlegging van het geschil met Indonesië door mid del van een gesprek. Hij zei dat hij nog steeds bereid is met Soekarno aan de conferentietafel te gaan zitten en dat hij slechts wacht op een antwoord van Soe karno. Het schijnt dat de Indonesiërs de Ma leisische premier geheime boodschappen over hun bereidheid tot onderhandelen hebben gezonden. MOSKOU De internationale com munistische conferentie, die vandaag in de Russische hoofdstad zal beginnen, is al „gedegradeerd" tot een „consultatie ve bijeenkomst". Dat blijkt uit een offi cieel Russisch communiqué. Het ziet ernaar uit, dat China en zijn bondgenoten, benevens Roemenië, de bijeenkomst zullen boycotten, wat overi gens verwacht werd. Op de bijeenkomst zullen ook ontbre ken Noord-Vietnam, Noord-Korea, Ja pan, Indonesië en Albanië. Er zullen op de bijeenkomst naar ver wachting geen bindende besluiten wor den genomen en slechts eindigen met een beroep op alle partijen, naar eenheid in het communistische kamp te streven WASHINGTON In een witboek be schuldigt de Amerikaanse regering Noord-Vietnam van heimelijke agressie jegens Zuid-Vietnam. Deze agressie wordt even reëel genoemd als een in vasieleger. Amerika verklaart zich be reid zijn militaire activiteiten in Zuid- Vietnam te staken als de vrede kan wor den hersteld. „De keus tussen vrede en het voortduren van het conflict, dat steeds meer verwoesting zal brengen, is nu aan Hanoi", aldus de Amerikaanse verklaring. Washington stelt vast, dat in toene mende mate militairen, technici, politie ke organisators, propagandisten en ge heime agenten uit Noord-Vietnam naar het zuiden komen, evenals wapens, vooral van zwaar kaliber. Ondanks de zware verliezen die in de afgelopen drie jaar zijn geleden, is de harde kern van de Vietcong groter dan eind 1961. De sterkte van die kern wordt op 32.000 man geschat. Dan zijn er nog 60 a 80.000 guerrillastrijders „voor halve dagen". Zij krijgen halve soldij en heb ben ook een burgerbaantje. Onlangs is voor de kust van Zuid- Vietnam een Chinees schip buitgemaakt, dat wapens en munitie bleek te bevat ten, afkomstig uit verscheidene commu nistische landen. De lading was in Noord-Vietnam aan boord genomen. In 1964, zo gaat de verklaring verder, zijn 436 dorpshoofden en andere be stuursambtenaren in Zuid-Vietnam door de Vietcong gedood en 1131 ontvoerd. Zeker 8.400 andere burgers zijn in dat jaar door de Vietcong ontvoerd en 1.350 gedood. Zuidvietnamese „skyraider"-jachtbom- menwerpers hebben zaterdag en zondag nieuwe aanvallen gedaan op doelen in het noorden. Een vaartuig van de Viet cong werd in het deltagebied van de Mekong tot zinken gebracht. De opvarenden van het vaartuig, een dertigtal in het zwart geklede mannen, hadden het vuur geopend op een Zuid- vietnamees verkenningsvliegtuig. Dit toestel waarschuwde de „Skyrai- ders", die daarop in actie kwamen. Generaal Khan, voormalig premier en opperbevelhebber der Zuidvietnamese troepen en nu tot „reizend-ambassa deur" benoemd, is gisteren naar Europa vertrokken. Hij zal Rome en Parijs be zoeken en dan naar New York doorrei zen. Hij wil de Verenigde Naties inlichten over „de mate waarin en de wijze waar op de communisten Zuid-Vietnam bin nendringen" en over de vorderingen, die zij daarbij tot nu toe hebben gemaakt. Dolle minuten in het Antwerpse sport paleis. Enkele duizenden Nederlanders hadden het carnavalsgedoe gelaten voor wat het was en gingen kijken of Peter Post zou slagen in zijn opzet het uurrecord achter derny's te bre ken. Het wielerspektakel eindigde in een Nederlands-Belgisch carnavals feest rond de piste, waarop Post vijf tigduizend frank bü elkaar had ge trapt. Ook Jan Janssen valt op. Hij ontpopte zich tijdens de zesdaagse als een uit stekende renner achter de derny, maar betaalde er eerst leergeld voor. Henk Scholte komt weer thuis met een beker. Hij bleek in Thionville de beste biljarter. NAC heeft de cadans blijkbaar terug gevonden. Tegen Blauw Wit werd het weliswaar geen grootse wedstrijd, maar de volgende bekerronde is een feit. Carnaval is goed op gang geko men; geen kille wind, noch een plagerig sneeuwbuitje hebben het vuur kunnen doven. Hierboven: de „let-kiss" was he lemaal „in" bij het vastenavond feest van dit jaar. En hiernaast: „De muzikale clowns" uit de Sasse carnavals optocht, gebouwd door perso neel van de S.C.M., kreeg de eer ste prijs. OLDENZAAL De 28-jarige G. J. Koops te Oldenzaal is zondagnacht om het leven gekomen door gasvergiftiging. Zijn zwager en een kennis zijn in zorg wekkende toestand opgenomen in het ziekenhuis. De drie mannen hadden, om dat het bij een carnavalsfeestje wat laat geworden was, zodat de gasten zouden blijven slapen, samen de nacht doorge bracht in de huiskamer. Daar brandde een ga-.kachel, waarvan de verbran dingsgassen waarschijnlijk onvoldoende werden afgevoerd. UTRECHT Een Utrechtse arts, de 64-jarige dr. F* J. P. Dom, heeft in de nacht van zaterdag op zon dag een inbreker aan de politie overgeleverd, nadat hjj de man een half uur in bedwang had gehou den met de deur van z|jn spreekkamer. De 34-jarige inbreker was met een „collega" het huis van de dok ter binnengedrongen door een openstaand slaapkamerraam. De arts en zijn vrouw kwamen om ongeveer half een thuis. Me vrouw Dom liep meteen door naar de slaapkamer, die ze in grote wanorde aantrof. Ze rende naar beneden om haar man te waar schuwen. Dokter Dom echter was even zijn spreekkamer binnenge gaan. Hij zag daar tot zijn stomme verbazing langzaam de verbin dingsdeur met de wachtkamer opengaan. Toen er even later een hand om de hoek gestoken werd, aarzelde de dokter geen moment. Hü drukte de deur zo stevig dicht dat de inbreker met zyn hand klem kwam te zitten. Een half uur lang heeft de dokter zyn onvrij willige patiënt zo vastgehouden. Intussen waarschuwde zyn vrouw de politie, die de inbreker van de dokter in ontvangst nam. Inmiddels was de tweede inbre ker ontvlucht. Hij had zich in de slaapkamer weten te verbergen toen mevrouw Dom daar binnen kwam. Toen ze naar beneden ging om haar man te waarschuwen, heeft de tweede inbreker de slaap kamerdeur op slot gedaan en is hij via raam en dakgoot verdwe nen. (Van onze correspondent in Bonn) BONN „Het heeft allemaal niets te maken met het bezoek van UIbricht aan Egypte". Dat verklaarde het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken in Cairo, op de vragen van de Westduitse consul Fiedler, die kwam informeren naar de arrestatie van zeven Westduitse staatsburgers. De zeven worden sinds vorige week vermist. Zij worden door de Egyptena- ren van spionage beschuldigd. President Nasser, die voorgeeft zoveel waarde te blijven hechten aan goede be trekkingen met West-Duitsland, schijnt vastbesloten om nu ook nog een show proces te gaan voeren tegen vooraan staande Westduitse zakenmensen in Egypte. Westduitse consulaire vertegenwoordi gers in Cairo hebben nog geen toestem ming gekregen om de arrestanten te be zoeken. De Egyptenaren geven overigens slechts de arrestatie van vier Westduit sers toe, terwijl van Britse zijde met verontwaardiging gewag is gemaakt van de arrestatie van weer dri - anderen. Het is onder deze omstandigheden geen wonder dat de Westduitse kolonie in Egypte er ernstig over denkt de bie zen te pakken. In Bonn wordt de stem ming jegens Egypte meer en meer ge laden. (Advertentie) DROST-VERF-VENIO

de Stem | 1965 | | pagina 1