Pleidooien voor sterke veilingen Landbouwer J. G. Smet uit Clinge blijft pech hebben Nederlandse huisvrouw koopt met verstand Halve ton voor 86 meter Slotstraat nieuwe Westerschei de-veren uurdienst op zondag Commissie bejaarden woningen in oprichting Ontdekkingen UITVERKOOP Het Stoffenpaleis TUINBOUWDAG K.N.L.C. ..Nieuw bedrijf in te beschermen water wingebieden gedoemd te verdwijnen Onderzoek Intomart toont aan Eerst afgebrand mocht niet herbouwen en nu dat weer..... Kleinere vrije markt Concentratie veilingen agblaJ 0e Stetn OPSPORING VERZOCHT VAN BREDANAAR Raad s-Heer Arendskerke Wouw bestrijdt A-griep als eerste gemeente Aanpakken Zuinig zijn Eén van ons In gemeente Vogelwaarde KOB te Hulst behoeft nieuwe penningmeester DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 FEBRUARI 1965 .3 AMSTERDAM Door de ont- ben over de sanering in de verouderde tuinbouwgebieden, besprak hy de positie (Van een onzer verslaggevers) CLINGE De raden van de ge meenten St.-Jansteen en Clinge zijn onlangs geconfronteerd met het ontwerp van het facet-streek plan ter bescherming van de wa terwingebieden, die voor wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft voor j een gedeelte op grondgebied van Clinge liggen, voor een ander ge deelte op dat van St.-Jansteen. De vroede vaderen hebben het ont werp niet onverdeeld gunstig ont vangen. Zij vrezen bijvoorbeeld dat na vaststelling van het streekplan de uitbreiding van de respectieve lijke bebouwingen in het gedrang komen: op de te beschermen ter reinen zullen geen of weinig bouw activiteiten mogen worden ge pleegd. Een ander bezwaar is dat te zijner tijd veel landbouwers in deze contreien hun grond niet meer zullen kunnen en mogen be werken. Inmiddels twijfelt overi gens niemand aan de noodzakelijk heid van een doelmatige bescher ming van de waterwingebieden, die van levensbelang voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen zijn. Een wel bijzonder sprekend voor beeld van de verstrekkende gevolgen, die de vaststelling van het voorgestel de facet-streekplan zal kunnen hebben voor bijvoorbeeld de landbouwbedrijven biedt wel dat van de heer J. C. Smet (42), even buiten het uitbreidingsplan ten westen van de Gravenstraat, De heer Smet is gedurende de laatste ja ren door bijzonder veel pech achter volgd. Niet alleen goede, maar ook „slechte" dingen blijken in drieën te gaan: Vier jaar geleden brandde de boer derij van de heer Smet aan de Gravenstraat bijna geheel uit. .Herbouwen mocht hij niet omdat zulks in strijd zou zijn met de be palingen van het uitbreidingsplan. De heer Smet deed het perceel van de hand aan de gemeente en sticht te nieuwe bedrijfsgebouwen, even buiten het uitbreidingsplan: de gro te schuur kwam al enkele jaren ge leden gereed; het nieuwe woonhuis (Advertentie) heeft de heer Smet eind vorig jaar betrokken. .Meteen daarna werd men gecon fronteerd met bet ontwerp van het facet-streekplan. Dat wil dat de boerderij van de heer Smet en zes- rien van de 26 hectaren, die hij ter beschikking heeft, binnen de gren zen van de te beschermen terreinen vallen. Dat was en niet zo leuke ontdek king voor de heer Smet. Dat laatste wil namelijk zeggen dat wanneer het facet-streekplan onveranderd zal worden vastgesteld, hy met zijn landbouwbe drijf is „uitgediend": „Die zestien hectaren mag ik dan niet meer bewerken die zijn dan hoog stens goed om ze als vlaslegveld te ge bruiken en met de tien resterende hectaren kan ik echt niets meer uit richten". By de bepaling van hun gevoelens om trent het ontwerp hebben de raden van beide gemeenten de heer Smet is gemeenteraadslid van Clinge duide lijk laten weten dat in ieder geval goe de schadevergoedingen aan de te du peren bedrijven en instanties zullen moe ten worden uitgekeerd. De heer Smet pleitte bovendien met anderen overigens voor het beschik baar stellen van vervangende grond voor de gedupeerde boeren want: ,,je kunt een boer zo maar niet op straat zetten". Men mag er van uitgaan dat er inderdaad redelijke vergoedingen zul len worden uitgekeerd. Maar het is de vraag of die op zullen wegen tegen de consequenties van het (moeten) verdwij nen van landbouwbedrijven of gedeelten daarvan. De heer Smet zelf bijvoorbeeld zit nog met de narigheid dat slechts 5 hectaren van de 26 waarvan 3,5 van de zestien in het waterwingebied zijn eigendom zijn. De rest is ge pachte grond. „De vergoeding aan mij kan dus nooit zo hoog uitvallen", aldus de heer Smet, die overigens nog niet zo verschrikkelijk zwaar aan de zaak tilt. We zien wel hoe het loopt. En bo vendien: het facet-streekplan is nog niet vastgesteld", is zijn commentaar. Het ontwerp zou nog een wijzi ging kunnen ondergaan. De heer Smet gelooft er zelf overigens niet in. Een andere mogelijkheid is dat de gemeente Clinge tot een wijzi ging van het uitbreidingsplan be sluit in die zin, dat er enige uit breiding naar het westen komt zo dat de gebouwen van de heer Smet bmnen het territoir van het uitbrei dingsplan en buiten dat van het wa terwingebied zouden vallen. In dat geval doet zich echter de moeilijk heid weer voor dat de gemeente „de hele zaak wel eens nodig zou kun nen hebben", zo zegt de heer Smet. Het is overigens aan grote twijfel onderhevig of een dergelijke wijzi ging genade vindt in de ogen van het provinciebestuur. De heer Smet zei tegenover ons, het te betreuren dat hij, voor hij ging bou wen, nog geen weet had van het streek plan. „Anders was ik er uiteraard ook nooit aan de bouw begonnen. Ik houd er zoals iedereen niet van moei te voor niets te doen. Trouwens: wan neer de hogere instanties zelf er al van geweten hadden waren mijn bouwplan nen daar natuurlijk ook verijdeld", al dus het relaas van de heer Smet. Maar, zoals gezegd, hij maakt zich nog niet zo erg druk om de zaak. Hij weet dat o.m. de N.C.B. van de plaat selijke afdeling waarvan hij voorzitter is, ervoor ijvert zo goed mogelijke op lossingen voor de gedupeerden te be werkstelligen. Op de foto de nieuwe bedrijfsge bouwen van de heer Smet in het wellicht te beschermen waterwin gebied. De boerderij ktoam er ter vervanging van de oude aan de Gravenstraatdie enkele jaren ge. leden afbrandde en, ingevolge be yalingen van het uitbreidingsplan niet mocht worden herbouwd Op de foto onder een portretje van de heer Smet, die pech blijft hebben maar er zijn goede hu meur niet onder verliest. wikkeling in de EEG komt de Nederlandse marktorganisatie door middel van produktschappen vol ledig in de lucht te hangen. De voorzitter van het Koninklijk Ne derlands Landbouwcomité (K.N. L.C.), ir. C. S. Knottnerus, zei dit gistermorgen tot de tuinders die in Amsterdam de tuinbouwdag van zijn organisatie bijwoonden. De heer Knottnerus wijdde ook aan dacht aan de positie van het landbouw schap in de E.E.G. De agrarische wereld heeft een orgaan nodig waarin de alge hele problemen van de agrarische be volking kunnen worden besproken en waarmee ook anderen contact kunnen onderhouden. Het Landbouwschap is in ons land contactorgaan voor de hele agrarische bevolking, ondernemers en werknemers. In Europees verband echter, dus op het niveau waar de beslissingen worden ge nomen, zijn de ondernemers en werkne mers elk georganiseerd op basis van de eigen organisaties in de zes landen. De positie van het Landbouwschap zakt hierdoor tot die van een gewestelijke raad. Het wordt zowel voor de landar beidersorganisaties als voor de land bouworganisaties steeds duidelijker dat het bijzonder moeilijk is op twee plaat sen tegelijk overleg te plegen: in Den Haag over een gezamenlijk Nederlands standpunt en in Brussel over een geza menlijk landbouwondernemersstandpunt. De uitkomst is zelden identiek en de standpunten zijn dikwijls niet met el kaar te verenigen. Toch zullen wij met de huidige con stellatie nog wel een tijd door moeten gaan, aldus de heer Knottnerus. Nog meer dan de algemene belangen- behartigende organen zullen de econo mische instellingen van de agrarische stand, zoals het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, zich moeten aanpas sen aan de veranderingen. De veilingen, die oorspronkelijk al leen vraag en aanbod bijeenbrach ten, zodat de concurrentie automa tisch voor de beste prijs kon zorgen, gaan nu zelf als partij in de schakel tussen producent en consument op treden door namens de telers leve ringscontracten af te sluiten. De heer Knottnerus juichte deze ontwikkeling toe, omdat hij meende, dat de veiling zich in deze niet neutraal kan hou den. Hij verwachtte een uitbreiding van de contractteelt en een inkrimpen, misschien tenslotte zelfs een volledig ineenschrom pelen van de vrije markt. De drie centrale landbouworganisaties doen hun best om de groentecontracte- rende akkerbouwers, van wie velen niet bij de veilingen zijn aangesloten en dus niet de verplichtingen kennen die de tuinders tegenover hun veilingvereni ging wel hebben, onder te brengen bij contracttelersverenigingen. De voorzitter van de afdeling tuin bouw van het K.N.L.C., de heer G. W. Bos, vertelde in zijn jaarrede dat de belangstelling voor contractteelt op het ogenblik gering is, vanwege de grote voorraden van de oogsten 1963 en 1964. Maar hier komt wel weer verandering in, zo meende hij. Na gesproken te heb van de veilingen. Bij de verdwijning van de tuinbouw- afzetverordening zal en moet de interne kracht van de veilingen versterkt wor den. Concentratie van veilingen zal een absolute noodzaak zijn. In het hele land zijn op dat gebied activiteiten aan de gang. Over de E.E.G. sprekende zei de heer Bos, in overmatige bescherming van de E.E.G.-markt tegen buitenlandse concur rentie, zoals Italië die wil, een gevaar te zien. De noodzakelijke aanpassing aan zich snel wijzigende omstandigheden zal mee brengen, dat er voor tal van tuinders geen plaats meer is. Het was drs. M. J. A. Camps, secretaris van het Land bouwschap. die dit gisteren op deze tuin. bouwdag zei. Wanneer de vraag van de verwerken de industrie voor een goed deel gedekt wordt door contractteelt in de akker bouw, aldus de heer Camps, kan de tuinder onmogelijk meer diezelfde pro dukten in dezelfde omvang blijven pro duceren. Een uitwijkmogelijkheid naar bijv. de teelt van bloemen of bloembol len is slechts weinigen gegeven. Aanpassing betekent, dat er voor min der ondernemers een plaats is in het produktieproces en het beleid van de organisaties zal gericht moeten zijn op het belang van de mensen, die bij deze aanpassing betrokken zijn. De veilingen zullen in de nieuwe si tuatie krachtig moeten zijn, vond de heer Camps, die hier het betoog van de heer Bos nog versterkte. De veilingen zullen ernaar moeten streven dat alleen per sonen, die zich vrijwillig verbonden heb ben hun hele produktie aan te voeren, tot de veiling worden toegelaten. Ook zal een sterkere binding tussen de vei lingen onderling nodig zijn dan thans. Hoe machtig het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in verschillend opzicht naar buiten ook mag lijken, de spreker had de indruk dat de bevoegd heden naar binnen thans nog te gering zijn. Hij pleitte ook voor concentratie van veilingen. (Advertentie) DENKT U AAN DE van nu nog Nieuwstraat 6, straks Noordstraat 20, Terneuzen BREDA De commissaris van po litie te Breda verzoekt namens de echt genote te worden bekendgemaakt met de verblijfplaats van Johannes Adrianus Hermus. oud 44 jaar en wonende te Breda. Hermus heeft woensdagmorgen 20 januari in overspannen toestand zijn woning verlaten. Een ongeluk wordt gevreesd. Signalement: lang plusminus 1.65 m, normaal postuur, glad achteroverge kamd donkerblond haar. Hij is gekleed in grijs gestreept kostuum met wit over hemd en rode zelfbinder. Tevens draagt hij een grijs-bruin gespikkelde overjas en lage bruine schoenen. Hij heeft een blauwe personenauto merk Ford Taunus 12 M. voorzien van het kenteken J-F 80-88 bij zich. Een ieder die inlichtingen kan ver strekken wordt verzocht zich in verbin ding te stellen met de commissaris van politie in Breda, telefonisch te bereiken onder nr. 01600-22144 of met de politie in zijn-haar woon- of verblijfplaats. (Van een onzer verslaggevers) 's-HEER ARENDSKERKE De raad van deze gemeente stelde gisteravond f 50.000,beschikbaar voor de verlen ging van de Slotstraat met 86 meter. Een en ander was nodig door het feit dat nu praktisch alle bouwrijpe grond reeds is uitgegeven. Om met dit voorstel te kun nen komen werd eerder tydens deze (Van een onzer verslaggevers) WOUW Vermoedelijk als eerste ge meente in Nederland zal Wouw van daag op initiatief van het gemeentebe stuur een inentingsactie tegen de A- griep ondergaan. Dat gebeurt tussen elf en twaalf uur in het Wit-Gele Kruis- gebouw. Tegen de A-griep zullen wor den ingeënt het gemeentepersoneel, het onderwijzend personeel, het personeel van de Leonardushof en de gezinszorg, kortom al diegenen die veel met andere mensen in contact komen. (Van een onzer verslaggevers) GOES De minister van Verkeer en Waterstaat heeft toestemming gegeven tot het invoeren van een uurdienst op zondag op de veren Krumingen-Perkpolder en Vlissingen-Breskens. Hiermee is een lang gekoesterde wens in Zeeland in vervulling gegaan. Al jarenlang is vanuit Zeeland geijverd voor een uurdienst op zondag op de twee belangrijkste veren over de Westerschelde. Tijdens de jongste staten vergadering namen de provinciale staten van Zeeland zelfs een motie aan waarin dit verlangen nog eens duidelijk naar voren werd gebracht. De uurdienst zal van kracht worden op zondag 30 mei, wanneer de zomerdienstregeling zal ingaan. De Nederlandse huisvrouw let over het algemeen bijzonder goed op hoe en wat zij koopt. Hoewel men geneigd is te denken, dat de meeste artikelen in warenhuizen gekocht worden, blijken de meeste huisvrouwen voor kleding en huis houdelijke, duurzame consumptie goederen bij voorkeur nog naar speciaalzaken te gaan. Dit blijkt uit de resultaten van een onderzoek onder 533 huisvrou wen, dat Intomart in opdracht van de NCRV heeft verricht, vermeld door het weekblad Ariadne. Vooral bovenkleding en schoenen wor den in de eerste plaats in gespecialiseer de zaken gekocht. Hetzelfde geldt voor meubelen en stoffering. Voor de aan schaf van een linnenuitzet en dekens blijkt een op de drie huisvrouwen naar warenhuizen te gaan. Hoewel huishoudelijke artikelen nog voor het merendeel in speciaalzaken gekocht worden, gaat men hiervoor wel steeds meer naar de warenhuizen. Deze blijken een groot deel van de omzet (de verhouding ligt hier vier tegen drie) tot zich getrokken te hebben. Als niet te verwaarlozen derde zijn de kruide niers en supermarkten te noemen Uit het onderzoek blijkt verder, dat de zelfbediening in de levensmiddelenbran che langzaam maar zeker de overhand krijgt. Van de ondervraagden koopt 45 procent de kruidenierswaren regelmatig in een bedieningszaak, 43 procent in een zelfbedieningszaak en 16 procent in een supermarkt. Het resterende percentage zei regelmatig op de markt zijn inkopen te doen. Het overgrote merendeel van de ondervraagde huisvrouwen blijkt de bonnen, zegels en punten te sparen, die door winkeliers en fabrikanten ver strekt worden. De helft hiervan heeft er een ongunstig oordeel over en de an dere helft een zeer gunstig oordeel, v/aarbij de voornaamste argumenten zijn: het sparen en „doodgewoon, om dat het leuk of prettig is". De sterkste argumenten bij een ongunstig oordeel zijn. dat men liever korting op de prijzen zag, en dat men in feite toch hetzelfde bedrag zou betalen. De postorderbedrijven, die toch op ve lerlei manieren de aandacht van de Nederlandse huisvrouw opeisen, blij ken minder klandizie van haar te krij gen dan men wel zou verwachten- Drie kwart van de ondervraagden zag geen been in het kopen bij dergelijke bedrij ven. Van hen wist 22 procent geen, maar 78 procent wel nadelen te noemen. De termijnbetaling bleek wel het belangrijk ste punt dat voor velen de zaak aan trekkelijk maakt. Een groot bezwaar vonden de ..nadeelnoemers" het echter, Verder vond men, dat het bestelde niet altijd aan de verwachtingen voldoet cn dat de kwaliteit vaak te wensen over laat. Hierdoor werd de reeks van be zwaren veel langer dan de voordelen reeks. Over het kopen op afbetaling gaf het onderzoek eenzelfde beeld te zien, hoe wel het hier enigszins gunstiger ligt. Het grootste deel wist echter geen voor delen te noemen en ook hier bleek de lyst van nadelen groter dan die van de voordelen. Als belangrijkste voordeel werd hier genoemd: ,,de mogelijkheid, tot het doen van aankopen, die men (nog) niet in één keer kan betalen en dan slechts in noodzakelijke gevallen". Het kweken van schulden en het feit, dat het duurder is op afbetaling te ko pen werden genoemd als grootste na delen. Elf procent van de ondervraagden zou er geen bezwaar tegen hebben als er helemaal geen reclame werd gemaakt; 60 procent vond het wel prettig, de Tes terenden stonden vrij onverschillig te genover de reclame. Er waren huisvrouwen bij, die meen. den geheel vrij te zijn van reclame-in vloeden. Tevens was er een hoog pc-- Hof u centage, dat vond, dat er artikelen zyn dat men niet kan zien wat men koopt, waarvoor geen reclame gemaakt zou ZELFBEDIENING gestage opmars mogen worden, waarbij onder meer ge neesmiddelen, rookwaren, pornografi sche lectuur en alcoholhoudende dran ken op het lijstje stonden. Boodschappenlijstjes blijken door meer dan de helft van de ondervraagde huis vrouwen gemaakt te worden, 27 procent overdenkt tevoren wat zij zal gaan ko pen, 11 procent besluit ter plaatse. Van degenen, die „met voorbedachten rade" naar de kruidenier stappen koopt 17 procent nooit buiten het lijstje, maar 72 procent wel. De „reclame-aanbiedingen en het zien van het artikel in de win kel zijn de belangrijkste oorzaken van de „spontane" aankopen. Bij de gehele enquête en in het by- zonder bij de vraag over het inkopen met overleg, zou men het bezwaar kun nen aantekenen, dat veel van de onder vraagde huisvrouwen het te mooi heb ben willen voorstellen, omdat men graag voor een goede huisvrouw door zou wil len gaan. Het nadeel van geflatteerde cijfers zit echter aan ieder onderzoek verbonden evenals het feit, dat het aan tal geënqueteerden nog niet representa tief is voor alle betrokkenen. raadsvergadering een voorstel gelanceerd tot aankoop van grond in het betreffende uitbreidingsplan. Dit impliceert tevens de mogelijkheid tot een verder bouwr(jpma- ken van het plan 's-Heer Arendskerke- dorp. In het kader van de bevrijdingsher den king op 5 mei a.s. stelde de raad f 600, beschikbaar om aan circa 800 leerlingen van de kleuter - en lagere scholen een jubileumdrinkglas te kunnen uitreiken. Voor het aanbrengen van een nieuw elek trisch luidapparaat in de r.-k. kerk te Lewedorp en het bevestigen van een vier de wijzerplaat aan de oostzijde van de toren werd f 1.750,- gevoteerd. De verzekering frauderisico werd ver hoogd tot f 50.000,-. Een subsidie van de christelijke zangvereniging „Tot nut en genoegen" te Nieuwdorp werd op grond van eerder genomen raadsbesluiten afge wezen. Op andere wijze zal het gemeente bestuur echter trachten dit jaar de ver eniging een financieel steuntje in de rug te geven. In het kader van de uitbreiding van het rioleringstelsel werd voor de aanschaf van een waterpomp f 850,- ge geven. Aangekocht werden de woningen Citadel 1 en 2. Voor f 4.500,- werd aan de gebroeders Wondergem te 's-Heer Hen drikskinderen in de meerkosten in de bouw van een nieuwe boerderij bijgedra gen. De verpachting van gronden op het industrieterrein aan de Noordwijkseweg zal opnieuw in behandeling worden geno men. Aan het begin van de vergadering herdacht burgemeester D. M. Vermet nog de begin februari overleden commissaris van de koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot. Ook de Belgische senaat heeft nu met ruime meerderheid het wetsontwerp inzake het Schelde-Rijn verdrag goedgekeurd. Binnenkort kan. dus de eerste spade gestoken worden als inleiding voor het enorme project, dat voor de toekomst van het gebied tussen Antwerpen en Rotterdam van zeer grote betekenis zal worden. Lang hebben West-Brabant en Zee land, Rotterdam en Antwerpen op de nieuwe vaarweg moeten wachten. Lang, al te lang is daardoor met name in belangrijke delen van West-Bra bant de ontwikkeling gestagneerd. Die achterstand, ontstaan buiten schuld van West-Brabant, zal van overwe gende Invloed moeten zijn op het tempo, waarin de werken straks wor den uitgevoerd. Temporisering is hier volstrekt uit dén boze. Het is jammer, dat de behandeling van het Schelde-Rijnverdrag in België er niet toe heeft bijgedragen de Be- nelux-gedachte te versterken. De agi tatie van Waalse zijde tegen het ver drag was zelfs een demonstratie tegen de Benelux. Nakaarten heeft echter geen zin. Laten we liever met z'n allen aan het werk gaan. De Nederlandse regering zal er intussen goed aan doen bij de vendere uitvoering van het verdrag rekening te houden met de situatie in België. Zo weinig mogelijk formalisme dus, zoveel mogelijk souplesse. Goed aangepakt kan de uitwerking van het Schelde-Rijnverdrag het be gin worden van een nieuwe, daadwer kelijke aanpak van de problematiek in het hele Benelux-MAddengebied. [yiedio 1966 zal drs. Roemers zijn functie van voorzitter van het NW neerleggen. Hij moet het wat rustiger aan gaan doen. Drs. Roemers is het zoveelste slacht offer van het in Nederland gebruike lijk geworden systeem van de cumu latie van functies. Behalve voorzitter van het NW is hij lid van de Tweede Kamer. Uit beide functies, die op zichzelf al een dagtaak vormen, vloeit weer het lidmaatschap voort van een hele rits andere organisaties en com missies. Tezamen vormen zij een last, die geen mens op den duur dragen kan. kan. In de meeste gevallen wordt die last als het ware opgedrongen aan de top figuren in ons sociaal-maatschappe lijk leven. Zij vragen er zelden zelf om. De opeenhoping van functies wordt dikwijls veroorzaakt door de sa. rruenhang van allerlei problematieken. Ook het tekort aan topkader speelt hierbij een belangrijke rol. De sociaal-maatschappelijke orga nisaties zouden er goed aan doen dit probleem eens wat nader te bestude ren. We moeten zuinig zijn met onze topmensen. Drs. Roemers behoorde tot die groep. In hem verliest het NW een strijdbaar voorzitter, de vakbewe ging als geheel een bekwaam onder handelaar. 55' 11 (Van een onzer verslaggevers) GOES Bij de firma G. W. den Boer te Middelburg is een boekje uitgekomen ter nagedachtenis aan jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de op 10 februari j.l. overleden commissaris van de koningin in Zeeland. Het boekje is getiteld: „Eén van ons". Aan de hand van kranten-artikelen, redevoeringen en veel foto's is een uit stekend beeld geschapen van deze zo karakteristieke en populaire figuur die vanaf 1948 eerste burger van Zeeland is geweest. Het boekje tekent hem als de man, die door zijn benoeming als com missaris zijn ideaal in vervulling zag gaan, die tijdens zijn ambtsperiode de overgang naar een geheel nieuwe tijd meemaakte en die bovenal Zeeuw onder de Zeeuwen was. Het boekje is, zoals we gewend zijn van de firma den Boer, zeer verzorgd uitgevoerd. Het zal zijn weg in Zeeland gemakkelijk vinden. Het eerste exemplaar van „Eén van ons" is woensdagochtend aan mevrouw de Casembroot-baronesse van der Feltz aangeboden. Gisteren verscheen het hex- denkingsboekje in de boekhandels. (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK Zeer waar schijnlijk zal vandaag in de ge meente Vogelwaarde een „commis sie voor de bejaardenwoningen" in het leven worden geroepen tij dens een op het gemeentehuis te Stoppeldijk te houden vergade ring, die zal worden bijgewoond door enkele personen, die door het gemeentebestuur zijn uitgenodigd in de commissie zitting te nemen. Het initiatief voor de instelling van een dergelijke commissie is uitgegaan van de heer P. J. G. Molthoff, waarnemend burgemees ter van de gemeente Vogelwaarde. Het is de bedoeling dat de commis sie, die wellicht tijdens de vandaag te houden vergadering door de heer Molt hoff zal worden geïnstalleerd, het vraag stuk van de huisvesting van de bejaar den van de gemeente onder de loep zal nemen en in het bijzonder zal bezien hoe de stichting en de exploitatie van bejaardenwoningen ter hand zullen kun nen worden genomen. De gemeente Vogelwaarde heeft tot op heden niet de beschikking over be jaardenwoningen. Gebleken is echter dat er een grote behoefte aan is. Er is ruimte voor de bouw van een serie be jaardenhuizen gereserveerd in het uit breidingsplan Vogelwaarde, dat is gesi tueerd tussen de kerkdorpen Boschka- pelle en Stoppeldijk. Het eventuele com plex bejaardenwoningen zal niet het karakter krijgen van een bejaardente huis, Het is de bedoeling dat de bejaar den, die de woningen, wanneer die ge bouwd zullen worden, zullen betrekken, zichzelf zullen beredderen in een aan hun omstandigheden aangepaste omge ving en huisvesting. De commissie zal inmiddels een wel kome aanvulling betekenen van het al grote aantal instanties, dat het sociaal maatschappelijk werk op het territoir van de gemeente Vogelwaarde ter hand heeft genomen. Het is niet onmogelijk dat de commissie later zal uitgroeien tot een stichting. (Van een onzer verslaggevers) HULST In het Verenigingsgebouw- te St. Jansteen zal vanavond de afdeling Hulst van de Katholieke Onderwijzers Bond haar jaarvergadering houden. Tij dens deze bijeenkomst zal men o.m. een nieuwe penningmeester moeten kiezen: de huidige, de heer L. Uitterhoeve uit Stoppeldijk, is aftredend en heeft zich niet herkiesbaar gesteld. Datzelfde_ geldt voor het bestuurslid mej. R. Geillut uit Zandstraat in de ge meente Sas van Gent. Ook mej. R. van Waes uit Zuiddorpe is aftredend; zij heeft zich herkiesbaar gesteld. Voorts zullen de jaarverslagen worden behan deld K.O.B.-voorzitter P. de Vuist uit Breda zal nog een uiteenzetting geven over verschillende belangrijke zaken, de onderwijzers betreffende. Tenslotte ls er een „gezellig samenzijn", dat muzikale luister zal worden bijgezet door The Wil- liams.

de Stem | 1965 | | pagina 5