Wil „Straatsburg" toch Frans in Vlaanderen? Nieuwe verwarring clan goed mogelijk Geredden: „We stikten bijna" Kamerleden ook in commissies vaak absent Rajakowitz moet wel n goed SS er zijn geweest album sigaren WA PROTEST VAN MINDERHEID EEG-landen ééntalig? verweer Wallonië Verwarring Officier van Justitie: Politie vreest wraak van aanhangers Malcolm X Overlevenden Sophocles groetten zeemansgraf HOE GROTER DE FRACTIE, HOE MINDER AANWEZIGEN Malinovsky waarschuwt Pentagon Directeur van Centropa weer gearresteerd Inbrekersduo na ontsnapping toch gepakt m Onderzoek naar absenteïsme in parlementswerk DAGBLAD DL STEM VAN DINSDAG 23 FEBRUARI 1965 (Van onze Belgische correspondent Luc van Gastel) BRUSSEL. De Europese Commissie voor de Rechten van de Mens zal binnenkort de klachten van een aantal Franssprekende Belgen on derzoeken, die menen, dat sommige punten in de nieuwe Belgische taalwetten in strijd zijn met de Conventie van de Rechten van de Mens. Onder andere storen zij zich aan het feit, dat Franstalig onder wijs in Vlaanderen niet meer van overheidswege gesubsidieerd wordt, dat zij in hun betrekkingen met de openbare besturen in Vlaanderen het Nederlands moeten gebruiken, en dat alle officiële documenten in het Nederlands worden afgeleverd. De Commissie in Straatsburg heeft die bezwaren ontvankelijk verklaard. ïistratieve en gerechtelijke instellingen? Zo'n erkenning zou de meest delicate oestanden scheppen in tal van Europese landen en, misschien nog meer dan el ders, in Wallonië. Alle plannen voor ■conomisch herstel van Wallonië zijn ge baseerd op een massale invoer van bui tenlandse arbeidskrachten en op haar snelle opslorping in de Waalse gemeen schap. Indien men nu aan die minderhe den Grieken, Turken, Spanjaarden, Italianen waarbij de tienduizenden Vlamingen komen, die in Wallonië wo nen het recht zou toekennen op een volledig uitgebouwd onderwijs in hun die de vrijwel Iet is een juridische kwestie, optnbare mening in Vlaanderen oroeroerd laat, maar die toch onbehagen heft gewekt bij sommige Vlaamse juris- tei. Zij zijn beducht voor de weerslag vai een eventueel instemmend vonnis op de politieke toestand in België. Zij zijn zi(h ervan bewust, dat een wet op uiteen- leende wijze kan worden geïnterpre- terd. Zij vrezen, dat de Europese Com- mssie te Straatsburg de Belgische taal- wtten zou bekijken zonder in voldoende mte rekening te houden met het sociolo- giche raam, waarvan zij niet kunnen wrden gescheiden. Het antwoord, dat van Straatsburg \ordt verwacht, is stellig van groot be ing voor degenen in Vlaanderen, die in ht Frans met de Vlaamse openbare be suren willen onderhandelen en Fransta- lg onderwijs aan hun kinderen willen pven. Maar het is vooral van kapitale tetekenis voor het geheel van de Vlaam- s gemeenschap. Gedurende een aanzien- jk gedeelte van de Vlaamse geschiede- is scheidde het taalgebruik de bezitten- e klasse en de intellectuele élite, die aaruit voortkwam, van de volksmassa. Deze kloof was dramatisch en werd -én der oorzaken van de intellectuele on- ^rontwikkeling bij Vlaamse arbeiders en eren. j democratisering van de jongste hal- I eeuw heeft geleid tot een gedeeltelijk hostel van de eenheid onder alle klas- Zij schonk aan de Vlaamse gemeen- Aap de intellectuele krachten zonder een volk zich niet kan ontwikkelen. _r herstel van het Nederlands als voer- tal en als essentiële ruggesteun voor de 'jiamse cultuur, was dus in de allereer st! plaats een kwestie van sociaal ver veer. Zij moest het ontstaan mogelijk niken van een leidende Nederlandstalige bvenlaag. Daarom vinden de Vlaamse ilellectuelen de taalwetten in de gegeven distandigheden onontbeerlijk. De ver etterende meerderheid van de Vlaamse ilellectuelen, die hoger onderwijs kon- dn volgen dank zij de eerste taalwetten 4n 1932 en de oetrekkelijke democrati zing van de universitaire studie, wil de éntaligheid handhaven als zijnde nood- jkelijk voor de algehele culturele ont- looiing van de volkse gemeenschap. Zo- kng deze gemeenschap zal ervaren, dat laar sociale en economische macht nog liet kan optornen tegen die van de Franssprekende hoge burgerij zal zij de bescherming willen instandhouden om Met het risico te lopen van een nieuwe icheiding tussen intellectuelen en massa. Het antwoord, dat de Europese Com- lissie voor de Rechten van de Mens op e taaiklachten moet geven, zal ook zijn ivloed hebben op andere Westeuropese anden. De vestigingsvrijheid over en kele jaren zeker gerealiseerd binnen e landen van de E.E.G., zal leiden tot nin of meer aanzienlijke migraties. Reeds lu kennen verschillende Europese landen et probleem van taalkundige minderhe- en. Men moet er rekening mee houden, iat de migraties binnen de Euromarkt estalte zullen geven aan groepen van nensen. die een andere taal spreken dan leze van het land waar ze zich vestigen, 'edere Westeuropese staat is in principe pentalig. Zal dit principe gehandhaafd plijven als stabiliseringsfactor en zal aan de minderheid worden gevraagd, zich aan te passen aan de taal van het land waar zij wil werken en leven? Of wordt daar entegen aanvaard, dat iedere groep van enige betekenis een onderwijsstelsel zal mogen eisen in de eigen taal, evenals een voorkeursbehandeling door de admi- AMSTERDAM De Amsterdamse cen trale recherche heeft in de loop van de middag op een van de grachten in de hoofdstad de directeur van de n.v. Cen tropa Chalet Service, C A. M. va i L. ge arresteerd. De raadkamer van de Amsterdamse rechtbank had de inbewaringstelling op nieuw gelast. Van L. was op 18 januari gepresteerd onder verdenking van op lichting en verduistering. De rechter-com- missaris ontsloeg hem destijds vier dagen éSSi k de. vo°rlopige hechtenis. Tegen tiA Lging de officier van justi- srhi£J?!:roep biJ de raadkamer, die de be- hppft i Van de rechter-commissaris neeft vernietigd. de Awltrd destijds aangehouden door dat hu mse centrale recherche om- ten nadele vanPdChitinB en ,verduistering low-nrnioü. deelnemers in een bunga- mede van Van £entropa Italië als- wordt verdacht On^T33™ r,?isbureau jaar verleende L aP Jnovember vorig aan de n vfw Amsterdamse rechtbank van betaiin ,,.?rop? definitief surséance gang van 11 a°uht maanden, met in- schuldenias aepte™bCT De n.v. heeft een on er zijn onS? Clrca 13 mili°en gulden r *'Jn ongaveer 300 crediteuren. eigen taal, dan worden eventuele entitei ten gevormd en in stand gehouden, die los staan van de grotere gemeenschap Met zo'n probleemstelling benadert men echter van zeer nabij de kwestie, die door een aantal Belgische Fransspreken den te Straatsburg aanhangig werd ge maakt. De scholen, die door Fransspre kenden in Vlaanderen worden geëist, zijn immers niet bestemd om het hun kinde ren mogelijk te maken zich te doen op nemen in de Vlaamse gemeenschap, waarin zij leven, maar integendeel om de kloof tussen hen en de rest van de bevol king te bestendigen. Een instemmend vonnis van het Euro pese Gerechtshof te Straatsburg zou de Belgische regering er juridisch en moreel toe nopen haar gewraakte wetgeving te herzien. Het is niet moeilijk zich in te beelden welke passies dan zullen worden ontketend. Langs beide zijden van de taalgrens zouden nationalistische gevoe lens meer dan ooit voordien de over hand krijgen. Op dat ogenblik zouden trouwens ook de Vlamingen, met het vonnis van Straatsburg in de hand, alle concessies van de jongste jaren ongedaan kunnen maken en zich in Wallonië laten erkennen als een minderheid, met recht op onderwijs in het Nederlands en op ad ministratieve tegemoetkomingen. Het is uitgesloten, dat Wallonië zich dit zou la ten welgevallen. Overwegend, dat het bedrieglijk kan zijn, met gerust gemoed een vonnis af te wachten door 'n blind vertrouwen in zijn goed recht, heeft een groep Vlaamse rechtsgeleerden de Europese Commissie te Straatsburg een dossier bezorgd over taal- en sociologische verhoudingen in België. Zij heeft de Commissie tevens attent gemaakt op de belangrijke inter nationale gevolgen, die haar uitspraak kan opleveren. (Van onze correspondente) WENEN In het proces-Rajakowitz kwam gisteren dr. H. Buchheim van het instituut voor de geschiedenis van de te genwoordige tijd te München aan het woord. Deze expert gaf een historisch verslag van 1933 toen Hitier aan de macht kwam tot de tijd van jodenvervolging en massa vernietiging. Aan de hand van oorkonden en leerboeken uit die tijd toonde dr. Buch heim aan. dat Himmler en zodoende de S.S. de politieke aangelegenheden behan deld had om zo de wil van de Führer uit te voeren. In het verloop van het proces legde Rajakowitz er steeds weer de na druk op, dat hij als jurist werkzaam ge weest was. Aangezien Hitier zich niets van wetten aantrok kon een jurist niet meetellen en zeker geen belangrijke po sitie bekleden. De officier van justitie was van mening, dat het er maar vanaf hing of men op de eerste plaats jurist of S.S.-man was en aangezien de jurist dr. Rajakowitz het bij de S.S. tot de rang van Obersturmführer had gebracht kon hij werkelijk geen slech te S.S.'er geweest zijn. Als laatste kwam Josef Kahan aan het woord. Aangezien men hem als jood niet onbevooroordeeld achtte had hij uit het gezworenenrecht moeten uittreden. De of ficier van justitie wilde Kahan laten ge tuigen omdat hij deel had uitgemaakt van een transport joden naar het internerings kamp Nisko in Polen. Hier was dr. Raja kowitz in november en december als S.S.- man. Kahan had Rajakowitz echter niet gezien in Nisko. Zijn groep was door de S.S. vanuit Nisko te voet verder gejaagd naar het door de Russen bezette Polen. Hij was acht maanden in Lemberg, werd toen gevangen genomen en was tot 1946 in verschillende Russische concentratie kampen geïnterneerd. Toen werd hij naar Noord-Rusland verbannen en kwam pas in het jaar 1960 naar Wenen terug. De zitting van gisteren was voorname lijk een historische schildering zonder enig bewijsmateriaal. Vandaag zal dr. Sijes van het rijksbu reau voor oorlogsdocumentatie in Den Haag aan het woord komen. UTRECHT De twee inbrekers, die in de nacht van woensdag op donderdag bij een poging om het offerblok in de St.- Augustinuskerk in Utrecht te lichten op heterdaad werden betrapt en na zes waar schuwingsschoten die de politie op ze af vuurde een Chinees restaurant binnen vluchtten waar ze en passant f 12.000,— stalen, ziten achter slot en grendel. Het zijn de 24-jarige leerling-kok J. uit Haar lem teen goede bekende van de Utrechtse politie» en de 23-jarige B„ die geen be roep heeft en zich meestal in Amsterdam ophoudt. De laatste, die zondag door de Amsterdamse recherche werd aangehou den, heeft een bekentenis afgelegd. J„ die vrijdag reeds in Utrecht werd aangehou den, houdt zich nog van den domme, maar zijn vriend-in-het-kwade heeft verklaard dat hij samen met J. de buit heeft ge deeld. J. had bij zijn aanhouding nog goo,— op zak. had voor 2500,siera den gekocht en zich in nieuwe kleren gestoken. B„ die in Amsterdam bekend staat als een joyrider en vele malen in opvoedingsgestichten verbleef, had nog f 1800.— bij zich. Voorts had hij van het gestolen geld nieuwe kleren en twee auto's gekocht: een voor f 2800,en een voor f 300.—. Het tweetal is woensdag nacht in een gestolen auto uit Haarlem naar Utrecht gereden. Volgens B. zat J. in geldnood en wilde hij zijn slag slaan in een kerk. Dat had hij al eens eerder gedaan. Volgens B. heeft J. ook de poli tiemannen met een mes bedreigd. HARMELEN had gisteren een ver keersdode. De paardenhandelaar P. J. de Bruin (76) uit Nieuwerkerk werd gistermorgen uit een auto geslingerd en overleed later. (Advertentie) NEW YORK Zowel in Chicago als in New York is het politiekorps aanzien lijk versterkt om te voorkomen dat de zwarte moslims en de volgelingen van de zondag vermoorde nationalistenleider Malcolm X hun vete bloedig zullen be slechten. Malcolm, die vroeger aan het hoofd stond van de zwarte moslims en werd opgevolgd door Elijah Muhammed, werd zondag, juist toen hij op een bijeenkomst van zijn volgelingen het woord wilde ne men, dodelijk getroffen door een serie kogels, die, aldus de New Yorkse politie, zijn afgevuurd door een volgeling van de zwarte moslims. Men vreest nu dat de volgelingen van Malcolm bloedig wraak zullen nemen op hun tegenstanders. In de New Yorkse negerwijk Harlem stonden maandagmorgen honderden poli tiemannen op wacht om te voorkomen dat relletjes zouden ontstaan tussen de diver se groepen van zwarte nationlisten. Rechercheurs hebben maandagmorgen vroeg de 22-jarige neger Thomas Hagar in staat van beschuldiging gesteld van de moord, die voor de ogen van 500 vol gelingen van de nationalistenleider in Harlem werd gepleegd. Volgens de politie heeft de jongeman bekend te hebben ge schoten op Malcolm. Op de foto: Nadat het publiek gepro beerd had Hagar te lynchen, wordt deze onder arrest naar een ziekenhuis gebracht. •k met prachtige sigarenbandjes ROZEN TULPEN PADDESTOELEN Bolknak Bolknak Senoritas 30 ct 25 ct. 16 ct. 55 55 (Van onze correspondent) SCHIPHOL De KNSM heeft stopzet ting gelast van al zyn kunstmestvaarten vanaf Aruba. De directie heeft dit be sluit genomen, zo verklaarde hoofddirec teur jhr. van Lennep gisterochtend op Schiphol, na de ondergang van de Sophocles, het nauwelijks een jaar oude, 11 miljoen dure schip, dat vrijdagmorgen op 540 mijl ten noorden van de Azoren, door een mysterieuze oorzaak slagzij maakte en zonk. Gebleken is namelijk, dat er geen brand heeft gewoed in de lading van 7000 kilo kunstmest. Wel heeft zich in de ruimen 3 en 2 een geheimzin nige chemische reactie voorgedaan, die zoveel giftige fosfordampen uit de lucht kokers en de geëxplodeerde luiken deed wolken, dat de bemanning zich slechts te gen de verstikkingsdood kon beschermen, door op het achterschip buiten aan de railing te gaan hangen. De kunstmest, waarom het gaat, is een vrij nieuw bijprodukt van de ESSO-raffi- naderij op Aruba. Het bestaat uit 14 pet. stikstof, 14 pet. fosfor en 14 pet. kalium. In totaal zou de KNSM acht ladingen naar Noorwegen brengen. Aan boord van de Sophocles bevond zich de derde lading van deze soort. Een monster is reeds ge bracht bij het laboratorium Lobry-de Bruijn in Amsterdam om nauwkeurig te worden geanalyseerd. Er is de directie van de KNSM alles aan gelegen om te ontdekken, welke chemische krachten. haar gloednieuwe schip zo plotseling en reddeloos hebben doen ondergaan. Gisterochtend in alle vroegte arriveer den de 42 overlevenden van de geheim zinnige scheepsramp (de tweede, die de KNSM in een half jaar treft niet ge dekte schade bij elkaar 4 miljoen) op Schiphol. De machine van Martins Air Charter was hen in Santa Maria gaan halen, waar zij door het zusterschip Ulis- ses waren afgezet. Op de thuisreis maak te gezagvoerder Fransen een kleine om weg over de plek 45.39 graden N.B., 24.19 graden westerlengte, waar de Sophocles in de golven verdween, drie opvarenden meeslepend in het zeemansgraf. Terwijl het vliegtuig laag rondcirkelde, bracht het directielid G. Vermeulen onder dood se stilte een laatste groet aan deze drie slachtoffers, waarvan tot nu toe alleen de 59-jarige olieman Maarten Kuyt uit Kat wijk (11 kinderen) geborgen is. Aangekomen op Schiphol, deed kapi tein G. H. Kuipers uit Den Helder (51) het sobere, trieste relaas van de onder gang'van zijn schip. In een uniform, dat nog duidelijke sporen van het zeewater droeg, moeilijk kijkend zonder de bril, die hij niet heeft kunnen redden, vertel de hij: „Tijdens de hondewacht van 0 tot 4 uur werd gele rook waargenomen, die uit de luchtkokers van ruim 3 kwam. We stopten de kokers dicht, maar de druk was zo hevig, dat de kappen er in flarden weer afsprongen. We spoten CO 2 in het ruim en waarschuwden Amsterdam. Ik wist niet wat er aan de hand was, maar ik vermoedde al, dat het ernstig zou zijn. Ik liet alles klaarmaken om het schip te verlaten, en SOS-seinen uitzenden. We kregen antwoord van het zusterschip Ulisses, dat op weg was van Amsterdam naar Puerto Rico. Het voer juist 11 mijl van ons vandaan. Dat is onze redding ge weest, want eerst scharrelde de wind kracht tussen 3 en 6, maar later liep hij op tot acht. Dat hadden we in de sloepen nooit gehouden." Amsterdam seinde terug, dat water in ruim 3 moest worden gebracht en kapi tein Kuiper richtte 4 brandslangen op de walmende luiken, maar het was al te laat. In de tussentijd had zich een explo sie voorgedaan, die het centenaarsgewicht van de vier stalen deksels als luficers- doosjes had opgetild en die (vermoedt men) de huid van het schip heeft doen scheuren als papier. Bovendien was de geheimzinnige che mische reactie overgeslagen naar ruim 2, waaruit nu ook de giftige gele damp wolkte. De Sophocles begon slagzij te maken naar bakboord. Kapitein Kuipers: „Ik liet stoppen met pompen en beval de stuurman met zoveel mogelijk mensen in de stuurboordsloep te gaan, die al gestre ken was. Hij deed dat en voer weg in de richting van de Ulisses. Wij bleven met 14 man achter. Al gauw moesten we vluchten naar het achterschip, omdat het midscheeps niet meer uit te houden was. We hoestten ons dood. We stikten bijna. Ondertussen waren er moeilijkheden met de bakboordsloep. De vangkabel was in de schroef geraakt. De bemanning moest hem er met een mes uit lossnijden. Zo hingen we met zijn veertienen aan de railinng. Hoelang? Ik weet het niet. Het leek een eeuwigheid. Op een gegeven mo ment heb ik geroepen: „Wie zijn kans schoon ziet moet springen. We stikken hier." Zo sprongen we alle veertien van ze ven meter hoogte in de lange deining. De, bakboordsloep en de inmiddels van de Ulisses teruggekeerde stuurboordsloep pikten hen op en brachten hen buiten de zuiging van het nu snél zinkende schip. Aan boord van de Ulisses kwam kapitein Kuipers er eindelijk toe de koppen te gaan tellen. Pas toen bleek, dat er drie vermisten waren. Onmiddellijk werd de sloep teruggezonden, maar het zoeken was vergeefs. Pas zes uur later werd het lijk van Kuyt opgepikt. Bootsman Visser uit Marken en olieman Araujo bleven on vindbaar. Later bleek, dat juist deze drie slachtoffers niet konden zwemmen. Wel hadden zij zwemvesten aan toen zij over boord sprongen, zodat zij niet verdronken kunnen zijn. Kapitein Kuipers vermoedt dan ook dat zij bij het overboord sprin gen van schrik een hartverlamming heb ben gekregen ofwel dat de tot storm aan gewakkerde wind hen heeft doen afdrij ven. Jhr. van Lennep deelde op Schiphol nog mee, dat aan berging van de Sophocles niet gedacht kan worden. Het schip ligt te diep. Vast staat al, dat het vervangen zal worden. Een nieuw schip van dezelfde tonnage zal echter 15 pet. duurder worden dan de Sophocles heeft gekost. Mede omdat de KNSM juist in oktober de Doris verloren heeft, die bij Napels op een pier liep en zonk, is de maatschappij door deze nieuwe ramp zeer zwaar getroffen. De KNSM heeft thans nog 83 schepen in de vaart. Ze zijn ge deeltelijk verzekerd. De maatschappij draagt een eigen risico van 2 miljoen per schip. De foto toont een ontmoeting tussen een bemanningslid en diens vrouw in het restaurant De Wijde Wereld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het parlementaire absenteïsme heeft steeds in het middel punt van de belangstelling bij de kiezers gestaan. Men verwacht dat de geko zen volksvertegenwoordigers, wanneer geen dringende redenen dat verhinderen, de openbare vergaderingen van de Tweede Kamer bijwonen. Dat deze veonderstelling niet juist is, is reeds by herhaling betoogd, omdat het parlementaire werk meer omvat dan het bijwonen van de openbare verga deringen, waar in onder normale omstandigheden nooit meer dan tien van de 150 leden het woord zullen voeren. Dat andere werk, het commissiewerk, moet ook doorgaan. Bovendien hebben de kamerleden verplichtingen tegenover de kiezers, verplichtingen die hen kunnen dwingen het land in te trekken. Bovendien houdt de afvaardiging naar internationale vergaderingen vele leden uit Den Haag weg. Het antwoord op de vraag: hoe is de be langstelling van de kamerleden in de afgelopen vier maanden geweest voor de openbare commissievergaderingen, zou dan ook tot de conclusie moeten kunnen leiden, dat allen die bij het werk van een dergelijke commissie betrokken zijn, deze vergaderingen hebben bijgewoond. Een onderzoek, dat wij hiernaar hebben ingesteld, leert echter dat een dergelijke conclusie onjuist is. Behoudens een enkele uitzondering, Binnenlandse Zaken, heeft geen en kele openbare commissievergadering alle comissieleden rond de tafel ge zien. Gemiddeld was niet meer dan tweederde van de commissie (meest al bestaande uit 15 leden) in de ver gadering aanwezig. Het absenteïsme onder de plaatsvervangende leden van de commissies was nog groter: gemiddeld hebben acht van de 15 plaatsvervangers hun handtekening op de presentielijst geplaatst. Om bij een algemene en dus globale situatie schets te blijven: van de overige le den van de kamer, die dus geen leden of plaatsvervangende leden van de commissies waren, bleken gemiddeld twintig in het gebouw van de kamer aanwezig te zijn. Wanneer we deze globale cijfers aan een nader onderzoek onderwerpen, dan kunnen opvallende conclusies nauwelijks uitblijven. Duidelijk komt nl. het bewijs naar voren dat bepaal de specialisten op geen enkele wijze belangstelling hebben getoond voor vergaderingen van andere commis sies. Enkele uitzonderingen daargela ten, geldt dit heel in het bijzonder voor de buitenlandse en de militaire experts. De cijfers die ons onderzoek heeft opgeleverd, hebben uitsluitend be trekking op de openbare commissie vergaderingen, die ter voorbereiding van de begrotingsbehandeling hebben gediend. In totaal hebben de 150 Tweede- Kamerleden 1273 maal de presentie lijst getekend, nl. 361 commissieleden, 267 plaatsvervangers en 644 andere leden. Gemiddeld levert dit het vol gende beeld op: per vergadering wa ren 40 leden aanwezig, verdeeld als volgt: 10,5 commissielid. 8,5 plaats vervangende en bijna 21 „gewone" leden. Vier leden (vrijwel allen door ziek te verhinderd) verschenen in het ge heel niet in de kamer. Maar drie le den. niet door ziekte gehandicant, kwamen slechts éénmaal: nl. dr. W. de Kort (K.V.P.), dr. J. H. Lamberts (P.v.d.A.) en S. de Groot (C.P.N.). Negen leden brachten het niet ver der dan twee vergaderingen, zes kwamen driemaal, zes anderen vier maal en negen leden kwamen vijf maal in een commissievergadering hun opwachting maken. Dat is dus een totaal van 37 leden, bijna 25 pet., die minder dan zesmaal verschenen. Het is opvallend dat zij bijna zon der uitzondering behoren tot de gro te partijen. Er is slechts één uitzon dering, nl. de eenling in de kamer, de heer Jongeling van het G.P.V., die het kennelijk zo druk met andere zaken had. dat hij slechts driemaal in totaal een openbare commissie vergadering kon bijwonen. De bete kenis van een éénmansfractie is hier mee nog weer eens duidelijk aange toond, om van haar invloed maar niet te spreken. Een verdere analyse van de cijfers toont dan ook aan dat de aanwezig heid van kamerleden daalt naarmate de fractie, waartoe zij behoort, gro ter is. De exacte cijfers geven het volgende interessante beeld per frac tie te zien. voor zover het de grotere fracties betreft. Wij hebben daartoe uitgerekend hoeveel leden van een fractie in to taal gedurende de onderzoekperiode aanwezig zijn geweest. Dit aantal hebben wij vervolgens gedeeld door het aantal leden, dat de fractie telt. aantal aanwe- De Kamer vergadert, een volle KamerMaar zo is het alleen als er vette politieke kluiven zijn. Voor de gehele kamer komt het volgende beeld uit de bus: 150 leden met 1273 aanwezigen geeft een ge middelde van 8,5. Hieruit blijkt dat dus K.V.P. en P.v.d.A. beneden dit kamergemiddelde zijn gebleven. Het bijzonder hoge gemiddelde van de Boerenpartij wordt vooral ver oorzaakt door de bijna ononderbro ken aanwezigheid van één lid van die fractie, de heer P. Voogd, die niet minder dan 27 van de 31 commissie vergaderingen bijwoonde. Daarmede „scoorde" hij meer dan de helft van het totaal van zijn gehele fractie. Ook bij een beoordeling van de indi viduele kamerleden blijkt dat de grote partijen nauwelijks „koplopers" hebben opgeleverd. De hoogst ge klasseerde zijn geweest: 1. P. Voogd, Boerenpartij, 27 verga deringen. 2. J. Smallenbroek, A.R., 19 vergaderingen. 3. en 4. M. Scha kel, A.R., en C. v. d. Peijl, C.H.U., 17 vergaderingen. 5 P. Elfferich, A.R., 6. H. Peschar, P.v.d.A. en 7. dr. K. van Dijk, V.V.D., allen 16 vergaderingen. De lijst van de K.V.P.-fractie wordt aangevoerd door de heer J. Maenen met 14 vergaderingen. Tenslotte nog een enkele opmer king over de commissies zelf. In de 31 vergaderingen hadden in totaal 449 leden aanwezig kunnen zijn. Het waren er slechts 361, zodat per ver gadering iets meer dan tien leden gemiddeld aanwezig waren. Hieruit blijkt dat zelfs voor begrotingsver gaderingen van de eigen commissie de belangstelling bij bijna eenderde der leden, om welke reden dan ook, niet door hun aanwezigheid ter ver gadering werd onderstreept. Er had den een volkomen natuurlijke zaak, omdat slechts éénmaal twee vergaderingen gelijktijdig werden ge houden 449 plaatsvervangers aan wezig kunnen zijn. Dit waren er slechts 267, zodat hun aanwezigheid een cijfer van 8,5 per vergadering oplevert, hetgeen iets boven de 60 procent ligt. Ook geen cijfer om over naar huls te schrijven, gezien het feit dat de leden en de platasvervangers het standpunt van de verschillende frac ties moeten voorbereiden. Zij zijn het ook die moeten oordelen over de vraagstukken die aan de orde dienen te worden gesteld, om de details, die niet of wel moeten worden bespro ken. maar ook over de vaak grote regionale belangen. Een slotconclusie ligt duidelijk voor het grijpen: wanneer de open bare commissievergaderingen vooral een ontlasting van de individuele le den hadden moeten bewerkstelligen, dan is dat doel zeker bereikt. Er was geen verplichting tot aanwezig heid voor bijvoorbeeld de 76 leden, die voor een plenaire kamerver gadering kan beginnen hun hand tekening op de presentielijst moeten hebben geplaatst. Maar wie nu meent dat daardoor tydens de periode van begrotings behandeling het overige commisso riale werk, betrekking hebbend op gewone wetsontwerpen, in versneld tempo kon doorgaan, heeft het mis. Want het aantal wetsvoorstellen dat na de begrotingsdebatten voor open bare behandeling gereed is, bleek zo gering te zyn dat de kamer in de komende periode enkele weken niet zal kunnen vergaderen wegens ge brek aan stof. Fractie leden zigen gemidd. 1. A.R. 13 140 bijna 11 2. C.H.U. 13 134 ruim 10 3. V.V.D. 16 157 bijna 10 4. P.v.d.A. 43 338 bijna 8 5. K.V.P. 50 348 bijna 7 Voor de kleinste fracties liggen deze cijfers geheel anders. aantal aanwe Fractie leden zigen gemidd. 1. Boeren partij 3 53 bijna 18 2. P.S.P. 4 52 13 8 3. S.G.P. 3 24 4. C.P.N. 4 24 6 5 G.P.V. 1 3 3 MOSKOU „Het vuur waarmee het Pentagon in Vietnam speelt kan een gro te oorlog doen ontbranden", zo heeft de Russische minister van defensie, maar schalk Malinovsky, maandag op een bij eenkomst in Moskou ter gelegenheid van de 47ste verjaardag van de Sovjet-strijd krachten gezegd. De Verenigde Staten hadden de waarschuwing van de Sovjet- Unie na de eerste bombardementen op Noord-Vietnam genegeerd en nog meer aanvallen gedaan. Zij hadden daarmee, aldus Malinovsky, „hun kracht over en de mogelijkheden van het socialisme on derschat". De minister vervolgde: „Wij militairen weten maar al te goed hoe gevaarlijk het is de kracht van een tegen stander te onderschatten". Hij wachtte er zich dan ook wel voor dit te doen ten aanzien van de „enorme militaire kracht" van de Verenigde Sta ten, maar, zo zei hij, de Sovjet-Unie kan met haar defensiemiddelen elke aanvaller in een „dwangbuis" plaatsen. De maar schalk had overigens aan het begin van zijn rede verklaard, dat de Sovjet-Unie streeft naar vreedzame coëxistentie.

de Stem | 1965 | | pagina 7