Straaljagers - raketten - soldaten Binnenkort Chinese A-bom-explosie Vliegende wapensmokkelaars operettefiguren Ik had geen reden tot wantrouwen CHRISTINE 18 Sovjet-hulp voor Peking? Vurige eend BURGEMEESTER CHAAM: |Kranige Jan /N 55 Rajakowitsjbehoorde niet tot Judenref Bloedbaden Scherk Gezichtsmelk Nieuw en ideaal! -Heeft u parachutes? t Is voor wapendropping DAGBLAD VOOR ZEELAND Vijfentwintig mille boete voor Waalwijkse meubelfabrikant Politie en douane GEBRUIK VAN WAPENS NOG MEER BEPERKT Broodprijs nog in de oven Maar hij tekende wel bevelen van die instantie Droog 55 Wethouders: wij wel; we hebben gewaarschuwd kollenJecunp nummer 1 89,- 105e JAARGANG No. 24820 V oor iroa, ttoningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG ttUKUAtd 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. tel. «oh w iigien/. ruaiynu jjreau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderem Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 --OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon NOORD-VIETNAM VOL RODE" WAPENS (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De Waalwy'kse meu belfabrikant P. J. K. is veroordeeld tot een geldboete van 25.000 gulden, subsi diair vyf maanden, en een voorxvaarde- delijke gevangenisstraf van drie maan den met een proeftijd van twee jaar. De meubelfabrikant bouwde van maart 1963 tot januari 1964 clandestien een fabriekscomplex zonder de daartoe ver eiste rijksgoedkeuringen te hebben. Voor de meervoudige economische kamer stelde de officier van justitie, mr. P. Duyx, cp 2 februari jl. de ge ruchtmakende eis van drie maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf en stil legging van het clandestien gebouwde bedrijf voor de tijd van één jaar. In het gisteren gewezen vonnis wordt gezegd dat P. J. K. opzettelijk artikel 17 van de Weder opbouw wet overtreden heeft. Het bedrijf zal evenwel niet stilgelegd behoeven te worden. Tegen de architect A. C. J. van H. en de aannemer G. C., beiden eveneens uit Waalwijk, eiste de officier geldboe ten van respectievelijk 5000 en 3000 gulden. Zij werden conform de eis ver oordeeld, met subsidiaire straffen van respectievelijk vijf en drie maanden. Een recente opname van prinses Christine, die morgen 18 februari haar 18e verjaardag hoopt te vieren. (Foto F. Posthuma de Boer) ONS land telde op 1 januari 12.212.000 inwoners. De bevolking nam vorig jaar toe met 170.000 zielen. Het geboorten- overschot bedroeg 157.000 tegen 154.000 in 1963. DE BELGISCH-Nederlandse Zuidpool expeditie, bestaande uit 33 man, zal woensdag 24 februari op het vliegveld Meisbroek bij Brussel terugkomen. BRAND in een mijn te Dubnany in Zuid-Moravie heeft zes kompels inge sloten. De brand ontstond door kort sluiting. Vuur en rook belemmeren de reddingspogingen. DE FRANSE regering heeft de verte genwoordiger van de Russische lucht vaartmaatschappij Aeroflot in Frank rijk. Serge Pavlov, uitgewezen wegens spionage. Hij moest bepaalde techni sche gegevens over de Caravelle be machtigen. DE „PEGASUS" is een nieuwe, gisteren gelanceerde Amerikaanse wetenschap pelijke satelliet, die speciaal is uitge rust om de micro-meteorieten in de omgeving van de aarde stuk voor stuk te registreren wanneer ze de „vleugels" van de „Pegasus" raken. .'•••••••••••••••••••••••••••••••••••••a#» SAIGON, HANOI, PEKING, MOSKOU. Eensgezind proppen Rusland, Rood-China en andere communistische landen (pro-Peking of pro-Moskou doet in deze kwestie weinig ter zake) vol met soldaten, wapens en goederen. Honderdvijftig straaljajgers vertrokken gisteren uit Peking om gestationeerd te worden op vliegvelden langs de grens tussen de beide delen van Vietnam. Rusland stuurde luchtafweer- raketten naar Hanoi ter aanvulling van het Noordvietnamese mate rieel, dat, wat de luchtmacht betreft, slechs beschikt over dertig ver ouderde straaljagers- Noord-Korea zou, volgens nog onbevestigde be richten, van plan zijn een groot gedeelte van zijn 20.0110 man sterke luchtmachtpersoneel en 500 wapens in te zetten „ter verdrijving van de Amerikaanse gressors in Zuid-Vietnam". Oost-Duitsland zond gis teren medicijnen, dekens, lakens en andere goederen ter waarde van 120.000 Mark naar Hanoi en om de situatie nog kritieker te maken zou Rood-China van plan zijn spoediger dan wordt verwacht, een atoombom tot ontploffing te brengen. De proef zou, zo meent het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken, dit keer met een waterstofbom worden genomen. De Chinezen zouden er namelijk in geslaagd zijn de tijd, die voor de produktie hiervan nodig is, te halveren. De tweede Chinese proef zou wellicht binnen enkele dagen, maar uiterlijk binnen enkele weken worden genomen, zo wordt allerwege verwacht. Rood-China zou voorts druk bezig zijn met het ontwerpen van een systeem, dat een snel vervoer van kernwapens garandeert. Voorts werkt Peking, vol gens andere berichten, aan raketten voor lange- en middenafstand (800 tot 1600 kilometer). Deze zouden atoom koppen mee kunnen dragen. Duidelijk is, dat deze versnelde Chi nese activiteiten beogen de Amerikanen in Zuidoost-Azië te intimideren en de positie van de Vietcong in Zuid-Viet nam en van de Pathet-Lao in Laos te versterken. Of Rusland terwille van het gezamenlijke front tegen de Amerika nen besloten heeft zijn militaire hulp aan Peking te hervatten, is niet bekend. Moskou heeft gisteren de terugtrek king van alle Amerikaanse strijdkrach ten uit Zuid-Vietnam geëist. Het waar schuwde Washington, dat de strijd in Zuidoost-Azië wel eens zou kunnen ontaarden in een wereldoorlog, met alle gevolgen van dien, waarvoor de Ver enigde Staten verantwoordelijk gesteld zouden worden. Een bericht uit Wash ington, dat Amerika van plan zou zijn een staakt het vuren in Vietnam te vra gen alvorens tot vredesonderhandelin gen te komen, werd door het Russische persbureau „Tass" „wonderbaarlijk, fantastisch en dom" genoemd. (Advertentie) Hebt u een droge huid, mevrouw? Of een niet meer zo jeugdige huid Kies dan de nieuwe, wonderlijk-weldadige Scherk Ge zichtsmelk voor het veilig, intensief reini gen van de huid. Scherk Gezichtsmelk maakt stralend schoon, is mild, be schermt! Royale flacon ƒ4,95. Gebruik ook Scherk crèmes voor voeden en beschermen van de huid. Tubes f3,- en f3,85. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het gebruik van vuurwapenen door de politie en de douane wordt in de toekomst waar schijnlijk nog meer beperkt. Overleg over de wijziging van de instructies is nog gaande. Dit overleg is noodzakelijk geworden door het toenemend aaltal dodelijk getroffenen bij het gebruik van vuurwapenen. De recente gebeur tenissen bij Boxtel, waar een jager door een politieman werd doodgeschoten en bij Valkenswaard, waar een dodelijk slachtoffer viel, nadat een douanier een schot had afgevuurd, hebben de proble men opnieuw verscherpt. Van het Zuidvietnamese front wordt door het Chinese persbureau „Nieuw China" gemeld, dat Vietcong-rebellen een heel bataljon regeringstroepen heb ben „verpletterd", waarbij 858 doden gevallen zouden zijn. Onder hen zou den zich een Amerikaans officier, „tien marionettenofficieren" (Zuidvietname- zen) en „honderd onderofficieren" be vinden. Voorts zouden tien pantserwa gens zijn verwoest en 500 wapens zijn buitgemaakt. Bij andere gevechten sneuvelden 94 opstandelingen en 22 re geringssoldaten. Nabij de grens tussen Noord- en Zuid-Vietnam vielen aan Vietcong-zijde 36 doden en aan rege ringszijde een dode. Vorige week zou den, volgens Noordvietnamese gege vens, die pas gisteren bekendgemaakt werden, tweeduizend regeringssoldaten, waaronder 300 Amerikanen, de dood gevonden hebben. Zesenveertig Ameri kaanse vliegtuigen werden in de lucht of op de grond vernield. Tussen Qoein- hon en Pleikoe zouden voorts 32 Zuid- vietnamezen zijn gesneuveld. Inciden ten in de provincie Kwoeang Tin kost ten zeventien mensen het leven. Zij be toogden voor demobilisatie van de mi litairen. Ook aan regeringszijde werd een suc ces gemeld. De Zuidvietnamese lucht macht bombardeerde gisteren een Viet cong-dorp, dat voor 80 procent werd verwoest. Hoeveel doden daarbij vielen is niet bekend. De in Denemarken geboren kapitein Carlsen (bekend van het avontuur met de „Flying Enterprise", nu dertien jaar geleden), heeft gisteren verklaard ge zien te hebben dat Vietcong-rebellen al twee jaar lang Amerikaanse schepen overvallen, die goederen naar Zuid- Vietnam vervoeren. Deze vorm van pi raterij wordt steeds heviger, aldus Carlsen. In Saigon is intussen Zuid-Vietnams nieuwste kabinet geïnstalleerd. Het heeft onmiddellijk aangedrongen op „vernietiging van alle basissen voor communistische agressie". Generaal Khan zou in werkelijkheid Zuid-Viet nams „sterke man" blijven. Gisteren werd op het verkeers plein Oudenrijn bij Utrecht een „lelijk eendje" aangereden door een bestelbus. De aangereden wa gen vloog tengevolge van deze aanrijding in brand en ivas even later rijp voor het predikaat to tal loss". Voor de toevallig langs komende fotograaf betekende het ongeval, waarbij zich geen per soonlijke ongevallen voordeden, een fotogeniek gebeuren, dat hij prompt op de plaat vastlegde. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Andriessen (Economische Zaken) en een delegatie uit de Nederlandse Bakkerijstichting zijn het gisteren nog niet eens kunnen worden over de vaststelling van een nieuwe broodprijs. De bakkerijstichting wil een prijsverhoging met twee cent voor het in de winkel gekochte brood. Voor het bezorgde brood willen de bakkers vier cent meer ontvangen. Mi nister Andriessen heeft gisteren bepaal de tegenvoorstellen gedaan, waarover echter door beide partijen voorlopig nog geen mededelingen worden gedaan De bakkerijstichting zal donderdag bij eenkomen om haar standpunt t.a,v. deze tegenvoorstellen te bepalen. WENEN Dr. Erich Rajakowitsj, de vroegere medewerker van Adolf Eichmann bij de deportatie van Euro pese joden naar vernietigingskampen, heeft gisteren tijdens de tweede dag van zijn proces ontkend destijds in Ne derland tot het beruchte „Judenrefe rat" van de S.D. te hebben behoord. Als bewijsstuk werd een door Raja kowitsj ondertekend telexbericht van 12 augustus 1942 aangevoerd, waarbij het transport van 63 joden met het' Nederlandse staatsburgerschap uit Frankrijk werd geregeld. Slechts één van hen heeft Auschwitz overleefd. Ra jakowitsj verklaarde dat hij wellicht het telexbericht had ondertekend, maarj dat het geen direct evacuatiebevel in hield. Hij zei dat hij naar Nederland was gestuurd om een mogelijkheid voor de emigratie van joden te scheppen, het geen echter door de Duitse rijkscom missaris voor Nederland was afgewe zen. Rajakowitsj, die ook bij zijn verder verhoor elke medewerking aan de acti viteit van het „Judenreferat" in Neder land loochende, kon geen bevredigend antwoord geven op de vraag van de president van de rechtbank, hoe hij dan een telexbericht van deze afdeling had kunnen ondertekenen. Naar hij vermoedde had het hoofd van de vei ligheidspolitie het bericht opgesteld en het hem later bij afwezigheid van de „Referat"-leider ter ondertekening voorgelegd. Op de vraag hoe hij zich de „evacua tie" van de Nederlandse joden had voorgesteld, antwoordde Rajakowitsj „Uit sommige gesprekken had ik begre pen dat de joden als vijanden van het Reich" en bij wijze van veiligheids maatregel geïnterneerd zouden worden en dat geloofde ik ook". De evacuatie had hem een tijdelijke oplossing toege schenen. Na de oorlog zou dan het „Ma- dagascar-plan" kunnen worden verwe zenlijkt, waarbij de joden zich op het eiland zouden moeten vestigen. Met smalend gelach en kreten van verontwaardiging werd de mededeling van Rajakowitsj ontvangen dat hij tij dens de oorlog niets had afgeweten van de concentratiekampen en uitroeiing van joden. Rajakowitsj zei verder dat hij na de oorlog in Triëst en Milaan een nieuw bestaan had opgebouwd. In 1950, '51 en '52 had hij in Zuid-Amerika gewoond. De vraag of hij daar Eichmann had ontmoet beantwoordde hij ontkennend. Hij had naar zijn zeggen Eichmann sinds 1941 niet meer gezien. Het proces wordt vandaag voortgezet. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Opklaringen afgewisseld door wol- kenvelden. Op de meeste plaatsen 2 droog. Zwakke tot matige wind uit 2 noordelijke tot noordoostelijke rich- 2 ting. Temperaturen iets boven het 2 vriespunt. 2 y^ndaag: zon onder 17.58 uur. Maan op 19.55 uur. 2 Morgen: zon op 7.50 uur. Maan on- l uer 9.20 uur. (Van onze correspondent) SCHIPHOL De affaire van de vlie gende wapensmokkel neemt meer en meer de vormen aan van een operette. Kapitein E. Gerritsen van de rijkspoli tie, die het onderzoek leidt, zei gisteren tijdens een persconferentie, waarbij ook mr. Moors, officier van justitie te Maastricht aanwezig was: „Alles is zo gek en amateuristisch gedaan, dat myn eerste indruk was: dit kan niet, dit is idioterie. Ik ben er dan ook van overtuigd dat wij geen grote sleutelfiguren uit de in ternationale wapensmokkel in handen hebben. Uit de verhoren is ook aller minst gebleken dat Beek of Schiphol schakels in het net van een grote or ganisatie zouden zijn. Farguhar bijvoor beeld ging openlijk bij handelaren (o.a. de heer Schreiner, die de boel niet ver trouwde en de politie waarschuwde), om parachutes vragen en vertelde erbii dat ze bestemd waren om er in Afrika wapens mee af te werpen. Zoiets doe je toch niet. Als er in Nederland ooit wapensmokkelaars aan het werk zijn geweest, dan zijn het slimmere jongens geweest", aldus kapitein Gerritsen. De Amerikaan Ben Drew en de Zwit ser Graber. die zich in Amsterdam in voorarrest bevinden, zullen naar Maas tricht worden overgebracht, waar de rechter-commissaris eventueel het voor arrest zal verlengen. De Amerikaan Farguhar wordt niet in voorlopige hechtenis genomen, omdat het betrok ken misdrijf (overtreding van de uit- voerverbodwet 1935) te gering is om een ingezetene van Nederland (en dat is hij omdat hij hier vier jaar woont) daarvoor vast te zetten. Wel zal hij eventueel straks samen met Drew en Graber vervolgd worden. Wanneer de directeur van United States Airways, Pickett, naar Neder land zou komen om de machine op fee halen die daar nog steeds met zijn on volledige registratie staat, wacht hem hetzelfde lot als Drew en Graber. Hij heeft al wel vanuit Engeland opgebeld. De rijkspolitie verwacht dat hij een ander met geldige Panamese documen ten zal sturen. Wanneer dit gebeurt gal deza vertegenwoordiger de machine mee krijgen. De maximumstraf, die de figuren uit deze affaire kan worden op gelegd, is een jaar gevangenisstraf en tienduizend gulden boete. De Amerikaanse consul in ons land moet nu vandaag beslissen of de be manningsleden van de „Super-Connie" naar Amerika moeten terugkeren of dat ze mogen vertrekken naar waar zij wil len. Hun paspoorten zijn door de con sul zodanig gewijzigd, dat ze alleen nog maar geldig zijn voor een enkele reis terug naar de V.S. Twee van de drie meldden zich gis teren bij de marechaussee op Schiphol. Ze voelen er uiteraard niets voor naar Amerika terug te gaan. Zij hopen dat de Amerikaanse consul de passen zo wil veranderen dat ze ook toegang zul len hebben tot andere landen in Euro pa. Alleen de Beneluxlanden zullen voor hen definitief gesloten blijven. Zo als men weet wonen de drie beman ningsleden in Brussel en Luxemburg. Tj (Van een onzer verslaggevers) CHAAM/BREDA Burgemeester A. Schram van Chaam heeft dinsdag bena drukt geen enkele reden te hebben ge had te twyfelen aan de betrouwbaar heid van de inmiddels wegens fraude gearresteerde gemeente-ontvanger J. R. Dit ondanks de verwijten van de wet houders W. Nugteren en J. Schoenma kers, die openlijk hebben geconstateerd dat de burgemeester hun welgemeende waarschuwingen in de wind heeft ge slagen. „Er moeten nu eenmaal bewijzen zijn", zei burgemeester Schram gisteren, „en die kon ik niet vinden. Ik heb steeds het volste vertrouwen gehad in het financiële beleid van mijn ambte naren." De burgemeester heeft nooit gehoor geschonken aan wat men als dorpspoli tieke verdachtmakingen heeft gezien. De gemeente-ontvanger was al 25 jaar in dienst van de gemeente Chaam en had zelf verteld dat hij meer verdiende aan zijn verzekeringsportefeuille dan als de ontvanger zijn royaliteit volledig kon burgemeester in de veronderstelling dat de ontvanger zijn royaliteit voledig kon verantwoorden. Grote verteringen wa ren voor hem geen reden tot argwaan. „Toch hebben wij voorspeld, dat de ont vanger tegen de lamp zou lopen", aldus beide wethouders. Zij zeggen nooit ver trouwen in het financiële beheer te hebben gehad. Dokter Nugteren, al 22 jaar als arts in Chaam werkzaam, be- Dit is Jan Boerakker uit Nijmegen, twaalf jaar. Maandag werd op de zebra, waar hy klaarover is, een jongetje gedood toen een vrachtwa genchauffeur Jans stopteken negeer de en op de overstekende kinderen inreed. Ondanks de tragische afloop van het ongeluk is er alle reden om klaarover Jan in de krant te zetten. Aan zijn kordaat optreden is het te danken dat er nog niet meer slacht offers vielen. Jan wist namelijk nog snel een aantal kinderen weg te du wen. Het Verbond voor Veilig Verkeer in Hilversum heeft Jan een horloge cadeau gedaan. vestigde gisteren de burgemeester her haaldelijk voor de manipulaties van de ontvanger te hebben gewaarschuwd. „Ik zei hem, dat bepaalde zaken niet klopten, maar hij onderzocht dat nooit. De ontvanger was handig ge noeg hem steeds weer om te praten. De burgemeester was daar niet tegen opgewassen." De dorpsarts is pas sinds september 1962 wethouder. Daarvoor heeft hij zich nooit met gemeentelijke zaken ingela ten, al wist hij er als vertrouwensman van zijn patiënten heel wat van. Boek delen zou hij kunnen schrijven over het wel en wee van het dorp, waar het ge meentelijk beleid steeds een warme be langstelling heeft genoten. Er gebeur den vreemde dingen in Chaam. De fan tasie van de dorpelingen zorgde er soms voor dat ze wat vertekend aan het licht kwamen. Maar gezamenlijk gaven ze toch een beeld van de positie waarin de gemeen tenaar tegenover de plaatselijke over heid stond. Dokter Nugteren zegt in het college te zijn gevraagd om een ombui ging van het beleid mede te bewerk stelligen. Hij zou een tegenwicht moe ten zijn voor het vermeende onrecht, dat de dorpelingen herhaaldelijk zou zijn aangedaan. „Het werd te bar", zei hij gisteren, „meer dan eens heb ik mijn invloed als arts moeten aanwenden om bepaalde si tuaties en maatregelen ongedaan of draaglijker te maken". Met wethouder J. Schoenmakers, die in gemeentelijke zaken een jarenlange ervaring heeft, heeft dokter Nugteren zich tegen de al te grote zelfstandigheid van de ontvanger verzet. Maar in de bestaande verhoudingen kwam geen verandering. Dat is de reden waarom beide wethouders nu geen verantwoor ding voor het gebeuren wensen te ne men, al deed zich dan dat voor tijdens hun zittingsperiode. Wethouder Schoenmakers, die on langs met de gemeente over een bouw vergunning in conflict kwam, zijn huis zag afgebroken en tijdelijk in een kip- pehok moest kruipen, heeft al jaren argwaan tegen de ontvanger gekoesterd. Hij heeft daarvan ook vaak blijk gege ven, maar vond niet gemakkelijk ge hoor. Temeer niet omdat de ontvanger in Chaam goed stond aangeschreven. De heer Schoenmakers zou zelfs ge meentelijke bescheiden naar de verifi cateur hebben opgestuurd en daar nooit meer iets van hebben gehoord, al dus gisteren burgemeester Schram. Er bestaat een goede kans, dat de verduis teringsaffaire in april voor de Bredase rechtbank komt. Het onderzoek van de verificatiedienst van de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten, loopt de ze maand af. Er zijn aanwijzingen dat de gemeente voor tenminste f 150.000 is benadeeld. (Advertenties) selectiekleding is import Hoileiïkamp luidt het nieuwe seizoen in met 'n sportieve regenjas van over de grens Valmeline. Gewoon, geschhpen voor'ons ja-nee-ja regenklimaat 1 A- AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1965 | | pagina 1