Naar hogere jaarproduktie huizen: Vietcong dreigt Zuid-Vietnam te splitsen bij Loonsverh oging Lips Drunen Schelde Vlissingen en Zuidpoolexpeditie terug na overwintering Brand eist vijftien slachtoffers Hiingen aanbouw Kosten en pr ijzen in landbouw uit balans jaar Zuiden geeft richting aan ruimtelijke ontwikkeling Marinewapens voor rebellen van Soumialot Amerikanen grijpen in Roemers treedt af als NVV-voorzitter BONN NODIGT KOSYGIN UIT 78 nu 64 pingprijs 1964 Coudenhove MARKTEN [ATERSTANDEN Minister beraamt. Veranderlijk Toekomsldrciging VERNIEUWEN VONDST IN BELGIE Monsteroptocht voor ere-prins Luns VASAS TOCH STERKER DAN GEDACHT Bejaardenhuis in paniek te Brussel NU IS DIEPVRIES VOOR U BETAALBAAR betaalbare diepvries! J iet bouwfonds zijn thans 665 aangesloten. Door het stellen dere technische eisen en de van het toezichtapparaat tot ers, wordt getracht de kwali- deelnemerswoningen zo hoog te voeren. Een garantie daar- het bewijs van waarborg, dat r'geven voor elk met bouw- werking tot stand gekomen vorm van bescherming van entenbelangen wordt door het hoge prijs gesteld, ecember 1964 telde het bouw- >0 deelnemers (39.800 per ul- te weten 23.000 aflossers en rders. De hypotheek-portefeuil- 't f 70 miljoen toe tot f 300 mil- st de individuele bg-systeem- 1 dit jaar de industriële rijen- produktie worden genomen. Op iL'van meent de directie te mo- fechten, dat in 1965 het aantal [v te nemen deelnemers-wonin- Imaal een stijging zal vertonen, ptie hoopt de woningproduktie opgevoerd te hebben tot 10.000 105e JAARGANG No. 24827 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 25 FEBRUARI 1905 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplige 0,45 per mm. Bij contract aanzien- jke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. IHAGEN De 68-jarige Oos- Graaf Richard Coudenhove-Ka- gt de Deense Sonningprijs-1964 :roon) wegens zijn werk ten ba- Europese eenheid. hove-Kalergi staat bekend als de /an de Europese beweging. De dt jaarlijks toegekend door pro- /an de universiteiten van Kopen- ilgens de laatste wilsbeschikking en de Deense journalist C. J. De uitverkorene van vorig jaar lelgische pater Dominique Piré. MINISTER P. BOGAERS IJVERT VOOR 125.000 22/2 23/2 verwerking ZÖO 167 y* au 140 184 istein rub 120 265 lansvora 134 134 Lsvaarl 83 V4 ïanaven 430 iXK s beton 222 224 kneu oaö 597 n eyen.-Bx 104 191% textiel 226 y4 226% Lna U. 130 602 yerp *07% 106% wat cuniect 315 b 320 b ienoer£-Org 1125 1120 )<>uw en petroleum CApi iviy 40.10 40.40 .ua te cubs. 518 520 :on 2e rubs 446% 446% iPetr l a 20 160.30 159 i 6 A 20 160.50 159.30 ii a ünixii 1830 1825 irt. opi 1/10 2940 2930 winstbew 3230 3155 wuxstbew Borneo IVUJ 82 79 b ;epvaart tea* 489% 490 zee 106 104 urlondsen i-onaa 60% 60% uenem Steel 36 Va 36% era! £iectnc 96 V4 96% era! motors 97% 97% :t. and Gambit ubnc SteeJ 42xVi 42% J Uil 59 59% SteeJ 51% 57% O bieden a gedaan en bieden a gedaan en laten X laten d exdlvldend O ex claim IN BOSCH. 23 februari. Witlof f, B 33—49, afw. 1536; prei All Bil 14—23; boerenkool 5—11; ong. 3979; rode kool 815; 9; gele sav. kool 9—13; sjalotten meekpeen 46; witte kool 16— ie bonen 71 spruiten AAE 1.43 AI 1.30—1.38, AAII 1.10—1.15, 16, All 78. n verband met carnaval zal het week alléén veiling zijn op ag 4 maart, des middags om half ERDAM 23 febr. Totale aan- 76; weekaanvoer 5946; vette ?n ossen 275; gebruiksvee 665; ilveren 300; graskalveren 246; kalveren 2546; lopers 75; big- paarden 20; veulens 3; scha- I lammeren 107; weide/zuiglam- fcO; bokken of geiten 16. pi: vette koeien extra kwal. 430 ie kwal. 390—420, 2e kwal. 350 kwal 325—340; vette kalveren wal. 370—380, le 350—360, 2e 3e 300—330, stieren 405—430, ïien 315330 in ets. per kg.; m melkkoeien 9751450, vare 9251250, vaarzen 9001225, 650925, graskalveren 400675, 1p. st.; nuchtere kalveren 1.40— r kg.; mestkalveren f 90150, iarden 2.803.50 per kg; lo- j .00115, biggen 4865, lammeren schapen 100165 p. st. (koeien aanvoer slachtrunderen imer, handel kalm, prijzen als i; kalf- en melkkoeien aanvoer ige week, handel rustig, prijzen vare koeien aanvoer tamelijk, redelijk, prijzen ruim prijshou- i graskalveren aanvoer ruimer, I matig, prijzen constant; vaarzen 1 een aanvoer even meer; handel jzen onveranderd; nuchtere kal- I aanvoer groot, handel redelijk, lager; slachtpaarden aanvoer handel willig, prijzen hoger; mi biggen, schapen en lammeren groter, handel goed, prijzen f kit; varkens (alleen maandag) r als vorige week, handel leven- ijzen ruim prijshoudend. nz 269 (on v.); Rheinfelden 181 Ottenheim 223 f+2>: Straatsburg iv.); Maxau 360 (—2); Plochingen 3); Mannheim 197 8); Stein- 13 (onv.); Mainz 212 8); Bingen -6); Kaub 149 (—7); Trier 297 Koblenz 178 14); Keulen 152 f I Ruhrort 341 (—11); Lobith 967 j Nijmegen 759 21); Arnhem •12): Eefde IJssel 326 (—9); De- 227 (—6); Monsin 5464 (—6); iren 3988 20); Belfeld 1174 f Graven beneden de sluis 495 j (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het zuiden hoeft geen afzonderlijke nota over ruimtelijke or dening te verwachten. Dit landsdeel neemt een zo beheersende plaats in de gehele ruimtelijke ontwikkeling van het land in, dat het daarom ruime aandacht zal krijgen in de vervolgnota. Dit zegt minister Bogaers in dc memorie van antwoord op zijn begroting. Bij de opstelling van de nieuwe ver volgnota over het ruimtelijk beeld van Nederland staat, volgens de minister, vooral de vormgeving van de grote ver stedelijkte gebieden in het middelpunt. Tot die gebieden behoren behalve de Randstad Holland ook de Brabantse stedenrij, Zuid-Limburg en Twente. Minister Bogaers wil in afwachting van het gereedkomen van die nota inmid dels concrete beslissingen nemen over o.m. de volgende punten; de ontwik keling van het Benelux-middengebied, de zeehavenstudie, de ontwikkeling van Oost-Nederland, de bestemming van de Lauwerszee, het vraagstuk Het Gooi, het veilig stellen van bufferzones tussen de grote stedelijke gebieden, de ont wikkeling van Lelystad en zeventien al vastgestelde streekplannen. Bogaers: vervolgnota F,EN NEERSTORTENDE kraan trof in Hengelo de arbeider J. Th. Ripke uit Kampen. Hij was op slag dood. MEER DAN TWEEHONDERD artsen en een even groot aantal verpleegsters in Warschau liggen met griep op bed. Dagelijks ontvangen de gezondheids autoriteiten ongeveer zestienduizend nieuwe gevallen. DR. F. DIEMER uit Rotterdam is tot voorzitter gekozen van het Nederlands Genootschap van Hoofdredacteuren, als opvolger van de heer S. Koster, die dit jaar de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. HET WESTDUITSE kabinet heeft be sloten de verkiezingen voor de Bonds dag op 19 september te houden. DE LOGEERBELASTING voor Val kenburg is bij koninklijk besluit goed gekeurd. Toeristen, die langer dan een week blijven zullen een kwartje per dag moeten betalen. DE MAZELENEPIDEMIE in Turkije heeft de dood veroorzaakt van weer 85 kinderen. Het aantal slachtoffers onder kinderen is hiermee gestegen tot 206. VIER SPAANSE hoogleraren zijn dooi de politie in Madrid aangehouden. Zij waren aanwezig op de demonstratieve bijeenkomst van studenten, die het recht opeisten om bestuurders van hun organisatie zelf te kiezen. SCHERPSCHUTTERS van de New Yorkse politie bewaken op daken van naburige huizen het gebouw waarin Malcolm X ligt opgebaard. Er is ge dreigd met bomaanslagen in de rouw- kamers. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Overdag veranderlijke bewolking enkele regen- of sneeuw witjes. Zwakke tot matige, aan de kust tot vrij krachtige wind uit noordwestelijke richting. Zelfde of iets hogere temperaturen als giste ren. Vandaag: zon onder 18.12 uur. Maan onder 12.01 uur. Morgen; zon op 7.35 uur. Maan op 5.24 uur. DEN HAAG Het beleid van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs. Bogaers, is er op gericht in de komende jaren de nieuwbouw nog verder op te voeren. Hij hoopt binnen enkele jaren een produktie van 125.000 woningen per jaar te bereiken. Dat blijkt uit de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting 1965. Voor de oplossing van het woningvraagstuk is daarnaast een betere verdeling van de beschikbare woonruimte van essentieel belang. De strijd tegen het woningtekort dient op twee fronten te worden gestreden. Zowel op dat van de woningproduktie als op dat van de woningdistributie. Het subsidiebeleid wil de minister vooral richten op kwaliteitsverbetering. Op grond van de jongste gegevens I over de te verwachten toename van de woningbehoefte en de gunstige ontwik-1 keling van de woningproduktie, acht de minister het mogelijk dat omstreeks 1970 het kwantitatieve woningtekort praktisch zal zijn verdwenen. Dit bete kent niet dat in 1970 een einde zal ko men aan huurbeheersing en woningdis tributie. Te verwachten valt dat niet in alle delen van het land tegelijkertijd een toestand van evenwicht in de wo ningvoorziening zal worden bereikt. Het tempo waarin de geleidelijke af schaffing van de huurprijsbeheersing en de woningdistributie zich zal kunnen voltrekken, zal voor het gehele land niet gelijk kunnen zijn. Het moet wor den aangepast aan de ontwikkeling zo als deze zich in een bepaald gebied voordoet. In 1970 zal het kwalitatieve tekort nog niet zijn opgeheven. Naar raming zullen thans nog ongeveer 500.000 wo ningen moeten worden vervangen of verbeterd. Van ongeveer 300.000 van deze woningen is verbetering econo misch niet verantwoord te achten. De nieuwe prognose van de woning behoefte is naar het oordeel van de minister niet te optimistisch. Het ver schil tussen de meest recente cijfers en de vroegere ramingen hangt voor een belangrijk deel samen met het feit dat de nieuwe berekeningen meer ge detailleerd zijn opgezet en betrekking hebben op een langere periode. Eerst dan zal tot het vrijlaten van de huren van particuliere woningen wor den overgegaan, wanneer er een rede lijk evenwicht op de woningmarkt is bereikt. Dit evenwicht moet dan door nieuwbouw met verantwoorde en even tueel door subsidie gedrukte huren ge handhaafd blijven. Er ligt thans voor vijf miljard aan bouwplannen waarop rijksgoedkeuring gevraagd maar nog niet verkregen is. De bewindsman zegt dat dit „stuw meer" van aanvragen nog regelmatig gezuiverd wordt van plannen die niet tot uitvoering zullen komen. Zo wer den de afgelopen vijf maanden nog plannen tot een bedrag van 168 miljoen vervallen verklaard. Minister Bogaers voelt er in deze si tuatie niet voor om het goedkeurings- beleid in de sector handel en verkeer nog verder af te remmen. De aange houden aanvragen in die sector be liepen in januari reeds 1411 miljoen gulden en in de sector nijverheidsge bouwen 1382 miljoen. (Van onze correspondent) OOSTENDE Te Oostende is in een verlaten bunker, nabij de installaties van de Belgische zeemacht, een vrij grote hoeveelheid wapens ontdekt, die bij nader onderzoek bestemd bleek te zijn voor de rebellen van Soumialot in Kongo. De vooraad van ongeveer 3000 kg wapens en munitie van Amerikaanse makelij, is afkomstig van de zeemacht, en gestolen of door leden van de marine verkocht aan een handelaar met een nogal duistere reputatie uit Oostende zelf. De man werd door de gerechtelijke politie aangehouden en opgesloten in de gevangenis van Brugge. (Van onze correspondent) HELMOND De grootste car navalsoptocht, die dit jaar in Ne derland te zien is, zal zondag door Helmond trekken. Carnavalsver eniging „De Keiebijters", waarvan minister mr. J. Luns ereprins is, heeft vanwege deze ministeriële belangstelling voor Helmond het carnavalsfeest grootser dan ooit opgezet. De carnavalsoptocht, die zondag middag om 14.30 uur begint te trekken, wordt een monsteroptocht met honderd wagens en groepen, zesduizend mensen, twintig mu ziekkorpsen: een totale lengte van 4.5 km. Er zal geen enkele recla mewagen meetrekken. De plaatse lijke industrieën zijn de sponsors en daarnaast hebben tientallen ver enigingen en honderden particu lieren hun medewerking verleend. In Helmond wordt verwacht dat ereprins Luns zondagmiddag de optocht van „zijn" carnavalsvereni ging zal komen gadeslaan. Honderd vijfentwintig duizend hui. zen per jaar. Op dat aantal mikt minister Bogaers. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Na de belangrijke prijsstijgingen van de laatste twee jaar is de ruimte voor verdere prijsverhogin gen wel zeer klein geworden. Enerzijds mag het Europese prijspeil niet over schreden worden, anderzijds staat de marktsituatie, vooral voor zuivelproduk- ten en rundvlees, een aanmerkelijke prijsverhoging niet meer toe. Zou dan ook in de komende jaren het kostenpeil in de landbouw in snel tempo blijven stijgen, dan zal het slechts in zeer be perkte mate mogelijk zijn hiervoor com pensatie te bieden door middel van prijs verhogingen. Deze zeer duidelijke taal sprak de mi nister van Landbouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel woensdag in de Twee de Kamer bij de behandeling van zijn begroting voor 1965. De bewindsman zei dat de toekomst hem met zorg ver vult. Het kostenpeil komt vooral tot stand door invloeden van buiten de land bouw terwijl het prijzenklimaat steeds meer de invloed van de E.E.G. onder gaat. In de afgelopen jaren is het nog mogelijk geweest niet alleen volledig compensatie te geven voor het gestegen kostenpeil. Maar tevens wat ook hard nodig was verbetering te brengen in de algemene economische situatie in de landbouw. Willen toekomstige kostenstijgingen nog opgevangen kunnen worden, dan zal het noodzakelijk zijn de bedrijfsstruc tuur te verbeteren door vergroting van de bedrijven en door meer samenwer king. Deze structurele herziening zal vele gezinnen op het platteland voor grote problemen plaatsen. (Van onze verslaggevers) VLISSINGEN DRUNEN AMSTER DAM De directie van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" N.V. te Vlissingen heeft gisterochtend besloten overstag te gaan. Het bedrijf volgt de loonmaatregelen die de Rotterdamse bedrijven eind vorige week getroffen hebben. Tijdens een gistermiddag om kwart over twaalf gehouden vergade ring van de ondernemingsraad, heeft de directie meegedeeld dat de verho ging van de uurlonen gebracht zal wor den op 24 cent. De korting op de tarie ven zal worden teruggebracht tot 2,5 punt. Voordien had de directie respec tievelijk 21 cent en vijf punten aange boden. Het overleg tussen de vakverenigin gen en de directie van Lips n.v. heeft geleid tot het volgende resultaat: De urlonen van de werknemers vol gens rubriek A zullen met ingang van 1 maart ten opzichte van de lonen van 31 december 1964 met 21 cent worden verhoogd. De eerste betaling van dit verhoogde loon zal geschieden op vrij dag 19 maart, met terugwerkende kracht tot 1 maart. De uurlonen van de werknemers voor rubriek B worden evenredig verhoogd. Voorts is overeengekomen dat over de werkweek van 22 tot en met 26 fe bruari het normale weekloon zal wor den betaald. De directie vertrouwt erop dat de door de recente moeilijkheden verloren produktie wordt ingehaald op zaterdagen en andere daarvoor in aan merking komende dagen. Dit werk zal met de nieuwe uurverdienste worden betaald. Er is een winstdelingsregeling in voorbereiding. Op 29 april volgt daar over een concrete mededeling. Met betrekking tot de verhogingen van de beambtensalarissen wordt het overleg tussen vakvereniging en direc tie voortgezet. De directie van Beckers Sons te Brumen heeft besloten de salarissen van de beambten te verhogen met zeven procent, waarbij inbegrepen de lande lijke vijf procent. Bij De Lepper te Dieren is besloten voor de handarbeiders de onderne mingsgewijze differentiatie toe te pas sen en de beambtensalarissen te verho gen met vijf procent. Sinds woensdagmiddag na de schaft tijd is het hele personeel van de ma chinefabriek Du Croo en Brauns n.v. te Amsterdam weer aan het werk. De directie heeft uiteengezet dat geen en kele mogelijkheid bestaat de looneisen onmiddellijk in te willigen en niet be reid te zijn de niet-gewerkte uren uit te betalen. De directie noemde het van zelfsprekend dat zij zich geheel aan het bereikte akkoord zal houden. De sta king was vrijdagochtend 19 februari begonnen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Het was woensdag avond om kwart over tien in het Olym pisch Stadion heel wat rustiger dan te gen half negen. DWS had de match te gen Vasas Györ met een gelijk spel af gesloten en daar hadden de duizenden toch allerminst op gerekend. Het Hon gaarse team zou, zo dacht de grote „men", op vakkundige wijze uitgescha keld worden. De tegenstander speelde ongeveer twee maanden niet en zou, al weer volgens geruchten, het tempo niet' kunnen houden. Hoe heel anders is het uitgekomen. Vasas nam zelfs de leiding en pas in de tweede helft kon de Bre dase Amsterdammer Daan Schrijvers via een strafschop 11 laten aanteke nen. Met deze stand zal DWS over enige tijd naar Hongarije reizen en dat idee moet de supporters niet zo lekker zit ten. Op onze sportpagina meer over de cupmatch DWS-Vasas. SAIGON Amerikaanse straaljagers zyn woensdag voor het eerst en op ver zoek van de Zuidvietnamese regering in actie gekomen tegen eenheden der com munistische Vietcong-rehellen, die in de provincie Binh Dinh bezig zijn met een grote operatie. Van Amerikaanse zijde is nog ver klaard dat door Amerikanen en Zuid- vietnamezen bestuurde „Skyraider"- jachtbommenwerpers in de afgelopen week verscheidene malen luchtaanval len op Vietcong-eenheden hebben uit gevoerd. Dit geschiedde in het gebied van An Khe, in de provincie Binh Dinh, waar reeds vier dagen wordt gevochten om het bezit van de grote straatweg nr. 19. Een Amerikaanse militaire woordvoer- Drs. D. Roemers: afscheid van N.V.V. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Drs. D. Roemers (50) wil aftreden als N.V.V.-voorzitter. Om het bestuur in de gelegenheid te stellen een nieuwe voorzitter te kiezen en om deze voorzitter de kans te ge ven zich in te werken, zal hij aanblij ven tot de tweede helft van het volgend jaar. Daarna zal hij geen functie bin nen het N.V.V. meer aanvaarden. Wel zal hij, als de partij en de kiezers dat willen, kamerlid blijven. Tweede voor zitter A. H. Kloos acht hij een goede greep, maar die voelt niets voor de functie. Toen de heer Roemers in oktober 1959 voorzitter werd, had hij gedacht aan een amtbstermijn van 10 jaar. Maar de laatste jaren heeft hij zich op dokters advies al twee keer tijdelijk moeten te rugtrekken. „Mijn functie is er een die je geestelijk leegzuigt. Ik heb me ge realiseerd dat het beter is wanneer er een jonge kracht met frisse constructie ve ideeën op mijn stoel komt te zit ten". Waarschijnlijk zal het besluit over de opvolging snel vallen, want de heer Roemers acht een grondige voorberei ding van de nieuwe voorzitter belang rijk. „Hoewel ik niet rooms-katholiek ben, voel ik alles voor het instituut van coadjutor". Een eventuele cumulatie van functies acht hij geen bezwaar. Op 1 januari 1947 is drs. Roemers in dienst getreden bij het N.V.V. In 1952 volgde zijn benoeming tot direc teur van de wetenschappelijke staf en lid van het dagelijks bestuur. In 1958 verving hij Kees van Wingerden als voorzitter en een jaar later nam hij officieel diens functie over. Na zijn aftreden zal de heer Roemers o.m. gaan uitrusten en studeren. „Een paar jaartjes maar, want ik geloof niet dat hiermee een eind is gekomen aan mijn actieve loopbaan". DAAN SCHRIJVERS strafschop benut BONN Sovjet-premier Kosygin is uitgenodigd voor besprekingen in Bonn, zo is in de Westduitse hoofdstad be kendgemaakt. Bonn wil met Kosygin praten over kwesties van wederzijds belang. De uit nodiging was een herhaling die verle den jaar al aan Kroestjev was gedaan. Indertijd is gemeld dat Kroestjev tot de reis naar Bonn had besloten. (Van onze correspondent) BRUSSEL „Mannen, jullie hebt mannenwerk geleverd. In harde omstan digheden hebben jullie de wetenschap op prachtige wijze gediend". Met die woorden begroette dr. Warenaar woens dag namens Nederland de leden van de Belgisch-Nederlandse zuidpoolexpeditie, die weinig ogenblikken voordien aan boord van een transportvliegtuig van de Belgische luchtmacht waren geland op het militaire vliegveld Meisbroek bij Brussel. De expeditieleden stonden stram in de houding, terwijl een afdeling van het Belgische leger hen verwelkomde met gepresenteerde geweren en klaroenge- schal. „Opdracht uitgevoerd", aldus het uitermate bondige verslag van de 57-ja- rige leider van de expeditie, de Belg Luc Cabes, expert in aardmagnetisme, een veteraan van antartica, en ook al deelnemer aan de eerste Belgische zuid poolexpeditie in 1958. Vanuit Kaapstad had de DC 6 yan de luchtmacht de 33 mannen naar de Lage Landen terugge bracht: 19 leden van de zogenaamde zo- merexpeditie, die omstreeks Kerstmis 1964 naar het poolgebied werden gevlo gen en gevaren om er gedurende een paar weken „stand by" te verlenen, plus 14 overwinteraars, die het vaderland einde 1963 hebben verlaten; vier Neder landers en tien Belgen. In hun donker blauwe wollen uniformen zagen zij er stevig uit, de gezichten fel gebruind door de poolzon, en kerngezond. Als na tuurkundige, weerkundige, scheikundige, ijsvorser, atoomdeskundige of genees heer hebben zij maanden van veel we tenschappelijke arbeid achter de rug. Dit deed dr. Spraei, afgevaardigde van de Belgische eerste minister zeggen, dat de Belgisch-Nederlandse zuidpoolexpedi tie een goed figuur sloeg naast de grote mogendheden die in antartica vertegen woordigd zijn. Hij prees ook de Neder lands-Belgische samenwerking. De spee ches werden kort gehouden, en dat was maar goed ook. Want in een vliegveld- loods wachtten echtgenoten, ouders, kin deren en verwanten met begrijpelijk on geduld op de eerste begroeting. der verklaarde nog dat de Vietcong sterke troepeneenheden in de lagere de len van Binh Dinh samentrekt, om hier te pogen Zuid-Vietnam in tweeën te ver delen. Er is reeds een zwak bezette linie in communistische handen. Zij loopt van het aan de zee gelegen Bong Son tot de grens van Laos. Amerikaanse en Zuidvietnamese woord voerders wilden geen nadere bijzonder heden mededelen over de communisti sche bezetting van deze linie. De Ame rikaanse militaire woordvoerder ver klaarde wel; „Wij kunnen deze linie ten allen tijde, met gebruikmaking van voldoende troepen, overschrijden". Hij wilde niet nader toelichten hoeveel man schappen de term „voldoende troepen" inhield. De Amerikaanse militaire woordvoer der wilde geen mededelingen doen over de sterkte der Vietcong-troepen in de provincie Binh Dinh. „Maar ik kan u wel zeggen dat de communistische re bellen, sinds de herfst van 1964, grote aantallen militairen in deze en in andere provinciès in het midden van Zuid- Vietnam hebben samengetrokken. Het is een oude droom van de Vietminh om Zuid-Vietnam in tweeën te scheiden en het staat vast dat de Vietcong thans poogt deze droom te verwezenlijken", aldus de woordvoerder. Een Zuidvietnamese militaire woord voerder heeft woensdag in Saigon me degedeeld dat de afgezette opperbevel hebber der Zuidvietnamese strijdkrach ten, generaal Ngoejen Khan, donderdag in Saigon in een militaire plechtigheid officieel zijn ambt zal overdragen aan generaal Tran Van Minh. Generaal Khan vertrekt nog donder dag naar New York waar hij bij de Vei ligheidsraad het vraagstuk van het bin nendringen van communisten in Zuid- Vietnam ter sprake zal brengen. (Van onze correspondent) BRUSSEL Een hond, die woensdagnacht even voor één uur aan het blaffen ging, heeft het eerste alarmsein gegeven voor een dramatische brand in Brus sel, die vermoedelijk vijftien be jaarden het leven heeft gekost. Het herenhuis aan de Steenweg naar Charleroi, ingericht als tehuis voor ge brekkige oude lieden, stond in minder dan geen tijd in lichterlaaie. Toen de brandweer van Brussel en van de rand gemeente Sint-Gillis ter plaatse kwam, was het al onmogelijk de woning nog binnen te dringen. Voor de ramen van de twee bovenverdiepingen huilden be jaarde mensen in nachtgewaad in pa niek om hulp, terwijl de vlammen hen omringden. Een paar oudjes, die zich naar het tuintje achter de woning had den kunnen slepen, konden door de brandweer in veiligheid worden ge bracht. Zij hadden min of meer ernstige verwondingen opgelopen. Een bejaarde had zich vanuit het raam op een tuin deur begeven. Door politiemannen kon hij met een ladder worden gered. Een brandweerman, die het onmogelijke deed om nog een mensenleven te redden, werd door een neervallende gloeiende balk ge troffen. Met zware brandwonden en een gebroken ruggegraad werd hij wegge voerd. Zijn toestand is hopeloos. Drie andere branweerlieden werden minder erg gewond. Woensdagmiddag werd nog volop nageblust en een eerste onderzoek naar de oorzaken van de bliksemsnelle brand is aan de gang. De voorlopige ba lans luidde op dat ogenblik: 15 doden en 10 gewonden, onder wie 6 bejaarden. Advertentie) Spinazie, doos van 450 gr. Gratis bij aankoop van 1 pak andijvie 700 gr. a 95 of 1 pak boerenkool 750 gr. a 95 een leuk Groko-speldje diepvries - Zundert - Tel, f0167») M SI

de Stem | 1965 | | pagina 1