SPORT Koning van de korte baan Duivensjarels zoeken overal naar de beste vliegrichting Vier „top '-keepers geblesseerd DEREK MINTER: N.A.C. - G.V.A.Y. WO-Rapid is beslissende strijd in overgangsklas BREDA MOET WINNEN VAN BOSSCHENAREN Duitse doelverdedigers op de ziekenlijst Motorrenner die nooit opgeeft Tjechische reed scheve schaats PAPIER VOOR UW PEN In slipstroom Lot van Lyceum hangt aan zijden draadje In Gemert start, cross-seizoen Vasas-trainer komt verkennen Weerstand Jury-lid 2 jaar aan de kant België INVALLERS IN ..OBERLIGA"? Kernpunt Hockeycompetitie Heren Dames 23 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 20 FEBRUARI 1965 13 (Van onze sportcorrespondent) LONDEN. De Britse motor renners geven de toeschouwers al tijd waar voor hun geld. Vooral in Derek Minter, de „koning'' van de korte baan, houder van de natio- "1 -M<*. nale records 250 en 500 cc en de eerste man die met een Norton de T.T. van het eiland Man heeft uitgereden met een snelheid die hoger lag dan 160 km per uur, heeft de harten van de liefhebbers wel gestolen. Deze 32-jarige motorrenner zal nooit opgeven. Hoe de omstandigheden ook zijn, hij rijdt altijd door. In de volks mond wordt hij „The Mint" genoemd. Zo rond 1953 is hij met weinig geld be gonnen en had toen een BSA Gold Star. Met deze „Goldie" wist hij zich een weg naar de top te banen en wel hoofdzake lijk op het circuit van Brands Heatch. In 1957 veranderde hij van baas en ging Norton rijden. Drie jaar daarna reed hij met een Norton, die door Steve Lancefield startklaar was gemaakt, voor Man. Hij reed toen de T.T. uit met een gemiddelde snelheid van meer dan 160 km per uur en dat met een 1-cilinder- machine. Minter vertelt daarover: „Ik weet nog goed dat ik gelijk weg was met Bob Mclntyre. De omstandigheden wa ren bijzonder gunstig en rijp voor re cords. En inderdaad, de snelheden lagen bijzonder hoog. Bij de start had ik de leiding en Bob passeerde me verschillende malen, maar daarna nam ik de leiding over. Ik ben toen aan kop gebleven en in de tweede ronde wist ik 0,2 sec. uit te lopen. Met staande start had ik toen een tijd ge maakt van 99,51. Toen zag ik Mike Hailwood. Even voorbij de berg Union Mills wist ik hem te passeren. Maar hij dook in mijn slipstroom en of ik wilde of niet, ik sleepte hem rond. Ik maakte toen 101,05, Hailwood 100,37. Voor zover ik weet, is deze prestatie maar door één man ooit geëvenaard en wel door Hailwood, eveneens met Nor ton, in het jaar daarop. Ik wist dat het hard ging en mijn derde ronde zou nog sneller geweest zijn, als mijn olietank niet gescheurd was." Derek Minter meent, dat zijn landge noten zich beter kunnen specialiseren in de 500 cc. .De andere klassen worden te veel aangevallen. Bovendien moeten (Advertentie) de 500 cc machines zo gauw mogelijk 5- of 6-cilinders worden," zegt Minter. „Het gaat toch de kant uit van 4 voor de 125. 6 voor de 250, 8 voor de 350 en 12 cylinders voor de 500 cc. Denk maar 'ns aan de Honda V 12-2 van de 250 cc. Wat een machine! Derek Minters enige ambitie is nog eens de T.T. te winnen op een Engelse machine. Zijn hobbies? Ach, Minter houdt van tuinieren en 's avonds sleutelt hij wat aan z'n motoren. Sinds een jaar of twee is hij niet meer in de bios geweest en roken en drinken doet hij niet. Tij dens de wintermaanden is er genoeg werk, want kort geleden is deze Britse motorrenner een sleepbedrijf begonnen. Er staat al een 8-tons nieuwe Dodge met kraan die goed wordt verhuurd. „Ik ga nooit met vakantie," zegt Minter, „daar kan ik geen tijd voor vinden," Hoelang hij nog blijft racen? „Wel, zolang ik kan." Dat begrepen we, want goede mo torrenners kunnen heel wat geld ver dienen. „Ik weet niet wat ik het afge lopen seizoen gemaakt heb," vertelt Min ter, „het staat op de bank, maar ik kan wel zeggen dat je héél hard moet rijden om meer dan 16.000 gulden per seizoen te verdienen." In 1963 kwam Gilera terug en het werd een flop. Derek Minter heeft daar zo zijn eigen mening over. „De organi satie deugde niet," zegt hij. De laatste keer dat deze machines reden was in 1957. „Ja, Tiet was toen toegestaan om met de zogenaamde volle „vuilnisbak- stroomlijn" te rijden. Deze drukte het voorwiel juist vaster, maar de huidige stroomlijn de dolfijn werkt het wiel juist los. Net zo goed als met de veren van 1957. Ook dat was een moeilijkheid met de Gilera's. K.N.V.B. ERE-DIVISIE a.s. Zondag Aanvang half drie Na 8 wedstrijden Tony van Leeuwen weer in het doel. Voorwedstrijd: Regionale Hoofdklasse NAC HELMONDIA '55 Motorrennen: boeiende sport. Op het circuit van Monza moest je on ophoudelijk bijsturen en dat nog wel op de rechte stukken. De wielen raakten de oppervlakte maar net." „In Ulster was er altijd iets met me aan de hand," merkt Minter op. In 1959 ramde ik een bank, raakte in een ..poe del" en schoof toen over de weg. Drie jaar later raakte ik daar gewond aan mijn hoofd en brak een vinger. In 1963 wz'S Ulster m'n eerste race van het nieu we seizoen, nadat ik mijn rug gebroken had in Brands Heatch. Ik ging eigenlijk alleen maar, omdat ik een Gilera zou rijden. Na de eerste poging kreeg ik van Geoff Duke te horen dat ik niet hard genoeg ging. Ik reed toen in op de zogenaamde „dodenmuur", sloeg weg en miste net een telegraaf paal. Dit alles, nadat ik op het hobbelige circuit al flink last had gehad van mijn rug. In 1964 is Derek Minter niet meer in Hulster geweest en ook dit jaar zal hij daar niet starten. Hij wil de man met de zeis geen nieuwe kans geven. Op het ogenblik kan men geen nieuwe 350 of 500 cc racemachines meer kopen en men vraagt zich af wat er nu in de toekomst gaat gebeuren. Het zijn net de machines waar Derek Minter naam mee gemaakt heeft. Wat hij er zelf van denkt? „Zolang de korte circuits zullen bestaan ben ik er van overtuigd, dat deze klasse niet zal uitsterven. De bijzonder goede Nortons, AJS en Matchless machines zullen op z'n minst nog wel een jaar of drie in wed strijden uitkomen." (Van onze volleybalmedewerker) BREDA Met een fors en voor de overgangsklassers zeer belangrijk pro gramma gaan de volleyballers het voor laatste gedeelte van de competities afslui ten. olgende week laat men de eer ge heel aan Prins Karnaval en dan krijgen we een sluitstuk van ongeveer zes weken waarin de beslissingen moeten vallen. Het vonnis over Lyceum kan reeds van daag worden geveld als Roermond in Til burg bij Odulpbus 2 zou winnen. We ne men tenminste aan dat Lyceum er niet in zal slagen om Sekkerveld in eigen huis te verrassen. De tweede degradatieplaats is nog een open strijd tussen Roermond en St.-Pieter, terwijl ook PSV nog niet veilig is. Ever Ready zal er daarom goed aan doen geen risico te nemen tegen St.-Pie ter want bij een nederlaag is vier punten beslist geen veilige marge. V.C. Den Bosch moet haar sportieve plicht in Eind hoven gaan vervullen. Als men de zaken met te licht opneemt moeten hier twee punten te verdienen zijn. De ontmoetin gen tussen Bermi en Sarto hebben mees- tai een spannend verloop. Tot nu toe gin gen de Tilburgers meestal met de winst strijken Een Bermi in vorm moet de bakens kunnen verzetten. Bij de dames mogen we geen verrassende uitslagen ver wachten. De opgaven voor V C Den Bosch bij PSV en voor Lyceum bi Rapid- Emdhoven zijn hiervoor te zwaar Bij de overgangsklassen verwachten we wel enige verrassingen. Zo is het hele maal niet onmogelijk dat de dames vat Gevok de derby tegen Den Dungen win nen. Dit zou de spanning onderaan wel ten goede komen. Bij de heren in midden- Brabant zijn alle ogen gericht op het duel in Vught, tussen VCV en Were Di Een zege voor de thuisclub brengt ook hier weer de spanning terug. VJC speelt thuis tegen Sarto 2 en moet hier twee punten aan over kunnen houden. In Den Bosch heeft Rewa Robots goodwill gekweekt en Zal nu Activia zeker terug wijzen. Ook ws zal met meer zelfvertrouwen tegen v van start gaan. Heel belangrijk dv? t degradatieplaatsen is Ever Rea- y2-Tornad° 2. Als de reserves uit Vlij- DraktLch ?r St„rijd winnen dat is men 6 DuntÜn Velhg' M?1 een achterstand van len staat n°! VSl wedstrijden te spe- voor Tornado 2 er dan zeer moeilijk In afd. 8 dames gaat alle belangstelling caat"fnr Aeda waar vvo z'ch volledig gaat inzetten voor haar laatste kans. Een verlig Z6,ge b.rengt het verschil op twee win^E terwijl RaPid b'i een over. inning met nog drie wedstrijden te spe- woJLniSr meer, voofhij gestreefd kan ^nger in^fr °°k E®VC heeft "°8 een 'i'eS u\ de pap en zal daarom bij EVVC geen fout mogen maken. MOC heeft haar kans verspeeld, maar zal wraak willen nemen op EGVC. Bij de heren liggen de beslissingen nog niet in het verschiet. Leider RHBS Breda heeft een zwaar karwei voor de boeg by Mollerlyceum in Bergen op Zoom en LVC gaat ook met lood in de schoenen een bezoek brengen bij EVVC in Middel burg. In Vlissingen krijgt Matador bezoek van EGVC. Het team uit Goes staat belangrijk hger genoteerd maar dat wil niet zeggen dat de winst al binnen is. Rapid ontvangt in eigen huis Marathon. Beide teams heb ben zes punten in bezit zodat de inzet hier dubbele waarde heeft. Voor nog gro tere moeilijkheden staat Bermi 2, dat met vier punten de onderste plaats inneemt. Met DVC op bezoek zijn de Roosendalers zeker niet kansloos. (Van onzs motorsportmedewerker) BREDA Het is in de loop der jaren traditie geworden, dat de motorclub St. Christoffel te Gemert reeds in februari als eerste de rij van KNMV-wedstrijden opent met de cross Holland-België. Ook dit jaar zal zondag 21 februari te Gemert het Nederlandse motorcross-sei zoen van start gaan. In deze ontmoetin gen der lage landen in de motorsport zijn de Belgen over het algemeen de sterk- sten. Zo vroeg in het seizoen wil elke ren ner zich graag van zijn beste zijde laten zien. Zij weten ook dat een goede uitslag in deze eerste cross direct meer mogelijk heden biedt voor het sluiten van contrac ten. Jef Teeuwissen en Walter Baeten be wezen hun goede vorm reeds in de ope ningscross van hun land te Zolder. Broer Dirks die van dit jaar het topjaar in zijn carrière wil maken hecht bijzonder veel belang aan een overwinning te Gemert. De grote attractie is echter Jan Clijnk, die werd gedegradeerd tot senior, maar weet dat een goede prestatie te Gemert voor hem een spoedige terugkeer naar de inters betekent. Wetende dat Clijnk deze degradatie zeer zwaar heeft opgeno men kan men er zeker van zijn, dat hij komt om absoluut te winnen. De wedstrijden vangen aan om 2 uur en zullen bestaan uit 2 manches voor inter nationalen, 2 manches voor de zijspannen en een serie voor de senioren. COR STULTJENS, de Ooster- houtse coureur die vorig seizoen in Prinsenbeek zegevierde is ama teur geworden. Hij verwacht ech ter binnenkort een oproep voor militaire dienst en rekent dus nog niet in 1965 tot grote prestaties te kunnen komen. HENK HIDDINGA, vorig jaar kampioen van de Koninklijke Landmacht en tweede achter Jan van Veen in de strijd om de mi litaire titel is naar Frankrijk ver huisd. Hij zal deelnemen aan Route de France en Circuit des Mines. LEO VAN DEN DONK uit Veghel en JAN DROOG uit Bleiswijk hebben de amateursrangen ver laten en zullen in 1965 bij de on- afhankelijken aantreden. Zulks doet de teruggekeerde oud-kam pioen van Nederland Gerrit Wes- seling eveneens. ARIE DEN HARTOG en Cees Lute zijn vaste vertrekkers van de ploeg Anquetil welke deel neemt aan Parijs—Nizza. WIM VAN EST zal als kopman van een Nederlandse ploeg op 22 mei deelnemen aan de Engelse beroepsrennerscourse Londen Holyhead. KEES PELLENAARS laat zijn ren ners zondag deelnemen aan een trai ningswedstrijd van de WC „Spor tief". De rit zal gaan over ongeveer zestig kilometer en het parcours is uitgestippeld in de Fazanterie te Ulvenhout. CEES SNEPVANGERS heeft een bijzonder dure licentie in zijn bezit. Op weg naar Den Haag, waar hij „rij-bewijs" ging halen, verloor de Zundertse coureur zijn portefeuille, die nogal rijk was aan bankbiljetten. JO DE ROO, Rik Wouters en alle andere mannen van „Televizier" heb ben gisteren hun nieuwe fietsen in gereden. Het gezelschap probeerde de karretjes in de omgeving van het Mastbos. BOEDAPEST. Nanclor Hidegkuti, de befaamde Hongaarse oud-internatio nal. die thïens trainer is van de Hongaar se kampioensploeg Vasas Gyoer. zal zon dag een van de meest belangstellende toeschouwers zijn bij de competitiewed strijd van DtVS tegen Fortuna '54 in het Olympisch Stadion. In verband met de volgende week woensdag in hetzelfde stadion te spelen wedstrijd DWSVasas in de kwart finales v„an het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen reist Hi- degkuti zijn ploeg vooruit om de zaak te verkennen. Vrijdag in de namiddag heb ben de Hongaren voor het laatst een zware training gehad. Vandaag vertrek ken zij naar Tata, waar zij zondagmor- - gen een oefenpartijtje zullen spelen, het in Californië ook en hoezeer de om- Verleden week heb ik duiven geselecteerd in Skandinavië en het was er evenmin winter als bij ons. Een zachte winter vindt zijn oorzaak in een bijna onafgebroken depressie-activiteit op de oceeaan. Maandenlang kan de ene depres sie de andere opvolgen. De meeste bereiken Europa via de Ierse en Schotse kusten en samen met de golfstroom wiens invloed tot in Noord-Europa merkbaar is, houden zij de Noorse havens de gehele winter ijsvrij. Ook voor de duiven- liefhebberij heeft deze gang van zaken belangrijke gevolgen. Om allerlei redenen wordt er in West- Europa hoofdzakelijk van het zuid westen uit gevlogen: de lijn Brus sel, Parijs, Bordeaux, Biarritz, waarop de duiven menigmaal poep- kens- of soldatenwind hebben, ge lijk onze zuiderburen zeggen. Er is wel eens beweerd dat onze vo gels hard op weg zijn een ras van onge zonde staartwind- en slechtweervliegers te worden, krantenpapier dat naar huis waait. In de meeste gevallen staan de vitesse- en halve-fondconcoursen inder daad slechts weinige minuten open. Snel heden van vijftienhonderd meter per minuut zijn de gewoonste zaak. Dat al les maakt het begrijpelijk dat er de laatste jaren niet zozeer meer gewerkt wordt op uithoudingsvermogen dan wel op snelheid, intelligentie (koers houden) karakter en gezondheid. De selectie staat in het teken der belangstelling. Heeft dat trouwens altijd gedaan. Hoe is het nu in andere lan den? Ik heb zes wereldreizen gemaakt ter explicatie en demonstratie, als ik deze geleerde stadhuiswoorden eens even mag gebruiken, van mijn systeem van selec tie op kwaliteit. Los Angeles in Califor nië, dat een sterk centrum is van de fond, heeft vijfmaal mede op het pro gram gestaan en ik heb daar talrijke beroemde collecties bestudeerd. De dui ven vliegen van het noorden uit, richting San Francisco, door hete dalen, mee van de vruchtbaarste ter wereld, tussen twee lange rijen bergketens in. In de volle zomermaanden kan er niet geconcourst worden omdat de temperatuur te hoog is, daarom bestaat het vliegseizoen daar aan de Stille Zuidzee uit twee van me kaar gescheiden perioden, voor- en na jaar. Een heel verschil met West-Europa, zult u zeggen, en het moeten wel totaal andere duiven zijn, die daar met de prijzen weg zijn. Toch is dat laatste niet waar. De duiven die het hier kunnen, doen Maandag wordt de reis naar Amsterdam gemaakt. Hidcgkuti ziet het niet als een be zwaar, dat zijn ploeg voor het grote treffen met DWS weinig trainingswed strijden heeft gespeeld. Wel vindt Hi- degkuti het een nadeel, dat Vasas niet heeft kunnen spelen op een veld, dat overeenkomt met de bodemgesteldheid in het Olympisch Stadion. „De spelers zijn echter zeker van hun zaak en ko men vol zelfvertrouwen naar Amster dam om daar hun huid zo duur mogelijk te verkopen," aldus Hidegkuti. Ltandigheden ook mogen verschillen, de duivensjarels zelf zijn overal in de we reld hetzelfde: zij zoeken allemaal de vliegrichting van waaruit de vogels acht honderd kilometer kunnen afleggen in één dag. 't is te zeggen duizend meter en meer per minuut. PRAAG De Tsjechische Helena Dudova, die tijdens de Europese kam pioenschappen kunstrijden in Moskou, het vrije rijden van de Fransman Alain Calmat zeer laag beoordeelde en op deze wijze de Oostenrijker Emmerich Danzer bevoordeelde, zal twee jaar niet als in ternationaal jurylid op mogen treden. De Tsjechische kunstrijdersbond be sloot hiertoe, omdat men had vastge steld dat de fouten, die mevrouw Dudova had gemaakt, het Europese kampioen schap op verkeerde wijze hebben be- invloed. N.A.C. (II) Welke echte Bredanaar ziet nu NAC graag degraderen? En toch gaat het er van komen. En wiens schuld is dat? Van het bestuur of ligt het soms aan de spe lers zelf? De spelers gaan denken: We degraderen toch, dus wat zullen we ons nog moe maken. Maar zo denkt het Bre dase voetbalpubliek ook meestal. Want als je 's zondags naar NAC gaat kijken, zie je veel mensen met hun handen on der het hoofd zitten of op een of andere manier er lui bij hangen. En als er dan 'n doelpunt gemaakt wordt, ja, dan sprin gen ze op en dan is er leven genoeg. Maar is 'n aanmoediging tót het scoren van een doelpunt niet meer op zijn plaats? Daarom, NAC-supporters, moedigt uw favorieten wat méér aan, vooral nu ze het zo hard nodig hebben! Dankend voor de plaatsruimte, AD VERSCHUREN, Breda. Wel komen er in zulke landen meer rampvluchten voor dan hier. Enkele we ken voor de tragische gebeurtenis met president Kennedy, zat ik op duiven te letten op het hok van een vriend in Dal las-Texas, de afstand was vierhonderd mijl en wij schreven de derde vlucht- dag, het was een groot en belangrijk con cours maar er was nog altijd nergens een veer gemeld. De reden was dat de duiven verzeild waren geraakt in een enorme mistbank van een paar honderd mijl dik, die op den duur overging in slagregens; pas de vierde dag wisten de eerste vogels de thuishaven te be reiken. Ik heb van mijn leven ook duiven ge lét bij Miguel Galas Lavin in Mexico-Ci ty, waar de omstandigheden weer heel anders zijn, de duiven vliegen daar over hoogvlakten van tweeëneenhalfduizend meter. Ze zullen daar wel heel wat meer rode bloedlichaampjes hebben, maar er er is geen enkel exterieurkenmerk waar je dat aan kunt zien. Rampvluchten ko men in Mexico weinig voor, veel minder dan bijvoorbeeld op Hawaii of in Rhode sia, waar ik de situatie eveneens goed ken en het gekke is dat dezelfde goede rassen overal respectabele snelheden weten te maken- Ik ben nooit in Indo nesië geweest maar een van mijn viien- don, die er vele iaren met duiven ge vlogen heeft (een znon van >ud-min;ster Weiter) ka-- deze «rvaring van overal elders ten volle onderschrijven. Wat mij aan die duiven uit zo geheel verschillende streken altijd direct is op gevallen. is het feit dat zij zoveel last hebben van blauw vlees en oud dons. Voor het eerst besprak ik aie kwestie met professor Bonsma van de Afrikaan se Universiteit te Pretoria en later ook met dr. Joyce op een Boerendorp in de streek van Bloemfontein in de Oranje- Vrijstaat. Hij wilde eens weten of ik er zijn beste fondduif uit kon halen en daarom had hij hem in een mand gestoken met nog een stuk of twintig andere. Het kostte mij geen moeite de „Bulawayo" te vinden, maar zei ik hem hij zal het niet meer doen. van zijn leven niet meer, want hij is zo blauw als een lei, zit vol oude dons. voelt even droog, dor en stoffig aan als koeiestr.. in Bengalore en hij heeft vijftig gram gewicht verloren aan zuiver spiervlees, zodat hij veel te taai is om nog een slag van de pedalen mee te kunnen. De verschijnselen van blauw vlees en oud dons hebben meerdere, zeer ver schillende oorzaken. In West-Europa zijn dat meestal bacterie- en virusziekten, in tropische landen vermoedelijk de tempe ratuur en de verminderde myoglobine- functie. Om wat dichter bij huis te blijven het hemd is nu eenmaal nader dan de rok had ik jaren geleden eens een gesprek met Paul Brochart. duivenkam- pioen van Luik, eertijds kampioen van België op de honderd en tweehonderd meter hardlopen en snelste sprinter van Europa op de Olympiade van 1924 te Parijs. Iemand dus die over sprint zijn woor- deke mag plaatsen. Tiens zei Paul in het Frans de grote hoop van de duiven zijn ter dege op het kladvliegen afgerichte kladvliegers die het van hun eindspurt boven de stad moeten heb ben of anders: los er onder door.. Als- wanneer wij in plaats van zuidwest de noordoost-richting vlogen (Kopenha gen) zou het er voor de krawaten die nu menigmaal met de grote centen weg zijn, droevig uitzien zegt Brochart. En voorts ben ik van het gedacht dat ge op de grote nationals meer zoudt ho ren spreken over de streek van Luik en Verviers dan over Kortrijk en Oost ende! Die indruk heb ik ook. Al zou ik niet graag beweren dat er daarom in Luik betere fondduiven zit ten dan in de Vlaanders. Dat is wel ge weest, maar die tijd is lang vervlogen; gewoon een kwestie van specialiteit. De sjarels uit Kopenhagen en Stockholm spelen met de duiven van het zuiden en zuidwesten uit, net als hier en de Denen zijn gaarne geziene gasten in Kortrijk en Evreux, hun eindstations. Gaarne zouden zij onze duiven lossen in Oden- se, de stad van Hans Christian Ander sen, in Aalborg of in Kopenhagen. Maar wij hebben hier in Holland onze broek nog vol van Skagen van een paar jaar geleden. Vlogen wij de richting Kopenhagen en Malmö in plaats vanuit Bordeaux en dan met zoveel windkracht op de kop als er nu, in vele gevallen in 't gat waait, dan zouden ontelbare liefhebbers in de kortste keren duivenboer af zijn en ko nijnen gaan houden. Overigens wordt er nergens zoveel werk gemaakt van de kwaliteit en de bereiding van de spijzen waarmee men in Kopenhagen de inwendige mens ver sterkt. Alreeds op de luchthaven Kastrup ont vangen ze u met zilveren schalen, smör- rebrod, dat zL)n weerga niet vindt, waar ook ter wereld- Zelfs een fijnproefster als mevr. Brau- tigam zou hier het water in de mond krijgen. Allemaal goeie. DEN BRUINEN (Van onze correspondent in Bonn) KEULEN Een aantal bekende Westduitse doelverdedigers van Bundesliga-verenigingen kan voorlopig wegens blessures niet spelen. Hans Tilkowski van Burussia Dortmund Westduitslands nationale doelverdediger heeft een borstbeen gebroken. Wolfgang Fahrian van Hertha BSC de nationale reserve-doelman heeft een vinger gebroken. Horst Schnoor van de Hamburger Sport Verein heeft een jukbeen gebroken en een hersenschudding. Erich Wolter van Eintracht Braunschweig heeft een ernstige hoofdwond. Ook in de regionale- en amateurcompetities zijn vele doelverdedigers gewond. bruik zou worden gemaakt van een even- tuele nieuwe bepaling, waarbij de doel man zou mogen worden vervangen (bij voorbeeld doordat een keeper uit vorm is, een blessure simuleert om zich te kun nen laten vervangen). De landelijke voetbal-organisaties van Hamburg en Baden-Württemberg heb ben zich evenwel niet gehouden aan dit DFB-besluit en als zelfstandige bonden de vervanging van de keeper toegestaan. Baden Württemberg stond vervanging van gewonde doelverdedigers toe voor de amateurclubs, Hamburg v.oor senioren en juniorenclubs. Beide landelijke orga nisaties weigerden in september jl. hun besluit in te trekken. De beslissing van de DFB is dus al met voeten getreden. Sindsdien hebben in de „Oberliga" van het Westduitse voetbal de hierboven genoemde keepers blessures opgelopen. Het heeft 'e meningen over het probleem nog meer verdeeld dan zij al waren. Dit heeft in de Bondsrepubliek de dis cussies weer doen oplaaien over de noodzaak om gedurende de wedstrijd een geblesseerde keeper te vervangen en van een voetbal-elftal een voetbal-twaalf tal te maken door een reserve-doelman als vaste twaalfde speler in de ploeg op te nemen. Over deze kwestie wordt in de ..Deutsche Fussball Bund" al jaren ge sproken. Een zeer opgewonden discussie hierover had nog plaats op de laatste jaarvergadering van de DFB. Een mo tie om de vervanging van een gebles seerde doelman toe te staan zoals het nu is moet een van de veldspelers de keepers-trui aantrekken en onder de lat gaan staan als de keeper uitvalt werd evenwel van de hand gewezen. De DFB was van mening, dat 't hek van de dam zou zijn en dat er teveel mis- Het kernpunt der hele kwestie is wel wie er in laatste instantie zal moeten beslissen dat een doelverdediger zoda- internationaal geldende bepalingen, die nu eenmaal geen vervanging van een ge wonde doelverdediger toestaan, hoe ern- sentig ook zulk een blessure en het op stellen van een veldspeler in de goal de betreffende club kunnen schaden. Htet komt namelijk maar zelden voor, dat een veldspeler tegelijkertijd een volwaar dige vervanger voor een gewonde doel man is. Bovendien blijft er dan altijd nog het nadeel van een veldspeler min der. Weer anderen zoeken naar een com promis: vervanging van de doelverdedi ger bij breuken en open wonden, die door een club-arts gemakkelijk kunnen wor den vastgesteld. Vast staat, dat het laatste woord over deze kwestie in de DFB nog niet is ge sproken. Ook op de volgende jaarverga dering van de DFB zal zij opnieuw ter sprake komen, ofschoon het nog staat te bezien of het hoogste voetbalparlement dan tot een andere opvatting zal komen dan het vorige jaar. Het is eenvoudig niet meer voldoende om het vraagstuk van de vervanging van de doelman van tafel te vegen met 't argument dat daar mee misschien de oneerlijkheid zou wor den ingevoerd. Wat dat betreft gebeuren er op het voetbalveld, ook onzichtbaar voor de beste scheidsrechters, nog wel heel andere dingen.... Het gaat bij der gelijke blessures vaak niet alleen om de toekomstige gezondheid van de betreffen de doelverdediger, maar ook om de exi stentie van de voetbalclub. De uitslagen (Van onze hockeymedewerker) ,moet in de resterende wedstrijden een Voor morgen tweeledig doel nastreven, n.l. H.U.A.C. is weer een in- van de tweede plaats verdrijven en haalprogramma Breda 2 en overige concurrenten onder voeUori.u 2ich houden. Dit zal voor de groen-wit- ten te veel van het goede betekenen. Ranglijstverbetering zien we er zondag a.s. niet in, want al zullen zij in eigen omgeving over Eindhoven 2 zegevieren, dan nog kunnen zij ervan verzekerd zijn dat H.U.A.C. het bezoekende Rapidity met lege handen huiswaarts zal sturen, en Breda 2 in de wedstrijd op eigen bo dem tegen H.M.H.C. op beide winstpun- terwyl andere ten beslag zal leggen, clubs nog zul- vastgesteld. Hoewel het einde van de competitie nog lang niet in zicht is, zullen 'och diverse lubs hun kop posities willen consolideren, len proberen hun nadelige ranglijstpositie te verbeteren. Voor beide partijen staat echter nog een zware strijd te wachten, omdat enerzijds in enkele afdelingen nog ge duchte concurrentie voor de definitieve bezetting van de bovenste plaats be staat en anderzijds men in de beruchte zone elkaar het leven zo zuv mogelyk zal proberen te maken. le KLASSE Met de draw na het eerste treffen nog le KLASSE Het leidende Oranje-Zwart heeft een rustdag en van deze gelegenheid zal E.M.H.C. gebruik maken deze club van de bovenste plaats te verdrijven. Het zou toch wel erg vreemd moeten lopen als E.M.H.C. niet van het bezoekende Forward zou winnen. Indien Were Di nog een hoofdrol wil blijven vervullen, dan zal in Vught van M.O.P. gewonnen moeten worden. Een zware, zo niet te zware opgaaf voor de Tilburgse dames, Breda staat wel erg eenzaam op de onder ste plaats. De blauwtjes moeten, evenals hun mannelijke collega's op bezoek bij vers in het geheugen gaat Breda op b|- s-Hertogenbosch, welk duel het incas- zoek bij 's-Hertogenbosch. Momenteel fungeert de Bredase ploeg als hekke- sluiter, een plaats, welke eigenlijk be neden zijn stand is. Men heeft het juiste verband echter nog niet kunnen vinden, evenmin 'n voorhoedespeler die tot goe de afronding der aanvallen kan komen. Dat 's-Bosch zekere tot de „zware" ploegen in de goede zin des woords be hoort, hebben de blauwen reeds aan den lijve ondervonden. Als het bezoek met een puntenverdeling zal worden afgeslo ten, lijkt ons dit een beste prestatie der gasten. seren van een nederlaag houdt. voor hen in- Het overige programma luidt: HEREN 2e klasse A: DES—HCCO G), Liberty —Zwart Wit 2 (1). 2e klasse B.: Eindhoven 3—'s Bosch 3 (2), Hopbel—Rapidity 2 (1), Oirschot— MOP 4 (1), WarandeOranje Zwart (2). 3e klasse A: Were Di 2—Rapide (3), MiddelburgPush 3 G). 3e klasse B.: 's Bosch 4Waalwijk (3), HOCO 2HTCC 3 (2), Oranje Zwart 3 De wedstrijd Tilburg—Keep Fit is voor Push 4 (1). Tilburg 3—Hopbel 2 (1). beide clubs van belang. De bezoekers, 4e klasse A: Forward 3—Tilburg 4 met een voorsprong van twee wedstrij- (1), Liberty 2Zwart Wit 4 (1), Middel den op de Tilburgenaren, staan op gelijk burg 2—Tilburg 4 G), Were Di 3—Bre- niveau op de ranglijst. Qua ploeg heeft da 5 (1). de thuisclub een betere inhoud en zal! 4e klasse B.: EMHC 5Forward 4 (3), derhalve de volle buit veroveren. I Push 5Were Di 4 (3), Tilburg 4Wa- I rande 2 (1), Waalwijk 2Breda 4 (2). PROMOTIEKLASSE A In deze afdeling is de spanning voor DAMES wat de bezetting van de bovenste plaats betreft reeds geheel verdwenen. Eind hoven steekt met kop en schouders bo ven zijn tegenstanders uit en is nog al tijd drager van het ongeslagen record dat Push 2 niet zal aantasten. Het wordt Promotieklasse A: MEP's-Bosch 2 (1). Push—Tilburg G), Were Di 2— DES (3). Promotieklasse B. Oranje Zwart 2— Push 2 (1). 2e klasse A: Forward 2Pelikaan (3). IIANS TILKOWSKI een van de vier nig op het voetbal-slagveld is gewond dat het onverantwoord (en ontverantwoorde- lijk) zou zijn om hem nog verder onder de lat te la«ten staan, op het gevaar ..f, dat zyn verwonding nog erger wordt. Anderen blijven er bij, dat ook West- Duitsland zich dient te houden aain de van de wedstrijden waarin de keeper van za* echter op eigen bodem beide winst een der twee tegen elkaar spelende clubs Ptinten aan het bezoekende Were Di werd gewond en het veld moest verlaten. moeten afstaan, zijn meestal niet in overeenstemming met de ware krachtsverhoudingen. Overigens: in de meeste landen van het communistische oostblok mag niet alleen de geblesseerd' doelverdediger. maarj plaats op de ranglijst wordt n 1 bezet ook elke gewonde veldspeler worden door H.U.A.C. met drie winstpunten vervangen. Men heeft daarmee goede'voorsprong op Push en Breda 2 Push 1 ervaringen opgedaan. trouwens een droevige zaak voor de Liberty—HOCO '1), Warande—Waal- Push-reserves, temeer daar Forward wÜk (2), Were Di 3MOP 3 (1). mogelijk een winstpunt bij zijn bezoek 2e klasse B: Best—HOD (1), Breda 2 aan EMHC 2 kan veroverene. MOP 3 Nuenen (1), Keep Fit 2—Tilburg 2 (1), OirschotMOP 2 '3). 3e klasse A: Push 3—Tempo 2 (3). Push 4—Rapide (1), Tempo—Liberty 2 (3). 3e klasse B: MOP 4-Oranje Zwart 3 (3) Racing 2Forward 3 (1). 4e klasse A: HOCO 2—DES 2 (2). Til- burg 3—Olympia (2), Were Di 5—For ward 4 '2). 4e klasse B.: Eindhoven 2—MEP 2 (1) MOP 5—Were Di 4 i2). Tilburg 4—üdeii 2 (2). PROMOTIEKLASSE B. Alle tekenen beginnen erop te wijzen dat ook dit seizoen Push 1 weer de bus zal missen. De zo belangrijke iweede

de Stem | 1965 | | pagina 17