Engelse invoerrechten vijf procent lager Wilde5' staking in industrie Hengelo Kardinalen-college mogelijk nog groter ZUSTERS DES DOODSHUILEND VOOR RECHTER I CALAGHAN ZWICHT VOOR AANDRANG: Staat wenst procenten gaswinning 55 RAI MAAKT VERKEER TOT CHAOS Proces euthanasie-verpleegsters begonnen DWS-VASAS Pech-pak voor autorijders I \i KARELI op televisie Haarknippen duurder Huisvrouwen ageren tegen oud brood na weekeinde Aandacht voor de leut PAUS TIJDENS CONSISTORIE: DAGBLAD VOOR ZEELAND - Bewolkt DISCUSSIES BETREURD CONTROLE Broodloze maandag? Over toepassing differentiatie: Kabinetsberaad Probleem radio en televisie nog niet weg Kettingbotsingen senoritas FAVORITE 7 ct 103e JAARGANG No. 24823 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave! N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. BureauBreda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG "23 fEBRÜARI T98S Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien- lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse eilanden; GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 LONDEN/GENèVE/BRUSSEL Engeland verlaagt zijn invoer rechten met vijf procent. De tijdelijke toeslag op alle importgoederen, behalve voedingswaren, onbewerkte tabak en bepaalde grondstoffen, wordt met ingang van 27 april op tien procent gebracht. De minister van financiën, James Callaghan, maakte dit maandag bekend in het Lagerhuis. Hij verklaarde dat deze vermindering gewettigd is door de gunstige ontwikkelingen in de Britse economie. Callaghan: concessie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Aardgas, dat wordt gevonden op het aan Nederland toege wezen deel van de Noordzee (het zo genaamde continentaal plat) moet in Nederland worden afgezet via de Gas unie. De staat wil een percentage van de winningsresultaten. In het algemeen zal het aardgas moeten worden uitge voerd, omdat de Nederlandse aardgas voorraad groot genoeg is. Met die export heeft de Gasunie niets te maken. Wel zal de staat delen in de resultaten van dergelijke aardgasvondsten. Minister Andriessen (Economische Zaken) heeft dit meegedeeld in zijn memorie var» antwoord bij het ontwerp van mijnwet continentaal plat. Daarin is een regeling vervat voor het onder zoek naar en de winning van delfstof fen onder de Noordzeebodem. Als de wet in werking treedt zal tege lijk een algemene maatregel van be stuur van kracht worden, waarin de beperkingen en voorschriften zijn op genomen, die aan verkennings- en win ningsvergunningen voor aardolie en aardgas zullen worden verbonden. Minister Andriessen wil zo schrijft hij de staat niet zelf laten deelnemen in exploraties en exploitaties. Wel moe ten de activiteiten voor opsporing en winning worden bevorderd en moet de gemeenschap zoveel mogelijk delen in de opbrengst. De vergunninghouder heeft de plicht de winning in hoog tempo te laten ver lopen. Vergunninghouders kunnen wor den belast met een oppervlakterecht, een eenmalige betaling van een recht bij het verlenen van een winvergun- ning en een heffing naar de waarde van de gewonnen delfstof (royalty) en/of winstaandeel. Voor winningsvergunningen zal het Nederlandse deel van het plat worden verdeeld in blokken van 400 vierkante km. Loopt de aanwezige delfstof over van het ene blok in het andere, dan kan de minister de vergunninghouders verplichten tot gemeenschappelijke winning. Andriessen: procenten DE „MUUR" wordt gemoderniseerd, al dus verwacht men in West-Berlijn. Hij zou wel mooier worden maar moeilij ker te passeren. DE NOORDWAND van de Matterhorn (4482 meter) is gisteren voor het eerst beklommen. Het werd een „solo" van de Italiaanse alpinist Walter Bonatti. EEN BUIT ter waarde van zesduizend dollar viel een bandiet toe, die met een speelgoedpistool een Amerikaanse bank in Frankfort was binnengedrongen. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe enige regen of sneeuw. Aan vankelijk weinig wind met plaatse- ,a!cr n,atige wind uit wes telijke richting. Temperaturen in het algemeen enkele graden boven het vriespunt. Vandaag: zon onder 18.09 uur. Maan onder 10.54 uur. Morgen: zon op 37 uur Maan 3.25 uur. De beslissing werd voorafgegaan door overleg met Gemenebest- en andere regeringen, die zowel bilateraal als in internationale organisaties nadeel on dervinden van de toeslag. Bijna alle importerende landen hebben aange drongen op een snelle en aanzienlijke vermindering. Waarnemers zijn van oordeel dat achter de huidige regeringsmaatregel interne meningsverschillen schuilgaan. De vermindering van vijf procent werd blijkbaar afgedwongen door de EFTA- leden, die op het ogenblik vergaderen in Genève. De minister van economische zaken, George Brown, vertegenwoordigt daar Groot-Brittannië. Hij durfde niet naar Genève zonder een vermindering van tenminste vijf procent te kunnen belo ven. Oorspronkelijk werd deze conces sie, naar verluidt, te groot geacht. Mi nister Callaghan zou de Britse econo mie daarvoor nog veel te zwak hebben gevonden. Er volgden langdurige discussies in de schoot van de regering-Wilson. Brown hield voet bij stuk en won ten slotte het pleit. Callaghan gaf alleen toe om de EFTA-partners tevreden te stellen. Hij deed dat op voorwaarde dat de toeslag nog tot en met 26 april, pre cies zes maanden na de afkondiging ervan, ongewijzigd zou blijven. De EFTA-landen schijnen nu nog niet hele maal tevreden te zijn, omdat ze op een onmiddellijke vermindering rekenden. Het komt er voor de Britse regering dringend op aan tenminste een deel van het geschokte internationale ver trouwen te herwinnen. Ze staat nog al tijd niet zo sterk in de economische schoenen, maar vanavond gaven bui tenlandse handelskringen in de Britse hoofdstad toch blijk van tevredenheid over de voorgenomen vermindering van de toeslag. Men sprak er de hoop uit dat deze maatregelen de invoer uit landen aan de overzijde van Het Ka naal snel zou doen toenemen. E.E.G.-functionarissen hebben er maandag hun teleurstelling over uit gesproken dat de verlaging van de Britse importheffing niet onmiddel lijk toepasbaar wordt. Tevens wordt het in de kringen van de Europese Economische Gemeenschap te Brussel betreurd dat geen schema voor toe komstige verlagingen van de import heffing is aangekondigd. Overigens werd vernomen dat de Europese commissie erover verheugd was dat het heffingspercentage met vijf percent is verminderd en niet met twee en een half procent, zoals aan vankelijk werd verwacht. In een afzonderlijke verklaring zei minister Callaghan later, dat de totale civiele uitgaven in het komende be grotingsjaar 1956/66 7134 miljoen pond zullen bedragen. Dat is een stijging van 585 miljoen of 8,9 percent, ten opzich te van de begroting voor het lopende jaar. Hij beloofde dat er verandering zal worden gebracht in het bestedings programma, dat deze regering van de vorige heeft geërfd. Daardoor zullen de totale uitgaven, van de overheid en par ticulier, in evenwicht komen met de beschikbare middelen. Dit betekent een scherp toezicht op de toeneming van de overheidsuitga ven. De Britse regering heeft inmiddels het besluit genomen dat de gemiddel de toeneming van de overheidsuitgaven tot 1970 beperkt moet blijven tot 4,25 procent per jaar Volgens minister Cal laghan houdt dit in dat de particuliere bestedingen dit percentage evenmin te boven mogen gaan. Deze besluiten zullen ook een gelei delijke ontwikkeling van de Britse eco nomische en sociale politiek mogelijk maken, aldus de bewindsman. De uit gaven zullen in een realistische verhou ding staan tot ons vermogen om uitvoe ring te geven aan nieuwe plannen, zo zei hij. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Vanaf 1 maart wordt het knippen van heren en kin deren 10 procent duurder. De minister van Economische Zaken heeft goed ge vonden dat de herenkappers hun tarie ven, zoals die per 1 januari 1964 wer den vastgesteld, verhogen. DEN HAAG De Nederlandse vereniging van huisvrouwen heeft bezwaren gemaakt tegen een even tuele sluiting van bakkeryen op maandag. Zij had vernomen dat het voornemen hiertoe bestaat. Sluiting op maandag betekent drie dagen oud brood op dinsdagmorgen, z.o rede neert de vereniging, en dat is een bezwaar omdat bet brood door de mindere kwaliteit snel oudbakken wordt. Het ergst zou zij het vinden voor hij die hun twaolfurtje mee nemen naar werk of school. Als van wege de vijfdaagse werkweek een sluiting van de bakkerswinkels op twee dagen in de week (de zondag en een andere dag) noodzakelijk zou zijn, dan behoort die tweede dag geen zaterdag of maandag te zijn. vindt de vereniging. Ze vindt ook dat ons land ongunstig afsteekt by het buitenland, waar alle dagen en vaak meermalen per dag vers brood is te krijgen, terwijl er ook wat de kwali teit betreft in het algemeen een on gunstig verschil is. Uit bakkerijkringen vernamen wij dat het nog helemaal niet vaststaat welke consequenties de vijfdaagse werkweek voor de broodbezorging en de openingstijden van bakkers winkels zal hebben. Hartroerende taferelen speelden zich gisteren af op de luchthaven Schiphol toen daar de geredde he, manningsleden van het vergane vrachtschip Sophocles van de KNSM arriveerden. Geredden en familieleden vlogen elkaar in de armenblij en opgelucht. Na deze ontmoeting deden de opvarenden aan de journalisten het verhaal van hun ervaringen. Zie daarvoor pagina zeven onderaan ESKILSTUNA Twee leden van de Bulgaarse waterpoloploeg „Tsjerveno" hebben maandag in Eskilstuna, waar de groep verbleef, bij de Zweedse politie politiek asiel gevraagd. „Tsjerveno" heeft dit weekeinde in Zweden wed strijden gespeeld in het toernooi om de Europa-beker voor waterpoloteams. De overige spelers van de ploeg ver trekken vandaag weer naar hun land. (Van onze correspondent) HENGELO Bij een wilde staking in de appendagefabriek van G. Dikkers en Co., n.v. te Hengelo, heeft 80 procent (ong. 600 man) van het fabrieksperso- neel het werk neergelegd. Gister middag staakte ook het personeel van Dikkers, dat aan de haven werkt. De drie vakbonden stonden niet ach ter de staking i.v.m. de vergadering van de Vakraad, die gistermiddag deze aan gelegenheid in Utrecht behandelde. Aan leiding tot het conflict was de wyze van toepassing van de loondifferentiatie van 4 procent. In een gezamenlijke vergadering van de vakorganisaties, die gistermiddag werd gehouden, werd besloten weer aan het werk te gaan, nadat bekend was geworden, dat de directie weer be reid was met de vakbonden te gaan on derhandelen. Deze mededeling werd als een overwinning aan werknemerszijde beschouwd. Het personeel was „wild" gaan sta ken, aldus verklaarden ze gistermid dag in de vergadering, omdat de di rectie via een brief aan het personeel had gepoogd een wig te drijven tus sen de leden en het bestuur van de vakbonden. De directie deelde in de brief nl. mee dat overeenstemming was bereikt over de toepassing van de differentiatie. In werkelijkheid hadden slechts de districtsbestuurders in prin cipe hun fiat gegeven en hing alles af van de mening der leden. De leden verwierpen prompt de voorstellen. De aanvankelijke voorstellen van de directie waren naar de mening van de organisaties niet acceptabel omdat slechts bij 25 procent van de tarieven diensten de beloning er zou komen. In het principe-akkoord zou 85 pro cent van de werknemers vooruitgaan. In de brief vertelde de directie boven dien dat in de ledenvergadering slechts zeven procent tegen het akkoord had gestemd. Dat de bedrijfsleiding slecht was ingelicht bleek gistermorgen, toen de massale staking uitbrak. Wanneer de directie de huidige plan nen doorvoert zal dat haar op een be drag van 85.000 gulden per jaar komen. Een volledige toepassing van de diffe rentiatie zal 170.000 gulden per jaar kosten. Gisteravond laat, nadat de avond ploeg normaal aan het werk was ge gaan. werd het overleg tussen de twee partijen hervat. (Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het beraad van het kabinet, dat maandag de geihele mid dag heeft geduurd, heeft nog geen op lossing voor de moeilijkheden rond radio en televisie gebracht. De mi nisterraad heeft aan deze hoofd schotel ook niet alle beschikbare tijd kunnen besteden, omdat vele agenda punten nog van de normale vergade ring van vorige week waren blijven staan. Premier Marijnen heeft eerst' de lopende zaken afgewikkeld, vóór het debat over radio en televisie werd vervolgd. Het beraad over deze zaak zal deze week worden voortgezet. Voor zover bekend zal de ministerraad van daag niet vergaderen. Gezien de ontwikkelingen houdt men er in politieke kringen re kening mee, dat minister Bot de be loofde nota niet meer voor 1 maart bij de Tweede Kamer zal kunnen in dienen. Het vastenavondfeest is in aantocht en ook in Zeeland gaat dit leutige ver schijnsel meer en meer de kop opsteken. Op 'diverse plaatsen in Zeeuwsch-Vlaan deren en ook hier en daar op Zuid-Be veland. „Dagblad De Stem" besteedt er vandaag extra aandacht aan en wel in de vorm van een speciaal carnavals- krantje, dat een overzicht biedt van wat er hier en daar vanaf komende zaterdag tot de daaropvolgende dinsdag te doen VATICAANSTAD Paus Paulus VI heeft gisteren tydens een geheim con sistorie 27 nieuwe kardinalen uit 20 verschillende landen benoemd omdat, zoals hij zei, het Heilig College inter nationaal van aard moet zijn, zodat de Kerk „alle volkeren die daartoe geroe pen zyn kan omvatten". In zijn toespraak tot de kardinalen wees de paus erop dat de forse uitbrei ding van het kardinaalscollege tot ruim 100 niet overdreven is, gezien het re presentatieve karakter van het kardi naalscollege en zijn grotere verant woordelijkheid in de leiding der Kerk. Integendeel, het is niét uitgesloten dat het kardinaalscollege nog verder zal DEN HAAG Op de rijksweg Am sterdam-Utrecht hebben zich maan dagavond tussen half zes en zes uur enkele kettingbotsingen voorgedaan, waarbij in totaal ongeveer dertig auto's waren betrokken. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorge daan. Wel is aanzienlijke materiële schade veroorzaakt. Naar wij van de rijkspolitie verne men, is de gouden RAI-tentoonstel- ling in Amsterdam, die om vijf uur haar poorten tot zeven uur 's avonds sluit, de oorzaak van de grote ver keersdrukte op de rijkswegen van Am sterdam naar Utrecht, Den Haag en Rotterdam Het RAI-ver keer" voegt zich om deze tijd bij het normale spitsuur-verkeer. Dat veroorzaakt een overbelasting van de wegen. Het ge volg is dat zich min of meer ernstige botsingen voordoen- 55 MiiNCHEN In München is gisteren het proces begonnen tegen veertien Westduitse verpleegsters in de leeftijd van 47 tot 67 jaar, die ervan worden beschuldigd te hebben deelgenomen aan de uitvoering van het zg. euthanasie programma van de nazi's, waarbij 100.000 tot 200.000 ongeneeslijk zieke patiënten werden gedood. De verpleegsters maakten deel uit van de medische staf van de psychia trische inrichting in Obrawalde in Pommeren, waar van 1942 tot 1945 ten minste 8000 patiënten werden gedood. De verpleegsters worden er onder meer van beschuldigd de verdovende stof fen te hebben bereid, patiënten te heb ben vastgehouden en dodelijke injecties te hebben toegediend. Eén van de beschuldigden, Margarete Tumovski, die beschuldigd wordt van medeplichtigheid aan moord in 200 ge vallen, huilde maandag toen zij voor de rechters een verklaring moest afleg gen: een andere viel flauw. Drie van de beklaagden worden beschuldigd van medeplichtigheid aan moord in 150 tot 210 gevallen, vier andere in 20 tot 35 gevallen en de overigen in één tot vijf gevallen. Aan het „doden uit medelij den" kwam eerst een einde toen op 29 januari 1945 het Rode Kruis in Obra walde arriveerde. In de aanklacht wordt gezegd dat Hitier opdracht had gegeven ongenees lijk geestelijke zieken, die in nazi-do cumenten worden omschreven als „le vende wezens die het leven onwaardig zijn", te liquideren. De veertien vrouwen bevinden zich niet in hechtenis. De nu 63-jarige voormalige verpleeg ster Luise Erdmann probeerde haar medewerking aan het doden van gees teszieken te rechtvaardigen door te wijzen op haar eed van trouw aan Adolf Hitler. „Ik ben aan die eed ge bonden", zo verklaarde zij. „Het doden van geesteszieken was door de hoogste instanties gelast". Zij was er boven dien bang voor geweest dat ze bij wei gering de bevelen op te volgen in een concentratiekamp terecht zou komen. Luise Erdmann, wie 210 gevallen van moord ten laste worden gelegd, zei ook nog dat vele zieken al dagenlang „in doodsstrijd" lagen. „Ik beschouwde toen de actie als een weldaad". Al voor het begin van het proces hebben de verpleegsters zich verdedigd met de verklaring dat het doden van geesteszieken een wettelijke maatregel was, die zij mede onder druk van de artsen moesten uitvoeren. De man die vermoedelijk de grootste verantwoor delijkheid droeg voor de moorden, de directeur van de inrichting Grabowski, zou in 1946 zelfmoord hebben gepleegd. De vrouwelijke arts Hildegard Wer nicke en de verpleegster Helena Wiec- sjorek, zijn wegens dezelfde misdrijven in 1946 in Oost-Berlijn ter dood ver oordeeld en terechtgesteld. AMSTERDAM De Europa-Cup wedstrijd DWS - Vasas Gyoer wordt door de televisie uitgezonden. Dit is besloten tydens een byeenkomst tussen voorzitter Solleveld van DWS, direc teur Bessem van het Olympisch Sta dion en de secretaris-penningmeester der K.N.V.B., Lo Brunt, enerzijds en Jean Smits van de N.T.S., anderzijds. De uitzending begint om 20.30 uur via Nederland I. Voorts is bekendgemaakt dat ook de returnwedstrijd Vasas - DWS op 10 maart direct door de N.T.S. zal wor den uitgezonden, 's middags om 15.30 uur. Een herhaling van deze wedstrijd zal dezelfde avond worden gegeven om 18.00 uur. Ook de interlandwedstrijd Noord-Ier- land - Nederland op 17 maart in Belfast zal door de N.T.S. op het beeldscherm worden gebracht, 's avonds om 20.45 uur. De N.T.S. heeft besloten de aanbie ding voor de wedstrijd Benfica-Real Madrid, die eveneens woensdag a.s. wordt gespeeld, af te slaan. worden uitgebreid. De paus wees ver volgens op enige van de motieven, die hem bij de uitbreiding van het college hebben geleid. Hij voegde eraan toe dat hij het college geen „nieuwe eer of pri vileges" kan geven, maar van de kardi nalen nieuwe diensten moet vragen. Paulus VI heeft meer de medewer king der kardinalen in de curie nodig, ook al worden zij reeds in beslag geno men door de zorgen van hun ambt in de Kerk. De paus sprak de wens uit dat alle gelovigen zouden zien dat hij alle leden der Kerk een goed hart toedraagt en hen allen respecteert. In het begin van zijn rede had de paus reeds erop gewezen dat door de nieuwe benoemingen de universaliteit der Kerk beter tot haar recht komt. In het bij« zonder noemde de paus hier de benoe- ming van de drie oosterse patriarchen Meouchi, Maximos en Sidarouss, als mede de bisschoppen der vervolgde kerk (Beran en Slipyi) en verdienste lijke mannen uit de praktijk der Kerki theologie, volksmissie en prediking. Uit protest tegen de kardinaalsbe noeming van de Melchitische patriarch Maximos IV Saigh is diens patriarch- vicaris voor Egypte, mgr. Zoghby afge treden. Mgr. Zoghby is ondergeschikt aan patriarch Maximos, die hem belast heeft met het bestuur der melchitische kerk in Egypte. In zijn motivering verklaart mgr. Zoghby, dat de aanvaarding van de kardinaalsbenoeming een verloochening is van het patriarchenschap en zijn rechten in de kerk. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De A.N.W.B. heeft in samenwerking met de bond van garage- en aanverwante be drijven een pechpakket samengesteld van reserve-onderdelen, waarmee de automobilist zich onderweg voorlo pig kan redden. Het pechpakket be vat een ventilatorriem, een set con tactpunten. een condensator, een bougie, koolborstels, zekeringen en reservelampen. In negentig procent van de pechgevallen kan de bestuur der zich hiermee volgens de A.N.W.B. voorlopig redden. De gedachte is in feite uit de nood geboren. De Wegenwacht onder vindt tijdens de weekeinden steeds grotere moeilijkheden bij het verkrijgen van onderdelen. Het pak ket is dus de technische eerste hulp voor de automobilist, waarmee de wegenwachter handelend kan optre den. Het is zelfs zo, dat een groot deel van de pechgevallen door de automobilist zelf opgelost kan worden. De A.N.W.B. heeft dit al 40.000 automobilisten door middel van een speciale cursus kunnen le ren. Dit jaar verwacht men zelfs 10.000 inschrijvingen voor „pech on derweg". (Advertenties)

de Stem | 1965 | | pagina 1