Behoudens salariëring van wensen nog tal Telefoonverkeer met België automatisch Britse bejaarden week te gast in Middelburg Grondige restauratie in de Zeeuwse hoofdstad Bevredigende resultaten voor veehouderij in 1964 Vrouwen denken meestal praktischer dan mannen CONGRES KATH. POLITIEBOND Overschot van personeel bij het A.S.F. GUePGBMAfl Föhnamint- Alle records geslagen Pastoor Ooninckx begraven 3 c bezinning Diep op veelvuldiger dienstongeval Politie - Ongeluk Politie - Pers Politie Burger Vanaf 15 maart in Kanaalzone Voorsieningen M.J.M. van Nispen nieuw raadslid van Terneuzen Stierenstation Zeeland Aantal inseminaties loopt terug Veerdiensten Bij de Grevelingendam SLEEPSCHIP OVERVAREN EN GEZONKEN Hulst ontevreden NB.M.-bedrijven leggen leidingen voor aardgas DUITS ONDERZOEK WEES UIT: NU BEURT AAN ZEEUWSE STAD Het programma jPaablaO Pe Stem Vondelings vierling r\r. Vondeling heeft dan eindelijk Mr. Marijnen Tanker omhoog en weer vlot Enorm toernooi van „Neptunus DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 24 FEBRUARI 1965 EINDHOVEN „Wij mogen in alle eerlijkheid zeggen, dat onze politiesalariëring een redelijk en verantwoord peil heeft bereikt," zo heeft de algemeen voorzitter van de katholieke politiebond St.- Michaël, de heer W. Dijs, gister middag in zijn openingsrede in het tweedaagse congres, dat de bond in Eindhoven houdt, gesteld. „Maar er is meer. Allerminst voldaan zijn wij over de wijze waarop de over heid per 1 januari j.l. de salarisverbete ring: voor het overheidspersoneel met snoeischaren en tondeuse heeft gemilli meterd tot een onnozele drie procent". De heer Dijs noemde de wijze waarop de voorstellen van de samenwerkende centrales van overheidspersoneel door de minister zijn behandeld betreurens waardig. Indien de minister nu in het welvaarts jaar 1965 nog steeds geen rekening wil houden met het duidelijke bestaan van winstdelingsregelingen in het vrije be drijf, dan is dat maar heel moeilijk ver teerbaar voor het overheidspersoneel". De voorzitter meende, dat een toezeg- ginkje van de minister om uiteraard actuarieel na te gaan of de pensioen premie van 7,9 procent misschien om laag kan, geen tittel of jota te maken heeft met werkelijk loonbeleid. Over de kwestie van de dienstongeval len zei de heer Dijs, dat het tijd wordt voor een diepe bezinning over de moge lijkheid om de politieambtenaren finan cieel te beschermen tegen de verkeers- overtreder, de wegpiraat, tegen de onge lukkige die één dagje zijn rijbewijs heeft of tegen de ontsnapte gedetineerde, die door hun daad in toenemende mate het levensgeluk van de zijn plicht doende politieambtenaar doen derailleren. Voorts gaf spreker uiting aan gevoe lens van onbehagen over de wijze waar op de politie vrij regelmatig in het nieuws komt. „Een zakelijke berichtge ving, een hartig commentaar keuren wij beslist niet af', zo zei hij, „maar bitter doet het aan wanneer één zaak van éen politieambtenaar keer op keer in het nieuws komt zolang de zaak nog in on derzoek is terwijl de rechterlijke uit spraak maanden later wordt afgedaan met een enkel regeltje of in het geheel niet, wanneer de zaak uitvalt in het voordeel van de politieman". Tenslotte besprak de heer Dijs de ver houding tussen de politieman en de burger. De moderne politieman is zich thans zeer duidelijk bewust van zijn dienende functie ten opzichte van de burgerij. Niet langer gaat alleen maar het facet op dat de politieman de sterke arm is tegenover de bur gerij. Duidelijk is dat de politie ook staat in alle openheid tussen de burgers als medebouwer aan betere intermenselijke verhoudingen. Ove rigens meende spreker dat er altijd een bepaalde gereserveerdheid zal moeten zijn. „Deze wordt aangekweekt in onze he laas vooral in het westen van het land nog zwaar onderbezette opleidings scholen in de vorm van: zin voor zwijg zaamheid. zelfbeheersing, tact, wapen kennis, schietvaardigheid en sportiviteit. HOOFDCOMMISSARIS B. v. d. WERF Zo zal de politie in staat zijn met min der macht meer gezag uit te oefenen, aldus de heer Dijs. Op voorstel van het hoofdbestuur be sloot de vergadering een telegram van trouw te zenden aan de koningin en aan kardinaal Alfrink. Vervolgens werd de heer B. van der Werf, hoofdcommissaris van politie van Eindhoven, gehuldigd. Hij ontving de zilveren „StNMiohael" -plaquette met oorkonde. UTRECHT De Katholieke Bond van Werknemers in Bank- en Verzekerings bedrijf en Administratieve Kantoren (B.V.A.) voert op het ogenblik samen met zijn zusterorganisaties besprekingen met het Agrarisch Sociaal Fonds over de regeling die moet worden getroffen voor die personeelsleden van het fonds die „overbodig" zijn geworden. Het Agrarisch Sociaal Fonds verkeert momenteel in moeilijkheden omdat de hoeveelheid te verrichten werkzaamhe den afneemt tengevolge van de zich steeds doorzettende vermindering van het aantal werknemers in het agrarisch bedrijf. De B.V.A. schrijft in zijn bonds orgaan, dat het niet wil nakaarten over het beleid van het A.S.F.-bestuur, al vraagt het zich nogmaals af, waarom dit bestuur de zaak enkele jaren geleden heeft opgezet in een grootte en vorm die nu al te royaal blijken te zijn en waarom het een stuk werk, dat bij het Gemeen schappelijk Administratiekantoor werd gedaan, heeft weggehaald en met dat werk een groot aantal mensen van het G.A.K., die nu tussen de wal en het schip dreigen te raken. Wel is het duidelijk, aldus de B.V.A. dat wij, deze gang van zaken in aan merking nemende, niet bepaald soepel kunnen zijn in onze medewerking bij het oplossen van de problemen voor het A.S.F.-personeel: „We eisen een hoge losprijs". Bij de onderhandelingen die thans gaande zijn eist de B.V.A. o.a. dat het salaris van 1 mei 1965 als basis zal die nen voor het wachtgeld. Voor wat de binnendienst betreft heeft het A.S.F. besloten, de bijkantoren in Zwolle, Assen, Roermond, Den Haag en Emmeloord op te heffen en het perso neel voor zover mogelijk over te plaat sen naar de kantoren die blijven bestaan, te weten het hoofdkantoor in Den Haag en de bijkantoren in Alkmaar, Gouda, Groningen. Leeuwarden, Arnhem, Goes en Tilburg. De werknemersorganisaties streven naar een behoorlijke verplaatsingskosten regeling. Het A.S.F. is akkoord gegaan met de instelling van een kleine com missie uit het personeel, die te zijner tijd met de directie de voor elk perso neelslid klemmende individuele „knel punten" aan de orde zal stellen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Vanaf 15 maart a.s. zullen de 3500 telefoonabon nees van de PTT in de sector Ter- neuzen, die de kanaalzone omvat, rechtstreeks, zonder tussenkomst van een telefoniste dus, naar Bel gië kunnen „bellen". Het aan brengen en installeren van alle daartoe benodigde apparatuur in de genoemde sector heeft onlangs zijn beslag gekregen. Een en ander is uiteraard van bijzonder groot belang voor de bedrijven in de kanaalzone, die een regelmatig telefoonverkeer met België onder houden. Overigens is het bellen „met België" wel enigszins duurder geworden. Geldt nu nog een tarief van 60 cent per mi nuut, vanaf 15 maart zal men voor elk gesprek met België 10 cent voor de eerste 4,6 seconden en 5 cent per alle volgende 4,6 seconden moeten betalen. Het zogenaamde grensverkeer ge sprekken met Belgische abonnees in de grensstreken is aanmerkelijk goedkoper. Voor een gesprek vanuit de Zeeuwsch-Vlaarnse kanaalzone met een Belgische abonnee in de A-zone is een tarief van 10 cent voor de eerste 14 se conden en 5 cent voor de volgende 14, en voor gesprekken naar de B-zóne een tarief van 10 cent voor de eerste acht seconden en 5 cent voor de volgende 8 seconden vastgesteld. De grote gebruikers*" in de kanaal zone zijn dezer dagen per circulaire van de nieuwe tarieven op de hoogte gesteld. Overigens kunnen ook voor ahonnee.s in bijvoorbeeld de sectoren Hulst en Oostburg voorzieningen worden getrof fen, zodat zij automatisch telefoonver keer naar België zullen kunnen plegen In dat geval moet echter een speciale verbinding met de sector Terneuzen worden aangebracht, die bekostigd zal moeten worden door de betreffende abonnee. „Daar is een bedrag mee ge moeid dat gemakkelijk in de duizenden TERNEUZEN De agenda voor de vrijdagavond te houden raadsvergadering voor de raad van Terneuzen is uitge breid met het onderzoek van de geloofs brieven van het nieuw benoemde raads lid, de heer M. J. M. van Nispen uit Sluiskil. De heer van Nispen zal deel uitmaken van de K.V.P.-fractie in de gemeenteraad. Hij is de opvolger van de heer J. C. Bleijenberg uit Sluiskil, die onlangs plotseling kwam te overlij den. (Advertentie) bescherm u tegen - besmetting met GOES In het jaarverslag van de coöperatieve vereniging „Centraal Stie renstation Zeeland G- A. wordt mede gedeeld, dat in de periode november 1963 - november 1964 in geheel Zeeland het aantal leden en het aantal geïnse- mineerde dieren gedaald is met respec tievelijk 218 en 940. Wat de achteruit gang van het aantal geïnsemineerde die ren betreft vraagt men zich in het jaar verslag af of de hoop, dat de veehou ders na afschaffing van het stierenre glement alleen maar van betere stieren gebruik zouden maken, geen ijdele hoop is geweest. Een vergelijking met de drachtigheids- resultaten na één inseminatie met de gemiddelde resultaten in Nederland laat zien dat de K.I.-verenigingen Schou wen Duiveland, Tholen en St- Philips- land. Walcheren en de Bevelanden tot de hogere klassen zijn doorgedrongen. De algemene vergadering van de co öperatieve vereniging zal donderdag 25 januari in de Prins van Oranje te Goes worden gehouden. GOES De Provinciale Stoomboot diensten hebben in januari meer passa giers en auto's overgezet dan in welke maand januari van voorgaande jaren ook. Dit ondanks het feit, dat het au tovervoer op het veer Kruiningen-Perk- polder in de periode van 20 tot en mret 25 januari aanzienlijk minder is geweest dan normaal tengevolge van een defect aan de veerbooot „Koningin Juliana". Tengevolge van vooral dit defect zijn op dit veer in januari meer dan 37.000 achterblijvers geteld. In januari werden in totaal 247.128 passagiers en 85.537 auto's overgezet. (Van onze correspondent) BRUINTSSE Dinsdagavond om kwart over zeven werd in het Slaak ter hoogte van de Grevelingendam nabij Bruinisse (bij rode boei nummer 8) het met melasse geladen sleepschip Anna van de rederij Alpina uit Bazel over varen door het motortankschip Ve ronica. De Anna werd gesleept door de sleepboot Madjo. Een der opvarenden van de Anna, de 63-jarige G. de Nood, werd zwaar ge wond. Het slachtoffer werd overge bracht naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom. Zoom. De bemanning van de Anna werd gered door de Madjo en overgebracht naar Bruinisse. Het vaartuig Anna (800 ton) is na de aanvaring gezonken. De Veronica liep eveneens de 'haven van Bruinisse bin nen. kan gaan lopen", zo werd ons van de zyde van het telefoondistrict Breda medegedeeld. Overigens zal de P.T-T. dergelijke verbindingen maar zeer sporadisch tot stand brengen en niet nadat de abon nees, die een dergelijke verbinding heb ben aangevraagd, er de noodzakelijkheid van hebben aangetoond. Telefoonge sprekken naar België vanuit deze sec toren kunnen namelijk slechts plaats vinden ten koste van het interlokale telefoonverkeer ,,en we moeten er ons voor hoeden dat tezeer te bemoeilij ken", zoals men van dezelfde zijde op merkte. In ieder geval is het, zoals be kend. de bedoeling dat te zijner tijd ook de apparatuur van de andere sectoren wordt aangepast, zoals dat in de sec tor Terneuzen is gebeurd. Tot nog toe hebben twee bedrijven, die zün gevestigd in de sector Hulst, te kennen gegeven automatisch telefoon verkeer naar België te willen. Men schrok echter nogal van de kosten en heeft de aanvragen daarna niet meer gestand gedaan. Tijdens de onlangs gehouden (begro- tings)vergadering van de raad Hulst spraken verschillende vroede vaderen er hun teleurstelling over uit dat men vanuit de kanaalzone „kosteloos" naar België zal kunnen gaan bellen, terwijl abonnees uit de sector Hulst eerst diep in het portemonnee dienen te tasten. (Van onze correspondent) WESTDORPE Onder grote belang stelling is het stoffelijk overschot van pastoor A. C. A. Ooninckx te Westdorpe ten grave gedragen. Hij overleed vorige week in het r.-k. ziekenhuis te Hulst. De parochianen werden zondag in de gelegen heid gesteld een laatste groet te brengen aan hun herder. Hij lag toen enkele ogenblikken opgebaard in de parochie kerk. De uitvaartdienst, die werd opge dragen door deken Van Mechelen uit Ter neuzen, werd o.m. bijgewoond door vele kapelaans die onder het pastoraat van pastoor Ooninckx te Westdorpe hebben gestaan, het college van b. en w., geeste lijken uit de omgeving en ongeveer 500 parochianen. Na de requiemmis droegen de verkenners de pastoor naar zijn laat ste rustplaats. Velen hebben daar de laat ste eer aan de pastoor bewezen. Na de teraardebestelling werd in de pastorie ge legenheid geboden om de familie en het kerkbestuur te condoleren. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Kloveniersdoelen aan de Achter de Hout tuinen te Middelburg, wordt van beneden tot boven gerestaureerd, zowel van binnen als van buiten. Vanaf vorig jaar april zijn man nen van aannemer Woudenberg uit de Zeeuwse hoofdstad begon nen met dit omvangrijke karwei. Het zal tenminste nog een jaar of vijf duren, voordat het eeuwenoude gebouw er weer netjes uitziet. De restauratie omvat hoofdzakelijk metsel- en houtwerk. Het torentje, dat zich aan de rechterkant van het gebouw bevindt, is met een ijzeren beugel aan de muur vastgemaakt, waardoor men verdere verzakking van de toren hoopt te voorkomen. DEN HAAG De Nederlandse Gas unie heeft de aanleg van de aardgaslei- ding van Hilvarenbeek naar Sluiskil, ter lengte van 92 km, opgedragen aan de combinatie Entrepose - Parijs en aan de N.V. Aannemingsbedrijf N.B.M.- Zaandam. De N V. Algera te Wolvega. een doch teronderneming van de N.V. Verenig de N.B.M. Bedrijven, is belast met de aanleg van de aardgasleiding Eindho ven - Boxtel ter lengte van 17,5 km. Met de werkzaamheden aan de leiding Hilvarenbeek - Sluiskil zal ongeveer half maart worden begonnen. Men verwacht dat dit werk (het eerste grote werk in 1965) ongeveer zes maanden zal duren. DE NEDERLANDER Piet Roomer al op 17 maart in Cardiff de wedstrijd Wales- Griekenland in het toernooi om de we reldbeker fluiten. (Van onze correspondent) GOES De Provinciale vereniging voor melkprodukt'ie-controle vergaderde onder voorzitterschap van de heer B. Arendse uit Gapinge in het Landbouw centrum. De belangstelling voor deze jaarlijkse vergadering, van de zijde van de plaatselijke melkproduktiecontrolever- enigingen was goed. In het openings woord wees de voorzitter op de bevre digende financiële resultaten over 1964 in de veehouderijsector. Uit de cijfers van het door de secre taris C. den Engelsen uitgebrachte jaar overzicht bleek, dat ondanks afname van het' aantal gecontroleerde bedrijven, het aantal gecontroleerde koeien per bedrijf steeg van 7-7 tot 7-9 stuks. Het aantal aangesloten bedrijven in Zeeland bij de melkproduktiecontrole over 1964 bedroeg 914 en het aantal gecontroleerde koeien ruim 7200. Secretaris den Engelsen ging in zijn toelichting op het jaarverslag vooral dieper in op de verschillende fac toren die een rol spelen bij de gesigna leerde daling van de produktie per koe. Over 1958 werd een gemiddelde produk tie vastgesteld van 4767 kg melk per koe met een vetgehalte van 3,81 pet. De gemiddelde produktie over het laat ste boekjaar bedroeg echter 4584 kg melk per koe. Het gemiddelde vetge halte is over de laatste zes jaar even wel gestegen tot 3,94 pet. Als oorzaak van de geconstateerde melkproduktieda- ling per koe wees de secretaris op de voeding en verzorging, de lengte van de droogstandperiode, graslandexploita tie en het melken. Dat het melken, zowel met de hand als machinaal een belangrijke invloed heeft op de produktie zette de heer ir. S. Brandsma, van het Instituut voor Veeteeltonderzoek uit Zeist uiteen. Hij attendeerde daarbij ondermeer op de ma nier waarop de koe voor het melken wordt benaderd en de regelmaat van de melktijden. Ook wees ir. Brandsma op de mogelijkheid van een keer melken op zondagen. Het is mogelijk volgens de inleider. Maar het geeft zodanige produktiedalingen en risico's, dat het' feitelijk niet verantwoord is. FRANKFURT Volgens het devies „Wie wil, die kan doen de laatste tijd talrijke grote bedrij ven van de Bondsrepubliek hun best, employés veel meer dan tot nu toe te interesseren voor ideeën met betrekking tot verbeteringen in het bedrijf. Zoals door het Duit- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Vorig jaar heeft een veertigtal Middelburgse ouden van dagen gedurende een week een bezoek gebracht aan de Engelse stad Folke stone en daaraan heeft men nu nog de plezierigste herinneringen. Het kon dan ook niet anders of het organise rende comité o.I.v. burgemeester J. Dryber van Middelburg heeft gemeend op zijn beurt een veertigtal Engelse oudjes uit te nodigen om nu de grote overtocht te maken en eens nader ken nis te maken met Zeeland en spe ciaal natuurlek met Middelburg. Het comité is aan het werk ,'esla- gen en in overleg met de betreffende Engelse autoriteiten heeft men nu voor veertig ouden van dagen uit de Engelse plaats het zo kunnen versie ren. dat deze in de week van 24 april tot en met zaterdag 1 mei te gast kunnen zijn in hotel Nieuwe Doelen. Een bijzondere geste is wel, dat de ei genaars van Nieuwe Doelen voor wat betreft logies met ontbijt niets in re kening willen brengen. Een andere blijk van medeleven is een gift van duizend gulden. Momenteel ontbreken nog f 900,-, maar de organisators me nen, dat ook deze problemen snel op gelost zullen zijn. aan, waar het organisatiecomité klaar zal staan ter verwelkoming. De aan komst in Middelburg is geraamd te gen zes uur en verder kunnen de be jaarden uit Folkestone die dag uitbla zen. De dag erop zal om elf uur 's mor gens in de Engelse kerk een dienst wor den bijgewoond en om twee uur zal de stichting Nieuw Walcheren het ge zelschap ontvangen op miniatuur Wal cheren. 's Maandags worden de veer tig ouden van dagen om tien uur door Middelburgs burgemeester op het ge meentehuis officieel ontvangen. Verder staat voor die dag nog een bustocht door Middelburg op het programma. Dinsdag 27 april wordt per bus een tocht gemaakt over Walcheren, waar bij in Veere, West-Kapelle en Vlissin- gen aangelegd zal worden. Deze rit begint 's morgens om negen uur. Om drie uur zal dan de bejaardensocië- de bedoeling ligt, een klompenfabriek in Oudedorp. Donderdag 29 april kan men doen wat men wil; men kan gaan winkelen of een bezoek brengen aan de Middelburgse weekmarkt. Vrijdag 30 april staat uiteraard in het téken van, koninginnedag, 's Morgens zal een bezoek worden afgelegd aan de abdijgebouwen en voor de middag is een bustocht naar het Sloehavenpro- ject, het fort Rammekens en de champignonkwekerij. Op zaterdag 1 mei is 's morgens kwart over elf het vertrek naar Oostende vastgesteld, vanwaar men om drie uur weer naar Engeland hoopt te vertrekken. Op een of meer avonden zullen tijdens deze „Engelse" week films met Engelse tekst over Nederland in het algemeen of Zeeland in het bijzonder worden vertoond. Er is een voorlopig programma vast- gesteld. Zaterdag 24 april tegen hali vier komen de bejaarden in Oostende teit van Middelburg bezocht worden, waarbij de ouden van dagen, die vo- f),A- Qrtmlrn ru vnnrf rig jaar in Folkestone zijn geweest. L/UA AUIUILII Lil ZJJUI l aanwezig zullen zijn. Het ligt in de bedoeling van de stichting bejaarden centrum Middelburg er een echt gezel lige middag van te maken. De woens dagmiddag is helemaal uitgetrokken voor een bustrip naar Zuid- en Noord- Beveland. Men zal o.m. onderdelen van de Deltawerken bezichtigen, de kreeftenputten in Yerseke en, naar in De mogelijkheid i$ niet uitgesloten, dat nog dit jaar leerlingen van de middelbare school een bezoek zullen brengen aan Folkestone. De organisa tie is evenwel nog niet helemaal in kannen en kruiken. In 1966 hoopt men de geplande sportuitwisseling op touw te zetten. se Instituut voor Bedrijfsweten schap werd vastgesteld, schijnt de werkende vrouw zeer geschikt te zijn, het haar hier in de praktijk geboden recht van medezeggen schap te benutten en zo voor de firma en tenslotte ook voor zich zelf tijd en geld te besparen. Uit een nauwkeurig onderzoek bleek, dat bij 99 firma's met in totaal 1,7 mil joen werknemers ongeveer 34.000 idee- en werden ingezonden. Het aandeel van de vrouwen, die belang hebben bij een verbétering van hun arbeidssituatie, is relatief hoog. In totaal werden tot nu toe in de Bondsrepubliek 444.000 ideeën door vrouwen ingezonden. Meer oog De werkende vrouw, die haar leven tussen huishouding, kinderen en beroep zelf zo praktisch mogelijk moet inrich ten, wil zij het kunnen bolwerken, schijnt ook in het bedrijf meer oog voor de zaak te hebben dan de man. Haar praktische zin doet haar nadenken, verbeteren, veranderen en tenslotte ver nieuwen. Dat de werkende Westduitse vrouw een ruime belangstelling voor haar bedrijf en alles wat daar mee te maken heeft bezit, blijkt wel uit enige voorbeelden van verbeteringen, die door de firma's beloond werden. Zij omvatten o.a. voorstellen tot verandering van gar derobesystemen in grote kantoren, idee- en met betrekking tot de constructie van een bijzonder praktische wagen voor het vervoeren van mappen en de inrichting van het kantoor van een secretaresse. Ideeënbus Deze ideeën en voorstellen worden schriftelijk bij de firma's, die in de meeste gevallen over een ideeënafdeling beschikken, ingediend. Wordt een voor stel goed bevonden en ingevoerd, dan richt de premie zich in vele gevallen naar de besparingen die per jaar door dit verbeteringsvoorstel worden bereikt. Menige fima heeft zich ook het principe eigen gemaakt, ieder idee in omge keerde verhouding tot de positie, die de inzender in het bedrijf inneemt, te waar deren. Een maatstaf, waar toch wel veel voor te zeggen valt; want bij een mede werker van het directiesecretariaat wordt bijvoorbeeld een ander overzicht verondersteld dan bü een arbeier. namen genoemd. Toen de socialis tische oppositieleider onlangs voor Nijmeegse studenten de stelling po neerde, dat vier ministers niet voor hun taak berekend zouden zijn, wei gerde hij aanvankelijk te zeggen, wie hij op het °°g had. Deze wat goed kope wijze van ageren lokte protesten uit. Dr. Vondeling is er voor door de knieën gegaan. Voor de VARA-t.v heeft hij nu zijn vier „lichtgewicht' bewindslieden met naam en toenaam aangeduid, te weten mr. Van Aartsen lVerkeer en Waterstaat), mr. Bot, 'O. K en w.l, mevr. Schouwenaar-Frans- sen (Maatsch. Werk) en minister-pre sident Marijnen. Dit lijstje vraagt om enkele kantte keningen. Wat mr. Van Aartsen be treft zal dr. Vondeling weinig of geen tegenspraak ontmoeten. Ook op deze plaats is meermalen betoogd, dat de heer Van Aartsen niet van het por tuur is van de man, idie Nederland nodig heeft om orde te scheppen In ide bijkans chaotische verkeersproble men. Mr. Bot Is Inderdaad wat tegenge vallen. Hij beschikt over grote intel lectuele kwaliteiten maar hij mist blijkbaar de souplesse, die nodig is om krikkele zaken als reclame in de t.v. aan de conferentietafel tot een oplos sing te brengen. Het gaat echter wat te ver om te zeggen, dat mr. Bot niet ministeriabel zou zijn.' Ook mevr. Schouwenaar-Franssen staat bij ons hoger genoteerd dan bij dr. Vondeling. Zij is een bijzonder in telligente, charmante vrouw. Dat zij minder opvalt dan haar voorgangster, mej. Klompé ligt voornamelijk aan de huidige stand van zaken op Maat schappelijk Werk en aan een andere persoonlij kheidsstructuur. n minister-president mr. Marijnen? Onbekend maakt onbemind, zegt een bekend spreekwoord. Het ls ergens van toepassing op onze premier. In siders weten, dat hij bijzonder capa bel is. Als het binnenskamers rom melt is hij de man, die zorgt dat er geen stukken worden gemaakt. Zijn optreden in de kwestie-Irene getuigde hiervan. In het privé-leven ls mr. Marijnen een charmant gastheer, een vlot cau seur. Zodra hij echter in de openbaar heid treedt verstrakt hij. Zijn rede voeringen bestaan uit moeizaam aan eengeregen gemeenplaatsen en gort droge beschouwingen, waar niemand veel wijzer van wordt. Het publiek kent alleen minister president Mar nen: een aardige ver schijning op de beeldbuis maar je moet het geluid uitdraaien. Het zou interessant zijn te weten, waarom mr. Marijnen zich in het openbaar zo gedraagt zoals hij zich gedraagt. Voorziet hij moeilijkheden met de enkele prima-donnafiguren in het kabinet, als hij in het openbaar meer zichzelf zou zijn en daardoor dus vanzelf meer op de voorgrond zou ko men? Of voelt hij zich nog wat onze ker In het ambt. dat hij zonder veel politieke ervaring, op jeugdige leeftijd nog heeft aanvaard? Dr. Vondeling wil een energieke lei der als minister-president. Maar heeft ook het Nederlandse volk daaraan be hoefte? Het zou best kunnen zijn, dat mr. Marijnen op dit punt de stemming in Nederland beter aanvoelt dan d« socialistische oppositieleider. Zijn openbaar optreden correspondeert in ieder geval met de rustige om niet te zeggen lusteloze sfeer van dit moment in het gehele politieke leven. Zeer waarschijnlijk zou men een energieke, aan de weg timmerende minister-pre sident alleen maar hoogst vermoeiend vinden. Vindt u het overigens ook niet op vallend, dat de na-oorlogse minister presidenten in Nederland qua type zozeer overeenkomen met. de sfeer In het land? De idealist Schermerhorn was minister-president toen iedereen nog van vernieuwing droomde. Het premierschap van prof. Beel en dr. Drees viel in een tijd, toen er door de Russische dreiging behoefte was aan een vader-figuur, aan een samenbin dende geest ook voor het na-oorlogse opbouwwerk. Daarna kregen we prof. De Quay een overgangsfiguur naar een periode waarin het individualis me de collectiviteitsgedachte begon terug te dringen. En nu mr. Marijnen. Hij heeft geen image, zegt men; hij is zo kleurloos. Ja, en daarmee typeert hij dan pre cies het politieke leven in Nederland in het algemeen. (Van onze correspondent) WEMELDINGE Dinsdagmorgen strandde bij hoogwater op de Wester- sc'helde nabij het Schar van Waarde het Belgische motortankschip Cit'erna - 17. Vanuit Terneuzen voer de sleepboot Holland ter assistentie uit. Vanuit Ant werpen kwam het motortankschip Al batros, die een gedeelte van de lading oli© overnam- Bij opkomend water werd de Citerna - 17 door de Holland vlot getrokken en naar de haven van Hans- weert gebracht. 55 (Van onze correspondent) YERSEKE Dp sportvereniging: „Neptunus" uit Yerseke zal. ter gele genheid van haar 10-jarig bestaan, op tweede pinksterdag een enorm zeven- handbaltoernooi organiseren. Uit Nederland zijn 120 en uit België 56 verenigingen uitgenodigd. Verder worden nog onderhandelingen gevoerd met de bondsbureaus uit Luxemburg. Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk De nemarken, Duitsland en Zweden. DE RUSSISCHE gewichtheffer Vladimir Golovanov heeft te Khabarovsk het we reldrecord tweehandig drukken in de lichtzwaargewichtklasse verbeterd en gebracht op 168 kg. Het oude record stond met 167,5 kg op naam van zijn landgenot Viktor Liakh sedert novem ber van het vorig jaar.

de Stem | 1965 | | pagina 3