Een kritische blik op (soms) scheve pruiken We gaan een onvergetelijke avond beleven K Baron Bluff op oorlogspad De Stem DUET In museum Willet Holthuysen te A dam Grote filmserie van BBC over eerste wereldoorlog 'JLQHWt' I Dr.J.B.V. Weiten GXl Vermeulen >tste krant t en Zeeland Natuurzuivere ORT UNSTNIEUWS Opa's krant TVYLOIVS BOEKENPLANK Brieven over levensvorming DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 27 FEBRUARI 1965 afwezig geen spreekuur i. H. Jacobs bouten. Holle stelle n.v. Voerman Henschel in première bij Ensemble Guillaume Landré dubbel gehuldigd VANAF 15 MAART OP EERSTE NET Albert van Dal sums expositie geopend spaar plezierïgmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart I Op 4 maart hopen onze ouders TTeer en Mevrouw P. C. van Helsland en M. A. van Overmeir hun 60-jarig huwelijksfeest te herdenken. De H. Mis van dankbaar heid wordt die dag opge dragen in de kapel van het kasteel Villers in Schoten. Wegens gezondheidsomstan digheden wordt daar het feest in intieme kring ge vierd. Hun dankbare kinderen Adres op 4 maart: Kasteel Villers, Villerslei 113, Scho ten, Antwerpen (België). I DANKBETUIGING Hiermede betuig ik mijr j hartelijke dank aan H.H I doktoren, geestelijken, zus- ters en verpleegsters var. het St.-Liduinaziekenhuis t< Hulst, voor de goede ver zorging en behandeling, na I mijn ongeval, aan mij be- j rteed. G. v. Houten v. Craenenbroeck. 1 St.-Jansteen, februari 1965. DANKBETUIGING Voor de vele bewijzen van deelneming bij het over lijden van onze lieveling PAULTJE betuigen wij aan allen onze a j hartelijke dank. Fam. B. C. v. d. Bos. Axel, de Ruijterstraat 26. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Geboren: Ellen, dochter v. P. Lampert-Verhage, Zonne- .nai,re. Overleden: E. v. d. Zande- de Regt, 26 jaar, Halsteren. Petra Swinkels, 10 jaar. Den Bosch. B. v. Doornmalen-v. d. Oort, 70 jaar, Den Bosch J. Koole-v. d. Weele, 65 jaar Axel. E. Blaakman-Imanse, 78 jaar, Vlissingen. A. Wisse- kerke, 78 jaar, 's Heer Arendskerke. S. Koets, 84 jaar, Arnemuiden. W. Wij nand, 76 jaar. Middelburg. Dr. H. de Jong, 55 jaar, Oost burg. W. de Feijter Wzn. 60 jaar. Axel. H. Slabbekoorn, 69 jaar, Yerseke. RECTIFICATIE GOES vanaf maandag 1 maart '0 uur t.m. woensdag 3 maart TANDARTS Terneuzen dinsdag 2 maart a.s. in KLOOSTERZANDE NOTARIS te ZEVENBERGEN zal ten verzoeke van de heer D. W. v. d. Put, Kon. Wilhelminastraat 2, aldaar publiek verkopen: bij inzet op 9 maart a.s. in het hotel van de heer v. d. Hooft, Markt 8 te Zeven bergen en bij toeslag op 16 ma^rt a.s. in het hotel van de heer Peeters, Kerkstraat 8, aldaar, telkens des avonds 7 uur, de twee herenhuizen met fabrieksgebouw en ach terterrein, te veilen als volgt: Koop 1: Twee herenhuizen met tuin, Hazeldonkse Zandweg 4 en 6, samen groot pl.m. 9.60 a. Bezichtiging maandag en vrijdag van iedere week van 2-4 ur. Te aanvaarden in het genot der huurpenningen na be taling der kooppenningen. Koop 2: F abrieksgebouw met achterterrein, Hazel donkse Zandweg 8, groot pl.m. 38.20 a. Bezichtiging in overleg met de verkoper. Te aanvaarden in bezit en genot na betaling der koop penningen. Bij de toeslag zullen de ko pen in massa worden aan geboden. Betaling koopsom 6 weken na toeslag. Nadere inlichtingen bij voorn, notaris. VELE DRAADSQQRTÉN GANZEPOORTSTRAAT 28 TEL OU00-6995-.5996'- R7 /v Gdt<P y\ (Van een onzer correspondenten) AMSTERDAM „Binnen zonder kloppen in de pruikentijd", zegt de invitatie van het museum Willet Holthuysen in Amsterdam. Verleidelijke uitnodiging, want stel je voor, dat je, onaangekondigd binnensluipend, de plechtstatige heer des huizes betrapt, terwijl hij juist zijn pruik heeft afgezet om zich eens flink de kale schedel te krabben. Welnu dat is, figuurlijk gesproken, precies wat er gebeurt, wanneer men de expositie (tot 25 april) bezoekt. rplE ZE ERNSTIG en degelijk poseren, Jacob Feitema en zijn gade Elisa beth de Haan. De onwrikbare doops gezindheid ligt duimendik op hun se rene trekken. Maar oei, waarom is die plek links achter de waardige echtge noot zo merkwaardig leeg? Een fout in de compositie kan het niet zijn. Schilder Wijbrand Hendriks heeft, kort nadat het doek in 1790 was voltooid, met listige penseelstreken een figuur weggewerkt. Het was de schone Maria, enige dochter en oogappel van het echtpaar. Kort nadat zij samen met haar vader en moeder was vereeuwigd als monument van oer-Hollandse dege lijkheid bestond zij het, te huwen met een luchthartige Haagse garde-officier en te vertrekken naar het hof van ko ningin Hortense, gemalin van Lodewijk Napoleon, waar zij zich in de kortste keren ontwikkelde tot een courtisane van indrukwekkende reputatie. „Weg met haar," moet de vrome va der bars gevonnist hebben en weg ging zij, uit het dure familieportret, dat thans in museum Willet Holthuysen te kijk hangt, niet alleen als een blik op de fraaie pruiken uit die tijd, maar evengoed op het ongewassen haar er onder. /^OK DE BANKIER Muilman, baander heer van Haemstede, heer van Kou dekerken en Welland, schepen en raad van Amsterdam, loopt men op de ten toonstelling tegen het lijf, en wel in een pose van waardig gedragen leed. Zijn echtgenote, Suzanna Cornelia Hiartsinck is onlangs overleden, maar zij is in het portret, geschilderd door Hermanus Numan, nog aanwezig een schilderij aan de wand van het ver trek, waarin de patriciër poseert, ver toont haar beeltenis. Of liever: vertoon de, want later heeft Numan over het schilderij heen een keurig gordijntje gepenseeld. Waarom? Het antwoord vindt men op het volgende doek van dezelfde schilder. Het portret van de weduwe S. C. van CollenMogge. Ook hier hangt het conterfeitsel van de overleden wederhelft aan de wand en ook hier is het later achter een gor dijntje verborgen. Kortom: vlak nadat weduwnaar Muilman en weduwe Van Collem—Mogge hun onderscheiden ver driet op linnen hadden laten vastleg gen, vatten zij een genegenheid op voor elkaar, die resulteerde in een huwe lijk en gedreven door de merkwaar dige hypocrisie van die tijd, gaven zij prompt Numan opdracht, de herinne ring aan vroegere echtverbintenissen uit te wissen. Een gordijntje was uiter aard de zuinigste manier. PR HANGT dezer dagen overigens een nog merkwaardiger doek te kijk in museum Willet Holthuysen: het por tret van Paulus Determeyer Weslingh en zijn boekhouder, in 1765 geschilderd door Julius Quinkhard. Oppervlakkig beschouwd is er niets anders aan de nahd dan dat een stokvishandelaar en zijn rechterhand hun zakelijk succes in een met smyrna belegde kamer laten vereeuwigen, zoals dat in de pruiken tijd de gewoonte was. Maar waarom zitten beide mannen links van de tafel en staan rechts twee lege stoelen aan geschoven? Waarom ligt er een kluwen wol op tafel? Waarom springt er een schoothondje omhoog, alsof het door een onzichtbare hand een kaakje kreeg voorgehouden? Precies in de oorspronkelijke visie wa ren nu de lege plaatsen ingenomen door de echtgenote van de succesvolle stok vishandelaar, Alida Maria Issendorp, en haar dochtertje. Zij werden later door Quinkhard weggeretoucheerd. Om onbekende redenen. Het enige, dat we zeker weten, is, dat de echtgenote er niet met de boek houder vandoor is gegaan, want anders zou die ook wel van het doek verdwe nen zijn. Maar voor de rest moeten we gissen naar het familiedrama, dat De termeyer tot zijn drastische schilder kunstige ingreep deed besluiten. MOET men ook weer niet de indruk overhouden, dat „binnen zonder kloppen in de pruikentijd" alleen maar is opgezet als cronique scandaleuse van een generatie, die onder vele lagen flu weel, damast, poeder en reukwater de geuren in bedwang hield van een li chaam, dat hooguit eens per jaar en dat nog met tegenzin in het badwater werd neergelaten. Voor alles wil de expositie de sfeer van de deftige behuizing oproepen, die de gegoede burger van weleer omgaf. Dat gebeurt twee-dimensionaal op de schilderijen en schetsen, die ten toon zijn gesteld, maar tevens drie-dimen sionaal in de vertrekken, waarin wordt geëxposeerd. Het patriciërshuis aan de Herengracht namelijk, dat nu museum Willet Holthuysen heet, verkeert nog in precies dezelfde staat als toen het tussen 1672 (bouwjaar) en 1895 (com pleet met inboedel vermaakt aan de gemeente werd bewoond door notabe len als Deutz en Backer. Meubelen en tapijten, gebruiksvoorwerpen van zil ver, porselein en aardewerk, kinder speelgoed, wandluchters en vele ande re zaken zijn uit eendere perioden en van overeenkomstige stijlen als die, welke de geportretteerde families om geven, ziet de bezoeker in werkelijk heid rond zich heen opgesteld. Hij wan- een merkwaardige sensatie, vol mo- delt als het ware rond in hetzelfde schilderij, dat hij aan het bekijken is menten van aangename herkenning. Om de illusie nog te versterken orga niseert de directie tijdens de expositie op verschillende avonden kaarslicht concerten. waarop musici in oorspron kelijke klederdracht muziek uit de pruikentijd ten gehore brengen. RTISTIEKE bewogenheid moet men in museum Willet Holthuysen dezer dagen niet gaan zoeken, al wisten kun stenaars als Cornelis Troost, Tibout Regters en Adriaan de Lelie natuurlijk wel iets van schilderen af. De pruiken tijd (liggend tussen 1730 en 1820) was voor Nederland' een onvruchtbare tijd, waarin de rondborstige, eerlijke leef- trant van de oude Hollanders had plaats gemaakt voor een moeizame imi tatie van het uiterlijk vertoon en de hoofse manieren der Fransen. Welis waar was er in Den Haag en Amster dam onder de rijke kooplui veel luxe en cultuur-beoefening, maar onder dat vernis school ruwheid en ongemanierd heid. Dit alles weerspiegelt zich m de gladde, gekunstelde, geposeerde fami lieportretten uit die tijd. Nee, men gaat naar „binnen zonder kloppen' om naar zijn voorvaderen te kijken, zoals men naar de dierentuin gaat om de oerang-oetangs te zien. Men glimlacht om de kneuterigheid van de theekoepel, men amuseert zich met net snobisme van het altijd aanwezige, nooit bespeelde klavecimbel. Men lacht luid- EINDHOVEN De toneelgroep En semble geeft op vrijdag 5 maart in de stadsschouwburg te Eindhoven de pre mière van Gerhart Hauptmanns .Voer man Henschel" met Ko van Dijk in de titelrol. Verdere medewerkenden aan deze voor stelling zijn onder andere Ina van Faas- sen, Caro van Eijck, Guus Verstraete. Lucas Wensing. Jos Knipscheer, Jan Apon, Jeanne Verstraete, Dick Scheffer, Chris Baay. Tom van Beek en Geert Tijssens. Hauptmanns drama is vertaald door Paul Rodenko. Lou Steenbergen heeft er de decors en kostuums voor ontworpen De regie wordt gevoerd door Hans Bauer, die na een vaste verbintenis als Direktor des Schauspiels bij het Lands- theater in Darmstadt thans aan verschil lende grote Duitse theaters als gastre gisseur werkzaam is- Op 1 maart neemt Ensemble het Ier se stuk Poker" van Hugh Leonard op nieuw op het repertoire. De eerste voor stelling van deze nieuwe serie vindt plaats in de ..Rustende Jager" te Ber gen. Magda Janssens en Carla Dura hebben de rollen overgenomen, die bij de Nederlandse première op 13 december 1963 in Tilburg respectievelijk door Di- ny Sprock en Mar ja Iiabraken werden vertolkt. De verdere bezetting is ongewijzigd gebleven: Ton van Duinhoven, Cor van Rijn, Heieen van Meurs en John Led- dy zullen nu ook weer aan deze voor stelling meewerken. De vertaling van ..Poker" is verzorgd door Alfred Plei ter, de regie is van Jim Fitzgerald en Alex van Royen, terwijl de Ierse ont- (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Aan de Nederlandse componist Guillaume Landré werd in de concertzaal Tivoli te Utrecht een dub bele feestelijkheid bereid. Ter gelegen heid van z\jn zestigste verjaardag bood de combinatie van Utrechtse muziekbe- langen hem een concert aan. Deze huldigingsavond werd tevens be nut om Landré de Sweelinckprijs uit te reiken, welke hem enige weken gele den door de staatssecretaris van O.K en,W, werd toegekend. De Sweelinck- Prijs is de hoogste onderscheiding, wel- Ke een componist van regeringswege Kan worden toegekend. Zij geldt name- njK niet voor een bepaald werk, maar voor het volledige oeuvre. De Sweelinck prijs is dus te beschouwen als het mu- ziKale equivalent van de P. C. Hooft- Pnjs voor letterkunde. De prijsuitreiking werd verricht door mr- H. J. Reinink, directeur-generaal vcior de kunsten en de culturele betrek- Kingen. die namens de regering zijn erkentelijkheid te kennen gaf voor de vele bestuurlijke functies, welke Landré in het Nederlandse muziekleven verricht heeft en nog verricht (hij is voorzitter van ae afdeling muziek van de raad voor de kunst), maar die hem bovendien eer bewees als componist. In het jury rapport werden Landré's grote creatie ve veelzijdigheid, zijn macht over de materie, zijn scheppingsspontaneiteit en zijn groot vakmanschap in het bijzonder'werper William Maccrow het decor voor naar voren gebracht, zijn rekening heeft genomen. Zó poseerde het echtpaar Egidius Willem Tolling met hun (in vest van zilver-brocaat gehulde) zoon Egidius Laurens in 1742 voor Cor nelis Troost. op, wanneer men, als in het geciteerde geval, via het genadeloze röntgenoog een pruik scheef ziet staan of een rijk geborduurde onderrok af ziet zakken. Maar bovenal voelt men zich met dit alles zeer verwant, omdat het onder het Franse vernisje, allemaal zo typisch Hollands is. (Advertentie) frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en. verkwikking. HILVERSUM Met ingang van maandagavond 15 maart zendt de NTS via Nederland 1 de eerste aflevering uit van The great war, een serie filmdocu mentaires, die uit 26 delen van bijna een half uur bestaat en die de eerste wereld oorlog van 1914-1918 tot onderwerp heeft. Deze serie werd door de BBC-televisie vervaardigd en is niet alleen in Engeland, maar ook in vele andere Europese landen vertoond. Een groot deel van het film- en foto materiaal is nog nimmer vertoond. Het was in die oorlogsjaren zo, dat de cine matografie nog in haar kinderschoenen stond. Niettemin zijn er vele opnamen ge maakt, die voor het nageslacht bewaard zijn gebleven. Ook uit de landen, die thans achter het ijzeren gordijn liggen, zijn film- en fotomateriaal in de serie opgenomen. Meer dan dertig auteurs, deskundigen en journalisten in Londen en negen des kundigen verspreid over de gehele we reld werkten ruim een half jaar aan het ontwerpen van deze serie. De produktie was m handen van Tony Essex en Gor don Watkins. Het BBC-team behandelde 50.000 brieven van oorlogsveteranen, in terviewde ongeveer 3000 van hen en film- de er tenslotte 300 in Londen, Plymouth, Bristol, Glasgow, Manchester, Frankrijk, Duitsland, Canada en Amerika. Kapitein Liddell Hart was de adviseur voor de Britse schrijvers, terwijl leidende figuren op militair en geschiedkundig ge bied afkomstig waren uit vele Europese landen en de nieuwe wereld. De voorbereidingen voor de serie be gonnen in 1963 te Londen. Oproepen voor ooggetuigen bij ver schillende veldslagen verschenen in de bladen of via de radio en televisie. Op het BBC-hoofdkwartier stroomde gelei delijk een grote hoeveelheid materiaal binnen. Na een strenge selectie werden 26 afleveringen samengesteld over de historie van een der grootste conflicten, die de wereld ooit heeft gekend. HONDS J De 8 jaar oude bastaard S-hep is de f rijkste hond van de Amerikaanse stad Ottawa. Wijlen zijn bazin, de schoolmeesteres Edith M. Tompkins, heeft hem het l grootste gedeelte van haar 9000 dollar i grote vermogen nagelaten. a Haar advocaat, T.M. Anderson, ver- i klaarde: „Zij was zeer gehecht aan de J hond. Op een nichtje en een neefje na had zij geen nauwe familieleden en deze waren toch weer niet nauw ge noeg familielid van haar". Anderson zal Shep verzorgen tot i diens laatste dagen. UIEN J Het gemeentebestuur van de Engel- se badplaats Bridlington heeft de ver- f koop van hot dogs met uien verbo- f den omdat misschien toeristen worden afgeschrikt door het penetrante geur- tje. J i*onnohlnivvr 1 2 3 56789 DEN HAAG „Een afgerond begin", zo karakteriseerde de tengere tekena- res mejuffrouw Ro Mogendorff, de ten toonstelling die zij opende in kunstzaal Van Stockum te Den Haag. De expo sitie waarom het ging omvat schilde rijen van Albert van Dalsum, die zich na zijn afscheid op 75-jarige leef tijd van het toneel in september van het vorige jaar geheel gewijd heeft aan zijn tweede artistieke bestaan, de schilderkunst Op zijn verbouwde boer derij in Eenlgenburg in de kop van Noord-Holland heeft hij hiervoor de no dige rust gevonden. Hij heeft de ontwerpen voor zijn doe ken niet, zoals men wellicht zou ver wachten, gezocht in de toneelwereld. Zijn schilderijen bestaan hoofdzakelijk uit landschappen en stillevens. Er is slechts één uitzondering: een zelfportret waarop hij met hoog opgetrokken wenk brauwen. verbaasd en geamuseerd de wereld in kijkt. AMSTERDAM Het derde ICC-con- cours voor jonge Nederlandse cabaretiers zal half mei in het nieuwe De la Mar- theater te Amsterdam worden gehouden. Alleen kandidaten, die cabaret beroeps halve beoefenen, niet jonger zijn dan 20 en niet ouder dan 28 jaar, kunnen zich hiervoor laten inschrijven. Er zullen vier prijzen worden toegekend. TORONTO De 69-jarige dirigent Heinz Unger, een van de bekendste Mahler-ver. tolkers, is gisteravond in Toronto aan een hartaanval overleden. Tot 1933 was hij dirigent van het Ber lijnse symfonie-orkest. In Londen leidde hij het filharmonisch en symfonie-orkest. In 1952 werd hij dirigent van het New York Concert Society Orchestra. AMSTERDAM Voor een vol Carré is de première gegaan van de herleefde musical-comedy in drie bedrijven „No, no, Nanette" met Johan Kaart en Joop Do- derer in de hoofdrollen. Uit de levendige reacties van het pu bliek en de langdurige hulde aan de spe lers zou men kunnen afleiden dat het succes thans even groot was als veertig jaar geleden, toen deze musical werd ge componeerd. HORIZONTAAL: 1 morslap on- a gaarne. 2 soort verlichting opge- i nomen geld. 3 brandbare staaf. 4 Mijn Industrie Raad (afk) drank. a 5 niet dezelfde. 6 nagerecht kans. a 7 onzin. 8 Frans lidwoord nacht- J spiegel. 9 paar voertuig.' VERTIKAAL: 1 niet kunnende spre ken gemeen. 2 laatstleden (afk) voor de vuist (afk). 3 deel van een snoer. 4 bontsoort vis. 5 rep tiel. 6 gek een weinig. 7 soort stof. 8 muzieknoot familielid. 9 stekelvarken gebogen. uio.nj oSa ed op 9 -agjas i *;ai .ibu g "[BB Boq f "•[BB.nï s Z 'siba uiojs i :xH3A 'uiBJi fa^s 01 *8 '0I.IBJ l *3{03 BJA UB g '100 JIUI 'SJBBJf 8 U, Z 'opou qejs x :hoh ONISSOUO „Wat leuk, Albert, je ziet er nou net uit als op je pasfoto." BRUIDSSLUIER Aan het huwelijk van Helen John- j son in Clitheroe (Engeland) is de brandweer te pas gekomen. De wit- kanten bruidssluier moest worden ge- red, die door een windvlaag naar een f dertien meter hoge boomtop was ver- wezen. GOK Een onbekende man van een jaar of zestig heeft donderdag op de paarde- renbaan van Hialeah in Florida een prijs van 108.242,40 dollar gewonnen op een inzet van maar twee. Het record in dit opzicht is geves tigd op 10 september 1964 op de paar- derenbaan van Wesbury in New York. waar een gokker 172.726,80 dollar won. BEVOOROORDEELD Rechter Robert Conner! zat klaar om Delton Pardue te berechten op grond van een door mevrouw Pardue ingediende klacht wegens mishande ling. Pardue nam rechter Conners niet. „U hebt mij getrouwd, u hebt mij hier in gehaald en ik wil dat iemand an ders mij er uit haalt". Rechter Conners trok zich uit de zaak terug. (Advertentie) (Van onze radio- en tv-redacteur) HILVERSUM Precies zeven jaar nadat de eerste one-man- show van Toon Hermans op de televisie mocht worden uitgezon den, komt deze enorme kleinkun stenaar zijn miljoenen bewonde raars tevreden stellen met 'n nieu we voorstelling. Zullen de straten vooral in de steden boven de Moer dijk waar geen carnavalspret heerst óók zo'n verlaten indruk maken als in 1958? Men zou er wel een maandsalaris om kunnen ver wedden. Toon zelf vindt het leuk op visite te gaan in al die duizen den kamers, terwijl hij niet eens geinviteerd is. Met een niet te evenaren vakmanschap zal hij vanavond voor de AVRO-televisie de leunstoelsupporters doen schateren om zijn stortvloed van dwaasheden, welke regisseur Ger. Lugtenburg op vele beeld banden heeft vastgelegd. Toeschouwers, die Toon nog nooit heb ben gezien, kunnen zich niet voorstellen dat hij vrijwel niet improviseert. Het gaat allemaal zo vlot en pontaan, dat het de schijn heeft er a l'improviste uit te vloeien. Vakmensen weten dat dit nage noeg onmogelijk is en dat verhoogt nog de waarde van Hermans' prestatie, aan gezien niets er op wijst dat hij weken- soms maandenlang bepaalde gags en teksten nauwkeurig heeft uitgeprobeerd. Het tv-programma van vanavond is een reportage uit theater Carré in Am sterdam, waar Toon vierhonderd avonden achtereen is opgetreden. Meer dan twee uur tv-plezier brengt Hermans de kijker in de meest uiteenlopende onderwerpen, gebundeld in conferences en liedjes. Om aanstonds te laten aanvoelen, dat hy er wat aan wil doen, troost Toon de kankeraars over de eeuwige nattigheid in de lage landen bij de zee met zijn eer ste liedje „Al giet het pijpestelen", wij blijven zingen van de zon". Via de piano van bonne-mamam en smile dadam stapt toon over naar het prieel van de liefde met „tango d'amore" en „oh, hoeveel paartjes houden van elkaar". Toon Hermans verklaart herhaaldelijk dat hij wordt gefascineerd door zijn schouwburgpubliek. Of de „theaterbezoe kers" zijn sympathie genieten, wordt héél duidelijk na het gelijknamige melodietje. Zeer algemeen kan het onderwerp „moe" worden behandeld en de voorbeelden, die Toon Hermans aanhaalt om dat te bewij zen zijn legio. Algemeen zijn ook de ge gevens voor de drie laatste liedjes in het eerste deel: „De steden zingen van New York tot Amsterdam", waar Toon de Amerikaanse grootstad eerst plaatst in de titel en waarschijnlijk in de eerste plaats aan Amsterdam denkt. „Suzanne" herin nert hem aan een zomers tafereeltje op een even zomers strand en „Sien, Sien, mijn oogappelsien", is een typisch Toon Hermans-liedje. Na de pauze zingt Hermans over koe tjes en kalfjes, letterlijk en figuurlijk. Na een meer gevoelig intermezzo komt de grapjes Hermans weer boven, die tot slot van zijn show met het publiek afspreekt voor een volgende ontmoeting. Ovaties klinken op voor zijn „pluima ge" in gala, zijn banketletter in evening dress, zijn „wrak-rok-lint - steek" en ook om „er zwaait wat" een „grapsodie" rondom de dirigent. Het lijkt erop dat we een onvergetelijke avond gaan beleven, „Bent u die mijnheer, die zo rustig 'ligt te wachten om te worden ontsla gen?" GEBREK AAN GRONDSTOFFEN Beek en Donk, 27 februari 1915 Een der eerstkomende dagen zal de groote klinknagelfabriek van de firma Ph. J van Thiel en co. te Beek en Donk worden stopgezet wegens gebrek aan! grondstoffen. Een 180-tal arbeiders ge-' raakt hierdoor zonder werk. ALGEMEEN f AFDEELINGS-ZIEKENFONDS Breda, 27 februari 1915 Op den f 29en juni 1914. den dag van de op- a richting van het nieuwe ziekenfonds, a hadden zich aan het fonds verbonden: tien huisartsen, zeven specialisten en drie apothekers, terwijl in den loop' van het jaar zich nog drie huisartsen# aan het fonds verbonden. Het aantal# verzekerden bedroeg op 29 juni 3317# en op 31 december 3592. a Een woord van hulde moet worden ge- a bracht aan den administrateur, den a heer Relik, die kans zag een nieuwe administratie op te zetten, waarop men a la minute de stand van zaken kan aflezen. Het bestuur bestaat thans uit dr Gunst, voorzitter, D. J. K. Wetselaar i (apotheker) secretaris-penningmeester a dr. Hohman, dr. Schalij, mevrouw i Steenbergen-Heidema (apotheker), Em Keijzer (apotheker), G. van Rijsber-# gen (verzekerde) en A. Beauchampet' (verzekerde). Brieven over levensvorming. Romano Guardini. Uitg.Paul Brand Hilvers./Antwerpen. LJoewel er al een Nederlandse uit gave bestond van de „Brieven over levensvorming" van Romano Guardini heeft de uitgeverij Paul Brand andermaal een vertaling het licht doen zien. In een bewerking van Ingeborg Klimmer, die de brieven - anno 1930 - aangepast heeft aan deze tyd, zijn er in deze uitgave negen brieven opgeno men- Guardini's uitspraken over „de gemeenschap" zijn achterwege gelaten, omdat ze teveel gebonden waren aan de Duitse jeugdbeweging van vóór 1933. T~Je brieven over levensvorming zijn rechtstreeks gericht tot jonge men sen. Ze behandelen dan ook onder werpen, die direct te maken hebben met al die zaken, waarmee de opgroei ende mens dagelijks te maken kan krij gen. Guardini, wiens eerste werkzaam heden als priester, in de jeugdbewe ging hebben gelegen, blijkt heel goed te weten welke zaken dat zoal kunnen zijn. Maar welk onderwerp hij ook aan snijdt, de ridderlijke man, over het bidden, vrijheid, de staat en wij steeds ontwikkelt hij zijn gedachten erover vanuit een christelijke visie. En gewend als hij was zich tussen jonge mensen te bewegen, wist hij ook heel goed hun taal te spreken- Het, valt dan ook niet te ontkennen, dat de „brieven over levensvorming" daardoor ook de tegenwoordige jonge mens nog aan kunnen spreken. De essentiële waarde ervan is immers niet aan tijd gebon den. Van de andere kant geloven wij toch dat deze Guardini-lectuur momenteel minder kans maakt veel gelezen te worden, dan in de tijd, waarin ze werd geschreven. De moderne jeugdbeweging is. gehoorzamend aan de eisen van de tijd, op nieuwere leest geschoeid. Wel vaart, communicatiemiddelen, massa le verspreiding van (óók goede) goed kope boeken etc. etc. hebben de jon ge mens een wereldbeeld opgedrongen, dat totaal verschilt met dat van vóór de tweede wereldoorlog. Zijn benade ring van de dingen en de manier, waarop hij over de dingen benaderd wil worden, zijn eveneens veranderd. LTet is bekend, dat Guardini een af keer heeft van de luidruchtige fa cetten van de huidige wereld. Dat neemt echter niet weg, dat juist de jonge mens, opgroeiende, doorgaans volkomen vertrouwd geraakt met deze „luidruchtigheid". Contemplatie lijkt een begrip uit een andere tijd. een an dere wereld. En Guardini's beschouwin gen vereisen toch werkelijk de stilte van een aandachtig gehoor. Hij zelf geeft zelfs de meest triviale dingen zo zeer een stralend christelijk perspectief, dat men zich volledig open moet stellen voor zijn woorden, wil men er ook wezenlijk profijt van trekken. Maar heeft men deze. hier ietwat vaderlijk spiekende Guardini eenmaal ontdekt, dan zal men hem waarschijnlijk ook niet meer loslaten. Dan kunnen deze brieven jonge mensen inderdaad hel pen mens en christen te zijn en te worden. Zover te komen zal echter goe de wil en inspanning vergen. Het loont niettemin de moeite en we willen deze ..Brieven over levensvorming" dan ook graag van harte aanbevelen aan ieder, die ernst wil maken met zijn christen zijn. B. v. O. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. INTUSSEN NADERT JOHAN Df ONBEWAAKTE OVIRWE6- EEN GOEDEREN THIN Dlf TKH'X VAM RECHT! KOMTXHMNT Hl F VAW HAM Tt ZUN JOHAN V0MRAM6 TE VEUMIM KIJKEN 31Z. re LOCOMOTIEF VFRPWÜNT IN HET LICHT

de Stem | 1965 | | pagina 5