Zeeuwsch-Vlaanderen Walcheren L\ UI ID-BEVELAND KRITISCH MIDDELBURG VLISSINGEN HULST OOSTBURG AXEL Van de Guchte kampioen bij bandstoters Raad Breskens trekt geld uit voor bestratingen GRIEP? NEEM DIRE KT EEN V oorlichtingsdag varkenshouderij in Zeeland Leut-congestie DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 23 FEBRUARI 1965 Dagblad De Stem ..De Rechtvaardigen" op drie plaatsen in Zeeland Raad wil niet met Sluis samengaan Raad voelt meest voor sterke kustgemeente commentaar Geen behoefte aan georganiseerde landbouwbedrijfshulp HOOGWATER Vandaag Morgen (Advertentie) Jubileum-concert De Vereniging tot instandhouding van het Middelburgs muziekkorps bestaat 150 jaar. Bij ge legenheid daarvan zal het korps op vrij dag 12 maart in de Concertzaal een ju bileumconcert geven. Het bestuur van de vereniging zal de daarop volgende dag in de schouwburg recipiëren. Postzegelverzamelaars bijeen Tij dens de jongste maandelijkse bijeen komst van de afdeling Vlissingen van de I.V. Philatelica" werden 6 nieuwe leden geballoteerd. Voorzitter A. Rorije, deelde o.m. me de, dat voor de houden provinciale ten toonstelling te Oostburg geen inschrij vingen meer kunnen worden aangeno men. Tijdens de bijeenkomst herdacht de voorzitter het overlijden van mevrouw C. de Meij-Berting, het eerste vrouwe lijke lid van de afdeling alsmede de medeoprichter van de afd. Walcheren. Jhr. mr. De Casembroot. Ter nadgedachtenis van deze leden werd een ogenblik stilte in acht geno men. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan het voornemen van het bestuur om de dag van de postzegel te houden op 8 oktober voor de Zeeuwse filate listen in handen te stellen van de afde ling Vlissingen. De nieuwe uitgaven van diverse lan den gingen vlot van de hand. De bijeenkomst werd besloten met een zeer aantrekkelijke verloting. Burgerlijke stand Geboren: Wilhel- mina Pieternella d.v. W. Louws-J. Hoo- gerwerf; Petra Hendrika Abigael d.v. P. Enters - H. de Kok; Monica Mar- garetha Eleonora d.v. J. Rottier - M. Paardekoper. Ondertouwd: L. Fabry. 22 jr., en L. van Gemert, 28 jr.; A. van Dijk, 23 jr., en T. de Nooijer, 25 jr. 'Getrouwd: J. van Eek 29 jr. en M. Back 28 jr.; J. Sonnevijlle 26 jr. en H. Spies 28 jaar: J. Griep 22 jr. en A. Bosschaart 22 jr. Overleden: J. de Graaff 81 jr.; J. Jel- derda 79 jr. en J. Mes 65 jr. Zekerheid met een OLVEH perfecte Groeipolis. Viering koninginnedag. Het comité Organisatie Feestelijkheden denkt 4000 gulden nodig te hebben voor de viering van koninginnedag (30 april) en bevrij dingsdag '5 mei). Burgemeester en wet houders hebben de raad voorgesteld het comité een subsidie tot genoemd bedrag te verlenen. Speelplaats. De raad zal vrijdag worden voorgesteld 1500 gulden be schikbaar te stellen aan de woningbouw vereniging Goed Wonen, die speeelwerk- tuigen wil plaatsen op het betegelde speelterrein achter de woningen aan de Van Bossestraat in Paauwenburg. Visaanvoer In de week van 15 t.m. 20 februari j.l. werden aan de mijn alhier de volgende hoeveelheden vis aange voerd 4072 kg garnalen 1128 kg bot 920 kg schar 3680 kg schol 359 kg wijting 325 kg kabeljauw 1 kg griet 11 kg rog en 5 kg haring. Contactavonden Vanavond half acht in de St.-Petrusschool en vrijdagavond half acht in het Wit-Gele Kruis gebouw organiseert een geestelijk adviseur van het bisdom Breda contactavonden met de Vlissingse katholieken. De bedoeling is te komen tot een beter inzicht in de alledaagse beleving van het vernieuwde christendom en hierdoor de afstand priester leek te verkleinen. Feestavond Donderdagavond 25 fe bruari a.s. aanvang 7 uur houdt de schoolvereniging van de Rijks H.B.S. een feestavond in het Scheldekwartier. Modeshow Maandag 15 maart komt de .Margriet" een modeshow in het Con certgebouw geven.. Carnaval Op 27 en 28 februari wordt in het Concertgebouw een carnavals viering gehouden, waarvan de baten ten goede zullen komen aan de „Actie Sport hal". De voorzitter van dit actiecomité zal op de eerste avond prins Carnaval Michiel II verwelkomen. De prins wordt geassisteerd door de raad van elf en het dames gilde. De bands van J. Stokman en H. Terbijn zorgen voor de muzikale omlijsting. Door middel van een leden werfactie wil men tevens op deze avon den de Carnavalsviering stimuleren. Prijswinnaars zullen door de jury wor den aangewezen. De jury bestaat uit de heer H. Nieuwpoort, mevrouw Muihui zen, de heer Pannekoek, de heer W. Bos en mevrouw v. d. Eijck. De prijzen gaan naar de mooiste en origineelste groep, paar, heer en dame. 's Middags maakt prins carnaval ver gezeld door de raad van elf en het dames gilde een rondgang door de stad, voor afgegaan door een harmonie. Dagblad oor Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. Telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland Klokstraat 1. telefoon 6252 GOES Eerste redacteur Ovezaride Koningschieting De handboog maat schappij „St. Sebastiaan" hield haar jaar lijkse koningschieting op de doelen bij de heer G. Doene. Op drie na waren alle leden aanwezig. C, Raas die al 2 maal achteréén koning was kon zich dus kei zer schieten, zodat van begin de span ning e,r al was.. De strijd was hard tussen de topschut ters en daar het over de gelijken ging nog moeilijk ook, na 20 schoten stonden C. Raas en J. Doene gelijk in punten was er wel verschil. C. Raas 92, 73, 165 punten; J. Doene 82, 77, 159 punten. Beide heren moesten dus kampen. Het ging over 5 ronden, en daarin wist C. Raas de meeste gelijken te schieten, zo dat dez.- schutter keizer is van „St Se bastiaanJ. Doene werd de nieuwe ko ning. Heinkenszand Schieting De handboogvereniging Soranus te Heinkenszand hield haar schieting op de liggende wip bij de wed. Hoondert.. Dit was een bekerschietirfg welke stond op de meeste punten. Aan wezig waren 69 schutters van 15 ver schillende verenigingen. De uitslag: meeste punten met wissel beker, C. v. d. Guchte van Spes-Nostra te Ovezande. Hoofdvogel: C. v. d. Guchte, 1ste zij vogel: C. v. d. Guchte; 2de zijvogel: F. Koens van Spes-Nostra te Ovezande. lste bovenkal; C. Rentmeester, van Willem-Teil te Ovezande. 2de bovenkal. A. Geense, van Zorgvliet te Ellewouts- dijk. lste onderkal: H. Driedijk, van Soranus te Heinkenszand. 2de onderkal; P. Tim merman, van Vrije-Schutters te 's-Hee- renhoek. lste klep: J. Doene, van Willem-Teil te Ovezande; 2de klep; C. D. Raas, van Willem-Teil te Ovezande; 3de klep: L. Vermuë, van Soranus te Heinkenszand. Meeste kleine vogels: W, v. Kreeke van Doel naar Hoger te Wolphaartsdijk, 5 stuks. 's-Heerenhoek Schieting De handboogvereniging ,VlOS" te 's-Heerenhoek hield haar schieting op de liggende wip bij de heer P. Rijk. Aanwezig waren 33 schutters van 11 verschillende verenigingen. De uitslag is als volgt: Hoofdvogel: L. de Jonge, van Concordia te 's-Heeren hoek. lste zijvogel: F. v. Loenhout, van Jac. v. Beiëren te Goes. 2de zijvogel: Alb. v. d. Dries, van Vrije-Schutters te 's- Heerenhoek. lste bovenkal: J. Goetheer, van Juliana te Oudelande. 2de bovenkal: D, Vereeken van Vios te **J-Heerenhoek. lste onderkal: C. Bek, van Soranus te Heinkenszand, 2de onderkal: G. Raas, van Concordia te 's-Heerenhoek. lste klep: C. D. Raas, van Willem-Teil te Ovezande. 2de klep: P. Steketee, van A.D.L.M. te Kwadendamme. 3de klep: W. de Wilde, van Juliana te Oudelande. Meeste kleine vogels: C. Westdijk, van Vios te 's Heerenhoek, 5 stuks. Kloetinge Exploitatie- inspectie Zeeland L. K M DE JONG tel. 2377 Hulst voor Zeeland F. DE LI UT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-V laander en en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen J. PETIT v Ostadestraat 41, Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren H. REKKERS, tel. 6252, Goes. Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU tel. 6252 Goes Prils voor losse advertenties bestemd voor de editie Zeeland 0,18 per mm 1 mm Ingezonden mededelingen 2-'> mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie. ..Kleintjes": 3 regels of minder 1,— elke regel meer 0.25. Als één regel gelden 23 letters en/ol leestekens. Bij plaatsing ook ln de Brabantse oplage resp. 1.60 en t 0,60. Bij 8 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. E.H.B.O. Tijdens de ledenvergade ring van de afdeling Kloetinge van de Nederlandse vereniging voor E.H.B.O. werden als bestuursleden gekozen me vrouw J. C. Gijzel - Dekker en de heer J. M. W. Schipper. Zij volgden de da mes J. Makkink en C.J. Schipper op. Het ledental bedraagt momenteel 13. Verschillende leden zijn in het vorige jaar actief geweest door hulp te bie den bij verkeersongelukken. Woningen Eind vorige week is een begin gemaakt met de bouw van 20 wo ningwetwoningen in het uitbreidingsplan bij de Stelleweg. De woningen worden gebouwd door de NV, Schrijver en Zonen te Goes. Burgemeester mr. H. N. Baron Schim- melpenninck - van der Oye heide de eer ste paal de grond in. Aan het eind van dit jaar zullen de woningen gereed zijn. 25 jaar burgemeester Op 1 janua ri j.l. was het 25 jaar geleden dat mr. H. N. Baron Schimmelpenninck van der Oye benoemd werd tot burgemeester van Kloetinge als opvolger van wijlen burgemeester C. Zandee. Op 4 januari 1940 werd de nieuwe burgemeester ge ïnstalleerd. Het jubileum zal op 20 maart a.s. worden gevierd. Mr. H. N. Baron Schimmelpenninck- van der Oye, op 20 september 1907 ge boren is in 1936 afgestudeerd in Lei den (hoofdvak staatsrecht). Vóór zijn be noeming tot burgemeester van Kloetinge was hij werkzaam op de gemeentesecre tarie te Rijswijk. Tevens was hij daar secretaris van de gemeentelijke luchtbe schermingsdienst. Bijna vanzelfsprekend ging de Kloe- tingse burgemeester een moeilijke ambtsperiode tegemoet nadat de oorlog was uitgebroken en ons land door de Duitsers werd bezet Als goed vader lander wenste hij niet met de bezetter samen te werken. Ingaande 14 augus tus 1942 werd hem dan ook ontslag ver leend. Tot na de bevrijding is hij on dergedoken geweest. Op 29 oktober 1944. de dag waarop Kloe tinge werd bevrijd, was mr. H. N. Ba ron Schimmelpenninck - v.d. Oye echter weer present en aanvaardde weer daad werkelijk het burgemeesterschap. Tij dens zijn nu volgende ambtperiode kwamen o.a. de volgende werken tot stand: restauratie van de gemeenteto ren, bouw van een nieuwe school, ver bouwing van de kleuterschool, realise ring van enkele uitbreidingsplannen, bouw van woningwetwoningen, een nieuw gemeentehuis en een nieuw riool waterzuiveringsinstallatie. Onder zijn leiding kwam ook een nieuw sportveld tot stand en werden plannen gemaakt tot uitbreiding van de sportaccommodatie. Ook met de verbouwing van de oude o.l. school tot het z.g. dorpshuis „Ami: citia" werd in Kloetinge in een behoefte voorzien. Tevens werd de sanering van het ba rakkenkamp Kloostermandorp, gelegen langs de rijksweg, een feit. Voor de on derbrenging van de bewoners van dit kamp, kreeg Kloetinge na een bezoek van minister Van Thiel een extrabouw volume toegewezen van 32 woningwet woningen. Tenslotte mag niet onvermeld blijven dat burgemeester Schimmelpenninck - v.d. Oye zich steeds een groot tegen stander heeft getoond van annexatie plannen, o.a. wat de samenvoeging van Kloetinge met Goes betreft. Eveneens is hij fel gekant tegen herindeling van de Zuidbevelandse gemeenten waarvan ook Kloetinge de dupe dreigt te wor den. Het ambtsjubileum van de burgemees ter dat gevierd zou worden op 20 febru ari, is in verband met het overlijden van Zeelands Commissaris der Konin gin verschoven naar zaterdag 20 maart. Om half drie is er dan een bijzondere raadsvergadering voor genodigden in het gemeentehuis, waarna in hetzelfde gebouw om vier uur een receptie begint voor de bevolking. 's-Gravenpolder Raadsagenda. De raad der gemeente vergadert vanavond. Ter financiering van diverse kapitaalsuitgaven wordt voorgesteld bij de n.v. Bank voor Neder- landsche Gemeenten te 's-Gravenhage een geldlening van f 85.000 voor de tijd van 25 jaren aan te gaan tegen een rente van 5,5% per jaar en een koers van 100%. Voorts komt in behandeling een voor stel tot aankoop van eigendommen in het uitbreidingsplan „West-Voortrap hoek" en tot verkoop van bouwterrein aan de Kerkhoekstraat aan J. J. de Jon ge te Goes voor de bouw van een zgn. vrijetijdswoning. De gemeenterekening over 1963 met een batig saldo van f 4767,05 op de ge wone dienst en een nadelig saldo van f 118.664,25 op de kapitaalsdienst wordt ter voorlopige vaststelling aangeboden. Gevraagd wordt een krediet voor de viering van de 5-meiherdenking door de schoolkinderen. Tenslotte zal de gemeentebegroting voor 1965 met twee wijzigingen in be handeling worden genomen. Tengevolge van deze wijzigingen wordt de post „On voorziene uitgaven" gebracht op f 12.009,73. Kapelle Bollententoonstelling. Er waren 80 inzendingen op de tentoonstelling van bloeiende bollen die werd gehouden in het sportgebouw. De organisatie berust te bij de Floraliavereniging. Voor een groot deel bestonden de inzendingen uit tulpen, hyacinten en narcissen, die een maand geleden in pot aan de leden waren uitgereikt om in bloei te trekken. Er waren echter ook heel wat vrije in zendingen. In de avondbijeenkomst vertoonde de heer Joh. Leendertse eerst kleuren dia's en na de pauze werd een aantal kleurenfilms over bloemen vertoond. De ingezonden bollen werden beoor deeld door een jury, bestaande uit de heren J. A. v. d. Guchte en P. Hermes, beiden te Goes. De prijzen werden als volgt toegekend: Serie van tulpen, hyacinten en narcis sen: 1. P. Oele, 2. J. Hermes, 3. mevr. BeloisWielinck. Tulpen: 1. G. J. Klaassen, 2. mevr. BeloisWielinck, 3. P. Hermes. Narcissen: 1. L. Lavooy, 2. J. Htermes, 3. mevr. NieuwenhuijzeHuisson. Vrije inzendingen bakjes: 1. C. v. d, Vrie, 2. J. Hermes, 3. P. Oele. Potten: 1., 2. en 3. J. Hermes. NCVB-vergadering. Onder leiding van mevr. BalkenendeSandee hield de afdeling Kapelle-Biezelinge van de NC VB haar maandelijkse vergadering. Spreker was ds. Van der Hauw, die ver telde over zijn werk als legerpredikant. Besloten werd op 25 maart in het CJV- gebouw de jaarvergadering te houden. Als nieuw bestuurslid werd gekozen mevr. Vermairede Koeyer. Weger benoemd. De heer B. van Wingen is benoemd tot weger van de weegbrugvéreniging „Kapelle-Biezelin ge". Per 1 maart zal hij in dienst treden. Hij neemt de plaats in van de heer A. Blok, die per 31 december eervol ont slag werd verleend. Dit deelde voorzit ter ir. D. J. v. d. Have mee op de leden vergadering van deze vereniging. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature M. A. D. Bolier gekozen de heer M. Ganseman Jzn. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Deze week zullen in Zeeland drie uitvoeringen worden gege ven van het toneelstuk „De rechtvaar digen" van Camus. De voorstellingen, die onder auspiciën van de Zeeuwse Volks Universiteit gehouden zullen wor den, zullen plaats hebben te Zierikzee (woensdag 24 februari), Terneuzen (25 februari) en Oostburg (26 februari). Op 8 februari j.l. gaf de Toneelgroep Studio in de Eindhovense Globe-Schouw, burgzaal de première van De Rechtvaar digen. Het gegeven voor dit stuk werd ont leend aan de politieke moord, die in 1905 werd gepleegd op de Russische groot vorst Alexei, broer van de tsaar. Een groep terroristen acht het hun mo rele plicht om als strijd tegen de tirannie de grootvorst te vermoorden. De met de ze daad belaste hoofdpersoon van het stuk, Kaliayev, schrikt door de aanwe zigheid van twee kinderen voor de moord terug; onschuldigen mogen geen slacht offer worden. De tweede bomaanslag lukt zonder dat onschuldigen vallen en Kaliayev komt in de gevangenis terecht. Pogingen om hem zijn kameraden te doen verraden en daardoor zijn leven te kopen, stuiten af op zijn trouw. De vrouw van de vermoorde, die hem in zijn cel bezoekt weet hem niet tot berouw en tot God te bekeren. Hij blijft onverzette lijk overtuigd dat hij strijdt voor 'n be tere wereld en handelt uit liefde voor de medemens. Hij weet dat hij hiervoor zijn leven zal moeten geven. Zijn geliefde met wie hij zich in het lijden verbonden weet wenst zijn voorbeeld te volgen. In de regie van Kees van Iersel is van dit stuk een sterke, boeiende voorstel ling ontstaan, die in hoog tempo gespeeld wordt en diepe indruk op het publiek maakt, en waarmee het gezelschap veel succes oogst. Biljarten De door „Marionette" ge organiseerde prijskamp op topbiljart heeft een overwinning opgeleverd voor W. v. Swaal die in de finale won van K. Vonck. De uitslag was verder: 3. S. Boels, 4. E. Taelman, 5. A. der Wedu we, 6. P. Neve, 7. R, Joziassen, 8. J. Vlassenrood en 9, F, Segers. Er waren 35 deelnemers. B.L.O.-strcckschool In het gebouw van de b.l.o.-streekschool in Oostburg vond een bijeenkomst plaats van onder wijsmensen uit Z.-Vlaanderen. Deze bij eenkomst werd bijgewoond door de voor zitter van het schoolbestuur de heer J. L. van Leeuwen, burgemeester van Oost burg. De heer A. Klaassen, hoofd vam de school, gaf een toelichting op het b.l.o.- onderwijs. Een en ander werd met een film toegelicht. Bij het stellen van vragen werd o.m. naar de nieuwbouw geïnfor meerd. Men huist n.l. nog steeds in enige oude noodwoningen. De heer Klaassen zei dat de tekening klaar was voor een pracht gebouw, maar dat de verdere voorberei ding nog wel enige jaren zal duren. Vakbondsvergadering. In hotel De Eenhoorn zijn de bestuurderen van de bij het N.V.V. aangesloten vakbondsaf delingen in vergadering bijeengekomen. Voorzitter L. J. de Clerck sprak een woord van welkom, waarna de districts bestuurder van de A.B.V.A. de heer A. van Aalst een lezing hield over de ver schuivingen in de beroepsbevolking. Dit onderwerp is vooral voor de werkne mers uit West-Zeeuwsch-Vlaanderen actueel. Aandacht werd voral besteed aan de mechanisatie op de bedrijven. Omscholing van de werknemers, brengt dientengevolge vele moeilijkheden met zich mee. In een uitvoerige discussie werden vele facetten uit het bedrijfsle ven besproken. (Van onze correspondent) Van de Guchte van BOS Ovezande is kampioen eerste klas bandstoten gewor den in het district Zeeland van de KNBB. De DOS-speler behaalde daar mee zijn tweede kampioenschap in een week. Hij was reeds kampioen" hoofdklasse libre. Hij behaalde de titel bandstoten met een aanzienlijk hoger gemiddelde dan zijn concurrenten. Wel had hij over geluk niet te klagen. Hij verloor name lijk twee partijen. Maar ook zijn con currenten slachtten elkaar af, zodat al leen Leeraert, Hulst nog hetzelfde aan tal matchpunten haalde. De einduitslag werd: 1 v. d. Guchte DOS Ovezande 7 5 0 2 10 480 152 3.15 21; 2 Leeraert HiBC Hulst 7 5 0 2 10 506 197 2.56 25; 3 Schonis OLM M'burg 7 4 1 2 9 498 205 2.47 20; 4 v. Weele DOS Ovezande 7 4 0 3 8 491 233 2.10 14; 5 Reyns HBC Hulst 7 3 1 3 7 482 209 2.30 13; 6 de Jonge DOS Ove zande 7 3 0 4 6 395 169 2.33 14; 7 ae Rijke ABIM Oudelande 7 3 0 4 6 436 222 1.96 20; 8 Poelman Avontuur Goes 7 0 0 7 0 413 245 1.68 11. (Advertentie) Z.L.M.-vergadering Vanmiddag om half twee zal in Het Centrum een alge mene vergadering van de afdeling Axel van de Z.L.M. worden gehouden. De agendapunten voor deze vergadering zijn veelal huishoudelijke. De afdelings contributie voor 1965 zal worden vastge steld, terwijl vier kringbestuursleden zullen moeten worden gekozen i.v.m. periodiek aftreden van de heren W. L. den Hamer, J. W. de Putter, Iz. de Feijter en F. de Feijter. Er zullen nog afgevaardigden naar de algemene Z.L.M.-vergadering moeten worden benoemd terwijl de agenda ook een bespreking over het voorlopig ver slag van de vraagpuntencommissie ver meldt. Na afloop van de vergadering is er een gezamenlijke koffietafel, waarna mr. J. F. G. Schlingeman een verhan deling zal houden over ,,De kleine we reld van 1965". Sluis Rederijkers De Rederijkerskamer „De Oranjebloem" gaf in zaal Lammins- vliet de tweede uitvoering van dit win terseizoen. Gebracht werd deze keer „La wine", een toneelspel in drie bedrijven door Marcel Dupins. Het stuk werd vlot gebracht. Zoals gewoonlijk dekte een lo terij de kosten en werd na afloop een bal verzorgd door de plaatselijke band Accordionetta". Hansweert K.V.P.-vergadering De plaatselijke afdeling van de KVP hield in de zaal Thalia" een vergadering. Na de opening door voorzitter E. Suy werd in-een debat opnieuw duidelijk, dat een maatschappe lijk werker (ster) een zeer dringende zaak is in de Hansweertse en verdere Oost-Z.- Bevelandse samenleving. Dit regionaal over gemeentekanalen te regelen is geen eenvoudige zaak, gezien het verschil in godsdiensten van de gemeenten. Hierna werd overgegaan tot behandeling van het werkstuk over de woningbouw in Zee land. Kort samengevat kwam men tot de mening, dat er aparte woon-werkgemeen- ten moesten komen. Men sprak zich te vens uit voor liberalisatie in de woning bouw; grotere woningtoewijzingen voor de dorpen, deelnemen aan de ratiobouw ter oplossing van het woningtekort doch wel voorzieningen voor de aannemers die daardoor uitgeschakeld worden. Hierna kwamen de moeilijkheden, die zich tij dens de laatste raadsvergadering hadden voorgedaan op tafel. De afdeling stelde zich unaniem achter de woordvoerder der KVP in de raad. Westkapelle Jaarvergadering Onder voorzitter schap van de heer A. Houmes hield de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond al hier haar jaarvergadering. De vereniging telde eind 1964 135 leden. Penningmees ter W. Westerbeke kon meedelen, dat de kas een saldo van f 600,— had. De aftre dende bestuursleden W. Westerbeke en A. Houmes werden herkozen, terwijl voor het aftredend en niet meer herkiesbaar zijnde bestuurslid, de heer A. Cyvat, werd werd gekozen, de heer H. Lievense. Het verdere gedeelte van de avond werd ge vuld met een bespreking over de wijzi gingen in de c.a.o. Uitvoering dameskoor. In het ver enigingsgebouw „Westkapelle Herrijst" gaf het Westkappels dameskoor een uit voering onder leiding van de heer Piet de Rooij, met medewerking van Janny Gabrielse, orgel. Hans Barendrecht en Wim v. d. Heydek, klarinet. Voor de pauze werden 9 nummers ge zongen. terwijl na de pauze de klucht in drie bedrijven „Het begon in een gracht" voor het voetlicht werd gebracht. De avond werd besloten met een ge zellig bal. Biervliet Vergadering. De middenstandsver eniging „Willem Beukelszoon", alhier, houdt dinsdag 23 februari a.s. haar alge mene vergadering in de zaal zan de G. Tukker. Naast de rekening en verantwoording over 1964 zal in deze vergadering de herindeling betreffende de gemeente Biervliet ter sprake komen. Verder komt aan de orde de winkel sluiting op zondag. Clinge K.A.J. De plaatselijke afdeling van de K.A.J. organiseerde in het Vereni gingsgebouw voor de eerste maal een ouderavond waarvoor een zeer grote be langstelling bestond. Voorzitter J. Geub- bels schetste in zijn openingswoord de diverse moeilijkheden. Niettemin was hij verheugd over de spontane medewer king. Kapelaan A. Verhaege sprak de aan wezigen toe over de opvoeding van de jeugd. De vrijheid, welke de jeugd in deze tijd heeft, eist een nuttige vrije tijdsbesteding. Met praktische mogelijk heden in het dorp belichtte hij dit onder werp op zeer duidelijke wijze. Verder was het een zeer avond, waar de K.A.J.'ers zelf voor zorg den door kluchten. Ook de zangclub De Nachtegalen onder leiding van J. van Vliebergen werkte mede, terwijl het muziekorkest van de K.A.J. en V.K.A.J. uit Boschakepelle voor het muzikale ge deelte zorgde. Lamswaarde Schieten. Sociëteit „De Vrede" or ganiseerde een schieting, waaraan 54 schutters deelnamen. De uitslag was als volgt: hoogvogel: H. v. Waterschoot, Lamswaarde; le zijvogel: Jac. Lijsackers, Rosenberg; 2e zijvogel: Ed v. Water schoot, Lamswaarde. De heer Rijsackers wist nog 3 kleine vogels te treffen. Het geheel had een sportief verloop. Jaarvrgadering N.K.V. Op de jaar vergadering van het N.K.V. werd als nieuw bestuurslid gekozen de heer Th. Leenknegt te Lamswaarde. Waterlandkerkje Z.L.M.-vergadering. In het dorpshuis heeft de plaatselijke afdeling van de Z.L.M. een vergadering gehouden. Voor zitter burgemeester M. J. Verbrugge be steedde in zijn openingswoord aandacht aan de huidige situatie in de landbouw en wees daarbij op de noodzakelijke ar beidsbesparing en produktieverhoging. Na het huishoudelijk gedeelte hield mr. J. F. G. Schlingemann een lezing over zijn wereldreis, die hij als economisch adviseur van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité heeft gemaakt. Aan de hand van fraaie lichtbeelden besprak hij uitvoerig de leefwijze in Nieuw-Zeeland, he land van de veehouderijen, dat ruim 50.000,000 schapen telt. De hee Schlin gemann heeft in dit land uitgebrid con tact gehad met geëmigreerde landge noten, onder wie de architect Bram van Melle, uit Breskens afkomstig. Bijzonder heden werden verder nog verteld over o.m. Australië, Beiroet, Libanon, Hong Kong, Tahiti en San Francisco. Kruiningen N.C.V.B. Voor de NCVB'vergade- ring sprak mevrouw J. Nagelkerke-van Ronden van de afdeling Rilland over „Vrouwen in de gevangenis". Mevrouw C. Koolstra-Stekete, presidente van de afdeling wekte met klem de leden op deel te nemen aan de vrouwen-wereld- gebedsdag, welke gehouden zal worden op 5 maart a.s. Tenslotte werd besloten de jaarver gadering te houden op 18 maart a.s. Terhole Gezinsdag N.C.B. Op de jaarlijkse „gezinsdag" van de N.C.B., afdeling Terhole, waren nagenoeg alle leden met hun dames aanwezig. De voorzitter gaf een kort overzicht van het voorbije jaar, alsmede over de te ontplooien activitei ten voor het komende jaar. Na de koffietafel was het woord aan de heer J. de Vries, oud-P.T.T.-direc- teur te Hulst, thans wonende te Terneu zen, die met behulp van dia's verhaalde over de geschiedenis van Zeeuwsch- Vlaanderen. Een daverend applaus was wel de beste beloning die deze gast mocht ontvangen. Graauw Demonstratie Er is een demonstra tie gegeven met centrifugale- en pendel kunstmeststrooiers. Enkele instructeurs van de landbouw- praktijkschool te Schoondijke toonden hoe deze machines op de meest prakti sche wijze afgesteld moeten worden. De belangstelling was groot. Gezinsdag- Woensdag a.s. zal de plaatselijke Boerenbond zijn jaarlijkse gezinsdag houden. Een en ander zal in het patronaatsgebouw te doen zijn. Om half drie zal de heer C. Schuur- mans een spreekbeurt houden over: ,,Taak en werkwijze van de sociaal economische voorlichtingsdienst." Breskens Forum. Vrijdag 26 februari wordt' in de kleuterschool een forum gehouden over gewetensvorming en huwelijksbe leving. In dit forum hebben zitting: pro fessor A. Wouters van het groot semina rie te Hoeven; rector A. Verdurmen van het ziekenhuis te Oostburg, die als ge spreksleider zal optreden; kapelaan O. Geilleit uit Oostburg; één van de twee katholieke huisartsen en pastoor A. Ver hoeven uit Breskens. Reeds nu bestaat de gelegenheid om schriftelijke vragen in te dienen en deze in gesloten couvert op de pastorie af te geven. Het forum is toegankelijk voor alle personen boven de 18 jaar en begint om 19.30 uur. Scheldestroom. Door de zwemver eniging Scheldestroom wordt op 25 fe bruari in de Uitkomst om 19.30 uur de algemene jaarvergadering gehouden. Op de agenda staan o.a. jaarverslagen van secretaris, trainer en penningmeester. Aan de beurt van aftreden zijn voor de bestuursverkiezing de hei'en Wesdorp en v. d. Heuvel, die beiden herkiesbaar zijn. Voorts zal er een bespreking over het komende seizoen zijn. St.-Jansteen Uitbreiding raad van elf De nog steeds niet volledige ,,raad van elf" van het carnavalscomité is met twee leutige leden uitgebreid. Het betreft twee dames, die als narren zullen fun geren. Prins Carlos van Inghelosenber- ghe heeft er in ieder geval de beste verwachtingen van. Retranchement De gemeenteraad van Retranchement voelt weinig voor het herindelingsplan. Het allerliefste behield men maar de eigen zelfstandigheid, maar als dat in de toekomst niet mogelijk is, dan gaat de voorkeur uit naar een sterke kustge- meente, zonder Oostburg. De heer J- Cornelis, fractieleider van de PvdA, kon zich hiermee namens zijn fractie volko men verenigingen. Hij protesteerde te gen de gedachtengang in Sluis om een uitbreiding nar het noorden te krij gen. om daadoor eigen zelfstandigheid te redden. Het toerisme in Sluis ligt vol komen anders dan in Retranchement; in Sluis kan men alleen maar kopen wat overal in Holland goedkoper is. De heer S. Lauret (Prot.-Christ.) was het enige raadslid, die pleitte voor een com binatie met Sluis. Voor een combinatie met Oostburg werd door géén der raads leden iets gevoeld. Cadzand Waarom de gemeente haar zelfstan digheid moet verliezen was voor geen der raadsleden duidelijk. Genoeg is in het verleden gebleken dat Cadzand vol komen ingesteld is op de zware toeris tische eisen van deze tijd. Maar toch dient rekening gehouden te worden met het feit dat men de gemeente in groter verband wil plaatsen. Welnu, aldus de raad, maar dan een sterke kustgemeen te zonder Oostburg. Deze gemeente is als centrumplaats in de streek aange wezen, maar heeft geen ervaring met badplaatsbelangen. Alleen mevrouw J. Adriaanse-de Neef (PvdA) voelde meer voor een combinatie met Oostburg, maar zag in de eerste instantie een on afhankelijk Cadzand. De raad nam nog een belangrijk be sluit, n.l. het onderhands aanbesteden van een gedeelte van -de Boulevard de Wielingen aan de fa. P. W. Tous- saint en Zn. voor 52.760. De A.V.R.O.-t.v. is er in geslaagd de jongste one-man-show van ons aller Toon Hermans op het programma te krijgen. Het moet echter een minder begenadigd ogenblik zijn geweest toen besloten werd deze uitzending te plaatsen in het programma van zaterdag 27 februari. Want dat is nu toevallig de zaterdag, waarop een massa kijkers in het zuiden, in Brabant en Limburg en ook in Zee land, zich gaan onderwerpen aan de heerschappij van hun prins carnaval. We zullen maar aannemen, dat de pro gramma-samenstellers van de A.V.R.O. niet, zoals wij in het zuiden, de carna valsdatums in hun zakagenda hebben aangetekend. Of misschien zijn ze wel jaloers en hebben ze gezegd: Leut in het zuiden? Dan wij ook lachen! Nee, nee, aan discriminatie van de kijkgeldbeta lers in de zuidelijke randgewesten heb ben wij geen ogenblik gedacht. Helemaal niet. Maar we vinden het wel jammer. Zeker, op de avond van carnavalszater dag zijn wij zelf net zo leuk als Toon. Misschien nog wel leuker. Maar het wordt dan wel een leut-congestie. En dat is nou ook weer niet nodig. Er zijn zóveel zaterdagen in een jaar. Moest het nou net op die ene? Voor hetzelfde geld hadden we twee keer plezier kunnen hebben. Sorry, Toon, we zullen nog wel eens laten weten wanneer we wat meer tyd hebben. (Van onze correspondent) BRESKENS Het verzoek van de heer J. de Rechter orrr de door hem be woonde woningwetwoning in de dr. Broodmanstraat te verkopen was voor de raad in de jongste vergadering aan leiding om 20 minuten in besloten zit ting te gaan. Na heropening vroeg de heer Cambier om ook voor deze woning de boetebepaling op 5000,- vast te stellen. De waarde van de huizen is inmiddels gestegen en bovendien behoeft de adspirant koper deze 5000,- niet op tafel te leggen. Mevrouw Niermans informeerde naar de kosten van het splitsen van de re genwater- en rioolafvoer. Naar het schijnt vallen de kosten tegen, daar de afvoerleidingen niet op de plaats liggen die de tekening aangeeft. Wethouder Zegers zei dat dit wel voor- komt doch de bepaling is nu eenmaal opgenomen, dat de betreffende kosten voor de koper zijn. Mevrouw Niermans had toch wel graag gezien, dat wanneer de kosten tegenvallen de gemeente een gedeelte zou overnemen. Omtrnt de verhoging van de boete meende de burgemeester, dat deze aanvraag al zo oud is dat men hier moeilijk op terug kan komen. Bovendien zou de onderhandelingspositie van het betreffende personeel in zekere mate aangetast worden. Enkele raadsleden waren toch niet te overtuigen en wens ten stemming over het voorstel. Met de stemmen van de heren Luteijn, Cambier, Leenhouts en Carels tegen zal de woning aan de heer de Rechter verkocht wor den voor 13.978,-. Het hoofd der openbare lagere school had verzocht om gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een com pleet instrumentarium „Nieuwe Natuur kunde" met daarbij behorende 1 speciale opbergkast. De kosten werden geraamd op 710,-. De heer Cambier vroeg of het niet voordeliger zou zijn ook voor de andere school een dergelijke aanschaf te doen. Er zou mogelijk een korting verkregen kunnen worden. Reeds vroeger heeft ook de r.-k. school een dergelijke aanschaf fing gedaan. Zonder hoofdelijke stem ming ging men met het te geven krediet akkoord. De gemeente-rekening 1963 werd goedgekeurd met een batig saldo van 25.554.69. De kapitaaldienst sloot met een batig saldo van 16.216,84. Ook de gezellige rekenin8 van het vismijnbedrijf sloot in de gewone dienst met een batig saldo van 10.278,94. Aan de heer D. C. Koster werd een perceel frond verkocht ter grootte van 340 m2 tegen de prijs van 17,25 per m2. De grond is gelegen aan Prins Bernhardlaan. Aan de heren J. en W. du Bois werd een perceel grond van 33 m2 aan het Molenwater verkocht voor de prijs van 1,50 per m2. Deze verkoop was een gevolg van het bouwen over de perceelgrens heen. De heer J. Verduijn had verzocht om een perceeltje ter grootte van 35 m2 achter zijn tuin aan de Hulludwarsstraat te mogen kopen. Voorgesteld werd hem het gevraagde te verkopen tegen de prijs van 2,- per m2. De heer Vergou we merkte hierbij nog op dat hem- ge bleken was dat dit al een aanvraag van september '64 was. Hij vroeg het college dergelijke zaken te bespoedigen. Mevrouw Vroon-v. Putte verzocht een perceel ter grootte van 440 m2 gelegen achter het gemeentehuis te mogen ko pen. Voorgesteld werd om dit verzoek in te willigen en het perceel te verko pen tegen 12.- per m2, echter met de bepaling, dat de gemeente eeuwig du rend recht van in- en uitweg moet heb ben ter breedte van 5 m. Het verzoek van de commissie Jeugdhuis „de Uit komst" om het jaarlijks huurbedrag te verhogen van 600,- naar 1000,- vond geen bedenking. Mevrouw Niermans werd aangewezen als vertegenwoordigster van de raad in de commissie open bejaardenwerk. In verband met het inwerking treden van de nieuwe huisvuilophaaldienst is het noodzakelijk, dat de verordening op de heffing en invordering van reinigings rechten ten aanzien van de tarieven wordt gewijzigd. De tarieven zullen voor bedoelde dienst 12,50 per emmer per jaar bedragen. Het aanbrengen van bestratingen in de omgeving van de bedrijfsgebouwen van de heer Manneke aan de Achter weg achten b. en w. noodzakelijk. De kosten hiervan worden geraamd op 4000,-. Het krediet zou uit de saldi- reserve geput dienen te worden. De Nieuwstraat dient van een nieuw wegdek te worden voorzien en een slak- kenfundering moet worden aangebracht. Ook de grensaansluiting op de gemeen telijke riolering moet worden gewijzigd in P-V-C-buis. Voorts dient nog te wor den overwogen of in deze straat een ge sloten Wegdek moet worden aangebracht De maximale kosten zullen 25.000, bedragen. Reeds in de begroting voor 1965 is een bedrag van 10.000,- opge nomen voor verbetering van deze straat. B. en w. verzochten de raad alsnog een krediet van ƒ15.000,- beschikbaar te willen stellen. De heer Carels infor meerde of men spoedig met de bestra ting zou kunnen beginnen daar de toe stand onhoudbaar is. GOES. In aansluiting op de jaar lijkse algemene vergadering organiseert het Varkensstamboek voor Zeeland in samenwerking met de Rijksveeteelt- voorlichtingsdienst op maandag 1 maart a.s. een Varkenshouderij voorlichtingsdag in de filmzaal van het Landbouwcen trum „Zeeland" te Goes. De algemene ledenvergadering van het Stamboek wordt gehouden om 10 uur 's morgens. Het aanvangstijdstip van de voorlichtingsbijeenkomst is gesteld op 1.30 uur. In de middagbijeenkomst zal een ge luidsfilm van de in september gehouden Nationale tentoonstelling worden ver toond. Hierop aansluitend zal de heer A. C. H. Coolen, bedrijfsdeskundige bij het Rijkslandbouwconsulentschap voor Midden-Noord-Brabant te Tilburg, een lezing houden. Deze lezing is afgestemd op de ontwikkeling van de varkenshou derij in het verleden en de hieruit te trekken conclusie voor het toekomstig beleid op de bedrijven. Na de pauze zal een forum onder voor zitterschap van Rijksveeteeltconsulent ir. W. L. Harmsen verschillende vragen be antwoorden. In dit forum hebben naast de inleider zitting de heren A. J. B. Hammink, dierenarts; P. Lous, varkens fokker; J. H. van Nieuwenhuijzen, spe cialist boerderijenbouw en J. H. ter Keurs, secr. insp. Varkensstamboek voor Zeeland. Kring Hulst Z.L.M. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Er bestaat in deze contreien nog geen directe behoef te aan een georganiseerde bedrijfshulp in de landbouw. Dat is de tendens van een rapport van de wintervraagpunt- commissie van de kring Hulst van de Z.L.M. Het rapport werd tijdens de in hotel De Linde te Kloosterzande gehou den vergadering van de Hulster Kring besproken. Naar de mening van de commissie is er wel enige behoefte aan een dergelijke dienst voor de melkvee houderij, echter niet voor de akkerbouw, aangezien in noodgevallen en wat dies meer zy voldoende hulp van familie en buren aanwezig is. Indien een georganiseerde bedrijn- hulp zal worden opgezet verdient het aanbeveling zulks te doen in samenwer king met de andere standsorganisaties, aldus de commissie, die van mening is dat een bedrijfsverzorger dan tenminste het peil van een bedrijfsleider moet hebben. De (kring) vergadering bleek het in grote trekken eens met de com missie. In zijn openingswoord had voorzitter J. W. Scheele uit Zaamslag van de kring Hulst betoogd, dat, de prijzen, die de minister voor 1965 voor de landbouw producten heeft vastgesteld, niet alle naar de wens van de agrariërs zijn. De heer Scheele noemde met name de sui- kerbietenprijs. De doorgevoerde verhoging van de sub sidie voor de vlasteelt zei hij onvol doende te achten. Tijdens en na afloop van de vergade ring nam men afscheid van de algemeen Z.L.M.-voorzitter, ir. M. A. Geuze, die eind 1965 als zodanig zal aftreden. Morgen, woensdag 24 februari Hans" weert 9.05 en 21.42 uur Terneuzen 3.33 en 21.11 uurVlissingen 8.08 en 20.4O uur Wemeldinge 9.30 en 21.14 uur. TERNEUZEN Luxor 20 uur Met de 3 stooges de we reld rond. OOSTBURG Ledel 20 uur Zoeloe. De Eenhoorn 20 uur Winkeliersverga dering. MIDDELBURG Café Wo.tUr 13.30 uur Jaarvergadering ver. voor K. I. „Naar produktief vee op Walcheren". SLUIS 19.30 uur Raadsvergadering. BRUGGE Stadsschouwburg 20 uur Romeo en Ju lia. BIERVLIET G. Tukker 19.30 uur Alg. vergadering middenstandsvereniging „Willem Beu- kelszn.". ZIERIKZEE Concertzaal 20 uur Toneel door Studio. OOSTBURG De Eenhoorn 19 uur Bijeenkomst brand weer. Kantongerecht 15 uur Installatie kan tonrechter.

de Stem | 1965 | | pagina 2