Vijf Europese landen zien toe op sociale eikaars politiek Geheimzinnig jacht bijna opgekalefaterd TREINROTSING LIEP GOED AF Man vermoord of verongelukt? „Noodverband* tegen luchtvervuiling via hinderwet DUET Remmen defect Benelux is achter James Bond aan de haal Stoffelijke resten van H. Petrus gevonden NYLONS Viermaster steekt over naar Amerika Twee doden op overweg Oudewater staat voor een raadsel: Beraad over instelling ombudsman Regering bestudeert beperking van vuurwapengebruik KARDINAAL BERAN IN ROME KNSM-schip na brand gezonken: 3 vermisten pp zak te hebben. Post heeft grote kN DER STEEN DE NEDERLANDSE INDUSTRIE KVP over omroepbestel: Hele outillage ten dienste van alle met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. GERUCHTEN ONTZENUWD concessionarissen Slechts licht gewonden Tien doden bij busongeluk Peru in Afluisteren telefoon wordt strafbaar KVP-voorzitter Kamerfracties op zwart zaad Ze namen niet Zwolsman doet zaken in Indonesië DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 20 FEBRUARI 1965 LAAN COPES VAN CATTENBURCH 76 L. 01600-34989 JAT 12. TEL. 01640-3858 AAT 53, TEL. 01180-4287 5, TEL. 01150-2363 ren bij de Post!" tbysparenschoolspa* jjfssparen,"ambtenaren' In beleggingsrekening. ■Jest u de meest ideale •en aantrekkelijke rente trapremie van het Rijk! diefstal verzekerd". ijl? Spaargeld veilig! aam: niemand kan aan >u het al lukken op een te incasseren, dan nog er minderd van kracht! intoor. (Van een speciale medewerker) STRAATSBURG Vrijdag 26 februari is een mijlpaal in de Europese sociale geschiedenis Dan wordt het Europese Sociale Handvest van kracht, een Euro pese grondwet van sociale rech ten, die bovendien de sociale politiek der aangesloten landen onder Europees toezicht plaatst. Het handvest is, na jarenlange studies en voorbereiding, in 1961 tot stand ge komen en door 13 van de 17 landen van de Raad van Europa (d.w.z. vrij wel alle Europese landen aan deze kant van het IJzeren Gordijn) onder tekend. Het is nu van kracht gewor den, aangezien er vijf ratificaties in Straatsburg zijn ontvangen. Met deze conventie is het n.l. als met de an dere die in de Raad van Europa tot stand koen: de handtekening van de regeringen moet door de nationale par lementen worden bekrachtigd, 't Nieu we handvest geldt uiteraard alleen nog maar voor de vijf landen die deze ratificatie procedure achter de rug hebben Groot-Brittannië. Noorwe gen, Zweden, Ierland en de Duitse Bondsrepubliek. Benelux Nederland en België behoren niet laas niet, zijn we geneigd te zeggen tot deze kopgroep. Wel zijn we vast van plan het handvest te ratificeren, zo vernamen we op het ministerie van Sociale Zaken in Den Haag. Maar er zit nogal wat voorbereidend werk aan vast. Voor Nederland betreft: bekrach tiging door het Nederlandse parlement wordt vooralsnog belemmerd door en kele eisen waaraan Nederland nog niet voldoet: b.v. algemene erkenning van het stakingsrecht, verbod van ar beid voor kinderen beneden de 15 jaar (geldt bij ons alleen voor meis jes), de volstrekte gelijkstelling van beloning van mannen en vrouwen en kosteloze voorlichting voor beroeps- Het opzienbarende van deze Euro pese sociale grondwet is niet zozeer de inhoud. De meeste rechten die hier internationaal worden gecodificeerd, kent de nationale wetgeving van vrij wel alle Westeuropese landen reeds. Interessanter is eigenlijk het feit, dat de regeringen zich verplichten eens in de twee jaar verslag over hun na tionale politiek aan Straatsburg uit te brengen. Die verslagen worden daar door onafhankelijke deskundigen be studeerd en door de Raadgevende Ver gadering van de Raad van Europa (de parlementaire assemblée waarin af gevaardigden uit 17 landen zitting heb ben) besproken. Als sluitstuk op deze controle kan het comité van ministers van de raad aan de hand van de stu dies en discussies aanbevelingen aan de nationale regeringen sturen. Dit komt derhalve erop neer, dat een land met het handvest ook Europees toezicht op zijn sociale politiek aan vaardt. Basisrechten Wat zijn nu die basisrechten 19 in totaal die de conventie heeft vast gelegd. Laten we de voornaamste eens de revue passeren, ze geven een goed inzicht in de gedachtengang die op het ogenblik de basis is van het sociale denken op Europees niveau. De regeringen die het handvest be krachtigen. erkennen allereerst dat de sociale rechten voor iedereen gelden, zonder discriminatie op grond van ras, geslacht, geloof, politieke over tuiging en nationale of sociale af komst. De regeringen verbinden zich geza menlijk alles in het werk te stellen de levensstandaard van hun volkeren te verbeteren en het sociale welzijn te bevorderen. Het allereerste recht is het recht op werk. Daarom stelt men als één der voornaamste doeleinden van de natio nale politiek een zo hoog en stabiel mogelijk niveau van werkgelegenheid, opdat iedereen in staat is in zijn le vensonderhoud te voorzien in een vrije lijk gekozen beroep. De Europeaan heeft echter niet alleen recht op werk, arbeidsbemiddeling, hulp bij be roepskeuze en opleiding, doch vooral ook op goede arbeidsvoorwaarden. Het handvest eist redelijke dagelijkse en wekelijkse werktijden, een werkweek die verkort wordt naarmate grotere produktiviteit en andere factoren dat mogelijk maken, vrij-af op openbare feestdagen, minimaal twee weken va kantie per jaar. aanvullende vrije da gen of werktijdverkorting voor ge vaarlijk en ongezond werk, een weke lijkse rustperiode die zoveel mogelijk samenvalt met de traditionele rustdag. Recht op werk en goede arbeidsvoor waarden, en ook op een beloning van de arbeid, die een decente levens standaard biedt, met hoger loon voor overwerk en gelijke beloning voor mannen en vrouwen. Arbeiders en werkgevers hebben het recht zich te organiseren, nationaal en internationaal, aldus het handvest, dat in dit verband het recht op collectie ve onderhandelingen en collectieve ac tie, inclusief staking, erkent. Kinderen en jongeren moeten spe ciaal beschermd worden. Geen werk beneden de 15 jaar en geen nachtar beid beneden de 18 jaar. Ook vrouwen genieten speciale bescherming: ten minste 12 weken betaald verlof voor VATICAANSTAD Prof. Margherita Guarducci, hoogleraar voor epigrafie en Griekse oudheid aan de universiteit van Rome, meent de stoffelijke resten gevon den te hebben van de apostel Petrus, de eerste paus. Zij stelt dit in een boek, dat zo juist in Rome is gepubliceerd en dat tot titel draagt „De relikwieën van de apostel Petrus onder de confessio van de Vaticaanse basiliek". De Osservatore Ro mano wijdt een uitvoerige bespreking aan dit boek. De apostel Petrus is naar geloofwaardige wetenschappelijke ver onderstelling gestorven in het jaar 65. dus juist 1900 jaar geleden. Hij stierf de marteldood in het Vaticaanse circus on der keizer Nero. Uitgravingen in de ja- ren tussen 1940 en 1950 op instigatie van Pius XII onder het confessio-altaar van de St.-Pieter leidden tot de ontdekking van het graf van Petrus: een eenvoudig graf in de naakte grond, maar het graf was leeg. Prof. Guarducci meent het geheim nu te hebben opgelost. Naar haar mening was het apostelgraf leeg, omdat het stof felijk overschot van Petrus onder keizer Lonstantijn zou zijn overgebracht naar een geheime plaats. Tot dusver bleef dit geheim bewaard, maar prof. Guarducci ;s e,fvan overtuigd het geheim ontsluierd le hebben. Binnen in de zg. muur van de Graffiti, ingebouwd in het monument, nat keizer Constantijn ter ere van Pe trus liet oprichten, is het geheime graf van Petrus. Verdere opgravingen stel den prof. Guarducci in het gelijk, want zij vond m die muur de skeletresten van een man van 60 tot 70 jaar oud. Het moet een stevig gebouwd man zijn ge weest. Zij vond bij de skeletresten ech ter ook aarderesten. En deze aarde bleek na analyse precies dezelfde te zijn als Ri? if ig, 'eeg werd gevonden, skeletresten vond zij ook enige a jVan PurPeren kleur en met gouddraad doorweven. Recht op werk, goede arbeids voorwaarden, veilige en gezonde ar beidsomstandigheden, redelijk loon, organisatie en collectieve actie (w.o. staking), speciale bescherming van kinderen, jongeren en vrouwen, be scherming van kinderen, jongeren vrouwen, bescherming van gezond- hulp voor minder-validen, be scherming van gezondheid, migratie dit zijn de voornaamste sociale rechten die de Westeuropese landen naast de reeds bestaande Eu ropese Rechten van de Mens, op 25 februari a.s. officieel tot norm gaan verheffen en... onder gemeenschap pelijke Europese controle plaatsen. In bijgaande bijdrage wordt een en ander over de betekenis deze con ventie uiteengezet. of na een bevalling - geen ondergronds werk in mijnen of werk dat gevaar lijk, ongezond of zeer zwaar is. Bescherming Iedereen heeft recht op kosteloze hulp bij beroepskeuze, op bescherming van gezondheid, sociale zekerheid, sociale en geneeskundige hulp. Lichamelijk en geestelijk minder-validen hebben recht op speciale beroepsopleiding en reva lidatie. Iedereen heeft het recht te migreren als hij elders een betrek king wil aanvaarden. Migranten heb ben recht op bescherming en bijstand voor henzelf en hun gezin. Hierbij wordt aangetekend dat hereniging van gemigreerde arbeiders en hun gezin nen zoveel mogelijk moet worden be vorderd. Speciale vermelding krijgt het gezin. Als basiseenheid van de maatschappij heeft het recht op sociale, juridische en economische bescherming, want het moet zich volledig kunnen ontwik kelen. Onder deze bescherming wordt o.m. verstaan: speciale toelagen, fa ciliteiten op het gebied van belasting, huisvesting en ten behoeve van jong gehuwden. Er zijn in totaal, zoals reeds even werd aangestipt, 19 basisrechten. Bij de ra tificatie moet een regering tenminste 10 van deze rechten erkennen en daarbij moeten in ieder geval het recht op werk, organisatie, collectie ve onderhandelingen, sociale zeker heid, sociale en medische bijstand voor mensen zonder toereikende eigen middelen, migratie naar werk in het buitenland en bescherming van migre rende arbeiders en hun gezinnen zijn. De overige nog niet bekrachtigde be palingen moeten de regeringen als richtsnoer van hun sociale politiek ne men. In hun periodieke verslagen aan Straatsburg zullen zij over hun ont wikkeling op dit gebied mede verant woording moeten afleggen. We zeiden 't reeds revolutionair is de inhoud van deze conventie niet. Toch kunnen we haar als een mijlpaal zien een nieuwe stap in het in gewikkelde, moeizame proces van Europese harmonisatie in wijder ver band dan dat van de E.E.G., een pro ces dat ons geleidelijk haast zon der dat wij het merken voert in de richting van een echt verenigd Europa. PARIJS Toen de Britse acteur Sean Connery en de Franse actrice Claudine Auger, die in de volgende James Bond film naast Connery zal optreden, in de sportauto uit „Goldfinger" bij het thea ter aan de Champs Elysées aankwamen ter opluistering van de première, wer den ze door ,,fans" bestormd en uit de wagen getrokken. Connery moest kno pen van zijn smoking missen. De bewonderaars van Connery hadden een sterk politiekordon weten te doorbre ken. Het waren tenslotte twee lijfwach ten die het paar het theater wisen bin nen te loodsen. Halverwege de film slopen Connery en Mille. Auger weg om niet nog eens belaagd te worden. Scan Connery, alias James Bond, geheim agent 007, stelde, weer he lemaal over de schrik heen, zijn medespeelster aan de pers voor. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG ,.Er bestaat een groot onderscheid tussen hinder en gevaar wat de luchtverontreiniging betreft. Het is opmerkelijk dat de bevolking meer al lergisch voor de hinder is naarmate de welvaart stijgt. Hiermee wil niet gezegd zijn dat hinder en stank niet moeten worden bestreden, want ook zij hebben invloed op het algemeen welzijn, maar het zijn toch heel andere zaken dan di rect gevaar voor de gezondheid". Dit is de opvatting van de deskundigen op ve lerlei gebied, die een bijdrage hebben geleverd aan een speciaal aan de lucht verontreiniging gewijd nummer van „De Nederlandse Industrie". Het zal nog wel een aantal jaren ver gen voordat men een wetsontwerp tot bestrijding der luchtvervuiling gereed heeft. Er moet namelijk nog zoveel on derzoekingswerk worden verricht. Zo staat bv. nog helemaal niet vast welce graad van vervuiling gevaarlijk is. Maar intussen kan men via de hinderwet wel licht een „noodverband" aanleggen. Er valt nog niet bij benadering te zeg gen welke sommen er op tafel moeten komen om de verontreiniging te bestrij den. En ook niet wie welk deel moet (Advertentie) spaar plezierigmet vraag vooral om de DUET-spaarkaart (Van onze correspondent) DEN HELDER De sedert 26 januari in de Helderse haven liggende viermaster „Sonja" uit Denemarken en bestemd voor Philadelphia, zal zaterdag vermoedelijk gereed zijn. Zoals wij eerder schreven, werd de schoener die water had gemaakt op de Noordzee, door de WR 8 in Den Helder binnengesleept. Al weken wordt gewerkt aan het gereedmaken van de machines. Het laat zich raden dat de aanwezigheid van het jacht in de haven aanleiding is geworden voor vele specu laties. De meest ongewone verhalen doen de ronde. Het mooiste gerucht is dat de „Sonja" zal meedoen in een film, dat het geld voor de overtocht ad 22.000 dollars onder de opvarenden zal worden verdeeld en dat de kapitein niet vol doende mensen kan vinden om met het jacht naar Amerika over te steken. Gis termorgen hebben wij kapitein Svend Balshot Sorensen gesproken en dat ging vrij gemakkelijk. De gemoedelijke Deen, die een niet zo goed te verstaan soort Engels spreekt, gaf niet de indruk be trokken te zijn in een opdracht die met veel schaduw en duisternis moet worden omgeven. Hij had bijna vanzelfsprekend ook gehoord welke geruchten in Den Helder circuleren. Hij reageerde op onze vragen met een glimlach die moest be tekenen dat de geruchten graag worden verspreid over een dergelijke zaak. Een feit is dat de Sonja kan worden bemand met meer personen dan er nodig zijn. De kapitein wil met een aantal opvarenden de oversteek naar Philadel phia maken. Hij denkt aan 4 of 5 Denen, aangevuld met Nederlanders. Over ge brék aan belangstelling heeft hij niet te klagen. In de afgelopen weken meld den zich niet meer of minder dan 50 personen, die vooral gelokt door de hoge „gage" de reis als bemanningslid willen meemaken. Zelfs een officier van de marine was bij hem geweest. De ka pitein wilde ons niet vertellen hoeveel geld een dag varen met de „Sonja" op brengt. Wij vernamen van andere zijde een bedrag van 50 gulden per dag. Ka pitein Sorensen verwacht dat de repa ratie aan de motoren zaterdag gereed zal zijn. Dan zal de „Sonja" haar onder broken reis naar Amerika nog niet kun nen voortzetten, want de boot blijkt niet geheel waterdicht. In Amsterdam zullen de lekken worden hersteld. Dan pas verlaat de „Sonja" Nederland. Kapitein Sorensen is met zijn bemanningsleden uitstekend te spreken over de hulp en de gastvrijheid die hij in Den Helder ondervond. Ook is hij ingenomen met de artikelen die tot nu toe in de pers zijn verschenen. (De Nederlandse pers.) In Denemarken is dat heel anders ge weest. Daar heeft de kok, nadat hij heelhuids thuis was gekomen, een fraai verhaai verteld aan de grootste Deense krant. Daarin stond onder meer dat de „Sonja" als niet-zeewaardige schoener was vergaan en dat de bemanningsleden op het nippertje konden worden gered. Aan boord bevindt zich thans ook me vrouw Sorensen, die op het schip blijft zolang dit in een Nederlandse haven ligt. Zoals wij al berichtten zal de vier master spoedig in Amerika worden omgebouwd tot restaurantschip van een rijke Amerikaan, die in Philadelphia een groot en luxueus restaurant heeft, maar zijn klanten wil verrassen met een exclu sief bootrestaurant. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De fractieleider van de K.V.P. in de Tweede Kamer, drs. W. K. N. Schmelzer, heeft er voor ge pleit, dat allen die een televisiezend machtiging hebben of krijgen, volledig gebruik zullen kunnen maken van de beschikbare technische outillage, in clusief voldoende studioruimte. Dit betekent dat de heer Schmelzer wil waarschuwen voor een televisiebeleid, waarbij nieuwe concessionarissen ge dwongen zullen worden samen te wer ken met de N.T.S., omdat deze de zeg genschap heeft over de technische in stallaties. Bovendien wenste hij op één van de drie Nederlandse radiostations (liever niet op het F.M.-net) geduren de de gehele dag ontspanningsmuziek. Drs. Schmelzer kwam tot deze verkla ring in de grote jaarlijkse rede, die hij gisteravond in Utrecht uitsprak voor de partijraad van de K.V.P. Hij be sprak hier het beleid dat het kabinet- Marijnen tot nu toe heeft gevoerd en de wensen, die vooral in zijn fractie nog gerealiseerd moeten worden. „Wij hopen van harte dat het kabinet en in het bijzonder minister Bot, er in zul len slagen een omroepbestel te ontwik kelen, waardoor zowel openheid als reclame kunnen worden ingevoerd. De regering zal zich hiermee in een materie, die de geesten te lang ver deeld hield, grote verdiensten kunnen verwerven". Vol lof was drs. Schmelzer voor de wij ze waarop een groot aantal punten uit het regeringsprogram is verwezenlijkt. Hij noemde bijvoorbeeld de niet-afla- tende daadkracht van minister Veld kamp, het krachtige landbouwbeleid van minister Biesheuvel en de voort varendheid van minister Scholten. Na geconstateerd te hebben, dat minister Luns zich niet van de wijs laat bren gen, had drs. Schmelzer, evenals partij voorzitter Aalberse, veel lof voor mi nister De Jong, die Defensie een men selijk en sociaal aanzien heeft gegeven. De heer Schmelzer vond wel dat het ka- binet-Marijnen thans een eigen gezicht moet gaan tonen. „De aanloopfase is nu voorbij en ik hoop en verwacht dat het parlement niet meer, zoals in het jongste verleden het geval was, als corrector en promotor zal behoeven op te treden". Drs. Schmelzer sprak zijn waardering uit voor de intelligente en actieve wijze, waarop de P.v.d.A. oppositie voert. „Veel eer viel er overigens voor de oppositie niet te halen", voegde hij er aan toe. BEVERWIJK Ongeveer 200 meter buiten het stationsemplacement Bever wijk in het begin van de tunnelingang onder het Noordzeekanaal, zijn gister morgen omstreeks kwart voor negen een personentrein met ruim 100 passagiers en een goederentrein met elkaar in bot sing gekomen. Veertien mensen liepen slechts lichte verwondingen op. De be stuurder van de personentrein, de 39- jarige C. van B. uit Amsterdam, zag de botsing aankomen. Hij rende de cabine uit om de reizigers in het eerste trein stel te waarschuwen. Door de kracht van de botsing werden de reizigers door elkaar gesmeten. Veertien personen moesten naar het Rode-Kruisziekenhuis worden vervoerd: allen konden na be handeling huiswaarts keren. De botsing is vermoedelijk te wijten aan het feit dat de remmen van de personentrein, die komende uit Uitgeest, om 8.42 uur in Be verwijk moest aankomen, weigerden. De trein schoof langs het station heen en vloog even voorbij de wissel op de eer ste locomotief van de goederentrein, die in dezelfde tunnelingang was blijven steken. De personentrein heeft vooral bij de bestuurderscabine grote schade op gelopen, maar voor de rest viel het alle maal mee. De bestuurder van de personentrein, die moest stoppen voor station Bever wijk, heeft volgens de eerste berichten normaal geremd, maar de trein gleed desondanks door voorbij het sein dat op rood stond. De remmen functioneerden niet. Hierdoor kwam de trein, die uit de richting Uitgeest kwam, terecht op de wissel voorbij het station, waarlangs juist de goederentrein vanuit de tunnel werd binnengeloodst. De passagiers wa ren door de naar achteren snellende ma chinist op de schok voorbereid. De ge wonden werden onmiddellijk na de bot sing ter plaatse verbonden. Daarna wer don zij naar het Rode-Kruisziekenhuis te Beverwijk vervoerd. De meesten van hen konden na behandeling huiswaarts ke ren: bij de anderen was een 17-jarig meisje dat een hersenschudding heeft opgelopen. Omdat de rails niet bescha digd waren kon de stremming in het spoorwegverkeer reeds rond het middag uren worden opgeheven. Beide bestuur ders zijn na het ongeluk naar huis ge stuurd om van de schrik te bekomen. betalen. De industrie getroost zich al grote offers, wat blijkt uit het feit dat in het uitgestrekte Rotterdamse gebied de luchvervuiling in aanzienlijk dere mate is toegenomen dan de indu strie en de bevolking. In andere landen is men al wel ver der met de bestrijding, zo blijkt uit de bijdragen, maar daar was de situatie veel ernstiger (men denke aan Londen, Ruhrgebied, Pittsburg). Het vlakke Ne derland staat er mede dank zij me teorologische omstandigheden veel gunstiger voor. Maar nu de industriële ontwikkeling zich voortzet en de bevol king toeneemt, zal er ook bij ons gro tere aandacht aan het vraagstuk moeten worden geschonken. Bij. de bestrijding der luchtverontrei niging, zo blijkt verder, spelen voor de industrie ook economische factoren mee. Want, als een bedrijf verdergaande maat regelen moet treffen dan een concurrent, komt het in een ongunstige positie. In dit verband komt de planologie om de hoek kijken. Want achteraf gezien is niet overal de situering van industrie ten opzichte van woongebieden even geluk kig. Ook in dit opzicht is meer preven tie mogelijk. Er zijn dus vele aspecten aan de luchtverontreiniging en aan de bestrij ding daarvan. „De Nederlandse Indu strie" orgaan van het verbond van Nederlandse werkgevers heeft aan de gedachtenwisseling en voorlichting hier over een interessante bijdrage geleverd. UTRECHT Twee dames zijn gis termiddag om het leven gekomen toen hun auto op de door een aki beveilig de overweg tussen Groenekan en Maar tensdijk tegen een reizigerstrein uit Hilversum botste. De slachtoffers zijn de 68-jarige me vrouw Oosterdijk Bruin-van Rappard en de 63-jarige jonkvrouwe G. Ch. Rutgers-van Rozenburg, beiden uit Hil versum. LIMA Ten gevolge van een bus ongeval in Peru zijn tien personen om het leven gekomen en werden er 30 gewond. In de Peruviaanse provincie Trujillo, in de buurt van de plaats La Arenita, raakte de bus van de weg en stortte 100 meter diep van een rots. De bus was onderweg van Huamachuco naar Trujillo, 500 km ten noorden van Lima, (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een technische com missie, die was belast met het onder zoek naar de mogelijkheden van het afluisteren van telefoongesprekken en het opsporen van dergelijke inbreuken op de persoonlijke sfeer, heeft enige tijd geleden haar rapport uitgebracht aan de minister van Justitie. Thans wordt een hierop betrekking hebbende strafbepa ling overwogen. Ook heeft de kwestie van het telefoongeheim de aandacht bij het ontwerpen van een proeve van een nieuwe grondwet. ""^"cTvërtentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. (Van een onzér verslaggevers) OUDEWATER Is de heer A- J. de Koning (42) te Oudewater gisterochtend vroeg om het leven gekomen door een ongeval, of is hij het slachtoffer gewor den van een moord? Dat is de vraag, die momenteel de ingezetenen van Oude water bezighoudt. Omstreeks half zes gisterochtend vond een zekere heer Van Dam, op weg naar zijn werk, de heer De Koning op straat liggen naast zijn bromfiets. De man lag in een grote plas bloed. Van Dam zag al gauw, dat de man, zo hij al niet dood was, het in ieder geval niet lang meer zou maken. Snel belde hij de dokter en de politie. De heer Van Dam gebruikte de telefoon van de familie de Kraan. Toen de heer Van Dam mevrouw Kraan vertelde wat hij had gezien, verschoot mevrouw Kraan van kleur. Opgewonden vertelde zij wat zij die morgen om vijf uur had gehoord en gezien. „Ik hoorde buiten lawaai. Ik keek uit het raam. Ik zag toen wel een bromfiets liggen, maar verder zag ik niets. Wel heb ik iemand weg horen hol len. Ik dacht, dat het de eigenaar van die bromfiets was, die iets was verge ten". Dr. J. W. F. Clercx uit Oudewa ter, die snel ter plaatse was, twijfelde direct of de heer de Koning de verwon dingen had opgelopen door een ongeval. Hij constateerde een schedelbasisfrac- tuur, maar van zo ernstige aard, dat die haast niet door een val kon zijn ontstaan. Bovendien werden geen slip sporen gevonden. Dat ook de politie an dere vermoedens had, werd duidelijk toen de politie uit Gouda ter assistentie ver scheen en het terrein afzette. Er kwa men zelfs rechercheurs in burger aan te pas en ook werd een politiehond in geschakeld. Het stoffelijk overschot van de heer De Koning werd voor sectie overgebracht naar Gouda. De politie moet het voorlopig op een ongeval houden, omdat 'n andere doods oorzaak nog niet is vastgesteld. Het slachtoffer reed met zijn bromfiets ie dere morgen door de straat, waar hij gisteren is aangetroffen. Daar moet hij een stuk trottoir over hobbelen en dan een hoek van 90 graden maken om de weg op te gaan naar zijn werk. een touw- fabriek. Hij kan dus nooit zo hard ge reden hebben en zo hij gevallen zou zijn, kan hij nooit zo hard zijn terecht ge komen, dat hij zulke zware verwondin gen kon oplopen. Zeer waarschijnlijk is het bovendien, dat de schedel geraakt is precies midden op het hoofd, een plaats waar men bij een val zelden op terechtkomt. De heer De Koning was gehuwd en had acht kinderen. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Op de partijraadsverga dering in Utrecht heeft mr. Aalberse, voorzitter van de K.V.P., scherpe kri tiek geuit op de „uitermate gebrekkige", totaal onvoldoende outillage, waarover de Tweede-Kamerfracties beschikken. „Op dit terrein zijn wij in ons land een onderontwikkeld gebied. Reeds sedert enkele jaren tracht de KVP-fractie hier in verbetering te brengen. Tot mijn verbazing en teleurstelling tot nu toe zonder resultaat. Ik meen, dat het een minimale eis is, dat men een behoor lijk bedrag beschikbaar stelt om het functioneren van de fractie mogelijk te maken en de parlementariërs de gele genheid te geven de regering behoorlijk tegenspel te bieden. Het is een onzin nige toestand, dat het bureau van de KVP telkens moet inspringen, omdat de Tweede-Karrrerfractie niet de beschik king heeft over de meest elementaire hulpmiddelen"- aldus mr. Aalberse. Ook voor de studie, de research en de voor lichting dient meer geld beschikbaar te komen, aldus de KVP-voorzitter. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse mi- nisterrraad zal zich op korte termijn beraden over de vraag of er aanleiding is in ons land te komen tot het instftuut van de ombudsman, zoals de Scandina vische landen dit kennen. Los hiervan zal binnenkort een com missie worden ingesteld die moet na gaan op welke wijze een verhoogde rechtsbescherming kan worden geboden met betrekking tot beschikkingen van lagere overheidslichamen. PARIJS. Er was de laatste tijd nog al eens beweerd dat Franse sportcoaches niet die lichamelijke conditie hadden die t'\\ moeten hebben. Dr. Robert Heraud, directeur van het nationaal sportinsti tuut, en Robert Oubron, manager van de Franse nationale wielerploeg, hebben dat niet op zich laten zitten. Oubron, 52 jaar, en Heraud, 42, die beiden in hun jonge jaren wielrenners van goed formaat zijn geweest, besloten op de nieuwe overdekte baan van Vin- cennes een etmaal achtereen te 'rijden, elkaar aflossend, en te proberen dan in totaal 800 kilometer te rijden, voor een gemiddelde van 33 km/uur. Niemand dacht dat het zou lukken, maar toen zij gistermiddag afstapten, na elkaar steeds om het half uur te hebben afgelost, hadden zij in 24 uur 808 kilo meter afgelegd. Toen het er naar uit begon te zien dat de sportieve „oudjes" zouden slagen, kwamen van alle kanten sportlui opzet ten om hen aan te moedigen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Scholten (Justitie), minister Toxopeus (Binnen landse Zaken) en staatssecretaris Van den Berge (Financiën) beraden zich op het ogenblik over een mogelijke en ver antwoorde beperking van de gevallen, waarin door de politie en de douane van vuurwapenen mag worden gebruik gemaakt. Minister Scholten zegt in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, dat de rijkspolitie voldoende zorg besteedt tijdens de eerste opleiding aan de theore tische en praktische oefening in het ge bruik van vuurwapenen. De intensiteit van het onderhoud van de opgedane ervaring heeft thans bijzondere aandacht. Voor de rijkspolitie bestaat sedert 1957 een instructie inzake het gebruik van wapenen. De gemeenten met eigen politie is dringend verzocht eensluidende in structies in te voeren. Niet alle burge meesters hebben aan dit verzoek gevolg gegeven. Overigens heeft de minister niet de indruk, dat door de politie en andere overheidsdienaren meer dan vroe ger gebruik van de wapens wordt ge maakt. Desgevraagd heeft de minister nog meegedeeld, dat. er bij de rijkspolitie nog ruim veertig functionarissen zijn, die tijdens de bezetting hun opleiding in .Schalkhaar' hebben gehad. De opmer king dat het optreden van de politie zou zijn verruwd, kan de minister niet onderschrijven. VATICAANSTAD Gistermiddag is kardinaal Beran uit Tsjecho-Slowakije op het vliegveld Fiumicino bij Rome aangekomen. Op uitdrukkelijk verzoek van de paus werd de kardinaal afge haald en namens hem begroet door le den van het staatssecretariaat. Mgr. Beran is in Rome voor zijn creatie tot kardinaal. Hij zal niet meer naar Tsje cho-Slowakije terugkeren. Op de aartsbisschoppelijke zetel van Praag heeft paus Paulus benoemd als apostolisch administrator „sede plena" mgr. Frantisec Tomasec, titulair bis schop van Bluto. DEN HAAG Het 5703 fon meten de motorschip „Sophocles", van de Ko ninklijke Nederlandse Stoombootmaat schappij, is gisterochtend op de Atlan tische Oceaan gezonken als gevolg van een brand, die zich over het gehele schip uitbreidde. Na een explosie in het ruim kapseisde het schip, waarna het in de golven verdween. Alle sche pen in de nabijheid waren gealarmeerd en het schip „Ulysses" van dezelfde maatschappij kwam te hulp. Van de 44-koppige bemanning heeft de „Ulysses" er 41 aan boord kunnen nemen. Drie mannen worden nog ver mist. Dit zijn de booteman P. Visser, ongehuwd, woonachtig op Marken, de olieman M. Kuijt uit Katwijk, gehuwd, vader van elf kinderen, en de Portu gese bediende Francisco Araujo, ge huwd en vader van acht kinderen. Het zoeken naar deze vermisten wordt voortgezet. De geredde leden van de bemanning van de „Sophocles" worden maandag ochtend 22 februari om ca. 8.00 uur op de luchthaven Schiphol verwacht. Zij tins Air Charter. maken de vlucht met de DC-7 van Mar- (Van een verslaggever) DEN HAAG Sinds enkele dagen be vindt de heer R. Zwolsman zich in Indo nesië. Over zijn afwezigheid op het kan toor van zijn exploitatiemaatschappij Scheveningen wordt officieel van EMS- zijde slechts verklaard, dat de heer Zwolsman met vakantie is. Men wil zelfs niet bevestigen, dat hij zich in Indonesië bevindt Juist deze geheimzinnigheid rond de reis van de heer Zwolsman heelt in Haagse kringen de mening doen post vatten. dat het bezoek aan Djakarta van de heer Zwolsman geen vakantie-uit stapje is. maar wel degelijk zakelijke oogmerken heeft.

de Stem | 1965 | | pagina 19