Hoogste tijd om er iets tegen te doen Pro-Diem-militairen wippen regime-Khan Christine fee in Breda ProcureurT wij fels te groot om Antje te veroordelen Brabantse prinsen ander gaven gezicht RAI ND 'erker ï-assistent Prof. Thijsse over Nederland van straks: ?5 Twaalf jaar in Bossche moordzaak IN BEROEP VRIJSPRAx\K GEVRAAGD MR. V. D. MEER KREEG ZIJN ONDERSCHEIDING PRINSES BIJ ASSAUT Spanning in kabinet neemt toe 'tHoogeHuys MEUBELEN vandaag VEENOORDSE MOORDZAAK 12 EDERLAND) N.V. V.a. fl.4795.- GER |)A N.V. DAGBLAD VOOR ZEELAND Over 20 jaar 20 urige werkweek Verwarde situatie in Saigon Bewolkt j Radio en t.v.-bestel en LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING /an 9.00—17.30 uur en -12.00 uur. ERG 60 - BREDA >00) -24511 Wij houden een D", Katerstraat 17 op l februari CARROSSERIE - van een „vooroorlogse" degelijkheid en soli diteit. [erder verlaagd, ,f 4795.- leet met o.a. verwarming i de Luxe f5250.- i Standard f5995.- li de Luxe f6350.- llE 20.000 km of één Joar Oosterhout: eind (Oosterhout) len vierwielige trekkers, In, aftakaspompen, veld- Isventueel ook de Zuid- Its liefst in West-Brabant. Iverkoopcapaciteiten [en uitgebreide kennis lij door praktische l en loonbedrijf, hetzij I-koop van bovenge- I Jinbouwbedrijven. ^t dif gebied en reeds clientèle. U te zenden aan Idelskade 40, ZUTPHEN. l-produkten. I gemeenschapshuis Indberglaan 54 te Breda [eer van dit gemoderni- eenschapshuis met gym- op zich wenst te nemen. ng komen personen die lunnen optreden, Ingsvormen bezitten, ladministratie kunnen Iche vaardigheid bezitten, pet verzorging buffet etc. i echtpaar in aanmerking. leschreven brieven onder Ju van dit blad. een hoolopleiding. Ekade 15, Breda, tel. 22021 105e JAARGANG No. 24823 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: 1. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. BureauBreda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 l A 1 t K t) A to HU ItwtUAkl 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 B^7eau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) WE LOPEN VOL EN VAST" (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Prof. ir. J. P. Thijsse, de man die zijn opzienbarende en verontrustende lay-out voor het Neder land van het jaar 2000 heeft gegeven, heeft gisteren in Middelburg gezegd dat het de hoogste tijd is voor de vast stelling van een duidelijk centraal overheidsbeleid met betrekking tot de programmering en financiering var maatregelen, die het schrikbeeld van een overvol en vast gelopen Nederland kunnen wegnemen. „Het is het 25e aldus prof. Thijsse. uur .—ff PROF. THIJSSE niet op z'n Wassenaars Het toekomstbeeld van prof. Thijsse, die conrector van het Institute of So cial Studies te Den Haag is, berust op het gegeven van een periodieke verdub beling van de bevolking. In Middel burg, waar hij sprak voor het departe ment Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Han del, schetste hij onze nabije toekomst aldus: Nederland zal ongeveer 20 miljoen inwoners hebben in het jaar 2000. Slechts één miljoen zal in dorpen hoeven en kunnen wonen. Negen tien miljoen Nederlanders zullen in steden geconcentreerd moeten wor den. De Randstad zal er niet meer dan zes miljoen mogen bergen. Er zullen elk jaar minstens 140.000 huizen gebouwd moeten worden om de bevolkingstoename te kunnen op vangen. In 1984 al zullen we nog maar 20 uur per week werken. We zullen een ander soort mensen moeten gaan kweken, die hun vrye tyd nuttig kunnen besteden. We hebben op het ogenblik één mil joen auto's. In 1970 zullen er meer dan twee miljoen auto's zijn. In 2000 zal het autopark in Nederland on geveer 7 miljoen voertuigen bevat ten. Prof. Thijsse heeft, mede om grond- SAIGON Zonder bloedvergieten hebben eenheden van de Zuidvietna- mese strijdkrachten gisteren het regime- Khan gewipt en voor de zesde maal in DEN BOSCH De rechtbank te s-Hertogenbnsch hoeft de 58-jarige vrouw Chr W. uit Den Bosch wegens het medeple&en van moord op haar man, de heer C. E., veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en de 25-jarige glazen wasser J. K. wegens hetzelfde misdrijf tot zes ,iaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstel ling van de regering. 4ii ruaP e*ste officier van justitie tegen hen respectievelijk vijf tien en tien jaar gevangenisstraf met attrek van voorarrest en tegen de gla zenwasser ook terbeschikkingstelling van de regering. „Pt 5.8-'ariS" vrouw en haar 25-jari- ge Kostganger hebben op 22 maart H>64 v»n kI Evera-Zuidwijk door wurging van het leven beroofd. b>vr'iNrSaTclltl11"' medegedeeld door J Plaatsphiï? E"ld,E ,ot vanavond: veel hi. .f'" meeuwbuitjes. Vrij J onklarinl" I!)5 mel sleoh,s enkele uil richt "akl<r 'o' matige wind J Dezelfde n,™«rd en oost. Vanriaap- lagere temperaturen. 2 zon ondor lans m,v Moor. op 23.5f uur? °nder 18 03 uur" Maan lSOiPuür^M °P 7 44 uur- ^on onder J Maandap- aan onder 10.11-uur. 105 uur?' °P 749 uur' Maan °P anderhalf jaar in Saigon een nieuw be wind gevestigd. Khan werd beschuldigd van „politieke intriges". De leider van de rebellerende strijdkrachten, kolonel Phan Ngoc Tao, zei in een radiorede tot de Zuidvietnamezen te handelen ten gunste van de katholieke luitenant-ge neraal Tran Thien Khiem, momenteel ambassadeur in Washington. Deze zou de nieuwe premier moeten worden. Khan heeft gezworen Saigon te zullen heroveren. Hem trouwgebleven com mandanten dreigden alle rebellen uit de hoofdstad te zullen schieten. Ambassadeur Khiem toonde zich in Washington zeer verrast door de staats greep. Hij weigerde te zeggen of deze zijn volledige steun had. Zeer belang rijk met het oog op de verhouding tot Noord-Vietnam en de crisis in heel zuidoost-Azië is, dat Zuidvietnams voor lopige „sterke man", Tao, een broer is van een van Noordvietnams hoogste regeringsfunctionarissen. Hij was vroe ger officier in het communistische Viet Minh-leger, dat destijds de Fransen met succes uit Indo-China verdreef. Tao wordt beschouwd als een van de meest vooraanstaande experts op het gebied van de guerrilla-oorlog. De eerste communiqués, die gisteren na het voltrekken van de coup, vrijge geven werden, getuigden van sympathie voor het regime van de in 1963 ver moorde president Ngo Dinh Diem. Deze zou, volgens de nieuwe machthebbers, een juiste politiek gevolgd hebben. Zijn fouten zouden uitsluitend te wijten zijn aan zijn familieleden, zijn broer Ngo Dinh Nhoe en diens veelomstreden echtgenote. De communiqués hadden ook een anti-boeddhistische strekking. De boeddhisten werden ervan beschul digd „een staat in een staat" te willen vormen. Generaal Khan is nog op vrije voe ten. Legereenheden omsingelden zijn huis en richtten een kanon op zijn voor deur. Khan kwam naar buiten, praatte even met de militairen en ging toen weer naar binnen. Volgens een der communiqués zal hij worden berecht „wegens het in gevaar brengen van de nationale eenheid en samenspanning ten behoeve van een neutralistische po litiek." Ex-premier Phan Hoey Kwat, die nog maar sinds maandag in functie was, is eveneens nog op vrije voeten. speculaties te voorkomen, vier moge lijkheden van een stedelijke ontwikke ling in Nederland in kaart gebracht. Een z.i. afschrikwekkende mogelijkheid is het vollopen van de Randstad. De Randstad mag zich volgens hem niet te sterk meer ontwikkelen. De drie an dere mogelijkheden zijn dan ook ge richt op een decentralisatie t.o.v. de Randstad en een centralisatie in de randgewesten. De stedelijke ontwikkeling in Zee land staat, in tegenstelling tot de mees te andere gewesten, vast. Dit houdt ver band met het feit dat Zeeland als eer ste in aanmerking komt om de indu striële „overloop" van de zeehavenge bieden Rotterdam en Amsterdam op te vangen. Als tweede overloopgebied ziet Prof. Thijsse de kop van Noord-Hol land. Prof. Thijsse voorziet dat de steden in midden-Zeeland en de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen (nu in to taal 70.000 inwoners) in 1984 uitge groeid zullen zijn tot 250.000 inwoners. Tijdens een korte gedachtenwisseling zei drs. M. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, dat de publikatie van de ideeën van prof. Thijsse een schokef fect hebben teweeggebracht. Evenmin als prof. Thijsse zelf was hij er gerust op dat de centrale overheid op korte termijn maatregelen zal nemen. „En zo als het nu gaat zie ik die Randstad tóch vollopen", aldus de heer Verburg. Mr. J. Drijber, burgemeester van Middelburg, wees er op dat de mens van nature de drang in zich heeft naar buiten te trekken. Hij betwijfelde of het de regering zou lukken de mensen in de steden te houden. Prof. Thijsse gaf het volgende alternatief: „We kun nen ook allemaal op z'n Wassenaars gaan wonen, maar dan is in het jaar 2000 éénderde tot de helft van ons hele grondgebied als woonruimte in gebruik. In 2050 zouden we helemaal vol zit ten". Waarom die twintig miljoen mensen allemaal in Nederland houden? Waar om niet spreiden over Europa? Deze vragen leken te meer gerechtvaardigd omdat prof. Thijsse in het begin van zijn betoog had gezegd in het jaar 2000 geen internationale grenzen meer te erkennen. Prof. Thijsse antwoordde als volgt: „Wij kunnen alleen mensen uit Neder land laten vertrekken die niet wer ken. Wij zitten aan de mond van de grote rivieren. De activiteiten zullen zich hiér afspelen. Hiér klopt de hart slag van West-Europa". Prins Ad hangt de heer v. d. Meer de onderscheiding om de hals. ÜüagMaJ üfem Vanaf heden verleent uw dag blad op de wekelijkse pagina „Mensen en muzen" gastvrijheid aan jonge Nederlandse kunste naars, wier werk een introductia in onze ruim 70.000 lezersgezin nen waard is. Wij beginnen met een reeds vertrouwde figuur: de Zeeuwsch-Vlaamse literator Wil lem Enzinck. Na hem hopen wij vele debuterende kunstenaars aan u te kunnen voorstellen. Pa gina 17. Toon Hermans gaat op Broadway optreden. „Maar ik kom terug'', zegt hij tot onze verslaggever. Pagina 5. Bartje (82) heeft waarachtig de A.O.W. niet nodig om zijn ideaal te kunnen verwezenlijken, name lijk: wentelen in het vuil. Pagina 11. Een lieftallig stukje voorjaar ont luikt in uw krant. De Italiaanse mode is aan de pers getoond. Pagina 19. Snik het eens uit. Dat lucht op. De krokodil wordt er oud mee, dus waarom u niet Pagina 19. Patriarch Maximos IV wordt kar dinaal. In Rome levert zijn be> noeming de stof voor merkwaar dige bespiegelingen. Dr. A. v. d. Weijer vertelt u er meer van. Pagina 21. Wat doen de Nederlanders als ze een auto zien waarin Amerika zijn presidenten pleegt te vervoe ren Pagina 21. Als Vic Gentils u vraagt of hij even op uw piano mag spelen, roep dan de politie en brandweer maar. Pagina 13. Twintig jaar geleden werd Dres den, dat meende nooit gebom bardeerd te zullen worden, door de geallieerden in puin gelegd. Een onzer redacteuren herschreef die zwarte bladzijde uit het boek van de luchtoorlog. Het gebeur de op carnaval Pagina 15. r» De Spaanse film doet van zich spreken, maar een eigen gezicht heeft hij nog niet. Pagina 17. LEEUWARDEN De procureur- generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden heeft gisteren na uit voerig theoretiseren over de moge lijkheid van moord of zelfmoord, vrijspraak gevraagd in de zaak- Veenoord. Hij vroeg vernietiging van het vonnis van de rechtbank te Assen, die de ver dachte Antje G. in juli van het afge lopen jaar veroordeelde tot achttien jaar gevangenisstraf, na een eis tot le venslang wegens gifmoord op haar echtgenoot, de 46-jarige metselaar Lol- ke G„ die 2 december 1963 door de- thionvergiftiging stierf. De procureur-generaal achtte het overtuigend bewijs niet geleverd en sprak van een uiterst ingewikkelde zaak, waarin de twijfelpunten in het voordeel van verdachte zullen moeten gelden, al vond hij het benauwend dat wellicht iemand, die gevaarlijk kan zijn nu op vrije voeten zou komen. Hij stel de dat hij tot zijn eis kwam op grond van het feit dat in Nederland alleen geoordeeld en veroordeeld wordt op feiten. Hij zei in zijn uitvoerig requi sitoir dat de zaak met de kersen voor hem toch wel doorslaggevend is ge weest. Wanneer de verdachte haar man met kersen wilde vergiftigen, had zij direct een verkleuring na toevoeging van het vergif moeten opmerken. En dan zou zij de kersen toch niet voor haar man hebben neergezet met het risico dat de verkleuring even latei- door haar dochter zou worden opge merkt, die het trouwens ook het eerst zag. Hij stelde dat Lolke voldoende kans heeft gehad zelf dethion in te nemen, bv. in chocolademelk en dat aan de andere kant Antje ook voldoende ge legenheid heeft gekregen het hem toe te dienen. „Er zijn dus vrij sterke ar gumenten voor het aannemen van moord, maar de stelling dat Lolke zelf moord pleegde blijft tegelijkertijd be staan", concludeerde de procureur-ge neraal, die onder deze omstandigheden grote voorzichtigheid geboden achtte. Overigens werd het verzoek van Antjes raadsman om onmiddellijke in vrijheidstelling niet door het hof inge willigd. Snel en tactisch pratend had Antje geprobeerd het gerechtshof ervan te overtuigen dat ze niet schuldig is aan de dood van Lolke. Ze gooide het nu niet helemaal op zelfmoord: haar va der zou er ook mee te maken kunnen hebben. Die had een enorme hekel aan Lolke en nadat ze de drie glazen met kersen in de keuken van haar woning had gevuld en vervolgens naar boven was gegaan, had ze lawaai in de schuur gehoord. Toen ze later met haar doch tertje in de keuken terugkwam, was één van de glaasjes kersen wit uitge slagen. Het dochtertje zei: „Kijk eens, pappie heeft melk bij de kersen ge daan." Antje had het glas geleegd in de vuilnisemmer. Dat vond het hof echter nogal vreemd. Ze wist, toch niet wat er aan mankeerde? Antje zei nog wel aan haar man te hebben gevraagd wat hij in de kersen had gegooid, maar geen antwoord te hebben gekregen. Het hof doet op 4 maart uitspraak. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/BREDA Directeur mr. Th. van der Meer van de R.A.I. in Amsterdam heeft sinds vrijdagmiddag 4 uur zijn onderscheiding. De onder scheiding die hem op dinsdag 9 februa ri door niet minder dan 28 Brabantse carnavalsprinsen is toegekend. Zyne Dorstluchtige Hoogheid Prins Ad I van Breda heeft haar uitgereikt en terwijl de prinselijke hofkapel „De Blaospoe- pers" uit Breda hem in de adelstand bliezen, hing secretaris John Diepen de heer Van der Meer het plateau om. Want van een plateau mag men wel spreken als men het heeft over de ver sierselen die behoren bij het Comman deurschap in de Orde van de Brabant se Keien en Kinderkoppen met de Toe ter en het Groene Lint van de Broeder schap van de Leutige Wegenbouwers. Overigens was de heer Van der Meei er al danig aan gewend, want in zijn dankwoord kon hij de hele benaming van dit commandeurschap in één adem nazeggen. En dat moet dan toch nogal een adem zijn. Maar het ging hem pa tent af. De ontvangst van het prinselijk Brabantse gezelschap in het overvolle R.A.I.-gebouw was in stijl. Thuur Piek, de Bredase hofplisie, had de hele stoet over de slechte en minder slechte we gen naar Amsterdam geloodst en zette op de parkeerterreinen van de R.A.I. een indrukwekkend deel van het Mo- kumse politiekorps voor schut, door voor iedere wagen een plaatsje te vin- len, niet te ver van de ingang. Bij de deuren van het R.A.I.-restau- rant werd vrij baan gemaakt voor het kleurige gezelschap en achter Prins Ad I zag men naar binnen schrijden de Prinsen Jan I van Roosendaal, Nil- les I van Standdaarbuiten, Adriaan I van Zevenb. Hoek en Andreo III van Dongen. In de ontvangstkamer zat al Prins Huipino XI van Vlijmen, die on middellijk vertelde, dat hij intussen al een uitstekende indruk van de R.A.I. had opgedaan. Op ongedwongen wijze werd even links en rechts kennis 'gemaakt en na dat de Blaospoepers de akoestiek van het R.A.I.-gebouw hadden getest, trok het hele gezelschap naar de tentoonstel lingshal, waar de R.A.I., zoals mr. Van der Meer later meermalen betoogd heeft, plotseling een ander gezicht kreeg. Bij zoveel luister en zoveel adem verviel plotseling alle belangstelling voor de glanzende auto's die de gouden R.A.I. bijeengezameld had en iedereen trok achter de hofkapel aan naar de plaats waar men zich om een breed lachende mr. Van der Meer schaarde en luisterde naar Prins Ad I, die na mens zijn collega's het ontzaglijke ere teken ging uitreiken. Zelfs meneer Van der Meer stond er wel even van te kjjken, toen Ad I ver telde, dat Napoleon in feite de laatste wegenbouwer is geweest die Brabant gekend heeft. Maar Zyn Dorstluchtige Hoogheid tartte iedereen het tegendeel te komen bewijzen. „Koop hier een nieuwe auto", zei hy, „kom er een uur mee in Brabant rijden en u hebt alle onderdelen los naast u liggen." (Zie vervolg op pag. 3) (Van onze speciale verslaggever) BREDA Prinses Christine, pas achttien, is vrijdag voor het eerst in haar leven „fee" geweest op het jaar lijkse galabal van het cadettenkorps. Als eregaste beleefde zij het assaut- sprookje binnen de muren van het Bredase kasteel. De prinses nam aan het feest deel met haar vriendin, mejuffrouw B, van der Haer. Beiden waren 's middags al per auto op de Koninklijke Militaire Academie ge arriveerd. Omdat de chauffeur van de hofauto een minuut of zes op het tijdschema voor was, maakte hij nog een korte rondrit door de stad. Voor de poort stond een erewacht opge steld, die het officiële begroetings ceremonieel voor de koninklijke be zoekers uitvoerde. Totdat de gala parade begon waren de prinses en haar gezellin in de gouverneurswo ning te gast by luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake en zijn vrouw. Op de foto: prinses Christine, haar vriendin mej. B. v. d. Haer, geheel rechts cadet-vaandrig J. B. von Berg, geheel links sergeant E. W. Scholten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In Haagse politieke kringen verluidt dat de spanningen in het kabinet over de problemen rond radio en televisie toenemen. De tegen stellingen tussen minister Bot, ge steund door een aantal K.V.P. en A.R.- ministers en de liberale bewindslieden en minister Scholten (C.H.U.). zyn in het nu reeds dagenlang durende beraad niet of nauwelijks verminderd. Tussen de vergaderingen van de mi nisterraad door probeert minister Bot nieuwe formuleringen te vinden, die wellicht voor de anderen acceptabel zijn. De meningsverschillen gaan nog steeds over de openheid van het bestel en de wijze waarop reclame in radio en t.v. moet worden toegelaten. Het. is duidelijk dat de spanning toe neemt nu de datum van 1 maart steeds naderbij komt, zonder dat men elkaar in het kabinet heeft gevonden. De mi nisters. die het meest direct bi) de zaak betrokken zijn, raken ook persoonlijk geprikkeld, hetgeen voor een snelle oplossing van de vraagstukken niet be vorderlijk is. (Advertenties) KWALITEIT VORMGEVING voor woonkunst op z'n best WOONKUNST grote markt 50 - catharinastraat 4 ALKMAAR VOOR KWALITEIT EN KOMFORT Rechtstreeks particulier Gratis interieur-advies. MATHENESSESTRAAT 41, Breda Telefoon (01600) 42645 Achter Valkenierslaan. DAGELIJKS GEOPEND VAN 9-18 UUR OOK ZATERDAGS.

de Stem | 1965 | | pagina 1