Kardinaalsconsistories worden vereenvoudigd Op 1 januari werd nieuwe wet van kracht twee zittingen, inplaats van vier INKOMSTENBELASTING (I) SPAAR ME! ,9 Geen zijden doch wollen gewaden Tegen Indonesië: Oproep tot steun aan Maleisië BLOUSES LINGERIE BONNETERIE DOOR Walter Breedveld I Soebandrio in Cambodja Natuur- en geneeskundig congres te Eindhoven FISCUSSIES 9 Onbekend deel van Zuidpool geëxploreerd 566ste STAATSLOTERIJ DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 16 FEBRUARI 1965 (Bijzondere correspondentie) VATICAANSTAD Paus Paulus VI heeft, gesteld als liij is op het vereen voudigen van het Vaticaanse ceremonieel, besloten de traditionele reeks van ge heime en openbare consistories voor de creatie van nieuwe kardinalen vanaf maandag 22 februari, van vier dagen terug te brengen tot twee: een geheim op maandag en een openbaar op don derdag 25 februari. Hiermee komen een semi-openbaar en een tweede geheim consistorie te vervallen. De kardinaalsconsistories van eind de ze maand zijn de eerste van de tegen woordige paus. Achttien maanden heeft men er op moeten wachten, terwijl de traditie is volgehouden door Pius XII en Johannes XXIII om nieuwe ..eigen kardinalen te creëeren kort na de ver- kiezing. Opmerkelijk is wel het grote aantal nieuwe kardinalen 27 dat Paulus aan het heilig college toevoegt. Ze ver tegenwoordigen 20 landen en brengen de sterkte van het college op een lid maatschap van 103, een recordaantal Aangezien paus Johannes XXIII tij dens zijn pontificaat heeft voorgeschre ven dat alle kardinalen de bisschops wijding moeten bezitten, zullen de vier neo-kardinalen die deze nog niet hebben, op zondag 21 februari in de basiliek van San Pietro in Vaticano door Eugene kardinaal Tisserant, bibliothecaris en archivaris van de Kerk, in zijn kwa liteit van kardinaal-deken, geconsa creerd worden. De vier neo-kardinalen niet-bisschop zijn mgr. Federico Calliori di Vignale, majordomus van de paus, mgr. Jos Cardijn van de Kajottersbewe ging, en de eerwaarde heren Bevilacqua en Journet. Op het geheim consistorie van maan dag 22 februari zal de paus, na het „extra omnes" tot de leden van zijn geestelijke en wereldlijke anti-camera die niet be voegd zijn, zijn voornemen bekendmaken om 27 prelaten en geestelijken die door hun levenswandel, religieus leven en deugden opgevallen zijn, met het kar dinaalsrood te eren. Met het „Quod vi- detur?" (Wat dunkt u?) zal hij aan de leden van het heilig college die in Rome zijn en kunnen deelnemen, vragen of zij het met de voorgelezen (en al bekende lijst) eens zijn. Het is een for maliteit waarop de kardinalen met hun „placet" antwoorden. Na de in het Latijn uitgesproken for mule ,.Op gezag van de almachtige God, van de heilige apostelen Petrus en Pau lus. en van onszelf, creëren wij en pu bliceren wij de nieuwe kardinalen van de heilige roomse Kerk. in de naam van de Vader, en de Zoon en de H. Geest." besluit de paus het geheim consistorie door het luiden van een voor hem ge plaatste schel. Hierna mag de pauselijke opperceremoniemeester voor het eerst in vele jaren een ander dan mgr. Enrico Dante, die tot de neo-kardinalen behoort binnen komen, om de benoemings brieven in ontvangst te nemen en over te dragen aan koeriers die ze zullen brengen naar de neo-kardinalen in hun Romeinse onderkomens. Zij worden ge acht bij de komst van de koerier ver rassing te tonen over de eer die hun bewezen wordt. De neo-kardinaal dankt de paus, hernieuwt zijn toewijding aan de H. Stoel en beloont op symbolische wijze de brenger van het nieuws. Hier na recipiëren de neo-kardinalen voor autoriteiten, diplomaten, vrienden en confraters. De 23e februari is gereserveerd voor de zogenaamde „Visite di calore", wan neer de neo-kardinaal die niet mag uitgaan open hof houdt. De plechtigheid van opzetting der rode bonnetten uit handen van de paus of. per antiek privilege, door staatshoofden van katholieke landen, is afgeschaft. De neo-kardinalen krijgen de bonnet nu gelijktijdig met de rode hoed op het openbaar consistorie van 25 februari in de St. Pieter. Hier ontvangen ze ook hun kardinaalsringen en titelkerken, die voortaan niet meer tot een Romeinse beperkt blijven. Ook voor de verlening van deze laatste bestond een apart, het vierde en tweede geheime con sistorie voor de wijzigingen door paus Paulus. De schitterende aanblik der neo-kardi nalen in hun zijden cappa magna van vlammend rood met bontgevoerde capu chon, plat ter aarde gelegen als teken van nederigheid en onderdanigheid, zal deze keer ontbreken. De paus heeft de cappa afgeschaft en wollen gewaden voorgeschreven. (Advertentie) SINGAPORE De Maleisische vice- premier, Toen Abdoel Razak, heeft de Afro-Aziatische landen opgeroepen Ma leisië in zün geschil met Indonesië te Steunen, „teneinde hun eigen veiligheid in de wereld te verzekeren". Toen Razak, die tevefts minister van defensie is, zei dat als Indonesië erin zou slagen Maleisië te vernietigen, geen enkel Afro-Aziatisch land z'or kunnen leven zonder de dreiging van ;ressie. „Wat vandaag de dag met Maleisië ge beurt als gevolg van president Soekarno's confrontatie, kan ieder ander onafhanke lijk land even gemakkelijk overkomen, aldus de minister. In Koeala Loempoer, de hoofdstad van Maleisië, is de avondklok opgeheven. De ze werd ingesteld nadat 1.500 personen hadden deelgenomen aan een demonstra tie, die door de regering was verboden. Er werden opnieuw arrestaties verricht. Volgens functionarissen werd de beto ging gesteund door communisten en sym pathisanten van Indonesië. De betogers voerden rode vlaggen met zich mee en deden een aanval op de bibliotheek van de Amerikaanse voorlichtingsdienst als protest tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam. Eenheden van de oproerpolitie hebben de belangrijkste punten bezet teneinde ingeval van nieuwe ongeregeldheden on middellijk te kunnen ingrijpen. Zéér modieuze deux-pièces w.o. Alpinic. Ook in grotere maten een ruime sortering Alle modellen in de nieuwste modetinten. AMSTERDAM, DEN HAAG, UTRECHT BREDA, Ginnekenstraat 44 f VE NAM enkele oude familiepor- f tretten en platen met vrome spreuken, die haar irriteerden, van de wand en hing er kleuriger pla- ten voor in de plaats. In het. voor- i Jaar z°u ze de kamer opnieuw laten f behangen in een lichtere vrolijker t kleur. Iedere morgen poetste ze de micaplaatjes van de kachel schoon; het was gezellig als de vuurgloed in de kamer scheen. Nog meer zou ze i vinden dat het wachten op de laatste klokslag zou veraangenamen. Toen a Frieda, die dacht dat zij naar meer bezigheden zocht dan er voor haar te doen waren, vroeg of zij voortaan wil- f de koken, stemde ze terstond toe. f Toch had ze geen bezigheden nodig, f die kon ze zoeken als ze dat wilde. Een taak moest ze hebben en die was f er niet meer. Als ze Frieda al het a werk uit handen nam, dan waren dat nog maar bezigheden en geen taak. Dat was voorbij, er waren geen mo- J gelijkheden meer. Dat zag ze wel in, f maar ze kon het nog niet aan. Als ze met die gedachte helemaal ver- i trouwd kon raken, zou het wachten niet verdrietig meer zijn. I EUND november gebeurde er iets f dat een volledige wending gaf a aan haar leven. Op een zondag- a morgen vroeg Mari of nij haar even kon spreken. In de opkamer zei hij: „U weet dat ik zoiets als technisch f bedrijfsleider ben in de zaak van me- neer Oostendorp, die een goed jaar geleden plotseling is gestorven. Zijn dochter, mevrouw Heystee, is nu ei- l genares. Zij leidt de zaak commer- a cieel en zij is dus mijn baas. U zult x wel begrijpen dat mij dat niet bevre- f digt." Daar begreep Godefrieda niets van. „Misschien heb ik het wat onbehol pen gezegd'', ging hij verder. „Ik be doel niet, dat het mij niet bevredigt dat ik onder een vrouw moet wer ken. Dat kan me niets schelen. De verstandhouding is uitstekend en me vrouw Heystee laat het werk helemaal aan mij over." ,,Wat bevredigt je dan niet?" ,,Ik ben nu vijfentwintig jaar, grootmoeder. Vanaf mijn twaalf de jaar heb ik in de smederij ge werkt. Op verscheidene plaatsen ben ik geweest om zoveel mogelijk sys temen en werkmethoden te leren ken nen. Ik ben klaar om voor mezelf te beginnen. Ook in Nijmegen, waar ik vrijwel geheel zelfstandig ben, ben ik niet vrij om te doen wat ik wil. Dat kan alleen als ik zelf een zaak heb. Mijn vakbekwaamheid is ruim voldoende en ik geloof dat ik er ook geschikt voor ben." „Je hebt geen geld", zei ze. „U slaat de spijker op de kop" glimlachte hij nerveus. „Willem zal mij zijn spaarcenten ge ven. Toon en Harrie doen ook wat. Aan vader wil ik niets vragen, die zit al met die zware last van Jans studie." „Hoeveel geld heb je nodig? vroeg ze. Aarzelend noemde hij het bedrag, waar ze even van schrok. Zoveel baar geld had ze niet; haar bezit bestond voor het grootste ge deelte uit de hoeve, vee en lande rijen. Ze zou een bankkrediet moeten vragen. Dat zou geen moeilijkheden geven met zoveel borgtocht aan on roerend goed. Ze hoorde nauwelijks dat hij zei, dat hij machines moest kopen waar veel geld in ging zitten, ze werd pas weer oplettend toen hij vertelde dat hij in de stad in een nette wijk een groot magazijn kon huren waar maar heel weinig aan be hoefde veranderd te worden om er een geschikte werkplaats van te ma ken. Er was een woonhuisje boven waar hij 't voorlopig mee doen kon. In de stad zou wel 'n juffrouw te vin den zijn, die voor zijn huishouden wilde zorgen. „Heb je dat pand al gehuurd?" vroeg ze. ,,Nog niet, groot moeder. Ik moet eerst weten of het kan." Even keek ze hem aan voor ze de ogen neersloeg. Wat was hij knap en keurig en nerveus. In snelle gedachten trok ze een parallel met Jan Grimiau, een jongen van het land en toch geen boer; Mari was een werkman en toch geen arbeiderstype. Zou hij geschikt zijn om zelf een zaak te beginnen? Het was een belangrijke aangelegenheid waar ze over moest kunnen nadenken, ze moest er ook met Harrie over praten. Plotseling voelde als een fluidum zijn verknocht heid aan haar, en de hare aan hem. Haar liefste kleinzoon vroeg een gro te gunst en moest ze daar eerst met anderen over praten? Was dat geen tekort aan vertrouwen? Toen had ze geen vijf tellen meer nodig om een beslissing te nemen. f „Het is goed, Mari," zei ze rustig, f ,,lk zal zorgen dat je spoedig over het geld kunt beschikken." P)it snelle besluit had hij blijkbaar niet verwacht. Diep ontroerd i sloeg hij de handen voor de ogen. J Dan stond hij op van de stoel en j kwam naar haar toe. Hij boog zich! over haar heen, drukte zijn wang te- J gen haar wang en gaf haar een kus. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dfr. Soebandrio, is in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh aangekomen. Soebandrio arriveerde vanuit Tokio waar hij de afgelopen vier dagen be- sprekingen heeft gevoerd met Japanse regeringsfunctionarissen, onder wie pre mier Sato en de minister van buiten- landse zaken Etsoessaboero Shnna. Soebandrio verklaarde bij aankomst, dat hij door president Soekarno naar Cambodja was gezonden om er met prins Norodom Sinanouk. het staatshoofd, be sprekingen te voeren over de ernstige toestand in Azië. Tijdens de besprekingen zouden ook de komende Afro-Aziatische conferentie en alle vraagstukken, die betrekking heb ben op de toestand in Azië, ter sprake komen. Als u mij ziet hebt u een duizendje in handen. En bezit u me in meervoud, dan is het de hoogste tijd om over me te gaan praten bij de N.M.B. Daar doen ze een boekje over me open (een bank- of termijnboekje bijvoorbeeld). Of ze adviseren u hoe u me in effecten kunt beleggen! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Breda: Veemarktstraat 55-5T. Bergen op Zoom: Zutvelplein 5. Roosendaal: Nieuwe Markt 24. Oostburg: Nieuwstraat 24. Terneuzen: Nieuwstraat 10. Voorts bijkantoren te Breskens, Dongen, Goes, Hulst, Sas van Gent en Zaamslag. O EINDHOVEN Donderdag 22 april begint in Eindhoven het 38e natuur- en geneeskundig congres. Als thema is ge kozen „De waarneming in de verschil lende wetenschappen". Als sprekers zijn uitgenodigd; prof. dr. H. J. MacGillavry: „Het verleden van de waarneming en de waarneming van het verleden", dr. A. H. Wiebenga: „De waarneming in de ge neeskunde van klinische blik tot en met computers", prof. dr. ir. A. I. M. Keule- mans: „Medicus en chemicus", prof. dr. R van der Veen; „De waarneming door dé plant". Prof. dr. H. B. G. Casimir: „De waarneming van onwaarneembare deel tjes", mr. G. J. P. Cammelbeeck; „De waarneming in de rechtszaal" en prof dr. J. F. Schouten: „De menselijke waarne ming". De voordrachten worden gehouden In de globezaal van de stadsschouwburg in Eindhoven. Vrijdagmiddag zullen enkele excursies worden ingelast. Illllllllllllllllllllllll (Van onze fiscale medewerker) In de loop van deze maand zullen honderdduizend belastingplichtingen geconfronteerd worden met de invul ling van liet inkomsten-belastingbiljet, een bezigheid waaraan vrywel ieder een een hekel heeft. De meeste onder nemers laten deze invulling over aan hun accountants en-of adviseurs zodat hetgeen hierna volgt meer bestemd is voor hen die zelf hun aangifteformu lier verzorgen. Zy toch zullen enige toelichting op prüs stellen. Weliswaar wordt by ieder formulier een toelich ting gevoegd doch deze is zeer glo baal gehouden om te voorkomen, dat ze by voorbaat niet wordt gelezen- Jammer, want daaruit is toch wel een en ander te halen. De laatste maan den hebben de kranten vol gestaan over de wet op de inkomstenbelasting 1964. Deze wet die vaak geheel andere bepalingen bevat dan die vermeld in het besluit van 1941 is evenwel eerst op 1 januari 1965 ingegaan- Ze geldt dus niet voor 1964. Over dat jaar moet dus nog aangifte worden gedaan op basis van het besluit inkomstenbe lasting 1941, kortweg besluit 1. li. ge noemd. Om vergissingen uit te sluiten ZU dit uitdrukkeiyk vermeid. Wat hieronder voigt, heeft dus alleen waarde voor 1964. Literaard kunnen we alle gevallen die zich voor kunnen doen niet onder de loep nemen, innige weken achtereen zouden we dan iedere dag om plaatsruimte moeten aanklop pen. Desniettemin zuilen we nachten ,,eik was wils" te geven, zouat de aan giftebiljetten door eenieder niet wat goede wil zyn in te vunen. Normaliter moeten de onjeaen bin nen ae aaarop gesieiue teinijjn vvoi- oen leruguezoigu. znei Uien udanoe geen Kaus omuat Dijvooi ueeiu gege vens oiHurektjn, aan uoet men voor ae eeiste aprn een voonupi*e aua^uic van net uiKomen lyoo. AUtoiiiatisen worat aan arie maanaen uusiex ver- leeiia voor ae ïmevering van ue voi- ieaige aangme over ü»ot. eventueel wui ui na i jiu.1 op vei zo ex nog nauer uitsiei verieena, Vour net aoen van een vounopige aangme is Oxj ae B-fox muiie* en e^xx bixjet oijgevocga. Uversciinjanig van ae termijnen zonder veiguniixUó van üe inspecteur kost exLa geiu, waaroij dan nog Komt de naxigneia van uxk- wijis veel te noge amotsnarve aanja gen. Zij die naar alle waaiochijnxijK- neid geen oeiastoaar vermogen oezii- ten, ontvangen een A-bujet, ae bezit ters of vermoedelijke oezitters van een belastbaar vermogen een B-biljet- Ontving men bij een belastbaar ver mogen een A-biljet, dan alsnog toezen ding van een B-biljet te vragen. Wat de vermogensbelasting betreft, is voor gehuwden in het algemeen be lastingvrij een zuiver vermogen vanaf 55 000 gulden, vermeerderd met 13.500 gulden voor ieder kind, waarvoor aan spraak op kinderaftrek bestaat; voor ongehuwden ligt de belastingvrije grens bij 40.000 gulden. De voor ge huwden en ongehuwden vermelde be lastingvrije sommen worden met 35.000 gulden verhoogd, wanneer deze personen ouder zijn dan 64 jaar, dus bij de aanvang van het belastingjaar. 1954, 65 waren. GEHUWDE VROUW Voor de inkomstenbelasting is de gehuwde vrouw niet zelf belasting plichtig, Haar inkomen, onverschillig op welke wijze genoten, moet dus door haar man worden aangegeven, ook als er huwelijkse voorwaarden zijn; alleen als man en vrouw duur zaam gescheiden leven moeten ze ieder afzonderlijk aangifte doen. KINDERAFTREK Bij de kinderaftrek beginnen door gaans de moeilijkheden. Vooral zij die o.a. studerende kinderen hebben, moeten op hun tellen passen want hier worden gemakkelijk brokken ge maakt. Volgens artikel 47 van het Be sluit heeft de belastingplichtige aan- spraak op kinderaftrek voor eigen en aangetrouwde en pleegkinderen, die: a. jonger dan 16 jaar zijn en tot zijn huishouding behoren; b. jonger dan 16 jaar zijn en beho ren tot het huishouden van zijn gewe zen echtgenote van wie hij duurzaam gescheiden leeft mits deze kinderen grotendeels op zijn kosten worden on derhouden; c- jonger dan 16 jaar zijn en niet als eigen kind, aangehuwd kind of pleeg kind tot het huishouden van een ander behoren mists de kinderen in belang rijke mate op zijn kosten worden on derhouden; we denken hier bijv. aan een verblijf in een inrichting; d. 16 jaar of ouder doch jonger dan 27 jaar zijn mits de voor werkzaamhe den beschikbare tijd grotendeels in be slag wordt genomen door of in ver band met het volgen van onderwijs of eveneens, waarvoor we verwijzen naar het bepaalde onder e. hierboven. Moet een dergelijk kind grotendeels worden onderhouden, dan dubbele af trek. LUCASKINDEREN Wie geen vreemdeling in Jeruzalem is, weet, welke kinderen we hier op het oog hebben. Ten gerieve van de vreemdelingen willen we dit nog even in het kort vertellen. Het Tweede-Kamerlid Lucas de belastingspecialist van de KVP kreeg in 1952 gedaan dat bij minstens drie kinderen voor aftrek hierbij ook met de verdubbeling en de ver drievoudiging rekening houden en één kind geboren in de jaren 1944 tot en met 1948, waarvooor normaliter geen aftrek mogelijk is, dit laatste van een beroepsopleiding en deze kin deren in belangrijke mate op zijn kos ten worden onderhouden; e. 16 jaar of ouder doch jonger dan 27 jaar zijn en ingevolge ziekte of gebreken vermoedelijk in het eerstko mende jaar niet in staat zullen zijn om de helft te verdienen van hetgeen lichamelijk en geestelijk gezonde kin deren. die verder in dezelfde omstan digheid verkeren, kunnen verdienen, mits deze kinderen in belangrijke mate op zijn kosten worden onder houden- Voor goed begrip van hetgeen hier onder volgt, zullen we eerst even de uitdrukkingen: ,,in belangrijke mate", „grotendeels" en „nagenoeg geheel" verklaren. Een kind wordt geacht in belang rijke mate op kosten van de belasting plichtige te worden onderhouden, in dien de belastingplichtige in die kos ten van het onderhoud van het kind een bijdrage levert hetzij van tenmin ste 10 gulden per week, hetzij van meer dan de helft van die kosten. ..Grotendeels" is voor meer dan de helft. „Nagenoeg geheel" is voor meer dan 90 procent. De gevallen a.b.c. spreken voor zich en behoeven geen commentaar. STUDERENDEN Het aantal studerende kinderen ge boren in de jaren 1938 tot en met, 1948 is zeer groot. Onder het volgen van onderwijs of opleiding voor een be roep is in beginsel te rangschikken het volgen van alle vormen van dagonder wijs, algemeen vormend en vakonder wijs. Dit geldt ook voor leerlingen van een land. en tuinbouwschool die en kele dagen per week theoretisch on derwijs volgen en andere dagen prak tisch werken op een bedrijf, ook al is dit van vader. Het geheel in dan on derwijs, theoretisch en praktisch. Zou een student slechts in belang rijke mate op kosten van vader stu deren. doordat hij een studiebeurs of renteloos voorschot geniet, dan enkel voudige aftrek. Komt hij grotendeels ten laste van papa, dan dubbele kin deraftrek. Behoort een student niet meer tot het huishouden dan drievou dige aftrek, mits vader de kosten van studie, en levensonderhoud geheel of nagenoeg voor zijn rekening neemt. De grens voor het „grotendeels of nagenoeg geheel" onderhouden hebben we hiervoor vermeld. Bij het bepalen van deze grens mogen eigen inkomsten uit arbeid van het kind buiten be schouwing blijven mits zij minder dan 500 gulden bedragen. Als een studiebeurs of renteloos voorschot kinderaftrek in de weg staat, dan kan een buitengewone last uitkomst bieden. Bij de bespreking van deze materie komen we hierop nog terug. ZIEKE KINDEREN De mogelijkheid om voor deze kin deren geboren in de jaren 1938 tot en met 1948 aftrek te krijgen bestaat eveneens voor aftrek in aanmerking komt. De heer Lucas is dus de gees telijke vader van deze categorie kin deren en vandaar de vrij algemeen be naming „Lucaskinderen". Dit kind kan in loondienst een flink bedrag verdienen, in een ander werelddeel verblijven, gehuwd zijn, 's konings wapenrok dragen, dat doet allemaal niets ter zake. Inderdaad een enigs zins vreemde situatie maar men moet deze vaak belangrijke fiscale tege moetkoming zien als een politieke stunt, waarvan zeer vele belasting plichtigen profiteren. En dit laatste is ook wat waard. Is zo'n kind evenwel zelfstandig werkzaam, dan wordt zijn inkomen bij dat van vader gevoegd. Het voordeel van de kinderaftrek gaat dan veelal niet alleen verloren maar vormt een nadeel waaraan in voorkomende ge vallen normaliter niet te ontkomen is want van aanspraak op kinderaftrek kan ten enemale geen afstand worden gedaan. In sterk sprekende gevallen kan de inspecteur op verzoek de kin deraftrek voor een Lucaskind achter wege laten, indien deze aftrek voor de belastingplichtige een nadeel inhoudt. Wanneer twee of meer kinderen als Lucaskinderen kunnen fungeren, is uitkijken geboden. Het kan dan lonend zijn een op dit punt deskundig per soon in de arm te nemen. Want dan zijn er vaak meer mogelijkheden om langs volkomen legale weg een aan slag te drukken. BEOORDELINGSTIJDSTIP Het beoordelingstijdstip voor alle hierbovenvermelde kinderen is de laatste dag van het jaar. Studeerde dus een kind in de loop van het vorig jaar af, dan geldt, daarvoor een aftrek meer Eventueel kan dit kind dan als Lucaskind, c.q. kunnen de uitgaven voor studie en levensonderhoud als buitengewone lasten worden geclaimd, maar ook daarover later meer. Tot slot kan nog kinderaftrek wor den genoten voor: a. een dochter niet voor een zoon die in 1964 gehuwd is en op de dag van haar huwelyk nog voor kinderaf trek in aanmerking kwam; b. een kind dat in 1964 is overleden en op die sterfdatum nog voor kinder aftrek in aanmerking kwam. Aan deze gevallen wordt in de regel te weinig aandacht geschonken: daar om opgelet! INVALIDEN Invaliden genieten een zekere ver mindering van belasting door hun zui ver inkomen vóór het toepassen van de tabel met 702 gulden te verminde ren Deze lieden worden dus gelijkge steld met hen die recht op bejaarden aftrek hebben. Het inkomen mag dus niet eigener beweging met genoemd bedrag worden verlaagd, dit doet de inspecteur wel. Deze vermindering vindt evenwel geen toepassing ten aanzien van: a. ongehuwden boven de 65 jaar; b. weduwnaars en weduwen die tot groep 2 behoren. Immers, deze belas tingplichtigen zijn al enigszins bevoor recht, omdat ze als gehuwden worden aangemerkt. Wie is invalide in de zin van dit besluit? Als invalide wordt aangemerkt de belastingplichtige die ten gevolge van ziekte of gebreken vermoedelijk in het eerstkomende jaar buiten staat zal zijn om met arbeid, die voor zijn krachten berekend is, de helft te verwerven van hetgeen licha melijk en geestelijk gezonde belasting plichtigen. die overigens in gelijke omstandigheden verkeren, in staat zijn aan inkomsten uit arbeid te verwer ven. WASHINGTON Negen geleerden, zeven Amerikanen, een Noor en een Belg, hebben een tocht over een afstand van ongeveer 1450 kilometer gemaakt in een nog niet eerder bezocht gedeelte van de zuidpool. De geleerden vertrokken van een Amerikaans station in de zuidpool en wisten binnen twee maanden de „pool van ontoegankelijkheid" te bereiken, het verste punt landinwaarts op het vasteland van de zuidpool. Dr. Richard L. Cameron, gletsjer vorser van de universiteit van Ohio, meldde dat de groep op deze plaats een buste van Nikolai Lenin had aangetroffen, die zich in een klein gebouw bevond welke leden van een Russische wetenschappe lijke expeditie zeven jaar geleden had den gebouwd. Voorts waren sigaretten, voedsel en zelfs lucifers achtergelaten. De tocht van 1450 kilometer is het eerste gedeelte van een 6400 kilometer lange tocht, die de geleerden denken te maken. Zij zullen de tocht in de buurt van het Belgische zuidpoolstation „Koning Boudewijn" beëindigen. Advertentie) Maandag 15 februari 1965 DERDE KLASSE Prijzen van: 15 zi|n 50 zijn 100 zijn 200 zijn 400 zijn 1000 zijn Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van De prijs van gevallen op gevallen op gevallen op gevallen op gevallen op gevallen op 2.000 is 2000 is 2.000 is 2.000 is 2.000 is 5.000 is 30.000 is nummers nummers nummers nummers nummers nummers gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: op het nummer: op het nummer: op het nummer: op het .nummer: op het nummer: op het nummer: op het nummer: 7 671 736 351 575 5902 06739 76645 84893 37031 56353 86609 35254

de Stem | 1965 | | pagina 13