Chimpansee heeft begrip van leven en dood Afgev; GE Proeven met modelschip Boeiend experiment van Amsterdamse geleerde in Kongo Wapen, moest par ach, naar Jongetje (9 zebra ged Gebarentaal Idylle Familie van ons Chauffeur net klaarover Sneeuw- en hagell Het lijkje in kwestie was niet van een echte chimpansee-baby, maar een pop, zoals men ze in de speelgoedwin kels wel koopt. Het reisde in de bizarre bagage van dr. A. Kortlandt meé naar Kongo om te dienen als proefobject. De zwarte douane van het land zal hebben opgekeken toen de Amsterdamse lector in de psychologie en etnologie der die ren zijn hutkoffer opende, want behalve die pop kwam op de balie te liggen: een opgezette panter, genoeg feestmut- sen en toeters om in een middelgrote stad een carnaval op touw te zetten, een pluche eekhoorntje, een plastic reuzen spin uit een feestwinkel, een opgezet antiloopje, namaakfruit, levende came leons enhet portret van een zeer 105e JAARGANG UitgaveN.V. Uitg. N Van onze Amsterdamse correspondent) f AMSTERDAM. - „De volgende morgen ladat de chimpansees de heuvel waren afgedaald, verzamelden ze zich doodstil :n een wijde kring rondom het slacht offer. Heel langzaam durfden er een paar naar voren te komen en tenslotte was er een moeder die zich helemaal losmaakte uit de groep. Heel bedacht zaam en voorzichtig naderde ze het dode aapje en rook eraan. Toen keerde ze zich om naar de verzamelde menig te en schudde drie keer met iets van trieste gelatenheid: „Nee." ledereen ging zwijgend zijns weegs. Alleen een ernstig zieke chimp ik denk, dat hij polio had bleef nog een tijd bij het lijkje zitten mediteren. Het was alsof hij geen afscheid kon nemen van de dood, die ook voor hem zo dichtbij was. Maar eindelijk vertrok hij toch. De hele morgen hoorde ik geen chimp meer schreeuwen, ook niet toen ze al lang weer in het oerwoud waren. Ik ik moet u bekennen, dat ik tranen in mijn ogen had, zo greep het verdrietige hoofdschudden van die moeder en trouwens de hele begrafenisachtige sfeer me aan." en mens. Volgens de moderne evolutie leer stammen beiden af van voorou derlijke 'primaten als het spookdiertje en de proconsul. De eerste primaten waren kleine, schuwe nachtdiertjes die voornamelijk insecten aten en die zich konden handhaven door hun vinding rijkheid en aanpassingsvermogen. Uit hen ontwikkelden zich langs de weg der natuurlijke selectie apen met vrij grote hersenen en lenige handen die dingen konden opnemen en onderzoe ken. De wetenschap neemt aan, dat zich tien miljoen jaar geleden van een veelzijdige aap van het proconsul-type twee lijnen aftakten: de bosapen en de op vlakten zwervende, in grotten hui zende voor-mensen. Deze laatste soort ontwikkelde zich weer in verschillende richtingen, waarvan er een de oermens zou zijn. De mens is, volgens deze op vatting, dus niet voortgekomen uit de mens-aap, maar beiden zijn volle ne ven met een gemeenschappelijke, op de primaten terug te voeren stamboom. Dr. Kortlandt huldigt daarnaast nog een andere stelling en met hem verschil lende andere medewerkers van het zo ologisch laboratorium van de univer siteit van Amsterdam. Het is de „de- humanisatie-hypothese" over de evo lutie der mensapen. Volgens deze hy pothese zouden de voorouders van onze huidige mensapen vroeger in verschil lende opzichten een meer menselijke leefwijze hebben geleid, toen zij nog in groten getale de savannes bewoon den, maar zou dit mensachtige gedrag weer gedeeltelijk zijn ingesluimerd, toen zij door het opdringen van de eerste mensen vrijwel overal naar het oerwoud moesten terugwijken. Het gebruik van de speer door de mens was volgens dr. Kortlandt het beslissende moment in deze ontwikkeling, omdat men met een speer in open terrein op een afstand kon doden. Voordat de speer bestond, waren chimpansees en gorilla's de sterkste partij. Gestoken in camouflagepak „een gevaarlijke dracht momenteel in Kon go, maar ze hebben me gelukkig niets gedaan" heeft dr. Kortlandt twee maanden lang het menselijke in het gedragspatroon van de chimpansees kunnen observeren en zelfs stimuleren. Hij kwam tenslotte tot vier belangrijke conclusies, die straks in een weten schappelijke verhandeling zullen wor den uitgewerkt. Het zijn: chimps met een tegenzet beantwoordde. Een belangrijk proefobject was natuur lijk de opgezette panter, die ik van uit mijn schuilhut de kop kon laten draaien en met de staart kon laten kwispelen". DirecteurDrs. W. A. Hoofdredacteur L. Leij Redactieraad J. M. A. C. J- Hootegem, mr. Mes, mr. H. M. L. de Re Vercauteren, L. J. v. 't V Bureau Breda Reige tel. 22341 (5 lifnen). Pos Bureau voor de Zeeuw ^Jhimpansees hebben geen spreektaal al maken de mannetjes soms oor. verdovende keelgeluiden. Wel hebben ze een soort gebarentaal. Het onder linge contact in de groep voltrekt zich met blikken van verstandhouding en handgebaren, met een tikje op de schou der of de arm, met wijzen en wenken en met aanduidingen in houding en gebaar. Tekens voor „kom hier", „gaat u maar voorbij" en „stop" worden met precies dezelfde armgebaren gegeven als een agent gebruikt, die het verkeer regelt op een druk kruispunt. Vriende lijkheid of geruststelling worden ge vraagd door bedelend hand en arm naar iemand uit te steken- Soms geeft men elkaar tijdens het voorbijlopen gn wat zagen ze, dr, Kortlandt en zijn gezel? „Een heel vriendelijke en gemoedelijke samenleving. De angst, aanjagende buien van imponeerge drag bij de volwassen mannetjes duur- den nooit langer dan enkele seconden en daarna was iedereen weer goede vrienden. De moeders trekken soms een tijdje met andermans kinderen op, de kinderen mogen met iedereen spelen en ,ze mogen ook bij andere moeders uit eten gaan, kortom: een idyllische samenleving. Veel chimpansees kon ik op de duur Individueel herkennen. Er was bijvoorbeeld een geweldenaar, een soort Tarzan-figuur, die nu en dan met enorm krachtsvertoon door de groep daverde en daarbij de vegetatie langs het pad losrukte of zelfs kleine boomp jes met een klap afbrak. Een andere belangrijke persoon zal ik gemakshalve „opa" noemen een stokoude chimp met zilvergrijze haren en een mank been. Vanwege zijn levenswijsheid fun- geerde hij als veiligheidsinspecteur. H(j genoot zoveel ontzag, dat hij bananen kon afpakken van volwassen manne. tjes in de kracht van hun leven zon- der dat er protest kwam. Blijkbaar weegt in de chimpansee-samenleving het respect voor de ouderdom vaak zwaarder dan brute fysieke kracht. Dit is dan iets unieks het is nog nooit in een andere samenleving van dieren waargenomen." Met een unieke schat aan foto's en ervaringen is dr. Kortlandt in Amster. dam teruggekeerd om de notities in zijn beduimelde boekje uit te werken en te ordenen. Hij heeft de indruk, dat het onderzoek in het chimpansee-re: servaat (waarvoor hij in totaal dria keer naar Kongo reisde) thans is af: gesloten. „Maar Iaat ik eerlijk zijn. Ten aan: zien van de instelling van chimpansee; tegenover leven en dood hebben mijn experimenten meer vraagstukken opge worpen dan beantwoord. Hoe het ver: dere onderzoek hierna moet verlopen, kan ik niet zo gemakkelijk zeggen. Vast staat in ieder geval voor mü, dat het een adembenemend vraagstuk is. Nog: maals zoals die moeder bü dot peen. do-lijkje met haar hoofd schudde: dat zal ik nooit vergeten". HAMBURG Oceaanreuzen kan men niet aan de lopende band produceren zoals auto's, kostuums of sigaretten. Geen werf is derhalve financieel in staat een grote tanker te bouwen alleen om er proeven mee te nemen en dan, nadat deze zijn gedaan, of een hele serie op stapel te zetten óf het schip bij grove constructiefouten eenvoudig op de schroothoop te gooien. Zo moet een schip, waarin men de nieuwste kennis op het gebied van de stromings- en aandrij vingstechniek wil verenigen, zijn zeewaardigheid bewijzen, voordat de eerste I spant is gelegd. Dit probleem wordt niet zo zeer op de werven zelf, dan wel door scheepsbouwproefinstituten opgelost. Eén van de belangrijkste op de wereld is de Hamburger Versuchsanstalt. Modelschepen op schaal met een lengte van vier tot twaalf meter doorklieven hier miniatuur-oceanen, die op bevel van ingenieurs alle hebbelijkheden van de zee natuurgetrouw nabootsen. Gecompliceerde elek trisch aangedreven meetwagens, die een model tijdens de proeftochten door het I voor een deel 500 m lange waterbekken begeleiden of trekken, pntwikkelei snelheden tot 30 meter per seconde (108 kilometer per uur), een tempo, dat de grote broer van het model zelfs bij overbelasting later nooit zal bereiken. Ge lijktijdig registreren zeer gevoelige apparaten elke eigenschap van de scheeps- romp. SCHIPHOL/BEEK - affaire", de smokkel va| wapens naar Zuid-Afrika, eerder melding: maakten, twee arrestaties verricht, werd de Amerikaan Ben houden in verband met nissen op het vliegveld Limburg, waar op 3 febru; aan boord van een Supi werden gesmokkeld en ii de Zwitser Julius Graberj De Tsjechische wapens, werden ontdekt, zouden| Afrika" aan parachutes wi laten, zo menen officiële Schiphol, die met deze z; hebben. In Beek stapten bij het februari niet alleen de be| 3 leden en de eigenaar aai eveneens drie mysterieus ders, die zich ook in M; boord bevonden. Op Scl^ met grote stelligheid aan, het de taak van dit drietal in Afrika boven de pla; stemming met vereende snel tempo de wapens aan tes uit de deur van het werpen. De bemanningsle< intussen weer in ons lai zullen voor morgen vertrok zijn. De parachutes arriveerde] 1 februari als transitogoed in twee partijen uit Engelai rika. Op de begeleidende manifesten stond voor bei als land van bestemmi»*? meld. In Nederland moeste chutes van Schiphol naar B gebracht voor de doorreis Op Schiphol werd de norm wandeld. Er werd bij de on document onder borgstellini als borg voor de wederuitvc op gingen de parachutes Een dag of twee later arris zoals wij eerder meldden, constellation. Vandaar ging naar Malta, waar de overgel rikaanse registratie argwaa de smokkel aan het licht kv> NIJMEGEN Een vrad feur, die gisteren in Nijmeg< teken van een jeugd-verkee tje negeerde, is op een gr stekende schoolkinderen ing negenjarige Anton de Barse bü op slag gedood. Dat er niet meer slachto is te danken aan het ingriji twaalfjarig verkeersbrigac Boerakker. Toen. hij zag da len geen gevolg hadden, vee voor de aanstormende vraeb lfkleine kinderen van h< af. Het jongetje De Barse ko niet bereiken. r> D£rvra.cktautobestuurder, w. uit Angeren, is naar bureau van politie overgeb net onderzoek naar de toe het ongeluk. SPELEN MET kruit is in buurt van Napels een 5-ja noodlottig geworden. Negent raakten gewond. WERKNEMERS „in de bous verontrust over de toeneme loosheid onder de bouwvé niet name in het noorden va optreedt. Minister Bogaers 1 verontrusting telegrafisch op gesteld. LONDEN HEEFT weer twe diefstallen meegemaakt. De leverde kostbaarheden ter v een miljoen gulden op, de sulteerde in een buit die waard was. WALTER ULBRICHT, Oostd leider, heel't gisteren een tussen leden van de NAVO e van Warschau voorgesteld, Oost-Westbetrekkingen een is ingetreden. Weersverwachting, medeged: o i .K-N-M.I., geldig tot van Opklaringen met kans op v< sneeuw- en hagelbuien. Mati uit noordwestelijke tot no« lijke richting. Iets lagere tei ren dan gisteren. ,doaog: zon onder 17.56 ui op 18.30 uur. Morgen: zon op 7.52 uur. IV der 9.01 uur. vereerd in de lens starende chimpansee. Men heeft de geleerde uiteindelijk met een schouderophalen als een goeie maar ongevaarlijke gek laten gaan en zo be gon een van de meest spectaculaire verkenningstochten naar het diepste in nerlijk van het dier, ooit door de mens ondernomen. Dr. A. Kortlandt; schim komen we daar wel helemaal nooit achter. Maar het IS converseren". Chimpansees in het wild zijn nau welijks te öbservèreh: Zij leven diep verborgen in de Afrikaanse oerwouden zo ver mogelijk verwijderd van de mens, die een nog grotere natuurlijke vijand is dan de panter. Maar dr. Kortlandt had enkele jaren geleden het geluk, getipt te worden over een plekje waar hij, mits met uiterste zorg geca moufleerd, kans had, een grote groep mensapen op zijn gemak te kunnen ob serveren. Het was bij Beli, vlak aan de rand van het Albert Park, waar mid den in het onheilspellend stille oerwoud een bordje staat met het sappige Vlaam se opschrift „Eerbiedig de fauna en flora, inzamelen verboden". Even ver der ligt een heuvel. Dr. Kortlandt: „Een heilige heuvel. Wie er een boom hakt of een dier doodt zal sterven als de goden daar niet voor zorgen, neemt de plaatselijke medicijnman hun taak wel over. Nou: de chimpansees hadden dat in de gaten hé en daarom hadden ze er hun slaapheuvel van gemaakt. Ze hou den namelijk van een wijd uitzicht. En aan de voet van die heuvel lag een bananen- en papajeplantage, waar ze 's morgens en 's avonds op hun gemak konden fourageren. Twee keer per dag trokken ze langs mijn observatiepost. Gemiddeld waren het er 23, maar er was een dag bij, dat ik er 50 telde". £Jr. Kortlandt was er op uit, door proefnemingen in de natuur een dieper inzicht te krijgen in de biolo gische verschillen tussen chimpansee Alleen die zieke aap die ging bij het konterfeitsel diep zitten medi teren Een opgezette panter als schrik- baken om de chimps de gewens te kant op te sturen. camera niet met het paniek-zaalend be grip „mens", maar zodra zij een mens of een stukje wang zien, zijn ze ge vlogen. Hoe gingen ze te werk? Dr. Kortlandt vertelt: een vluchtige handdruk. In angstsitua ties komen omhelzingen met de armen voor. £Jhimpansees hebben een soort eetcul tuur. Onbekend voedsel negeren ze zoals onze spreekwoordelijke boer volkomen. De voedselkeuze verschilt van streek tot streek en wordt bepaald door gewoonte en traditie, niet door instinct, geur of smaak. De chimpan- see-babys leren van hun moeder wat ze wel en niet mogen eten en houden zich daar hun verdere leven aan, een pri mitieve maar onmiskenbare vorm van huishoudelijke voorlichting. Voor kleur zijn chimpansees totaal ongevoelig, al heeft hun oog dezelfde bouw als dat van de mens. Wel worden ze geïntri geerd door vormen. Een smakelijke ro de tomaat laten ze liggen, maar de grillige vorm van de ananas is onder werp van veel „discussie". £Jhimpansees maken een primitief ge bruik van vechtwapens. Ze zwie pen met jonge boompjes naar een vij and ofwel gebruiken een tak of knup pel om te dreigen en zelfs te gooien. Daadwerkelijk gebruik van wapens kon dr. Kortlandt niet constateren. Het bleef volgens hem meer bij „sabelge- rinkel" en „koude oorlog" met het doel de vijand te intimideren. Hij wijt dit aan het feit, dat hij met oerwoudchimps te maken had. „In een oerwoud heeft een slag- of vechtwapen weinig zin, het raakt maar verward in de takken. Savanne-chimps schijnen wel daad werkelijk met knuppels te slaan. Vol gend jaar hoop ik dat te gaan onder zoeken. Wel staat voor hem vast, dat chimps nooit of te nimmer op het idee zijn gekomen een stok te punten en bovenhands als steekwapen te gebrui ken. phimpansees hebben begrip van leven en dood. Dr. Kortlandt leidt dit on- Een geweldenaar, een soort Tar- zanfiguur, die zelfs kleine boom pjes met een klap afbrak. der meer af uit zijn ontroerende proef met de chimpanseepop, die zoveel ver driet in de groep veroorzaakte. „Bij andere dieren is er geen sprake van enig onderscheid in dit opzicht. Een hond snuffelt onbekommerd aan een soortgenoot, die is overreden en dood op straat ligt. Bij rhesus-aapjes heeft men zelfs de volgende griezelige proef genomen; een dood exemplaar, ont hoofd en met zijn eigen hoofd in de handen in de kooi opgesteld. Niemand trok er zich iets van aan. Bij chimpan sees is dat anders. Die waren doodsbe nauwd voor ieder levenloos zoogdier niet voor dode insecten of vogels, merk waardig genoeg. Het pluche eekhoorn tje zaaide een ongelooflijke paniek in de groep de plastic spin werd wel opgemerkt, maar genegeerd. Doodsbenauwd waren de cliimps ook voor hun eigen portret, dat ik op de experimenteerweide had opgesteld. Toen ze het opmerkten klommen ze in de hoogste bomen en nooit durfden ze dichter dan 200 meter naderbij te komen. Alleen die zieke aap, die aan polio leed en door de groep was uit gestoten die ging bij het conterfeit- sel diep zitten mediteren, keek eens hoofdschuddend naar de groep achter hem en sukkelde toen mismoedig weg, alsof hy wou zeggen: „Straks is het met my ook zover". Qezeten in zijn schuilhut op 5 meter hoogte boven de grond, in gezel schap van een cameraman en gewapend met telelens, verrekijker, bandrecorder en kleurencamera heeft dr. Kortlandt een unieke studie van het sociale leven der chimpansees kunnen maken. In de smorende hitte moesten hij en zijn gezel het gelaat bedekt houden chimpan sees associëren ogen en de lens van een Tjet was Het was groots. Het was alsof je met een vliegtuig dwars door de wolken vloog en opeens komt er een gat in de wolken en je kykt en je ziet een wereld onder je, waar je geen vermoeden van liad, een geheel nieuwe, onbekende wereld. Daar, aan de rand van het oerwoud zitten by- voorbeeld twee volwassen chimpansees. Wijze, ervaren mannetjes. Ze converse ren dat kun je zien aan hun blikken van verstandhouding. Opeens wijst de grootste met uitgestrekte arm naar iets in de verte. De ander krabt zich op de linkerschouder wij denken met ons hoofd, chimps denken met hun schouder want als wy ons achter het oor zouden krabben, krabben zy zich daar en knikt. Is dat soms geen converseren? Je weet natuurlijk niet waarover ze het hebben en mis- „Het ging ons onder meer om de vraag in welk opzicht de reacties van chimpansees in hun natuurlijke milieu min of meer mensachtig zijn en in wel_ ke opzichten ze op niet-menselijke wijze reageren. Om dit te kunnen bestuderen plaatste ik allerlei merkwaardige proef objecten langs het pad, dat ze altijd volgden. Dat was overigens vaak ge makkelijker gezegd dan gedaan. Chim pansees zijn gauw bang voor onbekende zaken en komen er dan al te snel toe, hun route te verleggen. Ik ben begonnen met het wegenstelsel van de dieren dusdanig te verbeteren, dat de meest comfortabele paden naar de ex perimenteerweide liepen, terwijl de an dere paden met prikkelige takkenbos sen werden geplaveid om ze minder begaanbaar te maken. Langs de ge wenste route legde ik bovendien iedere dag verse bananen neer hoe dichter bij de wei, hoe groter de porties. Proefobjecten die de chimpansees grie zelig vonden gebruikte ik als schrik- bakens om ze de gewenste kant uit te sturen en iedere keer als ze een nieu we route kozen verzette ik die bakens. Het leek wel een langgerekte partij schaak, waarbij ik iedere zet van de

de Stem | 1965 | | pagina 10