De HET RAADSEL niet VAN DE RUSSISCHE BOERDERI j-N AMEN Velen kunnen zeggen: „Ik was enkele seconden dood nevelslierten zijn gedetermineerd; de rest blijft duister Requiem voor de 5engel van St.-Pauli! HAAR WERK GAAT VOORT DUITSE VERKIEZINGEN IN SOBERE STIJL Wie was de freule DWARS SNEL INGRIJPEN KAN LEVENS REDDEN Hartmassage doet soms wonderen Geen communist Rouw in Hamburgs onderwereld Vierde generatie Vaders wens Geen ..materiaalslagen meer Desondanks: harde strijd RADIOVERKEER LUCHTVAART OVER 2 JAAR VIA SATELLIET? Maar d trekt profijt Hart vasthi Belgisch tegen ver oorlogsmis Utrechtse Hei in Raad van DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 16 FEBRUARI 1965 De boerderij „Riga" (Bijzondere correspondentie) Als het hart ophoudt met klop pen is het niet altijd het begin van de dood. Soms is het mogelijk om de levensgeesten weer op te wekken als het hart plotseling stilvalt. Ons vitaal levensorgaan kan opeens dienst weigeren als gevolg van een elektrische schok, van verstikking, wurging, ver drinking en zelfs van hevige emotie. Hart en polsslag vallen dan uit, het slachtoffer is bewusteloos en lijkt ken nelijk gestorven te zijn. Wat moet men doen als zich zoiets voordoet? Als men in gezelschap i? van iemand wiens, hart door dergelijke oorzaken stilvalt dan mag men geen tijd verlie zen door hulp te gaan zoeken, doch rpen moet zelf handelen! De tijd die men heeft om de betrokkene het leven te redden bedraagt hoogstens drie mi nuten, doch doorgaans nog minder. Men moet dus gean enkel ogenblik verliezen, maar onmiddellijk zelf in grijpen! Terwijl men de levensgeesten weer tracht op te wekken is er nog tijd ge noeg om na te denken wat men kan doan om ingeval men alleen is anderen te alarmeren. Als men er met twee personen voor staat, redding te brengen, is het ge makkelijk en kan men de taak ver delen. Een der personen moet namelijk zorgen voor het herstellen van de bloedsomloop en de andere voor de ademhaling. Degene die zorgt voor het herstel van de ademhaling kan slechts één goede methode toepassen, de zoge naamde mond-op-mond behandeling. Bij volwassenen bestaat dat in het dichtknijpen van de neus van 't slacht offer. De persoon die de kunstmatige ademhaling gaat toepassen, zuigt eerst zijn eigen longen vol en blaast de lucht weer uit in de longen van het slachtoffer, via diens mond. Bewezen is, dat de uitgeademde lucht nog vol doende zuurstof bevat. Men doet dit ongeveer twintig keren per minuut. Het is de enige efficiënte, de enige goede en de enige praktische methode. Men moet echter tevens zorgen dat de bloedsomloop weer op gang komt en blijft doorgaan. Dit kan men slechts verkrijgen door uitwendige hartmassa ge. Hiervoor moet men het slachtof fer op een harde ondergrond leggen. Als hij bijvoorbeeld te bed ligt, moet men hem op de grond leggen. Men gaat schrijlings op de patiënt zitten met het gelaat naar hem toegewend. Men duwt met de onderkant van de handpalm van de rechterhand op het onderste gedeelte van het borstbeen. De linkerhand legt men bovenop de rechter om meer druk uit te oefenan. Men duwt tamelijk hard en ritmisch ongeveer zeventig maai per minuut de borstkas in. Op die manier wordt het hart platge'drukt tussen het borstbeen en de wervelkolom en krijgt men een pompbeweging die zeer effectief is. Daarmee is het mogelijk de circulatie van het bloed gedurande dertig minu ten tot zelfs meer dan een uur in per fecte toestand te houden, zelfs bij een hart dat op zichzelf stilstaat. Deze methode geldt ook voor een hart waarvan de slagader verstopt is geraakt,, al is de kans op succes hier veel kleiner. Als de oorzaak buiten het hart zelf is gelegen, blijft de kans op welslagen groter, da<n wanneer de oor zaak in het hart zelf ligt. Er zijn noch tans gevallen waar men met deze methode de patiënten heeft gered. Als men alleen is Als men er alleen voorstaat is de situatie hachelijker. Dan moet men be ginnen met hartmassage en niet met de ademhaling. Als men ongeveer een halve minuut aan het masseren is, moet men door de mondademhaling snel de longen opblazen en de hart massage weer voortzetten. De kunst matige ademhaling doet men ertussen door en in plaats van twintig maal per minuut zal men het tot slechts enkele keren beperke»n. De beademing is van secundair belang omdat men door een goede hartmassage de normale adem haling dikwijls kan doen terugkeren. Tengevolge van de massage en de kunstmatige ademhaling kan het hart weer beginnen te kloppen en is de pa tiënt tijdelijk gered. Het is mogelijk dat het slachtoffer weer het bewustzijn verliest wanneer men met de behan deling stopt. Dit wil zeggen dat het hart stilstaat en blijft stilstaan. Dan moeten elektrische methoden worden toegepast. Als deze toestand zich in een hospi taal voordoet zijn er geen problemen- Valt het ergens anders voor, dan moet men hulp zien te krijgen zonder met de behandeling te stoppen. Men laat dan iemand een ziekenhuis bellen en uitleggen wat er aan de hand is. Het vervoer naar het ziekenhuis moet ge beuren op een harde oppervlakte, want tijdens het transport moet de massage voortgaan. De elektrische behandeling De meeste grote ziekenhuizen bezit ten apparaten waarmee men het slachtoffer een zeer kortstondige elek trische stroomstoot van zeer grote in tensiteit kan geven Wanneer de patiënt weer tot leven gewekt is, moet hij 'n zeer nauwkeurige observatie ondèrgaan, waarvan de duur afhankelijk is van de ernst en de oor zaak van 't ongeval. De patiënt zal, een maal weer normaal, niet noodzakelijk nadelige gevolgen van de hartstil stand ondervinden. Maar wanneer het hart stilviel tengevolge van een hart- aandoening is het mogelijk dat hij hiervan letsel overhoudt. De elektrische schokbehandêling heeft ook reeds veel mensenlevens ge red op de operatietafel. Vroeger kon een hart stilvallen tijdens een operatie, zelfs als ze geslaagd was, vooral om dat men chloroform als narcosemiddel gebruikte. Deze stof bevat eigenschap pen die in sommige gevallen hartstil stand kunnen veroorzaken. Vroeger stierve»n dergelijke patiënten altijd. Nu hoeft dat niet meer, want als men tij dig en op de goede manier ingrijpt, kan men de hartfunctie weer herstel len en zonder enige moeilijkheid de operatie voortzetten. UITHOORN Zuid-Holland deelt met Friesland het merkwaardige verschijnsel, dat het een dozijn boerderijen bezit, die Russische plaats namen dragen: Moskow, Petersburg, Odessa, Kazan, Riga, Smolensk, Archangel, Charkow en Astrakan en dat niemand daar een verklaring voor heeft. De legendevorming vaart wel bij deze onwetendheid. Er zou heel vroeger een rijke Russische freule verstoten en verdrietig naar ons land verdwaald zijn. Haar enige troost in haar eenzaamheid bestond uit een flinke bundel Russische staatspapieren. Toen Napoleon met zijn lotelingen steeds verder optrok naar Moskou begon zij een bankroet van de Russische staat te vrezen. Zij deed haar papieren voor goed geld van de hand en kocht er land voor, waarop zij boerderijen liet bouwen. Haar heimwee naar haar vaderland dreef haar ertoe, de boerderijen namen te geven, die dienden als zalf op de wonde van haar ontworte ling. boerderij „Riga" en toen de tand des tijds het opschrift van de voorgevel had geknaagd, heeft Buijs ijlings voor een nieuw bord gezorgd- „Iedereen vroeg, of ik van de naam „Riga" af wilde, maar dat wilde ik helemaal niet". Boer v. d. Vaart, een eind verderop, denkt er net zo over. Zijn boerderij was in 1938 rijp voor de sloop. Hij liet een hy permoderne boerderij bouwen, maar de oude naam „Odessa" bleef gehandhaafd. „De mensen hier in de buurt weten niet beter en vinden het niet eens leuk, als ik de naam verander", zegt hij. Het polderarchief bevat geen enkele aanwijzing, dat de Russische plaatsna men ook maar iets te maken zouden kun nen hebben met de aanwezigheid van Russen ooit in het verleden in dit gebied. Dit is ook het geval in Friesland. De Bel aan bij elke „Russische" boer in het wijde Zevenhovense polderland tus sen Nieuwkoop en Uithoorn en men krijgt bij de koffie het aandoenlijke ver haal van de freule te horen. Een heel vaag verhaal, wamt niemand weet er het reine van en niemand heeft ook veel hartzeer om haar- In haar legendari sche verschijning biedt zij weinig hou vast. Meer zekerheid biedt de theorie van een historicus, de rijksarchivaris van Utrecht, die geïnteresseerd is, om dat het Zevenhovanse boerenland als polder onder het Utrechtse Mijdrecht valt. De Zevenhovense polder werd droog gelegd in de tijd van Napoleon en werd nadien in cultuur gebreacht. Het scher men met Russische namen was in die tijd een patriottische behoefte. Moge lijk ook werden de boerderijen in die nieuwe polder betrokken door Hollandse lotelingen, die met Napoleon in Rusland vochten en in de Russische plaatsnamen op de boerderijen hun herinneringen neerlegden aan bittere frontstrijd. Weer een andere theorie wil, dat de kozakken bij de bevrijding van ons land van de Fransen, plaatselijk bijzonder populair zijn geworden dan wel inge kwartierd zijn geworden in boerderijen die werden voorzien van Russische plaatsnamen door de boeren zelf uit dankbaarheid dan wel door de kozakken. Maar al deze verhalen zijn even ongrijp baar als de lichte slierten nevels die in de namiddag uit het winterweiland op stijgen. Vroeger zag men daar wellicht de geest van de freule in, maar nu we een redelijk meteorologische verklaring hebben voor dit verschijnsel, hechten we meer waarde aan de bevindingen van bovengenoemde rijksarchivaris, die heeft vastgesteld, dat ongeveer een eeuw geleden de Zevenhovense polder in eigendom is geraakt van ene baron van Heemstra een vermogend man, die als Nederlands ambassadeur te Moskou, niet alleen op goede voet stond met de toenmalige tsaar en tsarina, maar bo vendien zichzelf als een vriend van het uitgestrekte Rusland beschouwde. Door zijn toedoen zouden de boerderijen in die polder Russische plaatsnamen gekregen hebben. Maar het Friese verschijnsel dan? Men weet het niet. Want daar had de baron geen land en daarom ligt de conclusie voor de hand, dat er van alle theorieën en legenden niets waar is en dat de geschiedenis van deze Russische plaatsnamen is gevormd door een reeks van samenvallende ge beurtenissen. In elk geval hechten de Bijzondere correspondent) HAMBURG. „Sankt Pauli" heet het bekendste stadsdeel van Hamburg, hoe wel hier geen heiligen wonen. In tegendeel: de brandschone levenswandel vindt hier nog minder aanhangers dan elders, Hamburg's wereldberoemde vermaaks centrum, een toeristenattractie van de eerste orde, is zeer tot ergenis van eer bare bewoners het verzamelpunt van mislukten der maatschappij geworden. Slechts één engel heeft zich onder deze mensen kunnen handhaven: Zuster Bertha Keyser. „Engel van Sankt Pauli" heeft men haar genoemd en „Moeder der mis lukten"; want sedert 50 jaar gold haar hele zorg diegenen, die schuldig of on schuldig van de rechte levensweg afgeraakt waren. De engel, die in de onderwereld be ter de weg wist dan menig politieagent, is thans op 96-jarige leeftijd overleden. Een geestelijke zal het werk voortzetten, wat zuster Bertha met veel moeite op bouwde en tot het laatst met enkele hel pers in stand hield. Reeds 's morgens even na achten, stonden de eerste man nen en vrouwen voor de deur van het kleine „Tehuis der daklozen" achter de coulissen van St. Pauli en wachtten op hun ontbijt. Zuster Bertha gaf hen te eten en te drinken, bad met hen en stuurde ze dan uit om werk te zoeken. „Velen willen werken", zei de oude vrouw". Maar hoe moet een mens over dag iets presteren, als hij 's nachts niet geslapen heeft, omdat hij geen onderdak bezit? En wie niet werkt, kan ook geen onderdak betalen". Deze eeuwige kring- Foto: Zuster Bertha (96) tussen haar beschermelingen. loop wilde zuster Bertha doorbreken. Zij wilde de geti oefenen weer moed en ver trouwen schenken. „Maar de hongerigen moeten eerst iets te eten hebberi, voor dat men hen Gods woord verkondigen kan", zei zij. En dat was één van haar grootste problemen: Waarvan de 500 mensen, die dagelijks kwamen, te voe den, met welke middelen hen te hel pen. De staat ondersteunde de kleine vrouw bij haar zware taak praktisch niet. Bertha Keyser heeft aanvankelijk moe ten bedelen, om voor haar destijds nog kleine groep het allernoodzakelijkste te verkrijgen. Door haar hardnekkigheid wekte zij langzamerhand de aandacht van de Hamburgers, de Duitse pers berichtte over haar en spoedig kwamen de eerste giften binnen. Thans zorgt een groot Hamburgs hotel gratis voor wat eenvou dig eten en af en toe voor een paar afgedankte matrassen. Menig Hamburgs gezin stuurde wat geld en enkele kledingstukken. Dat was meestal maar nauwelijks voldoende voor alle beschermelingen: voor de ongehuwde moeders met hun kinderen, de jongelui, die van huis wegliepen, buitenlanders, die zich in West-Duits- land nog niet thuisvoeldcn, en ook vagebonden en zware jongens, die soms alleen maar kwamen, om op een gemakkelijke manier een maaltijd te bemachtigen. Bertha Keyzer wist, dat haar moeite dikwijls voor niets was. Maar er waren er ook die de rechte weg weer terugvon den en dat was voor haar de bevestiging dat haar werk zin had. Een paar jaar geleden sloeg één*van haar bescherme lingen haar met een bierfles op het hoofd en beroofde haar van haar geld. Toen zij na een langdurig verblijf in het ziekenhuis weer hersteld was, had men de jonge dader reeds gepakt. Voor de rechters vergaf de oude vrouw hem zijn daad en verzocht hem, het tehuis weer te bezoeken. „Russische" boeren aan die vreemde namen op hun boerderijen. De jonge boer Martien Snoek, die met vrouw en kind in „Moskow" woont, lacht als hij zegt, dat er mensen zijn, die den ken dat hij communist is. Hij spreekt geen woord Russisch en heeft als alle anderen ook gehoord van de freule, van de kozakken en van de rijke baron. Hij steunt weer op de even ontoereikennde kennis hieromtrent van zijn stiefvader, G. Bak, die voordien in „Moskow" huisde. Deze heeft voor vrouw en zoon bezijden het erf een mo dern huis laten bouwen en is blij, dat hij het „oude kavalje van Moskow" heeft kunnen verlaten. Dit neemt niet weg, dat het echtpaar Snoekier toch blij mee was. Het raam in de huiskamer is verbreed, de entree kreeg een hal, een keuken en kamers werden gemoderni seerd. En zo is achter een 18de eeuwse gevel met het opschrift „Moskow" een knusse bedoening ontstaan, fris in de verf en modern van inrichting. Al heeft moeder-de-jonge-vrouw nog meer wen sen: „Daar moeten we nog eens wat aan doen, Martiep". Boer J. Buijs van de „Riga" vormt de vierde generatie uit het geslacht Buijs, die thans de boerderij bewoont, die „Riga" heet en waar zijn overgrootva der destijds introk. De moeilijkheid om bij de „Russische" boeren zelf meer aan de weet te komen is, dat zij er zelf pas kort wonen en dat zij de vorige ei genaren niet goed genoeg hebben gekend om aan de hand van hun verhalen de historie te reconstrueren. Maar bij boer Buijs zal het moeten lukken, want in zijn fa'milie is de boerderij met het erbij behorende verhaal telkens van vader op zoon overgegaan. Maar het fijne weet zelfs boer Buijs er niet van. H'j kan al leen iets uit de doeken doen over het boerderijenbezit van de Heemstra's. Bij het overlijden van de oude baron zagen de nabestaanden geen kans om de suc cessierechten te voldoen. Er werden toen enige boerderijen verkocht. Bij een later sterfgeval gebeurde dit nog eens. Zo kwam een aantal boerderijen in het bezit van de te Utrecht gevestigde steenkolenhandelsvereniging. Maar gaandeweg werden alle boerderijen weer verkocht, zodat alle „Russische" boeren in tegenstelling tot hun Russi sche collega's baas zijn op eigen erf. Alleen de „Moskow" wordt nog ver pacht. Een van de buren van Buijs heeft „Vaders Wens" op de hoeve staan en weer een ander het zinvolle Latijnse ,,Ora et Labora". Voor zoiets voelt Buijs niet. Tot ver in de omtrek kennen ze de rijksarchivaris vindt de meest aanneme lijke verklaring, dat baron van Heem stra zich heeft aangesloten bij de „Rus sische" mode in de Napoleontische pe riode. Het volk houdt het op de droef geestige freule. En als de kille oosten wind door de schaarse bomen ruist, lijkt het of men de freule nog hoort zuchten. Volgens de nieuwste en meest waar schijnlijke theorie ontstonden de Russi sche namen op de volgende manier. In het begin van de vorige eeuw intro duceerde de Amsterdamse bankier Hoo- pe, Russische staatsobligaties in ons land. Hij deed dit met groot succes, steunend op het toen nog zwaar aange- dikte gerucht, dat de Oeral enorme rijkdommen in zijn bodem verborg. De exploitatie van deze rijkdommen door middel van staatsleningen zou hét geld honderdvoudig doen terugvloeien. Ban kier Hoope bracht zoveel obligaties aan de man, dat hij voortdurend nieuwe brandkasten moest kopen om het geld in op te bergen. Dit begon hem te ver. velen. Het verhaal wil dat hij op een avond gramstorig binnentrad in zijn so- ciëteit en zijn vrienden openhartig be- I kende: „Al dat geld. Ik weet er geen I raad mee. Ik heb mijn hele huis vol brandkasten staan en nog heb ik er te weinig". Hij besloot daarom zijn geld te be- leggen in landerijen. Hij kocht bijna de gehele, pas drooggemalen Zevenhoven- i se polder op en liet er boerderijen I plaatsen, die hij Russische namen gaf, j omdat hij aan de Russen zijn financiële successen te danken had. Bankier Hoope stierf later en daar hij geen zonen had, I ging zijn gehele bezit over naar zijn dochter. Het is aannemelijk dat de bankiers, dochter bij haar huwelijk in de adel- stand werd verheven en de titel van freule verwierf. Bij de dood van haar vader kreeg zij de boerderijen met de Russische namen in haar bezit. En daar is dan de schatrijke „Russische" freule, die zo'n belangrijke rol speelt in de legenden van het boerenvolk in de Ze venhovense polder. De legenden staan dus blijkbaar niet zo heel ver van de waarheid af. Het echtpaar Snoek in de ver nieuwde hal van de oude Moskow- boerderij. (Bijzondere correspondentie) BONN Met algemene instemming van de openbare mening werd onlangs in Bonn een overeenkomst gesloten, die wel uniek voor de geschiedenis van de Duitse binnenlandse politiek genoemd mag wor den. Voor de eerste keer hebben de voor zitters van de vier grote partyen in de bondsrepubliek zich contractueel ver plicht, de aanstaande verkiezingsstrijd om de parlementszetels zakelijk en fair te voeren en de financiële uitgaven te be perken. De wezenlijke punten van de overeen komst, die elf paragrafen omvat, hebben betrekking op de kosten van de verkie zingspropaganda en op de manier waarop deze zal worden gevoerd. De partijen zijn het erover eens, dat zij hun verkiezings uitgaven tot een bedrag van vijftien mil joen D.-mark elk zullen beperken. De Christelijke Sociale Unie, die zich slechts in de deelstaat Beieren kandidaat stelt, zal met vier miljoen genoegen moeten ne men. Gemeten naar de uitgaven bij de laatste Bondsdagverkiezingen in de herfst van 1961 betekent dat geen al te grote bezuiniging. De uitgaven van de rege ringspartij werden destijds op vijftien miljoen D.-mark geschat, de oppositie maakte elf miljoen D.-mark op. Om „materiaalslagen" te voorkomen, hebben de Westduitse partijleiders ook voor de propaganda tijdens de verkie zingsstrijd regels opgesteld. Pas acht we ken voor de verkiezingsdag, 19 september, zal de propaganda van de partijen door advertenties in de kranten beginnen, een maand later, dertig dagen voor de ver kiezingen, zal men de eerste aanplakbil jetten aan de door de gemeente ter be schikking gestelde zuilen en borden zien, en wel alleen daar: Er zullen overeen komstig de in Bonn getekende bepalingen geen wilde „plakacties" worden georgani seerd. Ook luchtreclame, bijvoorbeeld in de vorm van lettertekens, die vliegtuigen met condensstrepen in de lucht schrijven, is voor 1965 uit het programma van dd verkiezingsstrijd geschrapt. Verder zullen er slechts twee drukwerken per partij ge durende de laatste zes weken van de ver kiezingsstrijd worden verspreid. Commer ciële radio- en televisiepropaganda zal achterwege blijven, voor de redactionele bijdragen, waarin de partijen aan het woord komen, geldt de leuze: Evenveel tijd voor allen. In Bonn, waar deze plannen na maan denlange, moeizame onderhandelingen eindelijk door alle partijen werden goed gekeurd, is men het er wel over eens, dat de komende verkiezingsstrijd, ondanks de matiging van de uitgaven, harder zal zijn dan ooit tevoren: En als men de algeme ne opinie mag geloven, dan bestaat er voor de sociaal-democratische oppositie voor de eerste keer een echte kans op winst ten opzichte van de sedert het be staan van de Bondsrepubliek regerende Christendemocraten. SCHIPHOL Nadat dezer dagen een straalvliegtuig van Pan American World Airways op weg van San Fran cisco naar Honolulu boven de Stille Oceaan met de eigen radio-apparatus boodschappen via de satelliet Syncomjj naar een grondstation in Californië had gezonden en prompt langs dezelfde weg antwoord ontving, heeft vice-president W. W. Lynch van deze maatschappij verklaard, dat naar zijn mening het radioverkeer van de burgerluchtvaart binnen 2 jaar over de gehele wereld via satellieten kan worden geleid. „Syncom 3 kan ons dienen als een an tenne op 20.000 mijl hoogte", zo zei hij en hij zette uiteen, dat dit de ideale hoogte is voor de ontvangst en de transmissie van alle zeer hoge frequen ties (vhf), die op aarde slechts beperk te reikwijdte hebben, omdat de stralen de kromming van de aardbol niet vol gen, doch rechtuit het niets inschieten. Tot nu toe was de communicatie met sa tellieten slechts tot stand gebracht van af de grond. De succesvolle proefne ming met het vliegtuig, die bewees, dat voor het tot stand brengen van deze verbindingen de boordradio ook in de lucht zeer goed kan worden gebruikt, betekent voorts, dat het radio-verkeer met vliegtuigen boven oceaangebieden of in andere ver-afgelegen delen der aarde niet langer beperkt behoeft te blijven tot de minder hoge en minder betrouwbare kanalen, die tot dusver ih gebruik z\jn. (Van onze landbou Van varkens is altijd dwars zijn, en tegen de keer opzicht hebben zij tijd netjes en vol gedragen. Ze hiel aan de varkenscycl dit jaar in dat opz geworden. Ze hebb van de varkenscyc Waarom? De varkenscyclus, herinneren, is de naa... digen geven aan het v< en aanbod op de markt loop van de prijzen die hangen. Op een bepaal veel varkens, meer da] kan verwerken. Het aan is groot, de vraag klei] dat dé prijzen sterk di zien geen brood in de houden er mee op of b tal. Er komen minder loop van tijd zijn er zo de markt meer varken aangeboden worden, r I dan weer stijgen en ku I lijk korte tijd sterk op] 1 j zien weer brood in de I Ze gaan er weer mee I den het aantal varkens I verloop van tijd weer I zijn, dat er meer aanb op de markt, de prijzen de boeren er weer me Sinds mensenheugen varkenscyclus. Deze twee en een half tot is men weer terug op Rondom nieuwjaar was broken, dat er veel var' geboden en dat de prij zakken. Al een half ja den de deskundigen zi maakt. Het Landbouws de minister van Landb dat hij de varkensmar moest houden. Hij zou kenen, dat er binnen af beroep op hem zou wo door middel van het Pr Vee en Vlees maatregel verstandige en vooruitzie] den al tegen zichzelf gez met de varkens, want b geen cent meer aan te Tot grote verrassing echter hebben de varke niet gehouden aan de res volgens de boekjes de j dalen, bleven ze gelijk hier en daar iets aan. T blik dat we dit schrijve, goed voor de hoeren en geld te verdienen aan 1 zeggen dit met opzet zo dat er elk ogenblik toch gebeuren waardoor de De deskundigen verwon de gang van zaken, ma steeds hun hart vast. Niet alzo de Europes Brussel. Die heeft een b gaan, waarin zij de bo dat ze best wat varkens en dat er wel aan te heeft zelfs laten doorsc wel eens te weinig zou men. Wat is nu de oorzaak de en ongekende toestan markt? We willen graa we het fijne van de zaa' maar we menen toch ee te kunnen aanwijzen. De voornaamste lijkt DOOR DE ONTWIKKE EEG de Nederlandse b~ afzetgebied hebben gekr waarmee men in het u waarschijnlijk nog te houdt. We moeten nog le BRUSSEL Het in B „comité tegen de verjaï misdaden", heeft in een Duitse ambassadeur in B teerd tegen de beslissing republiek tot verjaring -< daden. Het comité, dat ee, saties van het voormalige gië vertegenwoordigt, ve brief de aandacht op d« heid van de Duitse en bi logsmisdadigers, die in bliek verblijven, nog nie dat velen onder hem fu als rechter, ambtenaren ren. De verjaring zou onder chegedachte sterk aanm< het comité, dat het bes! schending noemt van de zelf en de buitenlandse, van de Bondsrepubliek. m Brussel een protestbij den gehouden. OEN HAAG De afde geschillen van bestuur van State is gisteren begonnei handeling van de grootst» ?oit als geschil met offic is behandeld. Provinciale Utrecht hebben voor het Utrechtse Heuvelrug een gesteld, teneinde, nu de ir wegenbouw zich steeds m Jen, zoveel mogelijk natuui houden. Er waren van gemeent dere instanties en particuli der dan ruim 160 bezwa: gekomen, waarover de R< 2a* hebben te adviseren Het zal, in verband me van deze kwestie, wel geru de Kroon hier uitspra; doen.

de Stem | 1965 | | pagina 10