Thailand vreest rode guerrilla Johnson wenst geen overleg V icaris schorst priester verkopen en antiek voor deviezen Russen kunst 1980: WEINIGEN VOOR VELEN CBS-cijfers staven prognoses van de planologen VRIJSPRAAK VOOR ANTJE N Brood wordt weer duurder LIEBRECHTS MAAKT RECORDTIJD Toon Hermans antwoordt de caféhouders GALO PLAZA'S BEMIDDELING GEEN SUCCES Meer Vlaamse zetels in parlement kodenlecunp DAGBLAD VOOR ZEELAND Duitse commissie wil Lages komen verhoren Opklaringen PRESTIGE Hogere sociale uitkeringen in maart geboorteregeling Waarom met carnaval? AGITATIE HANDEL MET KLASSE-TREKJES groninger export 188,- 10Je JAARGANS No. 24828 Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 26 FEBRUARI 1965 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ,11 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke Juctie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEÜZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon |$||||PigP spil SOVJETWAPENS NAAR NOORD-VIETNAM (Van een onzer verslaggevers) BREDA/DEN HAAG Bezorgd brood wordt per 1 maart twee cent duurder; afgehaald brood één cent. In juli komt er zowel voor bezorgd als afgehaald brood nog eens een cent bij en per 1 januari 1966 gaat bezorgd brood weer een cent meer kosten. Deze verhogingen hebben het akkoord van de minister van Economische Zaken. De Nederlandse Bakkerij Stichting heeft daarover met de minister over legd aan de hand van gesignaleerde kostenstijgingen. In plaatsen waar afgehaald brood nu al minder kost dan bezorgd, mogen de afhaalprijzen per 1 juli worden ver hoogd tot het algemeen geldende ni veau. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Volgens een bericht uit Diis- seldorf zou een commissie van het Duit se gerechtshof aldaar volgende maand naar Nederland willen reizen om de Duitse oorlogsmisdadiger Willi Lages als getuige te ondervragen. Lages. die in Breda gevangen zit, werd kort na de oorlog in Nederland tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld. Hij zou belangrijke bewijsstukken kun nen verschaffen in de zaak tegen de commandant van het concentratiekamp Treblinka, Kurt Franz, en de negen bewakers. Ze worden ervan beschuldigd de dood van 800.000 joden op hun ge weten te hebben. In Den Haag. zo bleek ons uit informa ties bij het ministerie van Justitie, is men door de Duitse autoriteiten nog niet over de zaak benaderd. Ook de justitie in Breda weet nog van niets. Omdat het hier een vorm van gerechts hulp betreft zou zij in eerste instantie door het gerechtshof in Düsseldorf moe ten worden benaderd. DE COMMUNISTISCHE partij van Ame rika is opnieuw aangeklaagd wegens het zich niet laten inschrijven als een „door Rusland gecontroleerde communistische organisatie". DE ELFJARIGE Gerhard Veldhuis uit Groot Agelo bij Ootmarsum is gister middag onder een auto gekomen en op slag gedood. De jongen was bij voet ballen plotseling de weg overgelopen. DE BEDRIJFSGROEU Spoorwegen van de Nederlandse Bond van Vervoerper soneel heeft de concept-c.a.o. voor de 30.000 spoorwegarbeiders verworpen. Hierdoor is een moeilijke situatie ont staan, want de confessionele bonden hebben wél hun goedkeuring gegeven. ZESTIEN „gevaarlijke misdadigers" zijn door een zelf gegraven tunnel uit de stadsgevangenis van Mexicali in Mexico ontsnapt. De gevangenis is bestemd voor moordenaars en andere misdadige geweldplegers. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Nu en dan opklaringen, maar ook hier en daar verspreid voorkomen de buien. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordwest. Tempe raturen enkele graden boven het vriespunt. Vandaag: zon onder 18.14 uur. Maan onder 12.47 uur. Morgen: zon op 7.33 uur. Maan op 6.09 uur. LONDEN/WASHINGTON Russische wapens stromen thans viai communistisch China Noord-Vietnam binnen. Wapenleveranties aan prilst efnnrliMint andere landen, zoals Indonesië zouden zyfri stopgezet om het in der vJttUWKt haast in elkaar gezet wapenhulp-programma te realiseren. Dit is de inhoud van berichten die in Londense diplomatieke kringen circu leren. Vanuit Hanoi worden de wapens, waaronder vliegtuigen, kanon neerboten, anti-vliegtuig-, en -helikopterwapens, verdeeld over de in Zuid-Vietnam strijdende Vietcong-onderdelen. In Washington heeft president John son gister kennelijk naar aanleiding van allerlei berichten die de laatste dagen de ronde doen over onderhande lingsplannen en -voorstellen laten verklaren dat hij op het ogenblik „niet overweegt onderhandelingen ter beëin diging van de slr|jd in Zuid-Vietnam" te willen openen. „Natuurlijk", aldus Johnsons woord voerder George Reedy, „verwelkomen de V.S. elke actie die kan bijdragen tot vrede en veiligheid in dit gebied". Maar vóór de V.S. de kwestie-Vietnam gaan regelen aan de ronde tafel, dienen alle Vietcongtroepen zich achter de 17e breedtegraad terug te trekken, aldus bevestigde gisteren het Witte Huis nog eens een oud standpunt. De Amerikaanse reactie werd uitge lokt door berichten uit Londen als zou communistisch China met Hanoi zit ting willen nemen achter de onderhan delingstafel zonder dat van tevoren ook maar enige voorwaarden zouden wor den gesteld. In Parijs werd bekendge maakt dat de Franse regering en de regering in Moskou hebben besloten te zullen aandringen op een vredesconfe rentie. Secretaris-generaal Oe Thant ver klaarde woensdag een oplossing te zien waarbij de V.S. in staat zouden wor den gesteld zich uit Vietnam terug te trekken zonder hun gezicht te verlie zen. Ook de Indiase premier Sjastri heeft aangedrongen op onderhandelingen met als doelstelling een onafhankelijk be staand Noord- en Zuid-Vietnam. Blijkens berichten uit Londen werken alle Europese satellieten samen met de Sovjet-Unie om het wapenhulpprogram ma op gang te houden. Rusland zou voornamelijk vliegtuigen en luchtdoel wapens leveren. Tsjecho-Slowakije ka nonneerboten en de overige landen lichtere wapens. Het hulpprogramma zou zijn opge steld direct nadat premier Kosygin uit zuidoost-Azië en China terugkeerde. Hoewel de Russen kennelijk prijs- stellen op een vreedzame regeling, heb ben zij tot de wapenleveranties beslo ten omdat zij vrezen dat de commu nisten door krachtige Amerikaanse ac ties al te snel onder de voet zouden worden gelopen. Maar als belangrijkste reden zien politieke waarnemers de noodzaak tot herstel van het Russische prestige in zuidoost-Azië en het neu traliseren van de invloed van Peking. Het feit dat Peking samenwerkt met de Sovjets in het wapenhulpprogramma, zegt niets menen deze waarnemers. SAIGON In Zuid-Vietnam le den intussen de regeringstroepen opnieuw zware verliezen toen drie compagnieën in het gebied van Tranh Linh in een Vietcong-hin- derlaag liepen. De regeringssolda ten achtervolgden guerrilla's, die het dorp Duy Chiem, nabij Tranh Linh, hadden aangevallen. Voor de vijfde achtereenvolgende maal bom bardeerden Amerikaanse B-57-bom- menwerpers Vietcong-concentraties, ongeveer honderd kilometer ten noorden van de hoofdstad Saigon. OSLO Rudie Licbreclits is sinds donderdag recordbreker. Die dag reed de Vlaardinger tijdens wedstrijden in het Bisletstadion van Oslo de 3000 meter in 4 min. 26.8 sec. Vijftienduizend toeschou wers waren er getuige van. Het oude record stond met 4.27.3 op naam van de Rus Ants Antson. Voor het wedstrijdverslag zie sportpagina. DEN HAAG In maart al zullen de bejaarden en de weduwen gaan profi- terren van de verhoogde uitkeringen a.o.w. en a.w.w. Zij ontvangen dan bovendien het verschil tussen de oude en de nieu we uitkering over de maanden januari en februari en dat betekent, voor het moment, een extraatje. In maart ont vangen de bejaarden in totaal f 332,- (de ongehuwden f 232,-) en de weduwen met kinderen eveneens f 332,- exclusief de eventuele uitkeringen voor wezen. Voor een volledige c|jferstaat en voor gegevens over de uitkeringen krachtens de kinderbijslagwet en de interimwet invaliditeitsrentetrekkers zie pagina 7. WINCHESTER Een jonge rooms- katholieke priester in de zuid-Engelse plaats Winchester is geschorst omdat hij over het stuk van de geboorteregeling ideeën koestert, die volgens de vicaris- generaal van zijn diocees in str|jd z|jn met de leer van zijn kerk. De 26-jarige Joseph Cocker, die de inzichten van een van zijn medepriesters deelde, verscheen donderdag voor zijn superieuren. Na een lang gesprek deelde vicaris-generaal mgr. Mullarkey mee, dat pater Cocker zijn recht om als pries ter te spreken en te preken heeft ver speeld dooi zich te stellen tegenover de aanvaarde en gezaghebbende leer van de r.-k. kerk ten aanzien van het voor komen van zwangerschap. De vicaris- generaal zei nog, dat opheffing van Cockers schorsing zal afhangen van diens bereidheid de kerkleer te aanvaar den. Als hij bij zijn standpunt blijft wordt hij voorgoed uitgesloten, zo zei hij. Cocker verklaarde, dat hij in retraite gaat om over zijn beslissing na te den ken. De priester, die vier jaar geleden werd gewijd, zette zijn ideeën uiteen in het r.-k. blad „The Tablet". Hij steunde pater Arnold McMahon, die had ge schreven dat katholieken het recht heb ben geboorteregeling toe te passen. Pa ter McMahon bevindt zich op het ogen blik in Rome voor besprekingen met zijn superieuren aldaar. BURGEMEESTER mr. G. E. van Wal- sum is ter gelegenheid van zijn afscheid van Rotterdam benoemd tot groot-offi cier in de orde van Oranje-Nassau. Me vrouw Van Walsum werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. DE SOVJET-UNIE heeft geweigerd de geschorste ontwapeningsonderhandelin gen te Genève nu te hervatten. Enge land en de Verenigde Staten zijn van plan een nieuwe poging te doen de Russen terug te brengen achter de con ferentietafel. (Advertentie) In het KRO-radioprogramma „Djinn" zal Jacques van Kollen burg zaterdagmorgen 27 februari omstreeks 10.30 een kort vraagge sprek hebben met Toon Hermans. De heer van Kollenburg zal Toon Hermans o.m. de vraag voorleggen wat hij denkt van de onrust, die er onder de Brabantse- en Lim burgse kasteleins is ontstaan naar aanleiding van de „one-man-show" die morgenavond via de televisie wordt uitgezonden. Toon Hermans zal in dit vraaggesprek tevens de naam noemen van zijn favoriete artiest. Nasser en Ulbricht hebben don derdag bijna drie uur met elkaar gesproken. Van Egyptische zijde werd na afloop van dit onderhoud meegedeeld, dat Ulbricht een uit eenzetting had gegeven over de internationale problemen die een gevaar vormen voor de vrede en het standpunt van zijn regering inzake het Duitse vraagstuk uit de doeken gedaan.*Nasser en Ul bricht hebben ook van gedachten getvisseld over de wijze waarop de vrede in de wereld bewaard kan blijven, de ontwapening, een even tueel verbod op het gebruik en de produktie van vernietigingswa pens en de instelling van kern toapenvrije zones. LEEUWARDEN De weduwe Antje G.-J. uit Veenoord is donderdag over eenkomstig de eis van de procureur- generaal voor het gerechtshof Leeuwar den vrijgesproken van moord wegens gebrek aan bewijs. In eerste aanleg werd Antje G.-J., die terechtstond op beschuldiging haar echtgenoot met behulp van een land bouwvergift om het leven te hebben gebracht, door de rechtbank in Assen veroordeeld tot achttien jaar gevange nisstraf. De officier van justitie had toen levenslang tegen haar geëist. Op bevel van het hof is Antje don derdag vrijgelaten. De procureur-generaal achtte het overtuigend bewijs niet geleverd. Hij sprak van een uiterst ingewikkelde zaak, waarin de twijfelpunten in het voordeel van verdachte zullen moeten gelden. Hij zei tot zijn eis te zijn ge komen op grond van het feit dat in Nederland alleen geoordeeld en ver oordeeld wordt op feiten. De procureur-generaal stelde, dat Lolke D. (46) voldoende kans heeft ge had zelf Dethion iri te nemen, b.v. in chocolademelk en dat aan de andere kant Antje ook voldoende gelegenheid heeft gekregen het hem toe te dienen. „Er zijn dus vrij sterke argumenten voor het aannemen van moord. Maar de stelling dat Lolke zelfmoord pleeg de blijft tegelijkertijd bestaan", conclu deerde de procureur-generaal. De Thailandse eerste minister veld maarschalk Kittikatsjorn, verklaarde gisteren tegenover verslaggevers, dat de Chinese communisten, naar zijn me ning. nog dit jaar in Thailand een guer rilla zullen gaan voeren. Hij verklaarde dat de ondergrondse acties der communisten in de laatste tijd in de noordelijke en noordooste lijke provincies van Thailand krachti ger zijn geworden. Dit gaat gepaard met een ophitsen van de Thailanders tot onderlinge strijd. „Bepaalde Chinese communisten krij gen thans les in het Thai. Bovendien wordt er Thailands geld door de Chi nese communisten aangekocht, waar schijnlijk ter voorbereiding van een guerrilla-oorlog in Thailand", aldus de eerste minister. ANKARA De V.N.-bemiddelaar voor Cyprus, Galo Plaza, heeft donder dagmiddag tijdens een persconferentie in Ankara praktisch toegegeven dat zijn pogingen om voor de kwestie-Cyprus een oplossing te vinden, op een mis lukking zijn uitgelopen. Plaza verklaarde dat geen van de betrokken partijen van haar oorspron kelijke standpunt is afgeweken en dat thans een dood punt is bereikt. MOSKOU In Moskou is men begonnen met een „deviezenopera- tie" die ertoe moet bijdragen dat de stroom van dollars en andere westelijke valuta's naar de schat kist van de Sovjet-Unie wordt ver groot. Volgens bepaalde, gedeelte lijk bevestigde geruchten zouden het gouden en zilveren vaatwerk van de tsaren en de porseleinser viezen in het „Wapenmuseum" van het Kremlin z|jn aangeboden aan vertegenwoordigers voor een groep antiquairs. In de Gorkistraat is een kunst salon geopend voor de verkoop van antieke ikonen, oude en moderne schilderijen, porselein, kunstvoor werpen en munten, tegen betaling in vrije harde valuta's. Een levensmiddelenwinkel, die Sovjet-Russische en buitenlandse produkten verkoopt, zoals whisky en Amerikaanse sigaretten, is een week geleden geopend op de Koutouzowlaan. De verkoop aldaar geschiedt uit sluitend tegen betaling met devie zen aan buitenlanders of aan in woners van de Sovjet-Unie, die van machtigingen hiertoe z|jn voor zien. In het warenhuis „Goum" aan het Rode Plein is enige t|jd geleden een bontafdeling gekomen, waar de bezitters van westelijke valuta's terecht kunnen. In het meest chique hotel-restaurant van Moskou, „Nat- sional", is sedert drie weken elke dag een „internationale bar" tot vier uur 's nachts geopend. Uit een prijslijst bij de ingang blijkt dat men er whisky, Franse cognac en andere westelijke dranken kan gebruiken tegen betaling in dollars, ponden sterling. Franse francs, Westduitse marken, Scandinavische kronen, lires en Finse marken. Buitenlandse vakantiegangers hebben toestemming om hun va kantie door te brengen in de gast vrije badplaatsen in het zuiden van de Sovjet-Unie en aan de kust van de Zwarte Zee, waarbij met devie zen kan worden betaald. Men voegt hieraan toe dat de Sovjet-schatkist zich op het ogen blik gesteld ziet tegenover enkele zware betalingsverplichtingen, met name voor de terugbetaling van een Canadese lening en de betaling voor de nieuwe tarwe-aankopen in het Westen. Het is overigens niet de eerste maal dat de Sovjet-Unie zich ontdoet van een deel van haar nationale kunstschatten. In 1930 werden verscheidene ontschatbare doeken, waaronder een Rembrandt, een Van Gogh en een Tiepolo, ver kocht aan een groep antiquairs, die werd vertegenwoordigd door de bemiddelaar lord Dureen. PROF. THIJSSE 25e uur DEN HAAG/BREDA De veront rustende en naar men hoopt tot ingrij pen prikkelende prognoses van een aantal vooraanstaande planologen met betrekking tot liet Nederland van de toekomst, worden gestaafd do«r het nieuwste cijfermateriaal dat het Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft geproduceerd. Vorige week nog besteedden w|j uit voerig aandacht aan wat prof. ir. J. P. Thijsse „het is het 25e uur" in Middelburg heeft gezegd over Neder land in het jaar 2000. Dat hij niet over dreef probeert nu ook het C.B.S. aan te tonen, volgens welks nieuwste bere keningen de Nederlandse bevolking in de komende 15 jaar al met drie mil joen zal toenemen. Bij de nieuwe berekening is het Cen traal Bureau voor de Statistiek uitge gaan van de situatie op 1 januari 1965 en van enkele veronderstellingen t.a.v. de verdere ontwikkeling van huwelijks sluiting, geboorte en sterfte. Deze veronderstellingen berusten o.m. op een studie van hetgeen zich in de achterliggende jaren op elk van de ge noemde gebieden heeft voltrokken. Daarbij is gebleken, dat vooral het toenemend huwen op jongere leeftijd belangrijke gevolgen heeft. Dit zal naar verwachting ook in de toekomst het ge val zijn. Bovendien zullen in de ko mende jaren de zeer hoge geboorten- jaargangen 1946 en 1947 geleidelijk aan in het huwelijk gaan treden. De berekeningen hebben geleid tot een eindcijfers van 151/4 miljoen in 1980. Dit is 3 miljoen of 25 procent meer dan de 12,2 miljoen op 1 januari jl. Daarbij is met een mogelijk effect van de buitenlandse migratie geen re kening gehouden. In dezelfde tijd zal het aantal be jaarden (65 en ouder) vermeerderen van 1.160.000 tot 1.600.000 of wel met 38 procent en het aantal gezinnen van 2,9 tot 3,8 miljoen, ofwel met 30 pro cent. Ook over de groei van de beroeps bevolking is een berekening gemaakt. Volgens deze raming zullen in 1980 (on gerekend eventuele migratie-overschot ten) 51/4 van de 15 1/4 miljoen inwo ners van ons land een beroep uitoefe nen. Dit is 34 procent van de totale bevolking, tegen 37 procent op dit ogen blik. Het lagere cijfer voor 1980 zal o.m. worden veroorzaakt door relatief meer beroepslozen onder de jongeren en ouderen. Per 100 personen met be roep zijn er thans 170 personen zonder beroep, waarvan 87 beneden 20 jaar, 60 van 2064 en 23 van 65 en ouder. Voor 1980 komt men op 190 beroepslo zen per 100 personen met beroep, waar van 100 beneden 20 jaar, 61 van 20—64 en 20 van 65 jaar en ouder. Uiteraard, zo onderstreept het C.B.S. hebben deze cijfers niet het karakter van een voorspelling. Vanzelfsprekend kunnen vóór 1980 bijzondere omstan digheden optreden die de thans ver wachte groei van de totale bevolking en/of van de beroepsbevolking afrem men of nog versnellen. Zo dient bv. te worden afgewacht of de buitenlandse migratie wederom vrij grote vertrek- overschotten zal brengen, zoals in het begin van de vijftiger jaren, dan wel vestigingsoverschotten, zoals gedurende de laatste jaren door de immigratie van buitenlandse arbeidskrachten het geval is geweest. BRUSSEL De Belgische kamer van volksvertegenwoordigers heeft donder dag een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij het aantal Vlaamse afgevaar digden wordt gebracht op 107. Het aan tal kamerleden blijft 212, van wie voorts 72 Walen en 33 afgevaardigden uit Bra bant, die zowel tot de Frans- als Ne derlandssprekende Belgen kunnen be horen. Het wetsontwerp is een gevolg van de volkstelling van 1961. Als gevolg daarvan vallen vijf Waalse kiesdistric ten onder het nieuwe quotiënt van ruim 43.000, doch kwam er één bij. Tegen over het verlies van vier zetels staan een Vlaamse winst van drie en een Brabantse winst van één zetel. Deze „zetelaanpassing" is al jaren lang een eis van Vlamingen, die beto gen dat bijna een half miljoen Neder lands sprekende Belgen niet in het par lement is vertegenwoordigd doordat steeds het quotiënt niet werd aangepast aan het recente bevolkingscijfer. De „zetelaanpassing" was ook een Vlaamse voorwaarde voor de goedkeu ring van de komende grondwetsherzie ning in België. Daarin zullen garanties zijn vervat voor de Walen tegen „mino- risatie" tegenover de Vlamingen, die in aantal sneller toenemen dan hun Frans sprekende landgenoten. (Advertentie) selectiekleding Dus geen kwaad woord over snit, pasvorm, kleur, comfort, stijl. Zeer veelzijdige kostuums. Dankzij Hollenkamp ook in prijs I Een pak van uw hart, als wij zo vrij mogen zijn. AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1965 | | pagina 1