DA-VA SEUL GEEN HOEMPA HOEMPA Op het doelpunt van Frans Geurtsen was niets aan te merken GEEN D.W.S. K.I.- „MINUTIEUS" OVERZICHT Twintig Nederlanders in e.k. judo (jeugd) WIL NEVILLE WEG BIJ H.S.? Enthousiasme Aanvallen Onaangeroerd Dapper veremgingen hebben zorgen ondanks goed jaar Fout PRINS NEEMT GEEN RISICO 11 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 25 FEBRUARI 1965 11 i 1 UEFA-jeugd speelt gelijk Militair team tegen NAC: 2-2 Voetballers schoppen scheidsrechter dood Moss geen heer in het verkeer IJ shockey-arbiter krijgt klappen Carnavalesk Jan Bols militair schaatskampioen Amateurboksers in titelstrijd Oceaanrace Zeilers hebben wind niet mee Stijgend aantal geïnsemineerde dieren SWIFT eerst naar Kopenhagen Dawn Frazer voor de rechtbank Brandweren rukten tevergeefs uit Derde brand in fietsenzaak te Eindhoven 10 irototype van de eerste in tebouwde raketjager ter we- ie ME-163. 'ken mocht natuurlijk de „Jun- i2", die in de dertiger jaren als populairste machines der bur. irt gold. :evige plastic emmer iet deksel (Van onze sportredactie) AMSTERDAM „Met zo'n scheidsrechter kun je beter gaan ping-pongen. Het waren toch twee zuivere doelpunten die hij afkeurde." Met deze woorden kwam Mosje Tem ming van de douche terug in de DWS-kleedkamer na af loop van de strijd tegen Vasas- Györ. En Temming had niet helemaal ongelijk, want op een van de twee goals die de Fransman Schwinte voor rust (de treffer van Geurtsen) af keurde was niets aan te mer ken. VQSdS Maar de beslissing was geval- len en Vasas Györ had uit Amsterdam een heel belang rijk puntje meegenomen, want in feite betekent het 1-1 gelijk spel voor hen een overwinning. Een verdiend resultaat voor deze ploeg, die DWS heeft ge leerd hoe men in een Europa cupwedstrijd flexibel kan spe len. DEN HAAG De sporttoto van het afgelopen weekeinde heeft voor één van de 716.824 deelnemers weer het maximale bedrag van 100.000 opgeleverd. De winnaar van de „toto" ontvangt 117.647,06 bruto. Er was in totaal 342.870,aan prijzengeld beschikbaar, waarvan 5 188.578,50 voor de eerste prys. Nu slechts één deelnemer alle 13 uitslagen goed heeft voorspeld, kwam voor de tweede prijs 150.148.62 be schikbaar. Hiervoor zijn 27 gegadig den met 12 pnt., die dus ieder bruto 5.561.— ontvangen. Het bedrag van 75.074,32 dat voor de derde prijs beschikbaar is, wordt gedeeld door 314 deelnemers met de eerste 8 uit slagen goed. Zij ontvangen ieder 239,Voor de winnaars in de goal-tips waaraan 165.370 mensen deelnamen, was 54.081.beschik baar. Er waren geen meldingen met 6 pnt., zodat de tweede en derde prijs elk met de helft van het voor de eerste prijs beschikbaar bedrag van 18.027,— werden gespekt. Vijf deelnemers met ieder 5 punten mo gen de 27.040,50 delen en krijgen 5.408.—. De 255 deelnemers (van wie 2 met 2 kolommen), die voor de derde prijs in aanmerking komen, delen even- eens 27.040,50 en krijgen dus per kolom 105,—. GELSENKIRCHEN Het Neder landse jeugdvoetbalelftal heeft in Gelsenkrichen met 1-1 gelijk gespeeld tegen de jeugdselectie van Westfalen. Al in de zesde minuut namen de Duitse junioren de leiding doordat Koepfershofer een strafschop benutte. De gelijkmaker werd in de 69e mi nuut gescoord door de Ajax-speler Hulshof. Drie weken geleden zege vierde het Nederlandse team in Arn hem met 1-0 over dezelfde tegenstan der. Met deze wedstrijden bereidt het Oranjeteam zich voor op het UEFA- jeugdtoernooi, dat in april gehouden wordt. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Naar wij vernemen zou de trainer-coach van de eerste divisieclub Holland Sport, Dennis Neville, niet van zins zyn aan het einde van dit seizoen zyn contract met de Haagse voetbalclub te ver lengen. Neville, thans ook tijdelijke bondscoach bij de K.N.V.B., zou echter niet van plan zijn by de voetbalbond in dienst te treden, maar een functie als coach-trainer aan te gaan by een andere voetbal- ereniging. Tot ver buiten het Olympisch sta dion moet het gehoord en gezien zyn. Het laaiend enthousiasme waar mee de spelers werden begroet en de tientallen vuurpijlen die hoog boven de tribunes in felle kleuren uiteenspatten. Het diep rood van het tenue van de D.W.S.'ers werkte op de toeschou wers als een rode lap op een opge jaagde stier. Maar niet alleen op de tribunes schrok men van de over moed waarmee een speler als de jonge Roode, die de plaats van Hollander Innam van start ging. De Vasas-Györ-defensie wankelde snel en alleen door onbeheerste trap pen hielden de Hongaren de eerste aanvallen op afstand. Vanaf het reservebankje bij Vasas klonken keiharde kreten. De Honga ren begrepen het schijnbaar onmid dellijk want zij vertraagden het tem po om mogelijk de cadans terug te vinden.- Het resulteerde in een serie goed opgebouwde aanvallen, waarmee Daan Schrijvers, die snel als een keizer zijn troepen hergroepeerde, wel raad wist. Mosje Temming zou de Hongaren tenslotte de weg naar mogelijke goals wijzen, door voor de eerste tien minuten voorbij waren 'n vlammend schot los te laten. De Hongaren en het legioen schrokken er danig van. Beslist ergeren deed men zich enkele minuten later, toen eerst de coach van de Hongaren en later keeper Toth duidelijk lieten zien dat elke seconde winst in dit cupduel voor hen belangrijk was. De bal werd aar zelend langzaam in het veld ge bracht. Misschien daardoor wel raak te D.W.S. de precisie kwijt. Men werd ongeduldig en daarbij ontstel lend onnauwkeurig. Ook Roode, die zich snel ontpopte als een zeer ge vaarlijke Amsterdamse schutter, die overigens ook niet bang was even als enkele andere D.W.S.'ers wat stevige duwtjes uit te delen. Roode was dan de man die D.W.S. naar een voorsprong had moeten schie ten. maar Roode vuurde zo driftig en hard. dat hij daarbij vergat te richten. De bal sprong van het lichaam van Toth, maar Vonhoff had het te druk met de lange Orban om hem van de bal te duwen, waar door Josje te laat was om het leder in het doel te prikken. Trouwens, de D.W.S.'ers letten voor rust toch te veel op de man en ver gaten zodoende de bal te veelvuldig. Anders was het ook niet mogelyk geweest dat Vasas Györ door Korsos op 01 was gekomen. Iedereen zocht een man, maar Korsos bleef vrij. BREDA In Breda speelde het Nederlands militair voetbalelftal een oefenwedstrijd tegen N.A.C. De strijd eindigde onbeslist 2—2, na een 0—0 ruststand. De doelpunten werden ach tereenvolgens gemaakt door Van Stippent (P.S.V.) 0—1, Groenewr en 11, Van Dijk Luyten 22 (S.V.V.) 1—2 en T GUADALAJARA Scheidsrechter Manuel Prieto floot voor buitenspel Het was de laatste ademstoot die hy door zyn arbitrale instrument joeg. Want volgens de broers José en Francesco Santos en Joaquin Vaz- Quez. drie Mexicaanse sportjonglns. was het geen buitenspel en daarom gingen ze gedrieën op scheidsrechter Prieto af en schopten hem dood. Dit voorval geschiedde in Guadalajara, niet zo erg van Mexico-stad. tijdens «en voetbalwedstrijd tussen de ploe- v Yarï Voducto3 en Viana. Medi sche hulp kwam te laat voor Manuel Prieto. Jose, Francesso en Joaquin zijn voortvluchtig. ODIHAM De Britse coureur Stir ling Moss is in Odlham schuldig be vonden aan drie verkeersovertredin- ven en is veroordeeld tot een boete van 37 pond sterling, negen shilling en vyf pence. De kalende. 35-jarige coureur werd schuldig bevonden aan roekeloos rij den terwijl hij hiervoor reeds eerder veroordeeld was, het niet stoppen na een ongeluk en het niet rapporteren yan een ongeluk, dat zich op 19 sep tember 1964 heeft voorgedaan. Moss was op die dag met zijn witte Por- ui? ee" verzeild geraakt. Hij trachtte hier aan de verkeerde kant van de weg uit te komen en raakte Dy deze poging de auto van een ze- rcere John Arthur Thorpe. Daarna was hy doorgereden. Hoewel Moss heer Thorpe voor de rechter voor leugenaar uitmaakte, hechtte de ma gistraat toch meer geloof aan het verhaal van het slachtoffer. GOTENBURG De Zweedse ijs- hockeyscheidrechtcr Kent Alve- gardh is tydens een wedstryd tussen twee juniorenplocgen bewusteloos geslagen door een 19-jarige manager die het met de beslissingen van de scheidsrechter niet eens was. De scheidsrechter heeft een hersen schudding. Op kinderachtige wyze zette hy de glad verkeerd reagerende Jongbloed voor aap. Maar D.W.S. kwam terug. Aan voerder Palotai, die als rechtshalf bij de Hongaren een hoofdrol ver vulde, wierp zich steeds opnieuw in de strijd. Hij had hierbij zoveel con trole ver zijn bewegingen dat hij zich op het middenveld ging ontpop pen als een grootmeester. Toch kreeg Vasas Györ het steeds moeilijker. Schrijvers en Burgers stuwden dat het een lust was, waar door eerst Geurtsen en later Temming het net achter Toth in beweging brachten, maar Temming stond daar bij enkele meters buitenspel, terwijl de Franse arbiter Schwinte zich bij het afkeuren van de goal van Geurt sen wel danig vergiste. Geurtsen stond per se niet buitenspel toen hij de bal ontving. Ondanks de goedkeu rende handbeweging van de zeer op lettende grensrechter, die zijn glas- zuivere goal had geconstateerd, keurde de arbiter de treffer toch af. Ondanks de bepaald niet zwakke tegenstoten van de Hongaren, die verrassend goed konden schieten en koppen, bleef D.W.S. voor het groot ste gevaar zorgen. Zo kon Temming die de zenuwachtig optredende rechtsback Kiss de bal ontfutselde alleen op doelman Toth afgaan, maar de Hongaar reageerde zo snel dat hij het projectiel nog kon stoppen. D.W.S. maakte in deze fase de fout om niet feller aan te dringen. Daan Schrijvers, waarschynlyk geschrok ken door de blunder van zyn doel man, durfde zijn mannen niet al te ver naar voren te zenden, waar door, mede door 't nonchalant plaat sen, de aansluiting nog wel eens op het middenveld zoek was. De defensie van de Hongaren ging onder de D.W.S.-druk opnieuw wankelen. Het hevige gehuil van de turbinemotoren van 'n laag overvlie gend lijntoestel bracht ineens zoveel schrik bij de Hongaren, dat Lenz bijna in de gelegenheid was om de gelijkmaker op zijn naam te brengen. Het schot van Lenz schampte ech ter nog juist het been van een ang stig teruggedreven Mate, die zodoen de zijn doelman wel een heel grote dienst bewees. Het spel werd er niet fraaier op en de Hongaren gingen hoe langer hoe meer hun toevlucht zoeken in verschillende gemene trucjes. Dit irriteerde D.W.S. opnieuw, maar het leverde totaal geen succes op. Het spel verkrampte er nog meer door, fcehwijl Burgers vlak voor rust met een onbeheerste trap doelman Toth miclclien in het lichaam» raakte. Op het af en toe flitsende spel van de Hongaren had D.W.S. voor rust be slist geen antwoord kunnen vinden. tiasutnf DNiwwax arsoi\i AMSTERDAM. Vele uren voordat de spelers van DWS en Vasas Györ in het Olympisch stadion op het veld kwamen, heerste er in het centrum van Amsterdam en in de omgeving van de voetbalarena aan het Olym- piaplein reeds een echte cup-sfeer. Behalve de toeters, al of niet op luchtdruk, en honderden bellen, bewogen zich ook onder de duizen den enthousiaste voetbalsupporters zeer uitgedoste personen. Mannen en vrouwen die het zuiden van het land even vaarwel hadden gezegd om cup-voetbal te Amsterdam te zien. De groep van een Bredase firma bewoog zich al zingend en hossend onder de imposante muren van het stadion. Men had de dikke winterjassen verwisseld voor de boerenkiel. „Koud", vroegen wij. „In deze dagen van het jaar heeft geen enkele carnavalsvierder last van de kou. En zeker niet als er nog een Europa-cupduel op je staat te wachten". En weg waren de carna valboeren uit de Baroniestad. FRANS GEURTSEN het doelpunt zat Dat de Hongaren stuk voor stuk grote atleten waren, hadden zij voor rust al heel duidelijk gedemonstreerd. Maar de wijzewaarop doelman Toth snel na de wel erg korte, rustperiode een knal van Temming uit zijn doel haalde, gebeurde in een houding waarop zelfs de meeste van onze top- turners nog jaloers zouden zijn. Vasas-Györ kon dicteren. Met ver bluffende staaltjes van lichaamsbe- heersing en balcontrole werden de Amsterdammers om de tuin geleid. Als werkelijk grote acteurs legden zij DWS feitelijk de wil op. Met enige simpele tekens werd steeds alle kracht uit de DWS-ploeg gehaald. Het toch altijd wel erg chauvinistische Amsterdamse publiek had er zelfs waardering voor. De DWS-voorhoede speelde zich steeds vast in de Hongaarse defensie. Daarom ging spil Schrijvers het maar eens proberen. Van dit nieuwe ge zicht in de DWS-aanval schrokken de Hongaren. Schrijvers kwam heel ver, maar op het kritieke moment had de ze verdediger geen steun van zijn eigen aanvallers. Een fout die nog veelvuldig bij de Amsterdammers voor zou komen. Men begreep elkaar voor geen cent. En daarom bleven de vuurpijlen, rot jes en zevenklappers onaangeroerd in de zakken van de jeugdige'voetbal supporters op de staantribunes. DWS was dood. Zo af en toe kwam er nog eens een uitschieter. Maar het „Hoempa, hoempa, hoempa DWS" kwam geen moment meer bij de toe schouwers op de lippen. De toeters deden nog wel hun werk, maar het gebeurde op gelijke onovertuigende wijze als het aanvalsspel van de Ne derlanders. Want ondanks het feit dat Vasas-Györ bijna de gehele twee de helft met een man of zeven in eigen strafschopgebied stond, had toch een voorhoede die enig tempo had kunnen ontwikkelen, openingen, ja zelfs vele gaten moeten vinden. Maar na een half uur scheen de angst te kunnen verdwijnen, toen Schrij vers koelbloedig een penalty wegens hands van spil Orban onberispelijk benutte. Was dit de goal die DWS nodig had? De vuurpijlen waren er ineens, het legioen zong en DWS kreeg in spiratie. Maar het zou te laat zijn voor een veilige marge die men van deze Hongaren had moeten nemen voor de return in Boedapest. AMSTERDAM. Prins Bernhard heeft voor deze Europa-cup wed strijd kennelijk het zekere voor het onzekere genomen. Arriveerde de prins op 9 december bij de jubileum- wedstrijd van de KNVB tegen de Engelse profs door de verkeerschaos pas in het stadion lang nadat het duel was begonnen, op deze kille woensdagavond behoorde de prins tot de eerste bezoekers die de poorten van van het Olympisch stadion passeer de. Al om kwart voor zeven (zeven kwartier voor de aftrap) kondigden loeiende sirenes van een tiental mo toragenten aan, dat de koninklijke bezoeker in aantocht was. Even later reed de zwarte Bentley het num mer AA-13 tartte bijna het noodlot vrvn de prins het stadion binnen. DWS vocht dapper. Maar de Hon garen streden met evenveel bra voure terug. Men liet ineenS de ver dedigende tactiek varen, waardoor er voor de Nederlanders meer perspectief kwam. JVIaar Vasas was even onverschrok ken als de Franse grensrechter, die tot tweemaal toe 'n fel vooruitschie tende vuurpijl tussen zijn benen door zag glippen. Architect Vonhoff en Lenz kon den echter in hun acties niet de rust overnemen van deze grensrechter, want anders hadden zij toch zeker in staat moeten zijn om uit de laatste serie aanvallen minstens een goal te produceren. DWS had tegen deze Hongaarse ploeg meer moeten bereiken dan de ze 11 uitslag, want Vasas Györ is beslist een van de zwakste teams in dit Europa-cup toernooi. DWS is vermoeid, terwijl de Hon garen door de lange rust die zij in hun competitie hebben gehad weer fris van de lever- spelen. En daar kon nu juist een erg verkramt en slordig spelend DWS niet tegen op. In Boedapest mag men dan ook niet veel van de Amsterdammers ver wachten. IN DE Noord Zweedse plaats Al- fredshem werd de ijshockcyploeg van Zweden met 54 door de ploeg van Canada verslagen. De tussenscores 0—1, 3—1, 2—2. (Van onze sportredactie) 3. Benny Roode geeft pass naar Frans Geurtsen, die een corner weet te forceren. %y Hoekschop wordt genomen door Roode, Flinkevleugel schiet zonder succes hard in. 6 Zoltan Kiss werkt de bal gevaar lijk terug naar zijn keeper, maar er is geen DWS'er in de buurt. 8. Laszlo Keglovich lanceert het eerste Hongaarse schot dat half mis lukt en naast gaat. 11. Mosje Temming krijgt de bal van Geurtsen. Zijn vliegend schot komt langs de verkeerde kant van de paal. 12. Laszlo Povazsai mikt net over. 18. Een hachelijke situatie voor het Vasas-doel omdat Geurtsen uit vrije trap van Joop Burgers hard op doel man Toth knalde en deze de bal maar half onder controle kreeg. Het gevaar wordt echter bezworen. 20. Keglovich ziet een zoevend schot over de lat gaan. 21. Onverwacht scoort Korsos het eerste doelpunt. Hij stuurde Jong bloed de verkeerde kant op. 25. Frans Geurtsen treft de roos, maar arbiter Schwintler had al voor buitenspel gefloten. 29. Bennny Roode geeft Mos Tem ming een aardige kans, maar de DWS'er stond offside. 31. Zoltan Kiss schiet terug op zijn keeper, de bal wordt onderschept door Temming en zijn schot stuit af op het lichaam van Laszlo Toth. 32. Toth heeft grote moeite met een listig en hard geplaatste bal van Jos. Vonhoff. Hij blijft echter de baas. 33. Györfy probeert het met een kop stoot, doch Jan Jongbloed staat op zijn plaats en grijpt correct in. 35. Een lange pass van Temming naar Huub Lenz wordt besloten met een keihard schot naast. 36. Joop Burgers onderschept een combinatie tussen Korsos en Pro- vazsai. Hij geeft goed terug aan Jongbloed. 37. Frans Geurtsen komt fel opzet ten langs de lijn, trekt voor, Lenz schiet in, bal wordt nog juist tot hoekschop verwerkt. Ziy. Deze door Temming genomen hoekschop werkt Frans Geurtsen met een venijnige kopbal naast. 40. Frans Geurtsen komt in ideale positie en dreigt te scoren maar kee per Toth werpt zich knap op de bal. 42. DWS juicht. Frans Geurtsen werkt de bal over de lijn, tenminste dat dacht men! Palotai redt echter op de lijn en bovendien had Geurt sen, zo oordeelde de arbiter, al hands gemaakt. 43. Opnieuw probeert Geurtsen het en weer vindt hij Toth op zijn weg. 44. Bij deze actie wordt de Vasas- goalie geblesseerd. 45. Einde eerste helft. 46. Huub Lenz probeert het met een vijfentwintig-meter schot, dat tegen de paal afketst. 51. Jan Jongbloed moet zijn capaci teiten tonen bij een aanval van Györ- fy. 53. Mos Temming raakt even licht geblesseerd. 54. Gevaarlijke vrije trap van Vasa, waarbij iedereen die kón missen, mis te! 56. De Hongaarse doelman Toth springt hoog boven enkele DWS- hoofden die hun best doen om de bal erin te krijgen. 56l/j. Daan Schrijvers rukt mee op, passeert vier tegenstanders en schiet in de handen van Toth. 57. Frans Geurtsen mikt iets te hoog als hij uit een pass van Vonhoff tracht te scoren. 58. Benny Roode wil langs enkele „vijanden", krijgt vrije trap waaruit Temming inkopt, doch niet zuiver richt. 61. Vasas-defensie springt verkeerd met de bal om; geen A'dammer die van deze fraaie kans .kan profite ren. 63. Zoltan Kiss werkt Frans Geurt sen, met goede scoringskans, be kwaam van de bal. 67. Een ver schot van Geurtsen werkt Toth rustig weg. 71. Dré Pijlman, op links doorgebro ken, kan de goede richting niet vin den en knalt meters naast. 73. Bijzonder handig komt Frans Geurtsen tussen twee Vasas-verdedi- gers, schiet hard in en de bal wordt door Palotai uit het doel gestompt. Daan Schrijvers benut strafschop: 1—1. 74. Janos Mate bezorgt Schrijvers werk, maar de aanvoerder speelt de bal rustig terug op Jongbloed. 76. Huub Lenz schiet naast. 79. Frans Geurtsen speelt zich mooi vrij, geeft Lenz een kans, maar deze speler staat buitenspel. 80. Dré Pijlman slaat een Vasas-aan- val veilig af. 87. Paniek voor het doel van Toth. Temming schoot in, Burger kopte nasst. 90. Einde wedstrijd (11), Huub Lenz heeft de bal. DEVENTER De 20-jarige dienst plichtig soldaat Jan Bols (Hooge- veen) heeft op de Deventer kunstijs baan het Nederlands militair schaats kampioenschap 1965 veroverd. Bols werd opvolger van de tweevoudige kampioen Sibold de Vries. De Hoo- geveense hardrijder werd een verras send titelwinnaar omdat hij schaat sen louter beoefent als training voor de wielersport. De in het hardrijden gespecialiseerde militairen'als Öe Ne derlandse jeugdkampioen 1964 Dik Jellema (Grouw) en de Zutphenaren Van Leeningen en Philippo had men dan ook uit het veld van 60 deelne mers betere kampioenskansen toege kend. DEN HAAG Twintig Nederland se judoka's zullen zaterdag 13 maart deelnemen aan de Europese kampioenschappen voor de jeugd, die in het Kurhaus in Scheveningen worden gehouden. De namen van deze judoka's zijn nog niet bekend, omdat de districtskampioenen van ce F.N.J.J.B. zaterdagavond in de „Hommel" in Utrecht eerst nog om de Nederlandse titels in de diverse gewichtsklassen zullen streden. Aan de hand van deze kampioen schappen die misschien nog een verleng stuk] e krijgen in de vorm van enkele prestatiepartijen, zullen de Nederlandse vertegenwoordigers worden aangewezen. In totaal nemen elf landen met 136 ju- doërs aan deze wedstrijd deel- De deel nemende landen zijn: Oost-Duitsland, West-Duitsland, Oostenrijk, België, En geland, Frankrijk, Zwitserland Portugal. Joegoslavië, Polen en Nederland. De enige onzekerheid vormt nog de afvaar diging van Oost-Duitsland omdat deze vertegenwoordigers afhankelijk zijn van het al dan niet verstrekken van een vi- suh, doch de organisatoren hebben goe de hoop dat ook deze politieke kwestie een bevredigende oplossing krijgt. De Europese kampioenschappen wor den ditmaal gesplitst in wdstrijden voor de aspiranten (de l'espoirs, zoals men ze internationaal aanduidt) en de junio ren. Voor de eerste groep loopt de leef tijdsgrens van 16 tot en met 18 jaar en voor de junioren van 19 tot en met 21 jaar. In beide groepen wordt gestre den in vijf gewichtsklassen. Voor elke klasse mogen de deelne mende landen twee judoka's aanwijzen, zodat er van elk land marimaal 20 ju doka's op de mat kunnen verschijnen. Alleen Nederland, Frankrijk, België en West-Duitsland zullen een maximale af vaardiging sturen. De Nederlandse ploeg wordt in de week van de kampioen schappen pas bekendgemaakt. Het is vrijwel zeker dat in ieder geval de kam pioenen van de zaterdag in de „Hom mel" in Utrecht te houden wedstrijden naar het Kurhaus zullen komen. Voor de tweede plaats bestaat de mogelijkheid dat de selectiecommissie van de FNJJB eerst nog enkele prestatie partijenno- dig acht tussen de judoka's die tijdens de Nederlandse kampioenschappen op de voorgrond treden. Daarom maakt men ook enig voorbehoud wat betreft de keuze zodat de judoërs die in Utrecht de finale bereiken, niet automatisch re- ROTTERDAM Dat een harde stoot niet voldoende behoeft te zijn om kam pioen te worden, is tijdens de finales van de Zuidhollandse amateurkampi oenschappen in het Rotterdamse Odeon gebleken. De zwaarwelter Butter (Rotterdam), die in de halve finales zijn stadgenoot Van der Valk tweemaal binhen een mi nuut met een rechtse hoek neervelde scheidsrechter Bril staakte de strijd moest later op de avond tegen de licht voetige Hagenaar Koolmees een duide lijke puntennederlaag incasseren. Overigens was er maar weinig belang stelling van de zijde van de Zuidhol landse A-klassers, zodat er slechts vijf partijen werden gebokst. In een daarvan behaalde de 36-jarige Vlaardinger Bob Bouhuizen zijn zoveel ste titel. De uitslagen waren: halve finales zwaarwelter: Butter (Rotterdam) wint door interventie in de eerste ronde van Van der Valk (Rotterdam), Koolmees (Den Haag) w.o.p. van Gelens (Rot terdam). Finale Koolmees w.o.p. van Butter. Lichtwelter: Le Cocq (Rotter dam) w.op. van Bos (Rotterdam). Midden: Bouhuizen (Vlaardingen) w.op. Van Zeelenberg (Rotterdam). Bijpartij in het middengewicht: Netten (Den Bosch) wint door interventie in de der de ronde van Coppens (Roosendaal). kenen op een plaats voor de Europese titelstrijd. Zaterdag 13 maart wordt al om negen uur begonnen det de voorron den van de aspiranten en voor de lunch hoopt men zover gevorderd te zijn dat alleen de finalepartijen nog resten, 's Middags vanaf half twee wil men het programma voor de junioren afwerken, terwijl men 's avonds, aanvang half acht, de finales worden gehouden. De televisie zal 's avonds van 22.10 tot 22.40 uur enkele finales rechtstreeks uitzenden op het tweede net. Als Neder landse scheidsrechters zijn voor deze kampioe schappen aangewezen: J. Bontje (vierde dan), W. Buchel (vierde dan). H. van de Velde (vierde dan), T. Wagenaar (vierde dan) en R. Hulsker (tweede dan). De Europese kampioenschappen voor senioren worden, gehouden op 23 en 24 april in het palais des sports in Ma drid, waar als Nederlandse scheidsrech ters zullen optreden: J. Bontje, G. Koning (vijfde dan) en W. Luiten (vier de dan). De wereldkampioenschappen judo staan van 14 tot 17 oktober in Rio de Janeiro op het programma. BUENOS AIRES In tegenstelling tot de verwachtingen heeft geen van de deelnemende jachten aan de oceaanrace van Rio de Janeiro naar Buenos Aires dinsdagavond het einddoel bereikt. Door het wegvallen van de wind maken de jachten vrywel geen snelheid meer en het is dan ook zeer moeilijk te voorspel len wanneer het eerste schip zal finishen. De Nederlandse Stormvogel had vol gens de laatste berichten nog altijd de leiding, gevolgd door de Fortuna (Ar gentinië). Intussen trachtte de Ondine (Verenigde Staten) van de nieuwe om standigheden te profiteren door zijn koers te wijzigen. De Amerikanen gok ken er op, dat bij terugkeer van de wind deze gunstig voor hen zal zijn, waardoor zij mogelijk nog voor een verrassing kunnen zorgen. (Van onze correspondent) TILBURG „Hoewel 1964 voor onze bond een gunstig: jaar is geweest, zijn er toch nog zorgen. Zorgen bij sommi gen over de drachtigheïdresuitaten, bij anderen over de financiën, gebouwen en stieren." Dit zei de heer P. de Bont uit Raamsdonk, voorzitter van de bond van k.i.-verenigingen in Noord-Brabant, tijdens de jaarvergadering in de Looiers- beurs alhier. „De k.i.-verenigingen zuilen bij het aankopen van hun stieren er rekening mee dienen te houden, dat de vleesafzet een groter deel zal gaan uitmaken van de rundveehouderij", zo deelde de secre taris onder meer mee Er blijken grote erfelijke verschillen te bestaan bij de nakomelingen van verschillende stieren wat betreft de geschiktheid voor vlees- produktie. Een relatief verschil van 16 procent is vastgesteld met betrekking tot de dagelijkse gewichtstoename tus sen groepen van afstammelingen van stieren. Ook de slachtkwaliteit blijkt er felijk bepaald te zijn. Bij het aankopen van k.i.-stieren zullen de aankoopcom missies ook rekening moeten houden met de verandering in de afzet van de pro- dukten van de rundveehouderij. Met betrekking tot de ontwikkeling van de k.i. in de provincie Noord-Bra bant over de laatste jaren deelde de secretaris mee. dat nog steeds een stij ging bij het aantal geïnsemineerde die ren valt waar te nemen, terwijl de vee- stapel landelijk terugloopt. Hieruit kan worden geconcludeerd, dat de deelna me aan de k.i. groter is geworden. Niet in alle provincies steeg het aantal eer ste inseminaties, in zeven provincies daalde dit. Noord-Brabant behoort tot de provincies, waar nog uitbreiding is. De daling in het aantal veehouderijbe drijven zette zich voort, wat ook in de toekomst nog wel het geval zal zijn. ROERMOND De eerste wedstryd tussen Swift - Roermond en H.G. Kopenhagen voor de halve finales van de Europese zaalhandbalbeker voor dames zal worden gespeeld op 5 maart in Kopenhagen. De datum van de returnwedstrijd in Roermond staat nog niet vast. Swift Roemond bereik te de halve finales door een over winning op de Duitse dameskampioe nen. De andere halve finalisten zijn Spartacus Boedapest en CKD Praag of Lokomotiva Zagreb. De eerste ont moeting tussen beide laatstsgenoem- de verenigingen eindigde in een 11-8 zege voor CKD. STOCKHOLM Het Zweedse Olym pisch Comité is voornemens de Austra lische zwemster Dawn Frazer voor de rechtbank te dagen wegens bele diging. De Zweedse chef de mission op de Olympische Spelen in Tokio. Sven Laaftman, heeft bevestigd dat het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken zijn ambassade in Melbourne heeft opgedragen 'n advocaat te ne men. Dawn Frazer heeft nare dingen geschreven over het gedrag der Zwe den in Stockholm. Haar beweringen zijn gepubliceerd door de Londense Daily Mirror- Deze artikelen waren gebaseerd op een door miss Frazer geschreven boek. Door stijging van de uitgaven is het nodig de inkomsten voor de algemene kosten te verhogen. De ontvangsten en uitgaven voor het melkbaarheidsonder- zoek liepen nog rond, ondanks de ster ke stijging in de lonen. Ook hiervoor zal het nodig zijn de bijdrage te ver hogen, waarbij gedacht wordt aan het bedrag per stier. Nadat de secretaris de taak van de k.i.-verenigingen had omschreven.- be steedde hij aandacht aan de nieuwe richtlijnen van de landelijke commis sie voor het onderzoek van individuele fokkoeien, dat met ingang van het nieu we boekjaar in toepassing wordt ge bracht. De kosten van dit onderzoek zul len worden bestreden uit een bijdrage van de veehouder, die het betreffende dier laat onderzoeken en een subsidie, die de provinciale commissie van het provinciaal bestuur ter beschikking heeft gekregen. De commissie is van oordeel, dat alleen koeien, waarvan stieren zijn of worden opgefokt, voor dit onderzoek in aanmerking moeten komen. Over de laatste jaren wordt ook een uitbreiding van de k.i. bij varkens waar genomen. Het aantal bedrijfsberen ver toont echter een uitbreiding, die veront rustend is, omdat de kwaliteit van deze beren een gevaar inhoudt voor de kwali teit van het slachtprodukt. Tot slot vestigde de secretaris nog de aandacht op de bedrijfssteriliteit. want ook in de verenigingen met goede re sultaten zijn er bedrijven, waar het drachtig worden van de dieren niet naar wens verloopt. STEENBERGEN De brandweren Halsteren en Steenbergen zijn voor niets uitgerukt. De Halsterse brandweer werd gewaarschuwd door een zich „Jansen uit het Westland" noemend persoon, dat er brand was uitgebroken in de woning van de weduwe Schillemans-van de Berg De brandweer belde de woning van me vrouw Schillemans, maar kreeg geen gehoor. Het ergste vrezend werd de brandweer van Steenbergen gealarmeerd Beide korpsen rukten uit, maar toen zit in Lepelstraat arriveerden, bleek er niets aan de hand te zijn. Een onderzoek naai de identiteit van de „grapjas" wordt ingesteld- EINDHOVEN Voor de derde maal in drie weken heeft brand gewoed in een pand aan de Dommelstraat, waarin een nevenbedrijf is gevestigd van „de Rijwielencentrale". De brand werd ontdekt door arbeiders die bezig waren met het slopen van een groot aangrenzend gebouw en rook uit het dak van het pand zagen komen. Weldra sloegen de vlammen uit het dak. Het vuur breidde zich snel uit tot de zolder van de onder hetzelfde dak ge legen kruidenierswinkel van de heer >A. van Rooij en tastte vervolgens ook de bovenverdieping van beide panden aan die totaal uitbrandde. De brandweer kon de benedenverdie ping behouden. Bij ,,de Rijwielencentrale" werd een groot aantal bromfietsen en fietsen, die op de bovenverdieping stonden, vernield. Het waren deels nieuwe deels ingeruilde vehikels. Evenmin als van beide voorgaande branden de ene in de werkplaats, de andere in het magazijn van „de Rijwie lencentrale". kon van deze brand de oorzaak tot nog toe vastgesteld worden „De Rijwielencentrale" had het pand ir huur. Ook de bewoners van het andere pand was huurder. De vrouw van laatst genoemde raakte door de brand zodanig van streek, dat zij in een ziekenhuis moest worden opgenomen.

de Stem | 1965 | | pagina 15