Overzet-capaciteit gaat boven de service Massale bloemenschat bij het graf te Gapinge Nieuw- en St.-Joosland zal worden opgeheven Middelburg heeft eerste „hoogheffer in Zeeland Rilland-Bath tevreden over afgelopen jaar Maatregelen m. b. t. ve Ook BreskensHoofdplaat en Zuidzande ontevreden Verbouwing geref. kerk te Kapelle WIJZIGINGEN IN HERINDELING Zaamslag protesteert tegen herindeling Duitse toneelgroep te gast bij Z.V.U. Uilslagen tafeltennis Over herindeling gemeenten Jaarvergadering KJ.-vereniging te Middelburg Liturgisch centrum Brandkast gekraakt bij BBA Breda Seconden-werk Verkooppunten G.S. voorstander van gemeente Veere Ritthem Souburg In de griep-greep bent U lusteloos maar beslist niet machteloos! Neem direct Rheumin. W.-Z.-V laanderen ™lh?tav^ Voor oostelijk HoofdpIaaï één gemeente Samenwerking polders nodig Veel hagel in Zeeland in 64 Cultuurprijs voor Veere s oud-burgemeester Ook Westdorpe wil zelfstandig blijven 3 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 17 FEBRUARI 1965 iff - VLISSINGEN Er is een tweede vierbladiRe schroef in aanbouw voor de nieuwste provinciale veerboot, de „Prinses Margriet". Wanneer deze schroef zal zijn gemonteerd, zullen de laatste trillingen uit de „Prinses Margriet" verdwenen zijn. Toen Zeelands jongste ferry-boot op het traject Vlissingen - Breskens in de vaart genomen was kwamen al gauw twee dingen aan het licht. Punt één: hij ging sneller dan de twee reeds in gebruik zijnde ferry- boten en dat kwam door de enigszins andere kielconstructie; punt twee: hij trilde op een vervelende manier. De trillingen moesten worden toe geschreven aan het feit dat de twee schroeven van de Prinses Margriet" driebladig waren in plaats van vier- bladig, zoals die van de andere prin- sesseboten. Intussen is één schroef verwisseld met als gevolg dat de „Prinses Margriet" nog maar trilt tijdens de overtocht waarbij de drie- bladige schroef in gebruik is. Op de foto de „Prinses Margriet" bij de tewaterlating. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben enkele maatregelen genomen om een snellere doorstroming van het ver voersaanbod bij de opstelplaatsen van de provinciale veerdiensten over de Westerschelde te verkrij gen. Per 1 maart zullen de volgen de veranderingen van kracht wor den: 1 er zullen geen kaartjes meer ge kocht kunnen worden met vreem de valuta; 2 kaartcontrole en kaartverkoop zullen in één hand komen; 3 de vaarten-boekjes zullen ver vangen worden door 20 vaarten- kaarten; 4 het vrachtgoederenvervoer zal beperkt worden tot franco zen dingen van ten hoogste 50 kg. Gedeputeerde Staten hebben de ge noemde maatregelen al langer willen doorvoeren. Zij hebben tot nu toe steeds geaarzeld, omdat zij niet gaarne wilden tornen aan de service-verlening van de Provinciale Stoombootdiensten. Nu het vervoersaanbod echter alsmaar blijft toe nemen (in 1964 werd bijna 20 procent aan auto's méér overgezet dan in 1963) wordt handhaving van vertraging op leverende service-diensten niet langer verantwoord geacht. Dit laatste geldt vooral voor het met vreemde valuta ko pen van kaartjes en het ongelimiteerd meegeven van vrachtgoederen. In het eerste geval trad in de zomer maanden regelmatig vertraging aan de loketten op om-dat moeilijkheden ont stonden over de koerswaarde of omdat met groot vreemd geld betaald werd. Het besluit om geen vreemde valuta meer aan te nemen is reeds meegedeeld aan de verenigingen van vreemdelingen- GOES De Vereniging voor KI. „Naar produktief vee op Walcheren" komt dinsdag 23 februari a.s. voor de twintigste maal in café Wohler te Mid delburg in een algemene vergadering bijeen. De volgende aftredende bestuursleden zijn herkiesbaar P. Verhage Wzn. uit Koudekerke, G. Blankers, Grijpskerke. W. Maljaars, St.-Laurens. J- Wisse Me- liskerke en P. de Visser uit Nw.- en St,- Joosland. Op de voordracht zijn voorts respectievelijk als 2e persoon uit de be treffende plaatsen gesteld de neren A. Janse, L. Francke. P. Dekker, J. Ge- schiere en P. J. Reijnhout. Het bestuurs lid L. J. Lorier uit Middelburg is niet meer herkiesbaar. Candidaten voor de ze vacature zijn J. P. Geerse en C- Lan- gebeke. Naast het jaaroverzicht en de finan ciële rekeningen zullen verder nog me dedelingen gedaan worden inzake be sprekingen over de samenvoeging van de KI-verenigingen in Zeeland tot één centrale vereniging voor kunstmatige in seminatie. KAPELLE Deze week zal een begin worden gemaakt met verbouwingswerk zaamheden aan het kerkgebouw van de geref. kerk in Kapelle-Biezelinge. Deze verbouwing, die wordt uitgevoerd door de fa. v. d. Linde te Kloetinge. is vrij ingrijpend. Vooral het kerkinterieur zal worden aangepast aan de eisen van deze tijd en er zal tevens een uitbreiding van de plaatsruimte plaatsvinden. Hiervoor wordt de bestaande galerij uitgebreid. Ook de bestaande banken zullen wor den verwijderd en vervangen door nieu we, terwijl er tevens een nieuwe vloer in het kerkgebouw komt en centrale ver warming zal worden aangelegd. Rond de preekstoel, die ook al ver nieuwd wordt, komt een liturgisch cen trum, waarin plaats zal zijn voor bedie ning van doop en avondmaal. In deze ruimte komen ook een nieuwe doopvont en avondmaaltafel. De kosten van de verbouwing zullen ongeveer f 80.000.- bedragen. Er is al een bedrag aanwezig in het bouwfonds van deze gemeente en verder zullen in de loop van deze maand alle gemeentele den worden bezocht. Men zal hen vragen om een eenmalige bijdrage voor deze kerkvernieuwing. Men hoopt dat dit een bedrag van minstens f 25.000.- zal op brengen. De werkzaamheden zullen enkele maanden in beslag nemen en gedurende deze tijd zal voor de kerkdiensten op zon dag gebruik worden gemaakt van de Hervormde kerk in Kapelle. In de afgelopen nacht is in de centrale werkplaats van de B.B.A. een brandkast opengebrand. Er wordt ongeveer f 1000.- vermist. De daders zijn binnengekomen door een ruit in te u z™are brandkast werd eerst hJi i kantoor ongeveer 70 meter J s ingesleept, waarna de opengebrand. Ook wer- n nog laden opengebroken. verkeer in Nederland en België, aan automobielclubs en ean de busonderne mingen in België waarvan bekend is dat ze regelmatig de oversteek over de Wes terschelde maken. Het vrachtgoederenvervoer wordt steeds intensiever, ondanks de recente tariefs verhoging. Vaak worden ook zware en grote partijen goederen ter verzending aangeboden; in vele gevallen bovendien onder rembours. Gedeputeerde Staten zijn van oordeel dat deze arbeidsinten sieve transporten' niet langer passen bij een dynamisch bedrijf als de stoomboot diensten waar elke seconde kostbaar is. De veerboten moeten binnen tien mi nuten weer gelost en geladen zijn. Om de service in haar bestaande vorm te kunnen handhaven zou nieuw personeel moeten worden aangetrokken. Hiertoe willen Gedeputeerde Staten niet over gaan. Vandaar de beperking tot franco zendingen van ten hoogste 50 kilo. Er zal met ingang van 1 maart meteen een nieuw vrachttarief worden ingevoerd Het overzettarief voor goederen tot en met 15 kilo zal dan f 1,00. dat voor goederen van 16 tot en met 50 kg f 1,50 bedragen. De maatregel om kaartverkoop en kaartcontrole in één hand te stellen in Vlissingen, Breskens en Kruiningen, heeft het voordeel, dat in de drukke pe rioden met hetzelfde personeel twee kaartverkooppunten opengesteld kunnen worden. Op de opstelterreinen zal steek proefsgewijs een nacontrole gehouden worden. Doorhet uit de roulatie nemen van de 20-vaartenboekjes, die in verschillen de opzichten onhandig worden geacht.' hoopt men de controle-tijd te vermin deren. De controleurs hoeven nu slechts een stempel op een kaart te zetten. Er zullen alleen vaartenboekjes blij ven bestaan voor buspassagiers. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Toxopeus (Bin nenlandse Zaken) heeft alsnog besloten het overgrote deel van de gemeente Nieuw- en Sint-Joosland toe te voegen aan Middelburg, terwijl de kuststrook aldaar wordt ondergebracht bij Vlissin gen. De gemeente zelf zal worden op geheven. Dit blijkt uit de memorie van ant woord met bijbehorende nota van wijzi gingen op het wetsontwerp tot gemeen telijke herindeling van Walcheren, welke gisteravond door minister Toxopeus bij de Tweede Kamer zijn ingediend. Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn het volgens de minister met deze wijzi gingen in het wetsontwerp eens. De raad van Nieuw- en Sint-Joosland zelf ziet voor beëindiging van de gemeentelijke zelfstandigheid geen enkele aanleiding. Volgens minister Toxopeus geschiedt de opheffing echter in het belang van een evenwichtige groei van Middelburg. Ook de kleine buurtschap Oudedorp zal aan Middelburg worden toegevoegd- Er kan voorts volgens minister Toxopeus van worden uitgegaan, dat in de toe komst een aanzienlijk deel van het ter ritoir van de gemeente Ritthem aan de industriële en havenontwikkeling van Vlissingen ten offer zal moeten vallen. Uit een oogpunt van situering en ter reingesteldheid staan Vlissingen geen andere mogelijkheden open dan in de richting van Ritthem. Volgens minister Toxopeus is het voorstel tot toevoeging aan Vlissingen van Ritthem dan ook primair ingegeven door de (komende) behoefte aan verruiming van het Vlis- singse werkgebied. Met name voor wo ningbouw zal. althans op het aan Vlis singen toe te voegen gebied van Ritthem niet of nauwelijks ruimte beschikbaar zijn. Dat is volgens de minister wel het geval op het deel van Ritthem, dat naar Souburg zal overgaan. Minister Toxopeus handhaaft met het oog op de toekomstige ontwikkeling van Walcheren zijn standpunt, dat Souburg een krachtig groeiende (forensen)-ge meente is, die het beste zelfstandig kan blijven. Voorts zegt de bewindsman, dat hij het in het leven roepen van een gemeente met niet veel meer dan 2500 inwoners althans in het algemeen ge sproken weinig aantrekkelijk acht. Voor Mariekerke ziet hij echter met Gedepu teerde Staten, op dit moment geen an dere oplossing. De gemeente Arnemuiden is zijn inziens met haar ruim 2800 in woners zeer wel voor haar taak bere kend. Over (nieuw) Veere merkt de mi nister nog op, dat G.S. van Zeeland hem hebben laten weten na nadere over wegingen toch voorstander te zijn van de vorming van de in het wetsontwerp voorgestelde gemeente Veere. bestaande uit Veere, Vrouwenpolder en Seroos- kerke. Behoudens tenslotte een aantal kleine re wijzigingen van ondergeschikte aard in het grensbeloop tussen de bij het wets ontwerp betrokken gemeenten zijn er verder geen principiële wijzigingen in de voorstellen aangebracht. (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG De raad van Zaamslag heeft een vinnig protest laten horen te gen het ontwerp van wet voor de herin deling van de Zeeuwsch-Vlaamse ge meenten. Alle bezwaren van de vroede vaderen zijn samengevat in een briel, die naar G. S. zal worden gestuurd, en waar in men zegt te persisteren bij het stand punt. dat Zaamslag niet mag worden op gedeeld tussen de gemeenten Axel en Terneuzen, maar integendeel zelfstandig dient te blijven. Men wijst er in de brief op, dat een zelfstandig Zaamslag zal kun nen uitgroeien tot een volwaardige woongemeente, „die haar bijdrage aan een goede opbouw van Zeeuwsch-Vlaan- deren echt wel zal kunnen leveren." (Advertentie) (Van een ornzer verslaggevers) MIDDELBURG Het Westdeutsches Tourneetheater Remscheid zal onder auspiciën van de Zeeuwse Volksuniver siteit twee opvoeringen geven van het blijspel „Der zerbrochene Krug" van Heinrich von Kleist. Genoemde toneel vereniging maakt momenteel een tournee van ruim één maand door geheel Neder land. Op donderdag 18 januari geeft het Tourneetheater Remscheid om vier uur een voorstelling in de Schouwburg te Middelburg en op vrijdag 19 februari a.s. in het concertgebouw te Terneuzen, op dezelfde tijd. Rheumin - tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 68 ct. Een Brocades - product, dus: vertrouw er op! le Klas: PzemW. v. Zoelen 2 64; W. v. Zoêlen 1Sorry 2 91; NSMONA 64; St.-Aio 2Haringman 19; Sorry 1 —St.-Aio 1 3—7. 2e Klas: Wilno 1—ONA 2 3—7; B. Smash 1ONA 3 73. 3e Klas: Wilno 2—Sorry 3 4—6; NSM 2 W. v. Zoelen 4 100; H. v. Bew. Pzem 3 55; B. Smash 2St.-Alo 4 46. 4e Klas: VSV 3—Wilno 3 5—5: B. Smash 3—Wilno 4 1—9; NSM 3—ONA 4 5—5; B. Smash 4—Hi v. Bew. 2 8—2j St.-Alo 5—Sorry 4 100. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het tweede herinde- lingsvoorsel van G.S. heeft nog geen goede weerklank gevonden. In het West- Zeeuwsch-Vlaumse land hebben de col leges van b. en w. van de gemeenten Breskens, Zuidzande en Hoofdplaat zich nu ook geschaard in de rü der ontevrede nen. In de betreffende pre-adviezen zyn de drie dagelijkse besturen tot nieuwe gesprekspunten gekomen: zowel B'res- kens als Hoofdplaat hebben zich voor stander verklaard van één grote West- Zeeuwsch-Vlaamse gemeente, terwyl b. en w. van Zuidzande hebben meegedeeld in principe tegenstander te zyn van op heffing van kleine gemeenten, die levens vatbaarheid hebben. Morgenmiddag gaat hierover de raad delibereren, terwijl in Breskens en Hoofdplaat de zaak vrijdag avond aan de orde komt. B. en w. van Breskens vinden de samen voeging van de veertien gemeenten in de streek een vereiste om een goed functionerend bestuursapparaat te krij gen, dat de ontwikkeling van de streek ten volle kan behartigen. G.S. stellen voor de combinatie Breskens-Groede- Schoondijke en westelijk Hoofdplaat. In het eerste voorstel was sprake van ge heel Hoofdplaat. Beide combinaties worden echter een smalle basis genoemd. Wanneer die ene gemeente niet haal baar is, zegt het college schoorvoetend genoegen te nemen met de combinatie Breskens-Groede-Schoondijke en geheel Hoofdplaat. Aan de hand van een uitvoerig rap port, waarin tot uiting moet komen welk een ontwikkeling Zuidzande te wachten staat, komen b. en w. tot de bevinding dat Zuidzande zelfstandig moet blijven. De gemeente, die o.m. als woon- en re creatieplaats een zekere opleving kent, wordt door G.S. gezien als passend in de combinatie Oostburg, Retranchement, Cadzand, Nieuwvliet en Waterlandkerk je. Deze grote verzameling is er, volgens b. en w., de oorzaak van, dat Zuidzande er maar bij komt te hangen. Blijvende zelfstandigheid wordt daarom verlangd, maar wanneer dit niet haalbaar is, ziet het Zuidzandse college nog perspectieven in de combinatie Oostburg-Waterland- kerkje-Zuidzande. B. en w. van Hoofdplaat tenslotte achter een voortgaande zelfstandigheid van hun gemeente wenselijk, maar evenzogoed is in 't voorstel een plaatsje ingeruimd bij IJzendijke. Het college spreekt echter de vrees uit, dat de kom van" Hoofdplaat dan tot een buurtschap zal vervallen, om dat het nieuw te vormen bestuur geen voldoende bestuurskracht zal kunnen op leveren. Bovendien vinden b. en w., dat de nieuw te vormen gemeente IJzendijke met ongeveer 4300 inmoners geen eco nomische expansie vertoont. Daarom zijn ze geen voorstander van de opdeling van hun gemeente. De belangen van Hoofd plaat zouden het best behartigd kunnen worden door de vorming van één ge meente, „zodat op basis van gelijkheid de religieuze, politieke en maatschappe lijk belangen van de gehele streek recht kunnen ervaren", aldus b. en w. van Hoofdplaat. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Als eerste Zeeuwse gemeente beschikt men alhier over een z.g. „hoogheffer". Op de Dam, waar men een demonstratie gaf, bestond veel pu blieke belangstelling. Het was dan ook geen alledaags gezicht twee mannen in een geel hokje ergens langs de dakgoot van een hoog gebouw te zien zweven (zie foto). De wagen is uitgerust met En gelse apparatuur en heeft twee lange scharnierende armen, die een stalen hok je omhoog brengen. Dit hokje kan verder mechanisch naar alle kanten worden ge (Van een onzer verslaggevers) RLLAND-BATH eerste verga dering van dit jaar greep burgemees. ter J. C. W. Job»e aan om er met klem op te wyzen, dat in het kader van het Schelde-Rijn-a.kkoord binnen afzienbare tfjd wijzigingen van grote importantie op het gebied van de waterhuishouding der polders zullen plaatshebben. „Dat betekent een ruilverkaveling", aldus burgemeester Jobse, die een degelijke samenwerking van de belanghebbende polders van groot belang achtte. Hoe een en ander zich in de toekomst verder zal afspelen, wist hij concreet nog niet te vertellen. In zijn nieuwjaarsrede sprak de voor zitter verder nog zijn verheugenis uit over de gunstige financiële situatie van de gemeente. ,,Wij hebben goede ver wachtingen, dat de geplande kapitaals werken voor 1965 uitgevoerd kunnen worden", aldus burgemeester Jobse, die HULST De Onderlinge Verzeke- rings-Maatschappij tegen Hagelschade in Zeeland te Hulsi heeft in 1964 een goed jaar gehad. Er moest 64814,76 aan schade worden uitgekeerd, doch, dankzij de herverzekering, kon nog 25 pet. op de geheven voorschotpremie worden terugbetaald. Het gemeenschappelijk bezit is thans 4,34 per gemet. overigens niet al tevreden was over de woningbouw in 1964. Wat betreft 1965 zal gewerkt worden aan de ontsluiting van het plan Molen wijk en de bouwrijpmaking van deze gronden. In juli van dit jaar hoopt men dan te starten met de bouw van 20 ratio woningen, terwijl voorts de moge lijkheid bestaat voor het bouwen van acht particuliere woningen. Nog nader ging burgemeester Jobse in op de in 1964 verrichtte activiteiten in het raam van de stadsverfraaiing. ,,Wij zullen ook dit jaar met onverminderde kracht ijve ren voor een verdere vervolmaking van de make-up van onze gemeente," zo zei de voorzitter. De rijksgoedkeuring voor de bouw van de gemeentelijke werkplaats is bin nengekomen en ook de financiering zit rond. Tot slot sprak de voorzitter de hoop uit, nog dit jaar de rijksgoedkeu ring voor een school in plan Molenwijk te krijgen, en urgentieverklaring is reeds binnen- De raad ging verder ak koord met de aankoop van gronden te Bath voor de aanleg van sportterreinen. Voor het bouwrijpmaken van het plan Molenwijk werd f 250.000,- gevoteerd. Aangegaan werd een geldlening van f 350.000,-. De Hoofdweg werd aangewe zen als voorrangsweg. Van de provinciale diaconale com missie der Nederlands hervormde kerk in Zeeland was een verzoek binnengekomen om te komen tot sa menwerking op het gebied van maat schappelijk werk. Hoewel de raad zich bijzonder gelukkig achtte met deze start er kon een maatschap pelijk werkster worden aangetrok ken. die alleen de n.-h. gezinnen zal bezoeken vond men het jam mer, dat nog slechts een beperkt bevMkingsdeel hiervan profijt trekt. Misschien is het in de toekomst mogelijk, zo zei secretaris B. G. Munnik, om te zijner tijd een inter gemeentelijke sociale dienst in het leven te roepen. Aan het begin van de vergadering ■herdacht burgemeester Jobse nog op piëteitvolle wijze Zeelands overleden commissaris der koningin, jhr. A. de Casembroot. De gedachten van de voorzitter gingen uit naar de gemeenschappelijke rege ling inzake de exploitatie van een in dustriegebied „De Krekehaven". Met de gemeente Woensdrecht zal nog een afwachtende houding worden aangeno men. dirigeerd. Vanaf de wagen gerekend kan het apparaat een hoogte bereiken van tien en een halve meter. Deze hoogheffer betekent voor de gemeentewerken een belangrijke aanwinst. In eerste instantie zal men de wagen gebruiken bij werk zaamheden aan de straatverlichting. Daarnaast kan men er in speciale geval len de brandweer mee assisteren, terwijl er bij reddingen nog diverse andere mo gelijkheden overblijven. Ook heeft de wagen het voordeel, dat er voldoende ruimte overblijft om werkmateriaal mee te nemen. Dinsdag was er veel belangstel ling op het ffraf van Zeelands gouverneur jhr. De Casembroot. Een ware bloemeniveelde over dekte de kleine landelijke be graafplaats te Gapinge. Deze massale bloemenschat ligt er als een stille en ontroerende getuige van de warme en diepe genegen heid, die men in Zeeland en ver daarbuiten voor hem bezat. Bij zonder treffend was het de Wal- WESTDORPE. - De raad van deze ge meente heeft de herindeling van de ge meenten in Zeeuwsch-Viaanderen be sproken. Een advies van b. en w. hier omtrent was reeds, met bijbehorende kaarten, aan de raadsleden gezonden. Het voorstel van b. en w. kwam hierop neer, dat het college van b. en w. akkoord gaat met het voorstel van G.S., doch al leen dan wanneer Sluiskil in de zuide lijke kanaalgemeente, dus Philippine. Sas van Gent en Westdorpe, wordt opgeno men. De voornaamste motieven hiervoor waren volgens het college, dat de fabrie ken te Sluiskil, t.w. de Ned. Stikstofmij en de Cokesfabriek. in één gemeente thuishoren i.v.m. uitbreidingsmogelijk heden, Bovendien zouden dan de noor delijke en de zuidelijke kanaalgemeen ten gelijke partners zijn. Verder vindt Westdorpe het zeer belangrijk om de 'be schikking te hebben over een r.-k, zie kenhuis. Ondanks dit voorstel gingen in de raad toch stemmen op al het moge lijke in het werk te stellen een zelfstan dige gemeente te blijven. De heer De Hulsters zou graag Koewacht, Zuiddor- pe en Overslag bij Westdorpe zien. Zijn fractiegenoot, de heer De Beleir wil. wan- - neer Westdorpe dan toch niet zelfstandig Een laatste groet aan een grooblijft, een kanaalgemeente. Voorts be en edelmoedig Zeeuw. j sloot de raad een nieuwe ambtenaar ter secretarie aan te trekken. cherse vrouwen in hun stemmig kledij te zien voortschrijden lang de met bloemen overdekte groeve DEN HAAG—VEERE Jhr. f. F. den Beer Poortugaei. oud-burgemeester van Veere, zal zaterdag a.s. in de Rol zaal te Den Haag een van de Visser. Neerlandia prijzen ontvangen, die door het Algemeen Nederlands Verbond wor den toegekend. Jhr. Den Beer Poortu gaei zal een prijs van f 2.00#,- ontvangen voor zijn jarenlange streven om de sfeer en cultuur van het stadje Veere zoveel mogelijk te bewaren. Jhr. Den Beer Poortugaei is bijna 19 jaar burgemeester van Veere geweest. Zijn lijfspreuk is steeds geweest: iets hoort bij iets. Met andere woorden: er zijn een heleboel dingen die niét bij „iets" horen. Wat Veere betreft was zijn selec tie wat er nu wel of niet bij hoorde zeer streng. Het liefst had hij een cirkel rond het oude Veere getrokken, waarbinnen alles geconserveerd dient te worden Het moderne kan wat hem betreft daarbui ten een plaats krijgen hoewel hij ook op dit punt kieskeurig is. Want er zijn vol gens oud-burgemeester Den Beer Poor tugaei maar 2 goede dingen goed-an- tiek en goed-modern. Zijn streven om Veere te behouden zo als het altijd geweest is heeft, zoals hij zelf zegt, niet voor honderd maar wel voor zestig procent resultaat gehad. Hij kon niet voorkomen dat op het ju weeltje, dat Veere heet, doffe plekjes zijn gekomen. ,,Als duiveltjes sluipen ze steeds weer binnen", aldus de heer Den Beer Poortugaei. Hij ijvert al geruime tijd voor de res tauratie van een achtkantige waterput vlak naast de grote kerk. De put is in 1546 door Maximiliaan van Bourgnndië, desitijds Heer van Veere, geschonken aan de Schotten waardoor zij zoet water kre gen om hun wol te wassen. De put had een ondergrondse verbinding met het dak van de grote kerk. De put kon 200.000 liter water bevatten. De restauratie zal 40.000 gulden gaan kosten. De stichting Veere heeft reeds 10.000 gulden geschon ken. De Vereniging Vrienden van Veere stelde f 500,- ter beschikking. Ook rijk en gemeente willen bijspringen. Jhr. I. den Beer Poortugaei wil het grootste deel van de prijs in het res tauratiefonds van de waterput (het enige gebouwtje in Tudorstijl in Nederland) storten. Het restant zal aan andere cul turele doeleinden worden besteed.

de Stem | 1965 | | pagina 3