„Klachten over bejaarden tehuis Hulst ongegrond Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Slippende auto ramt schuur ZUID-BEVELAND Argumenten genoeg voor specifieke taak Sluis Plafond belastingen te Vlissingen is bereikt MIDDELBURG VLÏSSINGEN AXEL HULST GOES OOSTBURG TERNEUZEN „IFA" opent nieuw bedrijf te Krabbendijke VOORZITTER DEKEN A. KOOPMANS: Nog dit jaar goedkeuring voor bouw van nieuw tehuis? DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 17 FEBRUARI 1965 Meisje gewond bij oversteken Burgerlijke stand Districtsvergadering van waterschap Burgerlijke stand Dagblad De Stem Burgerlijke stand N.V. SLAVENBURG'S BANK Mening in de raad Marine-plannen Commentaar Commissie Kleuterschool Vandaag Morgen Dinsdagmiddag om tien over vijf raak te het negenjarig meisje W v. S., wo nende op de Breeweg te Middelburg, gewond bij het oversteken van de weg. Over de Breeweg kwam een bestelauto, met een aanhangwagen aanrijden, be stuurd door M. v. H. uit Biggekerke- Ter hoogte van perceel 61 stond een andere bestelauto geparkeerd. Bij het passeren hiervan stak het meisje plotse ling van links de weg over en viel tegen de linkerzijde van de aanhangwa gen en bleef liggen. Zij moest op dok tersadvies per ambulance naar het Gast huis worden overgebracht. „Philatelica" Morgenavond, donder dag 18 februari, komt de afdeling Vlissin- gen van „Philatelica" in het Wit-Gele Kruis-gebouw aan de Rozengracht bijeen. Zoals gemeld, werd tijdens de jaarver gadering in de plaats van de heer C. W. Louwerse de heer J. H. W. Kaijser tot bestuurslid gekozen. Voorts werd het aan tal sectiehoofden op vijftien gebracht. Geboren: Ludwig, z.v. L. Eikmann-Van Weenen; Anthony, z.v, J. Louws-Van den berg; Roeland, z.v. J. van de Velde-Van Tuijl; Johanna, d.v. A. Dielemans-Van den Berge; Karin, d.v. P. Polderman- Van Geelen: Marianne, d.v, G .Meerman- Provoost; Erica, d.v. A. Desitter-Van Kuijk; Richard, z.v. H. Vreeke-Le Due; Robert, z.v. J. de Ridder-Walbroek; Stefanus, z.v. P. Hupkens-Verhoeven; Pieter, z.v. P. Hupkens-Verhoeven; Rudi, z.v. Landman-Eshuis. Ondertrouwd: A. Verweij, 30 jr, en J. de Moor, 21 jr.; L. Ruben, 24 jr., en B. Boucherie, 20 jr.; L. van Luijk, 22 jr. en J. Post, 19 jr. Getrouwd: B. Luchtmeyer, 22 jr., en M. Vermeeren, 23 jr.; T. de Leng en L. Roelse, 20 jr. Overleden: Cornelia Berting, 79 jr. wedwue van J. de Meij; Pieter Heijmans, 78 jr. weduw. van C. Lip. Pryskaarting. Voor de tweede maal vond een prijskaarting plaats in het ge- zellenhuis, georganiseerd door het r.-k. jeugdwerk. Kwamen er de eerste maal 34, thans bedroeg het aantal deelnemers 52. Er was weer gezorgd voor een groot aantal prijzen. Gespeeld werd „bieden zonder roem" over 5 ronden. Uitslag: 1. A. Lippens, 2. H. v. d. Ber ge, 3. L. Vereecken, 4. G. v. Espen, 5. A. Schelleman, 6. L. Kegels, 7. B. Borgt, 8. J. Jansen, 9. J. Maas, 10. B. Celie, 11. W. Naessen, 12. F. Verbraecken, 13 H. Verbraecken, 14. C. Tieleman, 15. C Vael. Ir-ïskens Raadsvergadering De raad komt vrij dag in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. de verkoop van een w.w.-woning aan de Dokter Broodman- straat voor f 13.978 aan de heer J. de Rechter. Behoudens enige grondverkopen aan particulieren wordt verder nog be handeld het verzoek van de commissie jeugdhuis De Uitkomst om de huur voor bejaardensociëteit te verhogen van 600 tot 1000 gulden per jaar. Voor bestra tingswerkzaamheden aan de Achterweg en de Nieuwstraat vragen b. en w. een bedrag van circa 29.000 mille. Graauw Jubileum De heer D. J. M. Poppe heeft zijn 25-jarig jubileum gevierd in dienst v. d. Zeeuwsch-Vlaamsch Tram weg Maatschappij. Dit zilveren jubileum ontging zijn kennissen en vrienden niet. De gehele dag door liep bezoek in en uit en vele bloemen waren in zijn wo ning aanwezig. De directeur van de Z.V.T.M., vergezeld van de technisch inspecteur en inspecteur vervoer, betrad in de loop van de morgen zijn woning om hem geluk te wensen met zijn zilve ren feest. Het was daarbij voor de heer Poppe een aangename verrassing toen hij een enveloppe met inhoud in ont vangst had te nemen, terwijl aan zijn echtgenote een mooi bloemstuk werd uit gereikt. De heer Poppe dankte hartelijk voor de hem gebrachte hulde. Later op de middag ontving de heer Poppe o.a. nog bezoek van de Commissie, die hem namens het personeel der Z.V.T.M. kwam gelukwensen en hem daarbij een geschenk aanbood. Het district X van het waterschap ,,De brede watering van Zuid-Beveland" hield gistermorgen in ,.De Prins van Oranje te Goes een algemene vergadering. Dit naar aanleiding van de door het waterschap vastgestelde begroting. Be langrijkste punt was dan ook het bekend maken van het plan van de uit te voe ren werken in 1965 in het gebied van het onderhavige district. Voor het ko mende jaar wordt het bedrag van uit gaven geraamd op ruim f 37.000,-, waar in zijn opgenomen posten voor het on derhoud van wegen en werken in het ka der van de waterleidingen in het dis trict X. Geboren: Julia dv H. van de Velde- Sinke; Marc Victor zv P. Cornelissen- Franchimont; Marco zv J. van de Ven van Leerdam; Francois zv E. Slabbekoorn Nieuwenhuize; Marjolein dv P. Maljaars- Wattel; Edwin zv H. de Koster-Wessel; Leendert zv C. Hubregtse-de Visser. Gehuwd: F. van der Maas 25 jr en F de Kubber 18 j., G. Adams 25 jr en E Boel 20 jr; P. Tramper 26 jr en C. den Boer 25 jr; J. Bakker 63 jr en M. Janssen 50 jr. Overleden: A. van Oosten 65 j. ong., J. van Paassen 52 jr wv G. Geuze; M Heijblom 69 jr ev J. v.d. Hoek; J. Cor- nelisse 77 j wv J. Daane. H. v. Riet 62 jr ev J. Baarents: J. van Mourik 67 jr. e v. J. Dekker; A. van der Maas 63 jr ev T. Smit, Wissenkerke; J. Jasperse 53 jr ev B Flipse; J. van Nieuwenhuijzen 75 jr ev A. de Rijder. Baarland Bindingsavond brandweer Tijdens de jaarlijkse bindingsavond in het vereni gingsgebouw, door de mannen van de vrijwillige brandweer op touw gezet, werd een programma van hoofdzakelijk films over Canada gedraaid. De commandant van de brandweer, de heer J. de Hollan der, stelde deze binidingsavond erg op prijs, omdat zij leiden tot een beter be grip tussen de brandweer en de burgerij. Het afgelopen jaar behoefde de brand weer slechts tweemaal in actie te komen voor een schoorsteenbrandje. In de pauze werd nog een verloting georganiseerd. Burgemeester W. N. van Liere had alle lof voor de in 1964 geleverde prestaties. A.an hen, die in BB-verband tien jaren dienst hebben gedaan, reikte de burge- Dagblad -oor Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. Telefoon 2377 Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland Klokstraat 1, telefoon 6252 GOES Exploitatie- inspectie Zeeland L. K M DE JONG tel. 2377 Hulst Eerste redacteur voor Zeeland F. DE LIGT tel. 6252 Gues privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch- V Laanderen J. PETIT v Ostadestraat 41, Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren H. REKKERS, tel. 6252, Goes. Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie Zeeland f 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 2'<> mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie .Kleintjes": 3 regels of minde) t 1, elke regel meer f 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/o 1 leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1.60 en f 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde olaatsingen de derde plaatsing tegen lalf geld. meester een diploma met bijbehorende medaille uit. Dat waren de heren J. de Hollander en J. Huissen van de brand weer en J. Melio en A. L. Minder houd van de BB-blokploeg. -lans weert „Scheldegalm" De harmonie Schel- degalm heeft op haar jaarvergadering in het repetitielokaal bij monde van de vies-voorzitter zich om respectabele re- lijden van voorzitter M. J. Polderman herdacht. Hoogtepunt van het vereni gingsjaar was het behalen van een le prijs in de le afdeling harmonie op het concours te St. Oedenrode. Dit jaar mag de vereniging in de afdeling uitmuntend heid uitkomen. Het saldo was het afgelopen jaar ver minderd, aldus penningmeester J. de Pauw. Voor de functie van voorzitter had de vice voorzitter zich om respectabele re den zich niet beschikbaar gesteld, ter wijl de vergadering geen kandidaten naar voren had gebracht. De heer De Poorter zag liever een jonger iemand deze post bekleden. Het bestuur had een kandidaat naar voren gebracht, n.l. J. de Pauw, die met ruime meerderheid werd gekozen. Periodiek traden af commissaris P. Verschure en secr. H. C. Stevense. Bei.den stelden zich herkiesbaar. Voor eerstgenoemde was er een tegenkandi daat. Toch werd hij herkozen, terwijl de secretaris dit bij acclamatie onderging. De drumband krijgt nieuwe uniformen. Verder zal er dit jaar getracht worden een wedstijd te organiseren met als in zet de „De Groofs" wisselbeker. De contributie wordt verhoogd van 1 - naar 1,25. Feestavond Polyhymnia De aöcor- deon-muziekvereniging Polyhymnia or ganiseert op vrijdag 19 februari a.s. in de zaal Zeelandia om 19.30 uur haar jaarlijkse uitvoering. Dan zal de vere niging o.l.v. mevrouw W. J. Beenakker Koning een muziekuitvoering geven. Daarna brengt de cabaretvereniging De Vrolijke Golf de revue Confetti. Na afloop zal m.m.v. „The Moonlight Stars". K.V.P.-verg adering Zondag a.s. om 19.30 uur houdt de plaatselijke afdeling der KVP haar vergadering. Deze bijeenkomst zal plaats vinden in de zaal „Thalia". Als belangrijkste punt op de agenda komt voor het werkstuk handelende over problematiek in Zee land. Kapelle Schieten De handboogsociëteit „Wil lem Teil" in Kapelle organiseerde een concours op de liggende wip waaraan werd deelgenomen door 35 schutters van 13 sociëteiten. De uitslagen waren als volgt: Hoofdvogel niet afgeschoten; le zij vogel G. Geene, „Edele Handboog" Oudelande; 2e zijvogel C. Vereeke ..V.I.O.S." 's-Heerenhoek le hoofdkal F. Clarijs „Jacoba van Beieren" Goes; 2e hoofdkal M. van Steenbergen „Willem Tell" Ovezande; le onderkal J. Doene „Victoria" Ovezande; 2e onderkal M, van Steenbergen „Willem Teil" Ovezande (bij loting) meeste kleine vogels O. Steenhaert „A.D.L.M." Kwadendamme. le klep P. Vermue .Jacoba van Beieren" Goes; 2e klep C. D. Raas „Willem Teil" Kapelle; 3e klep W. de Wilde „Juliana" Oudelande; 4e klep H. Koens „Spes Nostra" Ovezande. Opheffing. De algemene ledenverga dering van de vereniging „Liefdadigheid naai vermogen" is volkomen akkoord gegaan met het bestuursvoorstel te ko men tot opheffing van de vereniging en fusie met de vereniging voor wijkverple ging in Kapelle-Biezelinge. Het bestuur werd gemachtigd alle no dige verdere stappen te ondernemen om de fusie te verwezenlijken. De vereniging „Liefdadigheid naar ver mogen" zorgt voor materialen bij ziekte, o.m. worden dan bedden enz. beschikbaar gesteld. De vereniging heeft 749 leden zo bleek uit het jaarverslag van secre taris H. J. le Clercq. De financiële posi tie is gezond. Volgende week maandag zullen in een gezamenlijke vergadering van de bestu ren van de fuserende vereniging de de tails worden besproken. Voetballen Het bestuur van de voet balvereniging „Kapelle" heeft besloten op Hemelvaartsdag een toernooi te or ganiseren voor het eerste en tweede elftal en de A-junioren. Het is nog niet bekend welke "lubs aan dit toernooi zullen deel nemen. N.K.V.-showavond. Evenals vorig jaar was de zaal van het Bioscoopgebouw geheel uitverkocht bij gelegenheid van de traditionele feestavond van de cul turele afdeling van de N.K.V.-afdeling. Deze keer was het Willeke Alberti die de vele minnaars en minnaressen van het lichte lied lokte. Zij bracht haar liedjes op charmante wijze en spranke lend voor het voetlicht. Willeke had er slag van haar publiek te boeien. Ze schrok er zelfs niet voor terug op een ondeugende manier een van de aan wezigen in de publieke belangstelling te betrekken. Een en ander vanzelfsprekend tot grote hilariteit van de vele toe schouwers. Veel succes had ook de Zan geres Zonder Naam, die met haar „levensliedjes" de handen diverse malen langdurig op elkaar bracht. Imitator Brosens, lid van het trio KeesÉ de Nijs, dat op uitstekende wijze voor de muzikale omlijsting zorgde, imiteerde met opmerkelijk gemak achtereenvol gens Toon Hermans, Willy Alberti en Johnny Jordaan. „Een uitzonderlijke barkeeper" bleek een goed goochelaar. De conferance was in goede handen bij Bouk Martens. Biljarten In café Simons te Loke ren werd een biljartwedstrijd gespeeld tussen Beveren Waes en Marionette. De Belgen wonnen met 19-5. De uitslagen waren Nederland—België: P. Janssen— A. David 1-1; W. v. SwaalJ. de Mol 0 2, E. TaelmanK. Veldman 2-0, J. van DenderenR. Mees 0-2, A. de BlockF. de Plukker 0-2, P. PassemiersH. de Mol 0-2, P. de Ke,rfM. Mees 0-2, J. de BruynF. Veldman 0-2, J. v: Overmee- renO. Schatteman 02;; W. de Kind A. Govaert 0 2, W. van SwaalE. de Rijcke 1-1; J. de BruynG. Wiels 1-1. St.-Jansteen Zwaar gewond na ongeval De J.9- jarige A. de van hier en de 17-jarige F. P. te Kapellebrug, twee vrienden die enkele maanden geleden werden op gepikt wegens autodiefstal, maar onder tussen in vrijheid werden gesteld, wa ren met een bromfiets op stap in Ter- neuzen. De bestuurder A. de S., die onder invloed van sterke drank was, reed in een grote spiegelruit die volle dig werd vernield. A. S. werd met een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis te Terneuzen opgenomen, de duo passa gier F. P. kwam er met lichte kneu zingen af. Muziekvereniging Heikant Wegens het periodiek aftreden van de bestuurs leden Michael van Vlierberghe, Jos de Rechter en Jos Ringoot, werden de se cretaris M. van Vlierberghe en de pen ningmeester Jos de Rechter met algeme ne stemmen herkozen. In de plaats van Jos Ringoot, die zich niet meer herkies baar stelde, werd met grote meerder heid uit 5 kandidaten gekozen de heer Alfons Weemaes. De keurige uitslagen van de secretaris, penningmeester en de kascommissie leverden een applaus op. De leden werd dank gebracht voor de bijdrage voor de aanschaf van uni formen, wat een bedrag opbracht van f 1250,-. Het muziekgezelschap zal voor het eerst uitrukken in zijn nieuwe uni formen op het jaarlijkse festival op 23 mei a.s. Het korps zal deelnemen aan een festival te Valenciennes, in Frank rijk. Kloosterzande Ruilverkaveling Walzoorden Dins dag 23 februari a.s. zal in de bovenzaal van hotel „de Linde", bij A. Raes te Kloosterzande, een voorlichtingsavond gehouden worden vanwege de plaatse lijke commissie voor de ruilverkaveling „Walzoorden". In de afgelopen week is met de kavelinrichtingswerken een aan vang gemaakt. Naast de leden van de plaatselijke ruilverkavelingsdienst en rijkslandbouw- voorlichtingsdienst aanwezig zijn om eventuele vragen te beantwoorden. Koewacht Schietingen Aan de schieting bij A. de Schepper namen 62 schutters deel. Hoogvogel: A. Scholter Koewacht, le zij vogel: M. de Letter Koewacht, 2e zijvogel: R. Ceelaert Koewacht. Aan de schieting bij A. de Bock na men 61 schutters deel. Hoogvogel: R. Landuyt Wachtebeke (B), le zijvogel: Ed. Naessens Steneke (B), 2e zijvogel V. de Schepper Moerbeke (B). Aan de schieting bij A. Baes namen schutters deel. Hoogvogel: A. Hes ters Steneke (B), 1 e zijvogel: A. Jans- sens Steneke (B) 2e zijvogel: idem. Lamswaarde Teerdag De duivensociëteit hield in café H. Claessens de jaarlijkse teer dag. Met kaart- en pier spel wist men er een gezellige avond van te maken- Een welvoorziene koffietafel werd de leden aangeboden. Of er op deze avond over het duivenspel werd gepraat, of niet, kon men niet aan de weet komen Carnaval Het eerste carnavalslus trum zal op luisterrijke wijze worden gevierd. Prins Lamsoor I met hofdames en gevolg zal de optocht opluisteren, waar aan verder nog het muziekgezelschap „Vrijheid Eendracht" en kinderen met versierde fietsen en steppen hun mede werking verlenen. Aan „de pomp" zal de burgemeester van Hontenisse Prins Lamsoor toespre ken. Na de optocht wordt een kroegentocht gehouden, waarna om 7 uur het carna valsbal door de prins wordt geopend. Bü dit bal dat opgeluisterd wordt door het orkest „The Everly Stars", zal de zaal prachtig versierd en verlicht zijn. Een eigengemaakt carnavalslied zal op deze dag de pret nog vergroten. Verre vogel De gewonde kokmeeuw, die de vogelbeschermingswacht West- Zeeuwsch-Vlaanderen enige tijd geleden vanuit Golijnsplaat ontving, blijkt af komstig te zijn uit Finland. Navraag heeft geleerd, dat het beestje als nest jong in juni 1959 was geringd in Degerö, dat maar liefst 1620 kilometer van hier ligt. Jeugd en Muziek. In de burgerzaal van het gemeentehuis hield de heer Ru Sevenhuysen een lezing getiteld „Geniet meer van muziek". Hij besprak met de jeugdige toehoorders de symfonische suite Shéhérazade van Nicolai Rimsky- Korsakoff en de opstelling van een or kest. Verder vertelde hij hoe een componist componeert, hoe hij alle thema's verkort of verkleint, zodat ze in elkaar passen tot een symfonie. Deze interessante lezing door de heer Sevenhuysen ging uit van „Jeugd en Muziek" Oostburg, die tot doel heeft jonge mensen zoveel mogelijk de gelegenheid te geven om samen te musi ceren en naar muziek te luisteren. Philippine Vergadering St.-Willibrordus. De plaatselijke afdeling van de r.-k. Bond van Werknemers in Industriële Bedrij ven ,,St.-Willibrordus" heeft een algeme ne vergadering gehouden in de zaal van de heer Steijaert. Penningmeester D. linck en A. Pielaat werden herkozen. Laatstgenoemde werd nog onderscheiden met het bondsspeldje in verband met zijn 25-jarig lidmaatschap. Na afloop van de vergadering was er een gezellig stemenzijn. Geboren Anita, d.v. A. de Bruyne- Witkam, KoewachtArno, z.v. J. v. d. Bergen-Wouters, Sas van Gent Oswald, z.v. Remerij-Ermans, Boxtel Simone I d v. J. Lodder-Schenkeveld Eric, z.v. W. Jasperse-de Boer Jan, z.v. F. Bareman-van Cadsand, Zaamslag Ron ny, z.v. M. Smallegang-Heijmans Maria, d.v. G. Visser-Dooms Eric zv J. Riemens en R. de Backer Sas van Gent; Dingenus zv H. de Bruijne en J. van Fraeijenhove, Zaamslag; Jannetje dv J. Kolijn en L. Faasse; Jacobus zv H. Dieleman en S. Tollenaar, Zaamslag; Erwin zv C. Faas en M. Wassenbacher; Sas van Gent; Andries zv J. Koster en S. Dieleman Axel; Ilse dv E. Colpaert en E. Gelderland, Sas van Gent; Frank zv P. Boone en J. van de Wege. Huwelijksvoltrekking Jacob F. Len- sen, 20 j. Axel en Hendrika A. Adriaan- sen 18 j- Overleden: Jacob C. Kosten, 72 jaar echtg van Z. L. van Bloois; Melle A. Pama 82 j. echtg. van Geertje v. d. Have; Maria L. Monbaliu, 69 j. geh. gew. met J. J. B. Bonte, Aardenburg; Elisabeth Wijna, echtg. van P. J. van Doom Axel. IJzendijke Biljartwedstrijd In het lokaal bij C. Walhout werd een wedstrijd gespeeld tussen de twee plaatselijke topbiljart- clubs Sport na Arbeid tegen De Jonge Kracht. Uitslag: A. Overmeire-H. de Witte 5-2, J. de Touw-L. Suurmond 5-1, P. de Jonge-C. van Vooren 5-4, J. van Opdorp-J. Bruggeman 5-3, B. Boelens- J. Ache 5-3, A. de Jaeger-J. Willemsen 2-5, J. Boerman-J. de Putter 5-0, W. Duiserink-P. v. d. Broeke 5-2, A. du Prez-B. Martijn 3-5, C. Walhout-J. Smet 4-5. G. van Opdorp-J. Boerjan 5-4, C. Walhout-A. van Hout 1-5, Sport na Arbeid won deze ontmoeting met 50 tegen 39 punten. (Van onze correspondent) VLÏSSINGEN De heer H. S. uit Tholen is gisternacht, op weg van Souburg naar Vlissingen, met zijn wagen van de weg geraakt en in gereden op de houten schuur, die naast de Vlissingse ijsbaan staat. De lege vrachtauto met aanhang wagen slipte vermoedelijk op het gedeelte, waar het asfalt-rijdek van van de Westsouburgse weg overgaat in klinkers. De bestuur der is met kleine verwondingen aan zijn hoofd en handen in het St. Josephziekenhuis opgenomen. Na te zijn verbonden kon hij het ziekenhuis weer verlaten. De auto werd zwaar beschadigd (zie foto), evenals de schuur, die wordt ge bruikt als aannemerswerkplaats. (Van onze correspondent) SLUIS De gemeentelijke herin delingsplannen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen werden in de raads vergadering behandeld in aanwe zigheid van een groot aantal in woners, samen met het actie comité tot behoud van de zelf standigheid. Naast het herinde lingsplan werd het rapport van de gemeentelijke adviseur, mr. dr. C. van Haren uit Den Haag, bespro ken, waarin het zwaartepunt werd gelegd op de specifieke plaats, die Sluis in de West-Zeeuwsch-Vlaam se samenleving inneemt. De heer F. Dusarduyn van de K.V.P. opende de rij sprekers. „Men behoeft zich in Den Haag beslist geen zorgen te maken voor onze toekomst. Onze ge meente, die in 1943 zwaar werd getrof fen, heeft zich dank zij krachtige initia tieven en impulsen volledig hersteld, ja, meer dan dat. Na deze voltooiing is er een uitbreiding gekomen en we zouden een grotere bloei gekend hebben als men ons vanuit Den Haag wat meer armslag had gegeven. G.S. hebben geen aandacht geschonken aan de eigen taken waarop we volkomen berekend zijn", zei hij. De heer A. Herdink (gecombineerde lijst) sprak van een zwevende toelichting met veel mooie woorden van G.S., maar geen duidelijke taal. Het is hun be kend: een goede eenheid, een goed be stuur en volledig berekend op onze zware toeristische eisen, en het is hun niet duidelijk waarom hieraan nu een eind moet komen. Verheugend vond hij ook het stand punt van de gemeenteraad van Aarden burg, die unaniem de concentratie met Sluis heeft afgewezen. Fractieleider J. Wage (P.v.d.A.) die het langst van alle leden in de raad zit ting heeft, sprak van de belangrijkste raadsvergadering die hij kende. Concen tratie met Aardenburg is voor beide noodlottig. De grotere eenheden, die de minister voor ogen heeft zijn zo wille keurig gekozen, dat geen zinnig mens er enige verbetering in ziet. Wethouder J. -Gevaert (KVP) rappel leerde aan de pro-Nederlandse houding van de streek in 1919 tijdens de Belgische annexatie. „Toen hebben we het been stijf gehouden, laten we dat nu ook doen". Hij had kritiek op de pers „die onze pogingen bij voorbaat mislukt ziet, en zonder kennis van argumenten mee zingt in het koor". Burgemeester P. v. Hootegem zag in het herindelingsplan geen structurele eenheden. Men heeft gestreefd naar ver mindering van het aantal gemeenten, maar is daarbij zo willekeurig te werk gegaan, dat het aan niemand bevredi ging schenkt. Er zijn zoveel klemmende argumenten voor de specifiek eigen taak van Sluis, en voor het behoud van de zelfstandigheid aan te voeren, dat we zflker niet bij voorbaat voor een verloren zaak strijden, zoals o.m. tijdens een t.v.- uitzending is gesuggereerd. Met alge mene stemmen aanvaardde de raad het pre-advies van het college. Alle sprekers werden met luid applaus door de publieke tribune beantwoord. (Advertentie) EFFECTEN Terneuzen: Kersstraat 13, tel. (01150) - 3553 Hulst: Zitdag Steenstraat 20 (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Tijdens het vooron derzoek van de begroting van deze ge meente voor het dienstjaar 1965 hebben verschillende raadsleden nogmaals hun ongenoegen uitgesproken over de finan ciële verhouding tussen rijk en gemeen ten. Eén raadslid kon zich zeer goed voorstellen, dat het opstellen van een ontwerp-begroting die een tekort van ruim drie ton laat zien het college van b. en w. veel zorg heeft gegeven. Dit raadslid meende namens zijn fractie, dat het plafond van de huidige plaatselijke belastingen thans is bereikt. Als de boven de gemeente gestelde overheden ondanks dit feit zouden aan dringen op een verhoging van de be lastingdruk om een sluitende begroting te verkrijgen, dan adviseerde dit raads lid deze verhoging niet te laten drukken op de inwoners. Zijn gedachten gingen hierbij uit naar de mogelijkheid tot het heffen van een zgn. Kurtax. B. en w. hebben naar aanleiding hier van meegedeeld, dat als het rijk aan blijft dringen op yerhogen van de in komsten, het heffen van de zg. Kurtax overwogen zal worden. Een raadslid vroeg ook nog of er al iets bekend is van de plannen van de marine om aan de Prins Hendrikweg nieuwe gebouwen te stichten. B. en w, antwoordden bevestigend. Op het pla teau aan de oostzijde van de buitenha ven wil men een marinekazerne bouwen I.v.m. financiële overwegingen zijn ech ter deze bouwplannen voorlopig opge schort. Naar aanleiding van vragen over het Zuid Sloe meent het college van b. en w., dat voor dit gebied een ontwerp van wet en een ontwerp gemeenschap pelijke regeling thans bij de minister van Verkeer en Waterstaat in overwe ging zijn. Over de verdere ontwikkeling Moelker en de bestuursleden A. Hame- deken Koopmans. (Van een onzer verslaggevers) HULST. De voorzitter van de r.-k. Stichting Het Liefdehuis (bejaardentehuis) te Hulst, deken-pastoor Ant. Koopmans, heeft tegenover ons verklaard, dat naar de stellige mening van het college van regenten de klachten uit en van buiten het be jaardentehuis over de gang van zaken in het tehuis ongegrond zijn. Met name die over het eten en over de prqzen, die volgens de klachten niet in overeenstemming zouden zijn met het gerief voor de bejaarden. Naa«r hij ons mededeelde heeft het college van regenten onlangs een onderzoek ingesteld naar de kwaliteit van het eten en de gang van zaken in de keuken van het tehuis. En: „Het keukenhuis houden werd prima in orde bevonden," aldus deken Koopmans. De beroering omtrent het Hulster oe- jaardentehuis nam de laatste tyd toe; familieleden van inwoners van het huis zochten contact met de provinciale com missie voor de bejaardenoorden en de consulente voor de bejaardenoorden, mej. W. J. H. Westera uit Middelburg. Bovendien werden de klachten gesig naleerd tijdens de vorige week vrijdag gehouden vergadering van de raad Hulst. De klachten betreffen in hoofdzaak: het éten. De kok zou niet voor zijn taak berekend zijn en de zusters zou den geen invloed kunnen uitoefenen bij de samenstelling van het menu; de slechte verzorging van de bewo ners van het tehuis. Die zou zijn toe te schrijven aan een vrij aanzienlijk personeelstekort. De kamers van de bejaarden zouden maar sporadisch schoongemaakt worden; t de hoge tarieven. Die zijn, zo luiden de klachten, sinds 1958 meer dan ver dubbeld. Nog met ingang van 1 ja nuari j.l. werd een verhoging van 14% doorgevoerd; de slechte staat waarin het bejaarden tehuis verkeert. Het „liefdehuis" is 103 jaar oud. Tot voor enkele jaren was er ook het ziekenhuis in geves tigd. Overigens liggen de plannen voor de bouw van een nieuw tehuis reeds lange tijd op rijksgoedkeuring te wachten. Die zou, naar ons van be voegde zijde werd medegedeeld, nog dit jaar afkomen. Deken Koopmans zei tegenover ons zich niet aan de indruk te kunnen ont trekken dat de klachten vanuit een be paalde hoek waaien: „Krijgt iemand an- Ten aanzien van de tarieven merkte hij op dat de prijken „hoewel men anders wil doen geloven" niet hoog zijn ten opzichte van die van andere tehuizen. „Wij zijn wel eens tot belangrijke ver hogingen moeten overgaan. Dat was noodzakelijk want anders was de reke ning met de beste wil van de wereld niet sluitend te krijgen," zoals deken Koopmans tegenover ons zei. Hij trok fel van leer tegen de be wering, dat de tarieven telkens verhoogd zouden worden, wanneer de a.o.w. enige verhoging heeft ondergaan. „Wanneer iemand ons kan aantonen dat het alle maal goedkoper kan, dan mag hij dat doen. En wanneer iemand denkt het be jaardentehuis beter te kunnen exploi teren, onze zegen heeft hij," aldus deken Koopmans. Hij zei er door de verwikke lingen van de laatste tijd eens te meer van overtuigd te zijn geraakt dat het besturen van een bejaardentehuis een „zeer ondankbaar werk" is. „Met het uiten van al die ongegronde klachten bereikt men alleen dat straks het col lege van regenten aftreedt. Ik zou me tenminste kunnen voorstellen wanneer men er eens de brui aan geeft," meent ders er lucht van dan worden de ver halen meteen enorm opgeblazen." Hij zei er zicli van bewust te zijn dat het ge bouw niet meer aan de eisen des tijds voldoet. Dat kan men volgens hem ook niet van een dergelijk gebouw verwach ten. Naar hij zei te verwachten is bin nen drie jaar het nieuwe bejaardentehuis gereed. De stichting beschikt over 67 perso neelsleden, naar de mening van deken Koopmans een behoorlijk aantal. Zou tot uitbreiding van dat aantal besloten wor den dan treden er weer aanmerkelijke kostenverhogingen op, met alle gevolgen van dien voor de bewoners. Deken Koopmans verklaarde dat het college van regenten tot de bevinding is gekomen dat het allergrootste gedeelte van de bewoners van het „liefdehuis" te vreden is over de huidige gang van za ken. „Natuurlijk, in een bejaardentehuis is er altjjd wat. Dat is overal zo. Maar moet men daar nu zo'n ophef over ma ken?" aldus de voorzitter van de stich ting, die waarschijnlijk binnenkort een circulaire naar de inwoners van het te huis zal sturen, waarin hij de bejaarden volledige „opening van zaken zal geven over wat er voor de exploitatie van een ibejaardentehuis allemaal komt kijken." „Het is eigenaardig dat vele bejaarden dolgraag in het tehuis willen worden op genomen, ondanks deze klachten. Dat zegt volgens mij genoeg," merkte deken Koopmans op. Van de zijde van de bejaarden konden wij slechts „individueel" commentaar krijgen. In het Liefdehuis heeft men nog niet de beschikking over een uit de be woners gevormde commissie van over leg waarvan de instelling wordt aanbe volen in de provinciale verordening op de bejaardenoorden. Het is de bedoeling dat in alle tehuizen, waarin er onderdak is voor meer dan 20 bejaarden, derge lijke commissies voor 1 maart a.s. (een half jaar na de inwerkingtreding van de nieuwe wet op de bejaardenoorden) in het leven zullen zijn geroepen. De com missie van overleg, in incidentele geval len te vervangen door een door de be jaarden aan te wijzen contactpersoon, dient o.m. te worden betrokken bij het overleg over de tarieven. van het Zuid-Sloe zei het college no, geen mededelingen te kunnen doen. Bij behandeling van het ontwerp wo ningbouw kwam tijdens het vooronder zoek. de vraag naar voren of het college van b. en w. mogelijkheden ziet om de achterstand in de bouw van woning- en premie we twoningen te bevorderen. B. en w. delen hierop mee, dat er op enke le projecten waar woningwetwoningen gebouwd wordt, een achterstand op het schema is, die moeilijk is in te lopen. Omtrent de voortgang van de bouw van premiewoningen heeft het gemeen tebestuur echter weinig of geen invloed. Tijdens het vooronderzoek baacfrt voorts een raadslid naar voren, dat er, naar zijn mening, in Paauwenburg be hoefte is aan een kleuterschool. Volgens b. -en w. is reeds een onderzoek gaande in hoeverre door middel van de oprich ting van een noodgebouw kan worden overgegaan tot het stichten van een kleuterschool in dit bouwplan. In ant woord op een desbetreffende vraag deelt het college voorts mede, dat er een overleg gaande is om o.m. te Vlis singen een HAVO-school te stichten Over de bestudering van het vuilver- wijd^cingsvraagstuk zegt het college dat bij deze studie mede zijn betrokken de gemeenten Middelburg, Koudekerke en Oost en West Souburg. De onlangs ingestelde commissie, die bestaat uit vertegenworodigers van de betrokken gemeenten, is begonnen met het instellen van een onderzoek naar de elders toegepaste yverkwijzen. Er werden verder tal van vragen gesteld over het feit, dat er in het urgentie schema veel P.M.-posten waren opgeno men, zoals o.m. de aanleg van een zwem bad en de bouw van een sporthal. Over deze sporthal krijgt de raad echter bin nenkort waarschijnlijk nadere inlich tingen. De aanleg van een zwembad wordt door een commissie, waarin zijn verte genwoordigd de Maatschappij voor Nij verheid en Handel, de gemeenten Mid delburg, Vlissingen en de overige ge meenten op Walcheren ende afdeling Zeela^i van de Vereniging van Neder landse gemeenten, bestudeerd. (Van een onzer verslaggevers) KRABBENDIJKE Burgemeester L. Cnossen zal op 16 maart a.s. het nieuwe bedrijf van de IFA alhier officieel in ge bruik stellen. Na een rondleiding wordt in de Schouwburgzaal van De Prins van Oranje te Goes de jaarvergadering afge werkt. De heer J.A. v.d. Guchte, lande lijke afgevaardigde van de rayoncom- missie ZeelandWest-Brabant zal ver slag uitbrengen, terwijl verder zal wor den gesproken door de heren drs. S. Duvekot en J.J. Duvekot. Tot slot zal er nog een forum worden gevormd. Na een koffiemaaltijd zal de genodigden een ont spanningsprogramma worden aangebo den. GOES Stadhuis 19 uur Raadsvergadering Grand: De val van Rome. 14 jaar. VLISSINGEN Alhambra 20 uur De val van Rome 14 j- ANTWERPEN KVO 20 uur Victoria en haar huzaar OVEZANDE Gemeentehuis 15 uur Raadsvergadering GOES x Prins van Oranje 20 uur Wedstrijd eta leren GMVO TERNEUZEN Luxor 20 uur De grote uren MIDDELBURG Schouwburg 15 uur „Der zerbrochene Krug" voor ZVU VLISSINGEN W.G.K.-gebouw 20.15 uur Raadsverga dering OOSTBURG Kath. Kring 19 uur Vergadering boerin- nenbond De Eenhoorn 14 uur Verg. plattelands vrouwen Du Commerce 19.30 uur Bijeenkomst R.D. NIEUWVLIET 19 uur Raadsvergadering ZUIDZANDE 14 uur Raadsvergadering

de Stem | 1965 | | pagina 2