Christendemocraten in Italië staan voor uur der waarheid ASPIRIN BAYER In de modelwijk heeft men óók woonklachten Ook Fanfani moet in cle pas blijven neem er 9n echte 1 vaderlands^ im LEVEND LATIJNHEEFT GEEN LAST VAN BEKNOPTHEID N J, Jeugd „in opstand" tegen verbod carnavalsviering VERDEELDHEID GREEP STEEDS VERDER OM ZICH HEEN wees gezelMg borrel W er ktuigendagen worden wederom groots COVJR^ atCtBkëïl |f avals t ■1 II ÉisiL^ -1ÉÏ. Moordenaar van Belgische zeeman krijgt 26 jaar ARCHITECTEN LEREN VAN HUISVROUWEN Verontrustend Nieuwe leiding Benauwend „Pastillum obsonio farsum" Nederlands: „belegd broodje" In Anna Palowna Veel lichtdoch evenveel herrie Keukens 10 10 kies maar want er is volop keus i Liempde nadert: ALLE TEXTIEL MET DIT GEEL-BLAUWE ETIKET IS KLEUR-ECHT :m Nu GRIEP veelvuldig voorkomt... JONGEN OVERLEEFT VAL VAN TIEN METER Studenten ses weken in luchtdichte ruimte DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 FEBRUARI 1965 (Van onze medewerker dr. K. J. Hahn) ROME Onlangs heeft de „Nationale Raad" van de Ita liaanse Christen-Democratische Partij na lange interne onderhan delingen en consultaties eindelijk de conclusies uit de jongste po litieke gebeurtenissen getrokken: uit de verdere winst van de com munisten bij de gemeenteraads- en provinciale verkiezingen van november j.l. en uit de bekende voor de Democrazia Cristiana bij zonder pijnlijke gebeurtenissen tijdens de verkiezing van de nieuwe president, die onlangs al le inspanningen van de grootste partij geen christen-democraat werd. De „Nationale Raad" een soort par tij-parlement van ca. 170 leden, waarin de partijsecretarissen van de provincies, kamerleden, oud-secretarissen, etc. zit ting hebben, heeft in zijn resolutie van 3 februari j.l. de eenheid van de par tij aan de top in de partijleiding hersteld, vervolgens het besluit genomen om in een buitengewoon congres de gehele par tij-organisatie in die zin te herzien en de partij krachtiger te maken, de regering van Moro verder te steunen en in niets de strijd tegen het communisme te ver zwakken. Dit was de eerste en misschien de moeilijkste stap, die de partij moest zet ten om de ernstige tegenslagen die ze in de laatste tijd had ondervonden, op te vangen en haar kracht te hervinden. Het is echter zeker niet de enige en niet de belangrijkste stap geweest die nodig is om al de wonden te genezen. De fei ten die tot deze ernstige situatie geleid hebben zijn in grote trekken bekend: de Democrazia Cristiana heeft bij de gemeenteraadsverkiezingen in november 1964 haar positie kunnen handhaven, in sommige opzichten zelfs kunnen ver beteren, hoewel dit uit het verlies van 0.6 pet. niet op het eerste gezicht lijkt. Bij gemeenteraadsverkiezingen heeft de partij namelijk wegens plaatselijke tegen stellingen altijd in doorsnee 1,8 pet ver loren. Het verontrustende feit ligt in de verdere groei van de communisten die deze keer de grens van de 26 pet. kon den overschrijden. Vervolgens lukte het de grootste par tij van het land die zich als de repre- sensant van de traditionele waarden van Italië beschouwt, niet haar eigen kandi daat te doen kiezen op grond van interne tegenstellingen en op grond van een intern conflict met de coalitiepar tijen. Zo werd een sociaal-democraat, Sa- ragat gekozen, met de otemmen van de communisten, na 21 stemmingen. Voor de gehel televisie-kijkende we reld werd dit schouwspel van inner lijke verdeeldheid zichtbaar en heeft in de partij van hoog tot laag een grote malaise, een verontrusting en in de lagere partij-regionen ook wel veront waardiging veroorzaakt. Ook de „Os- servatore Romano" verhief waarschu- (Advertentie) FANFANI wend zijn stem, hoewel liet Vaticaan in de laatste jaren tegenover de par tijpolitieke vraagstukken zeer terug houdend is geworden. De hoofdredac teur van de „Civilta Cattolica", pa ter Tucci S.J., heeft m een commen taar van het januari-nummer van het blad een analyse van de partij gege ven die aan duidelijkheid niets of zeer weinig te wensen over laat. De partijleiding van de Democrazia Cristiana heeft de tekenen van het ogen blik en de dramatische ernst van het uur begrepen: partijvoorzitter Rumor, die het meest getroffen was door het falen van zijn krampachtige pogingen om oud-premier Leone tot president te ma ken, wist zeer goed dat het euvel aan de wortel moest worden aangepakt. Dat zijn de „correnti". de stromingen in de partij. Ze hebben zich in de eerste ja ren na 1945 uit kleine groepen rond be paalde personen als Dosetti, La Pira, Fanfani aan de ene kant, Pastore en vakbestuurders aan de andere kant ont wikkeld. Daarnaast vormden de meer rechtse „notabelen" als Pella en Scelba eigen groepen. De grote linkse groep van de „Iniziativa Democratia" die des tijds door Fanfani was opgericht als jon gere en progressievere groepering aan het eind van het tijdperk van de Gas- peri, deze grote groep splitste zich in 1959* in ,,Dorotei", die meer rechts, en „Fanfaniani", die meer links staan. Hieruit groeide eerst een nieuw en gro ter aantal nieuwe stromingen, o.a. die de verzoenende en bindende midden- linksgroep van Moro, e.a. Tenslotte ble ven aan het eind van het afgelopen jaar, na het congres van Rome in september 1964, vier stromingen over: Allereerst de grootste groep, de Dorotei van Rumor, Colombo, Taviani etc. plus de vrienden van Moro, die te zamen de groep ,,Im- pegno Democratico" vormden, vervol gens de twee linkse groepen: Fanfani en de ,-Sindacalbasisti" (deze laatste ge leid door Pastore en Donat-Gattin) en de rechtse groep van het „Centro Popu- lare", geleid door Scelba en Gonella. In de loop van de tijd ontwikkelden zich deze groepen tot eigen organisaties met eigen lidmaatschap, eigen periodieken, eigen vergaderingen en resoluties, eigen persagentschappen en eigen persverkla ringen dus in wezen eigen partijtjes. Ze verdeelden de partij vanaf de top tot in de kleine dorpen in stromingen, de par tij werd een coalitie van partijen. De nadelen werden bij de verkiezingen van de president voor iedereen zichtbaar. Hier begon Rumor te reorganiseren: hij kon de leiders van de stromingen van de ernst van de situatie overtuigen, en er werd begin februari dan ook be sloten, een partijleiding uit alle stromin gen te vormen (10 Dorotei plus Morotei, 5 Fanfaniani, 5 Sindacalbasisti. 3 Cen tro Populare) en deze nieuwe eenheid op alle partij-niveaus door te voeren. Tegelijk werd besloten, dat de partij in de geest van deze nieuwe eenheid geheel gereorganiseerd moet worden. Om de interne tegenstellingen te ver minderen, zal de groep van Fanfani, die bij de verkiezingen van de presi dent zo sterk in de oppositie was, met een of twee minis»ers in de regering trekken, om de hoogst actieve, ener gieke, maar ook al te temperament volle Fanfani aan het gemeenschap pelijke werk va.n partij en regering te binden. Daarmee is een goed begin met een heroriëntering gemaakt. De vernieuwing zelf moet nu natuurlijk pas op alle ni veaus werkelijkheid worden- In het land zelf waar b.v. zojuist een open con flict tussen de linkse en de rechtse groe pen in de Democrazia Cristiana in Mi laan en de Lombardije is uitgebroken en ook in de regeringspolitiek. Want nu ook de rechtse groepen van de partij in de partijleiding zijn opgenomen, vra gen de socialisten van Nenni zich af, of deze partijleiding serieus een midden- linksregering kan voeren en zij zijn bo vendien ontstemd over de anti-commu nistische toon van de resolutie van de Nationale Raad van de partij. Daarom wenst de linkervleugel van de Nenni- partij, die nooit onvriendelijk tegen de communisten wil zijn, nu een omvor ming van de regering. Er volgt nu op een verzoening in de Democrazia Cris tiana een krachtmeting met de socia listen, die de nieuwe eenheid van de partij op een eerste en zeer zware proef zal stellen. En tenslotte, zoals overal spelen ook de financiën een rol. De socialistische pers publiceert alarmerende berichten over de financiële moeilijkheden van de Democrazia Cristiana. Hier is zeker veel leedvermaak en goedgemikte propagan da aan het werk om de Democrazia Cristiana juist nu tegenover de socia listen wat murw te maken. Aan de an dere kant demonstreert zich hier wat al le partijen in alle landen kennen, n.l- dat slechte verkiezingsuitslagen slechte pers, interne tegenstellingen, onduidelijk politiek „profiel" onmiddellijk uitwerking hebben op de financiële draagkracht van een partij. Als men daarbij de vrees van juist de bemiddelde groepen van het volk voor een verdere midden-links-po- litiek rekent een vrees die ook door de liberalen systematisch wordt aange wakkerd en nog steeds delicate eco nomische situatie van het. land in reke ning brengt, dan is dit niet verwonder lijk en niet uitzonderlijk. Alleen: dit al les vraagt een geheel nieuwe inspanning niet alleen van de leiders maar van ge heel de partij. De Democrazia Cristia na moet zichzelf tussen nu en de volgen- LIEMPDE Uit de reacties van handelswijze blijkt, dat voor de Werk- tuigendagen, die op 12 en 13 mei a.s. op het landgoed „Velder" te Liempde worden gehouden, bijzonder veel belang stelling bestaat om aldaa«r te exposeren en te demonstreren. Vooral de trekker importeurs, die nog maar juist nieuwe series op de markt hebben gebracht, willen van deze unieke gelegenheid graag gebruik maken hun materiaal voor het eerst aan het grote publiek te tonen. Er zijn echter niet alléén nieuwe trekkers in de handel gebracht. Sinds de vorige Werktuigendagen zijn door de land- en tuinbouwwerktuigenindustrie machines en apparaten tot ontwikkeling gebracht, die passen bij de moderne inzichten van de boer en tuinder. Deze krijgen de be zoekers op de „Velder" te zien. Daarnaast is er nog een facet, waar in de agrarische sector steeds meer aan dacht aan wordt besteed: namelijk de meer flexible opzet van de bedrijfsge bouwen. Er zijn verscheidene exposanten die zullen tonen hoe ver dit „industrieel bouwen" het best en het doelmatigst kan worden aangepakt. Dat het met deze nieuwe inzichten werkelijk ernst wordt, moge blijken uit het feit, dat door het Ontwikkelings- en Saneringsfonds gelden worden uitge trokken om de montagebouw te stimule ren. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de landbouwvoorlichtingsdienst dit jaar de gelegenheid te baat neemt een rundveestal te laten bezichtingen, die geheel in nieuwe stijl is opgetrokken. Een gedeelte van deze stal wordt vol ledig uitgerust. Voorts wordt in het an dere deel van het gebouw een expositie gehouden van materialen, die in zo'n stal thuis horen. Deze hebben o.m. betrek king op ventilatie, isolatie en verlichting. De tuinders, die voor hun bedrijven eens wat meer willen weten van vol automatische kasberegening en bemes ting, ingesteld op een schakelklok, kun nen in Liempde volledig aan hun trek ken komen. De tuinbouw voorlichting heeft namelijk plannen de practici te tonen, waar zij bij de aanschaf van dit materiaal op moeten letten en hoe zij er precies mee dienen om te gaan. Een andere activiteit van de tuinbouwvoor- lichtingsdienst is dit jaar gericht op de oogst en het transport van de tomaten. Zo zal er worden gedemonstreerd met sorteermachines, opvoerbanden en pluk rails. ALDO MORO de maanden als het ware hervinden en opnieuw opbouwen. Dit is de zware taak die de, zojuist gekozen uit alle stromin gen gevormde partijleiding, niet uit de weg kan gaan. (Advertentie) (Advertentie) rookgenot tot het laatste trekje! Briljant 27 Ct Romance 29 ct Senoritae nr 14 12 ct .en spaar de bandjes: 4 series van 10 fraaie stadsgezichten VATICAANSTAD. Wanneer het kil wordt in de kerkelijke bureaus van het apostolisch pa leis in Vaticaanstad dan schakelt men de forna- cula rheophoro praedi- ta in. Dat is, zoals iedereen binnen de Vaticaanse muren geacht wordt te weten, een elektrisch kacheltje. "Overigens is het waar schijnlijk dat mgr. Amleto Tondini, de geleerde vroe gere aalmoezenier van de Guardia Palatina, één van de pauselijke militaire korp sen, opdracht tot het aan steken van de kachel zal geven in het Italiaans of in wat hij aan Romeins dialect heeft opgestoken sinds hij uit zijn geboortestad Raven na naar de eeuwige stad is gekomen. Het vertalen van de hedendaagse begrippen in hét Latijn is één van mgr. Tondini's taken en één zijner meest geliefkoosde tijdpasseringen. De 64-jarige prelaat is in 1960 Antonio Bacci, toen door paus Joannes XXIII tot kardinaal verheven, op gevolgd als „pro litteris in forma brevi ad principes se- cretarius", dat is als secre taris van de pauselijke brie ven aan staatshoofden. Kar dinaal Bacci is nog steeds de ongekroonde koning van de Latinisten in de wereld, maar Tondini is ongetwij feld kroonprins. Het vinden van Latijnse vertalingen voor moderne zaken is een gebiedende eis voor de Heilige Stoel, om dat alle officiële stukken in het Latijn worden opgesteld. In de middeleeuwen, toen nieuwigheden beperkt wa ren, was het betrekkelijk eenvoudig, omdat men ge woonweg het Italiaanse woord nam en de uitgang verving door „us" of „um". De rode bonnet van een kar dinaal werd zodoende van „biretta", „biretum" en daar mee was de kous af. De nieuwe tijd met zijn talloze ontdekkingen en de daarmee gepaard gaande verandering in de Vaticaan se smaak ten faveure van een meer klassiek en cice roniaans gericht Latijn, wierp een aantal nieuwe problemen op. Kardinaal Bacci en monseigneur Ton dini zetten er sinds tiental len jaren hun schouders on der, als ambtenaren van het Vaticaan en als particulier geïnteresseerden, en ze heb ben resultaten bereikt die Cicero zelf hun zou benij den. In pauselijke encyclieken en andere officiële zend- caseo conditi." Een dubbele boterham met beleg is een „Pastillum obsonio far- sum", een sigaret of sigaar een „Tabaci Bacillum" (stok je tabak). Een reiziger met haast zal moeite hebben met Bacci's naam voor trein: Hamaxo- stichos". Hiervoor is de kar dinaal te rade gegaan bij het Grieks, zoals voor „ana- bathrum" (lift), iets wat hij zoveel mogelijk probeert te vermijden, er verontschul digend op wijzend dat ook Cicero af en toe wel eens een Grieks woord inlaste. Mgr. Tondini heeft in het jongste nummer van „Lati- nitas", het tijdschrift voor Latijnse studiën, namen van elektrische apparaten van een Latijnse vertaling voor- brieven staan genoeg refe renties aan moderne begrip pen, zoals automatie, vak bonden of de H-bom, maar men zou toch niet veronder stellen dat een paus het La tijnse woord zou nodig heb ben voor ritssluiting of knoedels met tomatensaus. Toch zijn die te vinden in kardinaal Bacci's „Itali aans-Latijns woordenboek van moderne en moeilijk te vertalen begrippen", een initiatief dat hij louter voor zijn eigen genoegen onder nomen heeft. Ritssluiting heet in het Latijn van Bacci „Verticu- lus". Centrale verwarming heeft hij vertaald met „Ca- leductus'", twee woorden die men veeleer zou situeren in Cicero of Cato de Oudere. Met „knoedels in tomaten saus en kaas" ligt de zaak moeilijker. Bacci vertaalde met „convoluti pastilli lyco- persico suco ac pulverata zien. Radio is geworden ra- diophonium, fonograaf pho- nographium, en transistor transistorium. De radio in een auto moest worden om schreven en werd „undiso- num scriniolum autoraedis paratum" en een automati sche draagbare grammofoon werd „capsella cum discis sonoribus et variabilibus". Tondini keurde „televisio" en de adjectieven „televisi- ficus", „televisualis" of „tele- visorius" af, omdat „tele" (ver) van het Grieks af stamt en de rest van het Latijn. Hij voelde meer voor het geheel Griekse „teleho- rama", en noemde een tele visietoestel „capsella tele- horamica", al of niet „tran- sistorio acta". Een elektrische kachel heet in Tondini's vertaling „for- nacula rheophoro praedita" Fornacula betekent „kleine kachel", rheophoro praedita dat ze is uitgerust met een rheophorus, een Griekse naam die Tondini gaf aan stroomdraad. In hetzelfde Latijnse tijd schrift geeft de Latinist Tommaso Mariucci Latijnse vertalingen van begrippen in het Italiaanse verkeers reglement („Codex Iuris Vi- arii"). „Cave viae flexum" is gevaarlijke bocht, „Ne praetergrediaris" verboden in te halen, „Moderare celeri- tatem" afremmen, en „Sta- tio autocinetorum" parkeer ruimte (onder Latinisten be staat nog verschil van me ning over de vraag of een automobiel een Grieks-La tijnse „Autoraeda" of een geheel Griekse „Autocine- tum" is). Mariucci geeft voor pomp station „Aedicula Machina- mentis Alendis" (gebouwtje voor de voeding van machi nes). Stadslicht is „Lux can- dens", groot licht „Lux prae- candens". De verkeersagent heet in het Latijn van Ma riucci „Miles viatorius" of „Planipes" in de volksmond. Tot slot een keuze verta lingen van de drie hier boven genoemde Latinisten: Ijskast: capsa frigori- fica (Tondini). Gepofte mais: zeae gra- num tostum (Bacci). Automatie: hominis opera machinis deman- data ('s mensen wqrk toevertrouwd aan machi nes Bacci). Handelsreiziger: prae- dicator, of praeco öf bunicator (Tondini) Koffiemolen: pistriila bucinator (Tondini). Stofzuiger: pulveris hauritorium (stofzwei- ger Tondini). Communisme: bonorum aequatio (gelijkelijke bezitsspreiding Bac ci). „Communistae" zijn de aanhangers van de doctrine. Wasmachine: autom'a- tum labellum fulloni- cum (Tondini). Jazz: absurda sympho- nia, absurdi cantus, of absurdi soni (Bacci). .-*v .*'"y V - uA V*» - V *985*:** Mi I f? r m i- -.-x< i *$sé£* ü$r lllllllflt 1 iriMifYV' 100P (Advertentie) ...is het verstandig u daar zo goed mogelijk tegen te wapenen. Mijd, als het enigszins kan, dichtbevolk te ruimtes, voorkom overmatige inspanning en zorg voor vitamine- rijke voeding en goede nachtrust. Mocht u dan toch nog griep krij gen, neem dan tijdig Aspirin van Bayer in. Want bij griep vinden meer mensen baat bij Aspirin dan bij enig ander middel. DAAR STAAT /-g-v UAAn olAAI achter 20% voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. (Van een onzer verslaggevers) ANNA PALOWNA Een ware carna valswoede dreigt in de gemeente Anna Palowna nu burgemeester Münlieff niet alleen de oprichting van een carnavals vereniging in zijn dorp onmogelijk heeït Het Hansaviertel bij nacht UTRECHT De 12-jarige Jan Toorn- stra uit Utrecht heeft een val van een tien meter hoog dak overleefd. De knaap merkte niets nadeligs, stond na de val op en wandelde alsof er niets was ge beurd naar kennissen in de buurt. Deze mensen vonden het toch raadzaam de G.G.D. te waarschuwen om de waag hals eens onder de medische loep te ne men. BARCELONA Een burgerlijke recht bank in Barcelona heeft de Spanjaard Gabriel Roldan Moreno veroordeeld tot een gevangenisstraf van 26 jaar en een boete van 200.000 pesetas ten gunste van de nabestaanden, voor de moord op 31 augustus van het vorig jaar op de Bel gische zeeman Johannes Petrus Anto- nius Coulen. Coulen stierf aan messteken, die Rol dan Moreno hem in een aanval op bui tenlandse zeelieden in het havengebied van Barcelona had toegebracht. (Bijzondere correspondentie) BERLIJN Moderne huizen bieden lang niet altijd het grootst mogelijke wooncomfort. Dikwijls laten ambitieuze architecten hun opvattingen over de vormgeving domineren boven de behoef ten van de huurder. Een onderzoek naar de woonervaringen van de bewoners van het BerlijnSe „Hansaviertel" werd on langs afgesloten. Het werd uitgevoerd door professor Grete Meyer-Ehlers in opdracht van het Westduitse ministerie van Woning bouw en de Berlijnse senaat. Het ,,Han- saviertal" geldt als Duitslands model object voor moderne stedebouw en is ontstaan naar aanleiding van de interna tionale bouwtentoonstelling 1957. Aan de opzet werkten talrijke internationaal be kende architecten mee. Het onderzoek omvatte 16 bouwwerken in het „Han saviertel" en 6 vergelijkbare bouwwer ken van de met openbare middelen ge financierde woningbouw in West-Berlijn. Hoe beoordelen de mensen in de mo derne woonpaleizen hun nieuwe domein? Zeer tevreden uitten zij zich over zon licht, ventilatie en over de ruimte in de openlucht (balkon, loggia of terras). Daarentegen hoorde men veel klachten over de ramen en over geluidsisolatie. Vooral de vaststaande „glaswanden" en reusachtige tuimelramen zijn voor de meeste huisvrouwen een ergenis- Hier blijkt duidelijk, dat de esthetische voor stellingen van de architecten lang niet altijd overeenkomen met doelmatig ge bruik in de praktijk. Grote ramen zijn wel mooi, maar één persoon alleen kan ze nauwelijks lappen. Ook klagen vele huurders erover dat men ze niet echt kan openzetten, omdat zij dan veel te ver in de kamer uitsprin gen. en dat er geen vitrages aan opgehan gen kunnen worden. Met de ingebouwde keukens (vroeger kende men dit in Duitsland praktisch niet) waren de huisvrouwen wel zeer tevreden; de meeste keukens, met een oppervlakte van vier tot zes vierkante meter, vond men wat aan de kleine kant. Bitter beklaagd hebben zich ook vele huisvrouwen over te weinig kast- ruimte en plaats om iets neer te zetten en het ontbreken van een provisieka mer. Over bad- en douchegelegenheid was 89 procent van de hqurders tevre den. Veel kritiek ondervinden de „open ontwerpen", zoals deze in vele huizen met de beste bedoelingen werden toe gepast. Deurloze verbindingen tussen vertrekken en doorlopende kamers on dersteunen weliswaar de ruimtewerking, maar veronderstellen een voortdurend samenzijn van het hele gezin, wat in werkelijkheid lang niet altijd gewenst is. In haar samenvattende gevolgtrekking voor de planning van de moderne wo ningbouw, waarin de zin van het expe riment „Hansaviertal" wordt verklaard als de wens, impulsen voor de woning bouw te geven, maatstaven aan te leg gen, ervaringen op te doen en daarvan te leren, wijst men thans op de ver schillende mogelijkheden voor de wo ningbouw in de toekomst. Er worden twee wegen genoemd, vol gens welke woningen gebouwd kunnen worden, waarin de huurders zich thuis voelen: Of er moeten zee- gedifferen tieerde, individueel geplande ontwerpen worden gecreëerd, die echter de moge lijkheid van vrije woningkeuze veronder stellen. Of er moeten ontwerpen komen, die een variabel gebruik van het totale oppervlak mogelijk maken (verplaatsba re wanden, enz). Zolang de vrije keuze van huizen nog niet aanwezig is. zal men zich op de, tweede weg moeten'con centreren. En net is nuttig, als de toe komstige bewoners dan een woordje kun-1 nen meespreken. gemaakt, maar bovendien de „Bollen, kwekkers" uit Breezand heeft verboden zelfs in een besloten bijeenkomst carna val te komen vieren. De 250 leden van de vorig jaar opge richt,e carnavalsvereniging de- Bollen- kwekkers (voor bijna 90 procent bestaan de uit gehuwden) zijn dus nu ook de dupe geworden van de baldadigheid van de jeugd. Baldadigheid, die voor de burge meester een directe aanleiding is geweest tot het nemen van zijn „carnavalsmaat regelen". Alle moeite en voorbereidingen voor het carnavalsfeest van de Bollen- kwekkers zijn dus voor niets geweest. Al het geld eraan gespendeerd is yër- spild. Burgemeester Mijnlieff is onver biddelijk in zijn verbod. Pogingen om de zaak alsnog met hem te bespreken zijn op niets uitgelopen. Een verzoek tot een gesprek wees hij van de hand. In Anna Palowna, waar zaterdagavond een bal zonder maskers en carnavalsver siering wordt gehouden, heeft zaalhouder Neuvel extra-voorzorgsmaatregelen geno men om aan een te verwachten reactie van de jeugd op het carnavalsverbod het hoofd te kunnen bieden. Hij heeft reeds enkele extra „uitsmijters" aangenomen en voorts zou de politie voor deze avond extra-maatregelen hebben getroffen. DAYTON, OHIO Vier Amerikaanse studenten hebben zes weken doorgebracht in een luchtdicht afgesloten ruimte, nau welijks groter dan een flinke huiskamer. De vier jongemannen konden zich in die periode niet baden of scheren. Gedurende drie weken bestond hun voedsel slechts uit een gekookte vloeistof met de smaak van gesmolten consumptie-ijs. Toen zij vuil en met een aanzienlijke baard,uit de cabine stapten, verklaarden zij, dat het leven „dragelijk" was ge weest. Het experiment, waarvoor de studenten van de universiteit van Ohio zich vrij willig hadden gemeld, werd gehouden in het laboratorium voor medisch ruimte onderzoek op de vliegbasis Wright-Patter son bij Dayton. Men wilde nagaan hoe de proefpersonen zich zouden gedragen bij een minimum aan hygiënische voorzieningen, dit in ver band met toekomstige ruimtereizen.

de Stem | 1965 | | pagina 10