Oostenrijk wil stapels dossiers in de kachel stoppen 29, BIJNA HAD MIJ DOEN RIJNMOND AFTREDEN H. Vader creëert 16 nieuwe kardinalen HOGERE SOCIALE UITKERINGEN anstruita OLAH, HARDNEKKIGE ONTHULLER Anschluss-verleden blijft j ook onschuldigen najagen ELISABETH BAS Alle joden in Nederland moesten weg goed gekookt is al half gewassen POLITIEKE TERUGTOCHT UIT DUITSTAND Torenstraat 3-5 - Lange Brugstraat 4 - Breda - tel. 31379 Fa. CLAESSEN, Boschstraat 39, Breda, telefoon 35363 DE GEYSER, Ginnekenweg 48, Breda, telefoon 36375 kter De Jong Oostburg ïrleden Vandaag Morgen lusstation op nieuw Keizer Karelplein Demping spuikom te Sas van Gent in volle gang EXAMEN H(>( >C WATER Minister zit zelf ook moeilijk "PARAAT" Mr. van Walsum bij afscheid: Plechtigheid meer viering van eucharistie Invaliditeit Kinderbijslag Indonesië ook uit UNESCO Dr. Harster getuigt in proces Rajakowitsj l Beschuldigd m 100 Breng uw eigen wasgoed mee voor een demonstratie bij één van de Corrstructa Dealers. Zijpe wil oordeel gezondheidsraad reactor Petten Mexicaanse zakenlieden naar ons land ik ben m'n zakdoek en vrTn wyhertjes vergeten (Van een onzer verslaggevers) 5TBURG Na een langdurige, vr(j ;e ziekte, is gistermiddag in het ntoniusziekenhuis te Oostburg op [ge leeftijd dokter H. r. de Jong en chirurg van het genoemde zie- ,is, overleden. Enige tijd geleden chterdc de toestand van dokter De hij rverd toen naar het ziekenhuis ?bracht. Zijn stoffelijk overschot terdagmiddag op de algemene be- laats te Oostburg ter aarde wor- esteld. Tevoren zal een rouwdienst ■n gehouden in de protestantse heer De Jong werd geboren te lam, waar hij ook zijn middelbare ing voltooide. In 1930 legde hij met zijn artsenexamen af. HU speciali. zich daarna onder leiding van 1 Krekel in de chirurgie in het Lieve Vrouwegasthuis te Amster- In 1944 werd hij chirurg; drie jaar a kwam hij naar Oostburg bij dok- ;averman. De heer De Jong was be ilid van de plaatselijke afdeling van ode Kruis, hoofd van de bloedtrans- lienst. leider-docent van de zieken. jortcolonne van de B.B. en penning- er van de afdeling West-Zeeuwsch- ideren van de koninklijke Neder- i maatschappij ter bevordering van •neeskunde. De heer De Jong was ïwd en had vier kinderen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 FEBRUARI 1965 Van een onzer verslaggevers) VAN GENT Vanwege rjjks- rstaat is het aannemingsbedrijf Jac. an Oord n.v, te Utrecht begonnen le demping van de zogenaamde spui- die wordt opgevuld met zand, dat mstig is van de kanaalverbreding n Sas van Gent en Sluiskil. Het is edoeling dat, waar nu nog de spui- ligt, te zyner tijd een imposant jersplein zal ontstaan, dat overigens gemeentewege reeds een naam heeft ;gen: het Keizer Karelplein. t plein zal worden aangelegd door »meente Sas van Gent, die overigens met rijkswaterstaat moet onderhan- over de ..grond"-aankopen. Het Fr Karelplein zal naar alle waar- nlijkheid moeten gaan fungeren als eerterrein. Bovendien overweegt de mogelijkheid om er een bus- pn op aan te leggen. Het busstation 'olgens de voorlopige plannen wor- voorzien van ongeveer vier perrons :n wachthuis. opspuiting verloopt tot op heden wens; voor het nieuwe gebouw van oerenleenbank, dat te zijner tijd een ïkende plaats aan het riante plein blijken te hebben, heeft het zand de hoogte van het vroegere water- bereikt. T.H. DELFT heer J. den Boer uit Souburg Is de T.H- te Delft met lof geslaagd het examen voor werktuigkundig ■nieur. orgen, zaterdag 27 februari: Hans- rt 0.08 en 12.33 uur; Terneuzen 12.03 00.00 uur: Vlissingen 11.37 en 00.000 Wemeldinge 0.58 en 13.27 uur. INEUZEN uxor 20 uur Sam van hiernaast, a.l. ES rand 20 uur Eddie zet zich scherp, 14 j. mdbouw 19.30 uur Ledenverg. TOGO pril 20 uur Ledenverg. Ned. Bond Vo- vrienden, afd. Goes. lot Ostende 19.30 uur Contactavond tudieschilders. 5TBURG edel 20 uur De rechtvaardigen. RDENBURG ode Leeuw 19.30 uur Toneel door KJB en BJB. ociëteitsgebouw 19 uur Muziek en to- feel door Fanfare. pDELBURG lectro 19.30 uur Hogeschool der on- erwereld, 18 j. chouwburg 20 uur Uitvoering door En- ;mble. iSKENS leuterschool 19.30 uur Forum over ge- etensvorming en huwelijksbeleving. [SSINGEN tadhuis 10 uur Raadsvergadering. TERLANDKERKJE emeentehuis 19.30 uur Raadsvergade- ng. [SSINGEN Ihambra 20 uur Mandrin, de gentle- antoandiet, 14 j. uxor 20 uur Eddie slaat alles, 14 j. □OSTERZANDE v. Kruyssen 15 uur Carnavalsschie- RDENBURG ociëteitsgebouw 19 uur Muziek en to- eel door Fanfare. STBURG edel 20 uur Liefde op staatsbevel, 18 3- INEUZEN uxor 20 uur Sam van hiernaast, a.l- VAN GENT lympia 20 uur De witte zuster, 14 3- EL entrum 20 uur Te rijk om los te lopen, 1 j. ES orenbeurs 14.30 uur Forum KVP. r. v. Oranje 19.30 uur Goese Operette- sreniging. andbouw 13.30 uur Verg. geitenhoU- ers. rand 19 - 21 uur Eddie zet zich schrap j- antine ambachtsschool 14 uur Verga- ering CHU. LST ioscoopgebouw 20 uur Scaramouclie, l j- raanbeurs 19.30 uur Bal. RVLIET ug. de Smet Seriekaarting. )DELBURG ity 20 uur Aan de Rivièra. a.l. lectro 19 en 21.15 uur Hogeschool der iderwereld, 18 j. SSINGEN Ihambra 19 en 21 uur Mandrin de mtlemanbandiet, 14 j. uxor 19 en 21 uur Eddie slaat alles. j. \TWERPEN .V.O. 20 uur Francesca. (Van onze correspondent) WENEN Gemeden door zijn socialistische oud-partügenoten alsof hy een besmettelijke ziekte onder de leden heeft, zetelt de oud minister van binnenlandse zaken, oud-president van de Oostenrijkse 1 vakbeweging, Franz Olah als eenmansfractie in het Oostenrijkse J parlement. In zijn eenzaamheid vormt hij de kleinst denkbare fractie, maar is hij bij de socialisten ongetwijfeld de meest gevreesde en gehate. Want met stoere hardnekkigheid gaat Olah voort allerlei compromitterende dingen uit het recente en verdere verleden der partij en van diverse harer huidige voormannen voor het oor van de openbaarheid te ont- hullen en hebben we het wel, dan kunnen zij zich in de naaste toe- komst nog op een en ander voorbereid houden. 1 A zaken, die daarvoor verantwoordelijk is. Indertijd heeft Olah in die kwaliteit voor een enorme deining gezorgd, toen hij eigenmachtig en met het passeren van daarvoor aangewezen instanties bin nen 24 uur allerlei afzettingen en over plaatsingen in de gendarmerie in Neder- Oostenrijk doorvoerde en de opengeval len plaatsen met partijgenoten bezette. Wat hem natuurlijk in conflict bracht met de collega's van het ministerie van defensie. Zijn opvolger wil het nu beter doen. Minister Hans Czettel bedient zich daar bij al van even dictatoriale methoden als zijn voorganger. Hij heeft een paar weken geleden plotseling aangekondigd, dat hij de gendarmerie die ministerieel onder hem staat, wil démilitariseren o-a. door de militaire rangen en graden af te schaffen en burgerlijke rangtitels in te voeren. Officieren en onderofficieren ko men daar krachtig tegen in verzet. Geen nood, ze zijn bij ministerieel be sluit prompt van hun posten ontheven. Natuurlijk neemt niemand dat, niet de Oostenrijkse Volkspartij, niet het betrok ken gendarmeriepersoneel dat zeer goed begrijpt waar het de minister om te doen is, n.l. partijgenoten eindelijk eens in de gendarmerie te kunnen poten, niet zelfs de eigen partijgenoten van de mi nister want de geschorste functionaris sen stonden de Socialistische Partij zeer na.. En zo lijken ook de ministeriële dagen van de heer Czettel geteld te zijn. Indien hij tenminste niet tijdig van koers verandert. De jongste onthullingen over het ge- jongleer met geheime dossiers van de staatsveiligheidsdienst beginnen het aan zien van de staat zodanig te ondergra ven, dat de autoriteiten geen andere uit weg meer zien dan het probleem op de meest radicale manier op te lossen, nl- door alle dossiers, die akten bevatten uit 'het nationaal - socialistische tijdperk, voorzover ze niet op misdaden betrek king hebben, te vernietigen. De Oosten rijkse Volkspartij, die bij deze gehele af faire als het ware de rol van het geamu seerde publiek op de tribune kon spelen, ■vindt het thans welletjes en heeft staats secretaris Soronic van binnenlandse za- 'ken opgedragen, deze eis door te voe- 'ren. De socialisten kan niets welkomer jZijn. De socialistische minister van bin nenlandse zaken, Hans Czettel, die van- iwege zijn eigen verdonkeremaand dos sier uit zijn Hitler-jeugdtijd zelf een beetje moeilijk zit kan niets beters ver- Hangen, dan dat vanuit een andere dan feijn eigen partij deze vernietiging wordt gepropageerd. Maar-- zover is het nog liet. Onderzocht moet nog worden, wat lyan de dossiers in verband met de vei ligheid van de staat wel en niet vernie lt igd kan worden. Het zou wat al te ge- ^makkelijk zijn wanneer beruchte indi viduen op die manier weer een brand schoon geweten zouden krijgen of op- fcaieuw hun duistere werkjes zouden kun- 'nen doorvoeren. Bovendien, is met de vernietiging van zoveel materiaal het leed geleden? Zwerven er niet talloze originele stukken door Oostenrijk in on bevoegde handen, om maar te zwijgen .van fotocopieën? Na de oorlog, bij de -wederoprichting van de Oostenrijkse ■Bondsrepubliek, was de communist Hon- neger staatssecretaris van binnenlandse '.aken en belast met de staatsveiligheid. Nu heeft Franz Olah onthuld, dat Hon- neger al duizenden dossiers heeft ont vreemd en in onbevoegde handen heeft laten overgaan. En wat te denken van het feit, dat op de zolder van het ge bouw van de vakvereniging der houtbe- werkende industrie, die in het conflict rond Olah diens partij trok, een grote massa verdwenen dossiers lagen opge stapeld? Gestolen? Ze dienden in elk ge- al op de zolders van het ministerie van binnenlandse zaken te liggen! Van welk een omvang het „dossier- schandaal" is, bewijzen de cijfers. Op het ministerie van binnenlandse zaken berusten 54000 dossiers van de staats politie, 500.000 zg. Gau-akten omtrent per (Advertentie) sonen die bij de nazi-partij waren en 600.000 akten waarin informaties over personen zijn vastgelegd. De meeste do cumenten zijn fotocopieën. De origineie zijn indertijd door de amerikanen naar Berlijn gebracht, waar ze onder toe zicht der Amerikanen bewaard worden. Van de 54.000 dossiers der staatspolitie zijn er tot nog toe 51-000 gecontroleerd. Slechts een gering deel daarvan zal bewaard blijven. De rest wordt opge stookt. Dossies van staatsveiligheidsdiensten zijn nog geen onaantastbaar vaststaan de stukken. Ze bevatten, vooral als ze uit de nazitijd en de eerste na-oorlogse jaren stammen beschuldigingen, welke soms berusten op leugens, nijd, naijver en die indien ze serieus waren onder zocht allang weer naar het rijk van de fabels waren verwezen. Wat dat betreft is het echter in Oostenrijk niet anders gegaan dan in zovele landen, waar een wilde repressie losbrak welke niet alleen aan de waarheid, maar ook aan de vals heid vrije baan liet. Het sinistere „er be staat een dossier over hem", was ge noeg om iemand een slechte naam te bezorgen. Op die manier is in Oosten rijk tegen vele personen politiek ge maakt. Zelfs de huidige bondskanselier dr. Klaus is aan dergelijke verdachtma kingen niet ontkomen. Olah, toen hij indertijd minister van binnenlandse zaken was, heeft ongetwij feld de bedoeling gehad deze chantage- methoden op te ruimen. Alleen de wij ze waarop hij het deed, moest wel mis lopen. Hij realiseerde zich niet, dat een minister die de hoogste chef van de staatsveiligheidsdienst is, zijn eigen dienst niet kan afvallen door geheime stukken voor de televisie te vertonen en lustig op die dienst te schelden. En nog minder gelukkig was, dat hij zich niet heeft gerealiseerd, dat hij zijn eigen par tijgenoten - voorgangers op de ministers zetel hogelijk blameerle. Intussen is er al weer een nieuwe kwes tie aan de orde. En weer is het de (so cialistische) minister van binnenlandse (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Met de opzienbarende verklaring, dat hij zijn functie neergelegd i hebben wanneer de Rijnmondraad niet in werking was getreden veer zijn pensionering, heeft burgemeester mr. G. E. van Walsum gistermiddag afscheid ge nomen van de Rotterdamse gemeenteraad. Burgemeester Van Walsum, die zeer te leurgesteld is dat Rotterdam in het open bare lichaam voor de Rijnmond (lees: alle gemeenten In het gebied van de Nieuwe Waterweg), een heel geringe rol speelt dan naar zijn mening aan de grootste haven van de wereld toekomt, zei letterlijk hierover: „Naar mijn vaste overtuiging komt deze hele ontwikkeling hierop neer, dat de Rijnmond in bete kenis toeneemt en Rotterdam daaraan inboet. De toevallige samenloop van de trage totstandkoming van de Rijnmond- wet en het tydstip, waarop ik met pen en ga, hebben my een eerder heen gaan bespaard". Voor de nieuwe Rotterdamse burge meester, de heer W. Thomassen, achtte hij het tenminste een voordeel, dat deze zich niet. zoals hijzelf wel gedaan heeft, vereenzelvigd heeft met de opvattingen die door de regering niet aanvaard zijn. Burgemeester Van Walsum hield zijn laatste toespraak in de raad voor een veel groter gehoor dan de 45 raadsleden, een twintigtal journalisten en een handje vol ambtenaren, die normaal de zittingen bijwonen. Onder de speciale gasten be vond zich prof. mr. L. J. M. Beel, die hem twaalf en een half jaar geleden als minister van Binnenlandse Zaken „over de drempel van hoop en vrees heenhielp", zoals de burgemeester het gistermiddag uitdrukte. Behalve de gasten in de raads zaal zelf waren er ook plaatsen elders in het gebouw gereserveerd voor belang stellenden. Zij konden het gebeuren in de raadszaal volgen door een speciaal daarvoor aangelegd televisiecircuit. Maar al is mr. Van Walsum met lood in de schoenen naar Rotterdam gekomen en afscheid van de Rotterdamse gemeente, luchting, de nu beëindigde ambtsperiode was geen beklagenswaardig bestaan, al dus de burgemeester. Bij het scheiden van de markt wilde mr. Van Walsum nog graag een paar opmerkingen maken, die voor de toekomst van de Maasstad van belang zijn. Samenvattend komt het er op neer, dat Rotterdam gewaagde projecten ter hand moet nemen, omdat zij de ontwikkeling van de stad bevorderen. Als voorbeelden noemde de burgemeester de metro, het concertgebouw en het Hiltonhotel op wel ke projecten enorm veel kritiek is ge weest, maar nu precies in de ontwikke ling van de stad blijken te passen. Het afscheid va nde Rotterdamse gemeente, gevolgd door een feestelijke toneelavond in de Rotterdamse schouwburg, waarbij Wim Kan geheel onverwachts opdook als laatste spreker, vormden het hoogtepunt van zijn afscheidstournee door de stad. die reeds twee weken geleden is begon nen en tot zaterdagavond zal duren. Slot van dit Rotterdam-festival, zoals deze toernee met goedmoedige spot wordt genoemd, is een ontvangst op het stad huis voor de gehele burgerij, juist die mensen dus. die niet in allerlei besloten zittingen van werkraden. commissies e.d van de burgemeester afscheid hebben kunnen nemen. Onze melangeur gaf u VATICAANSTAD Volgens een geheel nieuwe liturgie heeft paus Paulus gis terochtend in de St.-Pieter 26 patriar chen en bisschoppen tot kardinaal ge creëerd. De plechtigheid was in veel sterkere mate dan voorheen een onder deel van de eucharistieviering. De plechtigheden begonnen met de fees telijke intocht van de nieuwe kardina len. Een klein kwartiertje later werd de paus binnengedragen op zijn sedia ge- statoria, de draagstoel, omringd door zijn gevolg. Voor de aanvang van de eigenlijke plechtigheden knielde de paus een kort ogenblik op zijn bidstoel. Met de vaststaande formules der gewij zigde liturgie, die een samenvatting is van de vroegere verschillende consisto ries, verrichtte Paulus VI de eigenlijke creatie. Hij noemde de nieuwe kardina len zijn medewerkers en adviseurs in de leiding en het bestuur der universele kerk. De nieuwe kardinalen legden plechtig de geloofsbelijdenis af en be loofden absolute trouw aan de paus, waarna zij neerknielden en hun handen legden in die van de paus. De H. Vader besloot de creatie met het teken van het kruis en de omarming van iedere nieuwe kardinaal afzon derlijk. De uiterlijke tekenen der waar digheid: de ring en de biretta ontvin gen de nieuwe kardinalen aan het einde van de geconcelebreerde H. Mis vóór het Ite missa est". In zijn toespraak beklemtoonde de paus herhaaldelijk, dat de kardinaals creatie een handeling is, die de nieuwe kardinalen dichter brengt bij de auto riteit, de rechten en plichten van de paus in het bestuur der universele kerk. Hij zei o.m. letterlijk: „De autoriteit is het eerste en wezenlijke karakter van de handeling, die wij voltrokken heb ben. Naast het gezag staat de waardig heid. En dit tweede aspect, aldus de paus, is tot op bepaalde hoogte en vorm discutabel en wijzigbaar. En daarop richt zich het aggiornamento, zonder echter het gezag en de waardigheid te kunnen wegnemen. In zijn toespraak betoogde de paus, dat aan de plaatsbekleder van Christus is opgedragen de dienaar van allen te zijn, vooral in de liefde. Voorts is de taak van de plaatsbekle der van Christus om zijn broeders te troosten, overal ter wereld waar zij lijden. „En gij weet het, dat is geen ge makkelijke taak in deze tijd". De last van het dragen der sleutels is maar al te zwaar. Gij helpt de paus deze last te dragen. In zijn toespraak in het Engels noemde de paus de nieuwe kardinaalszetels in de Engels sprekende landen en de on derontwikkelde landen in het bijzonder. In de Duitse samenvatting van zijn rede zei de paus: door deze keuze willen wij nogmaals tot uitdrukking brengen wel ke hoogachting wij voor uw vaderland en voor uw Duitse volk koesteren. Deze hoogachting strekte zich uit tot de Duit se cultuur en de Duitse geschiedenis, tot de geestelijke en materiële vooruitgang van het volk en het grote begrip, dat het voor anderen opbrengt. De paus besloot zijn rede met een welkom in het Portugees aan de nieuwe Braziliaanse kardinaal Rossi. DEN HAAG De verhoogde uitkeringen krachtens de a.o.w., de a.w.w., de interimwet invaliditeitstrekkers en de kinderbijslagwetten, die met terug werkende kracht tot 1 januari worden verhoogd (zoals gemeld op pagina 1), zijn hieronder aangegeven: OUDERDOMSWET gehuwden ongehuwden WEDUWEN- EN WEZENWET wed. met k. wed. zonder k. wezen tot 10 jr. wezen 10 tot 16 jr. wezen 16 jr. en o. oude bedragen 303,50 212,50 303,50 212,50 67,— 101, 131,50 te ontvangen in maart (inclusief achterstand) 332, 232,— 332,— 232,— 74,50 111,50 143,50 nieuwe uitkeringen m.i.v. 1 april a.s. 313,— 219, 313, 219,— 69,50 104,50 135,50 Voor de interimwet invaliditeitsrentetrekkers gaan per 1 januari de vol gende BRUTO maandbedragen gelden. a 431,50 (oud 406,50) b 351,— (oud 330,50) c 270,— (oud 254,50) De mensen die in het genot zijn van een bijslag krachtens de interimwet invaliditeitsrentetrekkers moeten er rekening mede houden, dat de bedragen van ziekenfondspremie en a.o.w./a.w.w. premie en van de eventueel in te houden loonbelasting zijn verhoogd. De bedragen van ziekenfondspremie en a.o.w./a.w.w. premie zijn tevens verhoogd door wijziging van de premie percentages (ziekenfondspremie van 2,5 naar 2,7 en premie a.o.w./a.w.w. van 8,1 naar 10,2 De kwartaalsuitkeringen van de kinderbijslagen zullen vanaf 1 januari 1965 als volgt bedragen. le kind 83,46 (oud 79,56) 2e en 3e kind 91,26 (oud 86,58) 4e en 5e kind 124,02 (oud 118,56) 6e en volgende 138,84 (oud 132,60) Deze bedragen zullen reeds over het eerste kwartaal 1965 worden uitge keerd. Als de verhogingen in bepaalde gevallen niet in maart kunnen worden uitbetaald, dan zullen de betrokkenen daarover nog bericht ontvangen. PARIJS Indonesië is gisteren of ficieel uit de UNESCO, de opvoedkundi ge, wetenschappelijke en culturele orga nisatie van de Ver. Naties, getreden. In een door de UNESCO ontvangen brief verzocht de Inonesische regering be sprekingen te beginnen over de wijze, waarop de activiteit van de UNESCO in Indonesië zal worden beëindigd. In de brief wordt tevens gezegd, dat In donesië ook uit het internationaal kin dernoodfonds van de V.N. (UNICEF) en uit de voedsel- en landbouworganisatie (FAO) treedt. Zoals bekend geschiedt de opzegging van het lidmaatschap door Indonesië vanwege het feit, dat de federatie Ma leisië begin dit jaar een zetel in de Veiligheidsraad kreeg. WENEN Op de achtste dag van het proces tegen de voormalige SS-leider dr. Rajakowitsj is een verklaring van het voormalige hoofd van de Duitse veilig heidspolitie („Sicherheitspolizei") in Ne derland, dr. Wilhelm Harster, voorgele zen. Dr. Harster, die na de oorlog in Ne derland op grond van zjjn bemoeiingen met het wegvoeren van joden tot twaalf jaar tuchthuisstraf is veroordeeld, bevindt zich thans in West-Duitsland, waar binnen enkele dagen een nieuw gerechtelijk on derzoek tegen hem wordt geopend. Dr. Harster verklaarde, dat zijn bureau op dezelfde wijze was ingericht als het hoofdkantoor voor de Duitse rijksveilig heidsdienst in Berlijn. Toen er bij dit hoofdkwartier een door Adolf Eichmann geleide afdeling voor joodse zaken in het leven werd geroepen, moest in Nederland ook iets dergelijks tot stand komen. Volgens dr. Harster werden de joden in Nederland uitsluitend op aanwijzing van het Berlijnse hoofdkwartier van de veiligheidsdienst weggevoerd. Dr. Harster verklaart verder, dat er in Nederland talrijke (politie-) overvallen werden uitgevoerd om joden op te spo ren omdat de Nederlandse joden geen gehoor gaven aan een oproep van het bu reau om zich aan het station te melden, waar de treinen reeds gereed stonden om ze weg te voeren. Dr. Harster schrijft, dat de Duitsers er in Nederland naar hebben gestreefd alle joden weg te voeren. Ook zij, die zich in ziekenhuizen of in tehuizen voor ouden van dagen bevonden, moes ten vertrekken. „Ik heb echter niet ge weten", aldus dr. Harster, „dat deze joden naar zogenaamde vernietigings kampen werden afgevoerd, om daar ver gast te worden. Eichmann zelf heeft eens bij een bespreking ge egd: „Er worden in het oosten werken uitgevoerd, waarvoor wij alle beschikbare arbeids krachten nodig hebben". De getuige schrijft ook over de eerste wegvoering van joodse Nederlanders naar Mauthausen, die daar om het leven wer den gebracht. Toen daarop urnen met de as van de vermoorde joden door hun bloedverwan ten in Nederland werden ontvangen, had dit in ons land grote verontwaardiging gewekt. Zelfs rijkscommissaris dr. Seyss- Inquart was hierover verontwaardigd en had een klacht over het voorgevallene bij het hoofd van de Duitse rijksveilig heidsdienst Himmler ingediend. De Nederlandse deskundige B. A. Sijes heeft Rajakowitsj ervan beschuldigd tij dens zijn verblijf in Nederland in de tweede oorlog mee te hebben gewerkt aan de uitroeiing van de Nederlandse joden. De heer Sijes, verbonden aan het in stituut voor oorlogsdocumentatie, ver klaarde dat de vroegere SS-Obersturm- führer op 12 augustus 1942 een telexbood- schap naar Parijs had gezonden, welke leidde tot de deportatie van 83 joodse Nederlanders die in Noord-Frankrijk ver bleven, naar het vernietigingskamp Auschwitz, (Advertentie) De leden van de Belgisch-Neder landse Zuidpoolexpeditie 1964 en die van de Belgisch-Nederlandse Zuidpool-zomer campagne '64-'6 5 zijn met een DC-6 van de Bel gische luchtmacht op het vlieg veld Meisbroek teruggekeerd. Op de foto worden de onderzoekers verwelkomd door generaal Dan- loy namens koning Boudewijn. KAN KOOKWAS KOKEN CONSTRUCTA NEDERLAND, MIDDENWEG 233, AMSTERDAM-O,. TEL. 020-947484* BLIK NAAR BUITEN Het (Labour-wit- boek over de Britse defensie heeft in het licht van de gebeur tenissen in Vietnam niet bijzonder veel belangstelling gekre gen. De Westduitse kranten maken hier op een uitzondering. Vooral de passa ge, waarin het nut van het Britse Rijnleger in twijfel wordt getrokken, heeft in de Bondsrepubliek nogal wat pennen in beweging gebracht. Dat is begrijpelijk, want de voortdurende kant. Maar er is ook een politieke zij de. Immers, de bondsrepubliek Duits land kan alleen bestaan bij de gratie van de militaire paraplu, die de voor malige westelijke geallieerden boven West-Duitsland houden. Alleen de Amerikanen garanderen de vrije door tocht naar West-Berlijn. Deze voor post van de vrije wereld midden in het invloedsgebied van het Oosteuro- pese communisme is voor honderd procent aangewezen op de V.S. Natuurlijk heeft het politieke bete kenis wanneer de Engelsen de Ame rikanen daarin alleen laten staan. En komen, dan is het zaak de Westduitse N.A.V.O.-soldaten er zolang mogelijk buiten te houden. Niet zonder opzet is de Bundesgrensschutz niet onder de N.A.V.O. geplaatst. Moet er aan de grens iets worden tegengehouden, dan zijn eerst de (Duitse) mannen van de grensbewaking aan de beurt. De N.A.V.O. is er dan nog niet bij betrokken. Breidt het conflict zich uit dan komen Amerika en mogelijk ook andere westelijke partners in de strijd. Het wordt dan een N.A.V.O.-affaire. Pas in het uiterste geval mogen N.A.V.O.-strijdkrachten worden benut, Engelsen aandringen op een heroriën tering van de N.A.V.O.-strategie. Op vallend is het feit, dat de Russen pas onlangs hebben laten blijken, dat ook zij ervan zijn overtuigd, dat de we reldpolitiek in Zuidoost-Azië wordt gemaakt. De Russen hebben er zich, blijkens premier Kosygins reis naar Peking en Hanoi, direct in gemengd. Hoewel het witboek over de Britse defensie het niet met zoveel woorden zegt, pogen de Engelsen op het ogen blik de „adempauze" in West-Europa te bevorderen door troepen uit Duits land terug te trekken. Dit werkt de aanwezigheid van „vreemde" troepen in West-Duitsland heeft langzamer hand eerder een politieke dan een strategische betekenis gekregen. Daar over laat ook het witboek over de Britse defensie geen enkele twijfel. Er wordt terecht in opgemerkt, dat de kans op een nucleaire oorlog in Eu ropa uiterst gering is. De N.A.V.O.- troepen in West-Duitsland zijn er veeleer om met conventionele wa pens in plaatselijke conflicten te kun nen ingrijpen. Zij hebben tot doel het conflict plaatselijk te houden teneinde een atoomoorlog te voorkomen. De bijna 60.000 man Britse troepen zijn hiervoor, volgens Labour, niet no dig. De Britse regering verwijst daar bij naar de Amerikaanse troepen. Die kunnen lokale conflicten wel alleen isoleren. Dat is dus de strategische geland is duidelijk van plan, ook in de N.A.V.O., een andere koers te gaan varen. De suggestie van het terug trekken van de Engelse troepen uit Duitsland is er een aspect van. Natuurlijk wordt er op het ogenblik nog slechts van vermindering van troepen gesproken. Maar wanneer daar een beschouwinug aan wordt vastgeknoopt over het twijfelachtige nut van het Britse Rijnleger, dan mag aan het begrip „vermindering" een wat verdergaande betekenis worden gehecht. De Westduitsers komen strategisch gezien nauwelijks zwak te staan wan neer de Engelsen naar hun moeder land zouden terugkeren. Er staan ge noeg Westduitse soldaten, modern uit gerust en redelijk geoefend tegenover. En mocht het ooit tot een treffen want de beschuldiging, dat West- Duitsland Oost-Duitsland wil verove ren moet zo lang mogelijk worden voorkomen. Labour wil zich in eerste instantie van deze politieke strategie wel los maken. Niet geheel ten onrechte, want wie verwacht, dat een eventueel con flict zich stap voor stap zal ontwikke len, kan bedrogen uitkomen. Labour bleek reëel genoeg om de gevaren voor een meer uitgebreide oorlog niet in West-Europa, maar in Azië te zoe ken. En juist in Azië heeft Engeland grote belangen te verdedigen. Labour ziet direct verband in de Maleisische kwestie en de oorlog in Zuid-Vietnam. De Atlantische belangen van de N.A. V.O. worden geringer naarmate de strijd zich op Zuidoost-Azië toespitst. Daarom is het niet vreemd, dat de Oost-West-contacten in Europa alleen .naar in de hand. In West-Duitsland wint nu het onbehagen veld dat het min of meer aan zijn lot wordt over gelaten. Ook de kwesties tussen de Westduitse regering en Egypte heeft de bondsrepubliek niet veel hulp ge bracht. Het heeft heel lang geduurd voordat de Amerikaanse reizende ambassadeur naar Israël kwam om de indruk te wekken, dat de V.S. zich met deze kwestie bemoeien. De eventuele terugtrekking van Engelse troepen uit West-Duitsland heeft dus eerder een politieke dan een strategische betekenis. Hoezeer de Engelsen ook aandringen op een an dere N.A.V.O.-strategie. Trouwens welk land dringt niet op aan daar (Van onze correspondent) SCHAGERBRUG Het gemeentebe stuur van Zijpe zal zich tot de gezond heidsraad wenden met de vraag of de kernreactor in Petten gevaarlijk is of niet. Dit is in beginsel in de gemeente raadsvergadering besloten na een uitvoe rige gedachtenwisseling, waarin over de motieven van Gedeputeerde Staten bij de verwerping van het uitbreidingsplan Petten-oost werd gesproken. G.S. hebben nu ook gegadigden voor het bouwen van horeca-bedrijven te Sint- Maartenszee hun toestemming onthou den op grond van het „gevarenargu- ment". Ook andere uitbreidingen te Sint- Maartenszee worden onmogelijk ge maakt, zo werd in de raadsvergadering gesteld. Intussen worden geen bezwaren gehoord tegen Petten als vakantiecen trum voor plusminus 100.000 badgasten. Trouwens, er zijn overal ter wereld in totaal zo'n 500 reactors, waarvan ver scheidene in grote bevolkingsconcentra ties zijn gebouwd. Er zijn daar tengevol ge van enig ongeval nog geen 5 mensen overleden, zo werd in de raadsvergade ring gesteld. DEN HAAG Op uitnodiging van het instituut voor Latijns-Amerika zullen vier prominenten van het Mexicaanse be drijfsleven van 27 februari tot en met 6 maart ons land bezoeken met. als hoog tepunt de Mexico-dag op 3 maart in het Unilevergebouw in Rotterdam, waarop prins Bernhard een toespraak zal houden. De Mexicaanse bezoekers zullen in de loop van de week o.a. door de regering en door de besturen van de Kamers van Koophandel in Amsterdam en Rotterdam worden ontvangen. Voorts zullen werkbe zoeken worden gebracht aan Noord-Bra bant en Noord-Holland. (Advertentie) (ik loop wel even langs de apotheker of drogist!) BIJ ELK DOOSJE NU EEN GRATIS WYBERT SPELDJE

de Stem | 1965 | | pagina 3