TEL? Rouwdienst jhr. de Casembroot duidelijk in de sfeer van Taizé Steeds zwaarder lasten voor Zeeuwse landbouw Nog geen besluit gevallen over bouw garage Joosse Provinciale voorronden peulvruchtenwedstrijd Keuring Shetlandpony's Goes verliep zeer goed Begrafenis in alle stilte ,op kerkhof te Herindelingsplan voorraad Graauw.onaanvaardbaar E ARBEID zó lekker- zó gezond Natuur- en geneeskundig congres 14 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 16 FEBRUARI 1965 laizé Mens-zijn Bloemen Voorzitter op vergadering Zeeu wse landbouwmij. te Oostburg: SAMENVOEGING MET CLINGE BEPLEIT „Droevig gesteld met democratie in Nederland' Aanbestedingen K.A.J.-CONTACTDAG Pleidooi van pater Bakker voor bezinning NA DEBAT VAN DRIE KWARTIER IN MIDDELBURGSE RAAD 30c, Koepelgcbouwtje Rode Kruis heeft meer donors nodig Kampeerterrein Op 26 februari te Goes en Tilburg laarvergadering ex-polilieke gevangenen Gemis markt- accommodatie was voelbaar NBPV te Oostburg op 29 april bijeen Cabaret voor de agrarische bond in Kruiningen Nieuwvliet wil niet bij Oostburg Gemengd koor in oprichting te Stoppeldijk Steense raad gaat begrotingen vaststellen ing Vlees, Vleeswaren, Vleesconserven1* Leergangen april de nieuwe 3-jarige ïlijk Werk erkende oplei- Sociale Arbeid of Maat- ige cursus. rk en Werkgelegenheids- a zaterdag, waarschijnlijk rgangen, P. F. Bergmans- 5) of bij de studieleider, (04990- 1908). loor W. VAN DER STEEN (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Acht kapi teins van de Provinciale Stoom bootdiensten hebben gisteren jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de vorige week overleden commissa ris van de koningin in Zeeland, naar diens laatste rustplaats op het kleine kerkhof van Gapinge in de gemeente Vrouwenpolder ge- dragen- Het was zijn persoonlijke wens, dat het zo zou gaan. Ook zijn vader, oud-lid van G.S. van Zeeland, is destijds door veerboot kapiteins naar zijn laatste rust plaats gebracht. De begrafenis op zich had in alle stilte plaats, in aanwezigheid van alleen familie en intieme vrienden; alles bijeen ongeveer honderd personen. In de Nieuwe Kerk te Middel burg had tevoren een indrukwek kende rouwdienst plaats ter nage dachtenis van de overleden com missaris. De kerk was tot de laat ste plaats bezet, hetgeen beteken de dat ongeveer 1100 personen aanwezig waren. Hoge autoriteiten van buiten Zeeland, waaronder de kamerheer in buitengewo ne dienst van H.M. de Koningin, baron H. Collot d'Escury, de minister van bin nenlandse zaken, mr. E. Toxopeus, ver schillende commissarissen der koningin, waaronder de zeer onder de indruk zijn de dr. C. Kortmann, collega's van de overledene uit België, ambassadeurs en oud-minister-president prof. dr. J. de Quay, daarnaast alle autoriteiten uit Zee land en vele andere belangstellenden. In hun midden de baar met de overle dene, overtrokken met de Zeeuwse vlag. Aan de voet van de baar een grote bloe menkrans van koningin Juliana en prins Bernhard» De liturgie van de rouwdienst adem de de sfeer van Taizé, de protestantse kloostergemeenschap in Frankrijk, waar. mee jhr. mr. de Casembroot zich zo nauw verbonden wist. Niet alleen werd het evangelie (Matt. 5:3-10) voorgelezen door een broeder van Taizé, niet alleen werd een muziêkfeé- deelte uit de liturgie van de orde van Taizé ten gehore gebracht, zelfs de ge hele prediking was toegespitst op wat in Taizé centraal staat: de zaligsprekin gen. Dominee W. Dijckmeester, hervormd predikant had voo.r zijn prediking ook „als vanzelfsprekend" de bijbeltekst ge kozen: „Zalig de reinen van hart, want zij zullen God zien". Bovendien werd meegedeeld, dat de gebruikelijke giften van de aan de rouw dienst deelnemende genodigden bestemd zullen zijn voor de verspreiding van het Nieuwe Testament onder de bevolking van Zuid-Amerika, een actie van Taizé, waarbij protestanten en katholieken zeer nauw samenwerken. Het mens-zijn, dat was, aldus ds. Dijck meester, het markantste aan deze man. „Hij was een hartstochtelijk levend mens en daardoor een zuiver mens, rein van hart. Figuren als hij zijn zeldzaam in deze wereld. Zij hebben een karakter structuur, die in een gemeenschap botst of zich daarin thuisvoelt. Bij hem was het laatste het geval. Hij was zichzelf. Hij kon niet anders. Een verbeten werker, een gulle levensgenie ter, een kinderlijk geloofsmens, een man met een eigensoortige humor, met een fenomenaal geheugen. Aan de andere kant zijn rechtlijnigheid. Hoe fel waren soms zijn uitspraken. Zij moesten hier en daar wel ergernis wekken. maar zij waren zo ontwapenend dat die erger nis nooit lang duurde." Ds. Dijckmeester schetste jhr. mr. de Casembroot als een man die hunkerde naar gerechtigheid, wiens leven pas glans en reliëf kreeg wanneer hij als mens tussen de mensen kon zijn; meer dienaar dan leider, meer minister dan magistraat. Een man met iets van de Churchilliaanse grimmigheid. Vóór alles Zeeuw onder de Zeeuwen. Het woord „gouverneur" was hem liever dan dat van ..commissaris". Hij voelde zich de stuurman, de gezagvoerder, Schipper naast God. „Hij was een allesbehalve onfeilbaar mens. Dat wist hij. Ironisch, maar met een ondertoon van ernst kon hij spreken over zijn zwarte ziel, die gezuiverd moest worden. Zijn hele N?r- soon vroeg erom dat men zijn fouten zou vergeven. En dat deed men graag". Ds. Dijckmeester zei, dat de Broeders van Taizé de laatste jaren veel invloed op jhr. mr. de Casembroot hebben ge had. ..Hij heeft er geleerd, zowel figuur lijk als letterlijk, zijn knieën te buigen. In Utrecht, waar hij weken van grote verrijking heeft meegemaakt, hebben wij samen de zaligsprekingen doorgenomen" aldus ds. Dijckmeester. ..Na afloop zei hij: Bien heureux. Dat was het codewoord, de herkenningsmelodie uit zijn geliefde Taizé. Na de rouwdienst droegen de kapiteins de baar naar de aangrenzende wandel- kerk, waar de lucht verzadigd was van bloemengeuren. Negentig bloemstukken sierden de kerk. In Gapinge telde men later nog eens 50 bloemstukken en kran sen. De kapiteins, en eenheden van de commando's en grenadiers (jhr. mr. de Casembroot was erecommando en ere- grenadier) betrokken de erewacht bij de baar in de Wandelkerk. Hier werd de commissaris een laatste groet gebracht. Hier nam Zealand afscheid van zijn grootste Zeeuw. Bien heureux, mijnheer de gouverneur. Geflankeerd door kapiteins van de Provinc. Stoombootdiensten rijdt de auto met het stoffelijk overschot van de overledene door Middelburg. OOSTBURG. De Zeeuwse Land bouwmij kring West-Zeeuwsch-Vlaande- ren heeft een algemene ledenvergadering gehouden in hotel Du Commerce te Oostburg. Voorzitter I. de Bruyne uit Cadzand stond bij de aanvang enkele ogenblikken stil bij het overlijden van jhr. mr. de Casembroot, waarna een mi nuut stilte in acht werd genomen. Vervolgens ging men over tot het officiële gedeelte van de vergadering. Een woord van welkom richtte de voor zitter tot ir. M. Geuze, algemeen voor zitter van de Z.L.M., en lid van de Eer ste Kamer, ir. Prins, nieuw algemeen secretaris van de Z.L.M., de heer de Wit, rijkslandbouwconsulent, ir. Roest, bij zonder adviseur en directeur van de rijksmiddelbare landbouwschool te Schoondijke, ir. Israel, directeur van de praktijkschool te Schoondijke, de heer de Hulster, afgevaardigde van de jonge ren organisatie, alsmede burgemeester J. van Leeuwen uit Oostburg en de heer Becu, dijkgraaf van het waterschap Het Vrije van Sluis. Het is de tiende keer, aldus spreker, de heer de Bryne, dat ik een openings woord zal spreken, hetgeen voor mijn 155 nAeen onzer verslaggevers) URAAUW De raad van de gemeente uraauw en Langedam heeft zich een drachtig tegen het wetsontwerp voor de herindeling van de gemeenten in 'eeuwsch-Vlaanderen gekeerd. Het her- ïnaelingsplan voorziet in samenvoeging van de gemeenten Hontenisse, Vogelwaar de en Graauw en Langedam, een com- 'natie die de raad hooglijk onaanvaard baar acht, o.m. omdat er nooit vaste bin- 0,ngen met de twee eerstgenoemde ge roeenten hebben bestaan. .Men heeft zich op het standpunt ge- sleJa, dat de gemeente Graauw en Lan ddam zelfstandig kan blijven „We «ebben bewezen ons huishouden goed te Kunnen beredderen"' nadat de gemeen te' indien toch tot herindeling wordt overgegaan, samen dient te worden ge voegd met de gemeente Clinge. Al met al persisteerde men dus in het standpunt, dat men ook al n.a.v. de be handeling van het oorspronkelijke her- rodelingsplan innam. Dat het een goed standpunt, is acht de raad bewezen door 0e uitslag van een onlangs gehouden enquête onder de stemgerechtigde inwo- woners van de gemeente, waarvan wij in °ns blad de uitslagen vorige week reeds meldden. De heer L. Daalman betoogde dat wan eer van hogerhand nu weer geen reke ning wordt gehouden met de Graauwse ia«jSen' het met de democratie in Neder- «rocl maar droevig is gesteld. Diezelfde jnening bleken de heren J. Magnus en Buysse toegedaan. Ingeval de herin- WftlSf ^orcit doorgevoerd als voorgesteld worat Graauw net zo iets als het dorp tpr!?*SWaaï?e in huidige gemeente Hon- nip ,8: "Hei v®rz°ngingspeil is daar lang nintr vl *2 u bi' ons"' bleek de me- B van heer C. Picavet te zijn. De heer F. de Waal pleitte voor de vor ming van een gemeente in oostelijk Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, als voorgesteld door het ex-Hulster raadslid B. Picavet. Hij merkte de argumentatie van G.S. voor de vorming van twee gemeenten ter scheiding van het noordelijke agrarische en zuidelijke industriegebied als „ouder wets" aan. „Toekomst voor de industrie is er vooral rond de haven van Walsoor den", aldus de heer De Waal, die er zijn verwondering over uitsprak, dat „de streek" niet is gekend in de plannenma kerij voor de uitbreiding van deze streekhaven. Hij sprak er zijn teleurstel ling over uit dat die uitbreiding voorlo pig de kleinst mogelijke zal zijn. De voorzitter, burgemeester F. de Nijs, bleek geen voorstander van het plan Picavet. In een dergelijk grote gemeente is het gevaar niet denkbeeldig dat er stil stand optreedt voor de uithoeken ervan, met name t.a.v. de wegenverbetering, zo zei hij. De raad werkte voorts een vrij uitge breide agenda af. Besloten werd tot on derhandse aanbesteding van de aanleg van een trottoir langs het gedeelte van de Graauwsedijk, dat binnen de bebouw de kom ligt, aan de firma M.P. Hol te Hulst. Aan twee aannemersbedrijven zal voorts worden gevraagd in te schrijven voor de aanleg van bestrating en riole ring in het uitbreidingsplan. Men besloot ook tot aankoop van een stukje grond in het uitbreidingsplan en tot herbenoeming van de heer J. Magnus in het college van beheer van het waterschap „Weg Hulst- de Paal". Voorschotten of vergoedingen voor onderwijsinstellingen werden vast gesteld terwijl men van zijn genoegen blijk gaf over het feit dat wellicht bin nenkort. dat hangst van G.S. af, de pre sentiegelden voor de raadsleden zullen worden verhoogd. De raad hechtte tenslotte zijn goedkeu ring aan een voorstel van b. en w .voor bijna f 4500 aan gymnastiektoestellen aan te schaffen die in bruikleen ter beschik king van de lagere school zullen wor den gesteld. T.z.t. zullen de toestellen worden opgesteld in het patronaat, wan neer dat zal zijn verbouwd tot een „ge meentelijk gymnastieklokaal". zittingsperiode ook het laatste jaar zal zijn. De heer De Bruyne stond even stil bij de laatste twintig jaar. In 1945, aldus de heer De Bryne, vertoonde onze streek het beeld van Belgisch West-Vlaand er en in 1918, door een totale verwoesting. Door gezamenlijke aanpak hebben wij onze streek weer kunnen doen herrijzen. Nu in 1965 is er veel veranderd. Andere problemen vragen nu onze aandacht. Zo denken wij aan de afzet', de ruilverkave ling, het al of niet vergroten van de be drijven. het al of niet subsidie verlenen aan bedrijven enz. Ook de lasten worden steeds zwaarder. De jaren hebben de Zeeuwse landbouw niet onberoerd gela ten. Er wordt ook hier steeds sneller ge leefd. De afzet van de peulvruchten ver mindert. Het vlas floreert niet meer, en de suikerprijzen geven eveneens te den ken. Alleen als gelijke monniken met gelijke kappen kunnen wij de strijd vol brengen. Een financiële achteruitgang betekent ook de verpaupering van het land. Door de heer I. de Hullu uit Bier vliet werd hierna een financieel over zicht gegeven. Het aantal leden bedraagt 419. een vooruitgang van 10. Het aantal begunstigers bedraagt 147. Ir. M. Geuze hield een lezing „Van binnen en buiten onze grenzen". Hij me moreerde hoe hij 20 jaar geleden in een totaal verwoest West-Zeeuwsch-Vlaan- deren was begonnen als jong broekje De veranderingen van de laatste 20 jaar zijn echter niet groter geweest als die van honderd jaar daarvoor. Het verschil in deze twee tijdperken is alleen, dat het tegenwoordig allemaal veel sneller gaat. Het technisch probleem kunnen wij wel aan, economisch is het echter een grote vraag, aldus de heer Geueze. Hierna volgde nog een interessante discussie waarbij ir. Geuze opmerkte blij te zijn aan de tand gevoeld te worden. Voorzitter de Bruyne dankte tot slot de sprekers voor hun betoog. De heer Geuze bood hij als blijvend afscheidsgeschenk een bureauklok aan. (Van onze correspondent) 'S-HEERENHOEK -- Op de te 's- Heerenhoek gehouden contactdag voor de r.k. jongeren heeft de bedrijfsaalmoe- zenier pater Bakker stelling genomen tegen de steeds neutraler wordende hou ding van de huidige christen. Dit is, al dus pater Bakker, even fout als de vroe ger klakkeloos uitgevoerde beleving van het christendom. Pater Bakker, die evenals voorzitter E. Meublok, zijn waardering uitsprak voor de aanwezigheid van de vrij talrijk opgekomen jongeren, sprak op deze bij eenkomst over verleden, heden en toe komst van het christendom. Pater Bak ker, die een sterk pleidooi hield voor een dagelijks ogenblik van bezinning, vond het een onbehaagelijk gevoel, dat het zondebegrip steeds verder afvlakt. Met een H. Mis in de parochiekerk werd het middagprogramma besloten. Onder de gezamenlijke maaltijd werden er filmpjes over het eigen K.A.J.-district vertoond door aalmoezenier C. Kroon. Het avondprogramma werd opgeluisterd door een dans- en showorkest. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Burgemeester mr. J. Drijber heeft maandagmiddag in de raad zaal een kort herdenkingswoord gespro ken ter nagedachtenis aan jhr. mr. de Casembroot. Namens de raad sprak de heer B. Hesselink. Na een schorsing, waarin de begrafe nisplechtigheden van de commissaris ten einde liepen, werd de openbare raadsver gadering geopend. De raad van de Zeeuwse hoofdstad hield een debat van ruim drie kwartier over een voorstel van b. en w. te weigeren een bouwvergun ning voor een particuliere garage uit te geven. Het gaat hier om een aanvraag van de heer P. Joosse, die bij zijn woning aan de Middelburgseweg een autobox wil plaatsen. In overeenstemming met het advies van de schoonheidscommissie, staan b. en w. afwijzend tegenover dit verzoek, omdat de te bouwen garage het totale beeld aldaar verstoort. De heer A. Schot (SGP) was het met die motivering niet eens en kwam aan de hand van ju ridische en architectonische aspecten tot een geheel andere bevinding. Anti-Revo lutionair M. Wattel viel hem bij. De juri dische aspecten werden aangedragen, omdat niet volgens de voorschriften was gehandeld en de raad later dan een maand na het verzoek de zaak in behan deling kreeg. Een en ander is een gevolg van de frequentie van de raadsvergade ringen, reden waarom b. en w. van zins zijn de tijdsbepaling te verruimen. Het vermoeiende debat, waarin de heer Schot met hand en tand de garage van de heer Joosse verdedigde, werd besloten met een stemming. Tot overmaat van ramp staak ten de stemmen, waardoor in de eerst volgende vergadering in maart de zaak weer aan de orde komt. Veel spraakwater vloeide ook toen b. en w. een krediet vroegen om een bijdra ge te geven voor de restauratie van het tuinhuisje bij het rusthuis De Griffioen. Het betreft hier een 18e-eeuws koepel gebouwtje, waarvan er op Walcheren nog maar weinig zijn te vinden. De restaura tie vraagt een bedrag van f 57.000, waar van de gemeente bijna f 17.000 gevraagd is te willen betalen. Dat het tuinhuisje van historisch belang is, bewijst o.m. dat het rijk in dit geval voor niet minder dan 50 procent bijdraagt. De diaconie van de Ned. herv. ge- In west-Zeeuwsch-V laanderen (Van onze correspondent) BRESKENS In De Uitkomst heeft 't Roode Kruis, afdeling West-Zeeuwsch Vlaanderen de jaarlijkse film gedraaid. Kringsecretaris uit Oostburg, M. Hoste, vroeg in zijn propagandistische toespraak de aandacht van alle aanwe zigen voor het veelomvattende werk van het Rode Kruis- De afdeling West- Zeeuwsch-Vla anderen beschikt over 465 donors. Dit aantal moet uitgebreid worden. Hierna volgde eerst de vertoning van een film over de bloedtransfusiedienst, waarna de hoofdfilm ,,De trotse rebel" werd vertoond. Deze kleurenfilm maak-, te veel indruk op de vele aanwezigen, 'meente, wiens eigendom het is, betaalt 12 mille, terwijl de rest voor rekening van de provincie komt. Met 13 tegen 5 stemmen werd het voorstel aangenomen, maar voor het zover was, gaven talrijke raadsleden blijk de zorg van b. en w. voor de monumenten niet te delen. De heren Schot en J. van Bennekom (AR) o.m. vonden het veel te duur, en waren bovendien niet overtuigd van de histori sche waarde van het huisje. Voor de aanleg van een kampeerter rein bij de voormalige Middelburgse ha ven werd een bedrag van f 97.500 uitge trokken. Het terrein is in eerste instantie bedoeld voor de Middelburgse jeugd, maar zal bovendien toegankelijk zijn voor de georganiseerde jeugd van buiten Middelburg en Zeeland. Door dit boven- gemeentelijke karakter zullen b. en w. trachten subsidies te verkrijgen. De legesverordening werd gewijzigd, waardoor de parkeerschijven door de ge meente aan de man worden gebracht voor een kwartje per stuk. De heer M. Wattel vroeg soepelheid te betrachten voor vreemdelingen, die hij niet graag bij de eerste de beste parkeerovertreding bekeurd zag. Noch b. en w., noch de ove rige raadsleden deelden zijn mening. F 19.000 werd beschikbaar gesteld om het open zwembad te laten zandstralen en verven. Tot slot ging de raad akkoord met de aankoop van bijna twee ha land bouwgronden aan de Nieuwe Vlisslngse- weg. De grond is bestemd voor het te bouwen overdekte zwembad. Overigens staat nog niet vast of de zweminrichting hier of bij het vliegveld onder de ge meente Souburg zal worden gebouwd. Het aangekochte terrein kan volgens b. en w. ook nog voor andere doeleinden dienen. (Van een onzer verslaggevers) GOES - TILBURG Onder de Neder landse huisvrouwen en leerlingen van huishoudscholen is in de achter ons lig gende maanden door de .Huishoud beurs" in samenwerking met de Peul vruchten Studie Combinatie" en het „Voorlichtingsbureau voor de Voeding" een wedstrijd gehouden in het samen stellen van een volledige maaltijd, waar in peulvruchten bet hoofdbestanddeel vormen. Er kwamen vele honderden in zendingen binnen, die door een deskun dige jury nauwkeurig werden bekeken. De meest originele menu's zullen nu per provincie door de samenstellers worden voorgekookt. De winnaressen der voor ronden zullen eind maart opnieuw ach ter het fornuis moeten verschijnen tij dens een landelijke finale in Amster dam. Zij, die dan zegeviert, zal met haar echtgenoot een vliegreis kunnen maken naar keuze naar Majorca of Zuid-Slavië. De voor de eindstrijd bereide maaltij den zullen te zien zun op de 20e In ternationale Huishoudbeurs in het RAI- complex te Amsterdam van 2 tot en met 11 april a.s. Vooreerst blijft echter de vraag wie zich de geraffineerdste keukenprinses wat peulen betreft in de provincies van ons verspreidingsgebied mag noemen. Deze provinciale finales worden op 26 februari te Goes en in Tilburg gehou den. In de Vakschool voor meisjes aan de Bergweg te Goes verschijnen aan de start: uit Borssele: mejuffrouw T. de Jonge uit Driewegen: mejuffrouw R. van de Panne; uit Haamstede: mevrouw A. van Waveren-Van Egmond; uit 's-Heer Arendskerke: mejuffrouw I. de Baar en mejuffrouw R. Menheeze; uit 's-Heeren- hoek: mejuffrouw B. de Jonge: uit Kwa- dendamme: mejuffrouw M. de Pundert en mejuffrouw K. de Winter; uit Ove- zande: mejuffrouw R. Rentmeester en mejuffrouw Koens; uit IJzendijke: me vrouw M. Wijffels. In de R. K. Huishoud- en Industrie school St.-Dionysius aan de Klooster straat in Tilburg strijden om de Bra bantse peulen-eer: uit Tilburg: mejuf frouw E. Appels en mejuffrouw J. Jon kers; uit 's-Hertogenbosch: mevrouw A. M. C. Lips: uit Breda: mejuffrouw P. Drenth en mevrouw J. C. Stutterheim- Edeiinguit Roosendaal: mejuffrouw W. Kooien; uit Fijnaart: C. C Sixma ba rones Van Heemstra van Dedem; uit Cuyk: mevrouw C. van Aalst; uit Bla- del: mevrouw J. Rovers; uit Helmond: mevrouw A. van Leunen. GOES De afd. Zeeland van de Ned. Ver. van Ex-Politieke Gevangen (uit de bezettingstijd) hield haar jaarvergade ring in „De Koning van Engeland" te Hulst. Om 3 uur opende burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst de vergadering met een herdenkingsrede naar aanleiding van het overlijden van jhr. mr. De Ca sembroot gevolgd door een minuut stilte, waarna uit de vergadering een telegram van rouwbeklag werd gezonden aan me vrouw De Casembroot. Voor de deelname aan de Ex. Po. Ge. dodenherdenking te Bloemendaal op 10 mei aanstaande gaven zich reeds 13 deelnemers op, voor deelname aan het jubileumcongres in Den Haag van 2326 juni 10 leden. Als afgevaardigde naar dit congres werd gekozen de heer R. Tieleman te Goes terwijl als reserve meegaat de heer C. C. v. Oosten te 's-Gravenpolder. Be sloten werd op 5 maart een bindings avond te houden in „De Koning van Engeland" te Hulst. Verder komen er meer vergaderingen om de band van Ex. Po. Ge.'ers te ver stevigen. deze zullen om de beurt in Zeeuwsch-Vlaanderen en Goes gehouden worden. Het bestuur bestaande uit de heren P. J. G. Molthoff, voorzitter, C. C. v. Oosten penningmeester en mevrouw Z. Hollestelle-Staal (secretaresse), bleef in zijn functie. (Van onze correspondent) GOES De aanvankelijk op 8 februari vastgestelde provinciale keuring van Shetlandpony's op de Grote Markt kon wegens onvoorziene omstandigheden niet doorgaan. Deze keuring, waarvoor reeds alle voorbereidingen waren getroffen, is nu gehouden op een terrein aan de Fruit- laan. Hierbij werd wel de goede accommo datie gemist, die de Grote Markt biedt. Hoewel overigens de keuring, als meting van het fokkerswerk op zich zelf goed is geslaagd. De belangstelling voor deze keuring en ook de fokkerij van Shetlandpony's in het algemeen nesmt jaarlijks toe. Het is een typisch verschijnsel, dat onder de inzenders en bezoekers steeds meer be kende fokkers van het trekpaard worden waargenomen. Deze ontwikkeling ligt min of meer voor de hand, volgens de heer F. A. van Gilst, secretaris van de provinciale fokvereniging. Naarmate de landbouwbedrijven voortgaan met me chaniseren, wordt de belangstelling voor iets levendigs op de bedrijven groter. Ter opluistering waren twee reeds in De belangstelling op de Fruitlaan was bijzonder grootzoals onze foto laat zien. januari te Utrecht goedgekeurde dek hengsten aangevoerd. Deze met de mo menteel bij de Shetlandponyfokkerij po pulaire zijnde kleur zwart hadden veel bekijks. De oudste, bijna 10 jarige, hengst Lex van de Wormer is in eigendom van de heer J. Westdorpe te Goes en de bijna 3-jarige Micky of Kirkaig verblijft op de stal van de heer J. C. J. v. d. Velde te Kamperland. Na afloop van de indivuduele primerin gen en inschrijvingen in het Stamboek werd uit de bekroonde merries de beste merrie aangewezen. Deze kwalificatie was voor de zwartbonte. Nita van de Stoeterij van J. C. J. van de Velde te Kamperland. In het Stamboek werden ingeschreven: Tosca, eig. P. Brouwer, Domburg, Puk, eig. P. Blok, Nieuwdorp. Viooltje van 't Klokkenland, eig. A. M. van Enge len, Oud-Vossemeer, Regentesse Oega van de Vleut, eig. J- Westdorp, Goes. Geprimeerd werden: Tanja van Rijn dorp, eig. A. P. G. de Lange, Nieuw- en St.-Joosland, Polca van de Leuvert, eig. A. Wisse Vogelaar, Middelburg, Viool tje van 't Klokkenland, eig. A. M. van Engelen, Oud-Vossemeer, Nita van de Stoeterij, eig. J. C. J. v d. Velde Kam perland, Marietje van de Zuidstraat, eig, A. Wisse-Vogelaar, Middelburg, Netje van Babberich. eig. W. v- d. Endt, Kloe- tinge, Elieza van Goes, eig. J. West dorp, Goes. (Van onze correspondent) OOSTBURG De provinciale voor jaarsvergadering van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen zal voor Zeeland dit jaar op 29 april in Oostburg in het Le- deltheater gehouden worden. Het huis. houdelijk gedeelte zal worden afgewis seld met een toespraak van mevr. G. Evenhuis-Elbertsen uit Biervliet winna res van de Nienke van Hichtumprijs 1964 voor het beste jeugdboek. (Van onze correspondent) KRUININGEN In Ons Dorpshuis werd voor de federatie Zeeland van de alge mene agrarische bond een cabaretavond gehouden. Ten tonele werd gebracht het cabaret „Je kunt het nooit weten", o.l.v. R. Gratama. Uit het feit, dat deze bond in Zeeland thans kan volstaan met één cabaretavond, terwijl er voorheen drie of vier werden gegeven, blijkt duidelijk sterke teruggang van het aantal werk nemers in deze sector van het bedrijfs, leven. (Van onze correspondent) NIEUWVLIET Donderdagavond a s. komt in de gemeenteraad van Nieuw vliet de gemeentelijke herindeling in behandeling. Het collegb van b. en w is bepaald niet gelukkig met de ge: dachte om bij Oostburg te worden in gedeeld. Het verzorgingspeil vanuit een ver afgelegen centrum kan nooit bevre digend werken, meent het college. Als men tot schaalvergroting wil overgaan dan moet men er maar eén gemeente in geheel W.Z.-Vlaanderen van maken Dan blijft wel het feit bestaan dat het ver zorgingscentrum ver van Nieuwvliet ver. wijderd is. maar het gevaar, dat één ge meente gaat domineren, blijft achter wege. STOPPELDIJK In Stoppeldijk wor den momenteel pogingen in het werk ge steld om een ongeveer 60 leden tellend gemengd koor op te richten. Het koor zal in ieder geval voor de komende zo mer geformeerd moeten zijn; in de loop van de maanden juni en juli zullen na melijk twee neomisten hun eerste H. Mis in de parochiekerk van de H. Gerulphus opdragen en men wil deze diensten extra luister bijzetten. Het betreft de neomis ten Jan Kouijzer van de paters maristen en wereldheer Paul de Maat, die dit jaar tot priester zullen worden gewijd. Het mannenkoor van de parochie telt momenteel 10 vaste leden, het dameskoor 15. Men is van plan onder leiding van de dirigent van het kerkkoor, de heer J. Vernimmen uit Kloosterzande, een vier stemmige mis in te studeren. Daarvoor is echter een koor van tenminste 60 leden nodig. Donderdagavond a.s. zal men zich in het verenigingsgebouw als lid van het koor kunnen opgeven. Een soortgelijk koor werd enkele jaren geleden ook ge formeerd toen wijlen deken Staal zijn 50- jarig priesterfeest vierde. Overigens zal de neomisten een harte lijk welkom in Stoppeldijk worden be reid. Er zijn enkele comités in oprichting, die de feestelijkheden zullen organiseren. EINDHOVEN Van donderdag 22 april tot zaterdag 24 april a.s. zal te Eindhoven het 38ste Natuur- en Genees kundig Congres worden gehouden. Als thema is ditmaal gekozen „De waarne ming in de verschillende wetenschap pen". Als sprekers zijn uitgenodigd: prof. dr. H. J. MacGillavry „Het ver- leeden van de waarneming en de waar neming van het verleden"; dr. A. H. Wiebenga: „De waarneming in de ge neeskunde van klinische blik tot en met computers"; prof. dr. ir. A. I. M. Keu- lemans: „Medicus en chemicus": prof. dr. R. van der Veen; „De waarneming door de plant"; prof. dr. H. B. G. Ca- simir: .,De waarneming van onwaar neembare deeltjes"; mr. G. J. P. Cam- melbeeck: „De waarneming in de rechtszaal" en prof dr. J. F. Schouten: ,,De menselijke waarneming". De voor drachten worden gehouden in de Globe zaal van de Stadsschouwburg te Eind hoven. (Van een onzer verslaggevers) ST.-JANSTEEN De raad St.-Jan- steen zal tijdens de donderdagmiddag te houden openbare vergadering de begro tingen voor het dienstjaar 1965 vaststel ten. Voorts zal men tijdens deze ver gadering besprekingen voeren over even tuele riolering van de kom van het kerkdorp Heikant indien de raad er mee akkoord zal gaan zal een gedeelte van de Roskamstraat worden voorzien van een riolering en van een trottoir. B. en w. stellen voor ten behoeve van deze werkzaamheden een stukje grond van 37 m2 aan te kopen en het werk aan te besteden aan het aannemersbe drijf G.ebr. Lucasse te Kloosterzande voor de somma van f 4297.-. Daarnaast; omvat de uitgebreide agen da voorstellen tot verhoging van de subsidie aan het r.-k. vrouwelijk jeugd werk tot f 400,-, tot het verlenen van een subsidie van f 25,- aan de Neder landse Vereniging Bescherming Voet gangers. een van f 10,- jaarlijks aan de Katholieke Blindenzorgvereniging St.- Antonius van Padua en van een van f 135,- aan het carnavalscomité, tot aan koop van het perceel Wilhelminastraat 2 ten behoeve van de sanering van de kom voor f 35.000,-. tot verhuur van de woning Hoofdstraat 27 aan pastoor J. Preijers. die wellicht binnenkort met emeritaat zal gaan, tot benoeming van een gemeente-arbeider en tot benoe ming van een lid (i.v.m. het overlijden van de heer A. Verhelst) in de com missie van bijstand voor de uitvoering van de bijstandswet. Wanneer de raad haar goedkeuring aan een voorstel daar toe zal hechten zullen b. en w. worden gemachtigd tegen betaling van f 250,- recht van optie op bouwpercelen te ge ven. In hun preadvies aan de raad zeg gen b. en w. dat het ook wenselijk is gronden in optie uit te geven, die be stemd zijn voor de bouw van huurwo ningen.

de Stem | 1965 | | pagina 5