Zeeuwsch-Vlaanderen Z.-Beveland i Ook raad van Breskens wil één gemeente in west- Zeeuwsch-Vlaanderen Hansweertse Boys blijft leider in eerste klas B Echtpaar Van Helsland zestig jaar getrouwd Raad Waterlandkerkje is tegen één grote gemeente GOES timmerlieden, musici. AXEL UITVERKOOP i Het Stoffenpaleis TERNEUZEN OOSTBURG AFDELING ZEEL KNVB 4 MAART TE ST.-JANSTEEN Excursie K. v. K. naar Yitrite West-Zeeuwsch-Vlaanderen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 24 FEBRUARI 1965 Bu rgerlijke Stand de spaarbank met volledige bankservice Z.L.M. afdeling Axel heeft financiële zorgen Dagblad De Stem Biervliet Groede Heikant Philippine Sluis Ruim een ton voor stratenverbetering Koewacht Uitslagen tafeltennis Tegenvaller EXAMEN Vermaard Programma KNVB afdeling Zeeland H<>< H;WA I ER Vandaag Morg en Geboren: Evert, z.v. P. G. Meermans en van J. A. Legrand te R.-Bath; Petrus Marinus, z.v. P. J. A. L. van den Dries en van C. D. Bcuns te Goes; Maria Adria- na Francina, d.v. H. A. van der Hart en van A. J. Honkoop te Goes; Caroline Christine d.v. J. de Reus en van H. den Hartog te Goes; Johanna Anthonia, d.v. F. L. A. Soeters en van E. C. P. Nuijten te Goes; Jeroen Simon, z.v. H. Vernooijs en van P. F. H. van Hoeve te Goes; Ja- comina Johanna, d.v. W. Stolk en van M. de Haan te Goes; Hein, z.v. H. J. Dunsbergen en van E. van Wilgenburg te Goes. Huwelijksaangiften: W. J. van Gilst, oud 22 jaar en T. P. L. Louws, oud 18 jaar; H. T. Nieuwersteeg, oud 23 laai en T. D. Goeree, oud 18 jaar; P. 1. de Laat, oud 28 jaar en C. M. Groenen berg, oud 22 jaar; G. Remijnse. oud 30 jaar en S. J. Tazelaar, oud 32 jaar. Gehuwd: J. M. Willemsen, oud 38 jaar en M. van der Klooster, oud 29 jaar; J. Kleine-Deters, oud 30 jaar en C. D. van Dokkum. oud 25 jaar. Overleden: van Boven, Izak, oud 69 jaar, schipper en ongehuwd te Yerseke; Mieras, Maria oud 82 jaar, w.v. P. de Kok te Rilland-Bath; Bockelaar, Cor nelia Maria, oud 71 jaar, w.v. J. E. van Thieijen te Goes; van der Vliet, Johanna, oud 65 jaar, w.v. P. B. van Sprang te Goes. Zweedse film - Tijdens een dinsdagavond door de r-k. gymnastiek- en volksdans vereniging „Kasporgo" in schouwburg Schuttershof alhier op touw gezette filmavond werd een aantal kleuren films vertoond over Zweden en Finland. Het betrof hier een drietal natuurfilms over Zweden en een sportfilm over Finland. Er waren niet minder dan zestig leden (die de reis naar Zweden zullen meemaken) en pleegouders aan wezig toen tegen half negen het pro gramma begon- (Advertentie) Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor aJle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen 41 miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. (Van onze correspondent) Dinsdag werd in het Centrum de alge mene vergadering van ZLM afdeling Axel gehouden. De voorzitter, de heer W. Kos ter, verwelkomde in het bijzonder ir. De Wit, rijkslandbouwconsulent te Axel en de heer Burger als plaatselijk vertegen woordiger van de provinciale voedsel- commissaris. Voor deze verwelkoming herdacht de voorzitter de onlangs over. leden commissaris der koningin. De voorzitter stond uitvoerig stil bij de resultaten van het afgelopen jaar, dat ogenschijnlijk qua produktie een goed jaar was maar de financiële rekening bleek niet parallel te lopen met de ver wachtingen, mede door de geringe afzet mogelijkheid van peulvruchten en inhe rent hieraan de sterk teruggelopen prijs van dit produkt. Hierna richtte hij het oog op het komende jaar. Hoewel het niet mogelijk 'is in de toekomst te zien, .geven de richtprijzen, zeker voor de te lers, geen groot perspectief. Met de rekening en verantwoording bleek, dat de financiële positie' van de afdeling Axel niet rooskleurig was. Het volgende punt was dan ook een voorstel van het bestuur om de afdelingscontribu tie te verhogen. Het bedrag van zes gul den voor grondgebruikers werd gebracht op tien gulden, dat voor niet-grondgebrui- kers van twee gulden op drie gulden. Bij de bestuursverkiezing werden de heren W. den Hamer en F. de Feijter, die pe riodiek aftredend waren, herkozen. Even eens werden herkozen de periodiek af tredende kringbestuursleden W. den Ha mer en J. de Putter. Tot afgevaardigde naar de algemene vergadering van de ZLM werden benoemd W. den Hamer, J. de Putter, F. de Feijter, I. de Feijter en C. de Feijter. Na de rondvraag werd aangezeten aan een goed verzorgde koffietafel. De alge meen secretaris van de ZLM, mr. J. F .G. Schlingeman hield nog 'n lezing waarin hij een uiteenzetting gaf van hetgeen hij ge zien had op zijn wereldreis naar het con gres van de internationale landbouwor ganisatie. Deze lezing werd begeleid door vele prachtige dia's. Plattelandsvrouwen. Dinsdagmid dag hield de afdeling Axel van de Ne derlandse plattelandsvrouwen haar jaar vergadering o.l.v. de presidente Van Dijke-Van Dijk in de Stadsschouwburg. 'Voor deze middag bestond grote belang stelling. De presidente liet het voorbije verenigingsjaar de revue passeren. Dit jaar had een gunstig verloop. Hierna volgden de verslagen van de secretaresse mevrouw van de BosseMeijer en de jaar 1965 werd vastgesteld. Op de kapi- taalsdienst kon een bedrag van 110.000 gulden geplaatst worden voor straten- verbetering, terwijl rekening gehouden kon worden met de aanschaf van een nieuwe vuilnisauto. Vooral dit laatste zal de taak van de gemeentewerklieden verlichten, omdat de bezetting van deze tak van dienst mo- menteel onvoldoende is. De gewone I dienst sluit met 'n post van 1.166.349,17 penningmeesteresse mevrouw Haak-Mul-1 bij een bedrag van 12.797, 69 voor on- ler. Mevrouw de Potter-Hermon gaf als voorziene uitgaven. De kapitaalsdienst (Advertentie) DENKT U AAN DE van nu nog Nieuwstraat 6, straks Noordstraat 20. Terneuzen Dagblad «ooi óeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. Telefoon 2:177 Hulst voor Walcheren en Zuiri-Beveland Klokstraat 1 telefoon 8252 GOES Exploilatie- inspectie Zeeland L. K M UE JONU tel. 2377 Hulst Eerste redacteur voor Zeeland F. DE Llti'X tel. 6252 Uoes privé 73(10 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch.- Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsen- Vlaanderen J. PET Tl v Ostadestraat 41. Oostburg tel. 01170-2091 Redacteur voor Zuid Beveland en Walcheren H. REKKERS, tel. 6252, Goes. Rayonbeheerder voor Zuid- Beveland en Walcheren K. MENU tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie Zeeland f 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 21'. mm gewone advertenties Bij contract aan/ienlt)ke reductie „Kleintjes": 3 regels of mindpi t 1.- elke regel neer f 0.25 Ais êen regel gelden 23 letters eivol leestekens Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,60 en f 0,50. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de ierde plaatsing tegen halt geld. lid van de kascontrolecommissie haar fiat over het gevoerde financiële be leid. Tijdens de pauze werd een demon stratie gegeven met een der nieuwste volautomatische wasmachines. Na de pauze werd door mevrouw E. Evenhuis- Elbertsen, winnares van de Nienke van Hichtumprijs 1964, een lezing gehouden over „Ontmoetingen met schrijvers". Bromfietser gewond Maandagmid dag om half twee kwam een personen auto, bestuurd door C. A. H. uit Terneu zen, op het kruispunt Axelsestraat- Schoollaan in botsing met een bromtiet- ser G. W. uit Terneuzen. De bestuurder van de bromfiets liep verwondingen op. Beide voertuigen werden vrij zwaar be schadigd. Schieting In het café „Willem Beu- kelszoon" bij de heer G, Bracke werd een hanenschieting gehouden. Er waren 35 schutters. De hoogvogel kwam in het bezit van de nestor, de 80-jarige W. Hoevenagel. De twee zijvogels gingen naar Koewacht, n.l. naar Jesoires en de Ridder. .Willem Bcukels" De schutters vereniging „Willem Beukels" hield bij de heer G. Bracke de jaarlijkse koning- schieting. Hiervoor dienden zich 28 deelnemers aan. Koning werd met zijn 2e schot Joh. van den Ameele uit Hoofdplaat. Deze schutter had een goede dag, want hij schoot maar liefst 3 hoge vogels. Toneeluitvoering. Door de toneel vereniging Groede is in zaal Beun de jaarlijkse toneeluitvoering gehouden. Ge speeld werd „De benjamin". Na afloop dankte voorzitter P. Hoste de spelers en de belangstellenden. Tevens deelde hij mede, dat hij zijn twintigjarig voorzit terschap nu moest beëindigen. Hij vond dat de jongere mensen deze plaats moes ten innemen. Ook mevrouw Beun, die 25 jaar lid is geweest van het bestuur, had gemeend, gezien liaar leeftijd, haar functie te moeten neerleggen, hoewel het beide functionarissen aan het hart ging om met deze werkzaamheden te moeten stoppen. Burgemeester J. Everaars sprak de beide bestuursleden toe en dankte hen voor het vele werk dat zij voor de toneel vereniging Groede gedaan hebben. Na mens de gemeente bood hij beiden een boekwerk aan. Ook de spelers en speel sters boden nog een geschenk aan. Fanfare Zaterdag zal de fanfare te St. Jansteen de jeugdcarnavalsop tocht muzikaal opluisteren. Zondag a.s. neemt de fanfare deel aan de carna valsoptocht te Klinge (België). Als de finitieve datum voor het jaarlijks festi val is vastgesteld 23 mei a.s.. Op deze dag zal de fanfare in tuniek verschij nen. Rectificatie In het bericht, afge drukt in ons blad van gisteren, over het plotselinge overlijden van de heer A. P. E. Rammeloo, is een foutje ge slopen. De heer Rammeloo was be stuurslid van de visserij „De Zeeuwse Stromen". Hij was er geen voorzitter van. Van onze correspondent) De gemeenteraad van Sluis benoemde dinsdagavond de heer A. Lannoye tot gemeentewerkman met indienststelling van een jaar. De gemeentelijke bijdrage aan de interkerkelijke commissie voor maatschappelijk werk in Zeeuwsch-Vlaan deren werd met 374 verhoogd, dit in verband met de uitbreiding van de werkzaamheden en het aanstellen van een maatschappelijk werker. Het oude raadhuis te St.-Anna ter Muiden werd voor ƒ225 per jaar verhuurd aan de stichting Cultureel Belang St.-Anna ter Muiden. De zwemvereniging het Vrije kan weer het gemeentelijk zwembad aan de vaart naar Brugge exploiteren. Htet openbare toilet aan de grote Markt werd voor een bedrag van ƒ500 per jaar ver pacht aan M. j. de Backere. De gemeentebegroting voor liet dienst- heeft een nadelig saldo van 131.318,49. Burgemeester P. F. van Hootegem werd aangewezen als gemachtigde van de raad om op 11 maart a.s. in het Ledel Thea ter te Oostburg het standpunt van de raad toe te lichten tegenover G.S. ten aanzien van de gemeentelijke herindeling in Zeeuwsch-Vlaanderen. gemeente koewacht De burgemeester van Koewacht maakt bekend, dat de districts Opzichter voor belanghebbenden zitting zal houden ie dere dinsdag en donderdag van 9-30 - 11-00 uur op het gemeentehuis. Koewacht, 22 februari 1965 De Burgemeester voornoemd G. C. E. M. Dierick. 26245-O Bridge lil hotel De Korenbeurs werd een bridgewedstrijd open paren georganiseerd, waarvoor grote belang stelling bestond. Het Oostburgse paar Acke-Arkenbout kwam met een totaal van 122 als beste uit de bus. Prijswinnaar was verder in groep A het echtpaar Risseeuw 116. Groep B: echtpaar Klerks 114 en de heren G. en P. de Smet 115; groep C: heren Belde- rok-van He fte 119 en de dames Ver- straeten-Rosseel 107; groep D: dames Van Hinte-Van Cruijningen 111 en me vrouw Kamminga-hr. Ten Broeke 116. De winnaars zullen deelnemen aan de open parenwedstrijd te Terneuzen op 20 maart. BRESKENS De raad heeft zich in zijn vergadering uitgesproken voor één gemeente in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit zou de enige manier zijn om te ko men tot een juiste ontwikkeling van de streek. Het samenvoegen van de gemeen ten Breskens, Groede en Schoondyke wy zen zij van de hand. Het punt van het onivverp-voorstcl om, indien één gemeen te niet realiseerdbaar zou zjyn, akkoord te willen gaan met een samenvoeging van Breskens, Groede, Schoondijke en Hoofd plaat, werd van de hand gewezen, daar dit niet positief genoeg was. De heer Vergouwe stelde in zijn alge mene beschouwing, dat zelfgenoegzaam heid, eigenbelang enz. steeds remmend werken op vernieuwing. Alleen wanneer men het oog richt op het algemeen be lang komt er vooruitgang. De instand houding van gemeentegrenzen op basis van maatschappelijke samenstelling en geestelijke instelling hebben in grote ma te de spanning bevorderd onder de be volking. Het sterkste wapen van tegen standers van vernieuwing is het wekken van vertrouwen. Het plan van G. S., dat ons wil doen- geloven dat katholieken, protestanten en buitenkerkelijken niet in één -gemeenschap kunnen leven, vind ik diep te betreuren, en tevens de aantasting van de geestelijke zelfstandigheid van de bevolking, aldus de heer Vergouwe. Als de herindeling volgens de plannen van G. S. doorgang zal vinden zal een ieder weer zijn „eigen huisje" krijgen. In de West-Zeeuwsch-Vlaamse gemeen ten is het zo slecht nog niet. Er hoeft niets te veranderen. "Wij dienen ons ech ter af te vragen of het zo werkelijk wel in orde is met de ontwikkeling van de streek. Zijn de gemeentebesturen in de toekomst nog wel in staat om over de grenzen heen te kijken en de toekomstige ontwikkeling op te vangen? Men vraagt zich af wat er mankeert aan de samen werking. Er bestaan toch samenwerkings organen als schoolartsendienst, tandart- sendienst, beschuttende werkplaats, b.l.o. (Van onze correspondent) In de eerste klas A van de afdeling Zeeland va-n de KNVB speelden Jong Ambon en Domburg tegen elkaar gelijk (1-1) en kreeg kampioenspretendent Philippine in Schoondijke een koude douche in de vorm van een 4-1 neder laag- Ook leider Walcheren maakte een lelyke misstap door met 2-0 in en van Groede te verliezent waardoor deze laat ste uitstekende papieren heeft gekregen. Noormannen drukte Retranchement wat vaster onderaan (2-1)terwijl Oostburg- Hoofdplaat werd afgelast. De stand is: Walcheren 1318, Philippine 1318, Groede 1217, Oostburg 1115, Schoon dijke 1115, Noormannen 1212, Jong Ambon 1110, Domburg 139, Hoofd plaat 124, Retranchement 122. In de eerste klas B werd Zierikzee 2 door Renesse onder de voet gelopen 0-8 en trok Robur tegen Dreischor met 4-1 aan het langste eind. Patrijzen be sliste het belangrijke duel tegen Luctor juist in zijn voordeel (4-3) en Hans weertse Boys bleef de leidersplaats be zetten als gevolg van de overigens be nauwde 0-1 zege op Kruiningen. Kwa- dendamme verwees Zonnemaire reso luut naar de laatste plaats (4-1). De stand is hier: Hansweertse boys 1320, Renesse 1216, Patrijzen 1115, Robur 1215, Luctor 1215, Zierikzee 2 11 12, Dreischor 1212, Kruiningen 139, Kwadendamme 126, Zonnemaire 120 In de reserve le klas bereikte Clinge 2, via een 5-1 zege op Biervliet 2, de tweede plaats achter Zeelandia 2. dat met 1-3 baas bleef over Luctor 2, Vo gelwaarde 2 stuurde Middelburg 4 met lege handen naar de hoofdstad terug (2-0) en Goes 3 won met onverwacht grote cijfers van RCS 2 (81). Oostburg 2-Vlissmgen 4 werd afgelast. De stand luidt hier: Zeelandia 2 14—23. Clinge 2 13-18, Oostburg 2 9-16, RCS 2 13-15, Vogelwaarde 2 11-12, Goes 3 13-11. Vlis- singen 4 13-10, Middelburg 4 12-7, Bier vliet 2 12-6, Luctor 2 14-6. In de 2e klas A werd Corn. Boys 3 door Steen 2 nog vaster onderaan gedrukt (1-4). Aardenburg 2 behield aansluiting met de kopgroep door HW 3 met 6-1 te kloppen. Schoondijke 2 en Ria deel den de buit (3-3) en Sluiskil 2 haalde een lelijke streep door de Graauw- rekening (3-1). Daarvan profiteerde Terneuzen 3, want via een 2-6 zege op Koewacht 2 kwamen de Terneuzenaren aan de leiding, getuige de stand: Terneuzen 3 13-20", Graauw 13-19, Aar denburg 2 12-14, Sluiskil 2 10-13, Steen 2 12-13, Koewacht 2 11-11. HW 3 8-8, Ria 10-6, Schoondijke 2 11-5, Corn. Boys 3 10-1. In 2 B winst voor leider Cortgene te gen Vlissingen 5 (0-6) iaar Hansweert se Boys 2 bleef doron em e20,1-2 se Boys 2 bleef door een monsterzege op Kruiningen 2 (0-10) een ernstige be dreiging vormen. Zeeland Sport 4 stuur de Volharding met lege handen naar huis (6-1) en Patrijzen 2 en Walcheren 2 speelden met 3-3 gelijk, waardoor de stand er als volgt uitziet: Cortgene 12-19, Hansweertse Boys 2 11-16, Zeeland Sport 4 11-13, Patrijzen 2 10-9, Walcheren 2 10-9, Kruiningen 2 12-9, Vlissingen 5 12-8, Volharding 10-5. In 2 C liet de scheidsrechter bij SVOWK-Burgh 2 verstek gaan. Zierik zee 3 klopte hekkesluiter Zonnemaire 2 met 2-0 De stand luidt hier: Renesse 2 11-20, Burgh 2 11-19, Zierikzee 3 13-11, SVOWK 9-7, Dreischor 2 8-1, Zonne maire 2 6-0. Bij de dérde klassers waren de uitsla gen in 3A: Jong Ambon 2-Domburg 2 2-4, Groede 2-Walcheren 3 4-1, Noor mannen 2-Retranchement 2 8-0 en Zee landia 3-IJzendijke 2 1-6. De stand is daardoor: IJzendijke 2 13-25, Hoofd plaat 2 12-20, Domburg 2 13-17. Noor mannen 2 11-13, Schoondijke 3 11-12, Zeelandia 3 12-8, Groede 2 12-7, Jong Ambon 2 10-7, Walcheren 3 12-5, Re tranchement 2 12-4. In 3 B: Robur 2-RCS 3 5-2. Zeeland Sport 5-Robur 3 4-0, Luctor 3-Lewed. Boys 2 0-4, 's-Heer Arendskerke-Kwa- dendamme 2 3-0, De stand: Lewed. Boys 2 11-22, 's-Heer Arendskerke 11-15, Zeeland Sport 5 10-14, Robur 2 10-14, Luctor 3 11-10, RCS 3 11-6, Kruiningen 3 9-4, Kwadendamme 2 8-3, Robur 3 9-2. In 3 C tenslotte: Philippine 2-Ria 2 6-2, IJzendijke 3-Graauw 2 afg., Sluis kil 3-Clinge 3 2-4, Axel 3-Vogelwaarde 3 12-0- De stand is thans: Axel 3 13-26, Philippine 2 11-17, Breskens 3 9-16, Clinge 3 14-15, Hontenisse 3 13-13, Ria 2 11-10, Sluiskil 3 11-7, Vogelwaarde 3 10- 6, IJzendijke 3 11-4, Graauw 2 11-0. le klas Sorry I - W. van Zoelen I 55 Haringman - PZEM 9—1; Ona - St.- Alo 1 3—7; Sorry II - St-Alo II 6—4. 2e klas: W. van Zoelen III - Ona II 37Wilno B. Smash 7—3; VSV- PZEM II 5—5; Ona III - St.-Aio III -1 Haringman II - St.-Alo III 7—3. 3e klas: VSV II - NSM II 4—6; B. Smash II - H. van Bew. 7—3; VSV II - Wilno II 5—5; NSM II - PZEM III 2; Sorry III - St.-Alo IV 3—7. 4e klas: VSV III - NSM III 0—10; H. v Bew. II - NSM III 0—10; B. Smash III - VSV III 6—4; Sorry IV- ONA IV 3—7; Wilno III - B. Smash IV en gemeenschappelijke technische dienst. Reeds 15 jaar geleden heeft G. S. ge tracht een regeling te maken voor de Oorganisatie van de kustgemeenten. Nog steeds is zij er niet Wat is hiervan dan de oorzaak? Men wil eenvoudig niet. Het initiatief van de huisvuilophaaldienst da teert ook al van 1947 en men is nu ge start met een gemeenschappelijke rege ling, die deze naam amper verdient: de Ontwikkelingscommissie West Zeeuwsch- Vlaanderen. Er is niets terecht gekomen van de samenwerking in deze commissie. Door deze voorbeelden wordt wel duide lijk, dat er in onze streek helemaal geen samenwerking bestaat. Daarom moeten geen nieuwe spanningen worden opgeroe pen door het verleggen van de gemeente grenzen. Deze nieuwe grenzen zullen de herindeling slecht beïnvloeden, aldus de heer Vergouwe. De heer Cambier kon zich volledig met het voorstel van b. en w. verenigen. Het voorstel van G, S. is niet voldoende ge baseerd op feiten, doch een oplossing om koste wat kost grotere gemeenten te maken. Wanneer G. S. vinden, dat de bevolking niet rijp is» voor één gemeente is zij dat ook niet voor vier gemeenten. Ik vraag mij echter af of de overheid zelf wel rijp is om tot herindeling te komen. Binnen afzienbare tijd zal blijken, dat de thans voorgestelde samenvoegingen te klein zijn. De voorgestelde samenvoegin gen zullen ook niet aan de verwachtingen voldoen. Onderlinge misverstanden zullen uitlopen op grote politieke ruzies. Bres kens heeft uitbreiding nodig, waar het niet over de grond beschikt om woningen te bouwen. Als tweede grote gemeente in W.-Zeeuwsch-Vlaanderen met de klein ste oppervlakte kan het geen uitbrei dingsplan meer maken, tenzij op het grondgebied van andere gemeenten. De heer Carels vond de argumenten zeer zwak en was ook van mening, dat G. S. niet erg gelukkig zijn geweest met hun keus. Hetgeen uit de bus is geko men is een tegenvaller. Hij betreurde het, dat de kustgemeenten niet in één geheel kunnen komen. Het argument, dat er dan een te langgerekte gemeente ontstaat, ging volgens hem niet op, daar men het op een andere plaats wel toepast. Betref fende de recreatie worden we wel wat stiefmoederlijk gedeeld. Wanneer ieder tracht te halen wat er te halen is komt er van het gehele plan niets terecht. Het lijkt mij toe, dat het geheel een lijdens weg opgaat. Wanneer ik denk, dat de ra den blijven zitten tot 1970, zullen zij het geheel nog wel eens te behandelen krij gen, aldus de heer Carels. De heer Luteijn meende, dat de raad beter positief kan zijn zonder een com promisvoorstel te lanceren. Burgemeester J. Eekhout gaf zijn visie op de samenwerking zoals die tot nu toe had plaatsgehad. Na een hoopvol begin vielen alle plannen in duigen. Wij gaan steeds verder van huis, ondanks het feit, dat wij allen van goede wil zijn. Wethouder v. d. Hooft haalde ook nog eens het geruisloos ter ziele gaan van de Ontwikkelingscommissie aan. Dit deed voor ons de deur dicht, aldus de wethou der. Hij vond het bewezen, dat men geen samenwerking wil. Men is nog te veel vastgekluisterd aan oude gedachten. On begrip en wantrouwen staan vaak de ont wikkeling in de weg. Het gebruik van begrippen als godsdienst- en standsver schil zou onnoemelijk schade kunnen toe brengen aan West Zeeuwsch-Vlaanderen. Wethouder Zegers zei de verwachting gehad te hebben, dat het voorstel om te komen tot oprichting van één gemeente wel van G. S. zou zijn gekomen. Alle ge meenten vechten voor het eigen ik. Een dergelijke houding is echter geenszins in het belang van de streek. Tot slot werd het college van b. en w. als gemachtigde aangewezen om op 11 maart de Breskense belangen op de hea ring te verdedigen. KLEUTERLEIDSTER Bij de verkeersexamens aan de Ge meentelijke Opleidingsschool voor kleu terleidsters te Middelburg slaagden: Jan- nie Baas, Nieuwland; Suzie Behage, Breskens; Corrie Berman, Hansweert; Tineke Beijer, Middelburg; Ria Fierens, Oostburg; Hiannie Fremouw, Schoondijke; Marijke Geensen, 's-Gravenpolder; San- neke Hol, Terneuzen; Vera Hordijk, Mid delburg Carla Kater, Vlissingen; Janny Koopman, Capelle; Liesbeth Kostense, Biervliet; Cora Kosters, Zierikzee; Anne- marie Kotvis, Breskens; Jeanne Magiel- se, Goes; Hannie Moens, Oostburg; An drea van Nieuwenhuyzen, 's-H. Arends kerke; Lidy Nolden, Vlissingen; Sariei Penne, Kruiningen; Ans Petiet, Middel burg; Tiny du Pon, Koudekerke; Marij ke Posthuma, Sluis; Jopie v. d. Reest Souburg; Anke Robijn, Oostburg; Corrie Siegers, Bergen op Zoom; Ineke Tammin- ga, Middelburg; Janie Tollenaar, Hoek; Willy de Vos, Middelburg; Odilia de Vries, Middelburg; Nelly v. d. Zande, Kloeting e. (Van een onzer verslaggevers) ST.-JANSTEEN. Op donderdag 4 maart a.s. zal het echtpaar P. C. van Helsland (84) en A. H. v. Helsland-van Overmeir (85), wonende aan de Ile- melstraat te St.-Jansteen, zijn dia manten huwelijksfeest te vieren. Dat gebeurt in alle stilte op het kas teel Villers te Schoten nabij Antwer pen. In de kapel van het kasteel zal 's morgens een H. Mis uit dankbaar heid worden opgedragen. De heer en mevr. Van Helsland voelen er niets voor een groot feest op te zet ten: „Ik zou het allemaal niet kun nen bolwerken", aldus mevr. Van Helsland, dei zegt dat ze 'n beetje suk kelt" maar desondanks nog een zeer krasse indruk maakt. Evenals haar man. De echtelieden zijn voor St.-Jansten zeker geen onbekenden. De heer Van Helsland is gedurende iets meer dan 40 jaar raadslid geweest. Hij was acht jaar wethouder en ongeveer een half jaar, in 1942, waarnemend burgemeester, nadat de bezetter bur gemeester Geirnard achter slot en grendel had gezet en voordat een N.S.B.'er aan het Steense bewind kwam. Even na de oorlog gaf de heer Van Helsland zijn raadslidmaatschap op. Hij heeft altijd een vlasfabriek en -handel gehad. „Daar zit ik op het ogenblik nog in, met mijn schoon zoon. Maar binnenkort stap ik eruit. Het is onderhand welletjes geweest", meent hij. De heer Van Helsland had een groot aandeel in de oprich ting van de Vlassersbond in 1927 en in die van de Coöperatieve Roterij in 1937. Van beide instanties is hij gedurende lénge tijd voorzitter ge weest. De heer Van Helsland geniet voorts grote vermaardheid vanwege zijn kwaliteiten als handboogschutter. In 1960 vierde hij zyr diamanten schut- tersjubileum bij de Handboogmaat schappij St.-Jan", waarvan hij nog voorzitter is. Hij neemt nog zeer re gelmatig deel aan wedstryden en kom/t, zo verzekerde zijn trotse vrouw, nog regelmatig met flinke prijzen naar huis. Mevr. Van Hels land heeft zich, vooral voor de tweede wereldoorlog, byzonder ver dienstelijk gemaakt op maatschap- pelijk-sociaal terrein. Beiden zijn tevreden over het le ven, dat zij tot nog toe gehad heb ben, vooral over de 60 jaren, gedu rende welke zij getrouwd zijn: „Je hebt natuurlijk de mooie en beroerde tijden, maar over het geheel genomen hebben wij geen reden tot klagen", aldus de heer Van Helsland. Zij zijn van plan hun (huwelijks)leven met nog eens tien jaar te „verlengen". Mevr. Van Helsland twijfelt er ove rigens wel aan of dat mogelijk zal zijn. Ik begin versleten te raken", liet ze weten. En dat was ook de reden dat zij niet op de foto wilde. Haar man legde zich daar goed schiks bij neer. MIDDELBURG De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor midden- en Noord-Beveland zal op woensdag 14 april een excursie naar de vernieuwde Vitrite-fabriek te Middelburg maken. Ir. J. P. Berdenis van Berlekom, di recteur van de N.V. en lid van de Ka mer, zal voordien in de schouwburg is Middelburg tijdens een algemene verga dering van de Kamer iets vertellen over het ontstaan en over de ontwikkeling van het bedrijf. le klas: Domburg 1 - Walcheren 1, Schoondijke 1 - Groede 1, Hoofdplaat 1 Retranchement 1, Jong Ambon 1 - Noor mannen 1, Oostburg 1 - Philippine 1. le klas B: Renesse 1 - Zonnemaire 1, Dreischor 1 - Zierikzee 2, Hansw. Boys 1 - Robur 1, Patrijzen 1 - Kruiningen 1, Luctor 1 - Kwadendamme 1. Res. le klas: Vogelwaarde 2 - Luctor 2, Zeelandia 2 - Biervliet 2, Goes 3 - Vlis singen 4, Oostburg 2 - Middelburg 4. 2e klas A: Graauw 1 - HW '24 3, Ria W 1 - Schoondijke 2, Sluiskil 2 Terneuzen 3, Koewacht 2 - Steen 2. 2e klas B: Cortgene 1 - Walcheren 2, Patrijzen 2 - Vlissingen 5, Volharding '32 1 - Kruiningen 2. 2e klas C: Burgh 2 - Zonnemaire 2, Dreischor 2 - SVOWK 1. 3e klas A: Domburg 2 - Walcheren 3, Schoondijke 3 - Groede 2, Jong Ambon 2 - Noormannen 2, Hoofdplaat 2 - Re tranchement 2. 3e klas B: Kwadendamme 2 - Luctor 3, RCS 3 - Kruiningen 3, Robur 2 - Le wed. Boys 2, Robur 3 - Zeeland Sport 5. 3e klas C: Philippine 2 - Breskens 3, Graauw 2 - Vogelwaarde 3, IJzendijke 3- Hontenisse 3, Ria W 2 - Clinge 3. (Van een onzer verslaggevers) WATERLANDKERKJE. In tegen stelling tot het preadvies van b. en w. heeft de raad zich in de verga-lering van maandagavond tegenstander ver klaard van de vorming van één West- Zeeuwsch-Vlaamse gemeente. Akkoord werd gegaan met de stand punten van het college om te pleiten voor behoud van zelfstandigheid, een commissie voor Oostburg-Waterlandkerk- je-Schoondijke-Zuidzande, en in laatste instantie in te stemmen met het voorstel van G. S. Bij de voorgestelde combinatie van Oostburg - Zuidzande-Cadzand-Re- tranchement-Biervliet en Waterland kerkje, wil deze gemeente betrokken zien het gebied tot de Nozemansweg en de Cathalijneweg, dat op papier onder Bres kens ressorteert. Wethouder J. C. van de Walle toonde zich een felle tegenstander van dat ge deelte van het preadvies, waarin ge sproken wordt over de vorming van een grote gemeente. Hij voerde o.m. aan, dat Waterlandkerkje in de betreffende grote gemeenteraad vermoedelijk geen verte genwoordiger zou krijgen, waardoor de gemeente de kans had spoedig tot een onbetekenend gehucht te vervallen. Vol gens hem is dit gevaar niet aanwezig, wanneer, zoals G. S. voorstellen, herin deling in vier gemeenten plaatsvindt. In het advies werd nog aangevoerd, dat de vorming van een gemeente rust zal bren gen in de streek. De weth. sprak ech ter over een dodelijke stilte voor Water landkerkje. Raadslid C. de Noot vond lat de kleine gemeenten al jarenlang n een hard gevecht gewikkeld zijn, vaarin zij alleen maar vliegen vangen. Hij zou dan ook geen zelfstandigheid meer willen en zag geen mooiere com binatie dan die tussen Oostburg-Schoon- dijke-Waterlandkerkje en Zuidzande, waarin vooral de centrale scholenfunctie tot uiting kwam. De heer M. Poissonnier zei van mening te zijn, dat diverse ge meentebesturen bij de behandeling van de herindeling persoonlijke belangen op de voorgrond stellen. De heer C. J. Bron tenslotte zag in West-Zeeuwsch- Vlaanderen gaarne de vorming van twee gemeenten. Hij deed het idee aan de hand om één kustgemeente te vormen van Retranchement tot en met Hoofd plaat en daarbij één krachtige centrum gemeente. Morgen, donderdag 25 februari: Hans- weert 10.14 en 22.54 uur: Terneuzen 9.45 en 22.23 uur; Vlissingen 9.19 en 21.58 liur; Wemeldinge 10.41 en 23.36 uur. ZIERIKZEE Concertzaal 20 uur Toneel door Studio. >OSTBURG De Eenhoorn 19 uur Bijeenkomst brand weer. Kantongerecht 15 uur Installatie kan tonrechter. MIDDELBURG Wöhler 19.30 uur Jaarverg. Fhilatelica. )OSTBURG Ambachtsschool 20 uur Ledenver. Ver- de Ambachtsschool. BRESKENS De Uitkomst 19.30 uur Jaarverg. vtrW' ver. Scheldestroom. \NTWERPEN K.V.O. 20 uur Madame Butterfly-

de Stem | 1965 | | pagina 2