Kadavervlees-grossier hoort 2 jaar 6 maanden eisen Achteruitkijkoog Engeland besnoeit defensie-uitgaven Bredanaar helpt Utrecht uit parkeermoeilijkheden voor V olksverzekering zwaar medisch risico Griep...? KHAN GEWIPT, MAAR VOOR HOELANG? OFFICIER VOOR ZOIETS SCHIET DE WET TEKORT Zelfs rot vlees werd verkocht Gek op autorijden PTT er knoeit met giro-gelden Slagboom als ei van Columbus DUTJE TIJDENS INBRAAK KOST BRITSE ZEEMAN DRIE MAANDEN Liever Duitse vriend SOLDAAT ZETTE EX-VERLOOFDE MES OP DE KEEL Katholiek akverhond u Uitvoering door ziekenfondsen I PSEUDO-RUS BESTAL DAME: 10 MAANDEN BISSCHOP ZOGHBY HEEFT HEEL SCHERPE OGEN Loongrens Kans op oorlog veel geringer Arts in Chicago Transplantatie van tanden gaat heel goed Eis van twee maanden i Moeder liet haar negen kinderen onverzorgd achter Balzan-stichting heeft geen geld voor prijzen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 24 FEBRUARI 1965 Verdachte: Ik heb het zelf gegeten UTRECHT Een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden met aftrek van voorarrest eiste de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank gisteren tegen de 40-jarige vleesgrossier N. den H. uit Wil- leskop wegens het op grote schaal slachten van kadavers en de handel in het vlees ervan. Den H. is de centrale figuur geweest in een om vangrijke clandestiene handel in ongekeurd en bedorven vlees. De officier achtte bewezen dat de grossier die een uitgebreid strafregis- grossier die een uitgebreid strafblad be zit, zich in ieder geval in de eerste tien maanden van het vorig jaar met deze illegale handel heeft beziggehou den. Maandenlang heeft men zijn be drijf geobserveerd totdat de rijkspolitie de tijd rijp achtte om een inval te doen. Dat gebeurde in oktober, en men trof er, zoals bekend, een complete ver borgen slachtplaats aan, uitgerust met een alarminstallatie, een diepvrieshuis en afvalputten vol koppen, beenderen en huiden. In een sloot en in greppels wa ren eveneens grote hoeveelheden stin kend afval gedeponeerd. Bij de inval werd meer dan drie en een halve ton vlees aangetroffen, klaar voor transport. Er werd kalfsvlees ge vonden. dat in staat van ontbinding ver keerde, evenals vlees met zogenaamde ontkeuringsstempels, wat betekende dat het afgekeurd was, zelfs vlees met mest en haren. Den H. verkocht het ongekeurde en bedorven vlees voor de prijs van nor maal, deugdelijk vlees. Ook aan vlees' warenfabrieken, die misleid werden door den H., omdat hij het kadavervlees placht te verpakken in gekeurd vlees, waarvan de keuringsstempels duidelijk waren te zien. In zijn requisitoir zei de officier, dat hetgeen hier is gebeurd, nog nooit is vertoond. Het woord ontstellend vond hij nog te gering om deze zaak te kwalificeren. Hij vond deze zaak zo ernstig dat de wetgever zelfs geen rekening heeft gehouden met een ge val als dit. Op de economische delicten die door den H. zijn gepleegd, staat in totaal een maximumstraf van één jaar en vier maanden. Dat vond de officier veel te weinig. Hij had daarom een beroep ge daan op artikel 174 van het wetboek van strafrecht, waarin staat dat hij die waren verkoopt, waarvan hij weet, dat AMSTERDAM Gek op autorijden is de 22-jarige gedetineerde ex-P.T.T.'er C. F. uit de hoofdstad, die gisteren voor de Amsterdamse rechtbank toegaf als loket- tist 28 keer gelden, als girostortingen ont vangen, niet te hebben verantwoord. Viermaal daarvan had hij echter na dien wel geld door hem ontvangen gestort. Het totaal verduisterde bedrag was 2355 gulden. In juli vorig jaar kocht F., die een maandsalaris van 342 gulden had, een motor. Dat bleek een miskoop en daar overheen schafte hij zich nog eens voor 600 gulden een auto aan. „Sleu telen" en de padvinderij zijn F.'s hobby's. Kinderlijk en suggestibel werd hij in het reclasseringsrapport genoemd. Om de voor zijn leeftijd onjuiste hobby te kun nen uitleven heeft hij het geld aange wend, zei de officier, die 12 maanden, waarvan vier voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest eiste. Uitspraak 9 maart. deze schadelijk zijn voor leven en ge zondheid van de mens, ten hoogste tot een gevangenisstraf van 15 jaar kan worden veroordeeld. Het vlees dat Den H. heeft verkocht was inderdaad schadelijk voor de gezond heid en het leven, aldus de officier. Een deel ervan was met paratyfus besmet. Den H. wist bovendien dat het vlees schadelijk was; hij was er volkomen van doordrongen dat wanneer hij het liet keu ren, het zou worden afgekeurd. Controleurs konden niet zonder politie- geleide Den H.'s bedrijf bezoeken. De offi cier zei: „Als zij alleen gingen, konden zij een mes tussen hun ribben krijgen". De grossier staat als zeer agressief be kend (hij is achtmaal veroordeeld wegens mishandeling of vernieling). Hij oefende een ware terreur uit op zijn omgeving, „nu voor de rechtbank poogt hij de goed moedige en zachtaardige te spelen, om dat hij begrepen heeft dat zijn spel uit is", aldus de officier. Overigens verzekerde Den H. de recht bank dat hij zelf altijd van het vlees had gegeten. Een getuige-deskundige van de veteri- naireinspectie verklaarde dat een deel van het in beslag genomen vlees zodanig was besmet, dat consumptie ervan de dood tengevolge zou kunnen hebben. Een andere getuige-deskundige had in vleesmonsters bacteriën aangetroffen die in het byzonder voor kinderen en ouden van dagen zeer gevaarlijk waren. Hy ver klaarde dat er in ons land 70 a 80.000 ziek tegevallen per jaar voorkomen, veroor zaakt door het nuttigen van bedorven en besmet voedsel. Naar schatting komen er jaarlijks honderd gevallen met dodelijke afloop voor. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. I DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de 35-jarige Engel se zeeman H.I.L. veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, omdat de man in een Haagse drukkerij had ingebroken. De zeeman, die in Rotterdam op een schip wachtte, had in Den Haag enkele cafés bezocht- Toen hij stevig onder de invloed van drank verkeerde pleegde hij de inbraak. Hij viel echter in de kamer van de conciërge in slaap. Daar werd hij 's morgens slapende aangetroffen- De officier van justitie had tegen de zee man zeven maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. (Van onze correspondent) DEN HAAG „Ik heb haar het mes niet op de keel gezet, ik heb het ongeveer een duimlengte van haar af gehouden." Voor het Hoog Militair Ge rechtshof te Den Haag betoogde dit een 20-jarige Nederlandse soldaat uit Budel, die bij avond op een stikdonkere ver laten landweg zijn vroegere verloofde wilde onderhouden over het feit, dat zij liever met Duitse soldaten dan met hem omging. Hij meende dat zijn daad hem door deze mededeling minder erg zou worden aangerekend. Maar de advocaat fiscaal eiste bevestiging van het vonnis van de krijgsraad, waarvan hij in be roep was gegaan: vier maanden gevan genisstraf, waarban twee voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. De ex-verloofde gilde het uit van schrik toen zij hem met tiet mes tegen kwam. Daarop kwamen haar broer en zuster in nachtkleding uit het vlakbij gelegen ouderlijk huis stormen om haar te helpen. De soldaat verdween toen schielijk. Zijn verdedigster legde omstandig uit, dat de moeder aangifte had gedaan van het voorval en dat eigenlijk aan de hand van haar verklaringen de tenlaste legging was samengesteld, waarin de volgens de soldaat verkeerde zinsnede over de wijze waarop hij zijn mes han teerde. Het H.M.G. doet op 16 maart uitspraak (Advertentie) m mftiMM s s a fAHKMMKptRHTj, (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In de komende wet op de arbeidongeschiktheidsverzekering zal ge nees- en heelkundige hulp volledig dooi de ziekenfondsen geleverd moeten wor den.. Dit betekent, dat de taak van de ziekenfondsen in de toekomst nog be langrijker zal worden. Bij een goede re validatie behoort optimale medische be handeling, die thans nog niet, gezien ook de beperking van het ziekenfondspakket, aanwezig is. Nog een ander terrein behoeft voorzie ning. namelijk dat van de zwaar genees kundige risico's. Het N.K.V. is van oor deel, dat er een volksverzekering moet komen. Wat het ziekenfondspakket thans niet biedt zou dan object moeten wor den voor de volksverzekering met een inkomensgrens. Dit betoogde dinsdag de heer P. J. J. van Hout, een der secreta rissen van het Nederlands Katholiek Vak verbond, tijdens een studiebijeenkomst van het A.C. de Bruyninstituut te Doorn, van de bond van r.-k. ziekenfondsen. Het zou z.i. verstandig zijn aan te sluiten op het systeem, dat voor overige volksverzekeringen geldt. De ervaring die de ziekenfondsen hebben opgedaan is van grote betekenis en pleit er voor om de uitvoering van zulk een volksver- 'EN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de 28-jarige B. van E. uit Zeist veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering «mdat hy diefstal zou hebben ge pleegd. \Tna%haï 2i?h in Den Haa« ™°rge- sischel,?„h,apItedn-vlieger bij de Rus van de R,K i zou famiUe zijn vader I. ambassadeur en zijn grad 21>U n"rf,Teestez Van Lenin" «■n penïinnh betonwerker zag kans bestelenff?F' een weduwe, te waarin nnü sH een geldkistje, en effecten'liS00'" a,an geld al meermalen 0 betonwerker was ne offinien veroordeeld. maneen gevaneU,''He ,had tege" da met aftrek van een jaar waardeliike ,1 voorarrest en voor- ba regering ^beschikkingstelling van (Van een onzer verslaggevers) BREDA Jurrianus Nihot (22) heeft een systeempje uitgedacht om Utrecht mogelijk af te helpen van de parkeer problemen op het Vredenburg. Zijn vin ding is ontstaan naar aanleiding van kranteberichten over het verkeerd ge bruik van het elektronische grendel systeem op het Vredenburg waardoor de apparatuur defect raakte. Zijn vinding is net zo eenvoudig als het bekende „ei van Columbus". Hij stelt zich voor het huidige Utrechtse systeem, bestaande uit drempels, die auto's tellen en een bordje „vol" in werking stellen als er geen ruimte op de parkeerplaats meer is, uit te brei den met een slagboom. Deze boom zou door middel van een relais aan de aanwezige apparatuur in werking ge steld moeten worden. Na het vernemen van de moeilijkhe den in Utrecht is Jurrianus in contact getreden met een vriend in de Dom stad om gegevens van de situatie op te vragen. Naderhand ging hij met zijn uitgewerkte idee naar het Vredenburg, de jongeman moest toch in Utrecht zijn voor een bijeenkomst van hts-prakti- kanten, om het plan te vergelijken met de werkelijkheid. Hij denkt, dat in het bestaande systeem gebruik wordt gemaakt van twee drem pels: één om binnenrijdende auto's op te tellen en om het bordje „vol" in werking te stellen, en één om uit gaande wagens weer af te trekken. Vol gens hem is het mogelijk om met twee ideeën de werkwijze te completeren. Op de eerste plaats: in de huidige opteldrempel een vertrager construeren om een boom te laten zakken als het plein vol is, of: nog een drempel aan leggen welke op het bordje „vol" is aangesloten en welke bij het passeren van de auto voor het laatste plaatsje de boom in werking stelt. Het plan om de drempels met één uit te breiden heeft Jurrianus aan ir. H. Schets, leraar van de hts waaraan hij als leerling is verbonden, voorgelegd, De leraar vond het idee logisch en klop- De uitgewerkte idee van de hts'er. Over de twee achter elkaar lig gende drempels rijdt de automobi list het terrein op. Een van deze drempels kan de tweede vervan gen door gecompliceerder de con structie uit te voeren. De drempel in het andere vak dient om uit gaande auto's af te trekken. pend in elkaar gezet. Hij adviseerde zijn leerling om het college van b. en w. in Utrecht van de vondst op de hoogte te stellen. Niet zozeer om dè vinding aan te kondigen, maar om een mogelijk heid tot oplossing van het probleem voor te leggen. Als reactie op de brief belde hoofd inspecteur Th. de Vries, chef van de afdeling verkeer te Utrecht, de hts'er op. De jongen zette toen in grote lijnen zijn plan uiteen, maar de hoofdinspec teur voerde daartegen enige bezwaren aan. De heer De Vries zei onder meer, dat een afsluitboom wellicht een geliefd speelobject zou worden van de jeugd. Hij zag meer in een afsluiting van het plein zoals de Amerikanen dat doen. In Amerika gebruikt men ook drem pels en als de auto voor het laatste parkeerplaats;')e van een terrein binnen rijdt, dan schuiven enkele door elektro nische impulsen rubberen palen uit het wegdek omhoog. Jurrianus Nihot is van mening, dat zijn idee minder kosten vergt dan het Amerikaanse systeem, maar hij legt zich neer bij de argumenten van de hoofdinspecteur. Voor hem is de zaak afgedaan. De idee van de hts'er wijkt af van het slagboomsysteem, zoals dat op Schiphol wordt gebruikt. Op de luchthaven moet de slagboom met parkeerkaarten in wer king worden gesteld. Om af- en aan rijden soepel te laten verlopen is er bo vendien een parkeerwachter bij ge plaatst. In bovenstaande oplossing ver vangt de elektronica wachter en kaarten. JURRIANUS NIHOT (Door pater Alfred van de Weyer) Het bericht dat bisschop Zoghby, pa triarch-vicaris van Maximos IV Saigh, zijn ontslag heeft ingediend uit pro test tegen de kardinaalsbenoeming van zijn patriarch, kwam voor ons als een complete verrassing. Niet om dat wij de moeilijkheden, verbonden aan de benoeming van een patriarch tot kardinaal, over het hoofd hebben gezien: in ons artikel van zaterdag j.l. werden ze juist met grote duide lijkheid naar voren gehaald. Maar wij hadden verwacht, dat patriarch Maxi mos deze met zijn naaste medewer ker zou hebben doorgesproken en diens akkoord zou hebben verkregen. Dit nu blijkt niet het geval te zijn. Bisschop Zoghby blijft de mening toe gedaan, dat aanvaarding van het kar dinalaat strijdig is met de patriarcha le waardigheid. Hij vindt dat Mazi- mos voor de eer had moeten bedan ken. Hij kan niet geloven, dat door een paar veranderingen in het ker kelijk wetboek het Heilig College in eens van karakter zou zijn veranderd: voor hem is en blijft het een orgaan van de Latijnse kerk. De onenigheid, die hier aan het licht komt. is veel meer dan een in terne kwestie van het Melchietische patriarchaat. Zij raakt de hele we reldkerk. Want als de paus en zijn uitlatingen schijnen in die rich ting te wijzen inderdaad van plan is, het kardinalencollege om te bou wen tot de kroonraad, die door het concilie is gewild, dan zal dit college van zijn Latijnse karakter moeten wor den ontdaan en werkelijk een mondi aal karakter moeten krijgen. Bis schop Zoghby heeft dit nog niet zien gebeuren. En daaraan dient aandacht te worden besteed. Want Zoghby is een man met heel scherpe ogen. zekering in de hand te leggen van de ziekenfondsen. Voor personen die boven de loon- en inkomensgrens van de ziekenfondsen uit komen zullen ook de particuliere ziekte kostenmaatschappijen dienen te worden ingeschakeld. Maar inschakeling van die maatschap pijen zal volgens de heer Van Hout alleen kunnen geschieden indien deze bereid zijn de verzekering zonder winst uit te voe ren, een centraal toezichthoudend orgaan, wellicht de ziekenfondsraad of een daar mee verbonden orgaan, willen aanvaar den, een medische begeleiding accepteren zoals de ziekenfondsen die kennen, als mede akkoord gaan met een acceptatie plicht voor deze verzekering. De heer Van Hout zei verder, dat de financiële toestand van de vrijwillige ver zekering in zijn algemeenheid gezien, ernstig is. In verband hiermee stelde mi nister Veldkamp in zijn aanvankelijk wetsontwerp voor een zekere premiever deling naar draagkracht te krijgen en voorts een landelijke vereniging. De heer Van Hout vond het een even onbegrijpelijke als betreurenswaardige zaak, dat de Tweede Kamer daar afwij zend tegenover staat. Als loongrens zou de heer Van Hout bij de volksverzekering om coördinatierede nen denken aan een koppeling aan de huidige premieregels voor volksverzeke ringen, dat is dus thans een grens van f 12.000,gekoppeld aan de loonindex. HAMBURG De techniek komt de Hamburgse stadsreinigingsdienst in haar personeelsprobleem tege< moet. Een industrie-televisie-instal latie, gemonteerd op de vuilniswa gen, vervangt bij het afladen van het vuil sinds kort de bijrijder. Tot nu toe moest volgens de veiligheids voorschriften iedere wagen tijdens het achteruitrijden door een man geloodst worden. Thans kan men op een beeldscherm in de cabine de ruimte achter in de wagen precies overzien. De gezichtshoek van het televisieoog bedraagt 110 graden. Het transistorapparaat kan op elke 12-volts accu in de auto aangesloten worden en kost ongeveer 7000 Dmark Voor de bijrijder die thans ergens anders belangrijker werk kan doen, moest elk jaar 10.000 tot 11.000 Dmark worden opgebracht. Als de nieuwe installatie blijft voldoen zul len over enige tijd ook stadsbussen met het televisieoog worden uitge rust. LONDEN De Britse Labour-regering heeft gisteren haar plannen bekendge maakt voor besnoeiing van de defensie uitgaven. Zij meent die kosten te kunnen verlagen o.a. op grond van haar mening, dat het gevaar van een grote atoomoorlog vrijwel nihil is. De plannen zijn aangekondigd in een witboek, dat door minister van defensie Denis Healey is uitgegeven. In dit witboek wordt een defensiebe groting voor 1965-1966 van in totaal 2.120.500.000 pond sterling voorgesteld een verhoging met 8.7 vergeleken met het boekjaar 1964-65. De defensiebegroting van Labour ligt echter 55.5 miljoen pond onder de kosten van de defensieplannen voor 1965-66, die de Labourregering had geërfd van de conservatieven. De Britse strijdkrachten beschikken in bepaalde gevallen over gevaarlijk onvol doende materiaal, zo wordt in het wit boek gezegd over de Britse defensie. Het witboek bevat voorts heftige kri tiek op het militaire beleid van de vorige, conservatieve, regering en kondigt aan, dat reeds maatregelen zijn genomen om tegemoet te komen aan „de onmiddellijke behoeften" van de Britse strijdkrachten „tegen een prijs, die het land kan beta len." In het witboek wordt de mening ver kondigd. dat een kernoorlog tussen Oost en West „zeer onwaarschijnlijk" moet worden beschouwd, hoewel de mogelijk- heid van „een oorlog per ongeluk" blijft bestaan. Overigens werpt, aldus het wit boek, de Chinese kernontploffing nieuwe vraagstukken op. De Britse kernpolitiek moet de niet-kernlanden geruststellen. De last van de kosten tot het instand houden van de Britse strijdmacht ir West-Duitsland en de huidige strategi sche denkbeelden over de NAVO ver eisen een algemene herziening van de situatie. Het zou politiek onverantwoord en economisch schadelijk zijn de Britse mi litaire bases op te geven, die nodig blij ven voor het behoud van de vrede in de betrokken gebieden, aldus besluit het witboek. CHICAGO De tandarts dr. Ralph Mezrow uit Philadelphia heeft op een bijeenkomst van tandartsen in Chicago verteld, dat hij al zes jaar lang tanden transplanteert en er groot succes mee heeft. De meeste van de 200 transplanta ties zijn geslaagd. Ook na die zes jaar zijn van de ene op de andere patiënt overgebrachte tanden nog gezond en functioneren ze normaal. De afwijzing van vreemd weefsel, waarmee men bij de transplantatie van menselijke organen te kampen heeft, treedt volgens dr. Mezrow bij de transplantatie van tanden niet op. MacNamara, defen sieminister van de V-S. heeft onlangs bij de zoveelste re volte in Zuid-Viet- nam de opmerking gemaakt, dat de Zuidvietnamese re gering en het volk óók meer voor de pacificatie van hun land zouden kunnen doen, en niet alles maar op de schouders van de Amerikaanse soldaten moeten laten neerkomen. zijn benoeming tot „reizend ambas sadeur". Terwijl de Zuidvietnamese officiers- klieken dit revolutiespelletje spelen op het grondgebied, dat reeds voor een hoog pei'centage door de com munisten wordt gecontroleerd, sneu velen dagelijks Zuidvietnamezen en Amerikanen in de jungle-oorlog. Het aantal Amerikanen, dat sneuvelde, wordt steeds groter en regelmatig worden de Amerikanen in Zuid-Viet nam en de Amerikanen thuis ge confronteerd met de werkelijkheid, ster. dat in Zuid-Vietnam elke dag meer de kop opsteekt. Zo zal het doorgaan. Er is geen oplossing in zicht. De Amerikanen zijn niet voornemens zich uit Zuid- Vietnam terug te trekken. MacNama ra, heeft dit met grote beslistheid verklaard. In Zuid-Vietnam gaat de oorlog verder en de Amerikanen noch de Zuidvietnamezen krijgen een adem pauze. Bijna elf jaar na de Franse neder laag bij Dien Bien Phu is de toestand er gevaarlijker dan ooit. Ook MacNa- maar weinig dooi tot gevolg gehad. Rusland tracht zich in dit deel van de wereld weer belangrijk te maken. De vraag, welke toch de koers is van de nieuwe Russische regering, is nu wel beantwoord. Premier Kosygin heeft op zijn trip door verschillende communistische Aziatische landen geen twijfel laten bestaan over het standpunt van Moskou. China heeft thans op ondubbelzinnige wijze laten weten, dat er op geen verzoening tussen Peking en Moskou kan wor den gerekend, tenzij de voorwaarden Aangemoedigd door die woorden greep een aantal pro-Amerikaanse of ficieren naar de macht. Die poging mislukte in feite. Generaal Khan, de sterke man, wiens zwakte evenwel is. dat hij evenals heel Zuid-Vietnam van de Amerikanen afhankelijk is. moest wel even resigneren; maar bij de volgende coup was hij er weer bovenop. Totdat zijn tegenspelers nu in de allerlaatste dagen de kans za gen hun oorspronkelijke plannen door te zetten en Khan opnieuw aan de dijk te zetten. Nu voorgoed Het lijkt er nog niet erg op, ondanks wanneer de reportages over de zich regelmatig herhalende dodenplechtig- heaen op de luchtbasis van Saigon verschijnen. Het is allemaal keurig geregeld: de militairen in hun buitenmodel- uniform, bij elke kist een krans van de regering, de vliegtuigen gereed om de droeve last op te nemen, en over de basis in de zachte warme wind de Stars and Stripes „halfstok" als vaarwel aan de gevallenen. Na de korte plechtigheid maken de achter blijvers zich op om opnieuw dc strijd aan te binden met het guerrillamon- mara vindt de situatie ernstig, maar niet helemaal hopeloos. Daarom wordt er nog meer materiaal en worden er nog meer militaire „adviseurs" naar Zuid-Vietnam gezonden. President Johnson weigert deel te nemen aan de 14-landenconferentie in Genève, als de Vietcong de strijd niet staakt. In 1954 kwam deze conferentie voor het eerst bijeen en het Indo-Chinese probleem werd er schijnbaar opgelost door een naderhand noodlottig blij kende deling van het land. De verwijdering tussen Rusland en Rood-China heeft ook voor Vietnam van Peking worden aanvaard. In Zuid-Vietnam heeft dit alles tot een nieuwe Amerikaanse strategie ge leid. nl. die van de vergelding. In ternationaal gezien houdt deze metho de die ook nog niet bewezen heeft afdoende te zijn een ernstig ge vaar in. Nauwelijks in de praktijk gebracht, verhief zich al een Afri kaanse afgevaardigde in de Verenig de Naties er tegen, zeggend, dat af gaande op het voordeel van de V.S. in Vietnam, het straks dus mogelijk zal zijn om Soedan of Egypte te bombarderen met het doel de rebellie in Kongo tot staan te brengen. DEN HAAG De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag, mr. J. H. Maan, heeft gistermiddag tegen de 34-ja- rige huisvrouw M. S. uit Den Haag een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden gevorderd wegens het onver zorgd achterlaten van vier kinderen be neden de leeftijd van zeven jaar. „Ik kon tegen de ellende in mijn woning niet meer op", verklaarde de vrouw. Ze heeft reeds negen kinderen beneden de leeftijd van tien jaar. Vijf kinderen wa ren in een gesticht of bij pleegouders op genomen. Op koninginnedag van het vo rig jaar verliet haar man haar. Hij ging met de vrouw van een bevriend echtpaar weg. Voor zijn eigen gezin liet hij geen geld achter. De vrouw, die nu haar tiende kind ver wacht, heeft relaties aangeknoopt met de echtgenoot van de vrouw, die er met haar man vandoor is gegaan. De politie had na elf dagen de vrouw opgespoord. De kinderen waren toen in gestichten on dergebracht. Uitspraak op 9 maart. ZüRICH De Balzan-stichting zal dit jaar geen prijzen kunnen toekennen, als gevolg van wanordelijk beheer. De onkosten van de stichting zjjn ja renlang groter geweest dan de inkomsten uit de activa. Het gevolg is. dat voor lopig geen middelen beschikbaar zyn om prijzen toe te kennen. Een jaar geleden kwam de Balzan- stichting in het openbaar toen pater En rico Zucca, die lid van het prijzencomité voor 1964 was. naar New York reisde om de Verenigde Naties uit te roepen als winnaar van een 1963-prijs. Zucca over handigde aan secretaris-generaal Thant een cheque van 220.000 dollar, maar het stichtingsbestuur weigerde die te hono reren. Zucca werd er van beticht de prijs eigenmachtig aan de V.N. te hebben toe gekend. In de deining, die ontstond, tra den de president van Zwitserland en Ita lië af als erevoorzitter van de stichting. De gelden van de stichting werden tijde lijk geblokkeerd. Het Zwitsers ministerie van binnen landse zaken heeft gisteren gezegd, dat pater Zucca meent, dat men hem niet kan ontslaan. Als hij doorgaat namens de stichting op te treden, zal hef ministerie hem echter een proces aandoen. DE RECHTBANK van Graaf Reinet in Zuid-Afrika heeft drie negers ter dood veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de op Sipo Mange gepleegde moord. Voor deze moord zijn reeds drie an dere negers terechtgesteld. (Advertentie) UetoftoMs c/> Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden.

de Stem | 1965 | | pagina 5