In de schaduw van het Wirtschafts- W underzonnet je VOELT ZICH IN DE GELATEN..... droomhotei aan de Rijn... LNIVN 3d Sinistere prognoses IN 1970 INDUSTRIEVESTIGING SAAR-VERDRAG MEER PROBLEMEN PLANNING- MAGERE JAREN MIDDENSTAND „We willen geen „extra-wurst". We willen alleen maar gelijke kansen. De Zelfkant heeft krachtige impulsen nodig, anders waant men zich hier binnenkort op een kerkhof. Miljoenen worden uitgetrok ken voor hulp aan ontwikkelingslanden, maar dan moet men het eigen land niet vergeten." Dit is, zo menen wij uit tal van gesprekken met bewoners van de voormalige Zelfkant te mogen concluderen, de opvatting van de Zelfkanter, die nu reeds anderhalf jaar lang zoekt naar het jasje dat hij moet dragen in het land waar de „Wirtschafts- wunder"-zon aan de hemel staat. Het is tegengevallen zegt hij. Er was zoveel goeds over verteld, dat ik dacht dat een licht en dun jasje wel voldoen de zou zijn. Maar de warmte viel te gen. Ik heb het koud gekregen. De regering beloofde wel een dikke over jas, maar tot op heden zijn alleen de kraag, de mouwen en de knoops gaten gearriveerd. De rest komt nog zegt men. Maar ik heb het nog steeds koud. Drie miljoen DM werd door de Duitse regering als .Soforthilfe" voor de Zelfkant uitgetrokken. Nauwelijks een miljoen daarvan is tot nu toe uit gegeven. Het leeuweaandeel van dat miljoen ging trouwens naar de brand weer. Zo komt het dat de Zelfkant met zijn circa 6000 inwoners op het ogen- blik een grotere en beter uitgeruste brandweer heeft dan het 80.000 inwo ners tellende Heerlen. ..Heeft men mis schien gemeend met de brandweer de brandende problemen der Zelfkant te blussen", vragen de bewoners zich af. direct opdragen met vele voorbeelden waaruit duidelijk bleek dat het toon verschil in sommige gevallen 250 DM den voortgezet als de EEG tot stand gekomen is. Tot dat moment moeten wij een „magere" periode doorstaan en al het werk dat in die tussentijd De Zelfkantse middenstand is Nederland nog niet vergeten. Hij zit in de schaduw van de „Wirt- schaftswunder"-zon. Is dit recla me-bord per ongeluk vergeten, of wordt het bewaard als een kostbaar souvenir? Amtsdirektor Laumen ziet de zaken iets minder pessimistisch. Die drie miljoen zijn en blijven voor de Zelf kant bestemd", zegt hij. „Het grootste gedeelte zal worden opgeslokt door de waterleiding, de riolering en het on derwijs. Overigens hopen we dit jaar helemaal klaar te komen met de wa terleiding, terwijl we de riolering in 1970 denken gerealiseerd te hebben. Inderdaad hebben wij een belang rijk gedeèlte van het geld nog niet kunnen gebruiken", zo vervolgt hij, ..maar dat is zuiver en alleen een ge volg van het feit, dat een goede plan ning en de benodigde gronden ontbra ken. Als er geen gronden zijn om een school of woningen voor onderwijzers te bouwen, houdt alles op. Maar ook als er wel gronden beschikbaar zijn en er is geen goede planning kun je nog niets beginnen. Je loopt anders immers het gevaar dat je een school gaat bouwen op een plaats, die later blijkt hele maal verkeerd gekozen te zijn. Men is nu een tijdje bezig met grond aankopen en grondruilingen en sinds kort is men gestart met de opzet van een uitbreidingsplan in hoofdzaken voor de gehele Zelfkant. Daaraan aan gepast stelt iedere gemeente een eigen onderdei olan samen, waarin op de eerste plaats de woongebieden en de plaatsen, die eventueel geschikt zijn ..Holland komm bald wieder" is in dit verband tekenend voor de situatie. Waarom werd destijds ook niet 'n verdrag gesloten als het Saar-verdrag" ....Sinds 1963 zijn in totaal in de Zelfkant 75 bedrijven (van de 263) opgeheven, c.q. naar Ne derland overgebracht, terwijl in diezelfde periode slechts 20 nieu we bedrijven zijn gestart...." zo Wraagt de heer Rügs zich af. Daar werd een overgangstijd in het leven ge roepen om de economische aansluiting met Duitsland vloeiend te laten verlo pen. De Saarlanders, evenals trouwens de bewoners van Berlijn en de ,,Zo- nenrandgebieten". krijgen verschillen de faciliteiten, vooral op het gebied van de belastingen. Dat was hier blijkbaar niet nodig. Die klacht hebben we dezer dagen meer gehoord. Over het algemeen is men de overtuiging toegedaan, dat de Zelfkant-kwestie veel te gemakkelijk is afgehandeld. Bij de grenswisseling in Saarland waren 150 speciale voor- schriften noodzakelijk. In de Zelfkant niet een, waarom dat verschil? Nu nog steeds, ruim vijf jaar na de grenswijziging heeft Saarland „Zoll- freie" invoer en uitvoer met Frankrijk. Voor de Zelfkant en Elten was dat er nooit bij- Voor de aanpassing van de auto's aan de Duitse voorschriften hadden de Saarlanders vijf jaar de tijd. In de Zelfkant en Elten moest dat op zes maanden tijd gebeuren. Vooral voor de transportondernemingen bracht dat bijzondere moeilijkheden en kosten met zich mee. Een geheel ander probleem waar de Zelfkant mee worstelt is het onder wijs. Er zijn geen woningen en geen verdere ontwikkelingsmogelijkheden voor de kinderen. De middelbare scho len liggen in Heinsberg en Geilenkir- chen en dat is heen en terug 30 tot 40 kilometer. Eind 1964 telde de lagere school van Tudderen 146 leerlingen en 3 onder wijzers. Overal in het land heerst een gebrek aan onderwijzers", geven de Zelfkanters toe, „maar men moet toch niet vergeten dat de Zelfkant veertien jaar lang onder Nederlands bestuur heeft gestaan en dat bij gebrek aan Duits personeel steeds meer Neder landse onderwijzers in de Zelfkant te werk werden gesteld, zodat de kinde ren praktisch alleen maar les kregen in de Nederlandse taal. De onderwij zers konden er niets aan doen, m^ar het feit dat de kinderen hun moeder taal niet meester zijn bezorgt hen later beslist moeilijkheden. Daarom is eigen lijk voor dit gebied bijzondere belang stelling noodzakelijk. Het is hier ze ker toch een noodgeval. Bij de over dracht was er sprake van voorrang voor noodgevallen, maar dat is al weer achttien maanden geleden en wie zou er dan nog danken aan zulke kleinig heden", zegt men in Tudderen, Millen, Susterseel en Havert. Zo zijn er nog meer problemen. De dichtstbijgelegen ziekenhuizen liggen in Heinsberg en Geilenkirchen. De verplicht verzekerden zijn daarop aan gewezen. De particulier verzekerden gaan praktisch alleen naar het zieken huis te Sittard. De Zelfkanter weet nu dat een zon, ook een ..Wirtschaftswunder"-zon, niet altijd volle zomer betekent. „De Bondsrepubliek heeft lang ge vochten om ons terug te krijgen. Het losgeld 230 miljoen DM, dat zij heeft moeten betalen, was zelfs tamelijk hoog. Maar dan heeft men nog niet het recht ons gewoon maar aan ons lot over te laten. Laat de hulp komen voordat de patiënt dood is", zegt hij. voor industrievestiging worden aange geven. Daarmee snijdt de heer Laumen meteen een ander onderwerp aan: in dustrievestiging. ,,Er zijn inderdaad enkele industrieën hier geweest", ver telt hij. „maar wat kun je die men sen bieden? Er is hier geen waterlei ding en geen riolering en als ze dat horen zijn ze reeds de deur uit. De Amtsdirektor wil niemand de schuld geven van deze achterstand op het gebied van de meest elementaire voorzieningen. De onderhandelingen o- ver de teruggave aan Duitsland zijn reeds in 1957 begonnen en ik kan me voorstellen dat de Nederlandse regering geredeneerd heeft, laten we maar veel huizen bouwen, dat staat goed. Maar waarom ook nog eens voor miljoenen in dc grond stoppen? Dat ziet toch nie mand", zegt hij. Nog onlangs hebben de heer Lau men en andere vooraanstaande Zelf kanters tijdens een bijeenkomst met Regierungs-Prasident Schmitt-Degen- h irdt en Ober Kreis Direktor dr. Kohl- schütter gewezen op de meest urgen te problemen in de Zelfkant en ook daarbij wercf vooropgesteld dat kost wat kost industrieën zullen moeten wordt aangetrokken. Bepaalde belas tingvoordelen, bijgedragen in de trans portkosten enz. zouden daarbij stimu lerend moeten werken. Ook de pendel naar Nederland 469 Zelfkanters zijn nog steeds in Ne derland werkzaam kwam op deze bijeenkomst ter sprake. Herr Regie rungs-Prasident die zoals hij zelf op merkte, naar aanleiding van berichten en ingezonden stukken in de plaatselij ke pers naar de Zelfkant was gekomen, koo meteen stelling. Géén algemene bii lag, ..Lohnausgleich", voor de ar beiders die in Nederland werkzaam zijn. Het zou economisch gezien de groot ste nonsens zijn, arbeid in het buiten land te honoreren met belastinggel den. terwijl wij zelf ook nog gebrek heb ben aan arbeidskrachten", zei hij. „En bovendien, er is statistisch vastgelegd dat er nauwelijks meerverschil be staat tussen de lonen in Nederland en Duitsland." Dc stemming werd er bepaald niet beter op en de Zelfkanters kwamen per maand betreft en soms zelfs 33 procent bedroeg. En trouwens waar moeten onze men sen gaan werken", zo vervolgden de Zelfkanters. „Inderdaad is in Duits land zelf werk genoeg te vinden, maar op een grote afstand, zodat elke dag heen en weer reizen praktisch is uit gesloten. Verder zijn veel pendelaars al iets oudere mensen en die kun je niet zo maar overplaatsen. Datzelfde geldt trouwens voor de arbeiders die zich in Nederland een bepaalde posi tie hebben veroverd en die in Duits land weer van voren af aan zouden moeten beginnen. Herr Regierungs-Prasident wees er bij deze gelegenheid ook op, dat er geen sprake kon zijn van „Wiedergut- machung" een schadeloosstelling in geld voor al degenen, die een in geld uit te drukken schade hebben onder vonden door de twee grenswijzigingen. Dat zou trouwens ook in feite niet veel veranderen aan de gehele struc tuur van het gebied meende hij. Ober Kreis Direktor dr. Kohlschütter wees daarbij trouwens ook nog eens op het Duitse aandeel in het wonder van de Zelfkant, dat veertien jaar lang heeft geduurd. Per hoofd van de bevolking werd in die tijd acht maal zoveel rijkspremie verstrekt aan de bewoners van de Zelfkant dan aan de bewoners van het resterende gedeelte van het Kreisgebied. Herr Ober Kreis- direktor moest echter toegeven, dat mede tengevolge daarvan praktisch niet meer gebouwd wordt aan de Zelf kant en dat daardoor verschillende aannemers in grote moeilijkheden zijn geraakt. „En op een dergelijke manier zijn we hier in de Zelfkant een volkomen ver keerde weg ingeslagen", vertelde ons een der Amtsvertreters. die genoem de vergadering hadden bijgewoond. „Op een steenworp afstand ligt het grote Zuidlimburgse industriecentrum, dat onze ondernemers goede bestaans mogelijkheden bood. De weg die daar naar toe leidt is nu afgesloten door slagbomen en douaneformaliteiten en aan onze eigen zijde ligt niets. De „vette" periode, die voor ons tot 1 juli 1963 heeft geduurd kan alleen wor- voor de Zelfkant wordt gedaan, kan er mijns inziens alleen maar voor dienen dat in die „magere jaren" niet te veel verloren gaat." „Er schuilt een tragiek in het lot van de grensbewoners, die de gevolgen van een politieke ontwikkeling, voor wie zij slechts een object waren, moeten dra gen en betalen", schrijven de Duitse kranten. Kreistagabgeordneter Hans Rügs, ei genaar van een groot bouwmaterialen- bedrijf en voorzitter van de „Interes- sengemeinschaft gewerbliche Wirt- schaft im Selfkant", staat bij de Zelf- kantse bevolking bekend als de man die ook bij „hoge heren" zijn mond durft open doen en dan een grote ken nis van zaken ten toon spreidt. De grote fout is geweest, dat men van die teruggave een zuiver admini stratieve aangelegenheid heeft ge maakt", zegt hij. „Niemand werd iets gevraagd, men deed maar". ..De gevolgen konden dan ook niet uitblijven", meende hij en aan de hand van statistieken toont hij ons, dat sinds 1963 in totaal 75 bedrijven van de 263 in de Zelfkant zijn opgeheven, c.q- naar Nederland zijn overgeplaatst, terwijl in diezelfde periode slechts 20 nieuwe bedrijven zijn gestart. Vooral de levensmiddelenbedrijven. meubel zaken, winkels in huishoudelijke arti kelen enz. hebben het moeilijk gekre gen. Ook de caféhouders zijn er bepaald niet beter van geworden. Vooral bij een kermis is dat duidelijk te mar ken". Vroeger zat het hier stampvol tijdens een kermis, nu waren er een man of tien", vertelde ons een kaste lein. Twee maal binnen korte tijd werd de middenstand het gras onder de voe ten weggemaaid. Thans staat men voor de taak de in 1949 door „hoger geweld" verbroken zaken-relaties opnieuw aan te knopen", zo legde men ons uit. Vele oude klanten zijn intussen echter defi nitief naar de Duitse concurrentie o- vergestapt. De Zelfkantse middenstand (in zijn algemeenheid, want er zijn ook bedrijven, die er op zijn vooruit gegaan) is teleurgesteld en de wagen die afgelopen jaar mee reed in de car navalsoptocht en het opschrift droeg: BAD GODESBERG Enkele kilometers ten zuiden van de Westduitse federale hoofdstad Bonn, in Bad Godesberg, zal het modernste Rijnhotel ontstaan dat men ooit aan de boorden van Europa's grootste rivier heeft ge zien. Het hotel zal een capaciteit van 400 bedden hebben. Het eiet uit op het even grootse als som bere Zevengebergte en het is zo ontworpen, dat zelfs de meest verwende gasten er tevreden zul len zijn. Het hotel krijgt een café restaurant, in de vorm van een rotonde, dat doorloopt tot aan de oever van de rivier. Een gedeelte van het hotel zal als ztvembad ivorden gebruikt. Verder komen er saunabaden, gymnastiekruim- ten en massagekamers in het ho tel. In de ondergrondse garages kunnen 600 auto's worden gepar keerd. Een eigen servicediensi' zorgt ervoor, dat alle auto's hetl nodige onderhoud kunnen Jcrij-f. gen. De bouwkosten van hetr droomhotei belopen ruim 20 mil joen gulden. Reeds dit jaar wordt met de bouw begonnen. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 FEBRUARI 1965 Kreistagabgeordneter Hans Rürs, eigenaar van een groot bouwma- terialenbedrijf en voor zitter van de „Interes- sengemeinschaft Ge werbliche Wirtschaft im Selfkant" staat bij de Zelfkantse bevolking bekend als de man die ook bij de „hoge he ren" zijn mond durft open te doen. „.-Op een steen worp afstand ligt het grote Zuidlimburgse in dustriegebied, dat onze ondernemers goede be staansmogelijkheden bood. De weg die er naar toe leidt is nu af gesloten door slagbo men en douane-forma liteiten en aan onze zij de ligt niets DE ZELF KANT -aiaz

de Stem | 1965 | | pagina 9