I van Vierjarig contract voor vrijwilligers RANGER-FOTOS WIJZEN UIT Maanoppervlak sehuimachtig Khanh weigert ontslag >N Bot bespreekt financiering met Witte veen Malcolm X vermoord in „Harlem' Kroonprinses opgewekt in de West ULBRICHT WOENSDAG BIJ NASSER Koekoek mag geen grootste boer zijn Let-kissers laten vloer bezwijken il voor u een ver- vele automatische n goede ruil zijn. RGEN OP ZOOM DAGBLAD VOOR ZEELAND Noordelijke wind S"guur Z°n °P 7,40 UUr' Maan op GEEN GARANTIE MINDER NACHTRUST DOOR OPONTHOUD TIEN DODEN BIJ ZWEEDSE TREINRAMP BESPAREND DEFENSIEPLAN Vader en zoon in auto verdronken Negenentwintig kinderen dood door vergiftiging Zes man gered na brand op drijvend eiland ikje niet d mij daarom jmplaar. en briefkaart iden aan: ?EESMANN te Breda 105e JAARGANG Ne. 24824 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 M AANPAP 22 FEBRUARI 1900 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) 3ERDE TELEVISIE-NET MOGELIJKE OPLOSSING NEW YORK De Ameri kaanse nationalistische neger leider Malcolm X (38) is zon dag vermoord. Hij werd door vier kogels in de maag getrof fen en overleed korte tijd later. De schoten werden op hem af gevuurd tijdens een bijeen komst in de New Yorkse neger- wijk Harlem. Twee negers die door de politie zijn aangehouden, kon den slechts met de grootste moeite van een „lynchpartij" worden gered. MALCOLM X zwarte leider I Malcolm X sprak een vijfhonderdtal leden toe van van zijn Organisatie van Afro-Amerikaanse Eenheid", een I beweging voor negerrechten, waarin hij I de suprematie van de neger over het blanke ras predikt. I j vorrPde de organisatie toen hij uit de beweging van de „Zwarte Moslems van Elijah Muhammed" was gezet. Volgens een getuige werden acht of tien schoten afgevuurd op Malcolm X die op het toneel van een danszaal stond, De getuige had gezien hoe een man met een pistool in de hand de I vlucht nam. Zwaar bloedend werd de negerleider op een brancard uit de zaal gebracht. Zijn vrouw huilde hysterisch en riep: ,,Zij maken mijn man dood". I Twee van zijn bewakers, die naast hem stonden toen de schoten werden afgevuurd, waren aan zijn zijde toen hij de Vanderbiltkliniek werd binnen gereden. Kort na de aankomst werd bekendge maakt. dat Malcolm X was overleden. Een woordvoerder van het ziekenhuis I zei dat Malcolm X vermoedelijk al was overleden voor hij het hospitaal I was binnengebracht. Een week geleden werd een bomaan slag op de woning van de negerleider gepleegd. De daders daarvan zijn nog 1 niet gegrepen. ZES DODEN, twee Britten en vier Cy prioten, eiste een brand op een Britse basis in Dhekelia op Cyprus. Óver de oorzaak zijn de meningen verdeeld. ZESENTWINTIG doden heeft een grondverschuiving op de helling van eist VUlkaan in liet Andesgebergte ge- I TURKIJE heeft, een week nadat pre- I vu' *nonoe is afgetreden, een nieuw I in? Sekregen. De nieuwe premier J neet Soeat Oergoeploe. PR: SOEBANDRIO, minister van bui- I Jf ,J,nclse zaken van Indonesië, heeft *^rKlaard niet te „geloven" dat men in zijn land bezig is een atoombom te ma- Weersverwachting, medegedeeld door iet K.N.M.I., geldig tot vanavond: veranderlijke bewolking met tijdelijk ichte sneeuw of motregen. Zwakke wmatiffe n°ordeli.jke wind. Middag- 1 mperaturen enkele graden boven bet vriespunt. iaïdaa,g-,zon onder iS-O? uur. Maan onder 10.30 uur. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het kabinet zoekt thans naarstig naar een oplos sing voor het radio- en televisieprobleem door middel van het stich ten van een derde televisienet. De liberale en christelijk-historische ministers schijnen dit derde tv-net als prijs te wensen, voor hun medewerking aan de verdere plannen van minister Bot. Vandaag is er een gesprek tussen de ministers Witteveen en Bot over de financieringsmogelijkheden voor het derde net. Met deze verrassende ontwikkeling schijnt de kans op een com promis binnen het kabinet iets groter te zijn geworden dan vorige week mogelijk leek. De halsstarrigheid waarmee vooral minister Scholten het grond idee van commerciële televisie is blijven verdedigen, schijnt vol komen in strijd met de duidelijkheid waarmee de Tweede Kamer dit al tweemaal heeft afgewezen. In Haagse politieke kringen be grijpt men dan ook niet, hoe het mogelijk zal zijn een derde net in de overgangstijd tot werkelijkheid te maken. Vooral de problemen van financie ring, artistieke mankracht en studio ruimten schijnen minister Bot onover komelijk toe. Omdat financiering van dit derde net uit reclame volledig in strijd is met de uitspraak van de ka mer, kan alleen de schatkist de oplos sing brengen. Zondag is hierover de hele dag druk geconfereerd en men heeft gewerkt aan het opstellen van de nodige berekeningen in verband met het overleg tussen de ministers Bot en Witteveen vandaag. Het is daarbij niet zonder betekenis dat prof. Witteveen politiek het idee van het derde net als oplossing voor de moeilijkheden steunt, maar als minister van Financiën de schatkist gesloten moet houden. Hoe hij uit dit dilemma wil komen kon in Den Haag zondag niemand voorspellen. Het is bovendien zonder meer duide lijk dat het vinden van voldoende geld middelen nog geen enkele garantie biedt voor de artistieke en ruimtelijke problemen, waarmee minister Bot te kampen heeft. In Haagse politieke krin gen geloofde men niet dat een oplos sing hiervoor te vinden zal zijn. Men wees erop dat het tweede net nog niet eens volledig in gebruik is omdat de technische middelen in onvoldoende mate beschikbaar zijn. De liberale en christelijk-historische ministers willen echter een derde t.v, net, omdat alleen dan voldoende zend uren beschikbaar 2ullen komen om ook een nieuwe gegadigde een redelijke kans te bieden. Zoals bekend wordt thans op het eerste en tweede net to taal 60 uur per week uitgezonden, waarvan 24 uur door de N.T.S. en 36 uur door de vijf omroepen tezamen Wanneer hier een zesde gegadigde bij komt, krijgt deze naar het oordeel van de V.V.D.-, en C.H.-bewindslieden niet de kans zich op een behoorlijke basis aan de kijkers te presenteren. Minister Bot is van mening dat eerst de beide bestaande netten volledig moeten wor den benut eer met een derde net kan worden begonnen. Het was op de vergadering van de K.V.P.-partijraad in Utrecht een zeer opvallende zaak dat niemand behoefte had aan een debat met fractieleider Schmelzer of woordvoerder Baeten over het door de fractie gevoerde ra dio- en t.v.-beleid. Mr. Baeten had nog eens duidelijk uiteengezet langs welke lijnen de fractie opereert: 1. Geen be zwaar tegen invoering reclame; 2. Er moet een eerlijke openheid komen, waarbij ook een faire kans wordt ge boden aan andere representatieve groe pen; 3. De regering dient uit te gaan van het duidelijke standpunt dat de grote meerderheid in de Tweede Ka mer al tweemaal heeft ingenomen. Daarnaast zei mr. Baeten dat het onbegrijpelijk is dat in een land, waar vrijwel alles wettelijk geregeld is, het omroepbestel het moet doen met en kele artikelen in de telegraaf- en tele- foonwet, aangevuld met een paar ko ninklijke besluiten. Het wordt, na 40 jaar, zo zei hij, hoog tijd dat er een behoorlijke wet komt. BOT: hard hoofd WILLEMSTAD Duizenden schoolkinde ren hebben prinses Beatrix op het bor des van het gouvernementshuis in het Nederlands en het Papiamentoe toege zongen op de eerste dag van haar be zoek aan de Nederlandse Antillen. Kstar opgewekte humeur bleek weinig te heb ben geleden van de onprettige vertra ging, die zij bij de vliegtocht van New- York vaar Curasao ondervond. De convair moest terugkeren voor onder zoek, nadat een onbekende vrouw de telefonische boodschap had doorgege ven .Vlucht 92 zal vanavond veron gelukken. Veel mensen zullen worden gedood". Ondanks de vier uur oponthoud ver welkomde een enthousiaste menigte de prinses. Tot gouverneur Debrot, minis ter-president Jonckheer en gezaghebber Gorsira zei ze bij de begroeting „Het spijt me dat ik u uit uw bed heb ge houden". De prinses zag er allerchar- mantst uit in een groen complet met zwarte hoed en tas. Er is verder geen rekening gehouden met de zoveel kortere nachtrust van de prinses. Het programma werd ongewij zigd uitgevoerd, 's Morgens om acht uur al inspecteerde zij de erewacht. Na de kinderaubade maakte de prinses een rondrit. Vele duizenden juichten haar hartelijk toe. Bij het monument voor de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog aan het Waaigat legde zij een krans. Voorts bezocht zij de Dr. Albert Schweit- zerschool, een kleuter- en lagere school, die door kinderen van elf nationalitei ten wordt bezocht. Na nog een r.-k. middelbare meisjesschool te hebben be zocht, bood het bestuurscollege van Curagao haar een lunch aan in het historische tot een restaurant omge bouwde „Fort Nassau". Zaterdagavond maakte prinses Beatrix opnieuw een rondrit. De dag werd be sloten met de officiële opening van het Landsinstituut voor de Volksgezond heid. NIJMEGEN De Nijmeegse car navalsvereniging „De Platenpet- sers", heeft geen kans gekregen het Tweede-Kamerlid voor de Boe renpartij, de heer H. Koekoek te Bennekom, tot „grootste boer van Nederland" te proclameren. De heer Koekoek, tevoren ge polst, had zich niet afkerig getoond en hij had mondeling en schrifte lijk toegezegd aanwezig te zijn bij de uitreiking van de onderschei dingstekenen, zaterdagavond in ho tel Erica te Berg en Dal. De heer Koekoek deelde zater dagmiddag om vijf uur telefonisch mede dat het bestuur van zijn par tij er bezwaar tegen had dat hem de titel zou worden verleend. Daar om heeft hij 's avonds het feest van de carnavalsvereniging niet bijge woond. EEN STAKING van 48 uur heeft voor al in Brussel en Brugge benzinestations „stilgelegd". De eigenaars willen een verhoging van de benzineprijs met 20 centimes. SKOEVDE Het aantal doden als gevolg van de botsing tussen een Zweed se expresstrein en een stilstaande perso nentrein, zaterdagmiddag op het station Skultorp in centraal-Zweden is zondag gestegen tot tien. In het ziekenhuis in Skoevde, vijf ki lometer ten noorden van Skultorp, is een der gewonden, een 12-jarig meisje, zondagmorgen overleden. Alle slachtof fers waren Zweden. Er werden 56 gewonden in ziekenhui zen opgenomen. De toestand van acht van hen werd kritiek genoemd. De express vervoerde honderden school kinderen die in het noorden van Zweden hun wintervakantie zouden doorbren gen. DEN HAAG Defensie wil het aantal dienstplichtigen bij de technische diensten van de land macht sterk inkrimpen en ver vangen door vrijwilligers met een vierjarig contract. Een technisch vrijwilligers zou drie dienstplich tigen kunnen vervangen, m<eent staatssecretaris Haex. In overleg en in nauwe samenwerking met werkgeversorganisaties en vakcen trales werkt men op het ogenblik aan een plan voor de opleiding van deze vrijwilligers, (chauffeurs, monteurs, elektrotechnici, metaalbewerkers, bank werkers en dergelijge) bij civiele tech nische bedrijven. Deze bedrijven krijgen de zekerheid dat de jonge technici na hun militaire dienstverband bij hen terugkeren. Defensie denkt met dit plan in de loop der jaren miljoenen guldens te kunnen besparen en een bijdrage te kunnen leveren aan het terugbrengen van het arbeiderstekort. Men hoopt er eind 196 bij wijze van proef mee te kunnen beginnen. Het bedrijfsleven wil graag mede- LAAG SOEREN De heer Rix (41) uit Eerbeek en zijn veertienjarige zoon zijn zondagmiddag verdronken, toen zij in Laag Soeren met een personenauto in het Apeldoorns-Dierense kanaal kwamen. Het ongeluk gebeurde in een flauwe bocht. De bestuurder reed met vrij grote snelheid. De auto kwam ondersteboven in het kanaal terecht. ZANDVOORT Bij een botsing op de Boulevard Barnaart in Zandvoort is gisterenmiddag de kruidenier C. J. B. (40) uit Amsterdam zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is overleden. De botsing ontstond toen de heer B. zijn auto wilde keren. Staatssecretaris HAEX één vrijwilliger voor 3 dienstplichtigen werking verlenen omdat het daardoor een wezenlijke verbetering verwacht van de overspannen arbeidsmarkt. De bedrijven behoeven namelijk minder jongens af te staan voor de militaire dienst, zodat de continuïteit in het ar beidsproces gegarandeerd blijft. Boven dien weten zij dat zij de door hen op geleide technische vrijwilligers na enige jaren als goed geschoolde werk krachten terug krijgen. De voornaamste zorg van de defensie autoriteiten is echter het aantrekken van vrijwilligers. Deze jongeren moeten namelijk gelijkwaardig gesalarieerd worden als hun collega's in de burger sector. Voorstellen hiervoor komen binnengort bij de Staten Generaal. Staatssecretaris Haex van de Land macht heeft hierover zaterdag in een bijeenkomst van de C.H.L. in 's-Graven- zande een en ander meegedeeld. Defensie denkt aan soortgelijke plan nen voor andere landmachtdiensten, zo als de administratieve en de intendan ce-sector Waarschijnlijk worden voor deze diensten meer burgers aangetrok ken. Minister De Jong heeft hierover destijds in zijn defensienota al enige ideeën gegeven. (Van een onzer verslaggevers) PASADENA WASHINGTON Dr. Gerard Kuiper, een uit Nederland af komstige Amerikaanse astronoom, heeft zaterdag te Pasadena, Californië ver klaard, dat het maanoppervlak sehuim achtig is. Foto's met het ruimtevoer tuig „Ranger 8'' genomen, duiden hier op. Onder de broze laag zouden volgens dr. Kuiper veel verraderlijke dingen kunnen zijn verborgen, die een hinder paal zouden vormen voor de landing van een bemand ruimteschip op de maan. Het is naar zijn mening niet mogelijk om aan de hand van deze foto's uit te maken, hoe sterk het maanoppervlak is. ,,Ik persoonlijk zou willen zeggen, dat de sterkte vergelijkbaar is met ge steente dat in een luchtledig is gesmol ten". Een zo nauwkeurig mogelijke bepa ling van de aard van de maanopper- vlakte is van groot belang voor de uit voering van het Amerikaanse program ma voor de ruimtevaart, dat voorziet in een landing van een bemand ruim tevaartuig op de maan, in 1970. De Ranger 8 is zaterdagmorgen en kele minuten voor elf met een snelheid van ruim negenduizend kilometer per uur in de ,,zee der stilte" op de maan te pletter geslagen. Technici schakel den drieëntwintig minuten eerder de zes televisie-camera's in, tien minuten vroeger dan aanvankelijk het plan was. Zij begonnen onmiddellijk een stroom van beelden van het snel naderende maanoppervlak naar de aarde te zen den, waar de twee reusachtige schotel antennes van het volgstation aan de rand van de woestijn bij Pasadena en kele seconden later gretig de signalen opvingen. De foto's bleken van goede kwaliteit. Het ruimtevaartuig kwam binnen 24 km van het geplande doel terecht. De Ranger 8 maakte foto's van een uitgestrekt gebied van de maan, waar onder de „zee der rust" en de „zee der sereniteit". Een en ander heeft ten doel de plaats(en) te bepalen waar toekomstige maanreizigers zullen landen. SAIGON/LONDEN De opperbe velhebber van de Zuidvietnamese strijdkrachten, luitenant-generaal Nguyen Khan, weigert het ontslag te aanvaarden dat staatshoofd Phan Ivhan Suu. hem heeft verleend. Zondagavond werden troepenbewegingen waargeno men in de richting van Saigon. Khan deed een beroep op negen divisiecom mandanten hem trouw te blijven. Als opvolger van Khan is benoemd generaal-majoor Tran Van Minh, een rooms-katholiek, die tevoren chef-staf van de strijdkrachten was. Hij is één van de weinige generaals die zich nooit met krachtspolitiek heeft ingelaten. In de bekendmaking werd gezegd dat Khan „tot andere plichten is geroe pen". Phan Khan Suu heeft heel wei nig macht over de strijdkrachten, maar in theorie kan hij generaals overplaat sen van de ene functie naar een an dere. De jongste overplaatsing is klaar blijkelijk het werk van de machtige raad van de strijdkrachten, die bestaat uit de 22 machtigste generaals van het land. De raad kwam zaterdag in afwezig heid van Khan bijeen en schijnt toen tot de jongste maatregel te hebben be sloten, ondanks het feit dat Khan de zoveelste opstand onderdrukte en za terdag de toestand weer geheel meester scheen. Parachutisten van de Zuidvietnamese regeringsstrijdkrachten hebben zaterdag aan de Voeng Ro Baai, vijf km ten zuidwesten van Kaap Varella in mid- den-Vietnam, een schuilplaats ontdekt waar een geweldige wapenvoorraad was opgeslagen, naar schatting voldoen de voor de uitrusting van vier tot vijf Vietcong-bataljons. LOEANDA Negenentwintig kinde ren van een weeshuis in de Angolese hoofdstad Loeanda zijn door voedselver giftiging om het leven gekomen. Dertig zijn er opgenomen in een ziekenhuis. Voor het leven van elf kinderen wordt ernstig gevreesd. Onder de slachtoffers zijn enkele Europese kinderen. Vermoed wordt, dat de kinderen bo nen hebben gegeten, die met het insec ticide carbon sulfide zijn bespoten. Per vliegtuig zijn inmiddels geneesmiddelen aangevoerd. De meeste slachtoffertjes zijn tussen de zes en tien jaar oud. (Van een onzer verslaggevers) DONGEN Vijfhonderd geest driftige carnavalisten zijn zondag omstreeks middernacht in Dongen door de vloer gegaan. Aangevoerd door de prinselijke kapel „De Peeënstampers" dansten zij in ho tel-restaurant „De Posthoorn" van Leen Suikers de „Let-Kiss". Toen de vloer bezweek deden zich geen ernstige ongelukken voor. MARSEILLE De Franse tanker „Ali- ze" heeft zondagmorgen omstreeks half zeven de zes man gered, die van het door brand geteisterde „drijvende eiland" van Jacques-Yves Cousteau zijn ge vlucht. Ze hadden toen zesendertig uur in een rubberbootje op de Middellandse Zee gedobberd. OOST-BERLIJN/AMSTERDAM/KA- IRO Het Oostduitse staatshoofd Wal ter Ulbricht is vanuit het Zuidslavische Dubrovnik met het schip „Völkerfreund- schaaft" naar Egypte vertrokken. De 71- jarige staatsman wordt woensdag in Alexandrië verwacht. De aankondiging van dit bezoek was aanleiding tot het conflict tussen Nas ser en Erhard, dat tenslotte heeft geleid tot een leveringsstop van Westduitse wa pens aan Israël. De Nederlandse Zionistenbond heeft in een telegram aan de Westduitse am bassadeur uiting gegeven aan zijn ver ontwaardiging over de Westduitse hou ding. zij noemt die in strijd met de be staande overeenkomst en tot stand ge komen onder druk van schaamteloze chantage door de Egyptische dictator. Bourguiba, staatshoofd van Tunesië, heeft verklaard „volledig achter het standpunt van president Nasser te staan ten opzichte van West-Duitsland en zijn geheime wapentransactie met Israël". Wie gaat er kampioen worden in de eredivisie? Dat is een vraag die nog weken zal worden gesteld. Maar hoe dan ook: Feijenoord heeft door een zege bij MW afstand genomen van DWS, dat op eigen veld verloor van Fortuna '54 en een slechte beurt maakte voor de aanvang van de strijd tegen Vasas Gyoer. Over Vasas gesproken. Trainer Hi- degkuti zag DWS-Fortuna en hij kan geen hoge dunk krijgen van de Am sterdammers. die (en dat is goed nieuws) woensdag waarschijnlijk wel de beschikking zullen hebben over de nu geblesseerde Frits Flinkevleugel. HIDEGKUTI niet veel zaaks Ander nieuws rondom DWS - Vasas Gyoer Vandaag om twaalf uur zal worden beslist of de wedstrijd op het t.v.-scherm zal worden gebracht. De N.T.S. en DWS plegen dan overleg. Waarschijnlijk wordt er een akkoord bereikt. En als dat niet zo is Dan zullen de zuidelijke t.v.-kiikers woensdag toch sport te zien krijgen, want de Belgische t.v. geeft een rechtstreekse uitzending van Benfica- Real Madrid en omdat deze wedstrijd pas om kwart voor elf begint en om half een eindigt kan het woensdag een heel drukke voetbalavond wor den. Ander nieuws NAC, RBC, Willem II en Baronie deden het uitstekend. NAC, dat ernstig wordt bedreigd, maar thans tot enig uitzicht is geko men heeft nog te spelen: thuis: ADÖ, SC Enschede. Feijenoord, Heracles en MVV. Uit: DWS, Fortuna '54, Go Ahead en PSV. Voorts: Theo Verschuren, machtig Zeeuwsch-Vlaming en Belgisch derny- kampioen, is in Sint-Jansteen gehul digd. Huub Seijen is overleden. Anton Geesink is misschien film- Samson. Dit alles uitvoering op onze sport pagina's.

de Stem | 1965 | | pagina 1