I0RDEEL koffie Italiaanse filmgroten trekken naar Franrijk Marine vecht voor leven van soldaat Aan de bronnen der schoonheid EEN ZONNESTRAAL OVER DE WAND Aanbeveling: fil ilmroem MAKE-UP voor LENTE en ZOMER '65 Uitzondering Bronchiletten ECHTSCHEIDING IS „THUIS" NIET MOGELIJK MIJNRAMP IN JAPAN EISTE 61 DODEN Y.N.-bemiddelaar wil neutraal Cyprus dr VIJF DODEN BIJ BOTSING IN BELGIE Zuinig zijn op lichaamskracht ZIE FIT TE BLIJVEN J 13 Grote luchtbel in bloedsomloop m.Witte'ftjkdiit achter het katmetiel TURKEY RUG READER'S DIGEST LAAT LEZERS UITKIJKEN NA AR MAR TIN BORMANN Jute-bekledmg Goede houding veel gezegd. Da- verstroomd dpor asstookadverten- wij, van Beckers, rno en Linco het zeggen: de Drie- bewezen dat hij ste en zuinigste u zich denken stookkosten aan- nte tot in de kilste kamer; schoorsteen ;hoon! aarborg dat in uw venaarde brander et is uw garantie 'armte. ATIS POCKETBOEK ig pocketboekje voor u ge- van de blauwe vlam." Hierin ande wijze, alles over de Drie bon kunt u dit gratis boekje geheim van de blauwe vlam." postzegel van 7 cent, zenden Irietrapsbrander, Postbus 2600, pas echte koffie, vol indere verpakking ge le koffiebonen in een et eerst geniet U van der - bezit. Voor het Gala koffie. Spaar de waardepunten op ieder pak voor fraaie ge schenken. (voor 50 punten krijgt U b.v. al een mooie kop en schotel van echt Bavaria porselein gratis!). DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 25 FEBRUARI 1965 (Van een bijzondere medewerker) PARIJS. Sinds kort telt I Frankrijk een beroemdheid meer: de grote filmproduktieleider Carlo i Ponti. Zijn naturalisatie verscheen dezer dagen in het „Journal Offi- ciel'". Die van zijn beroemde met- j gezellin, Sophia Loren, zal denke lijk niet lang op zich laten wach ten. Het is geen vraag, waarom deze twee beroemdheden de Fran se nationaliteit wensen te bezitten. Sinds 1957 is Carlo Ponti in de ogen van de hele wereld de aanstaande van Sophia Loren. Hij heeft heel veel geld. Met Dino de Laurentis als vennoot zwaait hij de scepter over een groot deel van de Italiaanse cinemawereld. Hij was ook de man die van de onbekende Sophia Lazzaro de wereldberoemde Sophia Lo ren maakte en zoals in het verhaal van Pygmalion verliefd op haar werd. Maar Carlo Ponti is al getrouwd en wel met een generaalsdochter. De Italiaanse wet laat echtscheiding niet toe en Carlo zou veroordeeld kunnen wor den wegens bigamie. In 1957 trouwde Carlo Ponti. bij procuratie, met Sophia Loren te Ciudad Juarez in Mexicp. Hij wist, dat hij hiervoor door de Italiaanse wet vervolgd kan worden en dat hem en Sophia in Italië maximaal 1 jaar ge vangenisstraf boven het hoofd hing. Na een paar maanden vroegen zij echter an nulering van hun Mexicaanse huwelijk aan, om niet te hoeven leven met de voortdurende bedreiging van de Italiaan se wet boven "net hoofd. In oktober 1962 vroeg Carlo Ponti aan Frankrijk om hem en Sophia de Franse nationaliteit te verlenen. Hij bezit een luxueuze woning in Parijs en met Geor ges Beauregard is hij eigenaar van de Franse filmsociëteit „Rome-Paris Films". Deze twee feiten vermeldt hij in zijn naturalisatie-aanvrage. Nu is Carlo Ponti Fransman, aan zijn verlangen werd voldaan „vanwege de door hem aan Frankrijk bewezen artistie ke diensten". Of Frankrijk zich gelukkig mag prij zen met de aanwinst van Ponti en bin- ïenkort met die van Sophia Loren als ..vette" belastingbetalers en vooral als deviezenbezorgers is een andere zaak. Sophia Loren, zoals zovele vedettes, laat haar honoraria storten op een Zwitserse bank en Carlo Ponti schenkt alles, wat van hem is, aan haar die nog steeds zijn „verloofde" is. Hij blijft even hard als voorheen doorwerken, ook in Italië waar hij momenteel bezig is met een miJjoenen- Jfilm „Lady L". Ook bereidt hij een film voor naar het boek van Boris Pasternak, Doctor Zjivago. Het voorbeeld van Carlo Ponti wordt gevolgd door Vittcrio de Sica, die even eens de Franse nationaliteit heeft aan gevraagd omdat de Italiaanse wet echt scheiding verbiedt. Ieder jaar worden in Frankrijk onge veer 30.000 vreemdelingen genaturali seerd. Hieronder bevinden zich veel Ita lianen. Een vreemdeling, die Fransman wil worden, moet tenminste gedurende vijf jaren in Frankrijk gewoond hebben. Voor Ponti en De Sica is een uitzonde ring gemaakt, hetgeen wel meer voor komt als het personen betreft, die bv. een grote, artistieke naam hebben of een industrie in Frankrijk willen vestigen, mensen dus, die Frankrijk iets belang rijks te bieden hebben. In Italië en in de Italiaanse cinema- wereld in het bijzonder schijnen huwe- lijksgevallen als die van Carlo Ponti en van Vittorio de Sica niet zeldzaam te zijn. Carlo Ponti verklaarde kortgeleden: „Ik heb twee miljoen Italianen achter mij staan, omdat zij zich in hetzelfde parket bevinden als ik". Zo gauw Vittorio de Sica de officiële naturalisatiepapieren in handen heeft, zal hij zoals Carlo Ponti in Frankrijk echt scheiding aanvragen van zijn Italiaanse vrouw, Giuditta Rissone. Uit dit huwelijk werd een dochter geboren. Alle twee zullen zij zeker echtscheiding verkrij gen als zij redenen overleggen, welke voldoende zijn voor echtscheiding vol gens de Franse wet. Maar in Italië blij ven de twee mannen gehuwd. Het huwe- (Advertentie) Hoesfdrank in fabletvorm.95c+ JO?BARI Toen Sisteren het laat ste hchaam geborgen was, wist men, dat de mijnramp op het Japanse ei land Joebari in totaal 61 mensenlevens had geeist. Er liggen nog 17 slachtoffers van de op drie na ergste Japanse mijnramp sinds de tweede wereldoorlog in het zie kenhuis. (Advertentie) ANKARA De VN-bemiddelaar voor Cyprus, Galo Plaza. heeft de Turkse re gering een plan voorgesteld voor een „neutrale, gedemilitariseerde en onaf hankelijke" Cyprische staat. Plaza zou er op hebben aangedrongen., dat er zo spoedig mogelijk onderhande lingen worden geopend tussen Griekse en Turkse Cyprioten. Turkije is fel gekant tegen iedere vorm van „enosis" een samengaan van Cyprus met Griekenland. Ankara staat op het standpunt, dat de enige me thode om dit te voorkomen een federaal Cyprus is met twee gescheiden gemeen schappen. Voors eist Turkije de terugtrekking van 15.000 Griekse militairen, die daar gedurende de afgelopen twaalf maanden zijn geland. Zekerheid met een OLVEH perfecte Groeipolis. NK 1SJ.Tt.3W )r W. VAN DER STEEI (Van een onzer verslaggevers) GORINCHEM Aan de snelle en kun dige hulpverlening door twee artsen van de koninklijke marine heeft de 20-jarige soldaat-pontonnier A. P Bernhart uit Rotterdam het te dan ken, dat h(j nog in leven is. De soldaat die gelegerd is bij de duik- en de vaarschool te Gorinchcm en als dui ker werkzaam was bij een project in Rotterdam werd bij het duiken te snel naar boven gehaald. Het gevolg was, dat een grote luchtbel in zijn bloeds °mloop terecht kwam. De marine kwam er pas aan te pas toen de jon de soldaat wiens ademhaling stilstond, 'n een ijzeren long was gelegd in het Zuiderziekenhuis te Rotterdam. 1 iiikDS ffe,lder vertrok zo snel moge- ne m°hiele recompressie- lanR.Hierin moest de soldaat wor- znilV?;;!. ?ydens het vervoer indien ren Vlyken- dat zlJn verblijf in de ijze- hari 8 ,n0g feeJ merkbaar resultaat d opgeleverd. Toen de mobiel» tank in Rotterdam aankwam, was de toe- stand van Bernhart in zoverre verbe terd, dat hij niet in de tank behoefde plaats te nemen Hij bleef gedurende driekwart van de rit in de directe na bijheid van de tank. Op nog geen acht kilometer van de marinestad werd zijn toestand echter plotseling kritiek. In de mijnendienstkazerne was inmid dels alles in gereedheid gebracht om ae soldaat in de grote recompressie- S - i®Sen* In eerste instantie ver bleef hij bijna 20 uur onafgebroken in e tank. Toen mocht hij deze verlaten, omdat zijn toestand aanmerkelijk was verbeterd. Zes uur later evenwel werd i.l weer onwel. Nog eens verbleef hij ^e grote tank. Daarna was soldaat Bernhart weer geheel fit. Hij n terugkeren naar Rotterdam waar 1 na enige dagen vrije of lichte dienst aan de slag kon gaan. De„j!i,CJ?tbel ?as via de linkerhartka- £n d°or«edrongen tot aan de herse- «tnfLw tv J9e cn werden afge- 1 Direct hierna traden neurolo gische verschijnselen op en kwam de ademhaling tot stilstand. Het verblijf m de ijzeren long hielp enigszins, even- als het verblijf in de kleine mobiele u u v^an- marine. De recompressie- behandeling werd echter pas succesvol, toen de jongeman in de grote tank was gelegd en uren lang onder flinke druk stond. Hierdoor werd de lucht bel steeds kleiner om tenslotte geheel in de bloedbaan te worden opgeno men. VITTORIO DE SICA gehuwd en ongehuwd lijk wordt daar immers slechts ontbon den door de dood van een van de twee partijen. Is eenmaal de echtscheiding in Frank rijk verkregen, dan zal Vittorio de Sica trouwen met Maria Mercader, een actrice die sinds tientallen jaren steeds in gezel schap is van de beroemde filmheld. (Advertentie) t op de juiste poollengte! Wij hebben deze bekende ta pijtwol nu in handige plastic verpakking met 320 draadjes van 7 cm lengte. In 69 prachtige kleuren verkrijgbaar bij: MAGAZIJN „LIBELLE" RIDDERSTRAAT 8 BREDA NEW YORK .Reader's Digest" heeft een beroep gedaan op zijn miljoenen lezers in meer dan 100 landen om uit te kijken naar ,,'s werelds meest ge zochte misdadiger", Martin Bormann. Het blad schreef, dat de Westduitse re gering een beloning van 25.000 dollar heeft uitgeloofd voor inlichtingen, die leiden tot de arrestatie van Hitler's rechterhand. „Iemand, die dit leest, kent Bormann misschien onder andere naam. Over weeg ernstig de mogelijkheid, dat u hem hebt gezien..hij kan overal zijn, op een boerderij in Iowa, in een stadje in Duitsland of een ander Europees land, zelfs in Israël, waar hij het minst wordt verwacht...,aldub het blad, dat een uitvoerig signalement gaf van de gezochte. MELSELE Bij een botsing tussen een bus en een vrachtauto, gisteren op de weg van Gent naar Antwerpen, zyn vijf personen omgekomen en nog zes ernstig gewond geraakt. De slachtoffers waren arbeiders, die per speciale bus naar een bouwwerk zou den worden gebracht. Geloofd wordt, dat de bus wat uit zijn koers raakte bij het remmen om een botsing met een kleine wagen te vermijden, die plotseling in hield na de bus te hebben gepasseerd. De bus kwam in botsing met een tegen ligger, een vrachtauto van de firma Van Casteren uit Tilburg. De linkerzijde van de bus werd volko men vernield. De bestuurder van de vrachtauto bl^ef ongedeerd» Tijdens de Parijse haute couture-week van voorjaars- en somermodellen is door de mannequins ook een nieuwe make-up gepresen teerd, die werd ontworpen bij een bloemige somermode en bij kapsels, die beroemde coiffeurs voor het nieuwe seizoen hebben gecreëerd. Het blijkt dat alle visagisten eensgezind sijn over zachte, frisse, zelfs lichtende kleu ren die het gezicht een glans moeten geven. De komende dagen staan in het teken van de nieuwe zomer- mode. Of een vrouw daar nu hevig in geïnteresseerd is, of wel er onverschillig tegenover staat, zij kan er zich niet aan onttrekken, want steevast komt zij voor de vraag te staan: moet ik meedoen met het, nieuwe of achterblijven bij het oude. Die vraag doet zich niet alleen voor bij aankoop van een jurk of hoed, maar ook bij het kiezen van een kapsel en zelfs bij het zoeken naar een lippenstift. Pierre Robert (die koketteert met zyn Zweedse afkomst en zijn make up „Scandinave" noemt) geeft een zandkleurige onderlaag en daarover heen een lichtend beige-roze poeder die naar de beschermheilige van het licht „Lucia-poeder" heet! Hierbij hoort een kristalroze lippenstift, bleek jade-groene oogleden en een kastan jebruine oogschaduw tussen ooglid en wenkbrauw. Twintig jaar geleden vestigde de Zwagd Knut Wulff te Malmö een-be drijf, "in cosmetica en noemde het naar zijn. twee zoons Pierre en Robert Het was echter de grootvader van deze jongens die zich het eerst voor schoonheidspreparaten interesseerde. Grootvader Wulff was de lijfkapper van koning Gustav 5 en maakte op diens verzoek een speciale haar- en scheerlotion. Met zoveel succes, dat hij binnen korte tijd een belangrijke zaak in toiletartikelen had. Het huis Pierre Robert bleef zijn verheugen in de belangstelling van vorsten en in de bescherming van Prinses Sybilla, en bezit laboratoria en instituten in alle Scandinavische hoofdsteden. Kortgeleden opende het concern een schoonheidsinstituut te Parijs, compleet met sauna, badka mer, massagekamer, rustkamer. Hier in Nederland introduceerde Robert een nieuw soort voorlichting, waar bij een groepje dames tijdens zoge naamde schoonheidsuurtjes aan huis, door specialistes de grondbeginselen van schoonheidsverzorging en make up worden onderwezen. Elisabeth Arden perfectioneert de make-up „Candie-light", een founda tion die warm is van tint en daar overheen een poeder in natuurlijke huidkleur waardoor de huid een door schijnend waas krygt. Er wordt bij Elisabeth byzonder veel werk van de oogmake-up gemaakt: rondgeknipte valse wimpers met bruine mascara en drie kleuren oogschaduw, zwart, naar de ooghoeken toe bruin en naar de slapen toe smaragdgroen. Voor de lippen is er keus tussen vier bleke kleuren lippenstift „die meer licht dan kleur geven". De nieuwe make-up wordt beschre ven in de meest dichterlijke woorden. „De vrouw, die deze kunstgrepen toe past, zal verleidelijk zijn met een vol komen natuurlijk lijkende charme. De geheimzinnige harmonie van deze candle-light make-up met zijn delica te camee-tinten roept de zachte glans van kaarslicht op. Elisabeth die eigenlijk Florence heet heeft altijd een zwak voor poëzie ge had. Zij veranderde destijds haar achternaam Graham in Arden, naar het gedicht van Tennyson Enoch Arden", dat zij zozeer bewonderde. Zij was heV clef dè van dé"'vijf kin deren van een arme Canadese boer, wilde verpleegster worden, maar kwam in 'n schoonheidssalon terecht. Zij trouwde eerst een man met bril jant gevoel voor zaken doen, die haar hielp haar bedrijf groot te maken, later met een Kaukasisch vorst die haar vorstelijke status verleende. Zij is nu een heel oude dame die een DE EERSTE voorjaars-zonne- stralen zijn in de kamer ge vallen. Vraag u niet af waarom u opeens ziet dat er iets aan het interieur hapert- Laat het aan geleerden over uit te zoeken of het aan een nog onbekende stof in de lucht ligt, of aan een on uitroeibaar atavisme. Geef u gewonnen en bereid de schoon maak voor. Uen zonnestraal speelt over de wand en het is duidelijk dat er iets met die wand moet gebeuren. Wat? Het komt op de wanden op aan of een kamer behaaglijk, warm. koel of kaal is. Misschien zouden we een of twee van de vier wanden eens met jute kunnen bekleden? Zulk een bespanning is warm, intiem en niet duur. De grove stof dempt geluiden en kan gemakkelijk tegen een stoot je. E)e muur hoeft niet schoongemaakt of bijgewerkt te worden. Langs de vier kanten worden latter gespij kerd van 5 cm breed en 1 cm dik. Dan naait men de banen jute aan elkaar en spijkert die provisorisch hier en daar op de latten vast. Eerst als de stof goed hangt, waarbij de textieldraden zuiver verticaal en hori zontaal lopen gaan de spijkertjes er de finitief in. De jute mag niet al te strak gespannen worden want als er in de winter hard of droog gestookt wordt kan textiel krimpen en zou de jute kunnen lostrekken. Latjes van 1 cm x 1 cm maken de' wand als af- deklijstjes klaar. Qok jute kan geplakt worden, maar het is dan wel noodzakelijk dat oud behang van de wand wordt ver wijderd en eventuele gaten glad wor den bijgewerkt, De jutebanen worden op maat geknipt en aan alle kanten gezoomd om raffelen te voorkomen. Wij lezen in Schoner Wohnen dat het geheim van de geplakte textielwand ligt in het gereedschap: een zeer bre de spatel met kartelrand brengt de lijm aan op de schone wand. De meest geëigende lijmsoorten zijn in circa tien minuten droog; daarom lijmt en plakt men baan voor baan en werkt men liefst met zijn tweeën. De een drukt met de doeken de baan vast, bovenaan te beginnen, de an der houdt de onderkant van de baan recht. Tenslotte worden bij deze ma nier niet alleen de vier kanten maar ook de naden tussen de banen met latjes afgewerkt. Een behulpzame man die deze klus in huis opknapt, speelt met recht als een zonnestraal over de wand! Een visagiste van het huis Pierre Robert en een mannequin die Svends ronde strohoed met rand van immortellen gaat tonen. rits fabrieken heeft en schoonheids salons over de hele wereld- Hubbard Ayer noemt de nieuwe make-up „Metamorfose" omdat de vrouw er wezenlijk door veranderd wordt in de nieuwe vrouw van 1965! De voornaamste troef is hier de poe der „Scintillante". de glanspoeder. Een revolutionaire poeder, die geen olieachtige, maar een satynige glans geeft en, naar men zegt jeugdig staat. Een tweede troef is Super-bril- lant voor de lippen, een stift die sa mengaat met een andere in nieuwe bleke kleuren roze, koper en goud Het derde nieuwtje is hier een parel moeren, zilverige, bijna witte oogscha duw „Platine". (Een trucje dat de ogen groter laat lijken: trek met een penseel een lijntje platine vlak langs de wimpers van het onderste ooglid.) De woorden van Hubbard Ayer zijn minder poëtisch, meer reëel, zoals de stichtster van dit concern zelf was. De Amerikaanse Harriet H-ubbard Ayer was 80 jaar geleden een bij zonder knappe, bijzonder rijke vrouw, die als journaliste de eerste schoon heidsartikelen in kranten publiceerde. Zij had er enorm succes mee en be greep wat schoonheid „deed" aan de vrouwen. Zij kocht van een^ apothe ker het recept van één crème, die naar men zei het geheim was geweest van de beroemde madame Recamier, verkocht die onder haar eigen naam en had. na een half jaar al ijverige verbruiksters in heel Amerika en al een deel van Europa. Het beauty concern, dat intussen honderden pre paraten maakte, heeft de schone Har riet al lang overleefd. Het zetelt in Parijs, heeft zich vertakt over de we reld en oefent op de schoonheid der vrouw een even grote invloed uit als de eerste opzienbarende krantearti kelen van de stichtster. Een medicus hield eens een le zing over rugklachten voor gedi plomeerde masseurs. Ten gerieve van zijn gehoor had hij tevoren vluchtig nagegaan hoeveel oorza ken er bekend zijn voor rugpijnen en hij ivas met 200 oorzaken nog niet aan het eind. Maar als bijzon-> der veel voorkomende oorzaak noemde hij de verkeerde houding, die vooral huisvrouwen pijn en vermoeidheid bezorgt. Het is niet nodig een „gebroken rug" te hebben, als ,.een vod" in elkaar te zakken, ,,niet meer voor uit te kunnen", na een huishoudelijk karwei. Waren wij maar op de hoog te van de bewegingsleer dan zouden wij onze spieren zo goed beheersen dat de typische huisvrouwen-klach ten niet meer werden gehoord. Maar de vrouw, die op zichzelf let, kan leren dat het werk doelmatig wordt ver richt als het lichaam op de juiste manier wordt gebruikt; dat een goede houding haar veel minder vermoeit; dat de juiste werkhoogte en het juiste werkgereedschap van bijzonder groot belang zijn. Een liggende houding vergt de min ste kracht, maar een liggende huis vrouw is een zeldzaam verschijnsel. De zittende houding vraagt 30 pet. meer dan liggen; de staande 38 pet meer; vaten wassen kost 86 pet meer; vegen 118 pet. meer; wandelen 290 pet. meer; de trap naar beneden lo pen 372 pet. meer; de trap oplopen 1336 pet. meer- Het is duidelijk dat wie vermage ren wil, beter kan lopen dan rijden, en beter de trap kan nemen dan de lift. Maar wie haar krachten moet sparen kijkt wel uit, en vliegt niet voor elk wissewasje de trap op. Zij verzamelt allerlei dingen die naar bo ven moeten om in één keer klaar te zijn; zij blijft niet staan als zij het werk zittend kan doen en voor al: zij rust uit, voordat zij echt ver moeid raakt. De meest vermoeiende houding is die met de voorovergebogen ronde rug. Waarom de vloer vegen met een doorgebogen rug en niet met 'n rech te? Waarom roeren in een kom op een te lage tafel? Waarom de vaat wassen aan een te lage gootsteen als we die hoger kunnen maken door er wat in te leggen? Als we doorbuigen moeten, is het veel minder vermoei end, dat in de heupen te doen dan in de rug. En als we bukken moe ten kunnen we de beenspieren laten werken in de plaats van de rugspie ren. Baby moet van de grond worden opgetild. Dan bukken wij ons diep voorover en bij het omhoog komen zijn het de rugspieren die het werk verzetten. Wij hadden ook eerst moe ten hurken, in die houding de baby omvatten en ons daarna moeten op richten waarbij het de beenspieren zijn die het werk doen. De was wordt buiten gehangen. De teil is opgetild (in gehurkte houding!) en we brengen hem buiten. Wordt de teil daar op een tafel gezet, op een stoel, op een muurtje? Of op de grond, zodat we voor elk stuk weer diep moeten bukken of buigen? Te hoog reiken is bijzonder ver moeiend, daarom is het zaak de da gelijkse gebruiksvoorwerpen op reik- hoogte op te bergen. Daarom ook kunnen we bij het stoffen in de hoogte, of bij het ramen zemen beter een trapje gebruiken. Bij het zittend werk is ook nog ver betering aan te brengen. Vóór zich te installeren doet de huisvrouw goed alles wat zij nodig zal hebben binnen haar bereik te zetten. Alle werkjes die zij zittend doet, kunnen beter aan een tafelblad gedaan worden dan bij voorbeeld met de aardappelpan op schoot, want ook in het laatste ge val wordt de rug te veel gebogen. Het dragen van zware vrachten vergt het minst als het gewicht verdeeld wordt; aan elke hand een boodschappentas is minder ver- moeiend dan één bijzonder zware die aan één hand wordt meege- zeuld of die in de armen wordt ge dragen. De houding waarbij het lichaam in evenwicht blijft is de beste. Wat het werkgereedschap aangaat, alleen het beste is goed genoeg. De huisvrouw, die hierop bezuinigt, ver geet, dat zij er haar krachten mee verspilt. I

de Stem | 1965 | | pagina 7