Dresden - 1945 Theorie van de vuurstorm klopte..... rooR- PAND NDE 7" MING Dc doctrine „Donderslag" Argeloos Wraakgericht Aswoensdag lingen volgen) 19 ELIJK tea jfswas ïpswas enz. ijven Jen mm 14 15 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 20 FEBRUARI 1965 kennissenkring uitbreiden, [ting CONTACT BUREAU, por huwelijksbemiddeling de Bisschoppen heeft ver mensen vonden langs ner. De werkwijze garan- luding, eigen initiatief en fed van derden, blanco enveloppe de no- tel. 030-60630 hs tel. 020-55783 aat 42 h, tel. 010-118289 lan 219, tel. 070-639092 38, tel. 04900-10571 tel. 08800-23216 tel. 01600-36730 39, tel. 05200-11932 tel. 05900-31154 tel. 02200-18639 125. Venstr. 43, tel. 04490-5695 liefst na afspraak. Ireda) V '2 ïding gevraagd: (mnl.) en typen. IISCHE FABRIEK BREDA a arkt 14, Huls! dezelfde week smiddelenhandel in sbr. Duvekot Brabant ndijke Dm 10.09 uur 's avonds werd het tikken van de klok, dat de radio-uit- zendingei bij de nade ring van vijandelijke vliegtuigen verving, schel onderbroken. Een gejaagde stem krijste in de luidspreker: Achtung Achtung - Achtung! De eerste golven van een grote vijandelijke for matie hebben hun koers gewijzigd en naderen Dresden. Een luchtaan val wore verwacht. De bevolking dient onmid dellijk kelders en sehuif- bunkers op te zoeken. De politie heeft op dracht ieder die zich op straat bevindt te arres teren In zijn Mosquito op dui zend meter boven de zwijgende stad herhaal- K de de Master Bomber van de R.A.F. monotoon via z'n kortegolfzender: Controller te Plate-rack Force: come in, bombar deer de rode marke ringsfakkels. Dresden vierde - het was 1945 juist carnaval. bij de foto's De stad, die in veertien na een kort verhoor om uren tijds een puinhoop werd. Ofschoon het ten strengste was verboden de Altmarkt te betreden sloop menigeen veront rust door de geruchten over de lijkverbranding door de gebombardeer de gebouwen. Een van hen maakte een serie foto's van het lugubere schouwspel op het plein. Hij werd daarbij betrapt en voor de commande rende SS-officier gebracht. Deze liet hem onverklaarbare reden vrij en gaf hem zelfs zijn fototoestel terug. Op de Altmarkt brandden op dat moment verschillen de brandstapels tegelijk. Soldaten brachten de slachtoffers in gevorder de boerenkarren naar de markt. Daar werden de doden door Ukraïnse Wlassow-soldaten, Russi sche overlopers, op stapels gelegd. Een der officieren ontstak telkens de vuren. DE DOOD ALS PRINS CARNAVAL De luchtafweerkanonnen, die Dresden moesten verdedigen zwegen. Nergens viel het oplichten van de flak te con stateren. De Master Bomber stelde vast, dat de stad onbe schermd was. Hij gaf de viermotorige Lancasters bevel hun dodelijke last van geringere hoogte af te werpen. Een grotere spreiding der projectielen was dan verzekerd. Om 10.30 uur gierden de eerste bommen omlaag. Een felle blauwe lichtflits doorkliefde de duisternis, toen een bundel brandbommen ex plodeerde ver van de gemarkeerde sector. Een elektrische in stallatie werd geraakt. „Hallo, Plate-rack Force, mik op de rode gloed. Voorzichtig, iemand heeft te ver gegooid. Prima nu, dat is goed bombarderen". De zware bommenwerpers vlogen van alle kanten in op het markeringspunt, een sportveld. Squadron na squadron. Uit het zuiden, oosten, westen, uitwaaierend over dichtbebouwde straten en pleinen. De duizendjarige stad aan de Elbe stond in lichterlaaie. Het centrum was één vuurmassa. Overal dreunden de zware bommen, die puinhopen omwoel den, gebouwen verbrijzelden en daken van de huizen bliezen. ACHTTIEN minuten na tien over dekten de bomtapijter de hele binnenstad. In de nacht spoten de lichtfonteinen onheilspellend om hoog. De Master Bomber contro leerde het tijdschema, joeg de achter hoede in e<-n laatste donderende vlucht over de stad, controleerde snel het re sultaat en gaf tenslotte aan het radio vliegtuig opdracht: Sein naar basis: doel succesvol aangevallen stop vol gens plan stop. Op die carnavals-dinsdag, 13 febru ari 1945 stierven in Dresden 135.000 mensen, tienduizenden méér dan door de atoombom op Hiroshima. Daaron der vele kinderen, die later bij mas sale crematies door de SS in hun bonte carnavalspakjes werden ver brand. Warschau, Rotterdam, Londen Co ventry, dat waren de namen, die de Luftwaffe, in het zenit van haar macht, als roemrijke wapenfeiten wenste te boekstaven. Ook Dresden vormt een donkere bladzijde in de ge schiedenis van de Tweede Wereldoor log. Deze pagina werd door de geal lieerden geschreven. Zelfs in de benauwde jaren 1940-1941 had men in Groot-Brittannië met de mogelijkheid van stelselmatige bom bardementen op Duitse steden rekening gehouden. _,verzoek van premier Win ston Churchill had prof. F A. Lin- demann (Lord Cherwell) daarover een ste!dnSChaPPelijk rapport samenge- „Bombardementen op steden moe ten als onderdeel van de oorlog voering worden geaccepteerd. De zwakke pu.iten in het Duitse ver dedigingssysteem vormen het mo rea van de burgerbevolking en het binnenlands transportsysteem wil men het Duitse oorlogsappa raat vernietigen, dan moeten de fundamenten waarop het steunt worden ondermijnd: de economie, die het apparaat mogelijk maakt: het moreel, dat het. overeind houdt: de aanvoeren die het voe den en de hoop op overwinning die het inspireert. De bombardementen moeten zich voornamelijk concentreren op ar. beiderswijken. De huizen der be ter gesitueerden staan te ver van elkaar en vereisen te veel bom men. Fabrieken en militaire doe len zijn meestal goed gecamou- 'iferd en moeilijk te treffen. Met inzet van de gehele wapenin dustrie moet het mogelijk zijn l]?or medio 1943 een derde van het ZÜ ,volk ddkloO, te maken". c°ncludeerden de luchtoorlog- specialisten. Wk» MntSe 1fabinet keurde de nieuwe 1942 >?rlo«Ê VDCren op 14 februari SDoërifff 1', Amerikanen namen haar Lübe?kama"iden' e^n"aachtvlucPhttlop startten de Britten in de nacht van 30 op 31 mei 1942 met duizend vliegtuigen op Keulen. In de loop der jaren hadden de ge allieerden ai doende lerend de tactiek van de „vuurstorm" ontwik keld. Men had bij vriend en vijand ontdekt, dat men met een sterke con centratie van branden een kunstmatige tornado van vuur kon verwekken. Dit verschijnsel was zo afschuwelijk, dat. de Polizei-President van Hamburg er een wetenschappelijk onderzoek naar liet instellen. Het resultaat: „De vuurorkaan kan met een me. teorologisch fenomeen worden vergeleken. Als gevolg van de plotselinge en geweldige verhit ting van de lucht ontstaat een he vige opwaartse luchtstroom, die alle verse lucht rondom naar het centrum van de vuurhaard zuigt, daar wordt verhit, eveneens op stijgt, enz. enz. enz. De enorme zuigkracht ontketent een lucht stroom van geweldige krachtHet vuur wordt steeds meer aange wakkerd, alle zuurstof verbruikt. In de meteorologie worden bij normale wervelstormen tempera tuursverschillen van 20 - 30 gra den C. gemeten. Bij deze vuuror- kanen van 600 - 800 1000 gra den". Dit door mensen ontketende monster zou ook op Dresden, maar dan in dui zendvoudige omvang, worden losgela ten. De oorlog had in de historische hoofd stad van Saksen altijd zo ver geleken. Er waren enkele onbeduidende bom bardementen geweest, maar die had de bevolking optimistisch aan naviga- tie-fouten toegeschreven. Om de een oi andere onnaspeurlijke reden geloofden velen, dat de geallieerden Dresden ladden uitverkoren tot de hoofdstaf van het naoorlogse Duitsland. Andere» waren ervan overtuigd, dat tussei Britten en Duitsers een stilzwijgend afspraak bestond: zolang de univers- teitsstad Oxford niet werd gebomba» ieerd, bleef ook Dresden gespaard. Mi!''air gezien was Dresden van g* inge betekenis. Er lag een garnizoe en er waren slechts enkele industrieër De stad was een eeuwenoud cultuui centrum. Vanwege haar veilige repr tatie hadden een aantal administratie ve overheidsdiensten, bankinstellinge het post- en telefoonwezen vanir net zwaar geteisterde Berlijn in d Saksische hoofdstad een toevlucht ge vonden. en daar stonden de uit karton en blik vervaardigde stukken geschut, be doeld om de geallieerde inlichtingen diensten om de tuin te leiden. Reeds in juli 1944 had Winston Churchill de suggestie geopperd „een slag van catastrofaal geweld" toe te brengen aan het vijandelijke moreel: militair, politiek en civiel. Oorspron kelijk dacht hij aan Berlijn, als alter natief aan Dresden. Onder het code-woord „Thunderclap" (Donderslag) werd in het geheim een luchtaanval uitgewerkt. Het bleef voor lopig bij een plan. Het opzienbarende winteroffensief der Russen had de Operatie Donder slag opnieuw actueel gemaakt. Churchill wilde Stalin en de Russi sche generaals imponeren, de macht der geallieerden in volle omvang de monstreren. BH de geweldige opmars aan het oostelijk front staken de successen in het Westen maar mager af. De Jalta-conferentie, waar de Grote Drie de naoorlogse koek in principe gingen verdelen, was in voorbereiding. De Britse premier wilde niet met lege handen aan de conferentie-tafel verschijnen. H|j moest flinke troeven kunnen presen teren, de toekomst van het nieuwe Europa stond op het spel. De Sovjets eisten daarenboven dag- in-dag-uit meer activiteiten van hun Westerse bondgenoten en van de ande re kant wilde men aan Westerse zijde graag enig aandeel hebben in het Rus sische succes. De geallieerde staven besloten maarschalk Koniev de helpen de hand te bieden door de steden in de rug der terugtrekkende Duitsers te bombarderen en daarmee hun troepen bewegingen te hinderen. Een groot scheeps bombardement aan het oost front zou tevens als bewijs gelden voor de solidariteit der bondgenoten. In vredestijd telde Dresden een be volking van 630.000 inwoners, in de oorlogswinter van 1944-1945 verdubbel de dit aantal tot ruim 1,5 miljoen. Op gejaagde vluchtelingen uit Silezië, Oost-Pruisen en Pommeren vermeng den zich met dakloze Berlijners en Rijnlanders. Per trein, paardewagen en te voet stroomde onophoudelijk een onafzienbare kolonne menselijk leed naar de stad. Scholen, kantines, zol ders van openbare gebouwen, verga derzalen, bioscopen en hotels deden dienst als noodbarakken. In deze opeenhoping van verdi-even mensen vond de luchtoorlog zijn treu rig en macaber hoogtepunt. „Operatie Donderslag", die de bin nenstad met de grond gelijk moest maken, was in drie aanvalsgolven ge pland. Twee nachtaanvallen door de R.A.F., met in totaal 800 bombarde mentsvliegtuigen, de dagaanval dooi de Amerikaanse luchtmacht. Om de Duitse verdediging te misleiden werd een soort zigzag-koers gevlogen, een manoeuvre, die volledig slaagde. Tot het laatste ogenblik verwachttp de Luftwaffe een aanval op Leipzig. Toen de R.A.F. boven de Elbe cirkelde wa ren de Duitse jagers dan ook niet op het strijdtoneel aanwezig. Op het be slissende moment gilden wel de sirenes in Leipzig, niet echter in Dresden. Om 7.57 uur in de avond van de 13e februari 1945 zwermden van alle kan ten in Groot-Brittannië de squadrons naar de koude sterrenhemel. De be manningen waren ongewoon ernstig. Zij beseften, dat zij een lange vlucht van tien uur boven vijandelijk gebied voor de boeg hadden, 't uiterste maxi mum voor lange-afstands bommen werpers. De brandstoftanks waren boordevol. De piloten hadden hun ma chines op de basis laten warmdraaien en waren naar de startbanen getaxied, waar de reeds verbruikte liters nog snel werden aangevuld. De „briefing", de bijeenkomst, waar in doel en wijze van aanval wordt toe gelicht, was nogal uiteenlopend van aard geweest. Volgens sommige offi cieren ging het om een belangrijke in dustriestad. volgens anderen om een Duits legerhoofdkwartier, een Gestapo- centrale, een knooppunt van wegen, een vitaal spoorweg-emplacement, een grote gifgasfabriek. De aanwezigheid van honderdduizenden vluchtelingen werd in enkele gevallen zelfs niet ver zwegen. De mannen waren niet in een juichstemming doch er werd geen of ficieel protest gehoord. Bij enkele squadrons bestond het gebruik tijdens de vlucht stukken beton, metaal en oude flessen boven vijandelijke steden en dorpen neer te gooien. Als teken van afkeuring over deze opdracht besloot men bij de Dresden-vlucht van deze praktijk af te zien. Er zouden alleen bommen vallen. Voor het eerst sedert de luchtoor log hadden de bemanningen ook en veloppen ontvangen, waarin een gro te Britse vlag met in het Russich de woorden „Ik ben een Engels man". Dresden lag slechts 100 km van het Russische front verwijderd en vergissingen waren niet uitgeslo ten. Al was één der redenen voor de vlucht de demonstratie van saamho righeid tussen Oost en West, de pi loten kregen instructie in geval van nood liever boven Duits gebied af te springen. „Russische soldaten schie ten op iedereen, die een onbekend uniform draagt. Ook al zwaait hij een Britse vlag." TT, Vijftien kilometer ten noorden van Aken. boven de bevrijde Nederlandse, mijnstad Heerlen, bevond zich het tref punt van de verschillende formaties. Van daaruit vloog men als één mach tige lucht-armada Duitsland binnen. „Plate-rack Force" was het oproepsig naal voor de bombardementsgroep. In een der eerste vliegtuigen, de Pathfinder Force, vloog luitenant Wil liam Topper, Hij had de nauwkeurig omschreven taak de „kerstbomen" uit te gooien, de witte en rode toortsen die het bombardementscentrum aangr Ook bij de partijleiding en het legei bad een gevaarlijk optimisme postge vat. De bescherming bevolking, die in andere Duitse steden met zoveel ophef en grote kosten was georganiseerd, had men hier vrijwel verwaarloosd. Er waren naar verhouding weinig openbare schuilkelders. Bij het voort schrijden van de oorlog had het legei alle luchtdoel-batterijen rondom Dres den naar de frontgebieden gedirigeerd Toen de „apocalyps" dan ook geheel onverwacht op Dresden neei-kwam, was de stad zo goed als weerloos* Hier ven. Zijn doelwit was het sportpark Dresden-Friedrichstadt. In zijn Mos quito inspecteerde de luitenant de hui zenzee beneden hem zorgvuldig. De stad lag sereen en vreedzaam in het witte magnesiumlicht van de eerste fakkel. Even later brak in Dresden de hel los. De straten dreunden van de zware inslagen, hele huizenblokken werden weggevaagd, gevels en ge bouwen stortten in. Op honderden plaatsen tegelijk brak brand uit, glasscherven en bomsplinters gier den in het rond. Onder de puinhopen klonk het gejammer der gewonden, in de vlammende straten het hyste rische gegil van heen en weer stui vende mensen. Volgepropte kantines en restaurants veranderden in in ferno's. In het gebouw van Circus Sarasani, waar vele kinderen in car navalskostuum de avondvoorstelling bywoonden, brak paniek uit. Mensen en dieren vluchten in een chaotisch tumult. Op het nabijgelegen vliegveld Dres- den-Klotzsche stond een afdeling nacht jagers van de Luftwaffe werkeloos toe te kijken. De Duitse piloten zaten knar setandend in hun cockpit. Het bevel tot opstijgen kwam door het uitval len van de verbinding met het hoofd kwartier te laat. Toen de twee-mo- torige Messerschmitts eindelijk moch ten starten was het eerste bombar dement voorbij. De enige voltreffer, die zenuwachtige grondtroepen op het vliegveld met hun te lichte afweermi- trailleurs boekten, raakte één van hun eigen nachtjagers. Op de terugweg ontmoette de eerste groep boven de Belgische Ardennen de tweede bombardementsvloot. Meer dan 500 Lancasters torstten een nog zwaar dere bommenlast, die zij 's nachts om 1.30 uur boven Dresden afwierpen. In de planning was een pauze van 3 uur becijferd. Men had aan de hand van eigen bittere ervaringen tijdens de Duitse luchtraids boven Londen bere kend, dat na 3 uur de reddingswerk zaamheden pas volledig op gang kwa men. Op dat moment moest de tweede golf boven de brandende stad arrive ren. De tweede formatie ondervond geen moeilijkheden van betekenis- Een vuur kolom tot op meer dan 150 kilometer in de omtrek zichtbaar, wees de vlie gers de weg. Opnieuw keken de piloten op de Klotzsche basis toe. hoe een stad als in een bijbels godsgericht onder ging. In zijn logboek noteerde de Britse commandant, wing-commander Le Good zakelijk: 13-14 februari 1945. Dresden. Zonder moeilijkheden boven doel. Stad geheel in vlammen. Geen luchtafweer. En een joodse piloot van Group 3 schreef: Vanaf 6.000 meter konden wij in een onaardse vuurgloed iedere straat, ieder detail zien. Het was een schouwspel, dat ik nog nooit eerder be- eefde. Voor het eerst sinds vele vluch- en had ik medelijden met de mensen laar beneden. Nog was op dat ogenblik de afslach ting van Dresden niet ten einde. Een nieuwe vloot van 1.350 Amerikaanse Vliegende Forten en Liberators koos reeds het luchtruim. De derde aanval was onderweg. Aswoensdag wilde in Dresden het zonlicht niet doorbreken. Een vijf kilo meter dikke wolk van geelbruine rooK dreef boven de puinhopen. De vuuror kaan had brokken steen, en allerlei voorwerpen kilometers ver het land in geslingerd. Bomen waren afgeknapt, rams en vrachtauto's meegesleurd. Wensen op straat werden meegezogen n nooit meer teruggevonden. In de veronderstelling, dat na de eerste aanval het bombardement achter de rug was, had men de vele vluchtelingentreinen, die buiten de stad het einde van de bommenregen hadden afgewacht, 't vrijwel onbe schadigde Centraal Station laten bin nenrijden. De rampzalige tonelen, die zich afspeelden toen in de vroege morgen door de glazen koepel plot seling honderden brandbommen vie len, zijn onbeschrijfelijk. De gepakte en gezakte mensen zochten tever geefs veiligheid in tunnels, waterput ten, liftschachten en bagagedepots. In de hele binnenstad was een opper vlakte van meer dan 15 vierkante kilo meter totaal verwoest. Historische ge bouwen als de Frauenkirche, de we reldberoemde „Zwinger" met zijn in drukwekkende gewelven, het „slot" en het operagebouw bestonden niet meer. Vijfhonderd kilometer riolering was onbruikbaar geworden, 90.000 van de 220.000 woningen vernield* Waterlei ding. elektriciteit, gas en telefoon werkten niet meer. Overal lagen doden en gewonden. De bekkens der fontei nen waren gevuld met doden. Het koele water waarin men bescherming hoop te te vinden was in de vuurstorm verkookt. Maar het waren niet de blockbusters en brandbommen, die de bevolking de genadeslag gaven, het waren de Ame rikaanse Mustang-fighters, die na de derde aanval onverwacht boven de ho rizon opdoken, laag over de stad scheerden en met. boordkanonnen en mitrailleurs op alles schoten, dat zich bewoog. Op de reddingskolonnes, de brandweer, de hulptroepen der krijgs gevangenen en op de gewonden in de straten. Acht dagen lang bleef Dresden bran den, pas daarna konden de doden wor den geborgen. Met bulldozers werden massagraven gemaakt. Bij gebrek aan kisten kregen tallozen een doodskleed van touw, krantenpapier en cementzakken. Toen na twee weken het trieste karwei nog niet was voltooid en voor epidemieën werd gevreesd grendelde de SS, op be vel van Berlijn, de binnenstad af en werden de overblijvende doden op de Altmarkt gecremeerd. De soldaten, Ukraïnse overlopers, klommen de brandstapels op en af, zij schikten de slachtoffers in rijen en bouwden telkens een berg van 400-500 gestorvenen. Alle getuigen moesten de eed van zwijgplicht afleggen. Tienduizenden enveloppen met iden tificatie-materiaal en 20.000 trouwrin gen werden onder meer dooi- de ge meentelijke „Abteilung Tote" verza meld. Had het bombardement in enig opr zicht de moeite geloond? Deze vraag roept nog altijd hartstochtelijke con troversen wakker. Feit is, dat men in Dresden drie weken nodig had om de doden te bergen en slechts drie dagen om de schade aan spoorwegverbindin gen. telefoon en elektriciteit te her stellen. De aanwezige industrieën wa ren slechts weinig beschadigd. De bruggen over de Elbe, belangrijke verkeersschakels bleven ongedeerd, de militaire vliegbasis vlakbij ongemoeid. Dat men ook in het Duitse kamp de demoraliserende invloed der bombar dementen onderkende, blijkt uit een rapport van een van Hitiers naaste medewerkers, Albert Speer, die de Fuhrer na het bombardement op Ham burg (augustus 1943) meldde, dat als er nog zes andere steden op een dergelijke wijze werden verwoest - hij de wapenproduktie onmogelijk op peil kon houden. Hij voegde er echter na zijn gevangenname in 1945 aan toe, dat hij de capaciteit tot herstel zeer had onderschat. Ook het neutrale buitenland ontging de invloed van de „Area-Bombing" op het ooenbare leven niet. „Zoals de frontsoldaat heeft ook de burger thans geen rustig uur meer", schreef het Zweedse Morgen Tidningen. „Het gevoel van zeker heid is verdwenen. De luchtoorlog beheerst het gehele leven, de gebeur tenissen aan het front komen op de tweede plaats. De weerstand van de bevolking begint te verslappen. De luchtaanvallen knagen aan ieders zenuwen. Nervositeit en doodsangst laten hun sporen achter. De nacht rust, basis van een gezond leven, Is verstoord. Het leven is een gruwe lijk provisorium geworden. Het heeft in deze verschrikkelijke onzekerheid alle zin verloren. Waarom zich van daag inspannen, wanneer men mor gen misschien dood is". De wraakroep „Oog om oog, tand om tand"uit het Oude Testament is in deze tijden niet meer houdbaar, maar na vele eeuwen heeft die andere bijbelse spreuk niet aan kracht verlo ren, dat „wie wind zaait, storm zal oogsten".

de Stem | 1965 | | pagina 9