ien grote mond „zegt" zo weinig REISBUREAU USSONE-UNDEMAN N.V. Bartje (82) leeft gezond en monter in het vuil Ontsnap snel naar de zon met een Ité-vliegvakantie per KLM! RUYS CO. reisagenten Papier voor UW pen Een bed van oude lompen Brave nazi's Wendllvoorde verzorging van een Ité-vliegvakantie uitsluitend tot een erkend passage/reisbureau. U treft er de vakman, die U volop inlichtingen, documentatie en adviezen kan geven. Informeer nu de keuze nog het grootst is. Boek Uw Ité bij het erkende passage/reisbureau Geen water geen gas en geen lichtdoch 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 20 FEBRUARI 1965 (Advertentie) li KNIPSEL KRANT Emancipatie Langzamerhand wordt het duidelijk, dat de emancipatie nog altyd een vraagstuk is, niet alleen voor de groep van huisvrouwen, maar vooral ook voor hun onmiddellijke omgeving, die hen via harde en verouderde voor beelden in feite tot een vorm van onderwerping dwingt. De gevolgen van deze verhoudingen zijn stuk voor stuk nadelig. Zolang de getrouwde vrouw uitsluitend in haar huishouding werkzaam is, terwijl zij ook andere am bities heeft, voelt zij zich miskend en gefrustreerd, hegeen noch haar noch haar huisgenoten ten goede komt. Later, als haar kinderen zijn opgegroeid, heeft zij veelal de moed verloren of beletten gevoelens van minderwaardig heid haar, nog een werkkring buitenshuis te zoeken. Uitzichtloze vereen zaming is daarvan het resultaat. (Algemeen Handelsblad). In Achter het nieuws liet de heer Joop van Os een aantal plaatjes zien uit een stripverhaal in het jeugdblad Kuifje, waarin Hitier optreedt. Hij wordt voorgesteld als een man die het welzijn van alle Duitsers nastreeft. Het wil met dr. Porsche ervoor zorgen dat ieder Duits huisgezin een echte auto krijgt, zo wordt in het verhaal o.m. verteld. Ook Himmler komt erin voor. Hij belooft Porsche het leven van de Franse autocoureur Peugeot te sparen. Het blad is een publikatie van de Lombard Uitgaven te Brussel en het verschijnt wekelijks. De importeur is te Utrecht gevestigd. Het verhaal is door Belgen geschreven en geïllustreerd. Duizenden Nederlandse kinderen zijn op 't jeugdblad geabonneerd. (Nieuwe Rott. Courant). Verkeersbrigadiertjes Het ongeval te Nijmegen, waarbij een schoolkind werd doodgere den omdat de chauffeur van een vrachtwagen niet reageerde op het sein van een verkeersbrigadiertje, geeft opnieuw aanleiding tot bezin ning op de vraag of het instituut van de verkeersbrigadiertjes (school kinderen) wel volledig aan zijn doel beantwoordt. Wij stellen voorop dat het drukke verkeer maatregelen vereist ter bescherming van over stekende schoolkinderen en dat de bezetting van de politiekorpsen over het algemeen te gering is om deze taak er geheel bij te nemen. Vervolgens staat ook vast, dat de verkeersbrigadiertjes in de afgelopen jaren veel goed werk hebben gedaan en ongetwijfeld menig kind een aanrijding hebben bespaard. Maar dit alles neemt de vraag niet weg of men aan kinderen van twaalf jaar (en jonger) de verantwoordelijk heid mag opleggen voor het leven van andere kinderen. Men mag van de verkeersbrigadiertjes niet verwachten dat ZV in precaire ver keerssituaties steeds de juiste beslissing nemen en dat zij met hun spiegelei voldoende gezag afdwingen bij onbehouwen chauffeurs, die onze wegen onveilig maken. Of de volwassen verkeersbrigadiers, waar. mee in Den Haag een proef op bescheiden schaal wordt genomen, dit wel doen, moet nog blijken. Het ongeval te Nijmegen roept opnieuw de vraag op hoe wij onze kinderen op straat kunnen beschermen. Het antwoord hebben wij helaas niet klaar liggen. (Tijd-Maasbode). BOND ZONDER NAAM HEFBOOMACTIE FEBR. 1965 Antillianen Buitenlandse arbeiders, die meer permanent in Nederland werkzaam willen zijn, dienen gelükc rechten te hebben als hun Nederlandse collega's. Dat is de laatste jaren wel heel duidelijk geworden. Dit betekent o.m. 't recht om in Nederland te leven met vrouw en kinderen. Evenwel mag ook bekend zfln, dat bü alle sociale vooruitgang die is geboekt het Nederlandse volk nog steeds geconfronteerd wordt met een enorme woningnood. Wil men buitenlanders werkelijk gelijke kansen geven als Nederlanders, dan is het ontoelaatbaar dat deze mensen door de nood gedwongen met velen tegelijk of een of enkele kamers in kleine pensions hun onderkomen vinden. Welke ook precies de plannen van minister-president Marjjnen, kenbaar gemaakt direct na zijn recent bezoek aan de Nederlandse Antillen, mogen zijn, een ding staat vast, wanneer door realisering van deze plannen de reeds thans bestaande huisvestingsproblemen nog worden vergroot dan houdt dit in, dat noch de werkzoekende Antillianen noch de Nederlandse werknemers daar mee zijn gediend. Grote voorzichtigheid bij dit soort initiatieven is daarom geboden. (Ruim Zicht). Citaten „Het vermoeden rijst, dat menige directeur niet in volle omvang beseft hoe zeer een groot deel van zijn personeel hem als een vader-figuur wil zien". (NIPO-onderzoek). Nog meer dan de kleding van de priesters is de kleding van de zusters op het ogenblik in beweging. Daar moet iets aan veranderen. Al zal dat met pijn gepaard gaan. Want men kan zich best voorstellen dat een zuster die twintig, dertig, veertig jaar in het non-zijn gegroeid is binnen die afschermende kledij, zich geen raad zou weten als ze ineens gewoonvoor de dag zou moeten komen. Maar het is ook een feit dat de nonnenkleren zoals ze nu in het straatbeeld opvallen in onze geemancipeerde, noordelijke streken met de dag minder te hand- De nog. niet besnoeide kledij met ingepakt hoofd en zo uitzonderlijk en zelfs voor de goedwillende zo on- men er 9een „Bewoon" mens meer in kan zien. rir,/n steigert dan 00k "-Is iemand vertelt dat er zusters zijn die, als dat zo uitkomt, bij hun werk of als ze in de vakantie aan sport ee'l}?n8'f broek lopen. Wat is daar nu eigenlijk aan? De Vrou- Bethanie zijn ook religieuzen, die dragen gewone kleren en onaerscneiden zich m niets van andere sociaal bezige vrouwen. Als die aewnnnZw^ZV, l?nge broek l°T>en vindt iedereen dat dood gewoon. Wat wel bewijst hoe betrekkelijk 'f allemaal is. (Anne Biegel). Vlak na een vluchtiggesprekin luchtige kleding. Vlucht wèg uit het wispelturige rijk van De Bilt. De zonnige zorgeloosheid is immers vlak bij. Drie, vier, hooguit vijf uur ver als U een Ité-vliegvakantie per KLM kiest. Op een goede dag stapt U in een royale KLM DC-8 jet of Electra II propjet en luttele uren later kijkt U vanuit Uw hotelkamer over een blauwe zee. Of ziet U liever bergen, bossen, meren? Dat kan. Met Ité is praktisch alles mogelijk. Waar U ook heen wilt, wat U ook doen wilt. Een Ité-vliegvakantie laat U volkomen vrij. Met alle ge gevens in de hand hebt U van te voren Uw vakantie uitgestippeld en alle rompslomp aan het reisbureau overgelaten. Alles is betaald, aan alles is gedacht. Geniet maar! Van Uw start op Schiphol tot Uw thuiskomst met een koffer vol heerlijke herinneringen. Wat is het bijzondere van een Hé-vliegvakantie per KLM? Alleen het merk Ité geeft U de t zekerheid, dat U met Uw vakan- i tie per KLM reist. Met de allernieuwste vliegtuigen van de grote KLM-vloot; per DC-8 jet of Electra II propjet. De grote reisbureaus, die de Ité-vakanties organiseren, kiezen de KLM omdat U veilig, ultramodern materiaal en gulle service op prijs stelt. Met dezelfde kieskeurigheid zoeken zij een betrouwbaar hotel of pension voor U uit en keuren de maaltijden. Met een Ité hebt U de zeker heid, dat Uw vakantie precies naar wens verloopt. Dit jaar bieden de reisbureaus weer honderden Ité-mogelijkheden naar tientallen landen. Hier volgen een paar voorbeelden: 15 Dagen Costa Brava van f 401: tot f 839: Op een goede dag stapt U in Uw speciale KLM DC-8 jet met bestemming Costa Brava. Twee uur later belandt U in Barce lona en dan nog een uurtje in de bus en... daar staat U al aan Spanjes zonnige kust. Vijftien volle dagen geniet U van zon en vrijheid. Uw hotel en alle maaltijden zijn bij de prijs inbegrepen. Kaliaanse Rivièra van f 319: tot f 637: Voor een onvergetelijke, zonnige en gezel lige vakantie is de Italiaanse Rivièra een ideaal oord. En verrassend voordelig! Vanaf ƒ319.- viert U al-tien dagen lang vakantie, inclusief verblijf en maaltijden in een modem, gerieflijk hotel of pension. 2 Weken Canarische Eilanden van f871: tot f1532: De paradijselijke Canarische Eilanden liggen thans binnen het bereik van vélen. Vanaf 871.- heeft U een heerlijke vakantie op Gran Canaria, het mooiste eiland van deze prachtige archipel. Bij deze prijs is inbegrepen: KLM-vliegreis, plus kamer en ontbijt in een modern geoutilleerd hotel vlak bij het schitterende strand. Vanaf 928.- hebt U al een vakantie met volledig pension. Boekingen bij Nwe Ginnekenstr. 43 BREDA Tel. 01600-24421* WIILEM-II STR. 52a TEl. 2 47 05 ALKMAAR Bartje is 82 jaar, eenzaam en vuil. Verschrikkelijk vuil. Hjj leeft in een onbewoonbaar verklaard huisje, zonder licht, zonder gas, zonder elektriciteit. Binnen is het een afgrijselijke chaos en er heerst een ondraaglijke stank. Hij drinkt water uit de dakgoot, zijn privaat-tonnetje staat buiten, want binnen is geen plaats. Bartje slaapt op een oude matras in de gang onder een paar lorren van dekens: zijn hoofdkussen, zwart en glimmend als een opgepoetste kachel, staat tegen de deur. En dat speelt zich af in 1965. De voormalige boerenarbeider woont er al sinds 1942, eerst samen met 'n an der, maar die trok zich terug en Bartje bleef alleen in zijn kleine huisje aan de Liefdelaan, dat scheef hangt tegen de wind. Warm eten klaarmaken kan hij niet: dat doet een buurvrouw voor hem. Tot voor kort kreeg hij het voor niets, maar Bartje krijgt AOW en hij kan er nu best wat voor betalen, vindt men. Daarom betaalt hij, vijftig gulden in de maand. Men heeft als eens geprobeerd Bartje's leven wat draaglijker te maken. Men heeft hem een plaatsje aangeboden in een tehuis. Eerst wilde hij niet, toen wel, maar toen puntje bij paaltje kwam bleef hij toch maar liever thuis. Wij kunnen ons dat „thuis" nauwelijks voorstellen. Een deel van de zijkant van het woninkje is half ingestort. Binnen is het een onvoorstelbare chaos. In de hoek ligt 'n grote stapel vodden. De halve gor dijntjes zijn zwart en de ramen zo vies dat men nauwelijks naar binnen kan kij ken. Voor het raam ligt een pakje was- poeder met een laag stof van een centi meter erop: het ligt daar zeker al vijf jaar. Grote ratten zwerven om het huisje heen en als Bartje de deur opendoet komt 'n ondragelijke stank je tegemoet. Een oude slingergrammofoon doet dienst als provisiekast. De dakgoot houdt zomaar op. Onder het uiteinde staat een emmer waarin het water wordt opgevangen. Uit de emmer drinkt de hond en Bartje zet van dat water zijn koffie, 's Winters schept dc man wat sneeuw en dan gebruikt hij dat voor de koffie of de thee... Best zo! En toch vindt Bartje het best zo. Hij heeft niet meer nodig. Als htf gegeten heeft sleept hy zijn matras in de gang. Het. tonnetje staat "buitenomdat er binnen geen plaats voor is. pakt hij zyn dekens en gaat slapen. Tot de volgende morgen een uur of tien. Maar eerst doet hij het „nachtslot" op de deur. Dan timmert hy twee roestige spij kers door het hout, zodat er niemand in of uit kan. Om een uur of tien staat liy op. Dan gaat hy hout verzamelen, voor zyn kacheltje. Hij scharrelt het overal vandaan of hy gaat wat zitten hakken in de „Hout" recht tegenover zyn huisje. Zo leeft Bartje. Als je aanbelt en vraagt om hem even te spreken, komt al- Een deel van Bartjes huisje is ingestort. leen het kale hoofd om de hoek van de deur. De verrassend pientere oogjes kij ken je aan. Dan zegt Bartje dat hij niet weg wil uit zijn huisje. ,,Ik blijf hier en ik hoef niet te praten... Nee, nee, ik blijf hier." Gezond Ondanks de erbarmelijke omstan digheden waaronder Bartje leeft, is hij gezond voor zijn 82 jaren. En hij is nog rap ter been ook. Hij heeft nooit leren lezen of schrijven, maar is wel bij de tijd. Eens was hij ziek Maar de dokter mocht niet binnen. Na een paar dagen pas. Die consta teerde toen dat Bartje een zware longontsteking had opgelopen, die toen echter al weer bijna genezen was. Twee dagen later wandelde het mannetje weer door de Hout.. Men heeft al van alles geprobeerd. Velen hebben al getracht Bartje uit zijn krotje weg te krijgen. Maar hij wil niet en men kan hem niet dwingen ook. Want de buren hebben nauwelijks last van hem en hij is nog goed by de tijd. Tegen vervuiling kan men niets beginnen. „KNOCK OVDTVOOR GERT TIMMERMAN Met gemengde gevoelens heb ik het verloop van het Nederlands Songfesti val gevolgd. Ik moest echter vaststellen dat volgens mij Gert Timmerman op alle fronten gedrukt werd. In de TV- gids stond zijn naam niet vermeld ook in uw krant stond zijn naam niet ver meld. Op de finale-avond moest Gert Timmerman als eerste optreden, wat altijd het moeilijkst is en daags na zijn optreden in de voorronde werd hij reeds in verschillende dagbladen afge kraakt. Gert Timmerman had verstandiger moeten zijn. Hij wist wat een warboel het in Nederland is. Waarom moest juist Gert Timmerman met maar één punt je naar huis gestuurd worden. Hij was beslist de slechtste niet. Naar mijn smaak had hij zelfs één van de beste songs. Volgens mij ligt het hieraan dat Gert Timmerman zich nogal eens ver grijpt aan smartlappen. Men mag hem dit echter niet kwalijk nemen hij is per slot van rekening een zanger die commercieel is ingesteld. Hoe hij zijn geld verdient doet er niet toe. Gert Timmerman mócht dit echter niet win nen. Ik ben helemaal geen fan van Gert maar ik probeer alleen eerlijk te zijn. Men heeft een reden gezocht om Gert Timmerman af te kraken. Wel die hebben ze gevonden. Gert Timmerman heeft een gevoelige knock-out klap ge kregen. Doch hoop ik dat Gert Timmer man zich niet uit het veld zal laten slaan. We hebben in ons land zo weinig goede artiesten en die paar die we heb ben jagen we nog het buitenland in. Nee, dat had Gert Timmerman niet verdiend. RIJEN EEN EERLIJK KIJKER Over smaak valt niet te twisten Red. FRANSE METHODEN OP NEDERLANDSE WEGEN Onder dit hoofd of 'n hoofd van der gelijke strekking werd in vele Ned. dag bladen geschreven over een Nederland se automobilist die op een Nederlandse weg zijn niet-dimmende tegenligger 'n aframmeling gaf. De rechter moet bij de behandeling hebben gesproken van „Franse methoden'' of iets van derge lijke strekking. Ik weet niet of deze rechter in zijn drift heeft gesproken en of er van Franse zijde geen protest is aangete kend tegen deze uitdrukking doch om hier te spreken van „Franse methoden" is mijns inziens ten enenmale fout. Verschillende Nederlanders (automo bilisten) maken zich hieraan schuldig en er zullen heus wel Fransen zijn die zich ook niet kunnen bedwingen. Ik heb ook Belgen zich hieraan schuldig zien maken. Meer dan eens was ik in. Franrijk en heb ik zelfs ondervonden dat de ge middelde Franse automobilist zeer hoffelijk is tegenover al zijn mede-weg gebruikers. De Franse automobilist zal in ste den op pleinen en kruisingen stop pen voor de overstekende voetganger, ook al is daar geen zebrapad. Bij het moeilijke manoeuvreren van een grote bus in nauwe straatjes zal hij direct helpen de bus zonder schrammen in de goede richting te brengen. Op smalle bergwegen zal hij ten be hoeve van een tegenligger terugrijden, zover als het maar nodig is, om die tegenligger veilig te kunnen laten pas seren. Dit zijn een paar Franse methoden die we jammer genoeg in Nederland zo vaak missen. Laten wij maar oppassen dat men in het buitenland niet zal gaan spreken over „Nederlandse methoden". RIJEN J. F. M. VAN RHEENEN. Laten we het met Nederlandse nuch terheid bekykenRedactie. EEN TEGEN ALLEN Op woensdag 10 februari heb ik wer kelijk zitten genieten van het program ma „Eén tegen allen" van de heer Ter meer tegen de gemeente Hoogeveen. Op het laatst echter, en wel in de laatste 2,5 minuut, werd het programma gron dig verknoeid door een m.i. onrecht vaardige handeling van de jury. Toen het er op aan kwam of de heer Termeer of Hoogeveen zou winnen door bmnen de gestelde tijd de naam nog te noemen van de herberg „De Leeuw" in Oirschot, werd de „Raad der 11 Wijzen geholpen door een antwoord van één der juryleden dat in plaats van een Zwaan een veel groter wilder dier bedoeld werd. In de meeste dorpen bestaan cafés met een naam waar leeuw in voor komt en het was dus voor de 11 Wijzen bijna een logische zaak dat dit dier bedoeld werd. Aangezien dit gebeurde op de kritieke tijd voor beide partijen, namelijk 2,5 mi nuut voor het einde, is dit des te oneer lijker. Als er niets gezegd was, dan stond helemaal nog niet vast of nu de heer Termeer of Hoogeveen gewonnen had. Ik hoop voor de volgende vrager dat hij niet met dergelijke dingen geconfron teerd zal worden, anders hoeft hij cr niet aan te denken om ook maar enig succes (e kunnen behalen. DONGEN. J. A. SMITS

de Stem | 1965 | | pagina 23